PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 'overleeft' otie van afkeuring 4 Rainer Barzel treedt af als president Bondsdag Nederland wil volledige terugtrekking Israël i Benzine vandaag iets goedkoper DA EN VVD ACCEPTEREN UITLEG Veilinghal Goes Kaboel laat journalist vrij CASINO PUTTE CASINO-CLUB PUTTE I Minder wind JWisselend bewolkt, eerst nog kans op ■ec;i bui. Geleidelijk verder afnemende wind. Middagtemperatuur omstreeks 113 graden eii:; 27e jaargang no. 254 Vrijdag 26 oktober 1984 zaterdag 27 oktober 225 kramen, open 9-17 uur. pms PW ndia - -jTTERDAM ANP: - De meeste benzinemaatschappijen en vrije pomphou- cent per liter en 182,2 cent voor normale benzine. De prijzen van diesel en Ipg rrj zullen met ingang van vandaag, vrijdag, de prijs van super- en normale blijven voorlopig onveranderd. -zine verlagen. De prijsverlaging is niet in alle gevallen gelijk, maar De prijsverlagingen voor super- en normale benzine zijn een gevolg van de iommelt rond de anderhalf a twee cent per liter. recente daling van de noteringen op de internationale produktenmarkt en van het zwakker worden van de dollar, aldus woorvoerders van oliemaatschappij- 2? imeestvoorkomende prijzen bij de zelflankstations worden voor super 186,4 en en houders van vrije pompen ^)EN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financiën) is gistermorgen gemakkelijk overeind ebleven in het door de PvdA aangespannen spoeddebat over zijn uitlatingen aan het adres F an vooral jonge werklozen. Een motie van afkeuring van oppositieleider Den Uyl kreeg illeen de steun van PvdA en de kleine linkse fracties. Ondanks harde taal van Den Uyl hield 'ij: j iuding vast aan belangrijke delen van zijn uitspraken, gedaan in een interview met het lagblad Het Vrije Volk an de stemming ging een heftige „Dat is een regelrechte bedreiging In antwoord op de beschuldigingen oordenwisseling vooraf, waarbij Den van deze grote groepen". Hij wees van Den Uyl herhaalde minister Ru- li alsnog de aanwezigheid van mi- erop dat in de sociale zekerheid een ding zijn eerdere uitleg dat het inter- iter-president Lubbers en de voort- stelsel van strafkortingen bestaat in- view niet bedoeld was om alle werklo- tfing van het debat aanstaande dien werklozen te weinig moeite doen. nsdag verlangde. Dat zou het kabi- Ruding wekte voorts een valse sug- de gelegenheid bieden zich te gestie door in zijn verklaring te verwij- uigen over de eventuele gevolgen an de motie. «n Uyl verweet CD A-fractieleider De I ;nes, die aandrong op onmiddellijke warning, een poging tc doen deze msequenties 'onder te schoffelen'. motie van afkeuring heeft 'staats- j betekenis'. Het kabinet moet Bordelen of aanvaarding zal leiden r. een kabinetscrisis, of dat het ge- o'g beperkt kan blijven tot een mi- Bterscrisis, aldus Den Uyl. gaar De Vries, gesteund door WD- cider Nijpels, hield vol dat nu eerst !l oordeel van de Kamer over de r.otie moest worden afgewacht. De „De minister heeft het recht zo ;el mogelijk te weten hoe de Kamer rer de motie denkt". En Nijpels: Set is volkomen onzin wat de heer Uyl zegt. Het oordeel over de e is nu aan dit parlement, aan leze Tweede Kamer". Waarna beide facties tegenstemden. motie van de PSP'er Willems, raarin de uitlatingen van minister Suding als onjuist worden gekarakte- liseerd, werd door de Kamer verwor- sn. Ook bij de stemming over deze aotie deelden de partijen zich vol- jens de links-rechtsverhouding. n naar belastingfraude, zei Den Uyl. zen over één kam te scheren Hij had vooral bedoeld te spreken over die werklozen, die geen moeite meer doen om werk te zoeken. En hoewel de groep niet-werkwilligen kleiner was dan de groepen die wel werk proberen te vinden, gaat het hierbij wel om een grote groep. En één niet-werkwillige is eigenlijk al te veel. Correctie CDA-fractieleider De Vries toonde er zich tevreden over dat de minister zijn uitspraken inmiddels 'op hoofd lijnen' heeft gecorrigeerd. Daarmee beschouwt de CDA-fractic de zaak als afgedaan. De geloofwaardigheid van de minister is niet aangetast, aldus De Vries. VVD-fractieleider Nijpels liet weten dat zijn fractie de opvattingen van Ruding steunt, maar ongelukkig was over de presentatie ervan. AMSTERDAM (ANP) - Zes gevangenen hebben donderdagavond tegen 8 uur kans gezien te ontsnappen uit de Bijlmerbajes in Amsterdam. In totaal drie bewaarders werden kend. Veertig politiemensen zijn hierbij onder bedreiging van glazen ingezet om jacht op de groep te en kapotgeslagen flessen vastge- maken. bonden De zes gevangenen gooi- Het zijn twee Nederlanders, twee den vervolgens een groot biljart Italianen, een Brit en een Jorda- door een raam - dat gebeurde ook nlèr. bij een eerdere ontsnapping - en verdwenen over de muren. Foto. Een zevende gedetineerde is De politie heeft niet de indruk dat niet verder gekomen dan de gracht de gedetineerden hulp van buitenaf rond de gevangenis. De man, een hebben gehad. Voor welke delicten Chinees, raakte door de kou bevan- zij gevangen zaten is nog niet be- gen en kon worden gepakt. LUBBERS IN KOEWEIT: KUWEIT (ANP) - Nederland heeft zich voor de eerste maal onomwon den uitgesproken voor een „volledi ge" Israëlische terugtrekking uit ge- Den Uyl haalt fel uit naar minister bieden die sinds 1967 bezet worden Ruding tijdens het kamerdebat giste- gehouden. ren foto boven). In een gemeenschappelijke verklaring Minister Ruding citeert uit de krant die na afloop van het bezoek van tijdens zijn antwoord aan de kamer premier Lubbers en minister Van den (foto onder). lokken De oppositieleider verweet de minis- Hr ronduit te jokken toen hij ontken- Ie over werklozen te praten bij zijn lergelijking dat mensen liever bij 'tante Truus' bleven dan te verhuizen een baan. Den Uyl verweet Iuding verder zijn 'aanzienlijke aan gingen' aan het adres van de werk- n ook in de loop van het debat te hebben ingetrokken. Daarmee )«fl hij volgens Den Uyl deze groe- op een onaanvaardbare wijze mrecht gedaan. ,De werkelijkheid i§ dat honderddui- ienden al een of twee ja^r werkloos Öjn, en alle moeite doen een baan te ünden maar daarin niet slagen". al- Jus Den Uyl. Het interview met minis ter Ruding toont in helder Nederlands tan dat het kabinet streeft naar een rergroting van de inkomensverschil een verlaging van de uitkerin- •Hij leverde het onuitgesproken deel tan de Troonrede, de niet geschreven paragraaf in de toelichting op het wetsontwerp tot bevriezing en verla ging van de uitkeringen". Den Uyl noemde het schandelijk dat de minis ter ook tijdens het debat herhaalde Jat voor mensen, die te weinig inspan ning verrichten om werk te vinden, Mg steeds grote bedragen worden uitgetrokken. Vangstverdeling De EG-commissie stelt voor bij de verdeling van de visvang sten over 1985 de Nederlandse vissers 2000 ton haring toe te staan. (PAGINA 5) VOW Premier Lubbers heeft de deur naar de aanleg van een Vaste Oeververbinding Westerschel- de weer op een kier gezet. (PAGINA 9) Gasaanlanding De aanlanding van vloeibaar petroleumgas in Nederland wordt geconcentreerd in het Westerscheldegebied. (PAGINA 9) Radio, t.v. en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 Broek aan Kuweit is gepubliceerd, wordt gezegd dat ..in de besprekingen belde landen overeenkomstige stand punten bleken te hebben over het alom overheersende belang van het bereiken van een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oos ten, die het recht van het Palestijnse volk op zelfbeschikking en de volledi ge Israëlische terugtrekking uit in 1967 bezette gebieden verzekert" Tot de eerste oliecrisis, in 1973, ver school Nederland zich achter het ver schil in de Franse en Engelse teksten in de befaamde resolutie-242 die de Veiligheidsraad na de Zesdaagse Oor log in 1972 aanvaardde. De Engelse tekst sprak over een terugtrekking uit bezette gebieden zonder lidwoord, wat de mogelijkheid van niet volledi ge terugtrekking open liet, de Franse tekst kon worden'vertaald met terug trekking uit de bezette gebieden met lidwoord. Na de oliecrisis van 1973 en de boycot van Nederland spraken de landen van de Europese Gemeenschap zich uit voor wat officiéél werd genoemd „het beëindigen van de territoriale bezet ting". De woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag, die verklaarde dat dit syno niem was met terugtrekking uit de bezette gebieden - met lidwoord -- werd door de toenmalige minister Van der Stoel gedesavoueerd en moest zijn functie neerleggen. Sindsdien heeft Nederland vastgehouden aan de uit drukking „het beëindigen van de ter ritoriale bezetting", zonder dit begrip nader te verklaren. Nog niet eerder werd gesproken over „volledige terug trekking". Van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken werd opgemerkt dat het uitgangspunt altijd is ge weest dat het verkrijgen van grond gebied door geweld onaanvaardbaar is, zoals ook wordt gezegd in de aanhef van resolutie 242. Het beplei ten van een volledige terugtrekking van Israëlische troepen sluit niet uit dat in het kader van een vredesrege ling zekere grenswijzigingen kunnen worden overeengekomen. PARIJS (AFP-DPA-UPI) - De Franse journalist Jacques Abouchar is donderdag vrijge laten uit een Afghaanse gevan genis. Hij keert op korte termijn naar Frankrijk terug, zo heeft de Afghaanse zaakgelastigde in Parijs, Abdullah Keshemand, gezegd. De journalist kan naar Frankrijk terugkeren met een Franse dele gatie die gisteren naar Afghanis tan vertrok De 53-jarige journalist van het televisiestation „Antenne-2" was zaterdag tot 18 jaar gevan genisstraf veroordeeld omdat hij illegaal Afghanistan was binnen gekomen en zich had aangeslo ten bij „contra-revolutionairen". Hij was op 17 september gevan gengenomen. (Advertentie) "24 observatie-roulette" Golden Ten behendigheidsspel Geopend: elke dag vanaf 14.00 uur Elke speler speelt met eigen kleur Geen fooien. Legimitatie verplicht. Koffie, gebak, drankjes en hapjes worden u gratis aangeboden Elke vrijdag en zaterdag bieden wij u bovendien gratis een heerlijk koud-buffet aan. Julianastraat 1 - hoek Antwerpsestraat - Putte (NB) Tel: 01645-2100. Bewaakte parkeergelegenheid. (Van onze correspondent BONN - Alle politieke partijen in YVcst-Duitslaiul zijn opgelucht over het feit dat de 60-jarige christen democraat Rainer Barzel gisteren is afgetreden als president van de Bondsdag. Volgens de meeste politici had Barzel ook geen andere keus. Bij het verhoor van de inmiddels gepen sioneerde Flick-directeur Max Paef- gen door de parlementaire enquête commissie bleek namelijk dat er wel degelijk een samenhang bestond tus sen de activiteiten in de jaren '70 van de parlementariër Rainer Barzel voor het advocatenkantoor van dr. Paul in Frankfurt en het feit dat Flick dit kantoor circa 1,7 miljoen mark voor adviezen heeft betaald. Paefgen verklaarde dat Barzel in 1973, toen hij net was afgetreden als partij en fractievoorzitter van de CDU. her haaldelijk bij directieleden van Flick was geweest om te vertellen dat hij binnenkort voor de advocatenmaat- schap van zijn vriend Albert Paul zou gaan werken. Daarop had Paefgen zijn concern geadviseerd een contract met die maatschap af te sluiten. Zon der Barzel had het kantoor-Paul nooit opdrachten van Flick gekregen. Rainer Barzel. zo mag worden ver moed. heeft de enquêtecommissie woensdag dus voorgelogen, toen hij verklaarde dat zijn werk voor het advocatenkantoor niets met Flick te maken had. Op dat moment was Barzel nog de op een na hoogste representant van de Bondsrepubliek Duitsland en stond hij bovendien on der ede Het is niet uitgesloten dat dit juridische consequenties heeft. Overigens had Barzel zich voor zijn tweede verhoor door de parlementaire enquêtecommissie ziek gemeld. Nog donderdagmorgen had hij een brief geschreven aan de voorzitter van de CDU-CSU-fractie. Dregger, waarin hij meedeelde niet meer tegen de politie ke en psychologische druk te zijn opgewassen. In het belang van het werk van de Bondsdag had hij beslo ten als president af te treden. Wie zijn opvolger wordt, fs nog niet bekend. In Bonn circuleren de namen van de minister van Duits-Duitse betrekkingen, Heinrïch Windelen, en van de staatsminister in de Bonds- kanselarij, Friedrich Vogel. CDU- CSU-fractievoorzitter Alfred Dreg ger heeft laten weten dat hij geen enkele belangstelling voor het voor zitterschap van het parlement heeft. Rainer Barzel Bewustzijnsproces in Zuid-Afrika T^ve grootscheepse militai- ;wiJ_/re operaties van het ^•VCI Zuidafrikaanse leger, deze week, tegen zwarte woonge- i~meenschappen rond Johan nesburg beginnen verdacht veel te lijken op een regelrechte oorlogs verklaring van het blanke minder heidsregime aan de van alle politieke rechter, verstoken zwarte meerder heid De acties leverden niet meer op dan de arrestatie van enkele honder den criminelen, beschuldigd van on geoorloofd bezit van hasj tot en met verboden wapenbezit. Een rechtvaar diging van de door zevenduizend mili tairen uitgevoerde acties kan er niet in worden gezien. De Zuidafrikaanse regering draagt in belangrijke mate bij aan de toeneming van geweld in het land. De nieuwe regering-Botha ziet zich geplaatst tegenover een steeds zelfbewuster optredende zwar te bevolkingsgroep, die haar numerie ke meerderheid in politieke (mede-)- zeggenschap uitgedrukt wil zien. De verkiezingen voor een aparte Indiër- en een kleurlingenkamer hebben de 22 miljoen zwarten, meer dan zeventig procent van de bevolking van Zuid- Afrika. opnieuw bepaald bij hun uit zichtloze situatie. Maatschappelijk gezien komen zij. op een enkele uit zondering na. nauwelijks verder dan de onderste sporten van de ladder. Politieke rechten bezitten zij in het geheel met Als inwoners van Zuid- Afrika hebben de zwarten het twijfel achtige genoegen dagelijks met de kwalijke gevolgen van de 'apartheid' in aanraking te komen, hetgeen ui terst vernederend en mensonterend is. De in de zwarte woonwijken opge groeide jeugd - mmder volgzaam dan de oudere generatie - is de ziel van het zwarte verzet tegen de blanke over heersing Zelfs niet met het leger is de Zuidafrikaanse regering in staat de zwarte bevolking haar wil op te leg gen. Het bewustzijnsproces onder de zwarten in Zuid-Afnka vindt zo wel in als buiten het land stimulan sen. Ongewild levert ook de eigen regering een bijdrage. Een voorbeeld daarvan is het zogeheten Nkomati Verdrag tussen de republiek Zuid- Afrika en de volksrepubliek Mozambi que van half maart dit jaar Het zwarte bevrijdmgsfront voor Zuid- Afrika, het ANC, kan sindsdien niet meer vanuit Mozambique tegen het regime in Pretoria ageren. Door de niet aflatende druk van de regering- Botha op de regeringen van de zwarte buurlanden, is het ANC in Zuid-Afrika steeds meer op zichzelf aangewezen. Hulp van buitenaf is vrijwel onmoge lijk geworden, waardoor de onder gronds opererende ANC-ers meer dan voorheen op zichzelf zijn aangewezen. Meer en meer dringt het besef bij het zwarte bevolkingsdeel van Zuid-Afri ka door dat veranderingen van bin nenuit moeten komen, niet van bui tenaf. De vastberadenheid van de blanke minderheidsregering alle macht aan zich te houden, dwingt de zwarten. Indiërs en kleurlingen voor hun eigen positie op te komen Dat kan niet zonder in botsing te komen met het huidige regime Sharpville en Sebokeng zijn daar voorbeelden van. De rellen uitsluitend toeschrijven aan misdadige elementen', zoals Pretoria doet. is een te simpele voorstelling van zaken Onder de tienduizenden demonstranten bevinden zich onge twijfeld heel wat rellenschoppers. maar de diepere oorzaak van de huidi ge onlusten in Zuid-Afrika heeft wei nig met misdaad te maken, echter alles met een nieuw bewustzijnspro ces van duizenden zwarten, die een betere maatschappij voor zich opei sen Het zwarte volksverzet in Zuid- Afrika voelt zich ook gesterkt door de toekenning van de Nobelprijs voor de vrede aan één hunner: de vreedzame strijder tegen apartheid bisschop Desmond Tutu van de Ang licaanse kerk. De Zuidafrikaanse re gering is weinig ingenomen met de onderscheiding voor één van haar onderdanen, ir.aar de zwarte bevol king van Zuid-Afrika ziet in de vredes prijs de internationale erkenning van haar strijd tegen het apartheidsregi me De blanke machthebbers in Pre toria zijn bij voorbaat argwanend als een Zuidafrikaan een buitenlandse onderscheiding krijgt. Enkele maan den geleden viel" dezelfde afwijzing in regeringskringen te beluisteren toen dr. Beyers Naudé de Four Freedoms Award werd toegekend. De Zuidafri kaanse dommee kreeg geen toestem ming van zijn regering de prijsuitrei king in Middelburg bij te wonen Alleen zijn vrouw en dochter, niet 'geband' zoals Beyers Naudé. moch ten de reis maken. Overigens ls Bevers Naudé sinds kort weer geheel vrij man, die kan gaan en staan waar hij wil De Zuidafrikaanse regering is de laatste tijd niet helemaal conse quent in haar daden. Enerzijds wor den kleine concessies gedaan aan de wurgende apartheid, anderzijds wor den de zwarten meer onderdrukt Kennelijk is de regering het niet hele maal eens over het te voeren beleid. De blanke minderheidsregering is nog (lang0) niet zover dat zij bereid is de zwarten, de kleurlingen en de Indiërs in de politieke macht te laten delen. Voor de vorm hebben kleurlingen en Indiërs nu een eigen 'volksvertegen woordiging', maar van werkelijke machtsoverdracht naar deze politieke lichamen - gesteund door niet meer dan 15 procent van de bevolking - is geen sprake Intussen blijft het bloed van onschuldigen vloeien. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1