De Koning zegt Aruba steun toe WD-leden mogen blijven in enquêtecommissie RSV ÜÊén pzefi Mitterrand keurt actie VS tegen Nicaragua af WAAR IS WAAR IS BOSS ZES DODEN BIJ BRAND WAAR IS Politie slaat twee vrouwen uit bureau PZC/binnen-buiten|and CROES TREKT EMIGRATIEPLAN IN het weer In CDA-kamerlid: na 1986 besluit over kerncentrales VAN DIJK BESCHOUWT ZAAK ALS AFGEDAAN Invoering van periodieke autokeuring uitgesteld Hevige strijd in Beiroet if* f nORMEUII Familie uit huis Pasternak gezet 2 7ATERDAG 10 NOVEMBER 1984 (Van onze correspondent) WILLEMSTAD - Nederland is in principe bereid Aruba voor een beperkte tijd begrotingshulp te geven. Deze zal gevonden moeten worden binnen de 260 miljoen gulden ontwikkelings gelden die door Nederland zijn toegewezen aan de Antillen. Voorts komt er een herstructureringsfonds waardoor indirect de ernstige gevolgen van de sluiting van de raffinaderij Lago worden verzacht. De Nederlandse regering zal tevens de initiatieven versterken om de economische structuur van Aruba te verbeteren. Minister De Koning van Antilliaanse zaken heeft deze toezeggingen gedaan m een aparte vergadering met de Arubaanse politici over de ernstige gevolgen van de sluiting van de raffi- nadenj Lago op Aruba. De extra steun aan Aruba betekent een ver schuiving binnen het budget en gaat om begrotingstekorten te dichten. De volgens De Koning „bij wijze van grote uitzondering" toegekende steun zal worden gebruikt om de Arubaanse overheidsuitgaven aan te passen aan de gedaalde inkomsten Emigratie dus ten koste van de overige vijf Antilliaanse eilanden. Een vast be drag is niet genoemd, maar de Aru baanse politieke leider Betico Croes zei te hopen op 45 miljoen gulden. Nederland heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat ontwikkelings gelden niet mogen worden gebruikt iAdvertentie zeeland BIJ PIETTHIELEN Grote markt 11 Breda Tel 076-138477 ie markt 61 Roosendaal Tel 01650 35864 l&n Croes zei tevreden te zijn over het voorstel van De Koning en ziet daar om af van zijn 'plan' de Antilliaanse bevolking naar Nederland te laten emigreren. Hij verweet de Neder landse regering dat zij voordien „te laks was geweest en veel te passief'. Volgens Croes moet de Nederlandse regering meer invloed uitoefenen op Venezuela en de Verenigde Staten „om een ramp op Arabu te voorko men". De Arubaanse leider doelde daarmee op politieke druk om de oliemaat schappij Exxon over te halen op Aru ba te blijven en de raffinaderij draai end te houden. Croes doet nog steed verwoede pogingen om de sluiting van de Lago-raffinaderij per 31 maart volgend jaar tegen te gaan. De Exxon- directie is niet bereid met een verlies van ongeveer 70 miljoen^ dollar per jaar te blijven doorgaan. Dit verlies wordt voornamelijk ver oorzaakt doordat de Venezolaanse olieproducent Lago niet langer tegen een gereduceerde prijs ruwe olie wil leveren. De Venezolaanse regering heeft inmiddels toegezegd dat zij Aruba wil helpen binnen het kader van een reddingsplan voor Lago. Pre sident Jaime Lusinchi van Venezuela is bereid dat het staatsbedrijf Lago- ven 45 miljoen dollar van het gecal culeerde verlies bij de Arubaanse raffinaderij zal 'absorberen'. Voor waarde daarbij is dat Exxon geen winst maakt omdat hij niet van plan is „multinationals te subsidiëren". MANILA 'ANP'UPli Jessica Brislon ilinksi en haar broertje Alan irechtsi worden door twee brandweerheden weggedragen nadat de kinderen waren gered uit het brandende Las Palmas hotel in Manila Filippijnen i Bi) de brand kwamen zes mensen om en er waren zeventien gewonden, waaronder deze kinderen. De hotelbrand brak vrijdagmorgen uit. DEN HAAG (GPD) - De CDA-energie- deskundige Lansink gelooft dat een definitief besluit over de bouw van nieuwe kerncentrales pas na 1986 genomen zal worden. Dat betekent dat kernenergie een belangrijke rol zal gaan spelen in de komende ver kiezingscampagne. Volgens Lansink zal de Tweede Ka mer slechts op grond van onderzoek kunnen beoordelen of de bouw van nieuwe kerncentrales verantwoord is. Dat onderzoek, naar de veiligheid, de gevolgen voor het milieu, de kosten en de sociaal-economische factoren, zal zeker enkele jaren duren. Zolang dat onderzoek niet is afgerond, zal het CDA weigeren een definitief besluit-te nemen. Lansink zegt dit in een interview met De Volkskrant. Het besluit om over te gaan tot aanbesteding van kerncen trales mag pas genomen worden als voldaan is aan harde voorwaarden. Een eerdere beslissing, die de Kamer in de komende maanden moet nemen, betekent niet dat „er een trein in beweging wordt gezet, die niet meer gestopt kan worden". Het kabinet had het kernenergie vraagstuk aanvankelijk voor de ver gadering van gistermiddag op de agenda staan, maar de ministerraad is een diepgaand overleg niet meer toegekomen doordat andere zaken als het ambtenarenoverleg de aan dacht opeisten. Boven Noord-Scandinavië ligt inmia- dels al een hogedrukgebied met win terse omstandigheden. De barometers staan echter laag in een langgerekt gebied van Schotland tot over de Golj van Biskaje Ons land bevindt zich in het overgangsgebied en daar komt in het weekeinde geen verandering in. Het regenfront lag gisteren boven Zuid-Engeland en West-Frankrijk. Hierdoor kan er vanochtend wat re gen vallen, maar hoeveelheden van betekenis worden niet venvacht. Al hoewel het rustig blijft zal het weer zich niet van zijn zonnigste kant laten zien. Het gehele weekeinde trekken wolkenvelden van zuid en noord over de provincie. En er kan bij wijze van uitzondering een opklaring voorko men Zowel vandaag als morgen wordt de middagtemperatuur van 14 graden bereikt en het ligt ruim 3 graden boven de normale waarde voor de tijd van het jaar. VOORSCHOTEN (ANP) - De datum waarop de verplichte periodieke autokeuringen zouden beginnen - 1 januari 1985 - is enkele maan den uitgesteld. Dat heeft directeur Kui- perbak van de Rijks dienst voor het Wegver keer vrijdag in Voor schoten gezegd bij de uitreiking van het 3000ste diploma Keur meester in het oplei dingsinstituut voor de motorvoertuig- en twee- wielerbranche VAM. Nu het er naar uitziet dat de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsvoorstel verplichte autokeuring pas in 1985 zal plaatsvinden, zal ook de streefdatum ver schuiven naar een nader vast te stellen datum in dat jaar, zo zei Kuiper- bak. Een woordvoerster van het ministerie van waterstaat zei desgevraagd te ver wachten dat de auto keuringen pas in maart volgend jaar en mogelijk zelfs pas in mei begin- nen. Elke auto ouder dan drie jaar zal na de invoe ring van de verplichte autokeuring uiteindelijk aan een veiligheidskeu ring worden onderwor pen, te beginnen met au to's van tien jaar en ou der. DEN HAAG (GPD) - De voorzitter van de Parlementaire Enquêtecommissie RSV Van Dijk heeft in het conflict met Nijpels over het uitlekken van gegevens uit het eindrapport van de commissie de bal teruggespeeld naar de WD-leider zelf. De twee VVD-leden in de enquêtecommissie om wie het conflict draaide, Korthals en mevrouw Rempt. zullen ondertussen gewoon op hun plaats blijven in de commissie. Zij hebben in een bnef aan commissie- fractie behoren - een indiscretie waar- de WD-fractiei zijn besproken. Deze voorzitter Van Dijk de stellige verze- bij u partij bent geweestleden overtraden hiermee de regels kering gegeven dat zij verder met „Dat onderzoek laat geen andere con- omtrent de vertrouwelijkheid van het niemand buiten de commissie zullen clusie toe dan dat de richting en commissiewerk, die u blijkens uw spreken of overleg voeren. Het con- inhoud van althans één concept-con- brief zo ter harte gaat". Waarna Van fiict van deze week spitste zich toe op clusie van de enquêtecommissie reeds Dijk vast stelt dat er „dus een lek is twee vergaderingen die Korthals en in oktober door deze leden met u en geweest dat ontstond in uw werkka- Rempt over de inhoud van het ont- de heer Evenhuis (vice-voorzitter van mer". werp-eindrapport van de commissie hadden gehad met Nijpels en zijn Van DlJk zei het bijzonder gewaar- twee ondervoorzitters in de WD-frac- Spionage De Westduitse regering deerd te hebben dat zijn ondervoorzit- tie. verlangt dat vjjf Roemeense diploma- ter in de commissie. Joekes (zelf De brief die de commissievoorzitter 160 20 snel mogelijk naar Boekarest WD'eri in de kwestie de kant van de nu aan Nijpels heeft gestuurd, is zeer terugkeren omdat zij beschuldigd enquêtecommissie heeft gekozen, verzoenend van toon, waarmee Van worden van misdadige spionage De commissie hoopt over veertien Dijk (CDA-er) de zaak als afgedaan beschouwt. Wel stelt hij in zijn brief nog even vast dat ..het gedegen onder zoek waartoe u mij in uw brief aans poort. heeft geleid tot de ontdekking van êen indiscretie begaan door leden van de commissie die tot de WD- dagen haar werk te kunnen voltooi en. Verwacht wordt dat de Staats drukkerij het eindrapport in de eer ste week van december gereed zal hebben en dat het dan ook officieel kan worden gepresenteerd. Het zal uit zeventien delen bestaan en meer dan vierduizend pagina's beslaan. Advertentie Wind: oost tot zuidoost, later zuidoost tot zuid 3-4 Bft; zicht: meest matig 5-10 kilometertemperatuur kustwater 11 graden: afwijking waterstanden: een geringe verlaging van 1 tot 3 decime ter, maximale golfhoogte monding Scheldes: tijdens het hoog water ma ximaal een halve meter zeegang. Vooruitzichten Voor maandag tot en met woensdag: veel bewolking en soms wat lichte regen na maandag, weinig wind uit zuidoost tot zuid, temperaturen bo ven normaal. ZON EN MAAN 11 november Zon op 07.52 onder 16.55 Maan op 18.17 onder 10.57 12 november Zon op 07.54 onder 16.54 Maan op 19.03 onder 12.03 Laag water Zaterdag. 10 r Temeuzen Zlerikzee Hansweert M'emeldinge Kreekrak Bruinisse Zondag, 11 nov Vllssingen Temeuzen Zlerikzee Hansweert ffemeldlnge Kreekrak Maandag. 12 i Temeuzen Zienkzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak 0901 195 09.29 203 09.40 144 10.03 222 10.00 164 10.18 194 10.14 160 emberf 09.34 198 10.01 208 10.14 149 1033 227 10.35 170 10.53 201 10.53 166 10.11 197 1041 208 10.51 154 11 10 228 1114 174 11.32 205 11.30 170 22.21 181 22.53 192 23.07 140 Zalerdag. 10 Vllssingen Temeuzen Zierikzee Hansweert JVemeldlnge Kreekrak Bruinisse Zondag, li november Vllssingen Temeuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse Maandag. 12 i viissingen Temeuzen Zlerikzee Hansweert "emeldinge Kreekrak Bruinisse 02 31 250 02.54 274 03.49 185 03.46 284 04.24 218 04,20 256 04.52 218 246 04 54 249 0526 213 03.38 237 MOSKOU EN MANAGUA: GEEN MIGS PARIJS/LONDEN/MANAGUA (AFP-DPA-REUTER-UPI) - De hui dige spanning tussen Nicaragua en de Verenigde Staten „kan niet wor den opgelost door de interventie van het ene land in het andere". Dit heeft president Francois Mitter rand van Frankrijk vrijdag gezegd op een persconferentie na afloop van overleg met de Italiaanse pre mier Bettino Craxi. De Franse president zei zich niet te kunnen uitspreken over de aard van de militaire goederen die Nicaragua deze week uit de Sovjetunie heeft ontvangen. Hij wacht nadere infor matie af. Hij wees er op dat Parijs niet de Amerikaanse analyse deelt van de historische ontwikkeling van de crisis die de meeste landen in Centraal-Amerika treft Mitter rand herhaalde dat Frankrijk de voorstellen van de Contadora-groep (Colombia, Mexico, Panama en Ve nezuela) steunt. Deze moeten „als grondslag voor onderhandelingen dienen". De Italiaanse premier verklaarde dat de Verenigde Staten en Nicara gua beide flink overdrijven wat be treft de wederzijdse bedreiging. De Britse regering heeft rond de kwestie-Nicaragua tot uiterste te rughoudendheid opgeroepen om een crisis tussen Oost en West te vermijden. Oppositiewoordvoerder Denis Hea- ley drong er bij premier Thatcher op aan, de regenng-Reagan te waar schuwen voor een interventie in Nicaragua. Boven Managua heeft vrijdag op nieuw een naar alle waarschijnlijk heid Amerikaans spionagevliegtuig gevlogen en de Nicaraguaanse rege ring waarschuwde dat een Ameri kaanse Inval ophanden was Het vliegtuig deed ruiten rinkelen en mensen de straat oprennen. De dreiging van een invasie bracht de regering ertoe 20.000 studenten in te lijven in de krijgsmacht en onafgebroken strijdliederen en waarschuwingen uit te zenden op de radio Washington heeft het Kremlin ge waarschuwd dat import van Migs in een gebied dat binnen zijn strategi sche belangensfeer ligt, niet wordt geduld, waarop Moskou heeft laten weten dat dit ook niet gebeurt De Nicaraguaanse minister van buiten landse zaken gaf dezelfde verzeke ring, waarop de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken George Shultz zei dat dit een zaak was die "strategisch en politiek" de Ver enigde Staten en de Sovjetunie cn slechts oppervlakkig Nicaragua Schoten Hoe gespannen de situatie in Nica ragua is, ondervond donderdag avond een ploeg van de Amerikaan se CBS-televisie die bij Corinto een militair konvooi filmde. Zij werd beschoten maar niet getroffen door Sandinistische soldaten, die haar ervan beschuldigde dat zij het kon vooi vanuit de havenstad had ge volgd Het Russische persbureau TASS beschuldigde de Amerikanen er vrijdag van dat zij naar een voor wendsel zochten om Nicaragua te kunnen binnenvallen en het waar schuwde Washington voor de „ver reikende gevolgen" van zo'n stap. MANAGUA (AP) De Russische vrachtvaarder Rakuriani lost volgens een medewerker van de regering van Nicaragua munitie en luchtafweer batterijen. Amerika vermoedt dat het schip onderdelen van Mig's aan boord heeft, maar spionagevliegtuigen hebben dit niet kunnen bevestigen De Bakuriam ligt in de haven van Corinto iVan onze correspon dent) BEIROET - Ondanks herhaalde pogingen van het Libanese leger en de voornaamste leden van de regering van natio nale eenheid om een einde te maken aan de hevigste gevechten die de Libanese hoofdstad Beiroet gekend heeft sinds begin juli. duur den de gevechten vrij dagavond voor de twee de achtereenvolgende nacht voort. Volgens de laatste cijfers zijn ruim dertig mensen gewond geraakt. De hernieuwde stnjd. die zich concentreert langs de grens tussen moslim-West en chns- ten-Oost-Beiroet - de zogenaamde Groene Lijn - brak donderdag middag uit. Wie precies verantwoordelijk was voor het begin van de gevechten, zoals wel meer het geval is in Li banon, was niet direct duidelijk (de strijdende partijen gaven elkaar de schuld), maar alle kruis punten tussen de ver deelde stadsdelen moes ten gesloten worden om dat al snel hevig gevoch ten werd en zowel zware mortieren als raketten in de strijd ingezet wer den. Sindsdien is slechte een van de zes kruispun ten sporadisch geopend geweest. Het conflict speelt zich af, evenals in het verle den, tussen enerzijds de rechtse christelijke mili tie van de falangisten en eenheden van het Liba nese leger in Oost-Bei- roet en anderzijds de sjl- 'itische milities van Amal en de meer extre me groep Hezbollah (de partij van God) en de linkse milities, met na me de PSP van de dru- zen in West-Beiroet BIJ PIETTHIELEN Te< 01650 35864 MOSKOU (REUTER) - De schrijvers bond van de Sovjetunie heeft de erfgenamen van Boris Pasternak, de schrijver van „Dr. Zhivago", uit diens huis even builen Moskou gezet. Dit is vrijdag vernomen van familie leden. Kinderen van de in 1960 gestorven auteur kregen drie weken geleden opdracht het huis te verlaten. Een dag later ontruimden werklieden het huis Aan de ontruiming is een wettelijke procedure van twee jaar voorafge gaan, omdat de schrij verunie het huis, dat door de familie was veranderd in een Pastemakmuseum. leeg wilde maken voor een levende schrijver Grote markt li 4811 XL Breda Telefoon 076-138477 N*?i rwe mark' 61 4701 AD Roosendaal Telefoon 01650-35864 vrouwen die bij de poli tie aangifte wilden doen van 'vrouwon vriendelijk gedrag', zeg gen door agenten ern stig te zijn mishandeld. Zij hebben daarvan la ter officieel aangifte ge daan. Ze verwijten de politie voorts dat zij hen medische hulp heeft onthouden. In het ziekenhuis bleek volgens de aangifte dat eén van de vrouwen <20) twee gekneusde ribben, een scheurtje in een elle boog en een oogwond heeft opgelopen De an der (27) heeft blauwe plekken over het hele lichaam Bij de korpslei ding is een klacht inge diend Commissaris J. van de Ven neemt de zaak zeer hoog op en laat een diepgaand on derzoek instellen. De vrouwen gingen naar het bureau, omdat ze vonden dat ze lastig ge vallen waren door een man Ze deden dit mede op grond van een alge meen advies van hoofd inspecteur D. Deibel die dat onlangs gaf in het kader van het onder zoek naar een aantal verkrachtingen in Roo sendaal, De dienstdoende politie man vond dat er geen sprake was van een strafbaar feit. omdat de man hen niet had aange raakt. De vrouwen na men daar geen genoe gen mee en eisten van de agent dat hij dat in een schriftelijke verkla ring zou vastleggen. Toen de politieman dat niet van plan was en de slachtoffers daar geen genoegen mee namen, zijn ze hardhandig uit het politiebureau gezet Commissaris Van de Ven schrijft de slachtof fers in een brief het voor val, dat zich afgelopen dinsdag voordeed, te be treuren. Directie K Scherphuis, W F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie. M. P Dieleman en C. van der Maas KANTOREN Vlissingen. Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. >011841 15144 Middelburg Markt 51, 4^31 LK Middelburg, tel (01180) 27651 Goes Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Temeuzen Nieuwstraat 22. 4531 CW Temeuzen, tel. (011501 94457 Hulst. Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (011401 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Opening kantoren Van maandag t m vrijdag van 08.00 tot 17 00 uur. 's Zaterdags in Goes. Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie (011941 511 Advertentie-afdeling: (01186) 1584 Redactie <011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t'm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal f 62.80. franco per post 74.-, per maand ƒ21,65. jaarabonn 245,-. losse nummers f 1.- I alle bedragen inclusief 5 pet. btw.) Postrek nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 124 cent per mm. minimumprijs per advertentie f 18.60. ingezonden mededelingen 2Vz x tarief- Voor brieven bureau van dit blad 4.50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw Giro 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3