Arnemuiden betrekt SVRZ bij plan bejaardentehuis Geen uitbundige feestvreugde bij bevrijding van Domburg Canadezen onthulden in Eede een monument PZC/Streek ONDERZOEKNAAR ONTSLUITINGSWEG BRAKENBURG GEALLIEERDEN LANDDEN BIJ WESTKAPELLE MARKERINGSSTENEN BEVRIJDINGSROUTE 'Dutch Canadian' vindt strijdmakker WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 ARNEMUIDEN - Burgemeester M. M. Markusse van Arnemuiden zal contact opnemen met de top van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ). Hij wil onderzoeken of de SVRZ een rol kan spelen bij de totstandkoming van een bejaardenverzorgingstehuis in Arnemuiden. Daarnaast wil de gemeente ook nog zelf proberen of een bejaardenverzor gingstehuis in de vissersgemeente is te realiseren. Burgemeester Markusse lichtte dit 'tweesporenbeleid' dinsdagmiddag toe tijdens de begrotingsvergadering van de Arnemuidse gemeenteraad. Hij antwoordde daarmee op vragen van nagenoeg alle raadsfracties. Diezelfde raadsfracties kregen van de heer Markusse geen toezegging los over de mogelijke aanleg van een tweede industrieterreintje in Arne muiden. De raadsvoorzitter deelde mee dat het college van b en w, wat dat aangaat, even 'een pas op de plaats wil maken'. Burgemeester Mar kusse legde uit. dat een breed samen gestelde werkgroep zich momenteel buigt over de zonering van het indus trieterrein Arnestein in Middelburg, dat aan het grondgebied van de ge meente Arnemuiden grenst. Het is niet uitgesloten, dat deze werkgroep zal adviseren om ook het Arnemuidse grondgebied nabij het Amekanaal tot industriegebied te bestempelen. Bo vendien wil het college afwachten, waar het tracé van de toekomstige Dammenweg zal worden uitgezet. Omdat alle raadsfracties daarnaar vroegen, deed het college de toezeg ging studie te verrichten naar de mogelijkheden en de noodzaak om een ontsluitingsweg aan te leggen tussen de nieuwbouwwijken Braken burg en Middelburg. Wanneer die stu die is afgerond, zullen b en w de conclusies daaruit ten kennis van het seniorenconvent brengen. Postkantoor Burgemeester en wethouders willen de PTT polsen over de mogelijkheid tot de bouw van een nieuw postkan toor naast de tafeltennishal achter de Singel. Burgemeester Markusse deel de de raad mee. dat de PTT over weegt om het huidige postkantoortje aan de Zuidwal te sluiten. B en w zouden graag zien dat het nieuwe postkantoor naast de tafeltennishal wordt gebouwd, omdat daar onge veer de grens loopt tussen het oude en het nieuwe gedeelte van Arnemui den. De heer Markusse legde er de nadruk op, dat hierover echter nog niets vast staat. Naar aanleiding van opmerkingen van de PvdA zegde burgemeester Markusse toe, dat het college 'zal blijven zoeken naar wegen waarop aan de minima tegemoet kan worden gekomen'. Hij wees erop, dat Arne muiden als een van de wenige ge meenten heeft besloten om de ge meentelijke belastingen volgend jaar niet te verhogen. Ook riep de heer Markusse in herinnering, dat in het gemeentelijk voorlichtingsblad Raad huisklanken al is gewezen op de mo gelijkheid om kwijtschelding van deze gemeentelijke belastingen te verkrij gen. „Want het lot van de minima gaat ons allen aan", zo zei burgemees ter Markusse. Het college van b en w zal vasthouden (JOTltTQCt aan de bepalingen van de subsidiever ordening bij het verlenen van gemeen tegelden aan verenigingen. B en w voelen er niets voor om de subsidie aan verenigingen die een sluitende begroting hebben, stop te zetten. Bur gemeester Markusse antwoordde dit op vragen van de RPF. Vierkamp vissen van 'Vlissingen' VLISSINGEN De hengelvereniging 'Vlissingen' hield een wedstrijd tegen 'Westkapelle'. 'Middelburg' en de 'Leeglopers' uit 's-Heerenhoek. De 187 vissers vingen in totaal 135 boven- en 176 ondermaatse vissen. 'Middelburg' won de wedstrijd met ruim verschil. 2e werd 's-Heerenhoek, 3e 'Westkapel le' en 4e 'Vlissingen'. De uitslag luidt 1 A, v. Mierlo, 2 R Beenhouwer, 3 H A. Vreeke, 4 Soplantila, 5. P. Wielemaker, 6. A Lous. 7 A. v Sighem, 8. G J v. Belzen. 9. J. G Visser. 10 K H Scholte. Eerste bij de jeugd werd Edwin v d Vlies Delegaties van Mieras Conservenbe- drijf en de Vitrite hebben gisteren het contract getekend, dat het moge lijk maakt dat Mieras van het Tuin dorp verhuist naar de Keetweg. Het ministerie van VROM heeft echter een subsidiestop ingesteld met terug werkende kracht. Dat betekent, dat Arnemuiden een aantal zaken zelf moet bekostigen. Anderzijds is er kans op een meevaller. „We hebben dan ook alle hoop en vertrouwen dat we het gemeentelijk aandeel van 140.000 gulden in de hele operatie niet zullen overschrijden", deelde de burgemeester gistermiddag mee. Op de vrijkomende plaats aan het Tuindorp zullen zoals gemeld twaall woningwetwoningen worden ge bouwd. Of Arnemuiden hiervoor een extra contingent krijgt toebedeeld, is nog met beslist. Burgemeester Mar kusse ontkende met klem dat de 18 premie C-womngen die momenteel in Brakenburg li-West worden gebouwd, moeilijk te verkopen zijn Als ware hij een medewerker van het bouwbedrijf, prees hij de goede eigenschappen van deze woningen in fraaie bewoordingen aan Tenslotte deelde de heer Markusse mee, dat het college zich zal inzetten voor het tegenhouden van festivitei ten op 5 mei '85, omdat die dag op een zondag valt. Wethouder Jac van Belzen (PvdA) zegde de raad toe, dat het college -opnieuw en tegen beter weten in- aan rijkswaterstaat zal vragen een opnt voor Rijksweg 58 aan te leggen nabij Arnemuiden. Ook zal een studie wor den verricht naar de mogelijkheden om de verkeerssituatie op de Nieuw- landseweg in de kern te verbeteren. Hetzelfde geldt voor het kruispunt Singel-Molenweg-Nieuwstraat. Ver der zegde de heer Van Belzen toe om de suggestie een fiets- en voetganger stunneltje aan te leggen onder de spoorlijn ter hoogte van de Noord straat, te laten onderzoeken. Hij sloot niet uit, dat dit tunneltje op de meer- jarenlijst zal worden geplaatst Promenade TERNEUZEN De derde zitting van de parencompetitie bridge in Zee land-Zuid heeft nogal wat wijzigin gen in de stand gebracht. In de twee de klas A namen de dames Goosen- Pouwels de leiding over. In de twee de klas B klommen De Block-Scheele van de zesde naar de tweede plaats. Uitslagen Hoofdklas: 1 dms. v. d. Dries-Sandrlnl 107; 2 Meeusen-Risseeuw 96; 3 mevr. Biesbroeck- v Dijk 88; 4 dms Risseeuw-Rosseel 87. Eerste klas: 1 dms. Kint-Mast. 110; 2 De Jong-IJsebaert 101, 3 Sandrini-Visser 92, 4 echtp, IJsebaert 91. Tweede klas A 1 dms Goossen-Pouwels 148, 2 dms. Verhaegen-v. Waes 124, 3 dms. Maris-Scheele 123, 4 mevr Brouwer-Meulenberg 118, 5 mevr v Water schoot-De Schrijver 113 Tweede klas B 1 Moellker-Pel 159; 2 Block-Scheele 128; 3 dms Dekker-Keeman 119. 4 mevr Geüleit- Geillelt 103; 5 dms. Kont-De Kort 102 Stand (procenten): Hoofdklas 1 Meeusen-Risseeuw 170.83: 2 mevr Biesbroeck-v. Dijk 158 93, 3 Koop man Vergouwe 152 97. 4 mevr Brmjns v Geel 151 20. 5 dms Risseeuw-Rosseel 147 62. 6 dms v d Dries Sandnm 142 24 7 Lichteveld-Ramondt 139 87. 8 Atkins-Ra demaker 133.93 Eerste klas 1 Sandrini- Visser 170.83, 2 Bambost-Scheele 162 51; 3 dms Kint-Mast 158.33, 4 echtp. IJsebaert 154.77, 5 Dourletjn-De Jong 148 22; 6 De Waal-v d. Wielen 141.66, 7 dms. Kock-Pel 13869; 8 dms. Touw-v. d. Zande 124.99. Tweede klas A 1 dms. Goossen-Pouwels 178 70; 2 dms Verhaegen-v. Waes 176.86, 3 dms. Maris-Scheele 162 03 vs; 4 mevr v Waterschoot-De Schrijver 152.70, 5 echtp. Hoogenboom 148 61, 6 Dronkelaar-Visser 146 29, 7 mevr Brouwer-Meulenberg 143.29; 8 echtp Haagsma 136.58, 9 dms v. Es- broeck-v d. Wielen 128.47. 10 mevr De Bakker-De Kort 125.46 Tweede klas B 1 Moeliker-Pel 188 88. 2 De Block-Scheele 156.95 vs, 3 dms Dekker-Keeman 151.85, 4 v. d. Casteel-Kock 151 39, 5 echtp Herre- bout 146 30. 6 mevr v d Heijden-Scheele 144 91, 7 echtp. Kraaijenbnnk 143 97 8 Amoldi-Bode en dms. Kint-De Kort 141 20. 10 mevr Geilleit-GeiUeit jr 125 47 Na een aanvankelijke afwijzing moest wethouder Van Belzen de raad in tweede instantie toch beloven het idee, om van de Langstraat een ver keersarme straat te maken, te laten bestuderen. Bijna alle fracties zagen graag, dat deze straat zou worden 'omgetoverd' in een promenade. Nadat wethouder Van Belzen had gesignaleerd dat dit de bereikbaar heid van de bejaarden in Ter Mortiere niet ten goede zou komen en dat de Langstraat maar 15 winkeltjes telt, deden beide partijen water in de wijn De raadsfracties zwakten hun idee al tot een 'winkelerf en een 'leuk aange klede straat'; de wethouder moest een eventueel onderzoek naar de moge lijkheden niet bij voorbaat torpede ren. In een afsluitende beschouwing sprak burgemeester Markusse over een prettige vergadering, waaraan de frac ties constructief hadden meegewerkt. Hij zei van harte te hopen dat de goede sfeer en harmonie in de toe komst gehandhaafd zullen kunnen blijven. Zoals gemeld speelden de raadsvergaderingen in Arnemuiden zich de afgelopen maanden in een nogal kribbige sfeer af en werden sommige besluiten daardoor maan den opgehouden DOMBURG - „Nee, er was geen uit bundige feestvreugde. Wel veel dank baarheid. Ingetogen dankbaarheid. Maar ook veel droefenis. Want vlak voor de bevrijding werden toch nog ongveer vijftig inwoners van Dom burg gedood". Morgen, donderdag, staat Domburg stil bij het feit dat het precies veertig jaar geleden werd bevrijd. Dat gebeurde in de avondu ren van de eerste dag van november '44. Geallieerde troepen hadden eer der die dag een landing uitgevoerd I bij Westkapelle. Na uren strijd ruk ten ze in noordelijke richting op langs de kust. Om een uur of vijf betrad de eerste Engelse militair de I bebouwde kom van Domburg. VVim Warners en Bram Wisse zien het nog voor zich. Dertien en zeventien wa ren ze toen. Alletwec zitten ze nog vol verhalen over de dag waarop de Duitse bezetter uit Domburg werd verdreven. Een opmerkelijke kennis van de ge beurtenissen in de voor Walcheren zo i belangrijke eerste week van novem- I ber is niet de enige overeenkomst Domburg herdenkt bevrijding met een kranslegging DOMBURG - Het gemeentebe stuur van Domburg legt donder dag 1 november een krans op de begraafplaats aan de Babelweg in Domburg. De plechtigheid begint om vijf uur 's middags. Donderdag is het precies veer tig jaar geleden dat Domburg, als tweede plaats op Walcheren, werd bevrijd. Na de kransleg ging houdt burgemeester ing P. A. D. H. Diepenhorst van Dom burg een toespraak. Namens het college van burgemeester en wethouders heeft wethouder A. Wisse de inwoners van de ge meente Domburg opgeroepen om door hun aanwezigheid blijk te geven van hun betrokken heid. Zondag 4 november wordt in de Nederlands hervormde kerk in Domburg een dienst gehouden die eveneens in het teken staat van de herdenking van de bevrij ding. Deze dienst, waarin P. A. Trimpe voor gaat, begint om tien uur 's morgens. Ook de toenmalige predikant, de nu 85- jarige J. E. E. Visser, zal het woord voeren. tussen beide heren. Want behalve door de geschiedenis, worden ze ook alletwee aangetrokken tot de gemeen tepolitiek. Wisse is al jaren wethouder namens de Christelijke Groepering; Warners daarentegen maakt deel uit van de CDA-fractie. „Het begon zo'n beetje met die pam fletten" Wim Warners slaat één van de vele mappen open met allerlei foto's en andere attributen waaruit zijn geschiedkundige verzameling over Domburg inmiddels bestaat. Pamfletten, -het is bekend- waarin de geallieerden een op hande zijnde felle strijd om Walcheren aankondigen Ook een mogelijke overstroming wordt daarin niet uitgesloten. „Maar dat ze de dijken echt kapot zouden gooien, dat idee kwam niet in ons op. We zagen die strooibiljetjes. maar wat moest je er nou van denken?", zegt Warners. En Wisse weet nog goed dat het eerste geallieerde bombardement op de Westkappelse Zeedijk -met als doel de Duitsers te verjagen- eingen- lijk helemaal geen effect had „Pas toen ook bij de Nolle en bij het Veerse Gat werd gebombardeerd. liep het eiland snel onder". Hy pakt een soep bord van tafel en laat op die manier zien, dat alleen de buitenste randen van Walcheren nog droog bleven. Hoe moeilijk de geallieerde landings troepen het hadden toen ze bij West kapelle aan land kwamen, heeft ieder een afgelopen zondag nog eens kun nen zien in de televisiedocumentaire van de NOS. Die reportage werd op 5 mei -toen koninging Beatrix bij de nationale viering van de bevrijding een bezoek bracht aan Middelburg- voor het eerst op de buis vertoond Toen de eerste drempel was genomen, konden de bevrijders vrij gemakkelijk richting Domburg trekken. „Aan de westkant van Domburg zaten wel wat weerstandsnesten Maar het ging daar vaak om oudere Duitse militairen, die zich bijna zonder slag op stoot overga ven", weet Warners. De verschijning van de geallieerden m Domburg werd met gemengde gevoelens verwerkt Natuurlijk, iedereen was blij dat aan de Duitse overheersing een eind was gekomen „Maar de hele dag had Domburg binnen het schootsveld ge legen van beschietingen vanaf zee. Die hadden tot doel om Duits scheepsgeschut uit te schakelen, dat in de duinen stond opgesteld. Veel Domburgers zijn daarbij omgeko- Bewijs „Het huis waarin we zaten was bij die beschietingen beschadigd ge raakt. We vluchtten daarna de bossen in. We hoorden verwarde verhalen over de komst van de Engelsen. Een van de Domburgse jongens die bij ons waren, ging er vandoor. Hij moest en zou zekerheid hebben. De volgende dag was hij bij ons terug. In zijn handen had hij een Player, een echte Engelse sigaret. Dat was het bewijs!", zegt Warners. De bevrijding van Domburg geschied de in het begin van de avond Door de ingevallen duisternis wist niemand De Zuidstraat m Domburg Door beschietingen vanuit zee -gericht tegen Duits afweergeschut- werden vele huizen in Domburg beschadigd precies hoe de situatie zich had ont wikkeld „Het was een angstige nacht, van zijn we nu wél. of zijn we nu niét bevrijd. Daarbij kwam nog dat aan de oostkant van Domburg de geallieerde opmars sterk werd vertraagd door zeg maar een soort zelfmoordcomman do's van de Duitsers. Die lieten de bevrijders eerst doorgaan, en belaag den hen dan van achteren. Zo'n zelf moordcommando heeft bijvoorbeeld heel lang stand weten te houden in de watertoren van Domburg" Op heel Walcheren bevonden zich in die eerste novemberweek ruim 8000 Duitse militairen. Wie niet sneuvelde, werd krijgsgevangen gemaakt. War ners en Wisse herinneren zich. dat de hervormde kerk en het kabelgebouw van de PTT in Domburg 'bomvol' met gevangen genomen Duitse militairen zaten Zij werden na enige tijd afge voerd en het gewone leven kon weer in gang worden gezet. „Hoewel, van gewoon leven was toen nog geen sprake. Waarnemend burge meester P. J. Elout stelde Kees Geld of aan als organisator. Als eerste werd puin geruimd en moesten vele tienduizenden steentjes worden afge- bikt. Landbouwers werden ingezet om de spullen met paard en wagen te vervoeren. Met het puin dat nog bruikbaar was, werden de huizen gerepareerd. Met de rest werden we gen aangelegd". Voor de boeren duurde de beproeving nog het langst. Walcheren stond nog steeds onder water en werd pas in oktober '45 drooggelegd. Pas in 1946 kon weer worden gezaaid. Omdat gerst vrij goed gedijt op zoute grond, werd gekozen voor dit gewas. De oogst was overweldigend. Ondanks de grote toevloed van eva- cué's kenden de drooggebleven stre ken toch geen voedseltekort. Het geë vacueerde vee werd geslacht, waar door er volop vlees was Een probleem vormde echter de conservering van dat vlees. Ook de oogst die was ach tergebleven op de zolders van de boerderijen in de ondergelopend ge bieden. werd na de bevrijding naar Domburg gehaald Verder waren er nog de noodrantsoenen en de 'lekker nijen' als sigaretten en brokken cho colade, die de bevrijders meebrachten of die waren aangespoeld Die choco- ladebrokken kwamen goed van pas bij de eerste bruiloft die in bevrijd Domburg werd gevierd. Alcoholhou dende dranken waren nog niet voor handen. Wisse „Maar de chocolade melk die ze toen van die stukken chocolademelk hadden gemaakt, 'smaakte voortreffelijk Koen van Dijen Vier oud-strijders, majoor H. S. Roberts, sergeant A. Clavetle. adjudant D McFedridge en sergeant E J D. Wellington, oithullen het oorlogsmonument in PLAQUETTE NAMEN REGIMENTEN EEDE „Een prachtig monument". Majoor H. S. Roberts van het Canadese Regina Rifle Regiment inspecteert de 'tren-carrier' op het gerestaureerd pleintje van Koningin Wilhelmina in Eede. Na een goedkeurend klopje op de flank van liet legervoertuig voegt hij zich bij de oud-strijders, die toekijken hoe de 'pipes and drums' zich achter het monument opstellen. Hoewel de 'carrier' op enkele onderdelen afwijkt van de voertuigen die tijdens de Tweede Wereldoorlog werden gebruikt alle openingen zijn met stalen platen dichtgelast zijn de Canadezen dik tevreden met het herdenkingsteken voor hun gesneuvelde collega's. Tijdens de bevrijding van West-Zeeuwsch-Vlaanderen in oktober 1944 kwamen in totaal 803 Canadese militairen om het leven. Majoor Roberts onthulde dinsdag kameraden met een prachtig monu- samen met sergeant A Clavettevan ment herdacht te zien' aldus een het Canadian Scottish Regiment, dankwoord. „Ik weet dat het de adjudant onderofficier D. McFetrid- mannen goed doet om hier hun ge van het Royal Winnipeg Rifles gevallen kameraden met een prach- Regiment, en sergeant E. J D Wel- tig monument herdacht te zien", lington van het 17e Duke of York's aldus de groepsleider Na de plech- Royal Canadian Hussars de pla- tigheid bezochten de Canadeze gas- quette waarop hun regimenten ten de tentoonstelling 'Verzet en staan vermeld. vervolging 1933-Nu' in de Sint- Om 10.00 uur werden de Canadese Baafskerk in Aardenburg Voor ser- veteranen ontvangen in het ge- geant Clavette was de kerk één van meenschapshuis De Hof van Eede. de weinige herkenningspunten in Ze werden vergezeld van een groep de streek waar hij sinds 1944 met militairen van de Westduitse basis meer was geweest. Hij herinnerde Lahr De oud-militairen voorzagen zich hoe hij in de toren van de alle aanwezigen van 'maple-leaf- speldjes. Eén van de oud-strijders had er duidelijk plezier in. „Heb je al een speldje gehad?" vroeg hij aan iedereen die hij toevallig tegen kwam. Was dat inderdaad het geval dan werden er toch vlug een paar speldjes overhandigd onder het motto: „Je zult vast wel kinderen hebben". Na een korte optocht door de kern van Eede, gewoontege trouw onder aanvoenng van de 'pi pes and drums', arriveerde het ge zelschap rond 10 30 uur bij de 'bren- carrier'. Sint-Baafs een observatiepost pro beerde in te richten. Voor de rest zag hij weinig bekends in Aardenburg en Eede. „Toen ik hier kwam lag bijna alles m puin. Het is veel te mooi opgebouwd om nog iets te kunnen herkennen" Na een receptie op het Aardenburg- se stadhuis begaf het gezelschap zich 's middags naar Sluis Na de traditionele muzikale rondgang ontving het gemeentebestuur de Canadezen op het stadhuis. Burge meester J Asselbergs sprak zijn waardering en bewondering uit over de militairen die huis en goed in de steek lieten om in een onbekend land te gaan strijden. Met een ver wijzing naar het gelukkige herstel van de vrijheid en de mensenrech ten stelde hij vast „Woorden schie ten te kort om aan te geven hoe dankbaar we de bevrijders zijn". Morgen, donderdag, lopen de mili tairen en een deel van de veteranen mee in de elfde bevrijdingsmars van Hoofdplaat naar Knokke. 'Heilig' Burgemeester W. Lockefeer van Aardenburg bestempelde het plein van Koningin Wilhelmina in zijn toespraak als een 'heilige plaats'. De veertigste herdenking stemde de burgemeester zowel verdrietig als blij: verdriet om de gesneuvel den, blijdschap over de in 1944 herwonnen vrijheid. Alleen McKinnon. leider van de delegatie oud-stnjders en tevens voormalig minister en parlements lid in Canada, sprak een dank woord. „Ik weet dat het de mannen goed doet om hier hun gevallen HOOFDPLAAT Tijdens de elfde Canadese Bevrijdingsmars door West-Zeeuwsch- en een stukje Bel gisch Vlaanderen, donderdag 1 no vember, worden vier wegmarke ringsstenen van de Canadese Be vrijdingsroute onthuld. Ze komen op de dijk bij Hoofdplaat, bij het gemeentehuis van Oostburg, in Re- tranchement en in Knokke. In 1985 volgen er nog 14. De Bevrijdingsmars die donderdag door het gebied trekt wordt tradi tiegetrouw georganiseerd door de Heemkundige Kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen en de Heem kring 'Cnoc is ier' van het Belgische Knokke. Om 8 45 uur is er een viaggencere monie op de dijk bij Hoofdplaat waar de Belgische Nederlandse er Canadese vlag zullen worden gehe sen, gevolgd door het onthullen var de eerste wegmakeringssteen. Om 9.30 uur spreken de voorzitters van de organiserende heemkundige verenigingen bij het bevnjdingsmo- nument aan de Paulinahaven in Biervliet. Daarna gaan ook daar de vlaggen uit en worden kransen ge legd. Aan de plechtigheid werken Canadese pipes and drums en een hoornblazer uit Hoofdplaat - die The Last Post ten gehore brengt - mee. De eigenlijke mars gaat om 9 uur van start in Hoofdplaat en eindigt rond 17 uur. De organisatoren reke nen op ruim 1500 wandelaars. In het kader van de herdenking van 40 jaar bevrijding zijn een contingent Canadese militaire en de muziek groep pipes and drums van 30 oktober tot en met 3 november te gast van 'Cnoc is ier'. Vrijdag 2 november is er in de Knokse H. Margarethakerk een herdenkings mis. gevolgd door een bezoek aan het erekerkhof van Adegem (B), een bloemenhulde op het Verzetsplein van Knokke en een 'Ode aan Cana da' in het Casino. De jeugd had veel belangstelling voor de Canadese politieannen. EEDE „En toen gebeurde het. Hij keek me recht in mijn ogen. en riep: als dat 'bloody' Harr> niet is! En ja hoor. hij was het". Dinsdagmorgen beende Harry van Meenen juichend rond de 'bren-carrier', het nieuwe oorlogsmonument in Eede. Tijdens de herdenking van de bevrijding van West-Zeeuwscli-Vlaanderen kwam hij voor het eerst sinds veertig jaar één van zijn makkers van het regiment 17,h Duke of York's Royal Canadian Hussars tegen. Na nog eens goed te hebben gekeken: ja. het was hem echt, sergeant E. J. D. Wellington in hoogsteigen persoon. Het weerzien was hartelijk. Nadat Aardenburg op 19 oktober 1944 door de Canade zen was bevrijd, trok Harry als 17-jarige vrijwilliger mee met de huzaren Toen leerde hij Wellington kennen. Aan die tijd ontleent hij zijn illustere bijnaam de 'Dutch Canadian'. Dinsdag 30 oktober zal in zijn herinnering als een heuglijke dag blijven voortleven. De installatie van de bren-carrier bij het monument van Koningin Wilhelmina in Eede was zijn initiatief. „Is het niet prachtig", nep hij na de onthulling door vier Canadese oud-strijders De enige smet op het geheel was volgens hem dat het legervoertuig niet in onginele staat verkeerde Om het regenwater te weren waren alle openingen met stalen platen dichtgelast Maar die teleurstelling werd goedgemaakt toen hij later op de dag te horen kreeg dat hem een Canadees legerpensioen te wachten staat. Allen McKinnon, voormalig lid van het Canadese parlement, deed hem die belofte. Voor Harry is dat pensioen de erkenning voor zijn aandeel in de bevrijding van overig Neder land. Bij alle oorlogsherdenkingen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen werd zijn naam tot nu toe nooit officieel genoemd. Dat verzuim is nu één keer goedgemaakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 21