L CHRIS DE BURGH Wereldwijd debuut The Raiders wachten op een hit PZC/ kunst/cultuur Folkloristisch Danstheater Theater Seth Gaaikema Kamermuziek Bevrijdingsdag in 't Beest Films Concerten Lr O m The Fixx Het Folkloristisch Danstheater treedt vanavond, don derdag in de Schouwburg te Middelburg, vrijdag avond in de Concertzaal te Zierikzee en zaterdag avond in de Prins van Oranje te Goes op met het programma 'Maskers Mythen'. De voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Het eerste deel van hel programma 'Maskerade', wordt gebruikt om de plaats van het mombakkes' in de verschillende culturen uit te duiden. Het masker speelt al sinds de ijstijd een rol in vele menselijke rituelen en dus ook in de dans, die eeuwenlang van rituele aard is geweest. Het tweede deel van het programma, 'Mores- ca', laat de invloed van de Moorse (de Berber-)cultuur op de Europese dans zien. De Amerikaanse actrice Marian Holle van het kunstenaarscollectief 'Cosmic Illusion' geeft vrijdag avond in het Zuidlandtheater te Terneuzen (20.00 uur), en zaterdagavond ('20.30 uur) en zondagmiddag (16.30 uur) in het Vestzaktheater te Vlissingen voor stellingen van 'Desiree', een eenacter van Norman de Palm. 'Desiree' is het verhaal van een vrouw, die met wanhoop en moed vecht om het leven terug te krijgen. De voorstellingen zijn in het Engels, maar goed begrijpbaar voor hen die de taal niet machtig zijn. De regie van 'Desiree' is in handen van Felix de Rooy. Purper (Enk Brey. Haye van der Heyden, Toine van Benthem. Adelheid Roosen en Willem Gulcher) is zaterdagavond ln cultureel centrum De Halle in Axel te horen en te zien in 'Purper 3' (20.00 uur) 'Purper 3' bevat muziek (close harmony), cabaret, theater, en pretendeert vooral niet te weten hoe de wereld her vormd moet worden. Regieadviezen kwamen van Lex de Regt. Peter Oosthoek en Gerard Thoolen. De Hoofdstad Operette geeft woensdagavond in de Schouwburg te Middelburg een voorstelling van 'Die Lustige Witwe' van Franz Lehar (20.00 uur - uitver kocht). Robert Paul treedt zaterdagavond in gemeenschaps centrum Meulvliet in Tholen op met zijn nieuwe programma 'Zo gepiept' (20.00 uur). In deze one-man show komen actuele thema's, liedjes en een aantal nieuwe 'prominenten' voor het voetlicht. Robert Paul wordt begeleid door Heimig van der Vegt (piano/ synthesizers), Erik Raayman (gitaar/basgitaar) en Mar tin Dijs (slagwerk/percussie). De poppenspeler Sjaac Vereist en de cabaretière Alice Zwolschen geven zondag in het Lunchcafé Stad huis te Goes een 'koffieconcert'. Sjaak Vereist uit Middelburg, winnaar van de pers- en publieksprijs van het Solofestival Goes 1984. zal delen uit zijn nieuwe spel 'Heer Halewijn' brengen. Alice Zwolschen uit Zwolle, die tijdens het Solofestival Goes de juryprijs won, zal naast stukken uit haar winnende presentatie ook delen uit een nieuw programma brengen. Poppentheater Parcival geeft woensdagmiddag (14.30 uur) in Filmtheater Meccano in Middelburg (de plaats waar Willem Parcival voortaan zal optreden) een voorstelling voor kinderen tot 12 jaar van het nieuwe programma 'Meisje met het Rode Kapje', een bewerking van het sprookje 'Roodkapje' van Grimm Willem Parcival speelt overigens in deze produktie met handpoppen in plaats van met stokpoppen Seth Gaaikema treedt dinsdagavond in de Prins van Oranje te Goes op met zijn one man show 'Het Orakel II' (20.00 uur). 'Het Orakel II' is een vernieuwde versie van het programma waarmee Seth Gaaikema vorig jaar door het land trok. Op muziek van Noêl Coward zingt Gaaikema nieuwe liedjes, geënt op de crisis, cabaret op vaudevilleklanken, crisis op musicalmelodieën en ei gentijdse, soms op pop geïnspireerde composities van Seth Gaaikema zelf en Bob Zimmerman. Tussen de liedjes door zal het 'Orakel' opnieuw kernachtige uitspraken doen. Het Delftse studentengezelschap 'Krashna Musica' geeft zaterdagavond in de bovenzaal van het museum 'De Schotse Huizen' in Veere een kamermuziekavond (20.00 uur). 'Krashna Musica' bestaat uit een blaaskwintet en een strijkkwartet Het blaaskwintet, dat bestaat uit Peche Hoekstra (fluit), Sabine Michiels (hobo), Kees Reijn- ders (klarinet). Ada Bienfait (fagot) en Arnold van Haaften (hoorn) treedt sinds 1973 op op scholen en tijdens huisconcerten en maakte een tournee door Nederland. Het strijkkwartet, dat pas sinds 1980 bestaat, bestaat uit Guido Hillen (viool). Maarten Schokking (viool). Marlène Bermis (altviool) en Paul Lenfkens (celloi 'Krashna Musica' zal in Veere werken ten gehore brengen van Danze. Ibert. Poulenc. Mozart en Ligeti. Het jongerencentrum 't Beest in Goes presenteert zaterdag een programma dat in het teken staat van de 40-ste herdenking van de bevrijding van Goes. De groep Carbazol treedt vanaf 16.30 uur op. Deze achtmansformatie brengt swingende muziek ten geho re variërend van funk-rock tot reggae. De Surinaamse dichter Edgar Cairo treedt vanaf 22.00 uur op. Edgar Cairo zal worden begeleid door Zapata Jov, een congaspeler. Cairo, die naast het schrijven van romans en gedichten, actief is op het gebied van toneel en muziekttheater. zal een programma brengen van een mengeling van theater en voordracht. Na Edgar Cairo treedt de reggae-formatie Djeynah Delbety and the Revelation Time op Djeynah Delbety. oorspronkelijk afkomstig van het eiland Martinique, werkte de laatste jaren als zanger en gitarist in Parijs. Na zijn ontmoeting met de Revelation Time verhuisde hij dit jaar naar Nederland. Ir. 't Beest zullen verdpr tijdens het programma dia's van de jurist-graficus Klaus Stack gedraaid worden. Het Filmhuis Zuidland vertoont vanavond, donder dag in het Zuidlandtheater Temeuzen de film 'Erendi ra' van Ruy Guerra (20.00 uur). De film, naar een scenario van Gabriel Garcia Marquez. gaat over een zeer oude grootmoeder die haar kleindochter prosti tueert als straf voor het afbranden van haar huis. Dc hoofdrollen worden vertolkt door Irene Papas en Claudia Chana. Het Zeeuws Filmcircuit heeft deze week de film 'Frankenstein' van Andy Warhol op het programma staan. De film is een vermakelijke versie van de oorspronkelijke film uit 1931 met Boris Karloff. De film is te zien vanavond in De Piek te Vlissingen (21.00 uur), vrijdagavond in 't Beest te Goes (20.30 uur) en zaterdag in Midgard Middelburg (20.30 uur). Het Filmtheater Meccano in Middelburg vertoont deze en begin komende week vier films. Vanavond, vrijdagavond en zaterdagavond (20.30 uur) draait de film 'No habra mas Penas ni Olvido' van Hector Olivera. de winnaar van de Zilveren Beer en van de internationale Kritiekprijs (Berlijn 1983). 'Geen tranen meer, geen vergeten' schetst op vermakelijke wijze de ernstige situatie van het zelfvemietigingsproces van een volk. Vrijdag (23.00 uur), zaterdag (23.00 uur) en zondag (20.30 uur) wordt 'De Illusionist' van Jos Stelling en Freek de Jonge vertoond, een even geestige als ernsti ge ontroerende film over de prijs van ambitie en het hervinden van onschuld Maandag en dinsdag (20.30 uur) draait 'Le demier metro' van Truffaut met in de hoofdrollen Gerard Depardieu. Catharine Deneuve en Jean Poiret. De film laat de situatie zien in een theater in Parijs tijdens de oorlog. Woensdagavond wordt 'Max Havelaar' van Fons Rade makers vertoond (20.30 uur). De film naar het beroem de boek van Multatull reconstrueert de tijd toen Indonesië nog een kolonie van Nederland was. Het Alhambratheater te Vlissingen vertoont woens dagavond de ZVU-film "Author, Author' van Arthus Hiller met in de hoofdrollen Al Pacino, Cyan Cannon en Tuesday Weld (20.00 uur). De film laat Al Pacino zien als toneelschrijver die langzaam aan leert hoe hij alleen vijf kinderen moet opvoeden. Het Europees Philharmonisch Orkest geeft vrijdag avond in samenwerking met het koor van de Europese Gemeenschappen in de r.-k. kerk in Oostburg een concert onder leiding van Jean Jakus (20.30 uur). Er worden werken uitgevoerd van Handel, Torelli, Pleyel en Mozart Thérèse Steinmetz, het Trio Nico van der Linden en het Zigeunerorkest Andrei Serban presenteren vrijdag avond in Den Dullaert Hulst een programma onder de titel 'De Nacht van de Balkan' (20.00 uur). Er zullen liederen uit het gehele Balkanrepertoire ten gehore worden gebracht Het Balkan-ensemble Letnica geeft vrijdagavond in 'De Westpoort' te Goes het eerste van vier optredens (22.00 uur). Letnica, dat sinds twee jaar in de huidige samenstelling optreedt, beschikt over een uitgebreid repertoire van muziek uit de Balkanlanden. Zaterdagavond wordt in de N. h kerk te Kruiningen een herdenkingsconcert gegeven om 40 jaar bevrijding te vieren (20.00 uur). Uitvoerenden zijn Ad van de Wege orgel i. de sopraan Tilly den Boer uit Hansweert en de mandolinevereniging Excelsior onder leiding van Bas Leys. Naast een concert van werken van Bach zal er een samenzang zijn uit 'Valerius Gedenkklanken' Aan de avond, die door burgemeester H Boer van Reimers- waal geopend zal worden, werkt verder mee mevrouw M. de Jager die gedichten over de bevrijding zal voordragen. Dirk Cornelis (orgel) en Paul Voet (trompet) geven zaterdag in de r.-k kerk van Clinge een concert van werken van Telemann. Buxtehude, Stanley. Van den Gheyn en Handel. Het concert begint om 20.00 uur. The New Orleans Train Jazzband uit België treedt zondag op in jazz-café Porgy and Bess in Temeuzen 114.00-18.00 uur). Deze zevenmansformatie is bekend ln binnen- en buitenland en deed enkele jaren geleden mee aan het internationaal Dixielandfestival in Dres den. Verder toerde de band met vooraanstaande (New Orleans- )j azzorkesten. In de serie concerten die de Stichting Nieuwe Muziek in Filmtheater Meccano presenteert, geven Jan de Jong (gitaar), Paul Thermos (altsaxofoon) en Mi chael Vatcher slagwerk i zondagmiddag een concert 16 30 uuri. Jan de Jong, die een soloconcert zal geven, brengt muziek ten gehore die terug te brengen is naar een eigen taalvorm. Muzikale voorbeelden heeft hij niet. maar zijn muziek heeft verwantschap met ab stracte beeldende kunst Het duo Paul Thermos en Michael Vatcher brengt geïmproviseerde muziek ten gehore met invloeden vanuit de hedendaagse 'seneuze' muziek. ,J®Tk ben een erg gelukkig mens en zing daarom weinig over mezelf. Mijn muziek komt Chris de Burgh mX voort uit fantasie en is beinvloed door de Ierse melancholiek". Een korte zelfanalyse ^■n Chris de Burgh (36) in de woonkamer van zijn appartement aan de rand van Dublin. SBndat het Ierse telefoonnet niet tot de beste van de wereld behoort, duurt het ruim een uur een reeks van jaren, mei constante elpees en niet te vergeten live-optre dens. 3 «-dal de artistieke diplomatenzoon verbinding kan krijgen met Nederland. Een telefo- Erkenning sch interview en dat sluit wel aardig aan bij De Burgh's meest recente elpee 'Man on the aarr.il ris de Burgh geeft 1 november een ever* snalig concert in ons land. Met zijn sa puur Canadese band treedt hij ln muziekcentrum Vredenburg in recht. Op het moment van het JOt erview, een paar dagen voor de gr0(1( mee door Canada en Amerika, akt Chris zelf nog dat het concert in y zal plaatshebben. De gok om ir die grote iocatie te kiezen wordt eindelijk niet genomen en dat mag nptomatisch heten voor zijn be- ndheid in Nederland. Waar de West- :tsers zich werkelijk verdringen om Jsangskaartjes en Skandinaviers s platen bij tienduizenden aftie- n. reageren de popliefhebbers in de je Landen wat gereserveerder op man, wiens zoete minstreelpop hin de loop der jaren heeft ontwik- 9 ;d tot pakkende rock. De samen ging met Rupert Hine heeft zijn uziek weliswaar een stuk toeganke- ier en commerciëler gemaakt, maar t wachten is nog altijd op een hitje in Nederland, dat Chris de definitieve „Ik heb eigenlijk nooi geloofd in die doorbraak kan bezorgen. Voor De successtory. Ik hecht er meer waarde Burgh is dat een moeilijke opgave. aan mijn erkenning af te dwingen in De rhythm bluesgroep The Juke Joints treedt vrijdagavond op in café De Poort in Middelburg (21.00 uuri. De groep brengt een zeer eigen geluid ten gehore, waarbij de opvallende zang de stevige basis van drums, bas, mondharmonika en gitaar benadruk ken. The Juke Joints bestaat uit Richard Eversdijk, Peter Kempe, Ri- nus Oudejans en Mart Vogelzang Vrijdagavond treden The World War Rockers op in jeugdsoos Brogum in Zierikzee. (21.00 uur). Dit Haarlem se trio wordt aangevoerd door zanger/ gitarist Fred Kienhuis. The World War Rockers brengen rock-muziek ten gehore, met associaties naar The Clash. De Middelburgse formatie N N treedt zaterdagavond op in jongeren centrum De Piek in Vlissingen (21.00 uur). De band, die Nederlandstalige muziek speelt, bestaat uit onder ande ren Jeroen van der Slikke (gitaar, zang, mondharmonika) en Wim Reij- nierse (drums). Daarnaast maken nog een bassist en twee gitaristen deel uit van de groep Met zanger Freddie Frederiksen als vervanger van Bobby Kimball heeft de Amerikaanse groep Toto haar vijfde lp 'Isolation' opgenomen. De door de groep zelf geproduceerde lp is de langverwachte opvolger van die in 1982 met zes Grammy's onderscheiden werd. rijkdom door een nu pas teruggevonden brief van de in 1969 overleden Rolling Stones-gitarist Brian Jones. In de brief die onlangs in een kast gevonden werd erkent Jones vader te zijn Mark. zoon van Pat Andrews en kondigt hij aan met haar te gaan trouwen. In 1966 werd Jones veroordeeld alimentatie voor Mark te betalen, na een proces dat Pat Andrews tegen hem had aangespannen. Toen Brian Jones een van de oprichters van de Stones in 1969 levenloos in zijn zwembad werd aangetroffen liet hij enkele miljoenen dollars na. Volgens platenmaatschappij Telstar is het vooral aan radio-dj Frits Spits te danken dat het nummer Belle Hélène' als nieuwe Doe Maar-single is gekozen. Mèt toestemming van de groep zelf, zoals Telstar nadrukkelijk stelt. In ieder geval gaf de stem van Spits de doorslag toen op veelvuldig verzoek een nieuw 15-toerenplaatje uitgebracht \y.erd. Afgemeten aan de post bij de platenmaatschappij groeit de belangstel ling voor de al weer geruime tijd ontbonden groep Van een hereniging is echter volgens Telstar geen sprake. Die omschrijving hoorden we laatst ook nog set betrekking tot de Everly Brothers Bruce Springsteen eerder te gast in Platenhof heeft mogelijk een nieuw record kaartjes verkopen gevestigd. De zeven concerten die hij onlangs in de Sports Arena van Los Angeles gaf waren zo snel uitverkocht dat 'the boss' op een gemiddelde van 13.750 kaartjes per uur kwam. De bijbehorende op brengst omgerekend een slordige vijf miljoen julden was natuurlijk ook niet gek. Een 23-jarige Londenaar staat op de drempel van Drie Ip's heeft The Fixx nu gemaakt en alledrie zijn ze van een evenhoog als constant niveau. 'Phan toms' is de titel van het jongste werkstuk van deze Britse groep en producer was wederom Rupert Hine. Vaak - en natuurlijk ten onrechte - wordt The Fixx wel verweten dat ze niet in een bepaald vakje onder te brengen is. Misschien mede door deze 'handicap' is de groep nog niet echt doorgebroken. Toch is ook de muziek op Phantoms' weer niet bepaald ontoeganke lijk te noemen. Al gaat The Fixx op geheel eigen wijze met begrippen als 'couplet' en 'refrein' om, de slim gearrangeerde thema's, de zang van Cy Cumin en de 'atmosferische' gitaarklanken van Jamie Oram-West geven de groep steeds weer de benodigde herkenbaar heid. De stijlen - met invloeden van Bowie tot reggae - zijn aaneengesmeed tot hechte composities, die zich na verloop van tijd in je hoofd nestelen. Het aanstekelijke 'Less cities, more moving people' is daarvan een goed voorbeeld. Hoewel alle twaalf nummers er mogen zijn, is dit toch wel het hoogtepunt op 'Phantoms' Het is jammer dat de teksten deze keer niet op de hoes terug te vinden zijn. want die zijn zeker de moeite waard. Vóór het schrijven van nummers over een mogelijke kernoorlog een rage werd behandelde Cumin het thema in Stand of fall' (uit 1982) al op een manier waar Frankie goes to Hollywood en Culture Club nog wat van hadden kunnen leren. Misschien heeft iemand over een paar jaar nog iets aan 'Less cities, more moving people'. H. J K dat bijvoorbeeld in Duitsland gegaan. Daar ben ik met een soort opbouwwerk begonnen. Eerst vier concerten voor 300 mensen, het vol gende jaar tien iets grotere zalen en zo langzaam verder Ik kan het erg goed vinden met het publiek daar Mijn nieuwe elpee stond direct na de relea se al vier weken nummer een". De Burgh heeft overigens wel terdege een schare fans in Nederland. Zo lijkt heel Volendam. met zijn traditie en voorliefde voor close-harmony-pop, verknocht te zijn aan de in Argentinië geboren en in vijf landen opgegroeide zanger Dat Chris de Burgh op zijn zesde ('The Getaway') en zevende elpee ('Man on the Line') veel meer energie en rock in de groeven heeft geperst, hangt vol gens hem nauw samen met het toene mende aantal optredens „Vooral mijn laatste world-tour Ik heb toen zo'n 120 shows gedaan voor door gaans een groot enenthousiast pu bliek. meestal tassen de 5000 en 80.000 man. Als je eenmaal dat soort concer ten geeft, tendeer je naar een grotere expressie. Meer ritme, meer 'attack'. Rupert Hine heeft dat helpen ontwik kelen, als goed producer en vooral ook als vriend. Zelf ben ik ook veranderd, een stuk kalmer in de studio, ik probeer spanningen te verminderen, bewuster te werken en meer oog t hebben voor de opbouw van de songs. Het is gelukt om de opwinding van de concerten in de platen te stoppen De mensen die van de rustige ballades houden komen trouwens ook nog steeds aan hun trekken. En tenslotte letten we heel goed op het showele ment. Er zijn dit keer zo'n dertig mensen bij die hele show betrokken". Op 'Man on the line' was Tina Turner als gastvrouw van de partij. „Oh what a woman", verzucht Chris in zijn Dublinse appartementje, „ze was in de studio toen wij aan het opnemen waren. „No problem" was het ant woord. toen ik vroeg of ze wilde meedoen. Je loopt in die opnamestu dio's natuurlijk vaker mensen tegen het lijf, maar het blijft een heerlijk toeval om met zo'n fantastische vrouw te kunnen werken". Vooral met het oog op de Amerikaan se markt werden direct na het voltooi en van de elpee twee videoclips opge nomen. „Video is erg belangrijk ge worden. Het MTV-channel in de Ver enigde Staten heeft mij vorig jaar aan mijn bekendheid geholpen. Don't pay the ferreyman' was een hitsingle dankzij het videofilmpje dat er werd vertoond. Ik heb nu 'High on emotion' en 'I love the night' opgenomen. Die laatste is gebaseerd op een verhaal van Char les Dickens in Londen, zo'n 150 jaar geleden. Dat was een goed excuus om me weer eens in vreemde kledij te steken. Het andere filmpje is gewoon •;ebaseerd op een live-optreden en is .elukkig niet al te duur geworden. Een goede zaak, want het zou ver keerd zijn meer geld aan je videoclip dan aan je elpee te besteden". tDoor Pieter Ploeg) \ueen-produccr Mack heeft voor hen een belangrijke rol gespeeld. De ifdebuutsingle 'My way home' wordt een dezer dagen 'world-wide' I ((gebracht. In het buitenland toonden de platenmaatschappijen maanden deden al bijzondere interesse. Vooraanstaande popartiesten, onder wie ttddie Mercury, zijn vol lof over de groep. Kortom: The Raiders moet een treldband zijn. ie Raiders - voluit. The Raiders of the last Corvette - is een vrij nieuwe sderlandse rockgroep, bestaande uit doorgewinterde muzikanten: Carly Carlton (gitaar - o a. ex-Vitesse), Otto Cooymans (toetsen - ex-Time Bandits en ex-Vitesse), Rudy Englebert (bas - ex-Vitesse), Bertram Engel (drums - ex-Udo Lindenberg) en zanger Anton Verhagen „We wilden Nederland uit. Hier hadden we al zo vaak een plaat gemaakt. En altjjd liet een internationale doorbraak te lang op zich wachten Daarom zijn we naar het buitenland gegaan om een platencontract binnen te slepen Via Amerika is dat uiteindeli)k bij EMI m Duitsland gelukt. De maatschappijen daar zijn bereid om flink geld te steken in iets dat ze zien zitten. Als we de plaat in Nederland hadden gemaakt, was dat niet gelukt legt gitarist Carly Carlton uit Arnhem uit. Raiders Eén van de dansers van het Internationale Folkloristi sche Danstheater in 'Maskers en Mythen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 9