Peter Verburg scoort net op tijd voor Oostkapelle Gaan we naar de bliksem, of doet u er iets aan? Onderzoek naar financiële problemen door tolgelden VLISSINGEN COUNTERT MET EEN ONGEKENDE SOUPLESSE PZC/sP°rtkrant NEGATIEVE HOOFDROL SCHEIDSRECHTER PLEUNIS Modeshow... MAANDAG 12 NOVEMBER 1984 16 HEINKENSZAND De hartekreet kwam uit de mond van Guust de Kok, voorzitter van de Goese sport raad. „Namens al die duizenden mannen en vrouwen, jongens en meisjes in de sportverenigingen vraag ik aan die overheid: „Wilt u dat we naar de bliksem gaan of gaat u er iets aan doen?" Het was de uitsmijter van een aantal inleidin gen dat zaterdag in het sportcen trum De Stenge te Heinkenszand werd gehouden tijdens de discussie- en ontmoetingsdag van de 25-jarige Zeeuwse Sportraad. Vertegenwoordigers van overheid, onder wie staatssecretaris van wel zijn. volksgezondheid en cultuur, drs. J P van der Reijden en sportor ganisaties lieten hun licht schijnen over het thema 'Sportbeleid in een tijd van economische schaarste'. De sportmensen deden voornamelijk hun beklag over de bezuinigingen, de 'overheid' riep op tot inventiviteit nu de subsidiebeurs smal is geworden. Met die oproep konden Ton Martijn, voorzitter van de Zeeuwse Sportraad i,.We lijken zo goed als terug te zijn op af') en Guust de Kok moeilijk uit de voeten. Dreiging De Kok wees op het teruglopende ledental, door het krimpende ge zinsbudget en het teruglopende ge boortecijfer. en de verhoging van de kosten, zoals de huur van accommo daties. En als nieuwe dreiging zag hij de pogingen van de overheid om te werken naar privatisering, het overdragen van accommodaties aan clubs of particulieren. „Plus dat men van de sportvereni gingen verlangt dat men allerhande nieuwe taken gaat verrichten. Men ziet de clubs niet meer alleen als mogelijkheid tot het beoefenen van sport op zich, maar ook als opvang- mogelijkheid voor de jeugd en socia le ontmoetingsplaats voor de steeds meer vrije tijd krijgende mens. De overheid wil dat stimuleren, maar daarbij vergeet ze wel dat het ook geld kost. Geld dat de verenigingen niet hebben en de overheid niet kan of wil geven", aldus de heer De Kok. op de discussiedag waarop de ge meentelijke overheid slecht was ver tegenwoordigd. Staatssecretaris Van der Reijden had op de vraag wat de overheid moet doen aan sportbeleid in deze tijd van economische schaarste zijn notitie 'Accenten Sportbeleid' als antwoord gegeven. De zwaartepun ten daarvan zijn er voor te zorgen dat sport een blijvende plaats inneemt in het levenspatroon niet meer risico's herbergt dan maatschappelijk aan vaardbaar is, versterken van de in ternationale positie en stimuleren van een gezamenlijke beleidsvoe ring. Dat laatste achtte hij van groot belang. „Van overheidskant stopt men een aanmerkelijk bedrag in sport en wil men dat bedrag doelmatig gebruikt zien. Het grootste rendement tegen zo laag mogelijke kosten. De over heid heeft daarbij bepaalde doelstel lingen voor ogen. doelstellingen die niet per se die van de sport behoeven te zijn. Overleg is dan het tover woord. maar overleg is niet bepaald eenvoudig als het wordt gevoerd door partners, die nogal eens voor hun eigen werkgebied volstrekte au tonomie claimen", aldus Van der Reijden. Bundelen Dr. Wim de Heer, algemeen secreta ris van de Nederlandse Sport Fede ratie (NSF), benadrukte ook het be lang van het overleg. „Daarom moet de sport zich op alle niveaus zo goed mogelijk bundelen. Goede particu liere plaatselijke en provinciale sportraden kunnen een belangrijke rol spelen in de sportontwikkeling van de komende jaren". Een ontwik keling die de heer De Heer („Toen uw voorganger Van Zijl afscheid nam van het NSF werd er tegen hem gezegd: U moet wel een hele goede zijn geweest, meneer Van Zijl, dat u door De Heer zelf wordt opgcvolgd- "zei Sportraadvoorzitter Noordijn) niet helemaal somber inzag. „Hoewel de positie van de sport niet florisant is, zijn er nog tal van kansen voor de sport. Ook in het verleden is gebleken dat de sport mijn zijn gi gantische aantallen vrijwilligers in staat is nieuwe uitdagingen op te pakken Het zal nodig zijn om nieu we groepen vrijwilligers te mobilise ren voor bijvoorbeeld onderhoud van accommodaties en sport overdag. Daarbij zal steeds een evenwicht gezocht moeten worden tussen be staande en nieuwe taken De vereni gingen moeten zichzelf blijven en niet geforceerd inspelen op maat schappelijke ontwikkelingen", stel de Wim de Heer In de steek Suggesties waarmee Guust de Kok weinig kon beginnen. „Als de over heid op deze manier doorgaat moet ik vrezen dat steeds minder mensen bereid zullen zijn om in de verenigin gen werk te verrichten. Die duizen den vrijwilligers voelen zich nu al in de steek gelaten door de overheid. Verdergaande bezuinigingen zal de animo nog meer doen toenemen en tenslotte geheel doen verdwijnen", aldus de heer De Kok. Staatssecretaris drs J I' van der Reijden rechts op de discussieen ontmoetingsdag van de Zeeuwse Sportraad?] Heinkenszand Hier is hij in gesprek met Kees Blomaard. de nieuwe voorzitter van de afdeling Zeeland vanU KNVB HEINKENSZAND De Zeeuwse Sportraad gaat onderzoeken in hoe verre sportverenigingen 'structure le', financiële problemen hebben met de kosten van vervoer, die typerend zijn voor deze waterrijke provincie. Die toezegging werd zaterdag in Heinkenszand gedaan tijdens de fo rumdiscussie op de ontmoetingsdag van de sportraad. De heer J. Bos. secretaris van de Nederlandse Bas ketbal Bond m het district Zuid. had er op gewezen dat die kostenpost met name voor kleine bonden extra hoog oploopt. Omdat de clubs over de hele provincie zijn verspreid is men wel verplicht voor het spelen van competities lange en dure reizen te maken De heer Bos trok als ex-Drent een vergelijking met zijn vroegere pro vincie. waar de reistijd voor sport clubs maximaal drie kwartier be draagt en er geen extra kosten voor brug of pont moeten worden ge maakt, „En ik zie wel een enorme discrepantie tussen de subsidiebe dragen die de provincies Zeeland en Drente voor de sport uittrekken zei hij. Voor Drente is dat jaarlijks 1.7 mil joen gulden, vertelde gedeputeerde mevrouw D van As-Kleywegt, één van de inleiders Zeeland trekt onge veer vier ton uit voor de sport. „Als je ziet dat de provincie Zeeland in de nota sportbeleid zegt dat er geen geld is en aan de andere kant toe geeft dat de sport niet is overbe- deeld, zet ik vraagtekens", zei Jan Schaalje ex-afdelingsvoorzitter van de voetbalbond. ..Het is historisch gegroeid dal Dren te meer geld uitgeeft voor de sport u verdedigde de Zeeuwse 'sport-gede- g puteerde' mevrouw E, Maris-KosWf zich. „In het kader van het integral structuurplan-noorden-des-lands kreeg men altijd extra geld van hr' a rijk om leuke dingen te doen. Bover- dien zit in Drente het Provincial Sport Servicecentrum in die begr> ting", aldus mevrouw Mans, die s verder nog op wees dat Zeeland voor I j: andere hoge kosten staat. „Het on l| derhoud van hunnebedden kost min I der dan het onderhoud van dijken' Gedeputeerde Van As reageerde me' de mededeling dat de 1,7 itiiljocn 'Drentse middelen' zijn en niet ko men uit een ander potje extra rijk*- geld. „Wij zijn ons bewust van d( maatschappelijke functie die spob heeft", zei ze enkel. SLUISKIL Met een voorhoede die gemiddeld tot nu toe drie keer scoort per wedstrijd heeft Vlissingen de aanloop genomen voor een schitterend seizoen. De Zeeuwse koploper in de tweede klas haalt de tegenstanders onderuit met een souplesse die bewondering afdwingt en toont zich vooral in uitwedstrijden niet te stuiten. Trainer Kees Vermunt ziet die voortvarende start ongetwijfeld met voldoening aan, maar realiseert zich bovenal dat de druk op zijn elftal met de week groter wordt. Daar was overigens zondag in Sluiskil nog niets van te merken. De Zeeuwse derbv eindigde ruimschoots met winst voor leiders: 1-4. Volgens Kees Vermunt was die Bruine nog niet spelen. Daar kwam overwinning van tevoren niet inge- bij dat Alex Dehulsters zich al na calculeerd. Het Walcherse team had r"im een halfuur met meer in staat de tegenstander van zondag kenne- voelde om verder te gaan. Het was lijk sterker ingeschat, maar voelde a' bekend dat de selectie van Han tijdens de wedstrijd perfect aan van der Hooft niet breed genoeg is waar het verschil in kracht zich het om in die tegenslagen te voorzien, meest openbaarde. Aanvallend was Het gevolg was dat Sluiskil geen de koploper tot veel meer in staat schijn van kans had om zich weer dan het verzwakte Sluiskil. Dat in de l°P van de rangschikking te werd na rust vakkundig uitge- Spelen. speeld: toen liep Vlissingen in een Een schande was het niet om het na vloeiende stijl naar de zevende over- de rust ontketende Vlissingen een winning in acht wedstrijden Van een echte topper was er in Sluiskil bijna geen sprake. Vanaf de eerste minuten werd de wedstrijd geciteerd door het elftal dat sinds de komst van Kees Vermunt zo veel beter is gaan voetballen. Vlissingen combineert goed. speelt in een hoog tempo en beschikt over drie spitsen die een wedstrijd kunnen beslissen. Fans Schaap is in dit elftal topsco rer tot nu toe met zeven treffers, maar ook Eric Aerden en Rob Bal- jeu zijn moeilijk te stoppen. Sluiskil moest dat ervaren nadat vrije doorgang te moeten verlenen, het kort na het begin var. de tweede Door de inbreng var. Kees Vermunt helft op een 10 achterstand was staat er inmiddels een taktisch en gekomen. Het was voorspelbaar conditioneel sterke ploeg in het wat er toen zou gebeuren: met ra- veld die in staat moet zijn om zendsnelle counters legde Vlissin- moeiteloos de titel voor zich op te gen vanaf dat moment de basis voor eisen. Maar in dat opzicht is Middel- ook moeiteloos van Sluiskil de uiteindelijke winst. Vervanger Het excuus dat Sluiskil mocht int- brengen tegen de zware afstraffing was de afwezigheid van een drietal vaste krachten. Zo moest Patrick Qauters - de uitblinker van de laatste weken - verstek laten gaan vanwege een blessure en konden ook Fons de Brouwer en Dennis de burg aanstaande zondag nog een tegenstander die zich als een onver wacht obstakel op kan werpen. „Ik zelf kan de weelde van die sterke start wel aan", keek Vermunt na de wedstrijd tegen Sluiskil al vast vooruit. „Het is de vraag of ook de spelers tegen die druk bestand zijn. Ik heb het al vaker meege maakt: het wordt steeds moeilijker om iedere week aan de hoge ver wachtingen te voldoen." Het voordeel van Vlissingen is dal het niet afhankelijk is van een paat spelers. De winst in Sluiskil wasdt verdienste van het collectief. Ham de Roover toonde bijvoorbeeld dal hij in topvorm is als laatste mania een zeer echte defensie. Daarin wis Taco van den Velde ook nu wetr een van de betere spelers en bezon digde Bert Penlury zich alleen no{ wel eens aan ingewikkeld uitver dedigen. Het middelste deel van het elftal steunt op een bewonderenswaardi ge conditie. Jaap Meerman speelde misschien niet opvallend, maar zijn waarde voor de ploeg is onschat baar. Hij stelde Genie Eikenhoii'. en vooral de sterk spelende Hu:i Meerman in staat om voortdurend mee in het offensief te gaan en da: mag uitzonderlijk heten in een elftal dat constant met drie spitsen ope reert Ruim een kwartier had Sluiskil no dig om daaraan te wennen. Het liet de tegenstander uitrazen en waagde zich toen pas zelf af en toe op de helft van de tegenstander. Het was zelfs verrassend dat de thuisclub voor de rust de betere kansen krece Peter Zwart kopte een keer rate lings naast en Paul van der Hooft schoot van dichtbij tegen De Roo Na de rust verloor Sluiskil de slag op het middenveld en kwam het niet meer aan aanvallen toe. Frans Schaap opende al na negen minu ten de score uit een hoekschop van Baljeu. Huib Meerman - met een fantastische goal - en Eric Aerden voerden die score binnen het half uur op tot 3-0 en toen was de tegenstand gebroken. Het werd ver volgens alleen nog 3-1 door Savenije en 4-1 dankzij Rob Baljeu stum- Vlissingen 1-4: 54e Frans Schaaf 0-1, 65e Huib Meerman 0-2, 75e Eric Aerden 0-3, 80e Herman Sauenu'e 1-3,83e Rob Baljeu 1-4. Scheidsrech ter Hutten uit Tilburg. Boeking voor Peter Zwart. Toeschouwen 700. OOSTKAPELLE In de slotfase van het topduel tegen Zwart Wit '28 eiste Oostkapelle- speler Peter Verburg een ware hoofdrol op. Op een moment dat veel van de 2000 toeschouwers al 'uitgehongerd' huiswaarts wilden keren, serveerde de spits op de valreep een uitsmijter. En eentje met smaak. In de 90e minuut bezorgde hij Oostkapelle met een magistrale kopbal alsnog de winst, 1-0. De sensatie was compleet. Bij het laatste fluitsignaal, dat lang op zich liet wachten omdat scheidsrechter Karei Pleunis veel tijd bijtelde, vielen sommige Zwart Wit-spelers van verslagenheid op de grond, terwijl heel Oostkapelle uitbundig feestvierde. Alsof zojuist het kampioenschap was behaald. handen van de doelman en dat mag niet. Zelfs al heeft de keeper maar één vinger op de bal. dan is dat vast", luidde het commentaar van de scheidsrechter. Verburg echter: „Die keeper had de bal zelfs niet met één vinger vast. Dat weet ik zeker en ook de Zwart Wit-spelers beaamden dat achteraf'. In de 44e minuut van de tweede helft maakte arbiter Pleunis opnieuw een miskleun. Peter Verburg passeerde Karei Hensbergen in het zestien-me- tergebied. die hem vervolgens onder- Zover is het voorlopig nog met. De debutant in de eerste klas A kan echter over twee weken wel een eerste succes behalen. Bij winst op SSS in Klaaswaal mag de Walcherse club zich hoogstwaarschijnlijk de eerste periodekampioen noemen, al maakt Heerjansdam (zij moeten de laatste drie duels alle winnen) ook nog een kleine kans. „We richten ons daar niet teveel op. De punten zijn het belang rijkste. Een periodetitel is alleen maar mooi meegenomen", was het com mentaar van trainer Jan Meulmeester na afloop in de kleedkamer, waar nog maar eens het ólé, ólé.„. werd ingezet. Kluts kwijt De felicitaties gingen zaterdagmid dag vooral naar Peter Verburg. Hij haalde met zijn doeltreffende kopbal in de laatste minuut (de afgelopen week beweerde hij in een artikel in de PZC nog dat hij geen 'kopper' is) duidelijk zijn gram op scheidsrechter Pleunis uit Roosendaal. Deze arbiter had een sterke eerste helft, maar raakte in de tweede periode hevig de kluts kwijt. Zo onthield hij in de 30e minuut van de tweede helft Peter Verburg een glashelder doelpunt. De Oostkapelle- spits werd in de diepte gelanceerd, de uitkomende keeper Wim van der Sluis van Zwart Wit '28 liet de bal door zijn handen glippen en Verburg schoof de bal in het net. Doelpunt dacht ieder een. maar Pleunis had het anders gezien. „Verburg schoot de bal uit de Periodetitel nu binnen handbereik MIDDELBURG Nu heeft Oostkapelle vrijwel alle troe ven in handen voor het eerste periodekampioenschap van de eerste klas van het landelijk zaterdagvoetbal. Na de 1-0 winst op Zwart Wit'28 staat Oostkapelle er het beste voor in deze eerste periode, want als de Zeeuwen de eerstvolgende wed strijd (uit bij SSS) winnen is Zwart Wit'28 geklopt en moet afgewacht worden, wat Héer- jansdam in de resterende wed strijden bereikt. De eerste periode gaat over de eerste negen achtereenvolgende wedstrijden en dus niet altijd over de eerste negen vastgestel de wedstrijden, die een elftal achtereenvolgens speelt tellen voor de periodetitel. Daarna volgt een periode van weer ne gen wedstrijden en de laatste periodekampioen neemt auto matisch deel aan de KNVB-be- kercompetitie volgend seizoen. De uitslagen: Barendreeht - Kozak ken Boys 2-0: NSW - Noordw ijk 0-2; Oostkapelle - Zwart Wit'28 1-0; Ex celsior - SSS 2-1; RCL - Quick Boys 1-2: Spijkenisse - Heerjansdam 2-2; Bijnsburgse Boys - PPSC 2-1 Zwart ,W'28 Oostkapelle Barendreeht Quick B. Kozakken B. Noordwijk Spijkenisse Heerjansdam Rljnb B NSW PPSC 8 4 8 5 1 12 17- 6 1 2 11 15- 9 1 3 11 11- 9 2 2 10 14- 8 4 2 10 14-11 2 3 10 13-11 9 13-13 6 2 3 1 7 8-1 7 3 1 3 7 8-12 7 3 0 4 6 10- 9 7 3 0 4 6 10-17 SSS 8 1 3 4 5 10-12 RCL 9 2 1 6 5 7-19 Excels. M 8 1 1 6 3 7-15 Uitslagen eerste klas B De Valleivo gels - Huizen 2-1; Bennekom - GVVV 1-3, AVW'66 - De Zwerver 0-5Nieuw- Lekkerland - DTS'35 0-3, DOVO - ESA 0-2. IJsselmeervogels - RVVH 2-2Marken - ASWH 4-1 Eerste klas C Flevo Boys - Spaken burg 0-1, VVOG - Angelslo 0-0Oranje Nassau -Go Ahead K 1-0. Nunspeet - DETO 2-1. Blauw WU'34 - AVC 1-1 1JVC - DOCK 1-3. OWIOS - Genemui- den 1-3 Foto Boven: De inleiding tot het afgekeurde doelpunt. Keeper Wim van der Sluis iliggend) van Zwart Wit 28 heeft de bal losgelaten. Foto Onder: Peter Verburg middeni gaat op het doel af en schiet met rechts in. Scheidsrechter Karei Pleunis zou het doelpunt echter annuleren, omdat Verburg de bal uit de handen van de Zwart Wit-keeper zou hebben geschoten. uit haalde Strafschop... Nee. weer mis. Scheidsrechter Pleunis druk ge barend als een Italiaanse politie agent, vond dat er niets aan de hand was. Erger nog. Na afloop kon hij zich het moment niet eens meer herinne ren. Peter Verburg wel. „Ik viel niet zo maar. Ik werd duidelijk tegen mijn enkels geschopt" Kort na rust had Oostkapelle ook al een strafschop verdiend. Uit een in gooi van Piet Goeree nam middenvel der Ray Lemmens van Zwart Wit '28 de bal duidelijk met de hand mee in het strafschopgebied. Arbiter Pleunis was (bijna vanzelfsprekend) weer eens een andere mening toegedaan. „Die speler nam de bal met de borst mee. Hij had zijn handen keurig langs het lichaam", hetgeen door grensrechter Pekaar werd bevestigd. Het warrige optreden van scheids rechter Pleunis en een ontketend Oostkapelle maakten de tweede helft overigens wel bijzonderd boeiend. Dit in tegenstelling tot de eerste periode, toen Oostkapelle zichzelf niet was. „We waren veel te zenuw achtig in de eerste helft", meende Jan Meulmeester. Het gevolg was veel slordige passes, veel misverstanden en slechts één enkele kans (een schot van Piet Goe ree). Zwart Wit '28 was in die eerste periode ook de betere ploeg (vooral Ray Lemmens toonde zich een vaardi ge voetballer), maar de Rotterdam mers waren toch nimmer dreigend. In de tweede helft had Oostkapelle alle schroom van zich afgeworpen e speelde men veel agressiever. Naast de twee onthouden penalties en het afgekeurde doelpunt waren er kansen voor Verburg, Gerard Schipper en Ad Poortvliet. En toen iedereen zich al verzoend had met de 0-0-stand kwam Ad Poortvliet in de 90e minuut vrij op rechts. Hij gaf een keiharde voorzet, die werkelijk op schitterende wijze werd ingekopt door Peter Verburg. 1-0. Er volgden nog enkele zenuwslopen de minuten, omdat scheidsrechter Pleunis zeker zeven minuten bijtelde. „Dat doet elke scheidsrechter bij ons", merkte Jan Meulmeester sne rend op. Oostkapelle kwam echter niet meer in gevaar. Het bleef terecht 1-0. Of zoals aanvoerder Stoffel Schipper het uitdrukte: „Die boeren hebben het toch maar weer voor elkaar". Oostkapelle-Zwart Wit 28 Rust 0-0. Eind stand 1-0. 90e minuut Peter Verburg Toe schouwers 2000. Scheidsrechter Karei Pleunis uit Roosendaal. Wissels85e minuut Ronald Mesu voor Piet Goeree. Boekingen voor Jos Staps en Gerard Schipper. Holmes behoudt zijn wereldtitel LAS VEGAS (Reuter) - Larry Holmes heeft in Las Vegas zijn wereldtitel boksen in het zwaargewicht behou den. Uitdager James 'Bonecrusher' Smith moest in de twaalfde ronde opgeven. Arbiter Davey Pearl staak te het gevecht op doktersadvies we gens een open wond boven het linker oog van Smith. Het betekende de 46e opeenvolgende overwinning van de 35-jarige Holmes, die op weg is het record van de legendarische Rocky Marciano, die 49 keer op rij als winnaar uit de ring stapte, te verbeteren. NOODKREET OP ONTMOETINGSDAG SPORTRAAD OOSTKAPELLE - Tijdens de wed strijd Oostkapelle - Zwart Wit'28 voer de scheidsrechter Karei Pleunis uit Roosendaal ook nog een heuse mode show op. Zoals gebruikelijk verscheen de arbiter in het zwart, maar omdat Zwart Wit'28 (de naam zegt het all in een zwart-wit-tenue speelde, was de scheidsrechter moeilijk te herkennen Halverwege de eerste helft floot Pleu nis dan ook af en ging naar de kant vragen of hij geen shirt van iemand kon lenen. Het werd een wit shirt. Al snel bleek dal Pleunis in een witte trui en een zwarte broek nog meer over eenkomsten vertoonde met de uitdos sing van Zwart Wit'28 Tijdens de rust wisselde scheidsrechter Pleunis daar om nog maar eens van tenue. De witte trui werd verruild vooreen rood shirt Karei Pleunis Frans Schaap wordt buiten het strafschopgebied neergelegd door Karei Wullems. De spits van Vlissingen m overigens één helft lang onzichtbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 16