Aartsbisschop veroordeelt razzia Chileens huttendorp Nederland schort steun op aan Curacaose Dokmaatschappij PZCfi EG: financieringstekort in Nederland moet dalen OVERLEG LIBANON NA ARRESTATIE OPGESCHORT Dode bij rel Zuid-Afrika Ariane gelanceerd Nigeria erkent westelijke Sahara Bonden: in 1986 36-urige week Korthals: geen samenvoeging van politiedirecties MAANDAG 12 NOVEMBER 1984 PZC/ binnen-buiten land GROOT AANTAL INWONERS 'VERMIST' SANTIAGO (RTR/AFP) - De Chileense aartsbisschop, Juan Francisco Fresno, zei zaterdag het niet eens te zijn met de wijze waarop de Chileense militaire autoriteiten een huttenkamp bij de hoofdstad Santiago hebben laten doorzoeken. Het militaire bewind zei dat bij de actie 263 „delinquenten" werden gearresteerd en 60 personen met „subversieve antecedenten". Volgens een inwoner van het kamp waren alle mannen tussen de 16 en 60 jaar aangehouden voor ondervraging. Van de ongeveer 3.000 personen die door militairen en politie werden meegenomen werd het merendeel weer vrijgelaten, zo werd van kerkelijke zijde vernomen. Inwoners zeiden echter dat er zaterdagmiddag nog velen werden vermist. Zij ontkenden dat wapens en explo- het kamp zaterdag en zei na afloop sieven waren gevonden, zoals van dat het doel van de actie door de regeringszijde werd verklaard Aarts- autoriteiten niet de methoden bisschop Francisco Fresno bezocht rechtvaardigde die daarbij werden ge- bruikt Rode Brigades Een hof van Het kamp Raul Silva Henriquez. beroep in het Italiaanse Genua heeft waartegen de actie was gericht, her zaterdag in een proces tegen 23 leden bergt meer dan 4 000 gezinnen en in van de links-radicale stadsguerrilla- totaal 22.000 mensen. Het is genoemd organisatie „Rode Brigades'' negen naar een vorige aartsbisschop van - verdachten tot levenslange gevange- Santiago en werd een jaar geleden topen week is zondag tot 2p gestegen. nisstraf veroordeeld. Vier beklaagden gesticht met hulp van de kerk en nn Ziiififllnk^nn^p noiilip mnnktp werden vrijgesproken, terwijl de ove- politieke organisaties, die voor de rigen tot langdurige gevangenisstraf- basisvoorzieningen zorgden, fen zijn veroordeeld. Bij de actie vlogen hefschroefvliegtui- iVan onze correspondent) JOHANNESBURG - Het aantal slachtoffers van de rellen in zwarte Zuidafrikaanse woonwijken de afge- Dc Zuidafrikaanse politie maakte zondag bekend, dat een 18-jarige jon gen in het ziekenhuis was overleden, nadat hij zaterdagavond getroffen was door politiekogels tijdens een confrontatie tussen demonstrerende jongeren en gecombineerde politie- cn legereenheden in Grahamstown nabij Port Elizabeth. gen boven het kamp Journalisten werden weggehouden. Door de cen suur maakte geen enkel radiostation in de Chileense hoofdstad melding van de operatie. Alle functionarissen van het door de kerk gesteunde kamp werden zondag nog vastgehouden. Het bewind zei eerder dat de duizen den gezinnen die naar Raul Silva Henriquez zyn getrokken niet mogen blijven in het kamp, waarin de verbo den communistische partij over veel aanhangers beschikt Krachtens de staat van beleg die dinsdag opnieuw werd afgekondigde door het militaire bewind van de president, generaal Augusto Pino chet. kunnen mensen voor onbepaal de tijd zonder aanklacht worden vast gehouden. Het bewind heeft ook rui me bevoegdheden om mensen te ar resteren. Bijeenkomsten zijn verbo den. De media staan onder strikte censuur. Ook kan het bewind de post openmaken. Sinds dinsdag zijn volgens officiële woordvoerders 564 mensen gearres teerd. KOUROU HOUSTON (AFP-RTRi - De elfde Westeuropese Ariane-ra- ket is zaterdagochtend om 02.14 uur met succes gelanceerd vanaf het ruimtevaartcentrum Kourou in Frans Guyana. De raket zal twee satellieten, waar van één Amerikaanse, in een baan om de Aarde brengen Het is de derde commerciële vlucht van de Ariane-raket. Het Amerikaanse ruimteveer Dis covery heeft dit weekend met suc ces twee satellieten gelanceerd. Het gaat om de Amk-D2 van de maatschappij Telesat-Canada en om de Leasat-l/Syncom-IV. De tweede lancering gebeurde bij dag licht, waardoor de bemanning ge bruik kon maken van opnamen die een aan de robotarm bevestigde camera nam. ADDIS ABEBA (REUTER-AFP)- Ni geria heeft besloten over te gaan tot erkenning van de Arabische Demo cratische Sahara-republiek (RASD. de westelijke Sahara). Dit heeft de Nigenaanse minister van buitenlandse zaken Ibrahim Gambari zondag meegedeeld in Addis Abeba, aan de vooravond van de 20ste top conferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid Nigeria vindt ook dat de RASD haar zetel moet innemen op de topconferentie. De OAE-top van vorig jaar kon pas doorgang vinden nadat het Polisario. de onafhankelijkheidsbeweging van de westelijke Sahara, besloot zijn ze tel voorlopig open te laten Koning Hassan van Marokko heeft aangekon digd dat zijn land uit de OAE zal stappen als het Polisario tot de OAE- top wordt toegelaten Het Polisario wordt nu door 30 Afri kaanse staten erkend Marokko dreigt in een groeiend isolement te raken over de kwestie van de westelijke Sahara. Kustvaarder met slagzij was verkeerd geladen ROTTERDAM (ANP) - De Duitse kustvaarder Ellen Bojen, die zater dag in de Koningshaven in Rotter dam slagzij heeft gemaakt, is in ieder geval verkeerd en mogelijk ook te zwaar beladen geweest. Dit is dé voorlopige conclusie van de Haven dienst van de gemeente Rotterdam. Het schip maakte door een volledig verkeerde gewichtsverdeling „geen schijn van kans" het ver te brengen, aldus een woordvoerder van de Ha vendienst zondag. Onderzoek door de Havendienst en de Rivierpolitie naar de precieze oorzaak wordt nog voortgezet Volgens de woordvoerder van de Havendienst heeft het weinig gescheeld of de kust vaarder was in de Koningshaven ge zonken. ONDANKS MOEILIJKHEDEN Vandaag Gisteren konden we volop genieten van wat genoemd wordt een Sint- Maartenszomer. Zon, en aangename temperatuur en weinig wind zorgden voor een herfstzondag om er op uit te trekken. Vandaag zal het minder zon nig zijn. De oorzaak hiervan ligt in een gebied met veel bewolking dat via de Britse eilanden naar onze omge- mg trekt. Het ziet er niet naar uit dat 1 het regen van betekenis zal brengen. Dit gebied hangt samen met de de pressie ten noordwesten van Ierland. Een gebied met hoge barometerstan den ligt boven West-Rusland. De kou de lucht waarmee dit systeem is ge vuld. heeft zich uitgebreid tot Joego slavië. Ook de depressie op de oceaan is gevuld met koude lucht. Weliswaar is het bij ons nog vrij zacht, maar met al die kou in de buurt begin je winter se gedachten te krijgen. Een oude .volksspreuk zegt: Zo het loof niet valt •voor SintMartijn. het zal een harde winter zijn. Het is maar dat u het weet. Hautisch bericht Wind: zuidoost-zuid 3-4 Bfl. in de ochtend mogelijk enige tijd 4-5 Bfl: ncht: slecht tot matig, temperatuur kustwater: 11 graden Celcius; afwij king waterstanden: enige decimeters verlagingmaximum golfhoogte mon ding Schelde's. omstreeks een halve 'meter. SANTIAGO Soldaten van de Chileense luchtmacht sluiten een huttendorp van de buitenwereld af. tenvijl een groot aantal mannelijke inwoners wordt opgepakt. Actie Israël tegen A mal Vooruitzichten Voor dinsdag: ■Wemig verandering in de plaats van de weersbepalende systemen. Vrij veel beivolking, maar geen neerslag ',van betekenis. Overwegend matige wind uit zuidoostlater ruimend naar '.west tot noordwest. Iets lagere tempe raturen. Voor woensdag tot en met vrijdag: -- geleidelijk meer kans op neerslag. Verdere daling van temperatuur. Overwegend matige wind. ZON EN MAAN [13 november Zon Maan op 07.56 op 20.04 Hoog water Maandag. 12 november 03 38 237 04 05 259 04.56 171 04.56 263 05.30 200 0528 236 Druinisse 00.02 202 Dinsdag, 13 november 04 18 218 04 43 240 05.24 158 05 35 244 06.07 185 0607 219 06.35 185 JERUZALEM/BEIRUT (RTR/UPI) - Israèl heeft zondag de eis van de Libanese regering afgewezen om vier DEN HAAG (GPD) - De Industriebon den FNV en CNV willen per 1 januari 1986 een 36-urige werkweek. De twee bonden willen daarvoor niet meer de prijscompensatie inleveren, omdat zij menen dat de koopkracht van de werknemers behouden dient te blij ven. De Industriebond FNV heeft inmid dels bij het AKZO-concern de wensen voor de cao-onderhandelingen op ta fel gelegd. Naast de arbeidstijdverkor ting met een maximale herbezetting van 100 procent, wil de bond een loonsverhoging van 1,5 procent op 1 januari volgend jaar en op 1 januari 1986. Bovendien verlangt de bond een uitkering ineens van 1 procent op 1 juli volgend jaar en van 2 procent op 1 juli 1986. Bestuurder J Stekelenburg van de Industriebond FNV zei voor de VA- RA-radio dat de uitkomst van de onderhandelingen bij AKZO mede van invloed zal zijn op het cao-overleg bij Philips en in de metaal Volgens hem behoeft bij AKZO de financiering van de arbeidstijdverkorting geen probleem te zijn. gezien de vette winst van 570 miljoen gulden die dit con cern over de eerste negen maanden van het jaar heeft gemaakt leden van de shi'itische AMAL-mili- tie vrij te laten in ruil voor hervat ting van het overleg over de terug trekking van de Israëlische troepen uit het Zuiden van Libanon. Israëli sche autoriteiten hebben laten weten dat de AMAL zijn „terreuracties" moet opgeven. Beirut heeft contact opgenomen met Syrië en de Verenig de Naties in de hoop dat zij druk op BEIREOT Nabih Berri, minister voor Zuid-Libanon. heeft aangekon digd dat het overleg over troepente rugtrekking m Libanon wordt opge- chort tot vier door Isarèl gearresteer de Amal-leden zijn vrijgelaten. Israël kunnen uitoefenen om de Liba nese eisen ingewilligd te krijgen. Israëlische veiligheidsagenten arres teerden donderdag, op de eerste dag van de onderhandelingen, 11 leden van de AMAL. Zeven van hen werden vrijdag vrijgelaten. Als reactie op de arrestaties kondigde Libanon zater dag na één zitting een uitstel van het overleg aan tot de resterende vier. onder wie Mahmud Faqih. hoofd van de AMAL-operaties in Zuid-Libanon. vrijgelaten zouden zijn. Zaterdag bra ken in Beirut ook de zwaartse gevech ten uit sinds een staakt-het-vuren op 4 juli. Verscheidene mensen kwamen daarbij om het leven. Zondag zei een Israëlische functiona ris na het wekelijkse kabinetsberaad „Faqih was betrokken bij een groot aantal terroristische acties tegen onze troepen. Hij dook een jaar geleden onder en zijn arrestatie was een groot succes voor onze veiligheids- en anti- terrorisme diensten". Hij voegde er aan toe dat de inhechtenisneming op het hoogste politieke niveau was goedgekeurd, maar dat het tijdstip toeval was. Het ministerie van defen sie zei dat de acties tegen AMAL zullen doorgaan tenzij er een eind komt aan de anti-Israelische aansla gen. Minister van staat voor Zuid-Liba non, Nabih Berri, tevens de politieke leider van AMAL, bezocht zondag samen met een hoge presidentiele adviseur Damascus om de kwestie aan de Syrische autoriteiten voor te leggen, zo meldde de officiële zender radio-Beirut. BRUSSEL (ANP) - Het in Nederland nagestreefde doel, namelijk om het netto financieringstekort in 1985 te doen dalen tot iets minder dan tien procent van het netto nationale inko men zal moeilijk te realiseren zijn. Maar het blijft een absolute nood zaak. Dat staat in het recent verschenen economisch jaarverslag van de EG. Er staat ook in dat volgend jaar in ons land naar loonmatiging moet worden gestreefd Maar die moet wel binnen bepaalde grenzen blijven omdat ze anders een te grote invloed gaat krij gen op het gezinsverbruik Overigens zal er nauwelijks enige ruimte zijn voor een optrekking van de reéle lonen als men de arbeidstijd wil aanpassen zonder dat de produk- tiekosten omhoog gaan en als men de rentabiliteit van de ondernemingen wil verhogen. Het economisch jaarverslag van de EG zal behandeld worden op de Europese topconferen tie van 3 en 4 december in Dublin. In het lopende jaar, zo concludeert de EG-commissie, is de opleving van de economische activiteit in ons land duidelijk versneld. Het aantal werk lozen is nog toegenomen maar in een duidelijk minder snel tempo dan in voorgaande jaren. Volgend jaar zal de expansie zich ongetwijfeld in een met dit jaar verge lijkbaar tempo voortzetten. Maar de invloed daarvan op de werkgelegen heidssituatie zal uiterst gering zijn. Ondanks de volgend jaar verwachte afname van het mondiale handelsver keer zal Nederland zijn uitvoerpeil in stand kunnen houden Door die ont wikkeling zullen de particuliere inves teringen gunstig worden beïnvloed. Hakenkruizen In een school aan de Lange Nieuwstraat in Tilburg zijn zaterdagmiddag op grote schaal nazi leuzen en hakenkruizen aangebracht. De gangen van het gebouw en ook lesmateriaal werden met verf be smeurd. Dat heeft een woordvoerder van de politie zondag meegedeeld. De collectieve lastendruk in Neder land is op het moment de hoogste van alle landen van de EG. Voor de eerste maal sinds vele jaren zal gedurende het lopende begrotingsjaar een lichte vermindering van het netto financie ringstekort van het Rijk bereikt kun nen worden. Dat is het gevolg van de uitvoering van achterliggende bezui- nigïngsprogramma's en de verbete ring van de ontvangsten door het economisch herstel. Volgens de EG-commissie moet het mogelijk zijn om volgend jaar nieuwe vooruitgang te boeken bij het berei ken van de regeringsdoelstelling, na melijk om het netto financieringste kort van de gehele overheid terug te brengen tot 7.5 procent van het natio naal inkomen in 1986. Minister Korthals HILVERSUM (ANP) - Minister Kort hals Altes (justitie) voelt niets voor samenvoeging van de poütiedirectie van zijn ministerie en die van bin nenlandse zaken. Hij is wel voorstan der van een nauwere samenwerking en hel uitsplitsen van een aantal elkaar overlappende taken. De minis ter zei dit zaterdag voor de VARA- radïo. Korthals kondigde aan dat zijn staatssecretaris Korte-Van Hemel binnenkort een nota bekend zal ma ken met voorstellen ten aanzien van de nieuwbouw in het gevangeniswe zen voor de jaren tot 1990 Over aantallen wilde de minister nog niets zeggen. Hij zei te hopen dat justitie in her kader van de steunverlening aan het noorden en zuiden van het land een graantje zal kunnen meepikken voor uitbreiding van de gevangenisca paciteit, die te beschouwen is als een werkgelegenheidsproject. Op een an dere manier is er nauwelijks geld los te krijgen, aldus Korthals Altes Temeuzen Zltrikzee Hanweert "«neldinge free krak Temeuzen Zierikzee Hjjisweert "emeldinge freekrak 15.59 225 16.23 249 17.20 167 17.12 257 1745 196 17.43 230 18.16 199 16.40 205 17.04 227 18.05 156 1753 237 1825 183 18 24 215 18 53 183 Maandag, 12 november •Wngen 10.11 197 22.21 181 '«neuzen io.41 208 22 53 192 aerikzee 10.51 154 2307 140 «naween li 10 228 23 19 209 JMneldinge 11 14 174 23 27 160 11 32 205 23.45 190 ^nniase 1130 170 23.41 156 ««dag, 13 november ■Jasingen 10.54 191 22 59 167 "meuzen 11.27 203 2329 178 aerlkzee n.33 157 23 53 135 «nsweert U.49 223 23.57 194 «meldinge 11.54 176 «wkrak 12.12 208 wuinisse 1204 173 BEZOEK DE KONING AAN DE ANTILLEN BEËINDIGD WILLEMSTAD (ANP)- Nederland heeft een deel van de steun, die het had toegezegd aan de Curacaose Dok maatschappij (CDM), opgeschort. Het gaat hierbij om een bedrag van vier miljoen gulden. Dat heeft een woord voerder van minister De Koning, die afgelopen week een bezoek bracht aan de Antillen, meegedeeld. Zondag is de minister in Nederland terugge keerd. Deze beslissing is genomen nadat het bestuurscollege van Curagao, de grootste aandeelhouder van CDM, en kele weken geleden weigerde 245 werknemers van het dok te ontslaan De CDM-directie acht die ontslagen noodzakelijk om het bedrijf overeind te houden Mario Evertsz. directeur van de Dokmaatschappij kon zich hiermee niet verenigen en stapte kort na het besluit van het eilandsbestuur op. Nederland zal proberen bestaande plannen tot bevordering van het toe risme op Aruba te versterken en te versnellen, nu dat eiland in ernstige moeilijkheden dreigt te komen door de aangekondigde sluiting van de olieraffinaderij Lago. Bovendien moet er intensiever worden getracht parti culier kapitaal aan te trekken voor hotels en toeristische accommoda ties. Dat heeft minister J de Koning van Antilliaanse zaken zaterdag ver klaard voor zijn vertrek uit Willem stad. Zonder de grenzen van het toegezeede ontwikkelingsgeld te overschrijden, wil Nederland Aruba helpen bij het aanpassen van zijn economie en het scheppen van werkgelegenheid. Wel werd in principe overeenstem ming bereikt over de samenwer kingsvorm tussen de Antillen van de vijf en Aruba na het ingaan van de status aparte van het eiland. Het gaat om een samenwerkingsverband met een ministeriële samenwerkings raad. Deze gezamenlijke minister raad moet bestaan uit twee premiers, twee ministers van Aruba en nog eens twee ministers voor de Antillen van vijf. Dat model voorziet tevens in een parlementair overlegorgaan, zon der wetgevende bevoegdheid. Het is nog een grof model en de inhoud ervan moet de komende maanden worden uitgwerkt. Eind januari keert De Koning terug naar de Antillen om over deze zaken verder te praten. Directie K Scherphuis. W F de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie M. P. Dieleman en C van der Maas KANTOREN Viissingen Walstraat 56-60, 4381 EG Viissingen, tel 101184) 15144 Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel. 101180) 27651 Goes Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800, Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst Steensiraat 6, 4561 AS Hulst, tel. 101140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08 00 tot 17 00 uur. 's Zaterdags in Goes, Viissingen en Middelburg van 08 00 tot 10 30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (011941 511 Advertentie-afdeling (011861 1584 Redactie (01184J-14796 Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 62.80. franco per post 74 -; per maand ƒ21,65. jaarabonn. f 245,-. losse nummers 1- lalle bedragen inclusief 5 pet btw.l. Postrek nr.. 3754316, t.n.v PZC ab rek Middelburg Advertentietarieven 124 cent per mm, minimumprijs per advertentie 18,60; ingezonden mededelingen V/z x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3