Ministers van landbouw openen Elocoat-Terneuzen 7.6% A TOOMVRIJSTAA T OM KOMST KERNWAPENS TE DWARSBOMEN Actie tegen 'zwart-knippers' Gedeputeerde neemt het op voor gehandicaptensport Marine rondt zoekactie naar bommen bij Arnemuiden af FABRIEK BIEDT WERK AAN ZEVENTIG MAN R. K. Jackson directeur van Maritiem Instituut BOUWFONDS HYPOTHEEK. RENTE Stichting koopt stuk land nabij basis Woensdrecht DONDERDAG 1 NOVEMBER 1984 PZC/ provincie 17 VLISS1NGEN In vrijwel alle Zeeuwse gemeenten hebben FNY-afdelingen zich in een schrijven tot de gemeenteraden gericht met het verzoek stelling te nemen tegen de in de troonrede aangekondigde verdergaande besnoeiingen op de sociale uitkeringen. De actie om zich te wenden tot de gemeenten is niet beperkt gebleven tot de afdelingen. Ook vele FNV-vertegenwoordigers in de gemeentelijke WWV/RWW-commissies hebben via die commissies de vraag bij de gemeentebesturen op tafel gelegd om tot een veroordeling van het Haagse beleid te komen. Verwacht wordt dat binnen enkele weken in een groot aantal Zeeuwse gemeenten het verzoek van de FNV op de raadsagenda zal verschijnen De gemeente Vlissingen heeft al uit eigen beweging onlangs een protest aan de regering gericht De gemeente Axel verklaarde zich in het voorjaar, na een korte bezetting door verontruste FNV leden op 2 mei. tegen de voorgestelde bezuinigingen De brievenactie is het begin van een reeks acties van de FNV, die hun hoogtepunt zullen bereiken in de week van 19 tot en met 23 november, meteen extra accent op donderdag 22 november. Over mogelijke acties zowel in als buiten de bedrijven wordt momenteel overleg gevoerd met bondsbestuurders en leden In deze acties staan naast de verdere beknottingen op de uitkeringen ook de ziektewetplannen en de voorgenomen maatregelen voor de arbeidsvoor waarden van ambtenaren en trendvolgers centraal. Ook in Zeeland zal in die periode sprake van acties zijn. aldus de FNV in Zeeland. ;r i TERNEUZEN Minister G. J. M. Braks van landbouw en visserij en zijn Noorse collega F. T. Isaksen hebben woensdag samen de ultramoderne extrusiecoatingfabriek Elocoat b.v. aan de Zevenaarhaven in Terneuzen geopend. Broederlijk signeerden ze een label, dat onder hun ad ogen op een enorme rol papier was geplakt. Braks en Isaksen benadrukten in Terneuzen tijdens korte toespraken de belangrijke rol die Elocoat kan gaan spelen als het gaat om het d®vervaardigen van kwaliteits-verpakkingsmateriaal voor voedingsmiddelen. we Dat deed trouwens ook president- in de toekomst. Dat voor de vestiging bouwd de 'gateway to Europe' te rat directeur Eiulf Storm van de Noorse van dit bedrijf de keuze op Nederland zijn", aldus de minister. Elopak Groep. Elocoat is een dochte- js gevallen, bewijst weer dat Neder- Zijn Noorse collega Isaksen stelde ^ronderming van Elopak. dat zestien land terecht de naam heeft opge- terloops vast dat in die delen van G,jaar geleden al een vestiging in Ter- iris neuzen opende. Storm in Terneuzen: di „Door zelf papier te coaten is Elopak nu minder afhankelijk van het slechts beperkte aantal internationale produ- centen van gecoat karton en boven- dien minder afhankelijk van economi sche marktontwikkelingen en valuta schommelingen, waarop de onderne ming geen invloed kan uitoefenen". Op die manier ziet Elopak voortaan kans zijn afnemers, onder andere gro te zuivelbedrijven in heel Europa, het Midden-Oosten en Noord-Afrika. gro te zekerheden te bieden. Dank zij Elocoat kan Elopak voor taan ook sneller inspelen op verande- VLISSINGEN De heer R. K. Jackson is benoemd tot directeur van het Maritiem Instituut De Ruyter in Vlissingen. De heer Jackson volgt de heer G. K. Brouwer op. die gebruik maakt van de eenmalige regeling die het onderwijsgevenden mogelijk maakt in het jaar dat zij 59 jaar worden, uit te treden. De heer Jackson zal uiterlijk op 1 februari 1985 in dienst treden, of zoveel rr eerder als zijn huidige werkkring toelaat. De heer Jackson is nu adjunct- Iringen"in dê'markt, terwijl bovendien directeur van de zeevaartschool in Den Helder. (constant kan worden gewerkt aan het De heer Brouwer was sinds 1956. met een onderbreking in de periode van 1959 [ontwikkelen van nieuwe kartonkwali- tot 1961, belast met de leiding over het maritiem instituut In 1978 werd hij l teiten. vanwege zijn verdiensten voor dat instituut benoemd tot Officier in de Orde Bij Elocoat gaat in totaal 70 man van Oranje Nassau. Zijn dienstverband loopt op 1 december ten einde, personeel werken. De bouw van de nieuwe fabriek kostte zestig miljoen gulden. Bijna de helft van de produk- tie van 70.000 ton gecoat karton van Elocoat wordt in de Elopak-fabriek (op een steenworp afstand) verwerkt tot ongeveer 1,2 miljard Pure-Pak- kartons. De rest van de produktie wordt geëxporteerd naar de drie Elo- pakproduktiebedrijven in Engeland en Duitsland. De Pure-Pak-kartons worden gebruikt voor verse melk en jmelkprodukten. vruchtensappen. en water. Europa, waar een goed distributiesys teem voor verse melk is opgezet, de consumptie erg groot is Dat geldt voor Nederland én voor de Skandina- vische landen. ..Als we bijvoorbeeld een vergelijkbare consumptie van melk zouden kunnen bewerkstelligen in de rest van de Europese Gemeen schap, dan zou er geen sprake zijn van een overproduktie van melk en bo ter". Isaksen noemde de opening van Elocoat een nieuwe stap in de richting van modernisering en rationalisatie van de verspreiding van melkproduk- ten in midden-Europa. Ook president-directeur Stormv an Elopak bedeelde Elocoat die rol toe Hij zette ook nogeens uiteen waarom Elopak jaren geleden al koos voor een belangrijke vestiging in Nederland. Dat had vooral te maken met de ligging, maar ook met het feit dat Npderland een uiterst belangrijke plaats inneemt op de 'melkmarkt'. En minstens zo belangrijk noemde de Elopak-topman de kwaliteit van de werknemers in met name de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone. De opening van Elocoat werd bijge woond door een tweehonderdtal ge nodigden. afkomstig uit tien ver schillende landen. Na de toespraken en een rondwandeling door het be drijf scheepten ze in op een 'Fland- ria'-boot voor een hapje en een snap- hrijn Gateway 'Minister Braks toonde zich erg inge nomen met de bouw van Elocoat in Terneuzen. „De Nederlandse regering 'hecht grote waarde aan het invoeren van technologische vernieuwing. Im mers, investeren in nieuwe technolo gie, is investeren in concurrentie kracht voor de toekomst. En dat de Elopak-organisatie tot zo'n investe ring heeft besloten op een moment dat de economsiche situatie aller minst rooskleurig was, getuigt van j innerlijke kracht en van vertrouwen I Wandelkring in I West-Brabant/Zeeland vergadert in Middelburg 5®. MIDDELBURG De wandelkring .'^West-Brabant Zeeland van de iKNBLO houdt zaterdag 3 november de jaarvergadering in 'De Vergulde i Baars', het gebouw van de wijkver- cniging 't Zand in Middelburg. De agenda vermeldt onder meer een .'bespreking van het wandelseizoen i 1985, een bestuursverkiezing en de prijsuitreiking van de jaarlijkse wis- elprijs aan een vereniging of wandel sportlid met een bijzondere verdien ste. De vergadering begint om 14.00 Thema-avond rond sexualiteit van Fiom-Zeeland I; MIDDELBURG De Fiom-Zeeland houdt een open-avond rondom het J thema 'Sexualiteit en wat nog meer' maandag 19 november in het Fiom- fgebouw aan de Varkensmarkt in Mid delburg. De inleider is mevrouw De Graaf, voorlichtster NVSH in Goes. De avond is vooral bedoeld voor jon geren tussen de 15 en 18 jaar. De aanvang is 20.00 uur. Na de opening werd hel nieuwe bedrijf Elocoat bekeken, (vlnr) de Noorse minister van landbouw F T. Isaksen, drecteur van Elopak. S. Mooiweer, commissaris van de koningin dr. C. Boertien en minister van landbouw G. J. M Braks. iVan één onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Algemene Nederlandse Kappers Organisatie (ANKO) in de districten Zeeland en Zuid-Holland wil dat de economische controledienst en de belastingdienst strenger gaan optreden tegen de beunhazerij in de kappersbranche. Woensdagavond werd in Rotterdam een forumdiscussie gehouden over het probleem van de 'zwart-knippers'. Dat veel kap pers de toenemende beunhazerij als een regelrechte bedreiging ervaren, bleek wel uit de enorme belang stelling voor de forumavond. De bijeenkomst in Rotterdam werd bijgewoond door honderden kappers uit Zuid-Holland en Zeeland. Volgens de Algemene Nederlandse Kappers Organisa tie neemt het aantal beunhazen dat in garages, schuren, hobbykamers en slaapkamers een al dan niet geïmproviseerde kapsalon inricht onrustbaren de vormen aan. Volgens schattingen zouden de beun hazen jaarlijks ongeveer 140 miljoen gulden aan omzet van de erkende kappers afpikken Mede als gevolg daarvan raken steeds meer reguliere kappers in de financiële problemen. Volgens de ANKO moeten de economische controle dienst en de fiscus de beunhazen veel harder achter de broek gaan zitten. Daarnaast zouden de gemeentelijke bestemmingsplannen dusdanig aangepast moeten worden dat het niet langer mogelijk is om in een particuliere woning een kappersbedrijf te vestigen. De 'wilde' kappersopleidingen vormen een probleem apart. Ook daaraan zal paal en perk gesteld moeten worden, vindt de kappersorganisatie. Want dit soort opleidingen vormt een broeikas van beunhazerij Lan delijk voorzitter P Kalle van de ANKO zei woensdag dat zijn organisatie die zo'n 5600 kapsalons vertegen woordigt al tien jaar bij de rijksoverheid aan de bel trekt. Tot nu toe echter zonder noemenswaardige resultaten, aldus voorzitter Kalle. Luitenant-ter-zee Tekke linksi biedt burgemeester Markusse de bombuis aan die uit de laatstgevonden vliegtuigbom werd vencijderd ARNEMUIDEN - Hel zoeken naar explosieven in de landbouwgrond benoorden de Sloedam in de gemeente Arnemuiden is afgerond. De mannen van de duik-en demonteergroep van de Koninklijke Marine uit Den Helder pakten woensdag hun spullen, nadat ze daar in de afgelopen drie jaar 14 bommen tot een gewicht van 250 kg en 70 granaten onschadelijk maakten. Al het oorlogstuig dat gevonden niet meer uitsluitend met explosie- werd. was van geallieerde makelij, ven onder water bezig De provincie met uitzondering van één Duitse Zeeland ressorteert sindsdien voor oefenbom. De explosieven bleven het grootste gedeelte voor het op- achter na de verbitterde strijd rond ruimen van wapentuig onder de de Sloedam. die veertig jaar geleden marine. Er werd ruim 80 hectare werd gevoerd. met hypermoderne bomb-locators Luitenant ter zee eerste klas F. C A afgezocht Tekke. hoofd van de duik- en de- Door de omvang van het werk bleek monteergroep. toonde zich uiterst het nodig dat de duik- en demon tevreden over het verloop van de teergroep vier van deze apparaten zoekacties die drie jaar achtereen in aanschafte, waardoor er veel sneller de herfst - na het binnenhalen van gewerkt kon worden. In totaal werd de oogst - plaatsvonden op de ak- er door het marinepersoneel 625 kers van de landbouwers G. B mandagen gewerkt. Daarnaast as- Quist en L. van der Sluis. Hij was sisteerde er personeel van aanne- van mening dat vooral de demon- mmgsbedrijf De Voogd uit Grijps- teurs in opleiding daar een schat kerke bij de graafwerkzaamheden, aan ervaring hebben opgedaan Hij De bommen werden gevonden tot acht dit 'oorlogswerk in vredestijd' op een diepte van 4.50 meter, van groot belang, omdat de mensen met oorlogservaring zo langzamer- De kosten van de hele operatie hand allemaal de dienst verlaten belopen volgens luitenant-ter-zee hebben Tekke ongeveer een miljoen gul- Het karwei was het grootste werk te den. Dit bedrag komt voor reke land dat. door de mijnopruimers van ning van de gemeente Arnemuiden. de marine werd uitgevoerd. Pas die het in zijn geheel vergoed krijgt sinds vijfjaar houdt de marine zich door het ministerie van financiën. De heer Tekke dankte de gemeente Arnemuiden voor de goede samen werking tijdens de zoekacties en als blijk van erkentelijkheid bood hij burgemeester M. M. Markusse tij dens een feestelijke bijeenkomst in de bouwkeet op het erf van land bouwer Van der Sluis aan de Mui- denweg de bombuis aan die uit de laatstgevonden vliegtuigbom werd verwijderd. Het gave koperen voor werp was aangebracht op een hou ten hennneringsschild. Burgemeester Markusse zei het een hele geruststelling te vinden dat Arnemuiden nu gezuiverd is van het oorlogstuig. Alle marinemensen die meewerkten aan het welslagen van de operatie kregen een glas met het gemeentewapen. Verder tracteerde de gemeente de aanwezigen op een pilsje op de goede afloop Het is volgens de heer Tekke niet onwaarschijnlijk dat ook aan de zuidzijde van de Sloedam nog heel wat explosieven liggen. Maar om dat dit gebied tijdens de oorlog nog niet was drooggelegd zijn de bom men daar onder een dikke laag slik terecht gekomen. Zij liggen daar door veel dieper onder de opper vlakte en leveren dan ook geen problemen voor de landbouw op. BESTEDING EXTRA PROVINCIEGELD MIDDELBURG - Als de provinciale staten volgend jaar extra activiteiten wensen, dan zouden ze ook eens moeten kijken naar mogelijkheden voor sport voor gehandicapten. Dat zei de gedeputeerde mevrouw E. Maris-Koster woensdagavond tijdens een bijeenkomst, die de VVD-afdeling Middelburg hield in „De Huifkar". Mevrouw Maris gaf aan, dat de gehandicapten als het om sport gaat „moeilijk aan de bak komen" en ze meende, dat bij besteding van extra geld zeker ook eens aan activiteiten op dat terrein gedacht inoet worden. In de provinciebegroting voor het ren. die zien met specifieke zaken volgend jaar is een bedrag gereser- bezighouden Zij kwam daarbij overi- veerd van een half miljoen gulden gens niet tot een afrondend oordeel, voor het opzetten van een sportservi- De gedeputeerde besteedde in haar cecentrum. Dat gaat. zo is intussen inleiding ook enige aandacht aan de duidelijk geworden, niet door. De ge- stads- en dorpsvernieuwing. Een aan- deputeerde hield de WD-afdeling tal maanden geleden ging de provin- voor, dat het dagelijks bestuur van de cie ervan uit. dat het rijksgeld voor provincie intussen heeft besloten het half miljoen in het fonds bijzondere voorzieningen te storten. Ze wilde niet van die afspraak af, maar ze stelde, dat is gebleken, dat .de staten daar gaten in gaan schieten". Daarbij gaan de gedachten onder meer uit naar extra aanleg van fietspaden. ..Dat zijn leuke dingen", zei de gedeputeerde. ..maar als men toch iets met dat geld wil doen. dan zou ik hopen, dat de staten eens denken aan de gehandi captensport. Het gaat om mensen, die al jaren in de kou staan". Mevrouw Mans ging woensdagavond in het algemeen in op de taken, die rijk. provincie en gemeenten vervul- len op het gebied van het jongerenbe- leid. Verder sprak ze over het sociaal- ML; cultureel werk, waarbij ze zich afvroeg of bij verdergaande bezuinigingen nog V\ 1 dezelfde financiële steun gegeven kan worden aan beperkte groepen jonge- E. Maris-Koster dat doel in de toekomst door de provincie over de gemeenten zou worden verdeeld. Intussen is daar over overleg geweest met de gemeen tebesturen. Het ziet er nu naar uit, dat de provincie 25 procent van het geld in een zogenaamde knelpunten- pot stopt en dat de rest zonder meer naar de gemeenten gaat. i Advertentie) Inlichtingen: Bouwfonds-infocentrum Middelburg, Korte Delft 2, (01180)2 71 58. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten HOOGERHEIDE De stichting Atoomvrijstaat heeft een stuk land gekocht dat grenst aan de vliegbasis Woensdrecht. Door middel van het eigendomsrecht van deze grond wil de stichting de komst van kruisraket ten naar de vliegbasis zoveel moge lijk hinderen. Dat kan bijvoorbeeld door het ophouden van bestemmings plannen of veranderingen daarin, met bezwaarschriften en met het vertragen van onteigeningsprocedu- Verder is het de bedoeling van de stichting Atoomvrijstaat haar bur gers en burgeressen activiteiten op het stuk grond te laten ontplooien De status van burger van de Atoomvrij staat kan verkregen worden door aan koop van een paspoort (12,50 gulden) of een obligatie (honderd gulden) Met de opbrengst van deze verkoop zal de grond, een oppervlakte van 2000 vier kante meter, aangekocht worden. Zondag 18 november komen de obli gatie- en paspoorthouders van de stichting Atoomvrijstaat in Utrecht bijeen om hun definitieve toestem ming te verlenen aan het aankopen van de grond Tijdens die bijeenkomst zal ook de exacte lokatie bekend gemaakt worden De activiteiten van de stichting Atoomvrijstaat beperken zich niet alleen tot de vliegbasis Woensdrecht De stichting zoekt ook naar land in gebieden die aangewezen zijn als mogelijke plaats voor de bouw van kerncentrales. Verder houdt de stichting rekening met het feit dat de kruisraketten in bijvoorbeeld Volkel of de Peel geplaatst worden Subversief De organisatie is 1 april van dit jaar opgericht, maar al tijdens de Dode- waard-blokkades werden de voorbe reidingen in gang gezet. Destijds wer den er echter te weinig paspoorten verkocht om het idee door te kunnen zetten. In december 1983 werd het enige ministerie van Atoomvrijstaat. dat van subversieve zaken, nieuw leven ingeblazen. De aankoop van het stuk land nabij Hoogerheide is een poging om onder meer de aanleg van een uitvalsweg voor de basis te bemoeilijken. Elke burgeries) van de Atoomvrijstaat heeft evenveel invloed op het doen en laten van de stichting Minimaal eens per jaar. bij voorkeur in mei, zal een algemene paspoortenhoudersüters- vergadenng belegd worden. Momen teel wordt getracht een netwerk op te bouwen van medewerkers aan de Atoomvrijstaat. Zij zouden zich onder meer bezig kunnen houden met de verkoop van paspoorten en obligaties van de stichting, het zoeken naar geschikt terrein en andere voorko mende werkzaamheden. In Zeeland zijn nog geen mensen gevonden die dit werk gaan doen. zo laat een woord voerder van de stichting Atoomvry- staat in Amsterdam weten. Belang stellenden voor een paspoort moeten zich dan ook in Amsterdam melden. Drietal maakt brokkenrit in gestolen auto's VLISSINGEN - De rijkspolitie in Middelburg heeft drie Vlis- singers aangehouden voor auto diefstal. De politie kon tot aan houding overgaan, naar aanlei ding van de aanrijding die van één van hen. de 19-jarige R. J.. die in de nacht van zondag op maandag had. J. reed zoals ge meld met een in Vlissingen ge stolen auto tegen de voorkant van een huis aan de Markt in Westkapelle aan. De andere aangehouden Vlissin- gers zijn A. M (21ien T. v. H (24). Het trio had zondagavond eerst een Ford Taunus gestolen bij het ziekenhuis in Vlissingen. Daar mee reden zij naar Oost-Sou burg waar een tweede auto van hetzelfde type werd gestolen. Deze werd echter vernield bij een van de diverse aanrijdingen die zij veroorzaakten, waarbij ook enkele andere auto's werden beschadigd. Het drietal reed daarop met de nog resterende auto naar Middelburg, waar nog een Ford Taunus werd gestolen Met beide auto's ging het vervol gens richting Westkapelle. waar R de J. met de in Vlissingen gestolen auto tegen een huls reed De twee anderen konden wegkomen in de andere auto. maar zijn later in Vlissingen aan gehouden. Het drietal heeft be kend de wagens te hebben gesto len voor een inbraak in het re creatiecentrum Het Vroon in Westkapelle. Geen van hen was in het bezit van een rijbewijs Ze hebben ook de diefstal van een auto. vorige week in Vlissingen voor joy-riding bekend. A M en T. v H hebben boven dien twee inbraken in Vlissin gen. begin dit jaar, bekend. Uit het gebouw van de MTS werd daarbij wat geld gestolen In het clubhuis van de Scheldebuurt aan de Glacisstraat is gepro beerd een kluisje te fbrctt.i, maar daarin is men toen niet geslaagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 17