PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verkiezingen Nicaragua zonder geweld verlopen Popieluszko werd wreed gefolterd As Indira Gandhi wordt over Himalaya verstrooid OOK IN STRIJDGEBIEDEN GEEN PROBLEMEN Arrestaties in Suriname ZOON ONTSTAK VUUR BRANDSTAPEL Reagan op weg naar 'enorme overwinning' PZC/sP°rt Baby met apehart gezond Rustig herfstweer Zonnige perioden en vrijwel overal droog Fris met een maximum tem peratuur rond de tien graden. Wei nig wind. 227e jaargang no. 262 Maandag 5 november 1984 Wie wint de Snuffel van de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC Ga er eens rustig voor zitten Maak een zo origineel mogelijke tekst Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand lOl HILVERSUM (ANP) - Er komt een nieuw bankbiljet van 250 gulden. Het zal misschien al volgend jaar, anders in 1986 in omloop worden gebracht. Dat SB heeft drW F Duisenberg, president van de Nederlandsche Bank zondagavond voor de VPRO-televisie meegedeeld Het laatste nieuwe bankbiljet dat werd ingevoerd is het brie/je van vijftig gulden. Bii de introductie daarvan werd al bekend gemaakt dat er een volgend nieuw bankbiljet in het „gat" tussen de biljetten van honderd en duizend gulden zou komen. De invoering van nieuwe bankbiljetten is een zaak van de Nederlandsche Bank De volksvertegenwoordiging beslist over het slaan van nieuwe munten, of de intrekking van munten, op voorstel van het ministerie van financiën. Zo werd in maart 1983 de cent uit de omloop gehaald nadat het parlement in 1982 had besloten die als betaalmiddel af te schaffen. 3,r MANAGUA (UPI/AFP/DPA) - In Nicaragua zijn zondag de verkiezingen rustig begonnen. Vijf in Labranza vermoord door een com- uur na het openen van de stembureaus hadden volgens mededelingen van het hoogste SeFDNhebfen^or de verkiezingen si verkiezingsbureau in Managua al duizenden van hun stemrecht gebruik gemaakt. Precieze een bestand van 12 uur afgekondigd 1,1 aantallen werden niet gegeven. Incidenten en onregelmatigheden werden niet gemeld. Er Dat werd door commandant Julio E Pnmns van Hp Niparacninflnsp milltai- was geen opvallend grote aanwezigheid van veiligheidstroepen. De verkiezingen voor een president, ten. Uit steekproeven bleek rond het Zelfs in gebieden waar geregeld wordt H een vice-president en 90 afgevaardlg- middaguur dat er rijen stonden varié- gevochten met door de Verenigde 1 den voor de grondwetgevende verga- rend van vijf tot ruim 100 mensen. De Staten gesteunde guerrillastrijders M denng, zijn de eerste die in Nicaragua kiezers werden afzonderüjk opgeroe- van de FDN idemocratische Nicara- 'i1 worden georganiseerd sinds in 1979 pen na zich te hebben laten inschrij- guaanse Krachten). - de provincies !u» met de Sandinistische revolutie de ven. Nueva Segovia, Esteli, Jinatega en dictatuur van Anastasio Somoza Op het stembiljet staan zeven partij- Matagalpa - was de sfeer niet erg 'Se werd omver geworpen. De coördina- en. Hoewel de onafhankelijke Libera- gespannen Militairen en militieleden m tor van de Sandinistische junta, Da- le partij zich kort voor de verkiezin- stemden bij dichtstbijgelegen centra. gen terugtrok, stond zij wel op het Toch werd zaterdagochtend in Esteli stembiljet. nog de voorzitter van het stembureau PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - niel Ortega, en junta-lid Sergio Rami- - rez gelden als favorieten voor de voor naamste functies. Volgens voorspel- - lingen zal het regerende Sandinisti- i sche front voor de nationale bevrij- \j ding (FSLN) een duidelijke meerder- heid in de nationale vergadering be halen. Er zijn rond 1.5 miljoen stemgerech- 1 tigden. Hoewel rond het middaguur de opkomst vrij groot leek, kunnen i geen exacte cijfers worden gegeven door het grote aantal en de verspreide I ligging van de stembureaus Bij ope- ning van diverse stembureaus ston- den er al tientallen mensen te wach- Ramos van de Nicaraguaanse militai re inlichtingendienst niet uitgelegd als gebaar van verzoening maar als teken van „militaire onmacht". BEAUNE - De voormalige hooggeleerde filosoof Edgar Bowden, die aan Oxford doceerde, heeft nieuwe stof tot nadenken, nadat hij zaterdag in het Franse Beaune werd gearresteerd omdat zijn op snelweg ingestorte kampeerauto in verborgen panelen in totaal 1200 kilo hasj verdeeld over 143 dozen bleek te bevatten Monopolie De Franse staatstelevisie is haar monopolie kwijt, sinds gisteren kan het publiek ook kiezen voor een abonnee-tv. (PAGINA 2) Tweeverdieners Hel conflict over de tiveever- dieners is nog niet uit de we reld: het kabinet studeert ver der op een oplossing. (PAGINA 3) Commissaris De PPR levert kritiek op hel commissariaat bij de Shell van commissaris van de ko ningin dr Boertien. (PAGINA 5) MANAGUA - Presidentskandidaat Daniel Ortega maakt met zijn duim een optimistisch gebaar kort nadat hij in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua zijn stem heeft uitgebracht Ortega is kandidaat voor het regerende Sandinis- wapens. tische front voor de nationale bevrijding (FSLN). In Suriname zijn de vorige week vier personen, onder wie drie militairen, aangehouden in verband met ver meende plannen voor een overval op een geldtransport. De buit overval zou worden gebruikt voor de financiering van „subversieve activi teiten". Dat heeft het hoofd van de militaire politie (MP), commandant Liew Yen Tai, via de Surinaamse media be kendgemaakt. NEW DELHI (RTR/UPI/AFP/DPA) - De as van de zaterdag Een van dc arrestanten, de burger ,..j: Farkira uit Nickerie (West-Suriname), gecremeerde Indiase premier Indira zou een volledige bekentenis hebben treinen door India worden vervoerd om de natie de gelegen- Sde dfSor"„VtUnee™ heid te geven de laatste eer te beu ijzen. Daarna zal de as op 11 vier. Volgens commandant Liew Yen november vanaf een bergtop in de Himalaya worden ver- Tai, die het onderzoek leidt, zou deze stroojcj Dit is zondag officieel meegedeeld in New Delhi. maand een transport van een bank van een tot twee miljoen Surinaamse Het stoffelijk overschot van de woens- was daarheen vervoerd op een affuit 453 mensen om. De pers meldde ruim guldens worden overvallen tussen dag vermoorde premier werd zaterdag Langs de route stonden tienduizen- 600 doden In de hoofdstad werden Wageningen en Nickene. De begelei- tijdens een sobere plechtigheid ver- den mensen, veel minder dan bij roncj 20 000 mensen dakloos toen ben ders van het transport, waaronder brand. De as wordt vandag verzameld uitvaarten van andere Indiase leiders ^es kasteloze hindoes op jacht naar militairen en politieagenten, hadden in verscheidene urnen, waarvan er een waarschijnlijk een gevolg van de ge- Sikhs duizenden huizen verwoesten en volgens het hoofd van de MP moeten in de Indiase hoofdstad blijft en de welddadigheden die m India woedden plunderden. Delhi leek zondag na het worden doodgeschoten. De overval- andere door het land worden ver- tussen hindoes en sikhs na de moord ia^e ingrijpen van het leger een bele- lers zouden het geld met een speed- voerd: De as wordt later verstrooid op de premier door extremistische gerde veste. Op belangrijke punten boot over de Corantijne-rivier naar over het noordelijke berggebied, waar Sikhs. Delegaties en vertegenwoordi- stonden zwaarbewapende soldaten en buurland Guyana hebben willen bren- de premier zo van hield, aldus de gers van bijna 100 landen waren bij de overal reden tanks gen om daar wapens te kopen In verklaring. crematie aanwezig Premier Rajiv Gandhi heeft na de Sunname zelf zouden al militairen Gandhi's zoon Rajiv, de nieuwe India- hevige kritiek uit de pers dat politie zijn benaderd voor de levering van se premier, stak zaterdag aan de nvier D pj/itipyp riJSf en leger toekeken bij daden van .Tamna Hp hranristanpl aan waarnn IICIUKC KC lijf r zondag in India een relatieve rust. pan>n,i „„1 „1" De wraakacties van hindoes op sikhs i Gandhi zal met speciale hebhrn d0 afse,opcn dwu volfens een voorlopige balans in de Indiase pers ruim 1.100 mensen het leven gekost. Er zijn zeker 2.000 gewonden en 10.000 arrestanten. Alleen in New Delhi kwamen volgens een nog onvolledige officiële balans de Jamna de brandstapel aan waarop 'vctmtc )C «01 brandstichting, moord en plundering. Indira Gandhi werd verast Het lijk Na de dagenlange botsingen heerste de gouverneur van Delhi ontslagen en vervangen door minister van binnen landse zaken, M M K Wali Hoewel het geweld in de hoofdstad (Slot zie pag. 3 kol. 4 Feest De Rotterdamse trainer Thijs Libregts heeft, zondag zijn werk bij Aris Saloniki in Grie kenland ingezet met een over winning op Panathinaikos uit Athene, de club, die Feyenoord uit het Europese bekertoer nooi stootte. (PAGINA 9) Goede start Peter Houtman vierde het Per- trek van Thijs Libregts bij Feyenoord met dne treffers. Toch speelde de Rotterdamse 'topclub' tegen stadpenoot Ex celsior nog onzeker, maar won wel met 4-2 (PAGINA 9) Voorsprong Anderlecht gaat in het Belgi sche voetbal nu met een straatlengte voorsprong aan de leiding en in Engeland treedt Everton duidelijk uit de schaduw van stadgenoot Li verpool. (PAGINA 11) Waarheid Vlisisngen ivon nu ook eens duidelijk voor eigen publick. maar met een uitwedstrijd te- j gen Sluiskil en de thuiswed- I strijd tegen Middelburg nader i' het uur van de waarheid. (PAGINA 13) RTV, kunst: 2 Binnen- buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10. 11.12.13.14.15 en 16. WASHINGTON 1AFP1 - volgens de opiniepeiling Volgens de jongste opi- morgen, dinsdag, voor niepeiling van de Was- een tweede ambstermijn hington Post en ABC- herkozen met 57 procent Television, die zondag van de stemmen tegen is gepubliceerd, zijn Ro- 39 procent voor Monda- nald Reagan en zijn vi- le-Ferraro. ce-president George Kort voor de verkiezin- Bush op weg naar een gen vraagt men zich in 'verpletterende over- Amerikaanse politieke winning' op Walter kringen niet meer af wie Mondale en Geraldine de volgende president Ferraro, in wat een van de Verenigde Staten "conservatieve omwen teling" zal kunnen wor den genoemd. zal zijn. maar hoe groot de omvang vap Reagans succes in de verschillen- Reagan en Bush worden de staten zal zijn „We w hebben ze allemaal bin nen ons bereik", zei dt- campagneleider van Reagan-Bush. Jim La ke. Volgens hem ligt zijn man voor in 48 staten en gaan hij en Mondale ge lijk op in twee. Minneso ta - geboortestaat van de democraat -- en Iowa. Het Amerikaanse inter nationale persbureau The Associated Press geeft Reagan zondag minstens 41 staten met 468 electorale stemmen, waar hij aan 270 genoeg heeft om de overwin ning in de wacht te sle pen. AP geeft Mondale de overwinning in het District of Columbia (de hoofdstad Washington) en een voorsprong in Minnesota. In acht an dere staten zou hij al thans zijn eer redden. De Washington Post en ABC geven Reagan- Bush 45 staten. Monda- le-Ferraro zouden kun nen winnen in Washing- b: ton DC. Minnesota. Io wa. Oregon. Rhode Is- NEW DELHI - Rajiv Ghandi, de enige nog in leven zijnde zoon van de vorige week vermoordde Indira Ghandi. stak land en Maryland. zaterdag de brandstapel aan waarop zijn moeder volgens Hindoe-gebruiken werd verast. WARSCHAU (UPI) - De vermoorde pro-Solidaritcitskapelaan Jerzy Po pieluszko werd wreed geslagen en gefolterd alvorens zijn. waarschijn lijk al dode, lichaam door zijn ont voerders in een stuwmeer werd ge gooid. Dit is zondag vernomen van kringen in de onmiddellijke omge ving van de verboden vrije vakcen trale. De kringen lieten weten dat ze con tact hadden gehad met familieleden van Popieluszko die het stoffelijk overschot hadden gezien voor de be grafenis. zaterdag Zij vertelden dat het gehele lichaam van de kapelaan overdekt was met blauwe plekken en wonden van klap pen en dat zijn handen ernstig waren beschadigd door, waarschijnlijk, het proberen af te wenden van de slagen. Zijn kaak en tanden waren zozeer gebroken, dat identificering aan de hand van het gebit niet mogelijk was De regering heeft slechts bekendge maakt dat een lijkschouwing op het stoffelijk overschot van de kapelaan was uitgevoerd, maar een doodsoor zaak gaf zij niet. Volgens waarnemers werd dit achterwege gelaten om het waarschijnlijk half miljoen Polen za terdag dat op de been was ter gelegen heid van de begrafenis, niet tegen zich in het harnas te jagen. In verband met de ontvoering van Popieluszko op 19 oktober in de buurt van de stad Torun en daarop aanslui tend zijn gewelddadige dood. zijn vijf leden van de Poolse veiligheidspolitie gearresteerd Honderdduizenden Polen trokken za terdag mei duizenden spandoeken voor het verboden vrije vakverbond Solidariteit naar de wijk Zoliborz in het noorden van Warschau ter gele genheid van de begrafenis van de vermoorde priester Jerzy Popielusz ko. Op het plein voor zijn parochiekerk St.Stanislas verzamelde zich een me nigte van naar schatting zeker 60 000 mensen voor de uitvaartdienst 111 de open lucht, die de primaat van Polen aartsbisschop Glemp. leidde vanaf j een balkon van de kerk Dc dienst werd ook bijgewoond door Leeh Walesa, dc leider van Solidari- teit, en tal van andere prominente leden van de oppositie in Polen. Lech Walesa zei, Solidariteit 'leeft' omdat Popieluszko zijn leven daar voor heeft gegeven. Tijdens de uit vaartplechtigheden hebben zich geen incidenten voorgedaan. LOM A LINDA (UPI) - Tien dagen nadat zij het hart van een baviaan kreeg ingeplant doet de baby die Fae wordt genoemd het „zeer goed Dit hebben artsen in het medisch centrum van Lorna Linda bij Los Angeles zondag ver klaard Bij transplantatie van een mensehart wordt de periode lussen 7 en 10 dagen be- schouiod als de kritieke fase waarbij zich afstotingsver schijnselen kunnen openba ren „Ze gaat gewoon door, en maakt het zeer goed zei een ziekenhuiswoordvoerder .Al le belangrijke functies zijn sta biel en er is geen teken van afstoting". Uit voorzorg heeft het artsenteam onder leiding van dr Bailey wel een andere baviaan klaar staan voor een. nieuwe transplantatie indien noodzakelijk Het is de tweede van twee jonge dieren waar van het bloed en weefsel bij dat van het kind passen Dr. Theodore Mackey van de transplantatiedienst van een ziekenhuis bij Los Angeles ver klaarde dat een lange reeks van experimenten door Bailey hem doet geloven in de opera tie. Hij zei dat Bailey trans plantaties tussen dieren heeft uitgevoerd en een baviaan mensenbloed toediende om de effecten te bestuderen De transplantatie van mensenlijk en baviaanweefsel en bloed proeven vertoonden een „op zienbarende tolerantie" in de dieren Het baviaanhart zal naar ver wachting groeien in het kin derlichaam. zei hij. Maar het niet bekend hoe lang en tot welke grootte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1