INDIRA GANDHI het gezicht van India RAJIV GANDHI KWAM BIJ TOEVAL IN DE POLITIEK Premier slachtoffer sectarisch geweld Wereld reageert geschokt RELLEN IN STEDEN Door Henk Damt J JTndira is India, India is Indira De slogan dateert uit de jaren '75 tot '77, toen in India de Xdoor premier Indira Gandhi afgekondigde noodtoestand gold, en zij het in het enorme land met 700 miljoen inwoners praktisch alleen voor het zeggen had. De leuze heeft niets aan kracht ingeboet. Indira Gandhi, dochter van de eerste premier van India, Jawaharlal Nehroe, heeft sinds 1966, toen ze voor het eerst tot premier werd gekozen, het gezicht van India bepaald. Haar grootste verdienste is ongetwij- 1978. toen ze bij de derde door haar voelde voor politiek. Tot zijn moeder feld dat ze het land met zijn enorme veroorzaakte splitsing het deel van hem zei dat hij daar wel voor voelde, tegenstellingen, dat een zesde deel de partij dat achter haar bleef staan. Zoals altijd kreeg ze haar zin: Rajiv, van de mensheid herbergt, dat hon- de Congres (I) liet noemen, met de I die de afgelopen maanden zijn derden talen waarvan 15 officiële van Indira. machtsbasis in de Congres (I) aan- kent. en met een etnisch-culturele zienlijk heeft verbreed, en nu de ge- verscheidenheid die die van heel Eu- 016 PartlJ was mevrouw Gandhi de doodverfde opvolger van zijn moeder houd overtre,C' TpXtfSÏ ssre1S- 5taPte "°lltlek in' hoeven maken om zoiets als interne Voorzichtigheid en wantrouwen be- Er wordt vaak gezegd dat in de India- verkiezingen. Ze benoemde naai- wil- paalden de manier waarop Indira po se politiek de mythologische dimensie lekeur de hoogste mensen in de partij, litiek bedreef. Het waren deze karak- overheerst. Mahatma Gandhi, de va- zij alleen bepaalde toen ze in 1980 tereigenschappen, naast grote intelli- der des vaderlands, werd door het opnieuw premier werd, wie minister gentie en een legendarische werklust, democratische India van na 1947 ver- werd, wie leider van een deelstaat. die van haar zo'n formidabel politica goddelijkt. De eerste regeringsleider Nehroe werd op zijn beurt hoe langer nuw/jcfw boe meer geïdealiseerd. - De op deze wijze door de persoonlijk- Maar geen van beiden werd b« zijn „cid van ,ndlra Ga„dd, bepaa|dc leven zo geadoreerd als Indira Gand- c tjj was voor haar ook hl, vooral tijdens de eerste helft van een Sitstekend voertuig om de dvnas- haar bewind. Ze was voor hoog en ,ie vei„ lc sle|ien Aanïankclijk laag in de Indiase maatschappij ren stimtlleerde ze haar jongste zoon heldenfiguur een redder van de staat. Sanj haar vortsporen 'te trede„, Toen ze in 1972ale oorlog met Palus „.al'deze mcl graaefc „n grote tan won ivat leidde tot de geboorte ma,e aa„ jeugdisc onbezonnenheid van de staat Bangladesj) kon haar - reputatie helemaal niet meer stuk. Maar toen Sanjay bij een vliegtuigon- Ze was dé grote leider geworden, niet alleen een sterke vrouw, maar ook een moederfiguur, in het bijzonder voor de vele vertrapten, de Harijans, de mos lims. religieuze minderheden, de niet- Hindi sprekende volksdelen. Zelf hield ze dat beeld met aanzienlijke energie in stand. maakten. Niettemin was er één faux pas in haar loopbaan. In 1975 dreigde ze haar macht te verliezen, en voelde ze zich genood zaakt de noodtoestand af te kondigen. Dat betekende dat ze niet alleen de facto maar nu ook de jure alleenheer seres was, en daarbij niet aarzelde burgerlijke vrijheden aan te tasten. De straf kwam in 1977 toen ze de verkiezingen verloor, en de Janata- coalitieregering aan het bewind kwam. Nadat die coalitie door interne tegenstellingen twee jaar later op- geluk om het leven kwam. was het de hield te bestaan, kwam Indira bij de beurt aan haar oudste zoon Rajiv, die verkiezingen van 1980 zegevierend te- piloot was, en eigenlijk helemaal niets ïug. De laatste vier jaar van haar bewind kreeg de premier met steeds meer moeilijkheden te maken. Separatisti sche bewegingen roerden zich, in onder meer Kasjmir en vooral in de Punjab, waar de Sikhs grotere vrijhe den eisten dan Indira wenselijk acht te. Sikh-rebellen onder leiding van de charismatische Sant Bhindranwale noodzaakten haar, het leger in te zetten bij de bestorming van de door deze rebellen bezet gehouden Gouden Tempel. Honderden doden waren het resultaat en grote onvrede onder de Sikhs, die zich dan nu op voor haar fatale wijze heeft geuit. Maar er waren meer problemen: de opkomst van de filmster Rama Rao als leider van de deelstaat Andhra Pradesh zag ze als bedreigend. Ze probeerde Rama Rao opzij te zetten, maar faalde. Dan was er de grote strijd met de vrouw van haar overle den zoon. Maneka, die haar haatte en trachtte de opkomst van Rajiv te verhinderen. Indira Gandhi nam dergelijke opposi tie zeer serieus. Er is meer dan eens over haar gezegd dat ze licht paranoï de trekken had. en te gauw complot ten en bedreigingen vermoedde. Uiterlijk januari volgend jaar had ze verkiezingen moeten uitschrijven. Die zou ze zeker gewonnen hebben, niet eens op grond van haar grote populariteit (die is de afgelopen ja ren wat getaand), maar omdat de oppositie te verdeeld is om tegenspel te bieden. Gericht Nehroe beschreef zijn dochter eens met de woorden: „Ze heeft een bui tengewoon grote verbeeldingskracht en is buitengewoon ik-gericht". Indi ra had ook van jongsafgaan een bui tengewoon sterke wil. Tegen de uit drukkelijke wens van haar vader in bijvoorbeeld trouwde ze met de jour nalist Feroze Gandhi, die ze tijdens haar studie in Oxford had leren ken nen. In 1941 keerde Indira terug vanuit Engeland naar haar vaderland, waar ze een jaar later, tot haar opluchting, betrokken raakte bij de onafhanke lijkheidsstrijd toen ze werd gearres teerd door een Britse politieman en in de gevangenis terechtkwam. Indira's huwelijk was niet gelukkig; in 1960 stierf de man die haar in ieder geval een aansprekende achternaam achterliet, en van wie ze twee zoons kreeg, Rajiv en Sanjay. Vanaf de jaren '60 maakte Indira steeds meer naam in de door haar vader geleide Congres Partij, die in 1885 werd opgencht om voor de vrijheid van het land te vechten. Vanaf het moment dat mevrouw Gandhi premier werd en dus het roer van de Congrespartij overnam, heeft ze die partij steedsjjezien als plat form voor haar eigen ambities. Ze aarzelde niet de partij te splitsen als haar dat zo uitkwam, en haar kijk op de Congrespartij bleek dramatisch in 'Door Bob Mantiri) De wereld heeft woensdag ge schokt en met afschuw en droef heid gereageerd op de gewelddadige dood van premier Indira Gandhi van India. De aanslag op premier Indira Gandhi werd alom scherp veroor deeld. De onlangs aan een bomaanslag ont snapte Engelse premier mevrouw Thatcher verklaarde in een eerste reactie „ontsteld" te zijn door de aanslag op de Indiase premier. Zij noemde de dood van mevrouw Gand hi een tragedie voor de hele wereld. „India is beroofd van een leider met een onvergelijkbare moed. visie en menselijkheid, en het Gemenebest heeft een van zijn formidabele en onmisbare persoonlijkheden verloren Van mijn kant zal ik het verlies van een wijze collega en een persoonlijke vriendin zeer voelen", aldus Thatcher, Paus Johannes Paulus II, zelf slacht offer van een moordaanslag in mei '81. betreurt de moord op de Indiase premier. Hij merkte op dat „de schietpartij de jongste is in een keten van verschrikkingen in de wereld". In enkele opmerkingen gedurende zijn wekelijkse audiëntie, noemde de paus het geburen „een misdadige handeling, die afkeer en een schok in de hele wereld heeft veroorzaakt". President Reagan van de Verenigde Staten, die ook een aanslag overleefde verklaarde, „geschokt en overmand door droefenis" te zijn. De president werd midden in de nacht gewekt met het bericht dat er een aanslag op mevrouw Gandhi was gepleegd. De Sowjet-Unie heeft de moord op de Indiase premier scherp veroordeeld en haar geprezen als een vooraan staand politiek leider. Een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken verklaarde dat premier Gandhi „het slachtoffer is geworden van een lage moordaanslag". Gandhi werd voorts geprezen als een politiek zwaargewicht die groot gezag genoot in de beweging van niet-gebonden landen. De Nederlandse regering heeft met afschuw en verbijstering kennis geno men van de moord. In een reactie sprak de regering de hoop uit dat het Indiase volk kracht zal kunnen put ten uit zijn rijke democratische tradi tie om aan de gevolgen van deze tereurdaad het hoofd te kunnen bie den. President Zia-Ul Haq van Pakistan was een van de eerste buitenlandse leiders die zijn „geschoktheid en af schuw" uitsprak over de moordaan slag op premier Gandhi. De Pakis taanse regering heeft naar aanleiding van de moord op Gandhi drie dagen nationale rouw afgekondigd. Van ge zaghebbende zijde is vernomen dat generaal Zia de crematie van me vrouw Gandhi zal bijwonen. President Francois Mitterand van Frankrijk noemde Gandhi „een pa triot die niet tot schipperen bereid is en die zich had opgeworpen als kam pioen van de rechten en onafhanke lijkheid van de Derde Wereld". PLO-voorzitter Yasser Arafat, noemde de aanslag „een misdaad", de Arabi sche Liga in Tunis prees haar als „een leider die haar gehele leven heeft gewijd aan de vooruitgang van haar land" In New York nam de 39e Algemene Vergadering van de VN een minuut stilte in acht. Secretaris-generaal Ja- vier Perez de Cuellar zei dat India met premier Gandhi „een grote en moedige leidersfiguur" had verloren en de wereld „een intelligente en toegewijde wereldburgers". In de we reldpolitiek belichaamde zij de geest van gematigdheid, verdraagzaam heid en begrip, aldus de VN-secreta- ris-generaal. DONDERDAG 1 NOVEMBER 1984 PZC/ opinie en achtergrond 4[ De aanslag op premier Indira Gandhi is de jongste in de recente reeks van gewelddadigheden die het afgelopen jaar in India hebben plaatsgehad. Bij dat sectarisch geweld zijn vele honderden mensen om het leven gekomen. Het bloedvergieten overtrof bij lange na niet de 3.000 doden die door het etnisch geweld vorig jaar in de noordoostelijke deelstaat Assam vielen. Het geweld woekerde echter uit over heel India, 's werelds grootste democratie. De grootste onrust deed zich dit jaar voor in de deelstaat Punjab, in het noordwesten van het land. In de hoofdstad Amritsar stierven in juni 800 mensen toen het leger de Gou den Tempel bestormde om sikh-ex tremisten, die zich hadden ver schanst in de tempel, te verwijderen. In deze strijd kwam ook de militante Sikh-leider Bhindranwale om het le ven. De Gouden Tempel is het hoog ste heiligdom voor de sikhs. De sikhs waren begonnen met een ware moordcampagne onder de hin does. die de meerderheid vormen van de 700 miljoen mensen tellende bevolking van India. Ze wilden op die manier kracht bijzetten aan hun eis voor autonomie in de Punjab waar ze de meerderheid vormen van de bevolking. De sikh-godsdienst is ontstaan aan het eind van de vijftiende eeuw als een religieuze gemeenschap met ele menten van het hindoe- en moslim dat ze vrezen dat ze door de hindoes in de Punjab worden overvleugeld In ruim twee jaar heeft het haat predikende Sikh-fundamentalisme vat gekregen op Sikh-gelovigen die eeuwen vreedzaam naast en met hun hindoe-landgenoten hebben geleefd. Het herlevend sikh-fundamentalis me en het daarmee gepaard gaande geweld kwam volgens waarnemers voort uit een identiteitscrisis van de sikhs. Zij voelen zich niet alleen bedreigd door de invloeden en over macht van het hindoeisme maar ook door hel oprukkende materialisme en het voortgaande proces van de confessionalisering in eigen kring. De sikh-historicus Khushwanl Singh, schrijver van enkele studies over het sikhisme en van een bijdra ge in de Encyclopedia Britannica. zegt dat het sikh-extremisme haaks staat op de traditie van het sikh- geloof. dat werd gesticht om een brug te slaan tussen het hindoeisma! en de islam. Het sikh-geloof werd rond 1500 ge-1 sticht door Nanak Chand. een hinJ^ doe die een eind wilde maken aan het discriminerende kastensysteem5 en aan de verering van de vele godem j Goeroe 1 leraar) Nanak. zoals zijn, volgelingen hem noemden, combi neerde aspecten van het hindoeismëj en de islam en wist aanhangers van beide godsdiensten te bekeren. Ar- J jun, de vijfde goeroe, stelde de Adl- Granth samen, het heilige boek van J de sikhs waarin 6.000 verzen staan in j, zeer eenvoudige taal die elke hindoa* of sikh kan begrijpen. 1' Arjun stichtte ook Amritsar. de hei lige stad. De laatste van de sikh-- goeroes, Gobind Singh, is degene geweest die de sikhs hun strijdbaar heid, kenmerkende uiterlijk en ge bruiken heeft verschaft. Gobind Singh richtte als verdediging tegen de vervolging door een islamitische moghul-vorst in 1699 een militante broederschap op onder de naam „Khalsa". Hij schreef voor dat ie dere sikh het woord Singh (leeuw) in zijn naam moest hebben ter voor koming van de kaste-aanduiding in de namen van de hindoes. De Sikhs vierden na het bekend worden van de dood van Indira Gandhi groot feest. geloof. De sikh-gemeenschap telt on geveer twaalf miljoen aanhangers. Hun geloof verplicht mannelijke sikhs een baard te laten staan en tulbands te dragen. Een kleine min derheid heeft geen baard. Tot twee jaar geleden hebben zich geen noemenswaardige conflicten voorgedaan tussen de hindoes en de sikhs. In 1982 begon echter de Akali Dal. de politieke partij van de sikhs, een guerrilla tegen de regering-Gandhi. De eisen waren deels van religieuze aard (onder andere het verlenen van de status van heilige stad aan Amrit sar), deels van politieke aard, met als voornaamste eis het verkrijgen van meer politieke en economische auto nomie in de Punjab. De sikhs willen dat hun geloof als een afzonderlijke godsdienst naast de hindoe-religie worden erkend om- (Slot van pagina 1) en andere voertuigen gezet. Taxi's en riksja's, die vooral door sikhs worden bestuurd, werden aangehouden en in brand gestoken. In New Delhi brand den zeker 10 bussen uit. Politieman nen konden blijkbaar alleen toezien Gewelddadigheden werden ook ge meld uit de Oostindiase staat Sihar en de Westindiase metropool Bom bay. Voor heel India is vanaf vandaag, donderdag, twaalf dagen officiële rouw afgekondigd. Tot het weekein de blijven alle winkels en openbare gebouwen op het subcontinent ge sloten. Het stoffelijk overschot van me vrouw Gandhi zal zaterdag worden gecremeerd. Het lichaam ligt tot die tijd opgebaard in het huis in New Delhi van haar vader, de eerste Indi sche premier Jawaharlal Nehru (ambtsperiode 1947-1964). Acht uur na de moord op zijn moe der is Gandhi's 39-jarige zoon Rajiv tijdens een besloten zitting doot president Zail Singh ingezworen premier-ad interim. Dit is in New Delhi meegedeeld. Gandhi was door zijn moeder leid voor het premierschap dood van zijn jongere broer Sanjay die in 1980 bij een vliegtuigongeluk het leven verloor. Hij leidt een leden tellend kabinet. Rajiv Gandhi, zoon van de woensdag vermoorde premier Indira Gandhi en diezelfde dag nog tot haar opvolger beë digd, is „bij toeval" in de politiek geko men. Hij vond zichzelf na het vliegtuigon geluk van zijn jongere broer Sanjay in 1980 plotseling in het brandpunt van de Indische politiek en werd al spoedig premier Gandhi's naaste medewerker en gedoodverfde opvolger. Rajiv, die 14 jaar lang piloot is geweest bij de Indische luchtvaartmaatschappij Indian Airlines, liet op 36-jange leeftijd zijn baan in de steek en stelde zich kandidaat voor de opengevallen parlementsze tel van zijn broer „Ik was erg gelukkig als piloot maar na de dood van Sanjay was er een vacuüm in de partij ontstaan. Bovendien overheerste het gevoel dat alleen ik dat vacuum kon opvullen", zei hij later in een interview De oppositie was fel gekant tegen Rajivs intrede in de politiek, niet in de laatste plaats de weduwe van Sanjay, Maneka Zij vormde een eigen politieke partij Volgens de oppositie was de inschakeling van Rajiv een onverholen poging de rol van de familie Nehru naar een derde generatie uit te breiden. Indira Gandhi deed openlijk een beroep op de familiebanden tijdens de verkiezingscampagne in juni 1981 voor haar zoon Rajiv in Amethi, een kiesdistricht ten zuiden van de hoofdstad New- Delhi. Zij zou tijdens een verkiezingsbijeenkomst gezegd hebben: „Ik sta hier voor u noch als premier, noch als leider van de Congrespartij, maar als een moeder die steun zoekt voor haar zoon". Hoewel premier Gandhi ontkende een dynastie te willen stichten, gaf Rajiv toe dat het voordelen heeft een familielid van Nehru te zijn. De verkiezingen in Amethi werden moeiteloos door Rajiv gewonnen. Rajiv en Sanjay waren duidelijk verschillende per soonlijkheden Sanjay werd door de pers en de oppositie afgeschilderd als onhandig, ambitieus en hooghartig Rajiv (39) daarentegen komt naar voren als redelijk en gemakkelijk in de omgang Hij kreeg zijn onderwijs op een exclusieve privéschool in het noorden van het land en ging studeren aan de a universiteit van Cambridge in Groot Brittanme. i; Tijdens de verkiezingscampagnes legde Rajiv de li nadruk op alledaagse praktische zaken, zoals hel aanleggen van wegen en waterputten. Na zijn f verkiezing in het parlement bleef hij tijd vinden om langdurig in het stoffige district rond te kijken, en met eigen ogen de schrijnende armoede en de verschillende ontwikkelingspogingen te bezien. „Je :l moet het land kennen voor je er wat kunt doen", aldus Rajiv. De deelstaatverkiezingen van 1983 leverden een j zware nederlaag op voor de regerende Congrespartij. 1 In dat jaar klom Rajiv op naar de top van de partij M Hij werd benoemd tot één van de vijf secretarissen- generaal. j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 4