Verzoening tussen Sluis en Brugge voor 'oud zeer' Prins Wannes I regeert weer over K Jubilerende fanfare treedt op in bejaardentehuizen Wissel Zeeuws-Vlaamieren PZC/ Streek De Azijnhalzen kozen nieuwe carnavalsprins v Familie berichten MAANDAG 12 NOVEMBER 1984 OP STUDIEDAG 'VADER DES VADERLANDS' SLUIS Een geste. Een voorzichtige poging om wat historisch leed te verzachten. Ooit waren Sluis en Brugge aartsrivalen, beide er op uit om de grootste haven aan het Zwin te worden. Na de verzanding van het Zwin luwde de concurrentiedrift. Vooral in Sluis, dat verschillende malen pijnlijke nderlagen leed - in 1566 werd het stadje zelfs voor 26.000 gulden door Brugge opgekocht - bleef de herinnering aan de vernedering lange tijd leven. De Vlaams-Nederlandse werkgroep voor de geschiedenis van het protes tantisme in Brugge en het Brugse Vrije toonde zaterdag begrip voor dat 'oud zeer". Tijdens de opening van de Willem van Oranje studiedag in het Sluisse stadhuis overhandigde werk groep-secretaris M. Goetinck het wa pen van het Brugse Vrije aan burge meester J Asselbergs Het betreft een gipsen copie van een haardplaat, die in 1565 door Pieter Pourbus werd vervaardigd. Op de plaat wordt het wapen gedragen door een 'wilde vouw en man' ..Noem het maar een restitu tie voor alles wat er in het verleden is gebeurd", zei secretaris Goetinck. Drs Voor 13 mille aan wapens en sport artikelen gestolen TERNEUZEN Uit sporthandel Ver- meersch in de Noordstraat in Terneu- zen is in de nacht van vrijdag op zaterdag voor 13.000 gulden aan wa pens en sportartikelen gestolen. De buit bestond ondermeer uit negen luchtalarmpistolen en -geweren met kogels, 20 dolken. 15 messen en sport artikelen als trainingspakken en schoenen. De deur aan de zijkant van het pand werd geforceerd. Tevens hebben onbekenden in de nacht van vrijdag op zaterdag een ruit ingegooid van 'Bosch-optiek' in de Noordstraat in Temeuzen. De om vang van de schade is nog niet be kend. De ruit mat 3 bij 1,5 meter. Touwtrekwedstrijden W. Dezutter. conservator van het Ste delijk Museum voor Volkskunde in Brugge, completeerde het geschenk met een boek over de kunstenaar Pourbus. Burgemeester Asselbergs - zeer ingenomen met het cadeau - beloofde dat het wapen een plaats zal krijgen in de open haard van de raadszaal van het stadhuis. De studiedag over de 'Vader des Va derlands' mocht zich in een redelijke belangstelling verheugen. De Gentse stadsarchivaris dr J Decavele schet ste de opkomst van het protestantis me en de overgang tot een algemene opstand tegen de Spaanse koning Hij benadrukte de rol van de boekdruk kunst en de rederijkerskamer in de verspreiding van nieuwe ideeën. Te vens stelde hij vast dat het calvinisme in eerste instantie vooral in de Zuidelijke Nederlanden succes kende. Hij walde afrekenen met het vooroor deel. dat de 'rondborstige' Vlamingen voorbestemd waren voor het katholi cisme. terwijl in het stijvere noorden het protestantisme meer aansloeg. door dreven we steeds weer uit el kaar". Drs J. Kluiver van het Bureau Vader landse Geschiedenis in Den Haag hield een voordracht over de corres pondentie tussen Oranje en Jan van Nassau in de jaren 1578-1584. Hij verzorgde de uitgave van de brieven, die dit jaar in de serie Historische Bronnen van het Nederland Histo risch Genootschap verscheen. De stu diedag werd besloten met een discus sie Scheiding Dr G. Janssens van het Algemeen Rijksarchief in Brussel belichtte de betekenis van Willem van Oranje in de opstand tegen Spanje. Hij zag de grote verbondsacten tussen de Ne derlandse gewesten, zoals de Pacifi catie van Gent in 1579. als één van de oorzaken van de scheiding tussen Noord en Zuid. Dr Janssens: „Omdat er op cruciale momenten verbond sacten werden gesloten, werden de problemen niet voldoende uitgespro ken. De discussie tussen de gewesten werd niet ten volle gevoerd. Daar- FNV: Sas van Gent moet protesteren tegen kortingen SAS VAN GENT De gemeenteraad van Sas van Gent moet bij de tweede kamer protesteren tegen de voorge nomen kortingen op de minimum uitkeringen. Dat schrijft de FNV- afdeling Sas van Gent aan de raad. De brief zal in de raadsvergadering van deze maand aan de orde komen. De FNV-afdeling heeft vooral moeite met de regeringsplannen om het uit keringspercentage van de WWV naar 70 procent te verlagen en de bij standsnorm met aan de loonontwik keling aan te passen. Tevens signa leert de FNV een discriminatie van 'de vrouw', omdat gehuwde vrouwen geen zelfstandig recht hebben op een WWV-uitkenng. Oprich tings vergadering Hondenclub Aardenburg AARDENBURG - In het Dorpshuis aan de Westmolenstraat in Aarden burg wordt donderdag 15 november de oprichtingsvergadering gehouden van de Hondenclub Aardenburg. Deze openbare bijeenkomst begint om 20.30 uur. Prins Willy wordt gekust door zijn hofdames. IJZENDIJKK Carnavalsvereniging 'I)e Azijnhalzen' uit IJzendijke heeft een nieuwe prins. Zaterdagavond werd tijdens het jaarlijkse prinsenbal in cafe 'Hofzicht' Willy Ongenae uitgeroepen tot prins der Azijnhalzen. Hij volgt Willy de Pooler op. Het prinsenbal werd bijgewoond door carnavals delegaties uit Sluiskil, Aardenburg, Grocdc en Sluis. Disco 'Atlantis' verzorgde de muziek. De lagere schooljeugd van Aardenburg koos zaterdagmiddag tijdens een prinsenmutsenbal in het dorpshuis een jeugdprins en jeugdprinses. De 10 jarige Carlo Galle werd verkozen tot jeugdprins en Cynthia Standaert (10) tot jeugdprinses. Er was zaterdagmiddag een honderdtal kinderen aanwezig in het dorpshuis. Pnns Edwin II (Edwin Bogaard) won vrijdagavond de prinsverkiezing van het jeugdcarnaval Sluis in prinsenhof 'De Fnetstal De prinsverkie zing vormde het hoogtepunt van een discobal. Verschillende zusterver enigingen gaven vrijdagavond acte de presence. Najaarscompetitie bridgen Lamswaarde LAMSWAARDE De bridgeclub Lamswaarde speelde in het kader van een najaarscompetitie de zevende wedstrijd in zaal 'De Vier Jaargetij den' te Lamswaarde. Er werd gespeeld in één lijn met een howell tien met elf paren. De uitslag. 1 mevrouw Joossen-de heer de Booy. 2 de dames Pauwels-Staal en de heren Radeinakers-Atkins. 4. De heren Van der Wielen-de Waal, 5 de heren Wau- ters-Den Tand. Receptie St. Aloysius GRAAUW In het kader van het 25-jarig bestaan houdt de tafeltennis vereniging 'Sint-Aloysius' in Graauw zaterdag een receptie in het gemeen schapscentrum te Graauw. De aan vang van de receptie is 16.00 uur Aldis Sandrini officieus kampioen biljart Temeuzen TERNEUZEN De vorige week ge starte libre-competitie biljart, voor het officieuse kampioenschap van Terneuzen, uitgeschreven door de Biljart Federatie Terneuzen Stad (BFTS) en georganiseerd door BV De Poedelaars in café De Schelde, beleef de de ontknoping. Negen spelers van zeven verschillende verenigingen kwamen tegen elkaar in het krijt. Tot de laatste dag was er geen win naar aan te wijzen. De favoriet Jaap van de Berg van BV de Griete. verloor van Dries van Alphen. de nestor uit het gezelschap. De Joegoslaaf Iwan Kaiser verloor van Benny Verschuren. Aldis Sandrini werd de lachende der de en zeer verdiend de triomfator van dit toernooi. Hij maakte in z'n laatste partij tegen een tegenvallende Kees Walraven (KOT) geen fout, en werd verdiend winnaar van het toernooi. Uitslagen: 1 A. Sandrini, 12 punten, gem 1.396. 2 I Kaiser. 1214; 3 J. van de Berg. 1.200. 4 L Breepoel. 1 462: 5 W Graefsche- pe. 1.090. 6 B. Verschuren. 1.118; 7 K. Walraven. 1.045: 8 A Kanlts. l 011.9 A. van Alphen. 0.732. De hoogste serie was voor Sandrini evenals de kortste partij. De eerste vier in de eindrangschikking, promoveren naar de vierde klas. in Heikant HEIKANT Meer dan dertig touw- trekploegen nemen vandaag, maan dag. deel aan een internationale touw- trekwedstrijd in manege 'Heikant' te Heikant. Er komen heren- en dames teams uit Nederland en Belgié. Inzet is een grote wisselbeker. Deze wed strijd vormt de laatste wedstrijd van het seizoen. De wedstrijd is op touw gezet door Gerard Roctus uit Kloos- terzande. De wedstrijden worden aan elkaar gepraat door Ben Zaari. De muzikale omlijsting van het gebeuren is in handen van disco 'Pedro' uit Terneuzen. De wedstrijden beginnen om 19 00 uur. Bezinningsmiddag bejaarden Hulst HULST - De afdeling Hulst van de rooms-katholieke bond van ouderen houdt dinsdag 13 november voor haar leden een bezinningsmiddag in het dienstencentrum 'De Lieve' te Hulst. De middag wordt verzorgd door pater Colsen en begint om half twee met een eucharistieviering. De viering wordt muzikaal opgeluisterd door het be jaardenkoor van de afdeling Hulst. Daarna volgt een inleiding door de pater over verschillende actuele on derwerpen. Na de koffiepauze is er gelegenheid om samen van gedachten te wisselen over de behandelde the- V H BIJ VIERING HALVE-EEUWFEEST HOEK De fanfare en drumband nee langs bejaardentehuizen in de paar Dubbeldam-Riddering in de Sluiskil houdt ter gelegenheid van Kanaalzone. Zaterdagmiddag werd bloemetjes. haar 50-jarig bestaan een kleine tour- het eerste concert gegeven in bejaar- Het echtpaar Dubbeldam, afkomstig dentehuis 'Vremdieke' in Hoek. De uit Sluiskil, vierde onlangs het 60- jubilerende Sluiskilse fanfare bracht jarig huwelijksfeest Voorzitter Van een licht programma Voor de aan- Dijk bood mevrouw Dubbeldam een vang van het concert zette voorzitter fles wijn en een bloemetje aan. K. van Dijk van de fanfare het echt- Komend vooijaar concerteert de Sluiskilse fanfare in bejaardentehuis 'De Blide' in Temeuzen en in de bejaardentehuizen van Sas van Gent en Zuiddorpe Man met pistool aangehouden in café in Zaamslag ZAAMSLAG De gemeentepolitie van Terneuzen heeft zaterdag om 18.45 uur een pistool met twee patro- nen in beslag genomen in cafe liet 5LU1S D(, pers0„cllaut0 va„ j. Autovernield bij inhaalmanoeuvre Wapen van Zeeland in Zaamslag. Bezitter G. C. uit Edegem (Bi.werd in M. uit Oostburg is bij een eenzijdig ongeval nabij de Heille-kruising te het bureau ingesloten. Na verhoor Sjuis zaterdagavond omstreeks ze- werd hij zondagmorgen weer op vrije ven uur onherstelbaar beschadigd. Axel bespreekt schoolvervoer AXEL De Axelse commissie voor Het wapen van het Brugse Vrije. voeten gesteld Volgens de politie was Van M reed in de „chting Oostburg. Onderwijszaken bespreekt woensdag n zaterdagavond onder invloed NIEUWE NARRENTEMPEL IN SAS Op de dubbele rijbaan op de kruising 14 november het schoolvervoer voor haalde hij een auto in. Na de kruising het lager onderwijs. Ook zal worden wordt de rijbaan smaller en op dat ingegaan op de bevoegdheden van de punt was de inhaalmanoeuvre nog gemeenteraad bij aanstelling en ont- niet voltooid. Van M. kwam in de slag van de directeur van een gemeen- middenberm terecht waar hij twee telijke basisschool, verkeersborden aan stukken reed. Persoonlijke ongevallen deden zich De vergadering begint om 19.00 uur niet voor. op het stadhuis in Axel. Plannen praatgrot| alleenstaande ouders Terneuzen TERNEUZEN FIOM-Zeeland gint maandag 7 januari in het moetingsccntrum aan de straat in Terneuzen met een p, voor alleenstaande ouders. Vaifcf moeders die belast zijn met de^ lijkse verzorging van de kinde maar ook zij, die hun kind slechti de zoveel tijd zien kunnen daan- ringen uitwisselen, waarmee hete vaarden van de nieuwe levenssit tie, die een echtscheiding meebr« wat gemakkelijker wordt. Tijdens de eerste bijeenkomst len mensen uit de zelfhulpgr^ van FIOM-Zeeland hoe zij hunp-; men hebben veiwerkt. Daarna»; het bezoekers (nog steeds) vrjj cc beslissen of ze willen deelnemer i de groep voor alleenstaande oucj De FIOM gaat uit van tien bijeent: sten, waarin ook aandacht wordt steed aan het gezelligheidsaspeci le avonden zijn in het ontmoete centrum aan de Terneuzense Ni- straat en duren van 20.00 tot S uur. FIOM-Zeeland in Middej fungeert als contactadres. Verkoopmiddag in bejaardentehuis OOSTBURG In het bejaanto; huis 'De Burght' in Oostburg woensdag 14 november een verkou middag gehouden. Deze duum 10.00 tot 16.00 uur. Er zullen hani* ken worden verkocht, die de beis sters van 'De Burght' het jaar hebben gemaakt. Ook iserki met een wafel verkrijgbaar. Zeldenrustcollege houdt extra bonte jubileum-avond TERNEUZEN De scholenguws schap 'Het Zeldenrustcollege'in neuzen houdt volgend jaar voor de tiende achtereenvolg maal een 'bonte avond'. Een jubile dat uitbundig wordt gevierd. Dc bi te avonden spelen zich jaarlijksv« namelijk af op en om het toneel het Zuidlandtheater. Voor uitput» de zalen wordt dan vier avoid achtereen een gevarieerd propi ma met sketches, dansnummen.ii jes en toneel afgewerkt. Dat gebeurt ook in maart '85 weet omdat het om een jubileum fa wordt er nog iets extra's gedaan' eerste deel van de avond blijft, m de bezoekers die door de jaren he gewend waren geraakt' sketches,! dansnummertje en liedjes. Maart, het tweede deel van de avond L" andere opzet gekozen. Er word: een 'knallende musical' opgeve geschreven door Zeldenrustk Oosterling. De musical 'Beesiad: gunt de zaal een komische blikt: bio-industrie. De musical wordt opgevoerd doort groot aantal leerlingen en i' Leerlingen uit alle klassen meb zich bij bosjes aan bij algemeen co dinator Nout. Stuk voor stuk wife de organisatoren een handje he? hetzij als lid van de sjouwploegu' decorbouw en dergelijke. Inmiddels is er ook al overleg bep nen met de technici en andere n*a werkers van het Zuidlandtheater. december worden de eerste gehouden, in januari wordt de (lef. tieve rolverdeling bepaald. Din daarna beginnen de repetities bonte avonden worden volgend)) gehouden op vrijdag 1, zaterda donderdag 7 en vrijdag 8 maart Met droetheid geven wij u kennis dat na een geduldig gedragen ziekte van ons is weggeno men onze geliefde broer, zwager en oom JAN DE FEIJTER op de leeftijd van 62 jaar. Zaamslag. W M. de Feijter Zaamslag: M. de Feijter G. Taalman-Seles Temeuzen: S. de Jonge-de Feijter B. J. Meijer Middelburg: A. de Feijter G. de Feijter-Nieuwenhuize Neven en nichten Zaamslag, 10 november 1984 Veer 85, 4543 NL De begrafenis zal plaatsvinden op woensdag 14 november a.s. om 14.45 uur op de Algemene Begraafplaats te Zaamslag. Vooraf zal een samenkomst worden gehouden in 'de Rank', die aanvangt om 14.00 uur Zij die de samenkomst en de begrafenis wensen bij te wonen worden verzocht om 14.00 uur aanwezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren in 'de Rank' na de begrafenis. Tot onze diepe droefheid werd plotseling van onze zijde weggenomen mijn geliefde man en onze zorgzame vader en lieve opa FRANCISCUS EDUARDUS VAN DEN BOSSCHE echtgenoot van Neeltje de Witte op de leeftijd van 71 jaar. Terneuzen N. van den Bossche-de Witte A. F van den Bossche P J W. van den Bossche- Riemens Frans - Martin - August T. C. F. de Maat- van den Bossche H. L. C. de Maat Albert 10 november 1984 Oostelijk Bolwerk 168, 4531 GX Temeuzen De uitvaartdienst waarbij u wordt uitgenodigd zal plaatshebben op woensdag 14 november a.s. om 10 00 uur in de Triniteitskerk Ab Thymstraat waarna de begrafenis op de R -K. Zuiderbegraaf plaats. Samenkomst voor de uitvaart aan de kerk Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula van de begraafplaats Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, gelie ven deze advertentie als zodanig te beschouwen. gemeente r 7 De burgemeester van de gemeente Terneuzei maakt bekend, dat de raad van deze gemeente:'- zijn vergadering van 25 oktober 1984 heeft, bes!t> ten té-verklaren, dat worden voorbereid: a) een partiële herziening van het bestemmin? plan 'Biervliet'; b) een partiële herziening van het bestemmina plan 'Hoek'. Het besluit onder a. voorziet in de mogelijkh».» tot het bouwen van een tweetal woningen vs het type twee-onder-éen-kap in plaats van rijt)» woningen op een perceel aan de I. C. Lindestraat te Biervliet. Het besluit onder b. voorziet in de mogelijkheli tot het bouwen van een garage bij een womt» Kreeksingel 1 te Hoek. zulks geheel buiten hete? de bestemmingsplankaart aangegeven be'w- wingsoppervlak. De voorbereidingsbesluiten met de daarbij rende tekeningen liggen op het stadhuis. afde!13 algemene zaken (planologie), kamer 504, vara heden voor een ieder ter inzage. Terneuzen, 12 november 1984. De burgemeester voornoemd, C. Ockeloen Bejaardenbiljart Clinge CLINGE - De eerste wedstrijd in het nederlaagtoemooi van de Biljartver eniging van de Clingse Bejaarden is gewonnen door de Steense bejaarden. De Clingse deelnemers scoorden 501 punten en de Steense biljarters 532 De winnaar van het nederlaagtoer- nooi krijgt een wisseltrofee. Collecte SINT-JANSTEEN De collecte ten bate van het Nationaal Jeugdfonds (Jantje Beton) heeft in Sint-Jansteen 586,45 gulden opgebracht. D en T vergadert in Waterlandkerkje WATERLANDKERKJE De fractie van Dorpsbelangen en Toerisme houdt dinsdag 13 november een open bare vergadering in bistro 'In den Koning' in Waterlandkerkje. Voor naamste onderwerp van gesprek is de agenda voor de gemeenteraadsverga dering van 15 november. De vergade ring begint om 20.00 uur. KLOOSTERZANDE Wies Boog- aert, alias Wannes I, zal komend jaar wederom de scepter zwaaien in het rijk der Kloorianen. De bekendma king van de nieuwe prins vond zater dagavond plaats in hotel Van Leuven in Kloosterzande, waar de Klooria nen een drukbezocht prinsenbal hiel den. Prins Wannes I werd om elf minuten over elf op een carnavaleske stoel de zaal binnengedragen door leden van de plaatselijke scoutinggroep. Har monie Sint Cecilia en majoretten- korps Kloortje verleenden muzikale medewerking De muziek werd ver zorgd door disco Twist. Leden van een bevriende carnavalsvereniging uit Zottegem Bwaren zaterdagavond te gast. Ook prins Reginald i Reggie Buysrogge) van AHC De Vossen uit Hulst kreeg een nieuw mandaat van de Hulster carnavalsvierders. De Hul ster prins begint aan het zesde rege ringsjaar. Het prinsenbal in café De Ster in Hulst stond in het teken van cama- valsthema 'Zaï gai oak familie van main'. De leden van de raad van elf hadden zich. inspelend op dat thema, uitgedost als eskimo, indiaan, chinees enzovoorts. Prins Reginald had voor de verandering een vossenpak aange trokken. Veel opzien baarde de vrou welijke raad van elf. die zich om twaalf minuten over twaalf presen teerde De alternatieve raad stond onder aanvoering van Bemadette van de Berg. Zij werd geassisteerd door twee hofknapen. De Hulster carnavalsvereniging heeft met deze vrouwelijke raad naar alle waarschijnlijkheid een landelijke pri meur. Drie boerenkapellen, 'De Kalle- sainen', 'Ermenieke' en 'GoedKooper' hielden er zaterdagavond in het Vos senhol de stemming er goed in. Sas van Gent De Sasse 'Betekoppen' namen zon dagochtend met een alternatieve kroegentocht alvast een voorproefje op het prinsenbal op zaterdag 17 november in de Vlaanderenhal. De tocht startte in de oude narrentempel, café 'De Rooien Oedt'. Men eindigde in café 'De Watergeus', de nieuwe narrentempel. De prins en raad van elf werden op hun tocht muzikaal begeleid door boerenkapel 'De Betes tekers' onder leiding van Reqee Suu- kerklont Damestennis in Terneuzen TERNEUZEN Het team Van de Velde speelde zijn tweede wedstrijd in de damestenniscompetitie in Temeu zen met 2-2 gelijk tegen team Meyer. In de eerste partij veroverde het kop pel Van de Velde/Bruljns de eerste competitiepunten voor zijn team door in een spannende strijd Meyer De Smet met 9-8 te kloppen. De wedstnjd daarop verloren Gerda Wille en Cris Schelfhout met 7-9 van Carla de Vis ser en Ina van Doorn Andere uitslagen Veraart-Klaaysen 4-0. Dros-Doesburg 0-4 Programma woensdag Bochardt-Knig. Meyer-De Kooy, Klaaysen-Hofman. In de Braakman was de wedstrijd tussen de teams van Ovost en Temeu zen ongetwijfeld de spannendste par tij van de dag. De andere ontmoetin gen eindigden allen in grote uitslagen. Pauwe Peperzak brachten Ovost met de allerlaatste klap op 10-10 tegen het koppel Faas Vermast De uiteindelij ke winst ging toch nog naar Temeu zen, doordat het koppel van Ovost Coppoolse de beslissende partij met 8-11 verloor. Andere uitslagen: Visser-Sluis 0-4 (1-22 en 3-21"Amersbeek-Ador 1 4-0 (14-3 en 17-3); Slaghoutje-üostburg 2 4-0 '15 5 en 14-4) Programma vrijdag Verp'anke-Oostburg Pritis Warmes I huldigde tijdens de bijeenkomst Rene van Heese, oprichter van de carnavalsstichhng de Kloorianen en i. Dey-Ador 2 de eerste pnns van de raad van elf Hij overhandigde hem een aardewerk wijnstel met inscriptie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 20