Leefgemeenschap spant geding aan tegen PZEM WA TERSPORTVERENIGING WIJST VOORSTEL VAN KORTGENE AF Vliegveld Midden-Zeeland blijft kampen met tekorten Chinese sportdelegatie op bezoek KRAKERS EISEN AANSLUITING OP GAS EN LICHT Belastinginspectie in Oostburg in de loop van '85 mogelijk dicht Bijdrage van 100.000 gulden teveel WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 VLISSINGEN - De leefgemeenschap Jacta in Vlissingen wil een kort geding aanspannen tegen de NV PZEM om te bewerkstelligen dat het door Jacta gekraakte pand wordt aangesloten op het gas- en elektriciteitsnet. Daarnaast eist Jacta een schadevergoeding van duizend gulden voor de twee weken dat de bewoners van het pand zonder gas en licht hebben gezeten. Overigens hangt hen ook een procedure boven het hoofd, aangespannen door de stichting 'Blijf van m'n Lijf Zeeland, de eigenaresse van het gekraakte pand. De stichting wil met inschakeling van de rechter bereiken dat het pand wordt ontruimd. personen, die dan maximaal drie maanden worden gehuisvest. Jacta wil verder steun verlenen aan creatie ve jongeren door hen te helpen bij het vinden van oefen- en expositieruim tes. „Om die doelstellingen te kunnen realiseren was een groot pand nodig, De leefgemeenschap Jacta, bestaande uit zeven volwassenen en twee kinde ren, kraakte twee weken geleden het sinds april leegstaande voormalige opvanghuis van de stichting 'Blijf van m'n Lijf De reden voor de kraakactie was enerzijds het feit dat de leden om uiteenlopende redenen zonder woning waren geraakt en anderzijds omdat het pand aan de Van Dishoeckweg het mogelijk maakt de doelstellingen van de gemeenschap te verwezenlijken „Dit pand biedt ons de ruimte om mensen op te vangen. We denken daarbij aan daklozen, mensen die buiten de normale hulpverleningsre gelingen vallen en mensen die worden bedreigd. Daarnaast wil Jacta men sen helpen met informatie over bij voorbeeld hulpverlenende instanties. En tenslotte willen wij door samen te wonen economischer leven en elkaar steun geven bij problemen", aldus woordvoerder Alex Léon. Om opvang mogelijk te maken wordt steeds in het huis ruimte opengelaten voor twee Marifoongebruik op kanaal naar Gent bij slecht zicht verplicht (Van onze correspondent) GENT Op korte termijn zul len stappen worden onderno men om op het Nederlands ge deelte van het kanaal Gent-Ter- neuzen bij slecht zicht het ge bruik van het marifoonkanaal 11 verplicht te stellen voor sche pen die op radar varen. Dat blijkt uit het antwoord van het comité van ministers op een schriftelijke vraag van de Gent se senator W. Claeys in de raad gevende interparlementaire Be- neluxraad. Claeys bracht in zijn vraag de communicatieproblemen voor de scheepvaart op het kanaal bij slecht zicht aan de orde. Volgens de senator bestaat er over de radiocommunicatie een 'verwar rende situatie' op het Neder lands gedeelte van de vaarweg. Hij wilde van de interparlemen taire Beneluxraad weten welke maatregelen genomen kunnen worden In het antwoord wijst het comité van ministers erop dat volgens het van kracht zijnde vaarregle- ment het voortdurend ingescha keld zijn van de marifoon op het VHF-kanaal 10 door vaartuigen die met radar varen, verplicht is. Zeeschepen en duwstellen lan ger dan 110 meter en breder dan twaalf meter moeten luisteren naar de verkeerspost Terneuzen. Hiervoor wordt kanaal 11 aange wezen. Van zijn kant heeft het Belgische ministerie van openbare werken (die het Belgisch gedeelte van het kanaal beheert) drie jaar geleden in een bericht aan de binnen scheepvaart meegedeeld dat in verband met navigatie en manoeuvres van zeeschepen de schippers van binnenvaartuigen verzocht worden te luisteren op kanaal 11. De ministers wijzen er verder op dat de marifooninstallatie van een op radar varend schip op de wateren waar de scheepvaart door een verkeersbegeleidings- dienst wordt geassisteerd, voort durend, moet zijn ingeschakeld op het kanaal dat de beheerder van dat water aanwijst. Door de bouw van de Schelde-radarke- ten zal in toenemende mate (ook op het kanaal Gent-Temeuzen) informatie aan de scheepvaart kunnen worden verstrekt. Reglement In het raam van deze ontwikke lingen past een spoedige aan passing van het vaarreglement. De tekst zal zoveel mogelijk in overeenstemming worden ge bracht met het scheepvaar treglement van de Westerschel- de dat sedert 1 januari '82 van kracht is en dat op zijn beurt is gesteund op de internationale verdragen inzake aanvaringen op zee. Volgens het ministercomité be schikt de beheerder van het ka naal Gent-Terneuzen dan over de mogelijkheid voor vaartuigen varend met radar bij slecht zicht het voortdurend beluisteren van marifoonkanaal 11 voor te schrij ven. Senator Claeys wilde verder we ten waarom de middensluis in Terneuzen pas in '87 in gebruik wordt genomen. Het comité van ministers deelde mee dat een efficiente bediening van de zee sluis en binnenvaartsluis be langrijker wordt geacht dan in schakeling op zeer korte termijn van de middensluis Voorrang is gegeven aan de uitvoering van de werkzaamheden voor het cen trale bedieningssysteem van het sluizencomplex. De Belgische autoriteiten betreuren de ver traging die de planning voor de middensluis heeft opgelopen. Zij verwijzen naar het perio diek Belgisch-Nederlands mi nisterieel overleg van 1979. Daar werd van Nederlandse zij de het jaar '81 genoemd als datum voor de reconstructie- werken aan de middensluis. GEEN ONTSLAGEN TE VERWACHTEN OOSTBURG Het ministerie van tinancien overweegi ae belastinginspec tie en het ontvangkantoor van Oostburg in de loop van 1985 te sluiten en onder te brengen bij de inspectie van Terneuzen. In Oostburg. met 10.000 belastingplichtigen één van de kleinste inspecties van ons land, werken 30 ambtenaren. Een deel van hen zal worden overgeplaatst. Er vallen geen ontslagen. Hoofdinspecteur mr. J. A. Meijer is lijks groeit, is die norm onhaalbaar inmiddels vertrokken. Hij werd raads- Financien heeft daarnaast plannen heer in het gerechtshof van 's-Herto- om de inspectie voor de loonbelasting genbosch. provinciaal op te zetten en weg te De directie Breda van de rijksbelas- halen bij de plaatselijke inspecties en tingen wilde Oostburg al eerder slui- ontvangkantoren, ten. Tien jaar geleden is er over een dergelijk plan gesproken. Omdat er Het voornemen om Oostburg te slui- nogal wat verzet rees tegen de maat- ten is nog niet definitief, zo hoorden regel, zag het ministerie ervan af. de ambtenaren gistermiddag. Om- Bezuinigingsplannen hebben de ope- streeks november of december valt ratie de afgelopen maanden opnieuw er een besluit. Omdat de operatie nog actueel gemaakt. Volgens directeur wordt besproken, zag de directie er G. W R. de Vries van de directie vanaf de gemeente Oostburg of de Breda, die dinsdag naar Oostburg vakbonden in tc lichten. Het is wel de kwam om de ambtenaren in te lich- bedoeling dat dat gebeurt, ten, is een kleine inspectie als die in Ambtenaren die bij sluiting van het West-Zeeuwsch-Vlaanderen niet meer ^^toor hun baan kwijtraken kunnen rendabel bij automatisering van de gebruik maken van een soepele over- belastingdienst. Willen de computers gangSregeiing en kiezen voor nieuw optimaal kunnen werken, dan gelden binnen de provincie, bijvoor- 40.000 belastingbetalers als een abso- beeld in Middelburg luut minimum. Omdat West- Zeeuwsch-Vlaanderen niet of nauwe- De Zeeuwse hoofdstad geldt als se- rieuze kandidaat voor de vestiging Vrouwen Gilde hield ontmoetingsdag MIDDELBURG De afdeling Zee land van het Katholieke Vrouwen Gilde (KVG) hield een ledenontmoe tingsdag in de Concert- en Gehoor zaal te Middelburg. Tijdens de bij eenkomst stond het thema 'Vrouwen en gezondheid' centraal. Onder de belangstellenden bevond zich ook de bisschop van Breda, Mgr. H. Ernst. Een groot aantal sprekers ging in op dc gezondheidszorg voor vrouwen. Er werd verteld over de stelling, dat vrouwen meer ziek zijn dan mannen. Uit een enquête bleek dat 66 procent van de ondervraagden het hiermee niet eens was. Nadat de laatste spre ker zijn toespraak had beëindigd, stel den de aanwezigen vragen aan een forum. PZEM: splijtstof kerncentrale heeft de juiste waarde MIDDELBURG Ir A. Tiktak, direc teur van de kerncentrale in Borssele, ontkent dat de PZEM splijtstof voor handen heeft met een hogere verrij- kingswaarde dan de vergunning öe- staat. Zoals gemeld heeft de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland een klacht ingediend bij de minsister van economische zaken, omdat dc PZEM splijtstof zou gebruiken met een ver- rijkingswaarde van 3,35 procent U235, in plaats van de maximaal toegestane 3,3 procent. Volgens ir Tiktak zit de Vereniging Milieuhygiëne er volomen naast ,,In de vergunning van de PZEM voor de kerncentrale staan de cijfers achter de komma niet ingevuld. Dat betekent dat we verrijkt uranium van 3,25 tot 3,3499 mogen gebruiken", zegt hij „Dat zijn nuanceverschillen. We lijven in ieder geval steeds binnen de gestel de eisen, die n de vergunning zijn gesteld", aldus de heer Tiktak 1 van de inspectie loonbelasting De belastingdienst maakt daarmee wat goed. want Middelburg raakt inspec tie registratie en successie kwijt aan Breda. maar die worden niet beschikbaar gesteld aan woongroepen. Daarom hebben we dit gekraakt". De kraakactie betekent wel dat er problemen rijzen voor de eigenaresse- De stichting 'Blijf van m'n Lijf moet het pand voor 1 januari hebben ver kocht. Zoals gemeld heeft het ministe rie van WVC tot die datum geld beschikbaar om het verschil tussen de hypotheek die op het pand rust en de geschatte verkoopwaarde te over bruggen Een particulier die belang stelling toonde voor het pand heeft zich als kandidaatkoper teruggetrok ken toen de kraakactie had plaatsge vonden De problemen zijn opgelost als Jacta het pand koopt De krakers willen dat ook wel. maar omdat zij wettelijk gezien geen organisatie zijn en afhankelijk zijn van uitkeringen, zijn de kansen op het verkrijgen van een hypotheek gering Wethouder wisse van onder meer volkshuisvesting stelt in dal ver hand. ..Als Jacta hard kan maken dat aan de financiële verplichtingen wordt voldaan, bestaat ook de moge lijkheid dat de gemeente een lening garandeert. Maar in dit stadium kan ik niet beslissen hen te steunen Ik weet in feite niets van de leefgemeen schap". De wethouder wijst op het gevaar dat de stichting 'Blijf van m'n Lijf in financieel opzicht loopt en stelt ver der: „Voor zover de gemeente op een bepaald moment te kiezen heeft, zal de keuze vallen op steun voor de stichtingDe gemeente Vlissingen heeft volgens de wethouder met de provincie en de gegadigde voor het pand onderhandeld over een bijdrage van provincie en gemeente om het verschil tussen het bod en de door WVC geeiste opbrengst van 75 mille te overbruggen „Dat zou een mogelijk heid zijn, maar dat is nog niet bespro ken in de beide college s". Voor de gemeente verder gaat met die onder handelingen, wacht men eerst de uit komst van de procedure tegen de krakers af. Dat zal waarschijnlijk een kort geding worden, zo zei een woord voerster van de stichting desge vraagd. De advocaat van de stichting, mevrouw J. C. Bode-'t Hart, wilde daar geen uitsluitsel over geven voor dat de krakers daarvan op de hoogte zijn gesteld. Dc leefgemeenschap Jacta heeft wet houder Wisse voorgesteld hen een ander pand ter beschikking te stel len. „Dan zijn wij zo weg", aldus de woordvoerder. De wethouder zei des gevraagd nog niet in de gelegenheid te zijn geweest dit punt voor te leggen aan woningbouwverenigin gen en -stichtingen. Het vliegveld Midden-Zeeland MIDDELBURG - Het vliegveld Midden-Zeeland blijft ook in de komende jaren zitten met exploitatietekorten. Het zal nodig blijven het vliegveld te subsidiëren. Dat staat in een notitie, die het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland (ETI) heeft samengesteld op verzoek van het bestuur van de Stichting Vliegveld Midden- Zeeland. Volgens het ETI lijkt subsidié- ring een taak voor de rijksoverheid, de provincie, de gemeenten, het havenschap en eventueel het bedrijfsleven. Het ETI meent, dat er argumen ten zijn voor voortzetting van de subsidiëring. In de notitie wordt aangeduid, dat het vliegveld in 1983 ruim 20.000 vliegbe wegingen registreerde, waarvan 13 procent commercieel eij 87 procent niet-commercieel. In de periode tot en met augustus 1984 nam het aantal vliegbewegingen op Midden-Zeeland toe met 8.6 procent ten opzichte van dezelfde periode in 1983 met name het commercieel verkeer nam toe. Het exploitatietekort was in 1983 f 106.000,en naar wordt verwacht is dat dit jaar f 100.000,-. „Dit is gering vergeleken met een 'doorsnee' klein vliegveld", constateert het ETI. Het instituut ziet als éen van de mogelijk heden om de exploitatieresultaten te verbeteren de verhoging van de tarie ven. maar daarbij is voorzichtigheid geboden, omdat het verkeer erdoor kan verminderen De kleine vliegvel den zullen op het punt van de tarief stelling een gecoördineerd beleid moeten voeren, stelt het ETI. Het acht het toekennen van rijkssubsidie alleszins redelijk „In verschillende omliggende landen is dit een vanzelf sprekende zaak". Volgens het ETI moet getracht wor den de opbrengsten te verhogen door een intensievere promotie van het vliegveld, onder andere bij het be drijfsleven. door het aantrekken van kleine luchtvaart van elders en door verbetering van de voorzieningen op het vliegveld. Fietser gewond bij botsing in Terneuzen TERNEUZEN De fietser M. K. uit Terneuzen is maandagmiddag om streeks half vijf gewond geraakt, toen hij op de rotonde bij het Juliana- ziekenhuis in zijn woonplaats werd geschept door een auto, bestuurd door J. van D. uit Hoek. K stak plotseling de rijbaan over in de voor hem verboden richting Na de botsing kwam hij met z n hoofd tegen een paaltje terecht Met een hoofd wond werd hij overgebracht naar het Julianaziekenhuis. GOES Een vijf man sterke Chine- t ie van welzijn, volksgezondheid en se sportdelegatie heeft dinsdag een cultuur in Nederland en deed voor- bezoek gebracht aan het Goese be- dat ze dinsdagavond naar West- drijf 'Schelde International', dat Duitsland vertrok verschillende in- zich specialiseert in alle soorten stellingen en bedrijven aan in Ne- gym- en turntoestellen. De groep derland. w as op uitnodiging van het ministe- Tijdens het bezoek aan 'Schelde International' vertelde directeur ing. D. Dekker de gasten iets over zijn fabriek. Het bedrijf levert toe stellen aan ruim 30 landen en heeft een jaaromzet van ongeveer 35.000.000 dollar Een van de hoogte punten van de firma was de order van de Olympische Spelen in Mos kou, waarvoor 'Schelde Internatio nal' een groot deel van de toestellen heeft geleverd. Dekker: „Hoewel we momenteel nog niet veel leveren aan Chma. hoop ik dat dit bezoek kan bijdragen aan de bevordering van onze contanten' Nadat de delegatieleden een drankje hadden genuttigd, kregen zij een rondleiding door het bedrijf De lei der van de groep, de Chinese vice- minister van het nationaal sportco mité Lu Jin Dong. toonde veel be langstelling voor een body-building- apparaat en probeerde het ook uit Ook was er aandacht voor een even- wichstbalk. springplanken en een basketbalstandaard die zichzelf se- mi-automatisch ontvouwt. Na dc excursie kwamen de gasten bijeen in de directiekamer, waar Lu Jin Dong in een presentieboek zijn dank neerschreef voor het bezoek. Tevens overhandigde hij Dekker een speldje van het nationaal sport comité van China. Nadat de delega tieleden een sporttas en een pen hadden gekregen, stapten zij in een bus. die hen naar de Oostcrschelde- werken bracht. De Chinese vice-minister van het nationaal sportcomité. Lu Yin Dong. probeerde tot hilariteit van de om standers een body-buildingappa- raat uit. Voor handhaving van het vliegveld pleit volgens het ETI onder meer, dat de aanwezigheid ervan in enkele gé vallen een vestigingsplaatsfactor is voor bedrijven. Verder is er het argu ment van de werkgelegenheid voor ongeveer 25 mensen, het vliegveld biedt de mogelijkheid tot snel ver voer en is een verbreding van het recreatiepakket. In de notitie gaat het ETI ook in op het pleidooi van de Adviescommissie Bedrijfsleven Havenschap Vlissingen en de Industnegroep Midden-Zeeland voor het treffen van slecht-weerzoor- zieningen Door meer zekerheid over de landingsmogelijkheid zou het vliegveld de functie voor de industrie uitbreiden. „Het is thans evenwel niet duidelijk welke uitbreiding van het zakelijk verkeer daardoor te verwach ten zou zijn", stelt het ETI. Het instituut rekent wel voor. dat baanverharding een investering van anderhalf tot twee miljoen gulden zou vergen. Als dat 15 procent meer ver keer oplevert en de tarieven worden met 25 procent verhoogd, dan zou het exploitatietekort toenemen tot f 260.000,- zo stelt men. Er wordt gewezen op de mogelijkheid baanver harding te laten uitvoeren als een zogenaamd terugploegproject. waar bij uitkeringsgelden worden gebruikt voor het scheppen van tijdelijke werk gelegenheid Overigens wijst het ETI erop. dat het aantal slechtweervlieg- dagen. dat nu 80 per jaar bedraagt, door terreinverharding met ongeveer 10 zal verminderen Dat aantal dagfjn heeft namelijk vooral te maken met de weersgesteldheid en veel minder met de gesteldheid van het landings terrein „Een eventueel besluit tot baanver harding zal - na het opstellen van egn technisch en financieel plan - vooral gebaseerd moeten zijn op een gelóóf in de toekomst van de vliegerij én met name op een geloof in de functie, die het vliegveld kan hebben in de verdere ontwikkeling van het nabij gelegen zeehavengebied", aldus het ETI. COLIJNSPLAAT De watersport vereniging 'Noord-Beveland' die de jachthaven van Colijnsplaat exploi teert, kan financieel niet voldoen aan het meerderheidsvoorstel van hef Kortgeense college van burgemees ter en wethouders. Ir. J. Bom, voor zitter van de vereniging, verklaart dat een bijdrage van honderdduizend gulden aan het havenfonds uit de al vrijwel lege clubkas onmogelijk is. Toch herkent hij in het meerder heidsplan vele elementen van een voorstel dat zijn club eind vorige week heeft gedaan. Bom neigt echter tot afwijzing vanwege de nog be staande verschillen lussen beide ideëen. Niet alleen de bijdrage van een ton zit de voorzitter dwars Ook de ingangs datum van de overeenkomst, 1 janua ri 1985. zint hem niet. Hii ziet liever dat 1 januari 1984 wordt gekozen, omdat het havenfonds toen nog 8 ton groot was en het boekjaar '84 niet voorbij is. „Er kan voor 1985 nog van alles gerommeld en recht gebreid worden", stelt Bom. „Bovendien is de rente opbrengst van het 'oude' havenfonds veel hoger. Met dat geld zou een spaarpot geschapen kunnen worden voor eventueel hoger dan 150.000 gul den uitvallende baggerkosten". Mo menteel ligt er een aanbod van een baggeraar om voor 1.5 ton de Colijns- plaatse haven op diepte te houden. De watersportvereniging gaat er dus vanuit dat het havenfonds tot 8 ton aangezuiverd moet worden, ook al is daardoor een besluit van de Kort geense gemeenteraad al 2.5 ton uitge haald. Burgemeester E J Hoogen- dijk-van Duijn van Kortgene ver wacht dat er vóór 1985 nog eens 2 ton voor baggerkosten uit het fonds moe ten komen, waardoor 3.5 ton over blijft. Zij wil het fonds vervolgens op 5.5 ton brengen door er vanuit de gemeente 1 ton aan toe te voegen. De watersportvereniging moet de reste rende 100 000 gulden opbrengen. Voorzitter Bom vindt dat onredelijk „Wij hebben nog geld tegoed van de gemeente Volgens het contract dient namelijk de rente van het havenfonds verdeeld te worden over beide partij en vertelt de watersporter, „en dat is tot nu toe niet gebeurd Het gaat voor ons om ongeveer 1 ton rentederving" De 33 000 gulden die de gemeente Kortgene. volgens het meerderheids- voorstel, gaat bijdragen aan de bag gerkosten, zijn gelijk aan de toeristen belasting die de haven oplevert. „Het Hjkt dus mooier dan het is", oordeelt Bom. De baggerkosten die voor reke ning van de watersportclub zouden komen, 60.000 gulden, stemmen over een met het voorstel van de Colijns- plaatse organisatie. Als hel tot een rechtszaak mocht komen, verwacht Bom dat zijn ver eniging de beste papieren heeft- Hij wijst daarbij op de ondertekening door de oud-burgemeester van Kort gene. J. L. D. van der Linde, van het inmiddels berucht contractaanhang- scl. Hierin is een maximum van 50.000 gulden gesteld aan de bijdrage van de watersportvereniging aan baggerkosten. Voorzitter Bom verge lijkt de handtekening van Van der Linde met één die een directeur on der een papier zet voor zijn onderne ming. Hij onderstreept hiermee de rechtgeldigheid van het aanhangsel, zelfs zonder een besluit van de ge meenteraad. Grote buit bij inbraak kledingzaak in Middelburg MIDDELBURG - In de nacht van maandag op dinsdag is bij een he renkledingzaak aan de Lange Delft in Middelburg een partij kleding gesto len met een waarde van zestigdui zend gulden. De kleren werden van de rekken gehaald en de daderls) liet(en) de zaak verder keurig achtey. Vermist worden: kostuums, panta lons, truien, jacks en lammycoats. De dader(s) kwam(en) de winkel binnen door het forceren van de achterdear. Volgens de Middelburgse recherche werden daarna aan de achterkant van de zaak de kleren in een auto geladen De Middelburgse politie vraagt even tuele getuigen van de inbraak zich te melden op het pureau aan Achter de Houttuinen, telefoonnummer: 01180- 27251 Begrotingstekort Bergen op Zoom 2,4 miljoen gulden BERGEN OP ZOOM De ontwerp begroting voor 1985 van de gemeente Bergen op Zoom laat een tekort van 2.4 miljoen gulden zien. Hoe dit gat gevuld moet worden weet het college van burgemeester en wethouders van de Noordbrabantse gemeente nog niet. Aan afstoting en vermindering van het uilvoeringsniveau van ge meentelijke taken zal volgens het college nauwelijks te ontkomen zijn. Ook denken b en w aan inkomsten verhoging. zoals het opschroeven van de gemeentelijke belastingen. Overigens is het tekort dat voor vol gend jaar op de ontwerp-begroting staat niet zo hoog als dat van vong jaar Dat bedroeg toen 5.2 miljoen gulden Daaruit trekken b en w van Bergen op Zoom echter niet de con clusie dat de financiële positie van de gemeente rooskleurig is. Het totaal aan uitgaven van de gemeente Bergen op Zoom zal volgens de ontwerp begroting een bedrag van 144.454.000,- - gulden belopen In die begroting is de post sociale voorzieningen en maatschappelijk werk met 69.842.000.- gulden de grootste, ge volgd door die van cultuur en recrea tie met 20 350.000,- gulden. De andere posten zitten alle tegen ae ".d 000 gulden of lager De laagste is die van economische zaken met 1.786 000.- gulden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 15