PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rellen in India na dood Indira Gandhi De Vries kwaad over verwijten Nijpels Borssele voorkeursplaats bij bouw van nieuwe kerncentrales VOSLAAT ZE LOS! Peter Ustinov filmde aanslag WEKELIJKS OVERLEG OPGESCHORT Aardgas drie cent duurder Mooi herfstweer Zonnig en droog. Middagtempera- tuur 16 graden. Een matige, mogelijk vrij krachtige zuidenwind. 27e jaargang no. 259 onderdag 1 november 1984 Westhavendijk 148. Goes,"ïel.OTlOO-20620 NEW DELHI iAFPi - De Bntse acteur en regisseur Peter Ustinov heeft de gehele aanslag op premier Indira Gandhi van India door drie van haar lijficachten van de sekte van de sikhs, op film vastgelegd, zo deelden ooggetuigen woensdag mee. Peter Ustinov had premier Gandhi de afgelopen twee dagen begeleid op haar reis door de kuststaat Orissa. Op het ogenblik van de aanslag op woensdag filmde hij de ochtendverplichtingen van mevrouw Gandhi voor zijn televisieserie "Peter Ustinov's People", vertoond in Italië. De filmbeelden waren gisteravond nog niet vrijgegeven. MOORD SCHOKT DE WERELD JEW DELHI (UPI/DPA/RTR) - In steden in geheel India zijn voensdag ongeregeldheden uitgebroken tussen hindoes en ikhs na de moord op de Indiase premier, Indira Gandhi, door :xtremistische sikhs. Gandhi's zoon Rajiv is woensdagmid- lag door de Indiase president Zail Singh, zelf een sikh, jeëdigd tot premier-ad interim. devrouw Gandhi werd woensdagoch- end toen zij liep van haar residentie laar haar kantoor, die op hetzelfde errein in New Delhi zijn gelegen, door Irie sikhs met semi-automatische wa- iens en een revolver beschoten. De laders van de aanslag zijn sikhs die ieel uitmaakten van de lijfwacht van le premier De sikhs eisen autonomie /oor de noordelijke deelstaat Punjab ;n voeren sinds twee jaar een guerril- astrijd. De regering in New Delhi gaf n juni het leger opdracht tot bestor- ning van de Gouden Tempel in Am- •itsar. de heiligste plaats voor de iikhs, van waaruit volgens haar de jxtremistische campagne werd geleid ioor onder andere sikh-leider Singh 3indranwale. De veiligheidsmaatregelen in de resi- lentie van de Indische premier waren altijd zeer scherp en de straten in de omgeving waren voortdurend afgeslo ten. Maar de daders van de aanslag, lijfwachten van de premier, stonden opgesteld in de erewacht toen ze er opeens uitsprongen en het vuur op mevrouw Gandhi openden, zo bleek later. Twee van hen, Beant Singh - die al tien jaar onder Indira Gandhi dien de en waarin zij alle vertrouwen had en Sat want Singh werden ter plaatse ZOON RAJIV VOLGT OP door andere lijfwachten gedood De derde aanvaller, Jasbir Singh, werd gevangen genomen. Premier Gandhi, die op 19 november 67 jaar zou zijn geworden, werd door zeker 10 kogels getroffen in borst en buik. Zij was bij aankomst in het ziekenhuis klinisch dood. In een anoniem telefoontje aan het persbureau AP in New Delhi werd de verantwoordelijkheid voor de moord opgeëist door de sikhs. „We hebben wraak genomen. Lang leve de sikh godsdienst. Dit is een daad van de gehele sikh-gemeenschap". Sikhs en hun leiders in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië uitten hun voldoening over de moord, maar de vijf hoge sikh-priesters in de Gou den Tempel veroordeelden de moord aanslag en riepen op tot kalmte In Zuid-Californié verklaarde een woord voerder van de sikh-wereldorganisa tie dat wraak is genomen op de be storming van de Gouden Tempel door veiligheidstroepen. Bij die operatie kwamen volgens officiële cijfers 500 sikhs en 100 militairen om het leven. De moord op Indira Ghandhi dreigt het land, met rond 750 miljoen inwo ners de grootste democratie ter we reld. te storten in de hevigste politie ke crisis sinds het land 37 jaar gele den van Groot-Brittannië onafhanke lijk werd. De Indiase troepen zijn na de aanslag in hoogste staat van paraatheid ge bracht De grens met Pakistan zou volledig zijn afgegrendeld Bij het ziekenhuis in New Delhi waar artsen woensdagochtend koortsachtig trachtten het leven van de Indiase leider te redden, moest een politie macht een deels hysterische menigte in bedwang houden In Indiase steden werden na het be kend worden van de moord aan hun uiterlijk herkenbare aanhangers van de sikh-religie genadeloos in elkaar geslagen en met ijzeren staven en brandende stoken aangevallen. Sikhs werden door jonge hindoes uit bussen (Slot zie pagina 4 kol. 6) MIDDELBURG Met de noodkreet 'Vos, laat ze los!' gehaald op bevel van politiecommissaris De Vos. De en borden met protestleuzen trokken groepen demon- familie Yümaz wordt met uitzetting uit Nederland stronten woensdag door Middelburg om nog meer bedreigd. Petities waren er voor burgemeester Wolters aandacht te vragen voor de situatie van het Turkse hoofd van politieen het provinciebestuur, gezin Yilmaz. Dit gezin werd deze week uit de r.-k. kerk (Zie pagina 15) HILLEGOM (ANP) - CDA-fractievoorzitter De Vries heeft coalitiepartner VVD woensdagavond verweten er niet voor terug te schrikken het beeld te bevestigen dal het CDA bezig zou zijn een twee-klassenmaatschappij te maken. Een maatschappij waarin de sterken, de werkenden en de onderne mers worden bevoordeeld en de niet-werkenden het gelag mogen betalen. De Vries deed dit tijdens een CDA-bijeenkomst in Hillegom, waar hij ook de oppositie verweet een verkeerd beeld te scheppen van het CDA. De Vries maakte zich tegen het einde betrouwbare steunpilaren van het ka- van zijn betoog kwaad op de WD. binet en wij blijven ook betrouwbaar Voortzetting van het huidige kabi- in het maken van afspraken." netsbeleid is nodig om ons land er Doelend op het omstreden akkoord weer bovenop te helpen. ..Wij blijven tussen CDA en WD inzake de ar- Lubbers op de bijeenkomst in Hille gom. Lubbers zei niet te pleiten voor ver groting van de inkomensverschillen maar hij is evenmin bereid die ver schillen verder te verkleinen Aan de hand van een aantal voorbeelden toonde hij aan dat werkenden met een modaal inkomen zeven gulden meer per dag te besteden hebben dan een AOW-echtpaar. iZie ook pagina 3i Tevergeefs Ook een handtekeningenactie brengt de 'echte' Pino en Piet Hendriksniet terug in Se samstraat. (PAGINA 2) Verbod De Noordzeestaten willen dat er een verbod komt op het lozen van gevaarlijke stoffen. (PAGINA 3) Burgerwacht De burgerwacht slaat aan iti Amsterdamvooral winkeliers en hoteliers reageren positief. (PAGINA 5) Balans Popgroep The Nits is op zoek naar de ideale balans tussen gevoel en rede. (PAGINA 13) Opening De Nederlandse en Noorse landbouivministers hebben de nieuwe Elocoat-fabnek in Ter- neuzen die werk biedt aan zeventig man geopend. (PAGINA 17) Opstelling Angelo Nijskens, bezig aan een schitterend seizoen bij Loke ren. kritiseert de opstelling van René van der Gijp. (PAGINA 23) Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 9 Varia: 11, 12 en 13 Provincie: 15, 17, 19 en 21 Sport: 23 Eén van de vele bewogen momenten uit de loopbaan i gearresteerd wegens corruptie en machtsmisbruik. i Indira Gandhi: iti 1977 werd ze (inmiddels oud-premien beidstoeslag in het wetsontwerp twee verdieners: „Ik ben kwaad op de WD die ons beschuldigt van het met nako men van gemaakte afspraken. Afspra ken die nooit zijn gemaakt", aldus de CDA-fractieleider „Ik weiger het CDA als onbetrouwbaar te laten af schilderen." Hij greep daarmee terug op een tv- optreden voor de VARA van afgelo pen vrijdag van hem en Nijpels. Daar in zei de liberaal dat maandenlange onderhandelingen hebben geleid tot een compromis over de arbeidstoe- slag in de loon- en inkomstenbelas ting Nijpels verweet het CDA zich daaraan te willen onttrekken. Ook in een brief aan de WD-leider heeft De Vries zijn ongenoegen overgebracht. De CDA-fractieleider liet weten de wekelijkse politieke overleg m zijn WD-collega tot nader order op te schorten De mensen, die gewoon hun belasting en sociale premies betalen, zijn een toonbeeld van solidariteit met de zwakkeren in Nederland. Maar deze solidariteit mag niet in de waag schaal worden gesteld door de socia le premies te verhogen, zei premier Mijnstaking Een 24-uurs staking van ongeveer 19.000 mijnwerkers heeft woensdag het werk in alle vijf kolenmijnen in de Belgische Kempen stilgelegd. De mijnwerkers protesteer den ermee tegen de dreigende sluiting van de mijn in Winterslag. Acties van de mijnwerkers ontregelden het weg en treinverkeer in en rond de stad Hasselt. JSTEUTEL (HEREN (MODE MODERNE EN KLASSIEKE KOSTUUMS (Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - Minister drs G. M. V. van Aardenne van Economische Za ken heeft in een voorstel aan de ministerraad Borssele geplaatst op een lijst wan mogelijke lokaties voor de bouw van nieuwe kerncentrales. De minister wil er drie a vier kern centrales bijbouwen in de komende jaren, waarvoor zes lokaties geschikt zijn. In principe bestaat dus nog altijd de kans. dat Borssele afvalt, maar naar verluidt in politiek Den Haag is die ka.- niet groot. Het gaat volgens Van Aardenne om ten minste drie kerncentrales van elk 1.000 me gawatt, die over tien jaar voor dertig procent in de Nederlandse elektrici- teitsproduktie kunnen voorzien. De minister wil eventueel twee centra les op één plaats bouwen. De lokaties die ln aanmerking komen zijn naast Borssele de Eemshaven. Noordoostpolder, Ketelmeer, de Maasvlakte en Moerdijk Het voorstel van Van Aardenne is gebaseerd op een door ambtenaren van verschillende ministeries uitge werkte notitie Daarin wordt ook Bath-Hoedekenskerke als lokalie voor de bouw van een kerncentrale genoemd De ambtenaren conclude ren. dat om uiteenlopende redenen een belangrijk deel van de elektrici- teitsproduktie in de toekomst door kerncentrales moet worden geleverd. Het voorstel zal nog deze week m eerste ronde door het kabinet worden besproken. Een woordvoerder van het Ministerie van Economische Zaken verklaarde dat het kabinet op z'n vroegst volgende week een definitief besluit zal nemen over de centrales In dat kabinetsvoorstel zal ook een voorkeur voor de vestigingsplaatsen worden opgenomen Een definitief be sluit over de vestigingsplaatsen valt volgend jaar te verwachten Zoals gezegd. Van Aardenne wil mini maal drie nieuwe centrales en maxi maal vier De kans bestaat ook, dat het kabinet kiest voor nieuwe centra- Zie ook pagina 15 les, maar het aan de elektriciteitspro ducenten overlaat met voorstellen te komen. In de Tweede Kamer heeft het CDA nog geen definitieve uitspraak ge daan over een eventuele voorkeur voor meer kernenergie. Dinsdag avond heeft de CDA-fractie daar uit voerig over vergaderd. De uitkomst van het overleg was, dat het CDA nu van mening is, dat de kernenergie bespreekbaar is. De VVD is een verklaard voorstander van meer kerncentrales. De PvdA- fractie echter wil het bij het huidige aantal kerncentrales houden. DEN HAAG (ANP) - De aard- gasprijs voor kleinverbrui kers gaat per 1 januari per kubieke meter drie cent om hoog. Minister Van Aardenne van Economische Zaken, die dit voornemen al eerder aan kondigde, heeft op grond van de Wet Aardgasprijzen een regeling „Minimumprijs van aardgas bestemd voor klein verbruikers" afgekondig in de staatscourant. De minister heeft eerder deze maand overlegd met de Ver eniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN) en de Nederlands Gasunie Tijdens dat overleg werd duidelijk dat de VEGIN en Gasunie nog geen overeen stemming hadden bereikt over de kleinverbruikerstarieven voor de komende jaren. Daar om heeft de minister besloten de regeling Wet Aardgasprij zen in de Staatscourant te publiceren. De minister wil de achterstand die bestaat tussen de prijs en de marktwaarde van het aard gas in enkele jaren overbrug gen. Daartoe werd de kleinver- bruikersprijs per 1 januari 1984 reeds met drie cent ver hoogd De marktwaarde acht de bewindsman bepaald door de prijs van huisbrandolie Het verschil tussen de werkelijke prijs en de marktwaarde be draagt dan ongeveer tien cent. Twintig jaar Indira Gandhi de Indiase premier I mevrouw Indira Gandhi is een schok voor de gehele wereld. Als samenbindende factor in een land waar eenheid een onbekend begrip is, volgt op haar dood een grote politieke leegte. India en Indira hoorden bij elkaar. De be noeming van haar zoon Rajiv tot haar opvolger hij is de derde van de Nehru-dynastie. die met premier schap wordt bekleed heeft vooral staatsrechtelijke betekenis. India maakt de wereld duidelijk, dat de constitutionele democratie onder de moeilijkste omstandigheden overeind blijft Veel is de afgelopen jaren ge zegd en geschreven over de machts manipulaties van mevrouw Gandhi en over haar bijna dictatoriale optre den maar het parlementaire systeem in India heeft daar weinig onder gele den. Zo kon het dan ook een maand geleden gebeuren, dat de door Indira ontslagen populaire premier van de zuidelijke deelstaat Andhra Pradesh, de ex-filmster N.T. Rama Rao zijn functie weer kon innemen. Weliswaar valt een vergelijking met de westerse democratieën in het nadeel uit van India, maar dat neemt niet weg dat het parlementaire systeem een vruchtbare bodem heeft gevonden ln het immense subcontinent. Het was geen gemakkelijk taak. waarvoor mevrouw Gandhi acht tien jaar geleden kwam te staan de eenheid behouden en versterken van een heterogeen samengesteld land. met zes grote godsdiensten, meer dan honderd etnische groeperingen en zo n twintig hoofdtalen Voor- en te genstanders van haar beleid zijn het over een ding eens: Indira was de samenbmdende factor. Vooral tijdens de beginjaren van haar regeerperiode in 1977 voor dne jaar onderbroken, toen zij bij de algemene verkiezingen een verpletterende nederlaag opliep was mevrouw Gandhi de grote leider voor allen. Door haar polarise rend optreden van de laatste jaren is daar verandering in gekomen. Zij laat een land achter, waar de politieke tegenstellingen de scheidslijnen ster ker dan ooit hebben getrokken. Het politieke geweld is een structureel probleem geworden. Terreur en con- traterreur zijn aan de orde van de dag Dagelijks vallen er slachtoffers Het extremisme onder minderheidsgroe peringen is sterk gegroeid, zoals nog deze zomer is gebleken tijdens de ongeregeldheden in de Punjab, waar de botsingen tussen militairen en mi litante sikhs leidden tot de bestor ming van de befaamde Gouden Tem pel. Indira is nu zelf het slachtoffer geworden van dit fanatiek extremis me. Een fanatisme dat overigens met alleen in India voorkomt: nog maar enkele weken geleden werd de Britse premier Margaret Thatcher bijna het slachtoffer van een zorgvuldig geplan de bomaanslag van Ierse extremisten. 'olitieke moord is zo oud als de politiek zelf Fanatici zien zelden het zinloze van hun daden in. De dood van Indira Gandhi is zo'n zinloze daad. Direct gevolg is dat de tegen stellingen zijn verscherpt. De rol van centrale leidende figuur was mevrouw Gandhi op het lijf geschreven. Het hopeloos verdeelde India had behoefte aan zo'n leider De onafhankelijkheid in 1948 bracht Ja- waharlal Nehru aan de macht, die een jaar na zijn dood werd opgevolgd door Indira. Zij had tekortkomingen en ze heeft vele fouten gemaakt, maar aan haar grote leiderscapaciteiten wordt niet getwijfeld Door haar optreden verwierf India prestige in de wereld In de strijd tussen de supermachten beschouwde Indira Gandhi haar land als neutraal Zij bond zich noch aan Oost. noch aan West. hoewel vrij nauwe banden werden onderhouden met Moskou. De onder Nehru ingezet te politiek van niet-gebonden, was bij uitstek in goede handen bij zijn doch ter. Sinds vorig jaar trad zij op als voorzitter van de groep van niet- gebonden landen, waarbij zij een op vallende gematigde invloed uitoefen de..Haar politieke carrière, die zowel nationaal als internationaal bijna twintig jaar overspant, kan dan ook uniek worden genoemd De zo rijk geschakeerde Indiase samenleving verliest in haar een vrouw en leider die met haar aparte stijl van regeren groot respect wist af te dwingen Niet alleen ln eigen land. maar ook ver daarbuiten Bijna twintig jaar was zij een symbool voor zevenhonderdmil joen landgenoten Haar plotselinge dood betekent een ernstige terugslag voor de Indiase gemeenschap als ge heel. Comecon wil meer kernenergie HAVANNA (RTR) - De landen van de Comecon moeten sterk investeren in de ontwikkeling van hun zware in dustrie. Daarbij moet de nadruk ko men te liggen op kernenergie, vaste brandstoffen en aardgas plus de tech nologie om op het verbruik van ener gie te bezuinigen. Om dat te bereiken moet er tussen de 45 en 55 miljard roebel. 172 tot 210 miljard gulden, worden geinvesteerd. Dit heeft Nikolai Baibakov, hoofd van het Russische staatsplanbureau, ge zegd in Havanna, waar op het ogen blik de jaarvergadering van de Come con. de Oosteuropese tegenhanger van de EG. wordt gehouden Kernenergie moet volgend jaar voor zien in dertien procent van de energie behoefte van de Comecon-landen In 1990 moet dat twintig procent zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1