PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Volgens prognoses grote zege Reagan VS torpederen vredesregeling Contadora in Midden-Amerika Werkloosheid met bijna 19.000 gedaald RAMPSPOED DREIGT VOOR DEMOCRATEN Afscheid Van Veen Massale toevloed van Arubanen ongewenst Populaire telefooncel Vier doden bij botsing trein met auto Onbestendig Eerst mistig, overdag opklaringen en kans op af en toe regen. Maximum temperatuur 11 graden, een zwakke tot matige zuidoosten wind 227e jaargang no. 263 Woensdag 7 november 1984 Plaats een Kleintje in de PZC Ga er eens rustig voor zitten Maak een zo origineel mogeli|ke tekst. Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand DEN HAAG (ANP) - Het aantal werklozen in ons land is vorige maand met gedaald met 12.600 tot 806.800 personen (542.000 mannen en 264.800 vrouwen). 18.700 gedaald in vergelijking met september. Eind oktober stonden 802.600 Bij de mannen was sprake van een daling met 10.300 en bij de vrouwen van ménsen als werkloos ingeschreven bij de arbeidsbureaus. 2.300 De daling is in ongeveer 4.500 van de 12 600 gevallen toe te schrijven aan Bij de mannen daalde het aantal met 11.800 en bij de vrouwen met 6.900. Dit de afschaffing van de registratieplicht voor werklozen van 57,5 jaar en ouder, heeft het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid dinsdag bekendge- Het aantal bij de arbeidsbureaus geregistreerde vacatures daalde emd oktober maakt. ten opzichte van de vorige maand met 100 tot 17.100. Voor seizoensinvloeden Gecorrigeerd voor de invloeden van het seizoen is de werkloosheid in oktober gecorrigeerd steeg de vraag met 1.100. (Van onze correspondent) WASHINGTON-President Reagan heeft geheel volgens de verwachtingen bij de Amerikaan se presidentsverkiezingen een ruime overwinning behaald. De eerste resultaten, nog voornamelijk gebaseerd op ondervraging van mensen die hun stem hadden uitgebracht, wijzen erop dat die zulke ongekende proporties zal krijgen dat de kiezers hem zoiets als een blanco mandaat geven voor een tweede ambtstermijn. De uitslagen hebben bovendien aangetoond dat de Verenigde Staten momenteel een periode van scherpe polarisatie doormaken, niet in de eerste plaats vanwege een scheiding der ideologieën, maar op grond van ras. stemmen, gaven Reagan 63 procent van de stemmen en Mondale 37 pro cent. Maar in het college van kies mannen dat de president kiest en waarin per staat alle stemmen toeval len aan de winnaar kreeg Reagan al onmiddelijk 280 stemmen, tegen slechts 3 voor Mondale, die won in de hoofdstad Washington welke apart wordt meegeteld. Voor herverkiezing zijn 270 stemmen in het kiescollege nodig. In zuidelijke staten als Alabama en Mississippi, met respectievelijk 20 en 40 procent zwarte inwoners, stemde 86 procent van de blanke kiezers op Reagan, terwijl Mondale 90 procent van de zwarte kiezers meekreeg. In het middenwesten bleken in staten met een grote werkloosheid, traditio nele Democraten uit de vakbonden in groten getale naar Reagan te zijn overgelopen. De oude Democratische coalitie, in 1980 al aangevreten, blijkt geheel uit elkaar te zijn gevallen De steun van de vakbondsleiders voor Mondale heeft hem windeieren ge- Vraag STAAT VAN BELEG IN CHIILI SANTIAGO (AFP) - De Chileense pre sident generaal Pinochet heeft voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd. Zo is officieel bekend gemaakt in Santiago. Het besluit van de president is het gevolg van de regeringscrisis die maandag ontstond de gehele regering aftrad. Pinochet heeft dinsdag geweigerd het ontslag te aanvaarden. Pinochet baseerde zijn besluit dins dagmiddag op de "ernstige onlusten" in het land in de afgelopen weken. legd: de leden van die organisaties ongekende politieke rampspoed ge- zijn hem niet gevolgd. confronteerd. De eerste tellingen, die De Democraten werden dinsdag- nog maar enkele procenten besloegen De enige spanning bij deze verkiezin- avond dan ook al vroeg met een van het totaal aantal uitgebrachte gen school in de vroege dinsdag- avond nog in de vraag of Reagan in b zijn kielzog zoveel Republikeinse - B kandidaten naar het Huis van Af- f V gevaardigden zou kunnen meesleu- n ren' ('at 'lem opnieuw een coalitie a ii. vau Democratische en Republikeinse .-. 4tkd conservatieven zou toevallen waar- mee hij zijn wetgevende plannen zou kunnen uitvoeren. Daarover bestond ^B tF W in de eerste fase van het tellen nog PP* J y\. geen uitsluitsel. In het Huis, waar de 4Democraten de meerderheid hebben, Vh zouden de Republikeinen tenminste - M /JX' pK 26 zetels moeten winnen. Diep teleurgstelde Democraten heb- 7 ben moeten constateren dat Reagans BjEf'a Tk verkiezingsresultaten de vorm heb- gS&M ben aangenomen van een enorme ifclhi.""'-,''fev'jjlMaF grondzee van bijval voor de oudste I JL president die de VS ooit hebben geko- zen. Reagan een 'morale booster' ja gebleken van enorme capaciteiten en BB wordt als Als verdwijnt, zullen de verhoudingen ongetwijfeld op- nieuw worden geordend, maar voor onder alle groepen kiezers de meerderheid BBBMBBRHaBBk I Br^HHB^HBHBB kreeg. DEN HAAG (ANP) - De scheidende voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO), mr C. van Veen, is bij bevordering benoemd tot groolof- fïcier in de orde van Oranje Na ssau. De versierselen die bij deze onder scheiding horen zijn hem dinsdag uitgereikt door premier Lubbers, dat gebeurde tijdens de bijzondere algemene ledenvergadering van het VNO in Den Haag. die geheel aan het afscheid Van Van Veen was gewijd. Hij is ruim tien jaar voorzit ter van de grootste werkgeversor ganisatie in ons land geweest Eerder op de dag heeft het alge meen bestuur van het VNO de scheidende voorzitter benoemd tot lid van verdienste van het verbond. (Zie ook pagina 7) Geen uittocht van Aruba De voorbereiding van de 's DE KONING O VER LA GO: SOLVANG - President Reagan en echtgenote Nancy wuiven naar aanhangers bij hun aankomst in Solvang, ivaar ze hun stem uitbrachten. Nieuwe kerk De synodes van de Hervormde en Gereformeerde Kerken hebben gisteren de grondlij nen voor de 'Nieuwe. Herenig de Kerk' beschreven. (PAGINA 3) Geheim Het hoofd van de Binnenland- te Veiligheidsdienst weigert te getuigen in een slepende ex- plosievenzaak. (PAGINA 5) Verloshuur Het Nijmeegse Sint-Radboud- ziekenhuis gaat verloskamers verhuren voor 'thuisbevallin gen'. (PAGINA 5) NORTH OAKS - De democratische kandidaat Walter Mondale verlaat met vrouw Joan en dochter Eleanor opgewekt het stembureau m North Oaks, waar ze hun stembiljetten hebben ingevuld. BRUSSEL (ANP) - Een „ae- fect" aan een telefoon in een cel iangs de weg van Namen naar Charleroi heeft de Belgi sche PTT miljoenen franken gekost. Kort geleden ontdekte men het manco dat iedereen die dat wilde in staat stelde gratis naar het buitenland te bellen. Veel in België verblijvende buitenlanders kenden de won derbaarlijke mogelijkheden die deze cel bood echter al maanden. Zij maakten er gre tig gebruik van Op sommige avonden was het er zo druk dat er een lange rij wachten den voor de cel stond. De Verenigde Staten. Zaire en Zuid-Afrika zijn achteraf het meest in trek gebleken voor de gratis telefoontjes SCHIPHOL (ANP) - Emigratie van Arubanen naar Nederland, zoals af gelopen zaterdag voorgesteld is door de Arubaanse leider Bettico Croes, is a-sociaal, zeer kostbaar en volstrekt onpraktisch. Het moet dan ook drin gend worden ontraden. Dit heeft minister De Koning van sociale zaken, belast met Antilliaanse aangelegenheden, dinsdagmiddag op Schiphol meegedeeld voor zijn ver trek naar de Antillen. De Koning stelde dat mogelijk in een gezamenlijke actie van de Antilliaan se landsregering, Aruba en Nederland gezocht zal moeten worden naar ver vangende werkgelegenheid voor de werknemers van de olieraffinaderij Lago, waarvan de sluiting is aange kondigd De minister gaf daarbij wel toe dat dit zeer moeilijk zal zijn. De minister weigerde in te gaan op eventuele maatregelen die Nederland zou kunnen treffen om Arubanen te beletter, in groten getale naar Neder land te laten emigreren. Opnieuw liet minister De Koning er geen twijfel over bestaan dat de Antil len niet op een extra bijdrage van Nederland behoeven te rekenen ha de sluiting van de olieraffinaderij Lago Voor 1985 is voor de Antillen een bedrag van 260 miljoen ontwikke lingsgeld op de begroting vastgelegd Dat is duizend gulden per hoofd van de bevolking en meer dan welk ander land dan ook krijgt", aldus een zeer vastberaden minister. Minister De Koning Walradar De Belgische overheid houdt geld vrij voor de aanleg van een walradarketen langs de Westerschelde. Een hindernis minder op weg naar verwezen lijking van het project. (PAGINA 9) Natuurgenezer Tegen natuurgenezer R. dc P vit Koewacht is 500 gulden boete en een week voorwaar delijke gevangenisstraf geëist wegens het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunst. (PAGINA 11) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9,10,11,13 en 15 Sport: 17 PROPAGANDA ACTIE TEGEN VERKIEZINGEN NICARAGUA (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Amerikaanse regering zegt dat zij een „onbevredi gende" regionale vredesregeling van de Contadora-groep in Centraal- Amerika „doeltreffend heeft geblok keerd", De VS hebben bovendien een propagandaplan opgesteld om via hun ambassades, bepaalde politici in binnen- en buitenland, vakorganisa ties, „onafhankelijke" experts en rap porten, zowel Amerikanen als de rest van de wereld ervan te overtuigen dat de verkiezingen van zondag in Nicaragua een „schijnvertoning" wa ren. Het dagblad de Washington Post zei dinsdag uit regeringskringen een ge heim document te hebben verworven, dat achtergrondinformatie bevatte voor een vergadering van de Nationa le Veiligheidsraad, die (vorige week dinsdag) niet alleen werd bijgewoond door president Reagan zelf. maar ook minister van buitenlandse zaken Shultz en diens staatssecretaris voor Interamerikaanse zaken. Langhorne A Motley De ministers van buitenlandse zaken van Mexico. Panama, Colombia en Venezuela (te zamen de Contadora- groep vormend, vernoemd naar een eiland waar zij in 1982 voor het eerst vergaderden) bereikten op 7 septem ber overeenstemming over een regio naal vredesverdrag. Dit voorzag in een sterk terugdringen van buiten landse militaire betrokkenheid, wa penbeheersing en zou voorkomen dat Centraalamerikaanse landen met el kaar oorlog zouden voeren of aan zulke oorlogen steun zouden verlenen De regering-Reagan kreeg tegen dat plan pas bezwaren, nadat de sandinis- tische regering in Nicaragua verklaar de het verdrag van 55 pagina's te zullen ondertekenen. Kort daarop keerden ook Honduras, Costa Rica en El Salvador zich tegen het ontwerp verdrag dat zij eerst hadden gesteund De VS en deze landen verlangden belangrijke wijzigingen van de over eenkomst ten aanzien van de naleving ervan en de controle daarop. De Washington Post citeert het rege ringsdocument: „Wij zijn erin ge slaagd pogingen van de Contadora- groep om een tweede ontwerp van een herziene Contadora-overeenkomst door te drukken, te blokkeren. Na intensief overleg van de VS met El Salvador, Honduras en Costa Rica. hebben de Centraal-Amerïkanen óe Contadora een tegen-ontwerp voorge legd, op 20 oktober 1984, dat de aandacht van Contadora verschuift naar een document dat vergaand overeenstemt met Amerikaanse be langen" Naar buiten toe hebben dc VS voort durend gesuggereerd dat de Cen traalamerikaanse landen onafhanke lijk lot de beslissing waren gekomen het ontwerp-verdrag te verwerpen. HARDINXVELD/GIESSENDAM Een personenauto met vier inzitten den is dinsdagavond in Hardinxveld - Giessendam op de spoorlijn Rotter dam - Nijmegen door een trein aange reden. De auto raakte beklemd onder de trein. De vier inzittenden van de auto zijn overleden, zo heeft de NS meegedeeld. De vier slachtoffers zijn volgens de politie leden van het gemengd- christelljk kerkkoor Solideo Gloria uit Shedrecht. Het viertal, een vrouw en drie mannen, was op weg naar Giessenburg om plaatselijke koor te repeteren. De knipperlichtinstallatie functio neerde naar behoren De slachtoffers zijn: P.C Vermaas (56). J. van Rijsbergen (64). J. Jonkers (46) en zijn echtgenote B Jonkers - de Lange <44 Ze zijn allen afkomstig uit Shedrecht Een woordvoerder van de rijkspolitie heeft dit meegedeeld. Fossiel In de Noordzee is bij het nemen van monsters door een olie booreiland een 150 miljoen jaar oud fossiel van een vis gevonden. Wetenschappers van het Britse Mu seum voor Natuurlijke Historie zeiden maandag dat het fossiel meer dan twee keer zo oud was als enig vorig in de Noordzee gevonden fossiel De latijnse naam voor de vis is Thar- sus Dubius J_/status aparte'voor het r-^V I eiland Aruba - die per 1 '"""H januari 1986 moet ingaan - - begint danig in het gedrang te komen, nu de werkgelegenheid op dit eiland van de Nederlandse Antil len een uiterst pijnlijke aderlating moet ondergaan. Als gevolg van de aankondiging van het Amerikaanse olieconcern Exxon, dat de raffinaderij Lago op Aruba volgend vooijaar moet worden gesloten, dreigen 900 werkne mers op straat te komen Daarboven op komen de gezinnen van nog eens 1300 mensen in grote problemen wan neer ook voor hen de indirecte werk gelegenheid (aannemerswerk voor de raffinaderij) van dit bedrijf wegvalt. De grote man van Aruba. Betico Croes. mag dan wel vaststellen dat het proces van losmaking van het eiland van de overige vijf eilanden van de Antillen door deze klap voor de economie niet zal worden vertraagd, toch begint hij tamelijk zenuwachtig te worden over de toekomstkansen voor een vergaand zelfstandig Aruba Tekenend daarvoor is zijn voorstel om bij de sluiting van de Lago-raffinaderij enkele duizenden Arubanen de gele genheid te geven naar Nederland te emigreren. Croes zou aldus zeer be wust een trek op grote schaal van Antlllianen naar Nederland op gang willen brengen, zoals zich die aan het begin van de jaren '70 eveneens voornamelijk om economische motie ven vanuit het onafhankelijk wordend Suriname heeft voorgedaan. De Nederlandse minister De Ko ning (belast met Antilliaanse za ken) is gisteren dan ook naar de Antillen vertrokken met onder meer de delicate missie om Betico Croes dit onzalige plan voor oplossing van de dreigende Lago-werkloosheid uit het hoofd te praten. Bij zijn vertrek van Schiphol noemde De Koning zo'n uittocht van Arubanen naar Neder land 'a-sociaal, zeer kostbaar en vol strekt onpraktisch'. De vrij avontuur lijke manier waarop Aruba eind vol gend jaar naar een bijna-zelfstandig- heid afstevent, afgedwongen na een een jarenlange diepgaande onenig heid met het buureiland Curatjao, is toch al een grote gok. Betico Croes heeft de Arubanen zover gekregen dat zij zich voor een dergelijke stap uit spraken. Duidelijke garanties hoe Aruba die 'status aparte' in de prak tijk moet waarmaken, heeft hij nooit gegeven. Aruba is afhankelijk van het toerisme en van de werkgelegenheid bij de Lago-raffinaderij. Nu die laatste poot onder de economie van het ei land wordt weggezaagd, komt het voorzieningenpeil van Aruba ernstig op de tocht te staan. De problemen dreigen Betico Croes boven het hoofd te groeien. Zijn enige reddingsboei is Nederland In dergelijke omstandigheden van een eiland met niet meer dan 60.000 inwoners (minder dan Vlissingen en Middelburg bij elkaar) vele duizenden mensen aanzetten tot emigratie is een onverantwoorde leegloop op alle mo gelijke terreinen. Het is duidelijk dat Croes (en met^hem de vakbeweging) Nederland moreel wil dwingen om de helpende hand toe te steken bij de oplossing van het dreigende fatale werkloosheidsprobleem. Minister De Koning heeft al laten doorschemeren dat via een gezamenlijke actie van de Antilliaanse landsregering, Aruba en Nederland gezocht zal moeten worden naar vervangende werkgelegenheid voor de werknemers die bij de raffina derij Lago hun baan verliezen. In plaats van meer en meer op eigen benen te gaan staan, zoals Aruba met zijn 'status aparte' zegt graag te wil len. zal het eigenzinnige Antilliaanse eiland in de komende jaren zwaarder op Nederland gaan leunen dan ooit Natuurlijk is dat van het begin af Croes' bedoeling geweest: geen hin derlijke bemoeienis meer van Cura sao, maar een rechtstreekse lijn naar Nederland Door aan deze constructie mee te werken weet Nederland waar het aan toe is. De EHBO-ploeg kan uitrukken. Walradar en Belgisch geld Er is een redelijke zekerheid dat België de voor dit jaar uitgetrok ken investeringsgelden ten behoeve van de houw van de uitgebreide ra darketen Westerschelde overhevelt naar 1985 Minister De Croo van ver keerswezen heeft dat gisteren in Gent op het achtste Benelux-zeehaven- overleg gezegd, toen daar de huidige vertraging in de behandeling van de Belgisch-Nederlandse overeenkomst voor dit project aan de orde was. In de Tweede Kamer moet over deze zaak nog worden gedebatteerd, vooral om dat een meerderheid van het Neder landse parlement eerst opheldering wil over mogelijke financiële gevolgen van dit nogal kostbare project. Bo vendien zijn op het ogenblik ook allerlei dwarsverbindingen naar ande re vraagstukken die in de scheep vaartbegeleiding op de Westerschelde spelen ter discussie En dat alles heeft een snelle afwikkeling niet bevorderd De laatste tijd overigens stond de hele zaak onder zware druk vanuit België, omdat het gevaar bestond dat in Brussel per 1 januari 1985 de beschik baar gestelde gelden zouden vervallen en opnieuw ernstige vertraging bij de bouw van de walradarketen dreigde. Maar de Belgen hebben nu die pressie weggehaald. Het Nederlandse parle ment kan de kwestie nu in ieder geval zonder zenuwachtig te worden, afhan delen vdM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1