'Bestuursacademie betrekt ■nieuw onderkomen in Goes ONDERDUIKEN Landbouwmaatschappij inviteert kamerleden Club- en buurthuiswerk viert het 'als ik er niet was geweest, had een ander het gedaan' PZC/ provincie DIRECTEUR VERHOEVEN: GOEDE VOORUITGANG W. D. Dijkman neemt het commando over SYMPOSIUM IN GOES Huldiging kampioenen fietscross DONDERDAG 1 NOVEMBER 1984 19 GOES De Zeeuwse Bestuursacademie is verhuisd. Na een tijd verspreid te zijn geweest jover verschillende onderkomens in Goes, neemt de academie binnenkort een schoolgebouw aan de Westsingel te Goes officieel in gebruik. De directeur van dit opleidingsinstituut voor ambtenaren, mr. Ch. L. Verhoeven, noemt de nieuwe huisvesting een grote vooruitgang. „Een werkbaar en functioneel complex voor zowel cursisten als onderwijsgevenden", vertelt de {directeur. jBestuursdienstonderwijs heeft dezelf- 'de functie als een bedrijfsopleiding. Het 'bedrijfsonderwijs' voor ambtena- t ren. die werkzaam zijn bij lagere over- L heden, zoals gemeente, provincie of B waterschap, stelt zich onder meer ten H doel ambtenaren kennis bij te bren- Wr gen over veranderingen in de wetge- B ving en inzicht te verschaffen in het $5 ingewikkeld veld van openbaar be- stuur. 'M Het onderwijs op de bestuursacade- mie is er in eerste plaats op gericht ik werknemers via een basisopleiding H voldoende te scholen in hun functie. Zo kent het instituut in Goes onder 9 meer de opleidingen voor administra- f uef ambtenaar, financieel bestuurs ambtenaar en bestuursambtenaar op middelbaar en hoger mveau. Verder verzorgt de bestuursschool onderwijs dat zich meer toespitst op een be paald ambtelijk terrein. Tot deze 'functiegerichte opleidingen behoren bijvoorbeeld cursussen BBN (bevol kingsboekhouding. burgerlijke stand en nationaliteitsrecht) voor medewer- •4 kers van afdelingen als bevolking en |/jburgerlijke stand en AA-GSD (admi nistratief ambtenaar gemeentelijke sociale dienst) voor administratieve T ambtenaren van sociale diensten. 'f« Naast deze 'stevige' opleidingen biedt ^tfe bestuursacademie in samenwer- king met het CIVOB (Centraal Insti- I tuut Vorming en Opleiding Bestuurs dienst) een pakket her- en bijscho- I lmgsactiviteiten. Dit zijn kortlopende cursussen, die onder meer inspringen op wijzigingen in wetgeving of over- 1 heidsbeleid. Zo staat momenteel een i leergang 'wet basisonderwijs' op het programma van de academie. ..En aangezien de overheid streeft naar personeel met een zogeheten burger- vriendelijk voorkomen, ontbreken 1 vakken als taalgebruik en sociologie niet meer op de lesroosters", stelt (Verhoeven. Ruim driehonderd ambtenaren uit heel Zeeland volgen momenteel een opleiding aan de Goese academie. Door dit aantal deelnemers, beant woordt. volgen de directeur, de druk te in het gebouw vaak niet aan het dikwijls rustige beeld dat burgers van ambtenaren hebben. De vijf rui me lokalen zorgen er echter voor dat de studenten geen moeite hebben met het volgen van de lessen. Voorheen (Advertentie) SNIJ EN LAS MET AGAGAS Depot Yerseke (01131) 1347 was dat wel het geval, doordat ze vaak waren ondergebracht in gebou wen die tevens dienst deden als bij voorbeeld oefenruimten voor mu ziekgezelschappen. Zo kon het dus gebeuren dat zangtraining en onder wijs volgen samenvielen. Verhoeven en de stafmedewerkers zijn blij dat dit 'nomadenbestaan' voorgoed achter de rug is. „Met grote administratieopslag, voldoende stu dieruimten en een concierge die aan het interieur wonderen verricht, ma ken we van onze academie, ook op het gebied van behuizing, een volwaardig instituut", betoogt de directeur. Het gebouw aan de Westsingel heeft f 2 een rijk onderwijsverleden De ge meente gaf in 1921 de opdracht om een school te bouwen voor de rooms- katholieke jongensschool Sint-Jo- seph. In 1952 verlieten de scholieren het pand. om zich te vestigen aan de Bergweg. In een nieuw gebouw en onder een andere naam, de Caspar Berseschool, werden daar de lessen voortgezet Tot 1967 zetelde het r.-k. uitgebreid lager onderwijs (ULO) in de Westsingel 90a - vanaf die datum gingen zij op in de scholengemeen schap het Sint-Willibrordcollege. Tussen 1967 en 1970 bevolkte de lage re land- en tuinbouwschool het onder komen aan de Westsingel. Daarna, gedurende vier jaar, de Anne Frank- school, een school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden, ge volgd door de Laboratoriumschool die van 1975 tot 1978 daar haar onder wijs gaf. Het laatste jaar bracht de Laboratoriumschool samen door met de school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen. De Kring. Begin 1984 verliet óók De Kring dit inmiddels 63 jaar oude gebouw in ruil voor een nieuwe huisvesting in de Tiendedreef. En samen met het pand worden ook de nieuwe gebruikers ouder. De Zeeuwse Bestuursacademie neemt vrijdag 23 november het schoolgebouw aan de Westsingel offi cieel in gebruik. Tussen 13.30 en 15.30 uur staan onder meer toespraken op het programma van het lid van de Raad van State, mr. P. J. Boukema en de directeur van het CIVOB, P. A. de Bruijne. Burgemeester mr. W. Blanken van Goes opent om 15.30 uur het school complex, waarna tijdens een receptie genodigden het nieuwe onderkomen kunnen bezichtigen. Het nieuwe onderkomen in Goes van de Zeeuwse Bestuursacademie. Bijeenkomst nazorg borstamputatiepatiënten MIDDELBURG De nazorggroep voor borstkankerpatienten houdt (dinsdagmorgen een bijeenkomst in het gezondheidscentrum Dauwendae- ™le aan de Roozenburglaan in Middel burg. Belangstellenden die behoefte hebben om met lotgenoten te praten ■^kunnen er vanaf tien uur terecht. Vrouwenraad in Vlissingen over werkloosheid ~T VLISSINGEN Gedeputeerde drs R. 1 C. E. Barbé is donderdag 8 november de inleider op de bijeenkomst van de Stichting Vlissingse Vrouwenraad. De heer Barbe spreekt over 'Vrouw, arbeid en werkloosheid'. !De week daarop, donderdag 15 no- Ivember, is er over dit zelfde onder werp een forum-discussie. In het fo rum nemen zitting onder andere wet houder A. Hoefkens en industriepas tor Scheffers. Beide bijeenkomsten Worden gehouden in hotel Britannia. De aanvang is 13 45 uur. Advertentie SNIJ EN LAS MET AGAGAS Depot Goes (01100) 15844 Radioprogramma uit loodsensociëteiten in Vlissingen VLISSINGEN - De expositie over de geschiedenis van 100 jaar loodswe zen, die officieel tot woensdag was te zien in het magazijn van het loodswe zen in de Nieuwstraat te Vlissingen, is ook zaterdag en zondag nog ge opend tussen 13.00 en 17.00 uur. De Vereniging Nederlandse Loodsen So- cièteit, die de tentoonstelling organi- seert naar aanleiding van het 100- jarig jubileum, heeft hiertoe besloten naar aanleiding van het radio-pro- i gramma, dat zondag rechtstreeks wordt uitgezonden vanuit de Neder- L;' landse en de Belgische loodsensocië- i- tcit aan de Vlissingse boulevard. |De vereniging houdt daarom een open |dag vanaf 12.00 uur, voor iedereen die jde uitzending van het KRO-program- ma 'Het ORK-codespel' wil bijwonen i vanuit de Nederlandse loodsensocie- ^iteit De Belgische loodsensocieteit is, "zoals gebruikelijk, de gehele dag ge- ~~jopend. Tijdens het radioprogramma, dat van 13.00 tot 15.00 uur wordt uitgezonden via Hilversum III, worden ook ge sprekken gevoerd met bestuursleden van zowel de Nederlandse loodsenso cieteit als de Belgische loodsenvereni- ging, die dit jaar namelijk ook haar 100-jang jubileum vierde. Zij zullen daarbij terugblikken op het afgelopen jubileumjaar, dat zaterdag 24 novem- ber wordt afgesloten met een galabal in maritiem hotel Britannia. iBij het ORK-codespel moet een code woord van vijftien letters worden ge raden. Gespeeld wordt met telefoon kandidaten en met kandidaten die aanwezig zijn in de loodsensocieteit, Het programma wordt gepresenteerd vanuit Vlissingen door Jeroen Keers. die als 'buitenaards wezen' door het J> stellen van vragen zoveel mogeüjk te i weten wil komen van onze planeet. HWie het codewoord raadt wint een video-recorder VLISSINGEN - Adjudant-onderofficier W. D. Dijkman is met ingang van vandaag, donderdag, aangesteld als commandant van de brigade Vlissingen van de Koninklijke Marechaussee. Gelijk met deze aanstel ling is de heer Dijkman benoemd tot adjudant. De nieuwe commandant nam al sinds januari van dit jaar het commando over de brigade waar, in verband met ziekte van zijn voorganger, adjudant-onder officier R. Verhagen, die vandaag de dienst verlaat. De heer Dijkman heeft dienst ge- dat de brigade Vlissingen indien daan bij de brigades Soestdijk. nodig assistentie verleent aan het Schiphol, Roosendaal. Welschap korps dat belast is met de bewa- en Vlissingen Daarvóór was hij king van de vliegbasis Woens- verbonden aan het Opleidingscen- drecht, hebben sinds de heer Dijk- trum Koninklijke Marechaussee in man begon met het waarnemen Apeldoorn. In 1977 keerde hij terug van het commando gezorgd voor naar de brigade Vlissingen en de een toename van de werkzaamhe- afgelopen twee jaar bekleedde hij den. „Omdat hij die functie op daar de functie van plaatsvervan- voortreffelijke wijze heeft uitge- gend brigadecommandant voerd wordt hij voorbevorderd tot In zijn functie van commandant adjudant. Normaal gesproken zou heeft de heer Dijkman de leiding hij pas over een jaar voor bevorde- over een korps van 53 marechaus- ring in aanmerking komen", aldus sees. Het werkgebied van de briga- kapitein D. A. G. Roxs, comman- de omvat heel Zeeland, met uitzon- dant van het district Zeeland van dering van Zeeuwsch-Vlaanderen, de Koninklijke Marechaussee. De brigade is onder meer belast Adjudant Dijkman zal in zijn nieu- met de politiezorg voor de kazernes we functie proberen gestalte te in Vlissingen en Middelburg en is geven aan zijn opvatting van de verantwoordelijk voor de grensbe- taken van de marechaussee: „Ik waking. in de vorm van controle zie ons korps als een dienstverle- van schepen die naar de Vlissingse nende instelling zo zei hij. „Wij havens komen of ten anker gaan op hebben naar twee kanten een die- de rede. Sinds enkele maanden nende functie, enerzijds naar het gebeurt een dergelijke controle ook publiek, met name de reizigers, en bij de doorlaatpost 'Roompotsluis' anderzijds naar onze werkgever, op het werkeiland Neeltje Jans in de overheid", de Oosterschelde. De commando-overdracht vindt De ingebruikname van de doorlaat- plaats in de beslotenheid van het post in de Oosterschelde en het feit korps. Adjudant op de foto nog met de distinctieven behorende bij de rang opperwachtmeester W. D. Dijkman, de nieuwe commandant van de brigade Vlissingen van de marechaussee. Provinciale prijs postzegelcomité KAMPERLAND Het comité Kam perland heeft de provinciale prijs gewonnen voor de verkoop van de meeste zomerpostzegels. De prijs, een bedrag van ƒ2.000, werd door het Nederlandse comité zomerpostzegels in Utrecht uitgereikt. De landelijke prijs ging naar het comité in Marken. De prijs is bestemd voor verschillende culturele instellingen binnen de ge meente. Het geld werd toegewezen aan de NCVB in Kamperland, de christelijke gemengde zangvereniging 'Soli Deo Gloria' en de schaakclub 'Kamperland' Advertentie i SNIJ EN LAS MET AGA GAS Depot Sas van Gent (01158) 1576 Commando 'v leggen krans bij monument in Westkapelle WESTKAPELLE - Het Corps Com mandotroepen uit Roosendaal en burgemeester H. A. van Maldegem van Westkapelle leggen zaterdag 3 november in het kader van de her denking van de bevrijding kransen bij het oorlogsmonument op de West- kappelse zeedijk. Aan deze plechtig heid, die om 14.00 uur begint, wordt muzikale medewerking verleend door het korps OKK uit Westkapelle. Op dezelfde dag wordt in zaal 'West kapelle Herrijst' een foto-tentoonstel ling gehouden met als thema 'Onder- drukking-bevrijding-wederopbouw'. De expositie is samengesteld uit ma teriaal uit het archief van mevrouw N. Flipse-Roelse uit Westkapelle. De ten toonstelling is zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op maandag 5 november van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur De herdenking in Westkapelle begint, zoals gemeld, al op donderdag 1 no vember Ook dan vindt een kransleg- gmg plaats bij het monument op de dijk (om 11.15 uuri en bij het monu ment achter de toren 111.45 uur). Hierbij zijn, behalve het gemeentebe stuur, aanwezig de commissaris van de koningin, generaal-majoor P. Kay en de commandant marine uit Vlissin gen. Vrijdag 2 november wordt aandacht besteed aan de herdenking met de vertoning van de film 'De dijk is dicht' De filmvertoning vindt plaats in zaal 'Westkapelle Hernjst' 's Mor gens is er een vertoning voor de schooljeugd en 's middags wordt de film vanaf 15 00 uur vertoond voor de ouderen in Westkapelle. 's Avonds zijn er twee voorstellingen (19.00 en 21.00 uur) voor de overige belangstel lenden De heer G. Provoost uit Biervliet Voor Guust Provoost uit Biervliet heeft het oorlogsverleden eigenlijk afgedaan. Het feit dat hij en zijn familie gedurende de oorlog verschillende onderduikers hebben geholpen, vindt Guust amper noe menswaardig. Wat de familie in Hoofdplaat voor hen gedaan heeft, was hij na de bevrijding alweer vergeten, beweert hij. „Als ik er niet was geweest, had een ander het gedaan", is zijn mening. .Je moet dat niet teveel ophemelen, ik vopd dat gewoon normaal". En toch, wanneer de heer Provoost over dat verre verleden praat, blijkt een aantal herinne ringen nog vers in zijn geheugen gegrift. De familie Provoost had een klein gens hem vanwege de enorme bedrijfje in Hoofdplaat; een veehan- steun, die de ondergrondse in de del. De drie zoons zaten, vanwege regio kreeg. Onderduikers kregen de aard van het bedrijf veel 'op de vaak volop de gelegenheid vrij baan'. In 1942 kreeg één van de twee rond te lopen in de buurt van het jongere broers van Guust. contact onderduikadres, met de ondergrondse van Allerlei mensen en beamten hiel- Zeeuwsch-Vlaanderen. Dolf Fas- pen. Zo was een broer van Guust bij saert uit Hulst maakte de familie de politiegroep in Hulst werkzaam, erop attent dat er regelmatig men- Hij gaf de familie een seintje wan- sen aan een onderduikadres gehol pen moesten worden. Voornamelijk jonge mannen, die waren opgeroe pen voor de Arbeitseinsatz in Duits land, veelal uit Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Voor de familie Provoost was de opvang van die jongens een logi sche zaak. Vooral moeder Provoost zag het als een morele plicht ze te helpen. ..Dat was een prachtmens vertelt Guust ..Wat die voor ons en het ^jn beurt was te controle- die jongens niet heeft gedaan en doorstaan". Hij maakt duidelijk dat ren bij de wachtposten tussen West en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook ze geen van de onderduikers heeft tolwachter bij de tram in Hoofd- «gewezen. Ook de zoons van de plaal verleende medewerking familie dienden regelmatig onder te wanneei" Guust met een veewagen- duiken. Meestal bleven ze voor kor- tje met dubbeie boden de onderdui- te tijd elders, om daarna weer naar kers ophaalde, kon dat zonder enig het eigen bedrijf terug te keren probleem gebeuren Eén van de [et helpen van voortvluchtige mensen, die zich ook met risico Nederlanders was gedurende voor zichzelf sterk heeft ingezet de oorlogsjaren een riskante zaak. voor de Zeeuws-Vlaamse onder- Toch, vertelt Guust, heeft dat in grondse. was gemeentesecretaris Hs' Hoofdplaat nooit tot echte i lijkheden geleid. Dat kwam Doncklieer van de toenmalige ge meente Hoofdplaat, Hij tipte de ondergrondse wanneer er razzia's of acties van de Duitse bezetters op stapel stonden. Toen Donckheer op Dolle Dinsdag een grote stapel ge gevens van de gemeente verborg, kwamen de Duitsers hem op het spoor Hij moest onderduiken in Oostkapelle. Ook heeft de voormalige secreta ris weieens de nek gered van Guust Provoost. De Hoofdplate- naar was namelijk op D-Day, de dag van de geallieerde landing in Normandié, opgepakt vanwege het doorknippen van prikkeldraad rond een mijnenveld in Hoofd plaat. Koeien, hongerig naar gras, hadden zich op het veld begeven, hetgeen de Duitsers geenszins zin- de. Guust werd opgesloten vanwe ge deze sabotage en kon dank zij de hulp van de secretaris Donckheer op borg vrij komen. Zo smetteloos verliep het ook alle maal niet „Ach, het wa.s soms wel spannend", legt Provoost uit. „Maar als je jong bent. interesseren de gevaren je niet". Na de bevrij ding bleek dat er m het zogenaamde mijnenveld totaal geen mijnen wa ren begraven. Guust Provoost heeft overigens tij dens de oorlog zeven keer de bin nenkant van een cel gezien Wegens smokkelen werd hij verscheidene keren opgepakt en na enkele dagen weer vrijgelaten. De heer Provoost relativeert zijn daden voor de on dergrondse. Vooral omdat deze veel medewerking kreeg van allerlei mensen „Ik heb het gewoon als een sport beschouwdzegt hij achteraf „We hebben er dikwijls om gela chen". René Groeneveld MET OOG OP LANDBOUWBEGROTING GOES De Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) heeft een aantal tweede kamerleden uitgenodigd voor een werkbezoek. Dat moet op zeer korte termijn gebeuren, nog vóór de behandeling van de landbouwbegroting in de tweede kamer (die voor volgende week op de agenda staat). Invitaties zijn gezonden aan de parlementariërs P. van der Linden (cda), N. Salomons (pvda>„ A. te Veldhuis (vvd) en M. Wóltgens (pvdal. Advertentie i SNIJ EN LAS MET AGA GAS Depot Bruimsse (01113) 1357 Bedoeling is op 2 of 3 november met de kamerleden een rondrit te maken door het gebied Sint-Annaland-Seen- bergen-Wouw. ofwel het grensgebied van West-Brabant en Zeeland. Er wor den bedrijven bezocht, zodat de ka merleden van de boeren en gezinsle den zelf kunnen horen hoe de zaken er voor staan. De actie van de ZLM staat niet op zichzelf. Ook andere standsorganisa ties aangesloten bij het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité heb ben kamerleden uitgenodigd voor een visite. Binnen de organisaties bestaat grote onvrede over het regeringsbe leid voor land- en tuinbouw. Het be leid van minister ir. G Braks schiet volgens de agrariërs tekort om de door de Europese Commissie opgeleg de beperkingen tlagere tarweprijzen. strafheffing op teveel melk. en derge lijke) doeltreffend op te vangen. Van de nationale lastenverlichting voor het bedrijfsleven (1.5 miljard gulden) komt weinig terecht bij de kleinere zelfstandige ondernemers in land- en tuinbouw, aldus de standsorgamsa- ties Klimaat Het hoofdbestuur van dc ZLM wil de uitgenodigde kamerleden erop wij zen dat het ondernemersklimaat be paald te wensen overlaat. Ze zouden de huidige moeilijkheden met de oogst als een normaal bedrijfsrisico binnen de bedrijven moeten kunnen worden opgevangen. Dat is, zo stelt de ZLM. echter lang niet altijd het geval. Gehoopt wordt dat de kamerleden de in de praktijk opgedane ervaringen zullen inbrengen bij de behandeling van de landbouwbegroting. Daarbij moeten ook aan de orde komen de verschillen in behandeling binnen de Europese Gemeenschap In West- Duitsland is voor boeren en tuinders ruim drie miljard Duitse marken be schikbaar om valutaverschillen glad te stryken. In Nederland is dat bij een strop van 400 miljoen gulden voor de agrariërs slechts 40 mihoen gulden Voor het verlichten van de strafheffing op teveel melk i de zogehe ten superheffing i heeft de regering 150 miljoen gulden uitgetrokken. Volgens de ZLM een druppel op een gloeiende plaat GOES De Zeeuwse Organisatie ter Ondersteuning van het Sociaal Cul tureel Werk (ZOOS) houdt woensdag 28 november een symposium in de Prins van Oranje te Goes naar aanlei ding van het 100-jarig bestaan van Toynbee Hall. het eerste buurthuis ter wereld in de Londense wijk Whi- techapel. Dc bijeenkomst zal in het teken staan van de huidige stand van zaken in het welzijnswerk en er wordt de nadruk gelegd op betekenis en positie van het club- en buurthuis werk. Het symposium worrit, ingeleid door drie deskundigen. Henk van den Berg, directeur van de Centrale Stichting voor Sociaal-Cultureel Werk in Ter- neuzen, spreekt over de geschiedenis van het club- en buurthuiswerk. Hij is betrokken bij de landelijke viering van 100 jaar Tuynbee Hall in Leiden en zit in een werkgroep, die de ge schiedenis onderzoekt. Joep Soons. staffunctionaris van GAMMA, de landelijke organisatie voor sociaal-cultureel werk, laat zijn licht schijnen over het beleid dat de rijksoverheid voert ten aanzien van het club- en buurthuiswerk Mr. C. T. Spijkerboer tenslotte, burge meester van Oostburg en oud-voorzit ter van de provinciale begeleidingsor ganisatie voor het club- en buurthuis werk in Drente (STIPi, vertelt iets over de ervaringen van gemeenten met zowel landelijk als provinciaal beleid voor het club- en buurthuis werk. Na de inleidingen is er een forumdis cussie. In dat forum hebben naast Van den Berg, Soons en Spijkerboer zitting: W. Meurich.v. hoofd van het bureau cultuur en onderwijs van provinciale griffie, de wethouders D. Bruinooge van Vlissingen en J. van Rooi jen van Terneuzen en consulent P. van Brussel van ZOOS. Het programma begint om 18 uur. wanneer een groot aantal instellingen zich aan de deelnemers presenteert en een Marokkaanse dansgroep op treedt. Om 19.30 zal vice-voorzitter Harrie Veldkamp van ZOOS de de avond officieel openen, daarna volgen de inleidingen en de discussies Rond 22.30 uur wordt de Zeeuwse Toynbee- vienng besloten. van Gent de Zeeuwse kampioe nen fietscross 1984 gehuldigd. Deze afsluiting van het seizoen krijgt een feestelijk tintje nu de Nederlandse motorcrosskam pioen in de 500 cc klasse Toon Karsmakers de prijsuitreiking zal verrichten Rond de huldi ging heeft de organisatie een showavond opgebouwd. Ook wordt de Rabotrofec overhan digd aan de beste Zeeuwse club De kampioenenhuldiging begint om 19.00 uur 'Advertentie' SNIJ EN LAS MET AGA GAS Depot Vlissingen (01184) 12559

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 19