Schouwen-Duiveland: meer 'integrale dorpsplannen' JP Gevangenisstraf geëist voor schuld aan ongeluk Kassa: 50 gulden. Molen weer onder 'dak' Letwel: 50 gulden. Eis twee jaar tegen overvallers restaurant Kans op wijziging van kampeerwet Tafeltje dek je-nieuwe stijl Wissel Zeeuwa-Vlanmlarfin PZC/ provincie VIJF IN DE MAAK EN ZES 'OP KOMST' VIJF PLAATSEN MINI-CAMPING MILDE EIS STEEKPARTIJ Overleg over landbouwschool in Schoondijke Voor strooptocht vier maanden gevangenisstraf EEN VERDACHTE IS NOG VOORTVLUCHTIG Voor vier mille aan sigaretten gestolen ZATERDAG 10 NOVEMBER 1984 11 maand aan de bevolking gepresen- Renesse wor- teerd. Het gemeentebestuur van Wes- De Dorpsring in Burgh. Als u deze zorgt hu Van nu,ir liefst 50 gulden pci Typisch de wintcntliiklci de schilder Li.it komen, igc prenne |xnl.ig-nny ter nog voor advies naar de Raad van State moet. Zoals gemeld is er vanuit Zeeland van verschillende zijden bij minister Braks van Landbouw en Visserij op aangedrongen het kamperen bij de boer niet te beperken. HAAMSTEDE Het project 'integrale dorpsplannen' op Schouwen-Duiveland en Sint- Philipsland wordt uitgebreid. De uit het zogeheten kleine kernen experiment voortgekomen plannen hebben tot nu met name gestalte gekregen in de kernen Serooskerke, Noordwelle, Zonnemaire, Sirjansland en Anna-Jacobapolder. Eén van de doelstellingen was een 'uitstralingseffect' te bewerkstelligen naar de andere dorpen. En resultaat daarvan is geweest, dat thans ook integrale dorpsplannen worden opgesteld voor de kernen Sint- Philipsland, Burgh, Burghsluis, Haamstede en Renesse. Bovendien bekijken de dagelijkse be- een door het gemeentebestuur gehou- den de ontwerp-dorpsplannen deze sturen van Middenschouwen en Brou- den hoorzitting. A wershaven op korte termijn eveneens In Haamstede, Burgh de mogelijkheid bij het project aan te sluiten met de dorpen Ellemeet, Scha- I rendijke. Kerkwerve en Dreischor, Noordgouwe, Brouwershaven-kom Sint-Philipsland is momenteel reeds koploper in de tweede reeks dorpen v 1' die door middel van integrale plannen V eventuele knelpunten willen aanpak ken. Want de Fliplanders zijn daar over reeds uitvoerig geïnformeerd in Rechtbank Middelburg MIDDELBURG - Een vreemdsoortige relatie in een beslist niet alledaags milieu was de achtergrond van een steekpartij, die de 22-jarige Goese- naar J. C. S. gisterochtend voor de meervoudige kamer van de recht bank in Middelburg bracht. S. had in oktober van het vorig jaar een 37- jarig persoon van wie tijdens de zitting niet duidelijk werd of deze een man of een vrouw moest worden genoemd met twee messteken zwaar verwond. Het drama speelde zich af in een woning aan de Steen weg in Schore. In deze bijzonder merkwaardige zaak eiste officier van justitie mr T. Stein tegen S. een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Het slachtoffer -toen nog man- woon de samen met een vrouw in de woning in Schore. Ze hielden zich bezig met het thuis ontvangen van 'klanten'. Op een gegeven moment vestigde ook S. zich in dat huis. In diezelfde periode liet het slachtoffer zich opereren waar na hij voortaan als vrouw door het leven ging. Dit betekende het einde van de relatie tussen het slachtoffer en de genoemde vrouw, die daarop een verhouding begon met S. De spanningen en emoties die van deze ontwikkelingen het gevolg wa ren, liepen hoog op. In deze explosieve sfeer begonnen alle drie de betrokke nen zich met messen te wapenen. Toen het slachtoffer 'haar' woede over het beëindigen van de relatie met de vrouw eens wilde koelen op één van haar vijf hondjes, werd S. zó kwaad dat hij het slachtoffer twee messteken toebracht. Hoewel er bij de steekpartij veel bloed vloeide en het slachtoffer slechts dankzij een spoedoperatie in leven bleef, werd S. niet ten laste gelegd dat hij het slachtoffer opzettelijk van het leven wilde beroven. Daarom was er geen sprake van poging tot doodslag, maar van poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, meende de officier. De raadsman van de ver dachte, mr J. A. M. Dietvorst, wilde nog verder gaan en hield het op mishandeling. Alle achtergronden in aanmerking nemende concludeerde mr Stein. dat 'hetgeen S. heeft gedaan niet goed te praten, maar wel te verklaren is'. iVan onze Haagse redacteuri DEN HAAG - In het bericht over het voortbestaan van de Middelbare Agrarische School in Schoondijke in de PZC van vrijdag 9 november wordt ten onrechte gemeld, dat er in Zeeland geen lager agrarisch onder wijs bestaat. Lager agrarisch onderricht wordt wel gegeven in deze provincie, en wel op de zogenaamde 'Groene School' in Kapclle. die uitgaat van de Zuidelij ke Landbouwmaatschappij (ZLMl. Voorts heeft de neutraal-bijzondere Lagere Technische School in Terneu zen een afdeling voor lager agrarisch onderwijs. Secretaris mr J, Oggel van de ZLM zei vrijdag, dat de 'Groene School' zich niet heeft opgegeven voor het experi ment met het Kort Middelbaar Be roeps Onderwijs Landbouw (KMBO), bestemd voor zogenaamde 'drop-outs' 'Scholieren die voortijdig alhaken). De ZLM wil eerst de resultaten en de belangstelling voor de experimenten den lande afwachten In 1987 lopen «e experimenten af. De Groene School heeft een goedlo pend zogenaamd leerlingstelsel. Dat Is vervolgonderwijs, bestemd voor mensen die al in de agrarische prak- ujk werkzaam zijn. Zowel de heer Oggel als de heer L. Burger, directeur van de school, wezen er gisteren op. dat als de Groene School zou experi menteren met het KMBO. de kans tou bestaan dat er twee vormen van onderwijs naast elkaar zouden func tioneren, met alletwee qua leerlingen aantal een zieltogend bestaan. Als het KMBO op grond van de resultaten van de experimenten over ^n paar jaar inderdaad een officiële Onderwijsvorm wordt, zal de ZLM slsnog bekijken of het kan worden Ingepast in het onderwijspakket van «Groene School, hoewel het niet de bedoeling is dat het leerlingstelsel dan verdwijnt, aldus Oggel gisteren. Directeur Burger zei dat scholieren tot het leerlingstelsel worden toegela ten als ze het Lager Beroepsonderwijs nebben afgemaakt. 'Drop-outs' kun- den echter ook bij het stelsel terecht. 2e moeten dan wel eerst een alge meen voorbereidend jaar doorlopen. terschouwen houdt de hoorzittingen voor Haamstede op maandag 26 no vember in het dorpshuis De Schutse; voor Burgh. Burghsluis en Westen- schouwen op dinsdag 27 november, eveneens in De Schutse en voor Re- nesse op donderdag 29 november in het dorpshuis aan de Zeeanemoon- weg. De hoorzittingen over de ont werp-dorpsplannen hebben vooral tot doel met de bewoners tot een gedach- tenwisseling te komen over proble men met betrekking tot de leefbaar heid in de Schouwse kernen. De aan vang van de bijeenkomsten is in alle dorpen 19.30 uur. De uiteindelijk te ontwikkelen dorpsplannen betreffen met de gehele kernen Want het gaat in hoofdzaak om de oudere gedeelten in feite de kom-gebieden. Voortvarend In aansluiting op het begin vorig jaar afgesloten kleine kernen project - een bijzonder regionaal welzijnsexperi- ment - fungeert vanaf 1 januari dit jaar als coördinator integrale dorps plannen Schouwen-Duiveland de Haamsteedse architect W. Kort. Hij vertelt dat diverse in de huidige dorpsplannen aangegeven knelpun ten inmiddels zijn opgeheven. „Want de gemeenten hebben de zaken voort varend aangepakt. De meeste knel punten verkeren in een staat van afronding". De coördinator wijst erop dat de in het verlengde van de integrale dorps plannen gestimuleerde particuliere woningverbetering nog weinig resul taat heeft opgeleverd ..Want de be langstelling van de bevolking om daar met gebruikmaking van subsidierege lingen daadwerkelijk aan te beginnen is zeer gering. En dat is behalve teleurstellend vanuit mijn functie ge zien ook behoorlijk frustrerend", al dus Kort. Ook stelt hij vast dat er op Schouwen-Duiveland nog heel wat moet gebeuren om te komen tot een intergemeentelijke samenwerking bij de sociale woningbouw. In het dienstencentrum De Veste in Temeuzen werd vrijdagmiddag het nieuwe Tafeltje dek je-systeem een handige combinatieset met nieuwe bakjes en plastic borden - gedemonstreerd TERNEUZEN - Nieuwe bakjes en plastic borden in een handige com binatieset. Het was even wennen voor de 'klanten' van 'Tafeltje-Dek- Je' in Terneuzen. Maar de groente soep met ballen smaakte er vrij dagmiddag in de grote zaal van dienstencentrum 'De Veste' zeker niet minder om. 'Tafeltje-Dek-Je', een goedlopende activiteit van de stichting 'Welzijn Voor Ouderen' Terneuzen. schakelt binnenkort over op nieuw eetgerei. Vrijdag middag werd daarmee door de 30 mensen, die driemaal per week een maaltijd thuisbezorgd krijgen én de tien vrijwilligers geexperimen- teerd. Dat gebeurde nadat vice-voorzitter J. M. Hamelink van de stichting en een vertegenwoordiger van het Julianaziekenhuis, waar de maaltij den sinds jaar en dag worden be reid. de veranderingen hadden toe gelicht. Hamelink: ,,We vinden het ontzettend belangrijk dat de men sen helemaal betrokken zijn bij die veranderingen, omdat de meesten van hen voor hun warme maaltijden helemaal zijn aangewezen op 'Tafel tje-Dek-Je'. Het ligt trouwens in onze bedoeling om in december nog een dergelijke bijeenkomst te beleg gen. Dan kunnen de mensen nog eens precies vertellen wat ze van de veranderingen vinden Op 1 januari willen we in ieder geval definitief starten met het nieuwe systeem." Die reorganisatie van het werk is nodig omdat de keuken van het Julianaziekenhuis, vooruitlopend op de bouw van het nieuwe Kanaal zone-ziekenhuis wordt aangepast. De maaltijden gaan straks 6 gulden en 75 cent kosten (inclusief bezor ging en dergelijke i Hamelink: ,.Maar wat dat betreft zou er - overigens buiten onze schuld - nog weieens iets aan kunnen verande ren. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur wil na melijk een regeling in voeren,waar bij de keukens van de bejaardenhui zen worden opengesteld voor activi teiten als deze. En tegelijkertijd zou er dan een eenheidsprijs voor derge lijke maaltijden voor heel Neder land worden vastgesteld En dan wordt het vermoedelijk duurder Hopelijk blijft ons dat bespaard." Hoe het ook zij, de soep. de aardap peltjes, het stukje vlees en de groen te smaakte de mensen in 'De Veste' vrijdag opperbest RECHTBANK MIDDELBURG Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Voordat de Kampeer wet definitief in werking treedt kan nog worden geregeld, dat de zoge naamde kampeerboeren meer vrij heid krijgen bij het bepalen van het maximaal toegestane aantal kampee- reenheden op de mini-campings bij hun bedrijven. Minister Braks zou dat kunnen bewerkstelligen door de gemeenten alsnog meer vrijheid te geven bij hun beleid ten aanzien van de mini-campings. De mogelijkheid bestaat ook, dat de Tweede Kamer het wetsontwerp wijzigt via een amendement. In het concept-wets ontwerp, zoals het er nu ligt, wordt echter vastgehouden aan het gege ven, dat er niet meer dan vijf kam- peereenheden mogen staan op de mini-campings. Dit zei een woordvoerder van het Ministerie van Landbouw en Visserij in Den Haag vrijdag desgevraagd. Hij wees erop. dat de Kampeerwet, die zoals gemeld waarschijnlijk nog dit jaar in werking zal treden, een afge slankte versie is van de oorspronkelij ke Kampeerwet, die nooit van kracht is geworden. In het kader van de dereguleringsoperatie heeft de Com missie Geelhoed, die zich bezighoudt met de deregulering, zich over die oorspronkelijke Kampeerwet gebo gen. De commissie vond dat er in die wet te veel regeltjes stonden en heeft derhalve geadviseerd, dat een aantal onderdelen van de wet zou verdwijnen en een aantal zou blijven gehand haafd. Op basis van de adviezen van de Commissie Geelhoed is het con cept-wetsontwerp gemaakt, dat ech- Uitzendbureaus houden themadag over Zeeland MIDDELBURG - De regio-afdeling Zeeland van de Algemene Bond Uit zendbureaus houdt maandag 3 de cember in de schouwburg in Middel burg een themadag over marktge richt ondernemen en daarop afge stemd personeelsbeleid, onder hel motto 'Beter draaien Zeeland'. Tijdens deze bijeenkomst treden de volgende spekers naar voren drs R C E. Barbé, gedeputeerde van de pro vincie Zeeland, de heer R. Ruules van Dow Chemical, de heer M L. Straus, districtsbestuurder FNV en de heer W Ruggenberg, voorzitter van de ABU. De themadag, die om 12.30 uur begint, wordt besloten met een forum discussie. Geslaagden Zeeuwse Bestuursacademie GOES Aan de Zeeuwse Bestuurs- academie slaagden voor het diploma Hoger Bestuursambtenaar de volgen de kandidaten: I J Baaijens. Yerseke: M. C Boone. Goes, W Davidse Arnemuiden. G. C A Ger- naert. Temeuzen: H Groesser, Vlissingen. JAC Hamelink, Middelburg, C. Leijnse. Middelburg, C. Lodder, Middelburg: J L van de Parel. Kruinmgen. C J M Urtter hoeve. Buigh-Haamstede ZOUTELANDE - Met behulp van twee kranen is vrijdagmiddag de gerestaureerde kap van de koren molen in Zoutelanrie geplaatst. De molen wordt in opdracht van het gemeentebestuur van Valkenisse gerestaureerd, een karwei waarmee in totaal 145.000 gulden is gemoeid. De uit 1722 daterende molen zal naar het zich laat aanzien begin volgend jaar weer in oude luister zijn hersteld. De kap is hersteld door molenmaker Versluijs uit Cohjnsplaat. Dat is gebeurd op het terrein achter de molen, waar de slechte delen van de kap werden MIDDELBURG - De achttienjarige L. motorfiets tegen zijn voor hem rij- V. uit de gemeente Oostburg reed in dende vriend. V. had niet gezien dat de vroege ochtend van 10 juni op zijn zijn vriend afremde om een bocht naar rechts te kunnen nemen. En zo ontstond op de Oude Rijksweg bij Breskens een valpartij, waarbij V.'s vriend lelijke verwondingen opliep. V., die op het moment van het onge luk een alcoholpromillage van 1,37 had. hoorde vrijdagochtend tijdens de zitting van de meervoudige kamer van de Middelburgse rechtbank een gevangenisstraf van vier weken, waarvan twee weken voorwaarde lijk tegen zich eisen. Omdat hij geen rijbewijs heeft en zijn motor niet was verzekerd, kwam daar nog een boete van in totaal vijfhonderd gulden bij. verwijderd en vervangen door nieuwe De nieuwe roeden liggen inmiddels ook al klaar en zullen volgens de heer A Boogaard van de, centrale dienst gemeente werken in Serooskerke - deze dienst heeft de supervisie over het herstel van de molen over een week of twee worden aangebracht Aannemingsbedrijf Flipse uit Koudekerke voerde de restauratie van de romp van de molen - een stenen grondzeiler - uit. Ook de elektrische installatie is vernieuwd, een werk dat werd uitgevoerd door de firma Leijnse uit Zoutelande arriveerden op het Gerechtelijk Labo ratorium. Hij vond dat in strijd met de ministeriele richtlijnen en met een arrest van de Hoge Raad Officier van justitie mr J. Boogers bestreed de opvattingen van mr Cambier. Een termijn van vijf dagen vond hij 'vol strekt normaal' ..Pas na ettelijke maanden is er sprake van een zodanig bloedbederf. dat het alcoholpromiHa- ge met meer exact kan worden vast gesteld". zo zei hij Hommel V had in de avond van het ongeluk ongeveer dertien pilsjes gedronken Maar ook het slachtoffer had gedron ken. zo betoogde mr A. J. Cambier. die V verdedigde. Volgens hem stond daarom allerminst vast. dat V. alleen schuldig is geweest aan het ongeluk. Bovendien sprak de raadsman zijn verwondering uit over het feit, dat de bloedmonsters die V. na het ongeluk werden afgenomen, pas na vijf dagen C. T. E. C. (21) uit Hulst werd op 22 juli zodanig afgeleid door een hommel in zijn auto, dat hij zonder het te merken langzaam maar zeker op de linker weghelft van de Zandstraat in zijn woonplaats belandde Daar botste hij frontaal tegen een tegemoetkomende bromfietsster. Het meisje liep een beenbreuk op. Officier mr Boogers eiste een boete van 1500 gulden en een rij-ontzegging van negen maanden, waarvan drie maanden voorwaarde lijk. In beide gevallen doet de recht bank uitspraak op vrijdag 23 novem ber VRAAG l"W NCHIIDtR NAAR HUM Als u deze wuirer d< schilder lm la1 ZOigt hij voor ccn stevige premie fjV V.m m.i.ir liehl SO gulden per m.in per d.ig 7TTV-j Typisch de winterschilderweer! li W UITSPRAAK RECHTBANK: MIDDELBURG - De Vlissinger T. M. (19) is gisteren door de rechtbank in Middelburg tot een hogere straf ver oordeeld dan de officier van justitie twee weken geleden bij de behande ling van de zaak had geèist. Toen werd in deze zaak tegen M. bij ver stek vier maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaarde- MIDDELBURG - Het debuut van twee jonge Chinezen op het toneel van de misdaad krijgt een weinig succesvolle afloop. De officier van justitie heeft er in ieder geval geen enkel applausje voor over. Hij eiste vrijdagmiddag voor de Middelburgse rechtbank tegen het tweetal een on voorwaardelijke gevangenisstraf van twee jaar voor hun aandeel in een (mislukte) gewapende roofover val op een Chinees restaurant in Cadzand. Bij de overval waren drie mannen betrokken. Een derde ver dachte (eveneens van Chinese af komst) is nog steeds voortvluchtig. De officier van justitie beschouwt hem als de belangrijkste man achter de overval. Geldgebrek door speelschulden Dat was het motief van de drie verdachten om begin augustus vanuit Rotterdam naar Cadzand te rijden om daar de woning van de eigenaar van een Chi nees eethuisje binnen te vallen. Het plan was in een gokhuis geboren, nadat zij een tip hadden gekregen dat er bij de restauranthouder zo'n 20.000 gulden te halen zou zijn. De drie mannen drongen 's avonds even na tien uur het restaurant binnen en liepen meteen door naar de woning boven de zaak. Ze waren gewapend met messen en een vuurwapen Ze bedreigden de zoon van de restau ranthouder, bonden hem met ijzer- draad vast en duwden hem een prop in de mond. Ze werden daarbij ge stoord door de moeder van de jongen. De vrouw werd eveneens bedreigd en tijdens de schermutseling die daarbij onstond viel zij achterover de trap af Toen ook de restauranthouder op het toneel verscheen, vluchtten twee van de overvallers. De derde nam de zoon - onder bedreiging van een mes mee naar buiten als dekking. Daarop vluchtte hij eveneens De politie kon twee van de drie daders korte tijd later aanhouden De derde verdachte is nog altijd zoek. De officier van justitie, mr R H A. M. Beaumont, sprak vrijdag van een 'brutale overval' en eiste tegen de beide verdachten L K. J (22 jaar en woonachtig in Rotterdam) en Z B W (24 jaar en woonachtig in Maassluis) een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest De verdedigers van de twee verdachten. mrJ L M Burlet en mr J J Brugge, trachtten beiden het aandeel van hun clienten in de overval enigszins te relativeren Ze drongen aan op enige clementie, ook al omdat de twee verdachten (één van hen verblijft illegaal in ons land) nog nooit eerder met justitie in aanra king zijn geweest. De uitspraak is op 23 november. lijk geëist. De rechtbank maakte daar gisteren een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden mei aftrek van voorarrest van. M had een grote serie delicten achter zijn naam staan. Of zoals officier van justitie mr R Beaumont het toen uitdrukte: ,,M is constant op stroop tocht geweest. Hij behoort tot de vaste kern van klanten die we hier nog met kwijt zijn". M. had onder meer ingebroken bij het strandpavil joen De Nolle in Vlissingen. in Oost burg en Biggekerke had hij drie brom fietsen gestolen, in de kleuterschool De Stellepit in Vlissingen had hij een grote hoeveelheid geluidsapparatuur buitgemaakt en een geldautomaat van een autowasserette in Vlissingen was goed voor ongeveer vijfhonderd gulden BRUINISSE In het AC-restr.urant aan de provinciale weg in Bruinisse is donderdagnacht ingebroken De da ders namen voor ruim 4200 gulden aan sigaretten mee De rijkspolitie van Schouwen-Duiveland heeft een onderzoek ingesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 39