PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Olieproduktie van de OPEC-landen lager Politie zet Turks gezin vast D Geen spoor van Poolse priester BOERENKOOL EN GEHAKT 6.98 Van Zeil wil prijslijst in de wachtkamer MAATREGEL TEGEN PRIJSDALING Nummer 1 OORLOG IN INDIE u|227e jaargang no. 257 )insdag 30 oktober 1984 Rustig herfstweer Opklaringen en overwegend droog. Het zicht is slecht met kans op mistbanken. Maximum temperatuur rond 15 graden. Matige zuiden wind. Wie wint de Snuffel van de Maand? Plaats een Kleintje In de PZC. Ga er eens rustig voor zitten. Maak een zo origineel mogelijke tekst. Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand DEN HAAG (ANP) - Er moet in de wachtkamers van medische specialisten, landartsen en dierenartsen een (desnoods wettelijk voorgeschreven) tarie- Dijst komen te hangen waar op staat wat een bepaalde verrichting kost. Dat meent staatssecretaris Van Zeil van Economische Zaken. Hij onderschrijft hiermee een aanbeveling van de Werkgroep pnjsdoorzichtigheid medische sector. Het rapport van deze werkgroep is maandag als bijlage van het Jaarrapport Overheidsbeleid Consumentenaangelegenheden 1983-1984 gepu bliceerd. De werkgroep heeft onderzoek uitgevoerd naar prijsaanduiding en specificatie san rekeningen De werkgroep meent dat de specificatie van rekeningen in het algemeen voldoende is, maar dat de prijsaanduiding nog wel verbeterd kan worden. Een woordvoerder van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) zei maandag op zichzelf ook voorstander te zijn van het openbaar maken van tarieven, „maar de vraag is of het voor een specialist praktisch haalbaar is alle tarieven in zijn wachtkamer te hangen." De specialistenvereniging zou er daarom de voorkeur aan geven de tarieven- boeken ter inzage in wachtkamers en openbare bibliotheken te leggen. De Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde (NMTi „heeft geen enkel bezwaar tegen tarieflijsten. zo lang ze duidelijk genoeg zijn om de patient te informeren." GENEVE (RTR/UPI) De leden van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) zijn overeengekomen hun maximum voor de produktie van ruwe olie met 1,5 miljoen vaten te verlagen tot zestien miljoen vaten per dag om daling van de prijzen tegen te gaan. Dit is maandag bekendgemaakt door de minister van olie van Indonesië, Soebroto. Zinloos Boudewijn de Groot stopt met optreden: het heeft geen zin om nog langer op deze manier Hongersnood Alleen snelle hulp kan nog voorkomen, dat in ruim twin tig Afrikaanse landen, net als in Ethiopië, hongersnood heerst. (PAGINA 3) Zak Ue env voen acne vegen het gebruik van de 50-kilogram- zak in de cementindustrie: 'De zak moet lichter'. (PAGINA 5) Veren Het overleg over de toekomst tan de Westerscheldeveren is dit jaar zo goed als zeker van de baan. (PAGINA S Defensie De uitgaven van defensiema terieel groeien nog steeds staatssecretaris Van Houwe- lingen wil Nederlandse bedrij ven een groter deel van de produktie bezorgen. (PAGINA 10) Kwaliteit Ook bij een stagnerende eco nomie moet 'kwaliteit' bij de verzorgingstehuizen voorlopig blijven staan. (PAGINA 11) Zon Thijs Libregts ruilt Feyenoord voor het Griekse Aris Saloni- ki: zondag at zit de Nederland se trainer bij zijn nieuwe voet balclub op de bank. .(PAGINA 15) Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Provincie: 9, 10, 11 en 13 Sport: 14 en 15 Het akkoord werd maandag bereikt tijdens een bijeenkomst in Genève van de ministers van olie van de dertien OPEC-landen en waarnemers uit Mexico en Egypte, twee olieprodu centen die niet tot de organisatie behoren. De ministers hebben maandag nog geen overeenstemming kunnen berei ken over de verdeling van de over eengekomen produktievermindering over de dertien lidstaten. Het overleg over de kwestie zal vandaag worden voortgezet, zo heeft de minister van olie van Saoedi-Arabiè, Achmed Zaki Jamani, maandagavond verklaard. De olieministers verwachten door de produktieverlaging hun basisprijs van 29 dollar per'vat te kunnen handhaven. Verwacht wordt dat Sa- oedi-Arabië, de grootste olieprodu cent binnen de OPEC, het leeuwedeel van de vermindering voor zijn reke ning zal nemen. Nigeria heeft laten weten zich om economische redenen geen produkticbeperking te kunnen veroorloven. De overige lidstaten zouden naar verluidt wel iets willen inleveren. Soebroto verklaarde maandag dat ook nog moet worden gesproken over de duur van de produktieverminde ring. Hij benadrukte dat de maatre gel van tijdelijke aard zal zijn. „Bin nen enkele maanden zullen de prijzen op de vrije markt weer stijgen tot het officiële niveau", zei de Indonesische minister. De basisprijs van de OPEC, 29 dollar per vat. is de laatste tijd sterk onder druk komen te staan door de prijsda ling op de vrije markt Naar aanlei ding van deze ontwikkeling verlaag den eerder deze maand achtereenvol gens Noorwegen. Groot-Brittannië en OPEC-lid Nigeria hun prijzen Noorwegen, dat het initiatief nam, liet later weten dat het niet ging om een verlaging van de officiële prijs, maar slechts om een tijdelijke kor ting. Voor het effect van de maatregel maakte dat echter weinig verschil. PORTLAND (UPI) - In de Amerikaan se verkiezingsstrijd heeft Walter Mondale maandag voor een gehoor van studenten in Portland in Oregon de regering van president Reagan aangevallen omdat zij "het glas heft met bandieten". De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties (Jeane Kirkpatrick) klonk op de avond waarop Argentinië de Falklandeilanden aanviel, in Bue nos Aires met de (toenmalige) junta, zei Mondale, en Reagan is goede maatjes geworden met het racistische bewind in Zuid-Afrika. Reagan, ook sprekende tot studenten, in zijn geval van de Millersville uni versiteit in Pennsylvania die hem "nog eens vier jaar" toewensten, boor de de economische politiek van Car- ter-Mondale de grond in en zei dat het duo een dodelijke inflatie had inge voerd. Meer dan levenslang Een mili taire rechtbank in Istanbul heeft een linkse terroristische leider veroor deeld tot gevangenisstraffen van in totaal 1021 jaar. 5 maanden en 13 dagen op een reeks van beschuldigin gen Veli Yilmaz. een leider van de Turkse Revolutionaire Communistische Par tij (TDKPi, kreeg volgens het dagblad Cumhuriyet in Istanbul zijn lange straf samen met 309 andere leden van de partij, naar aanleiding van activi teit van de groep vóór de militaire machtsoverneming van 1980. Lou de Jong met de nieuwst verschenen delen van Het Koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog' DEN HAAG (GPD) - De grote groep Nederlanders en Indische Nederlan ders, die van begin 1942 tot augustus '45 hebben moeten leven onder de Japanse bezetting van het voormalige Nederlandsch Indië, hebben zich er altijd over beklaagd dat in Europa en in Nederland nauwelijks belangstelling bestaat voor de tragische gebeurtenissen uit die tijd in de 'Gordel van Smaragd'. De officiële geschiedschrijver van voerd tegen de Japanners en dat de het Koninkrijk der Nederlanden offers aan Nederlandse zijde groot tijdens de Tweede Wereldoorlog, waren dr. L de Jong. heeft thans aan de Dat elfde deel zal vier boeken be- boekhandel prijsgegeven het elfde slaan van in totaal 2500 bladzijden, deel van zijn serie, dat uitsluitend De eerste twee zijn nu uitgekomen, handelt over die oorlog in het kolo- de volgende twee komen in het niale rijk in de Indische Oceaan. Of najaar van '85 en de lente van '86 de groep van tropische Nederlan- In die vier boeken beschrijft De ders er blij mee zal zijn. is voorals- Jong de opkomst en de ondergang nog een grote vraag. De Jong re- van Nederland als koloniale macht kent af met veel mythen die rond met als culminatie de Japanse de rol van Nederland als koloniale overval, die een dubbele tragedie macht zijn geweven en rond de was: het einde van een koloniaal wijze, waarop landmacht, marine bewind en het verlies van een onge- en luchtmacht de strijd tegen de lijke strijd. Japanners hebben gevoerd. De Er is over het Japanse aandeel in Jong draagt overigens zoveel nieu- de Tweede Wereldoorlog bijzonder we feitenmateriaal aan. dat in elk veel literatuur verschenen in alle geval duidelijk wordt dat in Neder- lands-Indië een harde strijd is ge- (Slot zie pagina 7 kol. 2) Moord In Polen W N a een periode van be trekkelijke rust. gevolgd op de algemene amnestie Uit alle provincies aanvragen voor een abortusvergunning DEN HAAG (ANP) - Ruim 50 zieken huizen in ons land hebben tot nog toe een vergunning aangevraagd om abortussen fe mogen uitvoeren. De laatste gegevens dateren van 8 okto ber. De aanvragen lopen vooruit op de inwerkingtreding van de Wet Af breking Zwangerschap (in de wande ling Abortuswet) per 1 november. Minister Brinkman (WVCi heeft deze gegevens ter kennis gebracht aan de Tweede Kamer in zijn antwoorden op vragpn naar aanleiding van zijn be groting voor volgend jaar De bewindsman wil niet zover gaan om nu al de namen van de betrokken ziekenhuizen openbaar te maken. Hij wijst er op dat krachtens de nieuwe wet melding van het afgeven van een vergunning plaatsheeft in de Staats courant. Hij laat de Kamer wel weten dat aanvragen voor een abortusver gunning zijn binnengekomen uit alle elf provincies. Studenten in Portland gaven Monda le een naar zij hopen toepasselijk geschenk: een sportshirt met een groot nummer 1. WARSCHAU (AP) Op twee verschillende plaatsen hebben Poolse duikers in de rivier de Weichsel gezocht naar het stoffelijk overschot van de verdwenen priester Jerzy Popieluszko. Zijn lichaam werd echter niet gevon den. Het ministerie van binnenlandse zaken maakte in een communiqué bekend dat de speurtocht nog wordt voort gezet met „zeer gespecialiseerde apparatuur" Minister van binnenlandse zaken generaal Czeslaw Kiszc- zak heeft bekendgemaakt dat een kapitein en 'twee luitenants van zijn ministerie in verband met de ontvoe ring in staat van beschuldiging zijn gesteld. De kapitein zou hebben bekend dat bij de priester heeft vermoord en het lichaam in de Weichsel heeft gegooid bij de Noordpoolse stad Torun. De andere twee verdachten noemen evenwel een stuwmeer bij Wloclawek. vijftig kilometer ten zuidoosten van torun, als de plaats waar zij zich van het lichaam hebben ontdaan. Intussen meldden ooggetuigen dat de oproerpolitie maan dagmiddag ingreep bij een demonstratie van naar schat ting 1.000 aanhangers van Solidariteit in de Zuidwestpool- se stad Wrocklaw. In Warschau zagen werknemers van de staalfabriek Huta Warszawa af van een eerder aangekondigde werkonder breking. Zij deden dit naar aanleiding van een verzoek om kalmte van vakbondsleider Lech Walesa. iAdvertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Boerenkool gesneden, QE> zak 400 g Gehakt, 500 gê£53.98 kilo ,,..,94S 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. MIDDELBURG De Middelburgse politie heeft maandagmorgen het Turkse paar Nurcan Fridan en Bur- han Yilmaz en hun twee kinderen uit de rooms-katholieke kerk in Middel burg gehaald en ondergebracht in hel passantenverblijf van het politiebu reau. Het illegaal in ons land verblij vende gezin had sinds zondagmiddag in de kerk een tijdelijk onderkomen gevonden om hun uitwijzing uit Ne derland te voorkomen.Volgens een uitspraak van de Haagse rechtbank zou het gezin vandaag, dinsdag, naar Turkije moeten vertrekken, maar het paar wilde eerst de beslissing af wachten over een hernieuwd verzoek tot verstrekking van een verblijfs vergunning. De Middelburgse politie greep in. al dus politiecommissaris K de Vos. nadat via de PZC bekend was gewor den dat het gezin zich in de kerk bevond. Volgens de commissaris werd daarmee de stellige indruk gewekt, dat het paar zich op deze manier aan de uitzetting wilde onttrekken. In middels hebben de CDA-kamerleden mr J. Buikema en drs. M. Beinema vragen over de kwestie gesteld aan staatssecretaris van justitie mevrouw mr V N. M. Korte-van Hemel De kamerleden vinden dat de staatsse cretaris de dreigende uitwijzing van het Turkse gezin moet opschorten tot is beslist over een nieuw verzoek om een verblijfsvergunning. Zolang de staatssecretaris de vragen niet heeft beantwoord, hoeft het Turkse gezin het land niet te verlaten. (Zie ook pagina 9). Enkele familieleden van het gezin Yilmaz verlaten huilend het Middel burgse politiebureau. -| voor politieke gevangen, i "I Polen opnieuw in rep en roer. Aanleiding is deze keer de moord op de populaire 'arbeiderspriester' Jerzy Popieluszko. die ruim een week geleden werd ontvoerd De betrok kenheid van drie functionarissen van de veiligheidsdienst staat vast één van hen heeft bekend de pater te hebben vermoord Het stoffelijk over schot van de vermoorde priester is echter nog niet gevonden. De Poolse regering is in grote verlegenheid ge bracht door de geruchtmakende ont voering Intimidatie van aanhangers van de verboden vakbond Solidariteit in Polen is niet nieuw Politie en veiligheidsdiensten spelen maar al te vaak eigen rechter. In tal van gevallen zijn Solidanteitsaanhangers letterlijk in elk geslagen. Wie niet horen wil. moet maar voelen, is zo'n beetje de filosofie van tal van veiligheidsfunc tionarissen. Weliswaar zijn inmiddels honderden van de slechtste elemen ten ontslagen, maar dat heeft geen einde kunnen maken aan de politie- terreur De moord op Popieluszko gaat echter wel erg ver. Het duidt er op. dat de binnenlandse veiligheids dienst een staat in de staat is, die onwettige en geheime acties van haar leden op zijn minst oogluikend toe staat. Van rechtstreekse betrokken heid van de regering-Jaruzelski is vermoedelijk geen sprake. Zij is ech ter wel mede-verantwoordelijk voor het gebeuren Nog maar enkele maan den geleden ontketende diezelfde re gering een ware lastercampagne te gen de immens populaire priester, die vanaf de kansel het communistische regime in zijn land fel hekelde en die algemeen werd beschouwd als een belangrijk vertegenwoordiger van So lidariteit. De verklaring van de drie ontvoer ders dat zij Popieluszko om poli tieke redenen hadden gekidnapt de regering trad te lankmoedig tegen de priester op, waren zij van oordeel wijst op een ongezonde factievorming binnen de hoogste organen in Polen. Het regime van generaal Jaruzelski. dat door de amnestieverlening de weg tot stabilisering in Polen had ingesla gen. ziet zijn verzoeningspogingen in één klap te niet gedaan De uitvoer ders van de moord en hun trawanten willen de tot een gematigd regime uitgegroeide regering-Jaruzelski ken nelijk zo snel mogelijk ten val bren gen De generaal heeft zich de laatste tijd steeds meer ingespannen de uiter sten in zijn land tot elkaar te brengen. Bevoogd als hij wordt door Moskou kan Jaruzelski niet veel anders dan de Polen de harde hand van het regime laten voelen. Tegelijkertijd echter doet hij voorzichtige pogingen demo cratische hervormingen in te voeren Naar het oordeel van de verboden vrije vakcentrale zijn er nog te weinig veranderingen en is het tempo veel te laag, maar bij de top van Solidariteit is de erkenning dat het huidige regi me onder uiterst moeilijke omstan digheden moet regeren. Vakbondslei der Lech Walesa ziet bijzonder scherp, dat de ontvoering en de daarop ge volgde moord een provocatie zijn van de voorstanders van de harde lijn. Het zou een ramp zijn voor het land als de dood van Popieluszko zou leiden tot een confrontatie tussen aanhangers van Solidariteit en de roomskatholie- ke kerk enerzijds en de regering- Jaruzelski. gesteund door het leger, anderzijds Nederlands-Indie Het voormalige Nederlands-Indiè heeft nu ook zijn eigen geschre ven oorlogsgeschiedenis. Vandaag verschijnen de eerste twee banden van deel 11 van het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoor log, dat geheel is gewijd aan de voor malige Nederlandse kolonie In 1985 en 1986 volgen nog eens twee banden, die met name zullen handelen over de jaren van de Japanse bezetting <1942- 1945). De Jong rekent af met de in Nederland wijd verbreide opvatting dat het allemaal niet zo erg is geweest in de Oost. Het was wél erg Het is altijd een verwijt geweest van de naar Nederland teruggekeerde overleven den uit Nederlands-Indie. dat de Ne derlanders zo weinig belangstelling hadden voor de strijd tegen de Japan ners en uitsluitend gefixeerd waren (zijn) op de oorlog en zijn nasleep in Europa De Jong heeft alle feiten en gebeurtenissen tot half maart 1942 op onnavolgbare wijze op een rij gezet, zodat niemand zich meer kan beroe pen op onbekendheid. In details be schrijft de historicus de hopeloze strijd van de Nederlanders en hun bondgenoten tegen een oppermachti ge vijand, die in wreedheid en sadisme niet onderdeed voor de Duitse oor logsmisdadigers De Jong laat zich uiterst kritisch uit over het Neder landse koloniale beleid. Zijn typering van een dubbele tragedie in Neder- lands-Indië het tragische einde van de Nederlandse politiek ten opzichte van het eilandenrijk en de tragedie van de stnjd tegen de Japanners, geeft deel 11 van Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoor log een extra dramatisch tintje. Dim UNESCO-vredesprijs - De UNES CO heeft de jaarlijkse prijs voor de vrede dit keer toegekend aan de inter nationale organisatie van artsen ter voorkoming van een kernoorlog IPPNW (International Physicians for the Prevention of Nuclear War). De beide voorzitters van de organisatie, prof Bernard Lown uit de Verenigde Staten en de Russische arts Evgueni Chazov. zullen de prijs op het hoofd kwartier van de VN-organisatie in Parijs officieel in ontvangst nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1