ZE Gemeentebestuur Middelburg wil snelle beslissing Yilmaz Petitie voor provinciebestuur Planologie belemmert nog tweede centrale Borssele almanak WILDE OOIEVAAR WEER IN HET ZWIN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VAREND VERGIET 'GEZIN IS HIER GOED INGEBURGERD' Medisch specialisten: schandalig optreden Twee vissers gered op Oosterschelde PZC ZEEUWSE Randje Dat ziet er treurig uit, daar bij die Vlissingse juwelier. Onver laten hebben geprobeerd een steen of iets dergelijke door de etalageruit te gooien Die bleek niet kapot te krijgen, maar gebarsten is de ruil wel. Wij zouden nogal moedeloos toeven, achter zo'n in sterren geslagen glas. En daarom hebben we zo'n bewondering voor de eigenaar van die winkel. „Twintig procent korting De dieven konden hun slag niet slaan. U wel"! heeft de winke lier op een bordje geschreven, nand, die weet, dat elke Ak wel een zilveren randje neeft, als u het ons vraagt. En die gaarne dat zilveren randje verkoopt. HET ZWIN In het Belgische natuurreservaat Het Zwin verblijft sinds eind pijlstormvoghels, 6 jagers, 10 Noordse stormvogels, 3 Jan van Genten en 1 vaal augustus een wilde ooievaar, waarschijnlijk een van de laatste exemplaren stormvogeltje. die in Nederland broeden. Het is voor de derde openeenvolgende winter dat de Er komen veel visetende vogelsoorten af op de grote vijvers, waar zeebaars, vogel Zwinwaarts is gekoerst. koornaar, bot en schol zit. Enkele soorten: ijsvogels, aalscholvers <op 7 oktober 2 kuifaalscholversi, futen isoms alle Europese soorten/ en reigers (op De storm van 10 september zorgde voor een overstroming van de Zwinschor- 1 oktober de zeldzame grote zilverreiger ren en de komst van enkele duizenden eenden. Op 12 september ontdekte Burggraeve heeft het hele jaar lepelaars gesignaleerd. Op 30 september zelfs conservator Guido Burggraeve al meer dan 150 smienten. Deze soort broedt in 56 exemplaren. Voorts: de eerste kleine rietganzen <16 oktoberi. een havik het uiterste noorden van Europa en Azie. Onder de zeldzame zeevogels, die in sinds 10 oktober), een draaihals <8 september) en tivee vroege ijsgorzen sinds het Zwin werden geobserveerd zitten 7 Noordse pijlstormvogels, 3 grauwe 5 september). VLISSINGEN De Panamese kustvaarder 'Jo', die eerder deze week met zware slagzij de reparatiewerf Scheldepoort bij Vlissingen binnenliep, blijkt tenmin ste zeven gaten in de bodembeplating te hebben. Daarnaast bevinden zich nog tal van zwakke plekken in de beplating. De scheepvaartinspectie heeft de 'Jo' dan ook een vaarverbod opgelegd De kustvaarder was onderweg van het Engelse Clo- chester naar Antwerpen met een lading van 530 ton gerst. Toen hei schip op de rede van Vlissingen arriveerde was het in zinkende toestand. Nu wordt geprobeerd om de gaten provisorisch te dichten, zodat de lading tenminste nog naar Antwerpen gebracht kan worden. Volledige reparatie van het schip zal zo duur uitvallen, dat de 'Jo' waarschijnlijk na lossing van de gerst voor de sloop zal worden verkocht. Fietster gewond en auto in sloot bij ongeluk Groede GROEDE De fietster mevrouw J. J. B. uit Groede liep woensdag bij een aanrijding op de provinciale weg Bui- tenlust nabij Boerenhol een hoofd wond geraakt. De vrouw stak de weg over en verleende daarbij geen voor rang aan een personenauto bestuurd door W. H. M. Q. uit Maastricht. De üetster reed tegen de auto die daarna beurt uitweek Door deze manoeuvre belandde Q. met zijn auto in een sloot. BURGEMEESTER VAN DEN HEUVEL: BURGHSLUIS De reddings boot Koningin Beatrix uit Burghsluis heeft woensdagvond twee vissers gered, die in de monding van de Oosterschelde boven Walcheren in de proble men waren gekomen. De vissers konden geen kant meer op, omdat de motor door de fundering van de boot was v, gezakt. Het tweetal had geen Qi radio aan boord, maar medevis- Ën sers waarschuwden de reddings- n boot via een 27-MC zender. De ij reddingsboot vertrok om 17.00 gS uur. De vissers werden om 22.00 uur in de thuishaven Colijns- 3' plaat aan land gezet. De eige- naar van het vissersbootje, een oude Amsterdamse sleepboot, is - N. de H. uit Antwerpen. Dokter A. Vos rechts) biedt burgemeester Wolters van Middelburg een petitie c 's-GRAVENPOLDER Bij het dorp Borssele kan niet zonder meer een tweede kernenergiecentrale gebouwd worden, naast het bestaande exemplaat van de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij. Ruimte is er genoeg, zonodig ook voor een derde kerncentrale. Er zijn momenteel echter verschillen- sies in 'Den Haag' almaar zijn uitge- de planologische belemmeringen, zo bleven. Hij betreurt dat en acht het blijkt uit een toelichting van burge- van groot belang voor regio en bevol- meester drs. G. van den Heuvel van Borsele. Voorop staat in elk geval dat de bouw van een nieuwe kernenergie centrale bij Borssele nadrukkelijk ge koppeld dient te zijn aan een nationa le besluitvorming door regering en parlement Alleen dan is op gemeen telijk vlak medewerking te verwach ten. Burgemeester Van den Heuvel onder streept dat de meerderheid van de gemeenteraad van Borsele zich tot nog toe nooit tegen kernenergie heeft is uitgesproken Er staat in de raad wel --- - steeds kritische kanttekeningen ge plaatst, onder meer over veiligheid en afvalprobleem. Ook heeft de raad er op aangedrongen de discussie en be- Uit het gebouw van de rijksscholenge- sluitvorming over uitbreiding van meenschap Scheldemond in Vlissin- kernenergie naar nationaal niveau te gen is in de nacht van dinsdag op tillen. Drs. Van den Heuvel consta- woensdag vijftig gulden gestolen. Ook teert dat besluitvorming en conclu- zijn enkele sleutels vermist. Vlissingse vrouw bestolen van tas VLISSINGEN - De 20-jarige L. d. L uit Vlissingen is woensdag bestolen van haar tas met honderd gulden, loen "i dczc even b« ha" schuurtje streept dat de meerderheid van de acht„'haar w„nj„E had geplaatst. n nog iets uit haar huis op te halen. ongeveer 9.45 uur. Toen zij terugkwam bij het schuurtje ontdekte ze dat de tas was verdwenen. king dat er eindelijk eens duidelijk heid wordt verschaft. Hoewel hierover in de raad recent niet is beraadslaagd zijn er naar de me ning van Van den Heuvel geen aan wij zigingen die op een anti-kemenergie- houding duiden ..Ik neem aan dat het gemeentebestuur loyaal meewerkt als een nationale beslissing gevallen is. Ik denk dat de fracties in de raad zich vooral ook zullen richten op wat hun partijen landelijk doen", aldus de bur gemeester. Persoonlijk is hij niet te gen toepassing van kernenergie en uitbreiding ervan „Het is één van de schoonste industrieën die je kunt heb ben". merkt drs. Van den Heuvel op. Volgens hem beter dan kolencentra les. waarvan er bij Borssele een in aanbouw is. Hij wijst erop dat om streeks het jaar 2000 in Nederland voor circa 7500 megawatt vervangend vermogen nodig is Windenergie en warmtekrachtkoppeling zijn nog geen volwaardige vervangers Overblijven centrales die gevoed worden door olie. kolen gas en kernenergie Drs. Van den Heuvel gaat ervan uit dat 3 tot 4000 megaWatt via kern energie opgewekt zal worden. „Ik wil ontzettend graag dat de regering een duidelijke uitspraak doet over wat zij wil. Dan kan ook het parlement een keuze maken en is er geen ver schuilen achter de regio meer moge lijk". betoogt hij. De burgemeester staat overigens op het standpunt dat uit veiligheidsoog- punt in wezen in elke Nederlandse gemeente vestiging van een kerncen trale mogelijk is. Hij voegt eraan toe dat onder meer de beschikbaarheid MIDDELBURG - Het college van burgemeester en wethouders van Middelburg heeft op eigen initiatief een onderzoekje ingesteld naar de omstandigheden waarin het met uitzetting bedreigde Turkse gezin Yilmaz in Middelburg leefde, woonde en werkte. B en w zijn tot de conclusie gekomen dat het gezin in de samenleving volledig is ingeburgerd. De resultaten van dit onderzoek zijn gistermiddag per telex gestuurd naar de staatssecretaris van justitie me vrouw mr V. Korte-van Hemel. Zjj moet de uiteindelijke beslissing ne men of het gezin wel of niet op het vliegtuig naar Turkije wordt gezet Op een persconferentie gistermiddag zei burgemeester drs P. Wolters niet te willen ingaan op de inhoud van de telex aan de staatssecretaris. „Zij moet die eerst onder ogen hebben; tevens is het een soort bescherming van de privacy van het Turkse gezin". De burgemeester zei te verwachten dat de beslissing vandaag of morgen bekend zal worden. Wolters: „In onze telex hebben we mevrouw Korte er op gewezen dat de langdurige procedure zeer onbevredigend is. We hebben aangedrongen op een versnelling van dit soort procedures en met klem verzocht een snelle beslissing te ne men". Op een vraag van pastoor Hendrikse, uit wiens kerk het gezin maandag morgen door een aantal politiemen sen werd weggehaald, antwoordde de burgemeester dat de telex inderdaad ook een pleidooi bevat om de zaak op een humanitaire manier op te lossen. Zoals eerder gemeld ligt de directe verantwoordelijkheid voor de inval in de kerk bij de commissaris van politie K. de Vos. Burgemeester Wolters is de politiek verantwoordelijke man in dit geval. Deze wilde echter niet ingaan op de vraag wat hij van de inval in de kerk vindt. Hij zei: „Daar moet ik eerst een onderzoek naar instellen...". De burgemeester benadrukte dat er géén overleg is geweest tussen de korpsleiding en burgemeester als hoofd van de politie. De heer Wolters wilde ook niet ingaan op de vraag hoe hij zelf tegenover de politie in de kerk staat. MIDDELBURG Te gen het eind van de persconferentie over handigde de Middel burgse chirurg A. Vos een petitie aan de burge meester die was onder tekend door tien artsen en specialisten. De tekst luidt als volgt: „Ondergetekenden heb ben met ontzetting ken nis genomen van de ar restatie van liet gezin Yilmaz op 29 oktober in de RK-kerk te Middel burg. Zowel de zesjarige 'rechtsgang' als ook het politieoptreden, achten wij in strijd met alle hu manitaire principes. On dergetekenden achten een en ander een blama ge voor onze justitie en politie. Wij dringen er bij u met klem op aan de familie Yilmaz overwijld vrij te laten en legalise ring van hun verblijf te bevorderen" De heer Vos verklaarde dat het gezin Yilmaz bij velen in het ziekenhuis beken is. „Enkelen van ons hebben geholpen bij het ter wereld brengen van hun kinderen bij voorbeeld. Deze mensen hebben totaal niets op hun kerfstok. Het is een schande om ze vast te houden. Het druist in tegen al onze rechtsge- voelens". Streekziekenhuis Walcheren vraagt abortusvergunning MIDDELBURG - Het bestuur van de stichting Streekziekenhuis Walche ren (SSW) heeft een vergunning aan gevraagd voor het verrichten van abortus, op grond van de huidige gang van zaken. Dit betekent dat abortus uitsluitend wordt verricht op medische aanwijzing. Mevrouw J. J. van der Wel-Beije, voorzitter van het bestuur van het streekziekenhuis heeft dit woensdag desgevraagd be vestigd. Zes bestuursleden hebben zich uitge sproken voor het aanvragen van een vergunning op medische indicatie en twee bestuursleden waren daar tegen. Dat waren secretaris A Knuijt en tweede secretaris G. Karstanje, die namens de vereniging Bethesda uit Vlissingen zitting hebben in het be stuur van het streekziekenhuis Dat standpunt is volgens de heer Knuijt mgenomen naar aanleiding van een ledenvergadering van de vereniging Bethesda. Een ruime meerderheid was toen. uit principiële overwegin gen, tegen het aanvragen van een abortusvergunning. MIDDELBURG Ongeveer twee honderd demonstranten hebben woensdag met een optocht door Mid delburg geprotesteerd tegen de drei gende uitwijzing van het Turkse ge zin Yilmazidan. Onder begeleiding van Turkse muziek en het roepen van 'Vos laat ze los' liepen de demon stranten van het Middelburgse poli tiebureau naar het Abdijplein waar een petitie werd overhandigd aan de waarnemend commissari»van de ko ningin. mr J. Boersma. Zoals bekend is het Turkse gezin Yilmaz op gezag van de politiecommissaris de Vos maandagmorgen weggehaald uit de roomskatholieke kerk waar het asiel had gezocht en gekregen. Grote verontwaardiging en onrust waren het gevolg van het politie optreden. Namens het steuncomité dat voor het gezin werd opgericht zei Ger Wolters voordat hij de petitie overhandigde: „U ziet dat de Turken onder de demonstranten de Neder landse vlag dragen en de Nederlan ders de Turkse vlag. Een groter bewijs van onderlinge solidaneit is niet denkbaar Wij vragen u het provin ciaal bestuur te verzoeken al het mogelijke te doen om dit gezin Yilmaz in Nederland te houden". De petitie voor gedeputeerde Boers ma was dezelfde als dinsdag; aan wethouder Bergshoeff van Middel burg werd overhandigd. Zoals gemeld wordt hierin verzocht het gezin Yil- maz-Fidan niet terug te sturen naar Turkije waar het onherroepelijk uit elkaar zal vallen De man moet daar in militaire dienst, de vrouw zal met de nek worden aangekeken omdat ze niet is ingegaan op een huwelijk met de kandidaat die haar familie al toen zij twaalf jaar was voor haar nad uitgezocht. De heer Boersma verklaarde dat de zaak de nodige aandacht zal krijgen van het provinciaal bestuur. Hij be tuigde zijn respect aan de demon stranten. omdat mede door de acties de zaak wel zeer zorgvuldig zal wor den beoordeeld. Na de overhandiging van de petitie werden aan de aanwezigen en passan ten brieven uitgedeeld die gestuurd kunnen worden naar de staatssecreta ris, In de brief wordt haar gevraagd om humanitaire redenen een verblijfs vergunning aan het Turkse gezin te verlenen. Bij het politiebureau gaat inmiddels de dag- en nachtwake, die was begon nen na de inval in de katolieke kerk. onafgebroken door Ook afgelopen nacht stonden weer tientallen men sen, bij toerbeurt, met fakkels en zaklaktaarns te posten voor het bu reau. Mr Boersma (links) neemt de petitie, die de demonstranten aan het provin ciaal bestuur richtten, in ontvangst. (Slot zie pagina 20 kol. 4) Informant... MIDDELBURG - Burgemees ter drs P Wolters van Middel burg gaf gisteren een perscon ferentie Althans, daarvoor was de pers uitgenodigd. Toen er vragen op de burgervader werden afgevuurd, die hij niet wenste te beantwoorden wij zigde de heer Wolters het be grip 'persconferentie' ter plek ke in 'persinformatie' De bur gemeester wees de journalis ten aan die volgens hem nog één vraag mochten stellen. En kele mensen verlieten daarop verontwaardigd de plaats van samenkomst de trouwzaal in het Middelburgse stadhuis...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 27