SPORTKR/INT Marco van Basten is mogelijk het 'alternatief van Michels Van der Gijp is niet juiste medicijn voor zwak PSV Feyenoord net zo duizelig als Mario Been SPELER DIENT AANKLACHT IN TEGEN SCHEIDSRECHTER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ajax met de schrik vrij BONDSCOACH: HET EI NOG NIET GELEGD FRANZ OBERACHER IN SELECTIE OOSTENRIJK PZC PAGINA 9 MAANDAG 12 NOVEMBER 1984 SNEEK (GPD) - De voetbalwed strijd Hubert Sneek-WKE in de hoofdklasse B van het zondagama- teurvoetbal werd vier minuten voor afloop gestaakt door scheids rechter Bouke Booi uit Drachten, die zich bedreigd voelde door WKE- spelers. Er ontstond enige opwin ding over de wijze waarop Peter Schat 2-1 liet aantekenen voor de Snekers. Een protesterende Ebel Bos pakte de arbiter bij de bovenarm, waarna de Dracntster llui- tist de Emmenaar omver duwde. WKE-aan- voerder Jan Kuipers reageerde furieus, kreeg van scheidsrechter Booi een duw (klap werd later gezegd) en ging gestrekt neer, omdat hij struikelde over Bos. Met in de frontlijn Berry Zwikker namen enkele WKE'ers een dreigende houding aan en de arbitrage besloot daarom de zaak verder maar voor gezien te houden. Jan Kuipers dacht daar anders over en zorgde voor een in het veldvoetbal unieke situatie door bij de Sneker gemeentepolitie een aan klacht wegens slaan van de scheidsrechter in te dienen. Booi wilde na afloop alleen maar kwijt ..Ik voelde me bedreigd door WKE- spelers en heb daarom de wedstrijd gestaakt. Verder geen commentaar". In deze matige en soms te harde partij, waarbij Sneek-speler Jan Hofstra zijn enkel banden scheurde, bleek arbiter Booi soms een nummertje te licht. Onfortuinlijk was hij vooral na een uur spelen, toen Booi een keihard schot van WKE-speler Berend Oos- ting met de nek opving en voor vier minuten plat ging, exact de tijd die hem later echt in de problemen bracht. De selectie voor het Nederlands voetbalelftal trainde gisteren in Amsterdam voor de ontmoe ting met Oostenrijk. Een onderonsje tussen de nieuwe coach Rinus Michels en Marco Basten. strijd wilde prijsgeven. Omdat hij z'n Oostenrijkse collega Hof niet vroegtij dig wijs wil maken, maar ook omdat zoals Michels zei: „Het ei nog niet gelegd is". Problemen Zijn problemen liggen op het mid denveld, het stukje gras waarop de slag tegen de Oostenrijkers uitge vochten moet worden. „Wie is degene die aangeeft dat er aangevallen moet Oranje-debutant Mano Been, die in de wedstrijd Feyenoord-FC Gronin gen keihard in botsing kwam met Waalderbos, wordt hierdoor verzorger Gerard Meijer onderhanden genomen. ROTTERDAM (GPD) - De botsing Been-Waalderbos beinvloedde het verloop en de uitslag van Feyenoord-FC Groningen. Tot aan het moment dat hij op die voorstopper klapte bij een kopduel, leken de Rotterdammers dankzij de jonge middenvelder mogelijkheden te hebben om langs hun misplaatst angstige partner te trekken. Toen hij duizelig was opgekrabbeld na de crash, was het met alle creativiteit gedaan. Been zelf wist niet meer waar hij was, zijn collega's leken niet te beseffen waar ze mee bezig waren en Feyenoord mocht tenslotte blij zijn dat het op 2-2 kon finishen. Dankzij een black-out van Waalderbos en een vlaag van helderheid van Houtman, werd het uitvallen van Been niet echt fataal. Ontdaan van de emge aantrekke lijkheid werd Feyenoord-FC Gro ningen zaterdagavond wel een van die buitengewoon saaie en povere partijen die tegenwoordig te vaak het beeld van het Nederlandse voetbal bepalen. Zelfs het op zich aardige scoreverloop met vier tref fers kon niets veranderen aan het typerende plaatje, waarin spelers die vijf dagen per week trainen bij het kleinste probleem al niet meer weten wat ze moeten doen en ..blind tegen een muur oplopen". Er is dan ook nog heel wat werk aan de winkel voor Ab Fafïé. die de veroordeling uitsprak. De nieuwe coach van de Kuipformatie, nu al Ab-interim genoemd, gaf het na derhand zelf aan. Op de vraag of hij positieve dingen had gezien, kon hij alleen maar antwoorden: „Nee, wel negatieve zaken, die in de toe- TV> fjtjijAp komst positief kunnen worden c """uc wanneer we eraan gaan werken". dat het nog goed zou komen met hem. maar dat gebeurde niet. hij was er niet meer" Been zelf onder schreef het „Ik wist niet eens meer waar ik was en wat er gebeurde, ik heb later alles van mijn ouders moeten horen. Dat ik op Waalder bos geklapt ben en dat we in die periode op 1-0 kwamen. Ik weet het allemaal niet meer. ik heb na die botsing gewoon niets lopen doen". Omdat hij de ervaring per sé piet wilde missen, meldde hij zich giste ren toch voor de Oranje-training i..Niet meer duizelig of misselijk, alleen met een beurse plek op mijn hoofd"), maar zaterdagavond was verder voetballen volstrekt onver antwoord. In de rust verving Fafié hem dan ook door Rep, maar Feye noord was toen allang stuurloos. Gênant Dan ligt er nog héél veel intensie ve trainingsarbeid te wachten op de tussentijds bevorderde assis tent, want w at Feyenoord er zater dagavond van maakte, moest ronduit gênant heten. Feyenoord degradeerde koning voetbal aan het eigen hof tot een nar. Met één uitzondering. Voor de ogen van bondscoach Rinus Mi chels w as Mario Been 20 minuten lang de enige die zich onttrok aan de grijze massa. Op het door Gro ningen bewust kleingehouden speelveld, voelde Nederlands laat ste echte straatvoetballer zich als een vis in het water. Tot de botsing met Waalderbos. deed hij enige opvallende dingen Logisch dan ook dat Fafié lang wachtte met zijn vervanging. Tol n de rust zelfs. .Hij was goed in de wedstrijd, bezat overwicht en slimheid", loofde de coach zijn spel verdeler. „Daarom heb ik hem nog zo lang laten staan Ik gokte erop Groningen maakte er geen gebruik van. „We waren te timide", aldus trainer Han Berger. De noordelij ke schroom werd pas in de tweede helft afgeworpen, maar werd nooit echt vervangen door brutaliteit. Vandaar dat Groningen op 1-2 de wedstrijd niet kon beslissen. Zoals hij al in de eerste helft een grote mogelijkheid op 0-1 had verkwan seld, zo liet Erwin Koeman het ook in de slotfase afweten. Daar tus sendoor had hij echter wel de fraaie gelijkmaker aangebracht na de openingsgoal van Duut en McDonald de tweede treffer aange geven. 'Goed' en 'fout' konden in zijn geval dus tegen elkaar worden wegge streept Bij Feyenoord bleef het negatieve overheersen. Houtman kon dan wel raak koppen omdat Waalderbos niet naar de bal sprong, maar de op het middenveld slechts héél langzaam herstelde Gullit miste op slag van sluitings tijd nog eenmaal pijnlijk. Hoewel hij het zelf bestreed, onderstreepte het zijn matige vorm. januari 1979 voor het laatst international. Oberacher. 30 inmiddels en spelend voor Klagen- furt. is trouwens ook licht geblesseerd. Met de kwetsuren van Pro- haska (enkel). Braune- der (kniei. Polster (kuit), Weber (spierontsteking) en Pregesbauer (been) wil bondscoach Hof geen enkel risico nemen alternatief Ruud Gullit is dat niet. misschien Marco van Basten. Tijdens de lichte training op een bijveld van het Olympisch Stadion onderhield Michels zich geruime tijd met de jonge Ajacied. Niet over een nieuwe rol binnen Oranje, maar over de crisis in zijn voetbalverrichtingen. Michels. „Van Basten sukkelt, hij draait niet. Ik wilde wel eens weten of hij weet waar het aan ligt". Michels erkende dat Marco van Basten in een positie achter de voorhoede een mogelijkheid is. Voor de twee te vergeven plaatsen in de punt van de aanval moet hij dan nog maar kiezen uit drie: René van der Gijp, Ruud Gullit en Willem Kieft. Van de Pisa-spits en van de nieuwe PSV-aanwinst zegt hij dat ze krediet hebben opgebouwd tegen Hongarije, waar ze een van de weinige voldoen des scoorden. Betekent dat een plaats op de bank voor Ruud Gullit. Michels schept geen duidelijkheid. „Die is er niet. ook in mijn gedachte nog niet". Klever De keuze van Ton Lokhoff en Willy van de Kerkhof op het middenveld is zeker en ook vaststaat dat Ronald Spelbos en Ernie Brandts het cen trum van de defensie vormen. Mi chels: „Het liefst had ik gekozen voor een vast duo in het centrum. Rij- kaard-Spelbos was een mogelijkheid, maar De Mos durfde het niet aan om Rijkaard in Praag onder druk achter in te laten spelen. Brandts-Stevens, die doen het goed de laatste weken". Michels wilde daarvoor echter niet Ronald Spelbos opofferen en koos voor een gelegenheidsduo. Twee dagen en twee nachten heeft Rinus Michels nog op speurtocht naar een evenwichtig Nederlands elftal „Eenvoudig is het niet", verzucht de bondscoach die in Wenen nog overleg zal plegen met de bij Wacker Inns bruck trainende Cor Brom. In dat overleg ziet hij meer dan in het af draaien van de videoband van Honga- rij-Oostenrijk. Een ding weet Michels nu al zeker „Wij zullen niet op de nul spelen. Daar hebben de Nederlandse clubs in de Europacup vorige week slechte ervaringen mee opgedaan. Het kan er nog zo lekker uitzien, je kan nog zo gedisciplineerd voetbal len, één ongelukkig moment en het is gedaan". Breukelen verkeek zich volledig op het stuiterende schot 1-1. Een lichte opleving na rust bracht Fortuna even in de problemen, maar de „hoogtepunten" waren uiteinde lijk slechts een botsing tussen Thore- sen en Reijnders (die per brancard met een zware kneuzing op het scheenbeen werd afgevoerd), een blessure van de matig spelende scheidsrechter Bakker, die ingetaped de wedstrijd moest vervolgen, en gele kaarten voor Brandts (overtre ding op Van Well) cn Van Gerven (tijdrekken). Met de lange Wim Koe vermans als heer en meester in het centrum van de verdediging en Frans Thijssen als rustbrenger op het mid denveld speelde Fortuna de wed strijd simpel uit. Jan Reker wenste de verdedigende speelwijze van Fortuna niet te veroor delen. „Ik kan Fortuna met verwijten dat wij slecht spelen". Fortuna-trai- ner Bert Jacobs „we hebben hier niet geoefend voor de volgende Europa- Cupronde .Er is een verschil tussen wallen en kunnen Ik heb er weinig zin in om aan te vallen als de tegenstan der sterker is. Het gaat om de punten. Die moet je niet bij voorbaat wegge ven. Daarom ben ik met dit gelijkspel best tevreden" LINDABRUNN (APA) - Het trainingskamp van de Oostenrijkse selectie voor de w edstrijd tegen Nederland vertoont veel verwantschap met een lazaret. Zes spelers zijn geblesseerd, een (Pacult) moest al afha ken en werd vervangen door Franz Oberacher. ooit nog een wisselspe ler bij AZ (57 en op 30 Vandaar dat hij de zon dag vastgestelde oefen wedstrijd tegen tweede divisieclub Badener AC afgezegd heeft De voorbereidingen ver lopen nu individueel. El ke speler heeft zijn eigen programma. De gebles seerden houden zich meer op ln de sauna, rustkamers en bij de fy siotherapeut of bon darts. BWOLLE (GPD) - Ajax moest zich •taterdagavond bij PEC Zwolle diep rschamen voor het tweede verliespunt t(l-l) in deze competitie, maar kon nowaar rekenen op de clementie van •trainer Aad de Mos. De barmhartige bui waarin de Ajax-trainer na afloop van het troosteloze duel tussen de nummer één en de voorlaatste van de eredivisie verkeerde, had echter alles te maken met de rampspoed die de Amsterdammers maar net bespaard was gebleven. „Een goed counterende ploeg met wat minder ontzag", bekende de Hage naar spontaan, „zou Ajax vanavond twee verliespunten hebben toege bracht". Het zorgenkind van de eredi visie miste echter de kwaliteit en de zelfbeheersing om optimaal te profite ren van de dreun die Ajax drie dagen eerder in Praag had moeten incasse ren en die de ploeg zaterdagavond in Zwolle nog danig parten speelde. ..Het is nu eenmaal een bekend gege ven", verdedigde Aad de Mos zijn lauw en ongeïnspireerd spelende keurkorps, „dat de meeste spelers voor en na een Europees bekerduel met voor honderd procent bij de les 4jn Maar ik geef onmiddellijk toe", erkende hij vervolgens grif, „dat we Mij mogen zijn dat Ajax vanavond bier moest spelen, anders had het er donker voor ons uitgezien". Unieke kans Nant doordat het toch al niet door ««essen verwende PEC Zwolle de 4 bij rust bereikte 1-1 in het tweede P>rt koesterde als een overwinning, *wam Ajax met de schrik vrij. Maar daarmee liet de thuisclub wel een unieke kans voorbijgaan om het aan klagen voetbalgezelschap uit De Meer de eerste competitienederlaag l#e te brengen. „Ajax viel me van avond erg tegen", bekende PEC-trai- °er Ko Adriaanse aarzelend, „maar ^verdiend was dit punt beslist niet. De ploeg heeft er keihard voor ge kerkt en de tegenslagen goed opge vangen". A)ax brak ai na een kwartier de score «Pen via een treffer van Edo Ophof. "Je diagonaal raak schoot na een •Vloeiende een-twee met Vanenburg, ^en minuten voor de rust had Dean mlkins PEC Zwolle al op gelijke "ngte moeten brengen, maai- vanal meter schoot de Engelsman te •Quiver in, waardoor Hans Galjé de <to°r hemzelf veroorzaakte strafschop on pareren. Op slag van rust was het ®ter alsnog raak. toen een door Ron "Hems verstuurde vrije schop door !®e Ajax-muur van richting werd ver boerd en Galjé volstrekt kansloos "Voor het de laatste weken toch De nieuwe aanwinst van PSV, René van der Gijp. in duel met Maessen ir TITELKANDIDAAT VERSLIKT ZICH IN FORTUNA SITTARD: 1-1 (Door Koen Mijnheeri EINDHOVEN - De zieleroerselen van ccn ploeg, die na een Europa-Cupavontuur terugvalt in het vertrouwde competitiepatroon, zullen wel altijd voer voor psychologen blijven. PSV en Fortuna Sittard leverden woensdag beiden een krachtsinspanning op Europees niveau. De Limburgse ploeg boekte het beste resultaat en verraste zaterdagavond opnieuw met een 1-1 gelijkspel tegen PSV. Zelfs debutant Rene van der Gijp bleek voor PSV niet het medicijn dat de kater, overgehouden aan het duel met Manchester United, kon verdrijven. Na de overdonderende start van PSV uitgekomen". Van der Gijp speelde Kerkhof verdienden tegen Fortuna met een buitenspeldoelpunt van Bryl- vooral onwennig. Hij was voortdurend le en de openingstrefer van Thoresen in het centrum van de aanval te zakte de Eindhovense formatie als vinden („zodat Lokhoff buitenom kon een voldoende Hans van Breukelen keepte niet feilloos, terwijl Michel Valke en Ton Lokhoff grossierden in een pudding ineen. „Een foutenfesti- komen maar hij kon niet loskomen foute passes Jan Reker „En juist dat - zelfvertrouwen", stelde •tohaanse opgelucht vast. „was dit enorme opsteker". val", noemde Jan Reker het later. „Op van zijn bewaker Willy Boessen. de eerste tien minuten na is er geen eindpass meer goed aangekomen" //c 1/ppnv Dat was overigens slechts ten dele de o J verdienste van Fortuna Sittard, dat ^an ^er Gijp besefte zelf ook dat hij PSV kinderlijk eenvoudig kon opvan- Keen glansrijk debuut maakte bij gen Met, veel hardlopers maar met PSV- Twee en een halve week na zijn minstens zoveel doodlopers in de laatste wedstrijd (Nedcrland-Honga- ploeg, was PSV voornamelijk in een r'je* stond hij zateragavond niet op gevecht met zichzelf verwikkeld scherp. „Natuurlijk had ik er graag drie ingeschopl, maar als je zoveel De debuterende Van der Gijp was geluk hebt kun je beter in Las Vegas tegen Fortuna niet meer dan een klein gaan wonen. Michels wil woensdag kaarsje in de Eindhovense duisternis, avond in Oostenrijk met twee spitsen maar Jan Reker gunde de grillige spelen. Ik denk dat hij voor Kieft en rechterspits na afloop enigszins het Van Basten kiest. Het zou me verba voordeel van de twijfel „Hij is in een zen als ik opgesteld word", slechte conditie en wist niet hoe hij aangespeeld moest worden Hij be- Van der Gijp was echter niet de enige woog niet genoeg. Hij mocht van mij PSV'er wiens kandidatuur voor Oran- vrij voetballen voorin, maar hij moest je na zaterdagavond betwistbaar is. dwingend aanwezig zijn. Dat is er niet Alleen Ernie Brandts en Willv van de onnodige balverlies kost de meeste kracht Valke heeft er vanavond weer een marathon op zitten" De sprankelende openingsfase van PSV viel ln het niet bij het geploeter in het verdere verloop van de wed strijd. In de negende minuut werd Valke op links vrijgespeeld en Hallvar Thoresen kon uit die aanval moeite loos raak koppen: 1-0. Daarna was de organisatie bij PSV volledig zoek Dat leverde, behalve een aantal meelij wekkende misverstanden, ook een reeks mogelijkheden voor Fortuna. zoals een kopbal van Arthur Hoyer. die door Michel Valke van de lijn werd gehaald. Vijf minuten voor rust haalde Hoyer wel doeltreffend uit. nadat Barry van Aerle de bal voor de voeten van de donkere Limburger had gekopt. Hoyer raakte de bal slecht, maar Van worden, wie is degene die zegt: nu gaan we verdedigen". Armoe troel vindt Michels. „Niet alleen bij ons, de Oostenrijkers halen een oude knar als Kurt Jara terug, ik kies dan voor Mario Been, het grootste talent dat we hebben". Been. die geen last meer ondervindt van de botsing zaterdagavond met Waalderbos. is echter door Michels in principe gekozen voor de bank. Het betekent dat Michels kiest voor een AMSTERDAM (GPD) - Sinds Rinus Michels de bureaustoel verlaten heeft, waar hij dui mendraaiend de tijd vulde, kan hij 's nachts maar moei lijk de slaap vatten. Niet uit wroeging, hij speelde toch een belangrijke rol in het' wegsturen van een collega trainer. Nee, de interland te niet konden winnen van FC Gronin gen, PEC Zwolle en Fortuna. „De spelers van PSV en Ajax zijn voor die cupwedstrijden opgepept tot en met. als ze dan uitgeschakeld worden, dan is de kater niet te voorkomen". De mannen van de uitgekookte pass behoren tot een uitstervend ras. „Dat lag in 1974 wel even anders", zegt de bondsmanager in het Amsterdamse Cresthotel waar hij geen opstelling voor Oranie's tweede kwalificatiewed- gen Oostenrijk spookt door het hoofd van de 56-jarige bondsmanager. Hoe krijgt hij meer evenwicht in het elftal, waar haalt hij de verbindings man tussen aanval en verdediging vandaan die het vermogen bezit een of meer uitgekookte passes te verstu ren. Het ontbreken van een dergelijke figuur houdt hem meer bezig dan de zwakke prestaties van de topclubs, die toch veertien van de zestien aan delen ln de Oranje-selectie in handen hebben en die dit competitieweekend

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 9