t PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RS V-commissie is kwaad over opmerkingen Nijpels jOverweldigende zege IReagan op Mondale Reagan wil wapenoverleg weer op gang brengen Dollarkoers is verder gedaald Dfc Mondale uit politiek Marteling van Popieluszko bevestigd RECORD AANTAL KIESMANNEN VOOR PRESIDENT Aanhoudend onbestendig Veel bewolking en perioden met re gen. Maximum temperatuur ongeveer 12 graden. Matige tot vrij krachtige zuidoosten wind. 21e jaargang no. 264 londerdag 8 november 1984 Vandaag.... op pagina 8 lJm De advertentïerubriek over üffgaarTTïVIëer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. Ronald Reagans boodschap overweldigende ver- kiezingsoverwinning van Ronald Reagan op de democratische presidents kandidaat Walter Mondale is het succesverhaal van een natie, die op zoek is naar zichzelf en die in deze president alles heeft gevonden wat het land verlangt. Reagans onnavolg bare politiek, zijn simpele, maar aan sprekende opvattingen over de rol van de VS in de wereld hebben de schimmen van het Vietnam-verleden verjaagd, de kater van de Nïxon- periode doen vergeten en het onder de zachtaardige Carter zo deerlijk geha vende prestige van de VS opgevijzeld. Voor veel Amerikanen is Reagan een politieke tovenaar, die moed en ver trouwen stelde tegenover defaitisme en zelfbeklag. Reagans politieke boodschap wordt niet geschraagd door enige ideologie, maar wat hij zegt komt over bij het publiek. Zijn zorgvuldig geregisseerde uitspraken wekken de indruk alsof een man met een gróte visie aqn het woord is. In elk geval heeft zijn boodschap een rijke voedmgsbodem gevonden in de Ame rikaanse samenleving. De golfbewe ging van rechts-conservatisme, door diezelfde Reagan tot grote hoogte getild, bereikte dinsdag het absolute hoogtepunt: de herverkiezing van Ro nald Reagan, op een wijze zoals de laatste halve eeuw niet is voorgeko men in de Amerikaanse politiek. Rea gan heeft feilloos aangevoeld hoe hij het electoraat moest benaderen. Het moet deze president worden nagege ven dat hij er toch maar in geslaagd is zijn doel te bereiken. Hij schonk de Amerikanen zelfvertrouwen. Op hun beurt gaven zij Reagan voor nog eens vier jaar hun vertrouwen. In Nederland, waar we in het alge meen nuchter tegenover dit soort zaken staan, zou de Reagan-formule niet hebben gewerkt, althans in veel mindere mate dan in de VS. In de ogen van de meeste Nederlanders is (was) Walter Mondale een heel wat betere kandidaat voor het president schap. De democraat Mondale bleek tijdens zijn campagne minstens zo goed op de hoogte van alle politieke ins en outs als zijn rivaal Reagan. Tijdens twee grote televisiedebatten tussen de presidentskandidaten en daarna tijdens massabijeenkomsten bleek Mondale een scherp waarne mer, die sprak vanuit grote deskun digheid over nationale en internatio nale onderwerpen. Nochtans werd hij weggestemd door de kiezers. Dat heeft vooral te maken met de persoon lijke uitstraling van Reagan. De winst van de republikeinen kwam voor zijn rekening. Als geen ander past Reagan bij het beeld van Amerika, dat de president ten dele zelf tot stand heeft helpen brengen Hij verenigt verleden en toekomst in zich. Hij immers is het toch geweest, die de Amerikanen uit een diep dal van teleurstellingen naar de top van een nieuw en voorspoedig tijdperk heeft gevoerd! Daarbij herin nerde Reagan voortdurend aan wat hij noemde 'de Amerikaanse waar den'. zoals vaderlandsliefde, moed en optimisme. Die boodschap wilden de Amerikanen horen. Tegen dit geweld van reaganisme was Walter Mondale bij voorbaat kansloos. Voor Reagan komt het er op aan zich historisch waar te maken, te tonen dat hij veel meer is dan een handig artiest die zijn publiek tijdens de voorstelling in extase brengt. Het is van groot belang voor de gehele internationale gemeenschap dat de verstoorde relatie met de Sowjet-Unie wordt verbeterd. Het gaat te ver Rea gan aan te wrijven dat hij verantwoor delijk is voor de slechte betrekkingen tussen de VS en de Sowjet-Unie. Zó eenzijdig kan de schuld niet bij één man worden gelegd. Op zijn minst hebben beide partijen schuld aan het oplopen van de spanningen tussen oost en west en de bedreiging van de vrede en veiligheid in de wereld. Rea gans uitgangspositie is nu echter een andere dan vier jaar geleden. Hij zal in de toekomst zeker anders acteren dan in het verkiezingsjaar 1984. De tweede ambtstermijn is veilig gesteld en dat betekent dat hij zich nu volledig kan inzetten de 'oogst' binnen te halen. Op binnenlands terrein gaat het om belangrijke economische en financiële maatregelen, terwijl op buitenlands gebied dc verhouding tussen de su permachten centraal staat. Het is een duidelijke zaak dat de president van de Verenigde Staten in internationale zaken een handje zal moeten worden geholpen door de Russen. Beide par tijen moeten onafhankelijk van elkaar tot de overtuiging komen, dat betere betrekkingen in beider belang zijn. Reagan wordt vooral aangespoord door het wenkend perspectief van de-man- achter-histonsche-beslissin- gen Voor de Russische leiders geldt dat zij hun geïsoleerde internationale positie kunnen doorbreken door in bilateraal overleg met de Amerikanen te zoeken naar oplossingen voor bij voorbeeld wapenbeheersing. Reagans herverkiezing biedt nieuwe kansen. Als de Amerikaanse president er met Russische medewerking in zou slagen het internationale tij te keren, dan zal hij nog tijdens zijn leven de door hem zo begeerde historische plaats kun nen innemen. Dim Leerplicht Volgens ir ling, oud-EG commissar- ken, is het voor een r leiding in Neder' leerplichtige ken tot I*" dat b-' De verslagen presidentskandidaat Walter Mondale wordt omhelsd door zijn dochter Eleanor. ST. PAUL (MINNESOTA) (UPI- DPA-RTRj - Walter Mondale stelt zich niet meer beschikbaar voor een politiek ambt. Hij vestigt zich als advocaat in Washington. Dit zei Mondale woensdag enkele uren na zijn zware nederlaag in de strijd om het presidentschap tegen over Ronald Reagan. Zijn verlies schreef de Democraat toe aan in houdelijke zaken en aan zijn stijl van optreden. Zijn kandidaat voor het vice-presi- dentschap, Geraldine Ferraro, gaat eerst met vakantie voordat ze be slist over wat ze verder gaat doen. LOS ANGELES - President Reagan steekt de duim omhoog naast een stralende Nancy Reagan nadat hij in Los Angeles tot winnaar is verklaard in de strijd om de volgende vier jaar in het Witte Huis. KOHL KREEG FLICK-GELD VOOR PARTIJ (Van onze correspondent BONN - Bondskanselier Helmut Kohl heeft woensdag voor de parle mentaire enquêtecommissie inzake Flick nog eens bevestigd dat hij nooit of te nimmer invloed heeft proberen uit te oefenen om de firma Flick aan een omstreden belastingvoordeel van vele honderden miljoenen mar ken te helpen. Hij heeft als minister-president van de deelstaat Rijnland-Paltz en als oppo sitieleider destijds wel giften (in totaal ruim 100.000 mark) van Flick voor zijn partij, de CDU, aangenomen. De vroe gere Flick-directeur Eberhard von Brauchitsch en andere representan ten van de firma hebben hem echter nooit gevraagd daar „iets" voor terug te doen. Kohl noemde het volstrekt normaal dat hij die giften, meestal in een gesloten envelop, in ontvangst heeft genomen. Kohl ontkende ook krachtig dat zijn benoeming tot partijvoorzitter van de CDU als opvolger van Rainer Barzel als het ware door Flick financieel was voorbereid De bondskanselier riep dat hij pas kort geleden, na publica ties in de pers, te weten was gekomen dat het advocatenkantoor Paul in Frankfurt waarvoor Barzel lange tijd als „wetenschappelijk medewerker" werkzaam was. als adviseur van Flick was opgetreden (Van onze correspondentcreëren. Dit heeft president Reagan WASHINGTON - De Verenigde Sta- woensdag gezegd tijdens een eerste ten en de Sowjet Unie plegen overleg en zeer korte persconferentie na de omtrent de aanwijzing van speciale verkiezingen. afgezanten voor wapenbeheersings- Hij zei te moeten geloven dat de vraagstukken, teneinde een nieuw Sowjet Unie met de VS zal proberen kanaal van overleg op dit punt te de besprekingen over vermindering ROTTERDAM (ANP) - Actievoer ders van de milieuorganisatie Greenpeace hebben zich woensdag morgen vastgeketend aan de schroef van het Duitse dumpschip Rosemary dat ligt afgemeerd in de Rotterdamse Waalhaven. Volgens Greenpeace dumpt de Rosemary samen met haar zusterschip de Kathe H dagelijks chemisch afval Het chemisch afval is afkomstig van de titaandioxyde bedrijven Kronos Titan en Pigment Chemie uit de Westduitse steden Leverkusen en Duisburg. Het afval bestaat volgens Greenpeace uit afgewerkt zwavel zuur dal is verontreinigd met ijzer. titaan en tal van zware metale zoals onder andere chroom, kwik en cad mium. De Rotterdamse advocaat mr. R. P. Kroner heeft namens de twee be drijven een kort geding aangespan nen bij de president van de recht bank m Rotterdam om de blokkade te laten beeindigen. De behandeling van dc zaak is vanmorgen. Een rubberboot van Greenpeace wordt vastgemaakt aan het lozingsschip. van kernwapens in de wereld weer op gang te brengen. Reagan is bereid tot een topconferentie, binnen het raam van overkoepelende besprekingen over de verhoudingen met de Sowjet Unie zoals hij die in de VN heeft voorgesteld. Op het hoogtepunt van zijn politieke glorie, na een verkiezingsoverwinning van verbazingwekkende proporties heeft president Reagan zich voorts tevreden betoond over de verkiezings uitslag omdat de Amerikanen het blijkbaar eens zijn met wat hij pro beert te doen. Hij zal daarmee door gaan en desnoods zijn zaken voor het volk bepleiten, verklaarde hij. Reagan, vermoeid ogend, vermeed echter een duidelijk antwoord op de vraag hoe groot zijn mandaat is, nu de Democraten in de Senaat de Republi keinse marge van vijf zetels tot drie hebben teruggebracht terwijl de pre sident in het Huis van Afgevaardig den ondanks Republikeinse winst van zeventien zetels geen bruikbare coali tie van conservatieven zal aantreffen. Nicaragua Hij herhaalde dat Nicaragua geen gevechtsvliegtuigen uit de Sowjet Unie nodig heeft maar wilde niets zeggen over Amerikaanse acties als die werkelijk zouden arriveren aan boord van een Russisch vrachtschip dat de inlichtingendiensten als 'ver dacht' hebben aangemerkt. Komen die vliegtuigen wel, zo zei Reagan, dan bevestigt dit dat Nicaragua een bedreiging vormt voor zijn buren. De Nicaraguaanse minister van bui tenlandse zaken, Miguel d'Escoto, verklaarde woensdagavond dat een Amerikaans oorlogsschip voor de kust van Nicaragua begonnen is met het uitladen van speedboten. Op het zelfde moment, aldus d'Escoto, maak ten Amerikaanse vliegtuigen verken ningsvluchten boven Nicaraguaans grondgebied. De minister deed zijn uitlatingen in een vraaggesprek met het Britse commerciële televisiestation ITN. Hij ontkende andermaal dat een met Mig-straaljagers geladen Russisch schip op weg is naar Nicaragua. Deze Amerikaanse beschuldiging, zo zei hij, vormt onderdeel van het plan van de regering-Reagan „om onze regering omver te werpen en onze revolutie te vernietigen". 'AMSTERDAM (ANP) - Hel verloop van de koers van de Amerikaanse dollar is 'woensdag niet beïnvloed door de herverkiezing van president Reagan. De ivalutahandelaren hadden allang verwacht dat Reagan weer vier jaar in het Vitte Huis zou komen te zitten en de daling van de dollarkoers van de laatste paar dagen zette zich dan ook voort. In Amsterdam werd een officiële koers opgemaakt van 3.29950 gulden voor de dollar, 4.5 cent minder dan op dinsdag. Van directe invloed op de dollarkoers was de verwachting dat de rente in de VS verder zal dalen. Dat de rente in de VS daalt blijkt uit de verlaging van de prime rate. De Citibank kwam als eerste met een verlaging van twaalf tot 11,75 procent, waarop andere grote banken volgden. (Van onze correspondent) [WASHINGTON - President Ronald Reagan heeft bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen zijn Democratische opponent Walter Mondale verpletterd. Hij kreeg volgens schattingen van niet volledig getelde totalen, meer stemmen in het college van kiesmannen dan enige president voor hem en bleef maar twee procent achter in totaal aantal verworven stemmen bij Lyndon Johnsons record van ruim 61 procent. Volgens zijn campagneleiders bete- waarmee hij zijn beleidsplannen kan doch een wat tegenvallende verkie- kent dit. dat de kiezers Reagan zoiets verwezenlijken. In doorsnee is het een zing voor zijn partij, als een blanco mandaat hebben ver- grote avond geweest voor Reagan. In het college van kiesmannen, die schaft voor zijn tweede ambtstermijn. Maar Huis van Afgevaardigden zullen de Republikeinen naar schat- niet voldoende winst kunnen boeken om Reagan de conservatieve H 'ideologische coalitie' te verschaffen formeel de president moeten kiezen, kreeg Reagan niet minder dan 525 stemmen, tegen 13 voor Mondale. omdat per staat alle stemmen toeval len aan de winnaar. Hij won in 49 staten en verloor alleen in de hoofd stad Washington (die apart meetelt) en in Minnesota. Naar het totaal van de naar schatting 95 miljoen uitge brachte stemmen gemeten won Rea gan met 59 tegen 41 procent. In 1980 kreeg Reagan 51 procent, toen hij Jimmy Carter versloeg. Nadat ook in het Westen van de VS de stembureaus waren gesloten (om vijf uur in de ochtend, Nederlandse tijd) legde Mondale zich ten overstaan van (Slot zie pagina 4 kol. 2) 38 Uur De ambtenaren krijgen in au gustus volgend jaar hun 38- urige werkweek. Kosten: prijs compensatie en vijf verlofda gen. (PAGINA 3) Open universiteit De Open Universiteit Middel burg geniet een onverwacht grote belangstellingmaar kan de toeloop aan. (PAGINA 13) Oesterziekte De gevreesde oesterziekte Bo- namia Ostreae is niet volledig bedwongen. De herbevolking van de Oosterschelde is onze ker. (PAGINA 17) Fortuna verder Het Nederlandse clubvoetbal heeft, gisteravond weer eens een flinke knauw gekregen. Van de nog drie overgebleven vertegenwoordigers in de Eu- topacupwedstrijden - Feye- noord werd in de eerste ronde I al geëlimineerd - loerden er I twee uitgeschakeld. Ajax red- p de het in Praag niet, omdat I Bohemians de strafschoppen beter nam. En PSV hield in I Manchester lang stand, maar moest in de verlenging toch buigen voor de Engelsen Al- I leen het Limburgse Fortuna leverde een prima prestatie. In 1 het Poolse Krakov werd de I schade beperkt tot 2-1. het- j geen Fortuna in dc kwartfina J les bracht van het toernooi I voor Bekerwinnaars. De eer- I ste wedstrijd was namelijk in 8 een 2-0-overwinning voor de I Limburgers geëindigd. (PAGINA 21) Schipper stopt I Tos Schipper neemt zaterdag afscheid. De wielrenner zou niemand zijn werk willen aan- I raden. (PAGINA 23) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 I Opinie en achtergrond: 4 Kunst en cultuur: Varia: 10 Financiën, economie: 11 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 en 23 'VERDACHT' SCHIP BIJ NICARAGUA DEN HAAG (GPD) - De Parlementai- hebben gevoerd met de voorzitter lijk uit de commissie worden gezet, wijze van VVD-minister Van Aarden- WARSCHAU (UPI) - De regering in re Enquêtecommissie RSV beschul- (Nijpels) en de ondervoorzitters Door met hun fractievoorzitter te pra- ne in de RSV-affaire reageerde Nijpels Polen heeft bevestigd dat de ver- digt WD-fracticleider Nijpels van (Evenhuis en De Korte) van de VVD- ten hebben zij zich volgens een verkla- met de opmerking dat de politieke moorde priester Jerzy Popieluszko is pogingen om al bij voorbaat het werk fractie in de Tweede Kamer". Nijpels ring van de commissie niet gehouden integriteit van Van Aardenne was gemarteld voordat hij werd ge- van de commissie in diskrediet tc wees gisteravond alle kritiek van de aan de gedragsregels die de enquête- beschadigd, doordat vertrouwelijke wurgd. brengen. De kamerleden Korthals en hand. commissie bij de aanvang van haar „maar bovenal voorbarige conclusies mevrouw Rempt, die samen met Joe- Over de positie van Korthals en werk heeft vastgelegd. van het onderzoek zijn uitgelek'. Hij Regeringswoordvoerder Jerzy Urban kes namens de VVD in de enquête- Rempt in de laatste fase van het Nijpels heeft zich de ergernis van de voegde er meteen aan toe Ik heb zei woensdag op een persconferentie commissie zitten, wordt verweten onderzoek naar het RSV-debacle zal commissie op de hals gehaald met grote twijfels over de wijze waarop de dat bij de lijkschouwing gevonden dat zij „over de richting en inhoud het presidium van de enquetecom- uitlatingen die hij woensdagochtend commissie heeft gewerkt. Het aanzien sporen doen vermoeden dat Popie van de eindrapportage van de com- missie (waarvan Joekes lid is) zich nog voor de microfoon van Veronica-radio luszko door zijn ontvoerders dermate missie meer dan eenmaal overleg beraden. Zij kunnen evehtueel tijde- deed. Op publikaties over de handel- (Slot Zie pag. 3 kol. 6l was geslagen dat hij bewusteloos UlOet Zijll geraakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1