PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Lichaam Popieluszko in stuwmeer gevonden fePZC Pinochet slaat hard terug na staking CDA wacht nog op standpunt kabinet i Half miljoen buit bij juwelenroof in Vlissingen REGERING: ONDERDEEL SAMENZWERING vandaag Generaal Zia: alleen vreedzame doeleinden 227e jaargang no. 258 Voensdag 31 oktober 1984 Meer bewolking Half tot zwaar bewolkt. Weinig of geen neerslag. Middagtemperatuur 15 graden. Een matige tot vrij krach tige wind uit zuidelijke richtingen. Wie wint de Snuffel van de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC. Ga er eens rustig voor zitten. Maak een zo origineel mogelijke tekst Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand. VLISSINGEN - Een vertegenwoordigster in goud en zilver is dinsdag in Vlissingen bestolen van een half miljoen gulden aan juwelen, die zij in haar auto had laten liggen. De auto is gestolen op de parkeerplaats aan de Spuistraat in Vlissingen en later in de ochtend leeg teruggevonden op een parkeerplaats aan de Sloeweg nabij Goes. De uit Amsterdam afkomstige vertegenwoordigster D. L. O. (37) logeerde in >en pension. Zij had haar auto maandag om 22.45 uur geparkeerd in de Spuistraat. Toen zij dinsdagochtend om 6.00 uur wilde vertrekken bleek de witte Mercedes verdwenen en daarmee ook de juwelen. De gemeentepolitie van Goes heeft de auto later in de ochtend leeg teruggevonden op een parkeerplaats aan de Sloeweg, bij de afslag naar 's-Heer Arendskerke. De Vlissmgse politie kon niet zeggen om welke juwelen het precies gaat. De gedupeerde is tegen diefstal verzekerd. De Vlissingse politie verzoekt getuigen van de diefstal zich te melden op het politiebureau WARSCHAU (DPA/AP) Het lijk van de 37-jarige Poolse priester Jerzy Popieluszko, die op 19 oktober was ontvoerd is gevonden. Duikers troffen het lichaam dinsdagmiddag aan in een stuwmeer bij Wloclawek in het noorden van Polen. Lech Walesa verklaarde dat 'het erste kend dat zij hun slachtoffer in de ringswoordvoerder Jerzy Urban zei vas gebeurd' en maande tot kalmte, nvier hadden gegooid. Ze noemden dinsdagmiddag dat de drie allen lid Hij bood aan als leider van de verbo- wel verschillende plaatsen. Rege- zijn van de geheime dienst. Hij meld den vakbond af te treden als daarmee dialoog tussen het communisti sche bewind en het Poolse volk ge diend zou zijn. Duikers hadden ook maandag de ri vier in de Weichsel afgezocht nadat drie in verband met de ontvoering aangehouden ambtenaren hadden be- Premiejagers De ledenwerfactie van de Va- ra is mislukt: veel nieuwe le den blijken alleen premieja gers en haken daarna af. (PAGINA 2) Orders Tijdens het Nederlands bezoek aan Koeweit zijn geen afspra ken gemaakt over wapenor- ders. (PAGINA 3) Zwijgplicht Qe kabinetsleden mogen in het openbaar geen uitspraken meer doen over de geloenste maximumsnelheid op de auto wegen. (PAGINA 5) Aansluiting De leefgemeenschap Jacta in Vlissingen wil via een kort geding tegen de PZEM berei ken dat haar gekraakte pand op gas en elektriciteit wordt aangesloten. (PAGINA 15) Sloop Het Van Dishoeckhuis in Vlis singen mag worden gesloopt, maar de waardevolle onder delen moeten worden behou den. (PAGINA 15) Janken Joost Ubbink strandde op 248 meter van de top van de Mount Everest: „Toen ik in het kamp terug wa$ heb ik echt zitten janken, want ik besefte: voor mij is het voorbij". (PAGINA 17) Vast de voorts dat een van hen. een kapi tein. zijn eerdere bekentenis de moord te hebben gepleegd weer had inge trokken. Jerzy Urban zei op een persconferen tie, gehouden voordat werd bekend gemaakt dat het lichaam was gevon den, dat de ontvoering en vermoede lijk de moord op de priester onder deel vormde van een grotere samen zwering. „De daders schijnen te rekenen op hulp en noemen geen bijzonderheden over de misdaad. Zij vervalsten diver se documenten en zorgden voor ali bi's". zo zei Urban. Hij zei dat minister Kiszozak 'nu een theorie heeft' dat er 'iemand achter de daders staat' In het communiqué waarin het minis- De KNVB geeft Rinus Michels niet vrij: Feyenoord moet op zoek naar een andere opvol ger voor trainer Thijs Libregts. (PAGINA 21) Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Varia: 9 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 terie dinsdagavond meldde dat het lichaam was gevonden zei het dat onderzoek en opsporing zich nu con centreren op het vinden van de even tuele personen die achter de ontvoe ring van en de moord op priester Popieluszko zaten. De veiligheidsau toriteiten staan voortdurend in con tact met het episcopaat, zo werd gezegd. Jerzy Popieluszko was een hartstoch telijk pleitbezorger van het vakver bond Solidariteit, dat op 13 decem ber 1981 bij de afkondiging van de staat van beleg werd verboden. Vanaf februari 1982 hield de priester in zijn kerk te Warschau elke laatste zondag van de maand een 'mis voor het 'vaderland', die door gemiddeld tien- a vijftienduizend gelovigen werd bijgewoond. In de officiële media werd hij herhaal delijk gehekeld. In december 1983 werd hij gearresteerd maar weer vrij gelaten nadat het episcopaat het voor hem had opgenomen. Daarna kwam een strafvervolging te gen de priester op gang wegens 'mis bruik van het ambt voor politieke doeleinden' Hij is dertien keer door de politie ontboden en profiteerde als één van de laatsten van de in juli afgekondig de amnestie. Hij riep als enige Poolse priester op tot een boycot van de gemeenteraadsverkeizingen, over eenkomstig een oproep van Solidari teit. DEN HAAG (ANP) - De Volgens De Vries is zijn CDA-fractie in de Twee- fractie het met het de Kamer wacht met CDA-partijbestuur eens een definitief oordeel dat de partij de weg over de wenselijkheid van meer kencentrales, totdat het kabinet hier over met een voorstel is gekomen. De fractie wenst de mogelijkheid tot een ruimere inzet van kernenergie wel na drukkelijk open te hou den. Fractieleider De Vries zei dit dinsdagavond laat na een urenlange vergadering van zijn fractie. Daarin stond het rapport van de fractie deskundigen Lansink en Van der Linden ter dis cussie. Zij stelden voor over te gaan tot een uit breiding van het aantal centrales met twee a vier. afhankelijk van het vermogen. De Vries naar meer kernenergie niet principieel moet af sluiten. De fractie deelt de mening van het be stuur dat een nadere discussie over de ver groting van het aandeel van de kernenergie de komende tijd in de par tij noodzakelijk is. Van de regering ver wacht de fractie dat die een aantal varianten op tafel legt voor de inzet van de verschillende soorten energie. Kern energie behoort daarin nadrukkelijk tot de mo gelijkheden, aldus de fractie. Zij zal de varian ten toetsen aan de ge volgen voor het milieu, de afvalproblematiek, de veiligheid, diversifi catie (meerdere brand stoffen gebruiken voor het opwekken van stroom) en de kosten. Jerzy Popielszko WASHINGTON (UPI) - Pakistan heeft „de drempel van kernwapens" bereikt en India, zijn traditionele rivaal, heeft zijn mogelijkheden voor produktie van voor kernwapens nodig uranium uitgebreid. Deze waarschuwing staat in een rapport van de Carnegie-stichting voor Internationale Vrede dat dinsdag in Washington is gepubliceerd. ..Praktisch alle acht landen waar- kernwapens heeft en lekken uit van de nucleaire technologie in CIA-bronnen dat Israël zijn kern- opkomst is. - India, Pakistan. Is- wapenarsenaal met twee of drie raél, Irak. Libië, Zuid-Afrika, Brazi- wapens heeft uitgebreid, lië en Argentinië - hebben van medio 1983 tot medio 1984 belang rijke stappen gezet naar het vermo gen kernwapens te produceren", aldus het rapport van de gezagheb bende stichting. Leonard Spector, auteur van de studie, verklaarde dat in die periode blijkbaar geen van de 8 naties een kernwapen heeft beproefd. Spector is de voor malige voorzitter van de nucleaire proliferatiecommissie van de Ame rikaanse senaat. Het rapport maakt melding van de zich uitbreidende banden op nu cleair gebied tussen Libië en Ar gentinië en Belgie: berichten dat Zuid-Afrika een arsenaal van 25 President Zia RAWALPINDI (ANP) - De Pakistaanse uraniumverrijkingsfabriek Ab dul QadirKhan in Kahuta, een getrouwe kopie van de ultracentrifuge- fabriek van URENCO in Almelo, is kort geleden opgestart en dient slechts vreedzame doeleinden. „Wij verrijken tot drie procent. Het gebeurt slechts op zeer kleine schaal en het enige doel is het ons eigen maken van deze moderne technologie". Dat heeft president Mahomed Zia-ul-Haq van Pakistan dinsdag geant woord op vragen na het onderhoud dat hij had met minister Schoo van Ontwikkelingssamenwerking in zijn ambtswoning in Rawalpindi. De president sprak persberichten tegen dat president Reagan Pakistan de bescherming van de Amerikaanse atoomparaplu zou hebben aange boden in ruil voor de beloften van Pakistan zijn kerntechnologie slechts voor vreedzame doeleinden te gebruiken. Zia-ul-Haq zei bereid te zijn toe te treden tot het non-proliferatiever drag (NPT), maar niet als eerste. „Als India tekent dan zal ik een uur eerder tekenen". SANTIAGO (RTR/AFP) - Duizenden Chilenen liepen dinsdag naar hun werk omdat tegenstanders van het bewind van president Auguslo Pino chet Ugarte de stadsbussen in Santia go van de weg dwongen om een algemene staking tol een succes te maken. Uit politiekringen werd vernomen dat in de nacht van maandag op dinsdag 11 bommen tot ontploffing kwamen, waarbij een vrouw werd gewond. In Santiago werd een man door kogels gedood terwijl een vrouw verwondin gen opliep. De politie wilde geen bijzonderheden verschaffen Links en vakbonden die in de opposi tie zijn hadden tot de illegale staking opgeroepen - slechts voor de tweede keer in elf jaar militair bewind om looneisen door te drukken en een eis dat de democratie wordt hersteld. De organisatoren hoopten het open bare vervoer stil te leggen omdat grote werkloosheid en zwakke vakver enigingen doeltreffende stakingen on waarschijnlijk maken. Er verschenen later meer bussen op straat toen de politie de barricaden had opgeruimd. President Pinochet Ugarte nam de hem toegeworpen handschoen op zijn karakteristieke manier op. Hij ver bande 140 personen als misdadigers naar het verre noorden van Chili en legde de media strenge beperkingen Hij toonde ook geen enkele bereid heid tot het compromis met zijn poli tieke tegenstanders en bleef erbij dat vóór 1989 geen besprekingen plaats hebben over geleidelijk terugkeer naar de democratie. Kamerleden van PvdA, CDA, D'66 en PSP en fractiemedewerkers van CPN en PPR hebben dinsdag tevergeefs geprobeerd de ambassadeur van Chili in Den Haag een petitie te overhandi gen waarin onder meer aandacht wordt gevraagd voor het legitieme karakter van de nationale staking die dinsdag in Chili is begonnen. De Chileense ambassadeur was niet bereid de Kamerdelegatie, onder aan voering van mevrouw Herfkens van de PvdA. te ontvangen Acht jongeren hebben dinsdagmor gen het Chileense consulaat in Am sterdam bezet. De actie werd gevoerd om de solidariteit met de nationale staking in Chili tot uitdrukking te brengen. Rond het middaguur wer den zij door de politie verwijderd. Ongeveer honderd mensen hebben dinsdagavond op de Nieuwezijds Voorburgwal in Amsterdam in de openlucht een mis bijgewoond ter ondersteuning van de stakers in Chi li. Een demonstrant in de Chileense hoofdstad Santiago wordt hardhan dig aangepakt door de oproerpolitie. Gesol met een Turks gezin /~\verigens vragen wij I y y v-7ons ook af of de han- delwijze van de politie in i.j deze zaak uit een oogpunt van menselijkheid niet tac- tischer had kunnen zijn" Zo eindigt een brief die de Provinciale Raad van Kerken in Zeeland en de Raad van Kerken m Middelburg gezamenlijk hebben gericht aan staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) over de dreigende uitzetting uit Nederland van een Turks gezin. Min of meer stormenderhand werden man, vrouw en twee kleine kinderen maandagoch tend weggehaald uit de rooms-katho- lieke Petrus en Pauluskerk in Middel burg. waar het viertal een dag eerder onderdak was verschaft, en overge bracht naar het passantenverblijf van het plaatselijk politiebureau. Mis schien wel beter dan alle felle en luide protesten tekent deze oproep van de kerken aan de staatssecretaris om het uitzettingsbevel ongedaan te maken de ingehouden woede van velen over het nu al jarenlange gesol van allerlei instanties met dit Turkse gezin. Gesol dat voorlopig eindigde met een poli- tie-actie buiten proporties. Extra wrang van karakter was die actie bovendien omdat zonder aankondi ging van betekenis een kerk werd binnengedrongen en er kennelijk voor overleg met de verleners van het onderdak geen enkele ruimte was. Het spreekt vanzelf dat dit optreden van de Middelburgse politie in brede kring verontwaardiging heeft gewekt. Natuurlijk, de vreemdelingendienst van de politie Middelburg heeft de letter van de vreemdelingenwet tot op de millimeter nauwkeurig toege past, De 'stellige indruk dat het Turk se gezin zich aan de uitzetting uit Nederland wilde onttrekken', zoals de aanleiding om op te treden werd geformuleerd, was juist. En, eveneens natuurlijk, er is niet toegeslagen tij dens een eredienst in de rooms-katho- lieke kerk. Ook dat was precies vol gens de voorschriften Maar daar is het met de terughoudendheid in deze politieactie wèl bij gebleven. Schril contrast dus met de omzichtigheid die soms wordt toegepast in gevallen van heel wat minder onschuldige aard dan de ongewenste aanwezigheid - volgens gerechtelijke uitspraken - van een gezin dat verder niets kan worden verweten. Ondanks het feit dat in dit soort kwesties steeds opnieuw scher pe kritiek wordt geleverd op de over trokken manier van handelen bij de uitvoering van een uitwijzingsbevel overspeelt de politie er keer op keer de hand mee. En ditmaal viel Middel burg de twijfelachtige eer te beurt met een inval in een kerk voor het voet licht te treden. Van wijsheid getuigt het allemaal niet. Het navrante in deze kwestie rond om het illegale verblijf van het Turkse gezin Yilmaz is dat er al zes jaar zijn verstreken sinds het paar in Nederland arriveerde en pogingen tot legalisatie van de aanwezigheid be gonnen. Al die tijd heeft het paar. zich duidelijk bewust van zijn positie, tus sen hoop en vrees geleefd. De pleitbe zorgers die zich de afgelopen dagen uit bijzonder wijdvertakte geledingen van de Zeeuwse samenleving rondom het formeel uitgewezen gezin hebben opgesteld, wijzen er allemaal op dat in vergelijking met het tijdstip van aan komst in Nederland van de Turkse man en vrouw de omstandigheden waarin zij verkeren aanzienlijk zijn gewijzigd en met name verneder landst. Het paar heeft een regulier inkomen, een woning en inmiddels twee kinderen. Vandaar het sterke beroep op humanitaire overwegingen van alle kanten om de nu dreigende uitwijzing te voorkomen en een her nieuwde procedure voor een verblijfs vergunning op basis van de huidige omstandigheden Het geval toont heel duidelijk aan dat theorie en praktijk bij de afhandeling van verzoeken om verblijfsvergunningen soms ver uit elkaar zijn gegroeid Wat tot uiterst pijnlijke complicaties blijkt te leiden, zoals maar weer eens is gebleken. Rond het uur 'nul', na een soort van wanhoopsdaad in de voim onder dak in een kerk en vervolgens een nogal aandacht trekkende verwijde ring daaruit, heeft de politiek zich met de kwestie bemoeid. Kamerleden uit de meest uiteenlopende partijen heb ben actie ondernomen en stellen zich op het standpunt dat juist deze schrij nende zaak voor heroverweging in aanmerking behoort te komen. Op grond van gerechtelijke uitspraken is vastgesteld dat er geen humanitaire redenen zijn om het gezin in Neder land te laten. Maar wanneer een der gelijke uitspraak zo indruist tegen het rechtsgevoel van velen is het minste wat de staatssecretaris, belast met de verdediging en uitvoering van het uitwijzingsbeleid, kan doen: tot in laatste instantie en in alle opzichten zorgvuldigheid betrachten. En daar bij hoort ook gevoel voor verhoudin gen Van dat laatste is tot en met het passantenverblijf in het Middelburgse bureau van politie niet zo bar veel gebleken. v<1M Explosie Jakarta - De ontploffingen in het munitiedepot van de Indonesi sche marine in een voorstad van Ja karta hebben de gehele nacht voort geduurd. Tot 17 kilometer van het depot vielen brokstukken neer. In Cilandak wer den enkele huizen volledig vernietigd. Minister Harmoko van voorlichting bevestigde in de loop van dinsdag dat 13 mensen zijn gedood. Het aantal ernstig gewonden werd op 22 gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1