Conflict tussen CDA en VVD over arbeidstoeslag Geen 38 uur voor ambtenaren PZCfi Noordzeestaten: verbod lozen gevaarlijke stoffen RAFFINADERIJ EXXON OP ARABU GAAT DICHT VERDEELDHEID OVER TWEEVERDIENERS het weer Verdriet in Polen Actie tegen spreiding Duizenden kuikens gestikt PONDERDAG 1 NOVEMBER 1984 PZC/ binnen-buiten land DEN HAAG (ANP) - Het al enige tijd aanwezige conflict tussen CDA en VVD over het invoeren van een arbeidstoeslag in de belastingen voor werkenden heeft zich woensdag bij het begin van de behandeling in de Tweede Kamer van de derde fase van de tweeverdienersbelasting in volle omvang afgetekend. Het kabinet heeft een toeslag van 425 gulden op de belastingvrije voet van werkenden voorgesteld, maar het CDA wil dat verlagen tot 350 gulden De WD hecht zeer aan de huidige hoogte van de arbeidstoeslag, die men lelfs wat aan de magere kant vindt. WD-woordvoerder De Grave maakte dan ook duidelijk dat zijn fractie tegen het hele wetsvoorstel zal stem men als het wijzigingsvoorstel van het CDA wordt aangenomen. Het CDA heeft zijn wens tot verlaging van de arbeidstoeslag een zwaarder gewicht gegeven door het betreffende wijzigingsvoorstel niet alleen door CDA-woord voerder Van Iersel te la ten ondertekenen, maar ook door fractieleider De Vries. Het debat leid de al direct tot een aantal scherpe interruptiedebatjes tussen Van Iersel en De Grave Volgens de VVD is het CDA politiek gebonden aan het com promis dat CDA en WD enige tijd geleden over de derde fase van de tweeverdienersbelasting hebben be- ,/-b- jn f <jf~S zeeland I reikt. De CDA-er Van Iersel merkte op dat „het verhaal over de politieke binding" pas van de laatste week dateert. „Dag in dag uit heeft u de afgelopen Weer geval van veteranenziekte TILBURG (ANP) - Bij een 64-jarige inwoner van Tilburg, die momenteel in het Maria-ziekenhuis verblijft, is zo goed als zeker veteranenziekte geconstateerd. Dat heeft directeur zorgverlening drs C. Bastiaanssen van het Tilburgse ziekenhuis woens dag bevestigd. De patiënt werd door zijn huisarts naar het ziekenhuis verwezen, nadat hij al enige dagen thuis was, na een vakantie in Spanje. Daar verbleef hij tot 13 oktober in Pineda de Mar bij Barcelona. Volgens Bastiaanssen moeten bacte riologische en serologische proeven de diagnose nog bevestigen, maar is het „hoogstwaarschijnlijk" dat het hier om de gevreesde ziekte gaat. „Alle symptomen duiden erop", aldus Bastiaanssen De patient die in be handeling is bij een longarts gaat volgens Bastiaanssen overigens goed vooruit. De Tilburgse patiënt is het achtste geval van de (vermoedelijke) vetera nenziekte onder Nederlandse toeris ten. Drie van de patiënten zijn overle den. week woorden als 'de onbetrouw baarheid van het CDA' in de mond genomen. Dat kan ik niet accepte ren", aldus Van Iersel tijdens een van de vele interrupties van De Grave. PvdA-woordvoerder Kombrink, die de arbeidstoeslag het liefst helemaal ziet verdwijnen, merkte over de ver deeldheid van de regeringspartijen op: „Het is een dankbaar moment voor de oppositie wanneer zo'n ver deeldheid ontstaat. Wij zullen zien (Advertentie) hoe het in dit debat loopt - attent als we zijn op verrassingen en plotsklapse wendingen - en we zullen uiteraard proberen het wetsontwerp zoveel mo gelijk overeenkomstig onze denkbeel den te wijzigen. Wij zullen aan het eind van het debat de balans opma ken". Niet alleen over de arbeidstoeslag denken VVD en CDA verdeeld. Eens gezindheid bestaat er ook niet ten aanzien van de speciale toeslag van 600 gulden die het kabinet wil geven aan tweeverdieners met kinderen tot twaalf jaar. Dat bedrag is bedoeld als compensa tie in de kosten van kinderopvang. Het CDA houdt zondermeer vast aan de toeslag van 600 gulden, die het kabinet daarvoor wil uittrekken De WD daarentegen zou liever een rege ling zien, waarbij de werkelijke kosten van kinderopvang, tot een bepaald maximum, fiscaal aftrekbaar zijn. Een wijzigingsvoorstel heeft de VVD op dit punt echter nog niet ingediend. Van Iersel zei dat het invoeren van een aftrekregeling veel te ingewikkeld is voor de belastingdienst. Het brengt een hoop werk met zich mee en daar om is de nu voorgestelde toeslag het beste, aldus Van Iersel Kombrink heeft een wijzigingsvoorstel inge diend, waarin de kosten voor kinde ropvang aftrekbaar worden gesteld tot een bedrag van ruim 4200 gulden. Volgens hem heeft een dergelijke regeling tevens het voordeel dat een deel van de inkomsten uil kinderop vang uit het zwarte circuit gehaald wordt. Ontsteltenis en verdriet op de gezichten van kerkgangers in Warschau tijdens een dienst ter nagedachtenis van de vermoorde priester Popielusz- WARSCHAU (UPl RTRDPA) - De vermoorde Poolse priester Jerzy Popieluszko wordt waarschijnlijk zaterdag in Warschau begraven, zo is woensdag vernomen van de hulpbisschop van de Poolse hoofd stad. Polen leek dinsdag als verdoofd door het nieuws van zijn dood. De communistische partij zwoer op nieuw alle schuldigen op te sporen en te straffen. Vermoed wordt dat meer personen met de ontvoering en de moord te maken hebben dan de drie gearresteerde daders, leden van de politieke politie, die als zodanig ambtenaren zijn van het ministerie van binnenlandse zaken. Zij zijn inmiddels uit de partij gesto ten. De partijorganisatie binnen het ministerie riep blijkens een bericht in het partijblad „Trybuna Ludu" het hele personeel van het ministe rie ertoe op mee te werken om het „brein" achter de misdaad te ont maskeren. De Polen, geschokt door de dood. hielden zich swoensdag kalm. waar schijnlijk dank zij oproepen daartoe door de kerk en de leider van het verboden vrije vakverbond Solida riteit, Lech Walesa. In zijn parochie kerk St. Stanislaw in Warschau werd de hele nacht gebeden voor de vermoorde geestelijke en werd hij reeds als martelaar van Solidariteit vereerd .Heilige patroon van Soli dariteit'. deze naam van een gedicht ter ere van de priester verscheen op een goed zichtbare plaats in de parochie. 'ZWARTE LIJST' PRODUKTEN Vandaag Dat was gisteren een meevaller. De verwachte bewolking loste boven En geland voor een groot deel op. De rest van de bewolking dreef het noorden van Nederland binnen. In Zeeland bleef de bewolking uit. zodat het een zonnige dag werd. Een krachtig hoge- drukgebied. met een centrum boven Oost-Europa, zorgt voor het mooie herfstweer Omdat het hogedrukge- bied maar weinig van plaats veran dert. wordt het vandaag opnieuw een zonnige dag. Daarbij loopt het kivik vanmiddag op tot 16 graden. De wind is in vergelijking met gisteren wel toegenomen Deze is matig en af en toe vrij krachtig uit het zuiden. Voor de boeren nog even dit: over de neerslag kansen kunnen we redelijk optimis tisch zijn. Deze zijn de komende dagen maar klein. Wind: zuid 3 tot 4 Bft, toenemend 4 tot 5 Bft. zichtslecht tot matig, in de middag overwegend matig, tempera tuur kustwater: 12 graden, afwijking waterstanden: geringe verlagingen, maximum golfhoogte monding Schei- des omstreeks een halve meter zee gang. Vooruitzichten Voor morgen: het hogedrukgebied neemt geleidelijk in betekenis af. Toch zijn er nog flinke zonnige perioden te verwachten. Pas de avond of nacht bereikt een zwak front via Engeland onze omgeving. De bewolking neemt dan toe, maar neer slag van betekenis wordt er niet ver wacht Voor zaterdag tot en met maandag: half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog. In het weekeinde over gang naar kouder weer. ZON EN MAAN Datumregel 2 november Zon op 07.37 onder 17.10 Maan op 15.43 onder 00.15 Hoog water Donderdag 1 Vlissingen Temeuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldingen Kreekrak Bruinisse Vrijdag 2 november Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldingen Kreekrak Btu misse •ember 7.37 122 8.01 143 8.36 96 8.37 156 9.03 114 9 05 137 9 24 116 J 06 125 9 25 147 10 06 100 10.02 159 10 29 117 1028 140 10.53 118 Vlissingen Temeuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldingen Kreekrak Bruinisse Vrijdag 2 nov Vlissingen Temeuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldingen Kreekrak Bruinisse 1.21 131 1.46 144 2.19 118 2.06 161 2.27 131 2 44 156 2.38 133 2.49 126 3.12 138 3.42 114 3.34 156 3.54 126 4.12 150 4.03 131 uur cm 20.35 145 20.58 166 2142 123 21.31 181 21.57 145 21 58 170 22.21 147 2158 152 22.19 174 23.04 129 2256 188 23 22 150 23 20 177 23 47 153 uur cm 14.23 163 14.45 173 15.05 156 14.59 190 15.07 168 15 24 197 15.19 170 15.47 166 16.09 176 16.25 156 1624 193 16.33 170 16.51 200 16.45 172 DEN HAAG (ANP) - Het PTT- personeel bij de Centrale Directie in Den Haag wil nieuwe acties tegen spreiding van het bedrijf voorbereiden. Zo zullen duizenden PTT'ers op de dag dat de Tweede Kamer een kabinetsvoorstel over de sprei ding behandelt op demonstratieve wijze optrekken naar het Binnen hof voor ccn actiemanifestatie. Vakbonden, gemeente en een soli- dariteiscomitc van buiten de PTT hebben hun medewerking toege zegd. Joop Visser, voorzitter van de kern groep van de centrale dienstcom missies in Den Haag. liet dit woens dag weten tijdens een actieverga dering van het Gewest 's Graven- hage, in een tent op het Binnenhof. Volgens Visser is de spreiding on aanvaardbaar omdat er, in welke variant dan ook, minstens duizend ontslagen zullen vallen De dienst commissies zijn tegen het gedwon gen overplaatsen van DEN HAAG De gemeente Den Haag heeft woensdag de vlaggen aan de Hofvijver met de tekst 'Den Haag maakt er werk van' vervangen door vlaggen met de tekst 'PTT weg, strop voor Den Haag'. WW-premie in '85 naar 2,65 procent DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werk gelegenheid is van plan de premie voor dc werkloosheidsverzekering (WW) volgend jaar vast te stellen op 2,65 procent (thans 2,45 procent). Hiervan moet 0,35 procent ten laste komen van de werkgever (thans niets) en 2,3 procent ten laste van de werknemer (thans 2.45 procentl. De bewindsman, die zijn voornemen in de Staatscourant heeft gepubli ceerd. is niet afgeweken van de cijfers die al werden gehanteerd in de Finan ciële Nota Sociale Zekerheid die in september is gepubliceerd. Deetman: volledige herbezetting in onderwijs nodig DEN BOSCH (ANP) - Minister Deet man (onderwijs en wetenschappen) vindt dat bij arbeidstijdverkorting in hel onderwijs volledige herbezet ting dringend nodig is. Anders ko men we in de grootst mogelijke pro blemen, zei Deetman woensdag avond op een persbijeenkomst in Den Bosch. Als in het onderwijs niet alle plaatsen worden herbezet dan leidt dat tot minder aanbod van onderwijs, aldus de minister. Dan kunnen er bepaalde lessen niet worden gegeven omdat er geen leraar voor de klas staat. BREMEN (ANP) - De ministers van de Noordzeestaten zijn het er woensdag avond over eens geworden dat gevaarlijke stoffen niet meer in zee mogen worden gestort. Hieronder vallen alle stoffen, die op de zwarte lijst voorkomen, zoals kwik en cadmium en andere giftige stoffen. Voorts zijn de bewindslieden tot over- waardoor schepen verboden wordt eenstemming gekomen over de lozing olie en chemicaliën te lozen iMAR- van radio-actieve stoffen van kemcen- POL-verdragi, bestond onder de be- trales en opwerkingsfabrieken. De lo- wmdslieden grote verdeeldheid, zing van deze stoffen moet met de Groot-Brittannië, Frankrijk. België best beschikbare technische midde len worden verminderd. Geen overeenstemming kon woens dag worden bereikt over stoffen, die het zeemilieu zouden kunnen scha den. De Scandinavische landen, de Bondsrepubliek Duitsland en Neder land vonden dat het met het storten van afvalstoffen vanaf schepen in de Noordzee helemaal afgelopen moet zijn Groot-Bnttannië verzette zich daartegen, terwijl Belgie de mogelijk- heid open wilde houden om op die GIETERVEEN (ANP) - In Gieterveen manier van bepaalde afvalstoffen af te (gemeente Gieten) zijn woensdag- komen. Frankrijk bleek bereid het avond 13.000 kuikens in een kippen- voorstel van de eerste groep landen in schuur gestikt. De eigenaar werd de toekomst te volgen. Het onderwerp gewaarschuwd door de alarmmstal- zal op een volgende ministersconfe- latie nadat een brandje in de schuur rentie opnieuw aan de orde worden was ontstaan. De man sloot daarop gesteld de zaak af en waarschuwde de brand- Ook over het aanwijzen van de Noord- weer. Het vuur is spontaan gedoofd zee als speciaal beschermd gebied, en Noorwegen hadden zich tegen dit voorstel van de Bondsrepubliek Duitsland, gesteund door Denemar ken en Zweden, verzet. Minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat had haar collega's laten weten ermee ak koord te kunnen gaan, als onder meer de Noordeehavens met ontvangstin stallaties voor de olie en chemicaliën van de schepen worden uitgerust. De ministers praten vandaag verder over dit onderwerp. De Europese organisaties voor be scherming van milieu en natuur, die het afgelopen weekeinde een actiever gadering in Bremen hielden, hebben woensdag tevergeefs geprobeerd de resultaten van hun conferentie aan de Westduitse minister van binnenland se zaken. Fnednch Zimmermann. aan te bieden. Ondanks herhaalde verzoe ken weigerde de bewindsman naar buiten te komen. Uiteindelijk kregen de actiegroepen te horen dat zij hun conclusies en voorstellen naar het ministerie in Bonn kunnen opsturen. weer. Het vuur maar door dc rookontwikkeling zijn de kuikens, die net woensdag in het Het Presidium van de gebouw waren ondergebracht, ge- stikt. De politie vermoedt dat het vuur is ontstaan door stof van hooi ia de Janmaat Tweede Kamer heeft van het Tweede kamerlid Janmaat de mededeling ontvangen dat hij niet langer als en stro dat heeft vlam gevat vertegenwoordiger van de Centrum partij wil worden beschouwd branders van de gaskachels. ROTTERDAM (ANP) - De Amerikaanse oliemaatschappij Exxon heeft besloten haar raffinaderij Lago op Aruba per 31 maart 1985 te sluiten. Volgens een woordvoerder van de oliemaatschappij kan aan sluiting niet worden ontkomen wegens toenemende verliezen. Over 1984 zal dat verlies meer dan 50 miljoen dollar bedragen. Besprekingen met de Venezolaanse staatsoliemaatschappij, de belangrijkste leverancier van ruwe olie voor de Arubaanse raffinaderij, om de financiële problemen van de raffinaderij op Aruba op te lossen hebben geen resultaat gehad. Ook onderhandelingen met mogelijke gegadigden over verkoop of verhuur van het raffinaderijcomplex bleven zonder resultaat. Voor de 900 personeelsleden, die door de sluiting worden getroffen, zal volgens een Exxon-topman een omvangrijk sociaal plan worden opgesteld. Geen hulp Dc Nederlandse Antillen hoeven niet te rekenen op een extra bijdrage van Nederland nu de raffinaderij op Aruba wordt gesloten. De financiële tegenslagen die de twee grote eilanden Curacao en Aruba momenteel ondervinden, moeten zij zelf zien te verwerken. Dit zei minister De Koning van Nederlands-Antilliaanse zaken woensdag in een reactie. De Koning vertrekt volgende week naar de Antillen voor besprekingen over het solidariteitsfonds en de voortgang in de uitvoering van de RTC-conclusies die moetenjeiden tot de uittreding van Aruba begin 1986 uit het eilanden- verband. Het wegvallen van de inkomsten uit de Lago-raffinaderij betekent, voor Aruba een inkomstenderving van 35 pro cent van het bruto nationaal produkt. De regeringsfracties CDA en VVD zien geen mogelijkhe den voor de Nederlandse regering Aruba financieel te hulp te komen. De PvdA wil dat De Koning een meerjarenplan voor de Antillen opstelt Volgens PvdA-woordvoerster Jabaaij moet de minister aangeven hoe hij de financiële tegenvallers via een aanpassing van zijn begroting denkt op te vangen Nederland heeft een grote verantwoordelijkheid bij de sluiting van de olieraffinaderij Lago op Aruba en moet hulp bieden om het bedrijf alsnog te redden. Dat heeft de Arubaanse leider Betico Croes woensdag verklaard in een eerste reactie De politieke leider van Aruba doet nog een wanhopige poging te redden wat er te redden valt. Woensdag nog vertrok hij met spoed naar Venezuela om daar met de autoriteiten te praten over deze zaak. DEN HAAG (GPD) - Ambtenaren krijgen volgend jaar geen 38-urige werkweek; wel komen er voor hen weer een aantal extra verlofdagen bij. Vanaf 1 juni volgend jaar hebben de ambtenaren recht op twee en een halve dag extra, wat inhoudt dat zij vanaf die datum in totaal 7,5 extra vrije dagen hebben. Vanaf 1 januari 1986 worden dat negen dagen. Ge meentebesturen die inmiddels heb ben besloten voor het eigen personeel de 38-urige werkweek in te voeren, zullen door minister Rietkerk van binnenlandse zaken worden 'terugge floten'. Dit zei de bewindsman gisteren na afloop van langdurig overleg met de ambtenarenbonden over de arbeids voorwaarden voor volgend jaar Riet kerk meent dat het volgens het amb tenarenreglement niet kan dat de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en Utrecht zelfstandig afwijken van de landelijk overeen te komen ar beidsvoorwaarden voor ambtenaren. Dan komt er volgens hem ongelijk heid in de beloning. Mochten de ge meentebesturen via een raadsbesluit toch de 38-urige werkweek invoeren, dan zal Rietkerk deze besluiten by de Kroon voor vernietiging voordragen De ambtenarenbonden hadden enke le weken geleden gezegd te streven naar een 38-urige werkweek volgend jaar en een 36-unge in 1986. Toen hen duidelijk werd. dat de minister daar voor in de onderhandelingen de bezui nigingen voor 1986 (volgens het re geerakkoord 2 miljard i wilde betrek ken, haakten de bonden af en vonden het beter om alleen te praten over arbeidstijdverkorting voor volgend jaar in de vorm van extra vrye dagen. In principe is nu afgesproken dat volgend jaar de arbeidstijdverkorting met ingang van 1 juni 1,7 procent zal bedragen (2.5 vrije dag). Het totaal aan arbeidstijdverkorting voor amb tenaren komt daarmee op 4 procent. Van deze arbeidstijdverkorting zal 85 procent worden herbezet. Dit bete kent volgens berekeningen dat de overheid tussen de 15.000 en 17.000 arbeidsplaatsen zal behouden of zal scheppen. Van der Scheur De bonden zijn over deze herbezet ting nogal pessimistisch. Jaap van der Scheur, voorzitter van de Abva Kabo: „We weten, dat de rijksover heid zich aan deze afspraken houdt, maar in het land, en met name bij de gemeenten, constateren we dat het geld bestemd voor die herbezetting in veel gevallen ergens anders voor wordt gebruikt. In ieder geval wordt het niet hesteed aan arbeidsplaat- De bonden en minister Rietkerk heb ben gisteren lang gesproken over de gevolgen van de kabinetsplannen om de ambtenaren de eigen AOW-prenue weer te laten betalen Daarvoor krij gen ze dan wel een compensatie op het inkomen van 8.5 procent, maar de bonden concludeerden dat dit niet genoeg is. „In feite kort de minister de inkomens op deze manier langs een omweg aldus een woordvoerder De bonden zijn met verschillende al ternatieven voor de ombuigingen ge komen waardoor de lagere inkomens minder zullen ontzien. Tevens willen zij proberen om de bezuiniging van 6Ö0 miljoen over ieder inkomen zo gelijk mogelijk te verdelen In de komende week worden alle alternatieven nog eens druk nagere kend omdat tijdens het overleg bleek, dat geen enkel idee voldeed aan alle verlangens Volgende week zullen bonden en mi nister ook nog verder praten over de plannen om te korten op de uitkerin gen. De minister wil die kortingen al op I januari laten ingaan via een aparte wetgeving, maar de bonden w illen eerst wachten hoe de kortings plannen in het bedrijfsleven uitpak ken. Directie: K. Scherphuis, W. F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie M. P. Dieleman en C van der Maas KANTOREN Vlissingen Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes' Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800 Temeuzen Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457 Hulst. Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (011401 14058 In de avonduren ts de centrale redactie bezet van zondag t m vri|- dag vanaf 19 00 uur: (01184) 15144 Opening kantoren Van maandag t m vrijdag van 08 00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren. Expeditie. (01194) 511 Advertentie-afdeling: (01186) 1584. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur '011841 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 62,80. franco per post 74,-. per maand 21.65 laarabonn 245.-. losse nummers f 1- ialle bedragen inclusief 5 pet btw 1 Postrek nr 3754316, t.n.v PZC ab rek Middelburg Advertentietarieven 124 cent per mm; minimumprijs per advertentie 18,60: ingezonden mededelingen 2V? x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3