FNV-jongeren eisen excuses Ruding middels advertentie Dales wijst kruisraketten niet onvoorwaardelijk af PZCfl Zuid-Afrika reageert fel op veroordeling in VN SA 'GRIEVENDE'UITSPRAKEN IN KRANT Totale Britse mijnstaking afgewend Barzel ontkent aannemen geld Flick-concern het weer STAFCHEF FILIPPIJNEN OP NON-ACTIEF GESTELD Schorsing snelrechtszaak ontruiming na bomalarm Vergrijzing en ontgroening in de pas VEEL MEDE-EISERS IN PROCES TEGEN STAAT PvdA wint verkiezing voor raden Zuid-Holland DONDERDAG 25 OKTOBER PZC/ binnen-buiten land 3 OEN HAAG (GPD) - De Jongerenbeweging FNV eist dat minister Ruding van financiën de uitspraak over jeugdige werklozen terugneemt en zijn excuses aanbiedt. Dit om te voorkomen dat er mensen zijn die gaan geloven dat wat de minister gezegd heeft, waar is, ildus de advocaten van de jongerenbeweging gistermorgen tijdens een kort geding voor de jresident van de Haagse rechtbank. De Haagse rechter, mr. M.R. Wijnholt, doet 1 november uitspraak in deze zaak. )e manier waarop Ruding volgens de tentie in het Vrije Volk. de krant een olifant door de porseleinkast van jongerenbeweging FNV zijn spijt waarin hij vorige week onder meer de het hele jeugdbeleid van dit kabinet. Boet betuigen, is middels een adver- opmerkingen maakte dat jongeren zijn uitlatingen zijn ook goedkoop zich bij het zoeken naai- werk daar (omdat hij het falend beleid geheel „met een Jantje van Leiden van af terugwerpt op de werkloze jongeren) maken", of „liever bij tante Truus alsmede onverantwoordelijk, nu aller- blijven" dan elders werk te zoeken, wegen gewaarschuwd wordt voor marginalisering van de vele werkloze „De heer Ruding walst niet alleen als jongeren in de samenleving en de heer Ruding slechts olie op dat smeulende vuur gooit", aldus FNV-raadsman mr Sjef ter Laat. Beledigend JONDEN - De nu al bijna acht maan- jcn stakende Britse mijnwerkers iebben gisteren een forse morele ilap gekregen, omdat de bond van de oijnopzichters een staking die van daag zou beginnen en die ook alle nog «erkende kolenmijnen zou hebben platgelegd, heeft afgezegd. Pe bond van de mijnopzichters, de jjACODS. besloot daartoe gisteren na gesprekken met de directie van de itaatsmijnen, de NCB Het is nu zo goed als zeker dat de (lectriciteitscentrales tot tenminste ce vroege lente van voldoende brand- sof verzekerd zijn om te kunnen blijven draaien (Van onze correspondent BONN - Bondsdagpresident Rainer Barzel is niet van plan af te treden. Voor de zogenaamde Flick-enquéte- commissie van de Bondsdag ver klaarde de 60-jarige CDU-politicus woensdag wederom dat hij als lid van het parlement geen geld van de firma Flick heeft aangenomen. Hij zou ook geen enkele invloed heb ben uitgeoefend op een beslissing van de toenmalige sociaal-liberale rege ring om Flick vele honderden miljoe nen marken belasting kwijt te schel den. Barzel zei dat hij als politicus van de CDU-CSU-oppositie toen ook nooit met ex-bondskanselier Schmidt over de zaak-Flick heeft gesproken. Barzel ontkende niet dat hij als bondsdagaf gevaardigde tevens had gewerkt voor het advocatenkantoor van zijn vriend dr. Albert Paul uit Frankfurt. Als 'wetenschappelijk medewerker' ont ving hij tussen 1973 en 1982 bijna 1,7 miljoen mark. Dat geld was echter niet alkomstig van Flick, hoewel dit bedrijf een klant was van het advoca tenkantoor en in dezelfde periode ongeveer eenzelfde bedrag had over gemaakt. Vóór de zitting van de parlements commissie heeft Barzel overleg ge pleegd met Bondskanselier Kohl, die volgens krantebenchten ook geld van het Flick-concern heeft opgestreken. Ook zouden sociaal-democratische en liberale politici in de afgelopen jaren douceurtjes van het concern hebben gekregen. De top van de CDU heeft zich onder leiding van Bondskanselier Helmut Kohl woensdagavond over de affaire- Barzel beraden. Vandaag moet Barzel nog een keer voor de enquête-com missie verschijnen. De advocaten van dc jongerenbewe ging noemen een aantal uitspraken van Ruding grievend of beledigend. Met name omdat objectief vast te stellen is dat er voor jongeren bijna geen werk te vinden is. Dat komt voornamelijk door factoren van bui tenaf, zoals volgens de advocaten ook in discussienota's van het kabinet nadrukkelijk is vastgesteld. Als dwangsom op het nakomen van een eventuele uitspraak ten gunste van de gegriefde jongeren vroeg hun advocaat van Ruding het symboli sche bedrag van 707,55 gulden, gelijk aan de rww-uitkering voor een zelf standig wonende achttienjarige. Landsadvocaat Korthals Altes vindt echter dat de eis van de jongeren niet-ontvankelijk verklaard moet worden, omdat de Jongerenbeweging FNV geen direct belanghebbende is. Hierover zijn de nodige verschillen van inzicht in de jurisprudentie op dit gebied, maar de president van de rechtbank zag geen aanleiding het geding te schorsen om zich te beraden op deze materie. Harde aanpak Een van de belangrijkste argumen ten van de landsadvocaat om de eis niet toe te wijzen is het verschil tussen politieke uitspraken van poli tieke gezagsdragers en de grens van het maatschappelijk betamelijke, de juridisch te vervolgen onrechtmatige daad. Volgens Korthals Altes zou daarbij gedacht kunnen worden aan de hardhandige aanpak die bewinds lieden met een zekere regelmaat in de media ten deel vallen. Dc politieke beoordeling van de uitspraken van de minister zal immers vandaag in de Tweede Kamer aan de orde komen, aldus Korthals Altes. Archieffoto van de chef-staf van de Filippijnse strijdkrachten, generaal Fabian Ver tri. en diens plaatsvervanger generaal Fidel Ramos <li. Ver is door president Marcos op non-actief gesteld en Ramos is tot chef-staf benoemd. MANILA (RTR AFPi - De Filippijnse stafchef van de strijdkrachten, gene raal Fabian Ver, die in een rapport van de onderzoekscommissie wordt genoemd als medeplichtige aan de moord op oppositieleider Benigno Aquino, is door president Marcos op non-actief gesteld. Dit heeft het offi ciële Filippijnse persbureau woens dag gemeld. President Marcos heeft generaal Fidel Ramos, de plaatsvervanger van Ver en hoofd van de nationale politie, als chefstaf benoemd. Volgens het persbureau heeft Ver Marcos een brief geschreven waarin hij verklaart niet bij de moord te zijn betrokken. Hij heeft daarin zelf ge vraagd met verlof te worden gestuurd en om een afzonderlijk proces. Gen- raai Olivas, die ook in het rapport wordt genoemd diende eenzelfde ver zoek in. Het besluit van Marcos werd enkele uren na de publikatie van het rapport, van de onderzoekscommissie geno men In dat rapport, dat door vier var de vijf leden is ondertekend, zijn be halve generaal Ver nog twee gene raals, 22 andere militairen en een burger bij de moord op Aquino, vorige jaar augustus, betrokken geweest. Dinsdag diende mevrouw Agrave, de voorzitter van de commissie, een eigen rapport in waarin Ver niet werd beschuldigd. ANTI-APARTHEIDSRESOL UTIE Vandaag Vandaag staat het weer onder in- iloed van een depressie waarvan het centrum boven Schotland ligt. Van middag ligt het op de Noordelijke Noordzee. Rond dit lagedrukcentrum bewegen buiengebieden. hel gevolg is e het ook vandaag niet droog iouden. Van plaats tot plaats kan de •mslaghoeveelheid sterk verschil- len Tussen de buien door kunnen ive cjen toe een glimp van de zon opvan gen. De wind is overwegend vrij tachtig tot hard en zal in de avond langzaam ivat in kracht afnemen. De jnïddag temperatuur komt niet verder •dan 13 graden. Vannacht zakt het fwik tot omstreeks 9 graden. Doordat ■de aangevoerde lucht geleidelijk kou der wordt zal met name de nachttem- peratuur de komende dagen op een lager niveau komen. Vooruitzichten Voor morgen: de depressie trekt langs de Noorse kust naar het noorden en neemt in betekenis af. een rug van hogedruk nadert via Engeland. Eerst nog af en toe een bui, meer opklarin gen, weinig verandering in middag- 'mperatuur, koudere nacht, matige rind uit westelijke richting. Voor zaterdag tot en met maandag: eerst rustig herfstweer met flinke zon- vgeperioden, koude nacht mei plaat- lelijk nachtvorst, later geleidelijk neer wind en Stijgende neerslagkan- Nautisch bericht Wind: zuidwestelijk 5-6, tijdelijk 6-7. in de avond 5-6 Bft; zicht: goed, in veerslag matig: temperatuur kustwa ter 12 graden: afwijking waterstan den. geringe verhogingen: maximum Vlfhoogte monding Scheldes: van middag tijdens hoogwater omstreeks tin meter. (Van ome correspondenti JOHANNESBURG - Zuid-Afrika heeft fel gereageerd op de resolutie van de Veiligheidsraad die de onmid dellijke opheffing van de apartheid eist en „voortdurende moordpartijen op onderdrukte mensen en mishande ling van ongewapende demonstran ten en stakers" veroordeelt. De reso lutie werd met 14 tegen 0 stemmen aangenomen. De VS onthield zich van stemming. Bij monde van de Zuidafrikaanse am bassadeur bij de Verenigde Naties. Von Schimding. waarschuwde de Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken Botha de Veiligheids raad „dat Zuid-Afrika zijn bijdrage aan de vrede in zuidelijk Afrika zal stopzetten als de Verenigde Naties doorgaan met het drijven van een wig tussen Zuid-Afrika en zwart Afrika" De Zuidafrikaanse ambassadeur ont kende overigens later dat deze waar schuwing gevolgen zou kunnen heb ben voor de onderhandelingen tussen Zuid-Afrika en Afrikaanse landen, zo als die begin dit jaar hebben geleid tot het zgn Nkomati-akkoord met Mo zambique. De Zuidafrikaanse minister Botha heeft woensdag de Britse ambassa deur in Zuid-Afrika Moberley ontbo den om hem in te lichten over de visie van de Zuidafrikaanse regenng over de relatie tussen beide landen. Hoe wel geen van de betrokkenen bekend wilde maken waarover is gesproken, is het zeker dat het onderhoud te maken heeft gehad met de impasse tussen de beide landen rond de kwes ties van de Zuidafrikaanse oppositie leden in het Britse consulaat in Dur ban alsmede de zaak van de vier Zuid-Afrikanen tegen wie in Engeland een rechtzaak is aangespannen we gens wapensmokkel DEN HAAG Tijdens het geding van FNV-jongeren tegen minister Ruding gisteren voor de Haagse rechtbank toonde de advocaat van de eisende partij een cartoon aan rechtbankpresident mr Wijnholt. DEN' HAAG (ANP) - De verwachte verdubbeling van het aantal bejaarden in 2030 hoeft niet te leiden tot een stijging van de overheidsuitgaven. Naast de vergrijzing zal eveneens een ontgroening van de bevolking plaats hebben. Het aantal jeug digen zal in 2030 sterk zijn afgenomen, hetgeen een vermindering van de uit gaven voor deze leeftijdca tegorie (onderwijs, kinder bijslag) tot gevolg kan hebben. Een andere ver deling van de overheids uitgaven over de verschil lende leeftijdgroepen is daarvoor nodig. Dit is een van de conclu sies uit het rapport 'De mografische ontwikkelin gen in macro-economisch perspectief, dat door een werkgroep van het minis terie van sociale zaken en werkgelegenheid is opge steld. Minister De Koning heeft het aan de Tweede Kamer aangeboden. De Kamer had de minister gevraagd onderzoek te doen naar de vergrijzing in het land en de gevolgen daarvan voor de toekom stige uitgaven voor de ou dedagsvoorziening. In 2030 zullen er meer dan 3 miljoen mensen ouder dan 65 jaar zijn. Nu zijn dat er 1.5 miljoen Het aantal jeugdigen van 0 tot 19 jaar ligt in 2030 echter 1.5 mil joen lager dan nu. AMSTERDAM (ANPi - De rechtszaak tegen de tien „relschoppers" bij de ontruiming van Singel 114 in Amster dam is woensdag anderhalf uur ge schorst wegens een bommelding. Het hele gebouw van het kantongerecht aan de Parnassusweg in Amsterdam werd na de telefonische melding even na tien uur ontruimd. Het pand werd tegen half twaalf weer vrijgege ven. Daarna.kon de zitting doorgaan. Voor politierechter mr. P L. Michels stonden woensdag tien jonge Amster dammers terecht, verdacht van open lijke geweldpleging Volgens officier van justitie mr Van Oven gaat het in deze tien gevallen om eenvoudige misdrijven, die ook snel berecht kun nen worden. Rekenkamer - F.G. Kordes (57) is bij koninklijk besluit benoemd tot presi dent van de Algemene Rekenkamer Hij volgt in die functie drs. H. Peschar op. die op 1 oktober vervroegd is uitgetreden. De benoeming gaat op 29 oktober in. 26 oktober ZON EN MAAN op 07 24 op 10 00 Hoog water Donderdag 25 oktober Temeuzen fierikzee Hansweert Kemeldinge Kreekrak Breinisse Vrijdag 2G oktober Temeuzen «rikzee Hansweert 'emeldingen Kreekrak Bjuinisse 1.55 251 2.23 271 3.35 179 3.21 279 3.51 214 3.47 247 4.26 217 2.39 259 3.02 280 4.14 183 4 02 284 4 34 217 431 251 5.07 220 Laag water Donderdag 25 oktober 8.29 211 9.03 222 9.08 153 931 239 9.25 174 9.43 204 9 41 169 iVUssingen Temeuzen ïïerikzee Hansweert "ïemeldinge Kreekrak IBrulnisse Vrijdag 26 oktober Vlissingen 9 08 214 Ttrneuzen 9.43 225 'Zierikzee 9.44 155 jHansweerl 10.13 242 iWemeldingen 10.13 242 Kreekrak 10.07 176 'Brutnlsse 10.23 170 14 14 257 14 38 277 15.27 180 15.33 283 16.05 212 16.03 245 16.40 215 14.58 262 15.21 282 16.16 185 16 14 288 16 49 218 16 46 253 1720 221 20.49 227 21 26 238 2120 170 21.53 257 21.40 191 21.59 222 21.54 184 21.29 222 22.04 233 21 59 164 22 33 252 22 33 252 22.26 187 22.38 180 „Dit is geen snelrecht maar parue- krecht' aldus de vier vrouwelijke advocaten van de verdachten. Zij te kenden tegen negen van tien dagvaar dingen bezwaar aan omdat volgens hen de verdachten onschuldig zouden zijn en bezwaar hebben voor de rech ter te verschijnen. De verdachten blij ven nu in hechtenis tot zij door de rechter-commissaris gehoord zijn en de Raadkamer van de rechtbank een beslissing heeft genomen. Vermoede lijk gebeurt dit nog deze week. aldus de officier. De advocaten beklaagden zich over de hele gang van zaken rond de snelrechtszaak. De voorbereidingstijd vonden de advocaten veel te kort, drie dagvaardingen kregen ze pas tijdens de schorsing op straat uitgereikt. De enige verdachte wiens zaak woens dag wél behandeld is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, twee we ken minder dan de officier had geëist. Volgens de politierechter was deze verdachte - een 18-jarige jongen uit Purmerend - eén van de lichtste geval len van de tien. Hij had bij de relletjes op de Singel stenen uit het trottoir gepakt en op een hoop gegooid en zich verzet tegen zijn aanhouding. Vijf andere arrestanten moeten in januari volgend jaar verschijnen voor de kantonrechter, omdat ze spullen bij zich hadden waarmee de openbare orde verstoord kan worden) DEN HAAG (GPD) - Nadat eerder PvdA-buitcnlandspecialisl Relus ter Beek vraagtekens zette bij de on voorwaardelijke afwijzing van de plaatsing van kruisraketten, heeft nu ook het socialistische kamerlid Ien Dales zich in dergelijke zin uitgela ten. Mevrouw Dales deed dit in het jongste nummer van het partijblad Voorwaarts. Ien Dales, in het kabinet Van Agt-Den Uyl staatssecretaris van sociale zaken en nu tweede vice-voorzitter van de partij, onderstreept dat de IKV-leuze 'De kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland' „fantastisch" heeft gewerkt. „Het heeft iedereen aan het denken gezet en de regering onder druk gezet. Maar er is nimmer gedacht dat dat het politieke programma zou worden dat alles zou kunnen blokkeren, datje de totale wapenbeheersing en de wa- penvermindenng eraan ophing", al dus de socialiste Nu moet voorrang worden gegeven aan de politieke noodzaak van wapen vermindering. meent zij. „De politieke realiteit moet nu eenmaal wapenbe heersing en wapenvermindering zijn. Dat kan, onder bepaalde condities, stroken met ..geen kernwapens in Nederland" Maar het kan op een gegeven moment ook leiden, in volle overeenstemming, tot het tijdelijk hebben van kernraketten" De discussie hierover moet nu maar eens op gang komen, zegt mevrouw Dales, al geeft dat misschien bij som migen problemen „Misschien hebben we de kans voorbij laten gaan om erover te praten. In de partij kan dat ook niet In een zaal wel Je praat en je merkt dat mensen veel meer nuances kunnen verdragen dan wel wordt ge dacht", merkt de socialiste ten slotte op. gevraagde 10.000 Nederlanders als mede-eisers helpen het proces tegen de staat te voeren om de plaatsing van kruisraketten in ons land te voorkomen. Woensdag was een aan tal van 9.900 aanmeldingen binnen. Proces Dc Stichting Verbiedt de Kruisraket ten verwacht dat veel meer dan de De stichting houdt rekening met nog een stijging van duizenden aanmel dingen in de komende weken. Bijdra gen kunnen in elk geval tot 6 novem ber (was 29 oktober) worden gestort. Stichtingsvoorzitter Hans Wiebenga (ex-kamerlid PSP) vertelde dit tijdens een persconferentie. De stichting heeft minstens 10000 betalende mede-eisers «35 gulden per persoon) nodig om uit de kosten te komen. Het civiele proces tegen de staat begint op 21 november - precies drie jaar na de eerste grote vredesde monstratie in de hoofdstad - met het uitbrengen van de dagvaarding van ruim 100 pagina's. Aan de tweede concept-versie van de dagvaardmg wordt gewerkt De stichting Verbiedt de Kruisraket ten verwacht dat het proces ongeveer een jaar in beslag zal nemen. De regering beslist volgend jaar novem ber definitief over de plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht. DEN HAAG (ANP) - De PvdA is woensdag winnaar geworden bij de gemeenteraadsverkiezingen voor vijf nieuwe gemeenten in Zuid-Holland. De verkiezingen werden gehouden in verband met een gemeentelijke her indeling. De vijf nieuwe gemeenten vervangen twaalf oude. Het CDA verliest bij de verkiezingen. De WD wisselt lichte winst af met verlies. De socialisten boekten in vergelijking met de raadsverkiezingen van 1982 winst in vier van de vijf nieuwe ge meenten. Alleen in de nieuw te vor men gemeente Vlist leed de PvdA verlies ten opzichte van 1982. Het CDA verliest vooral in de gemeente Albrandswaard. waar de christen-de mocraten terugvallen van 35.7 naar 30.9 procent van de stemmen. Van de overige partijen kwam de SGP goed uit de verkiezingen te voor schijn: in drie van de vijf gemeenten behaalden de staatkundig-gerefor meerden een of meer zetels Directie. K Scherphuis, W F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie. M P Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissingen. iel (01184) 15144. Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes. Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel (01100) 31800 Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel (011501 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel (011401 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur (01184)15144 Opening kantoren Van maandag t m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08 00 tot 10 30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie (01194) 511 Advertentie-afdeling (011861 1584 Redactie (011841-14796 Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 lot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 62,80. franco per post 74.-. per maand f 21,65. laarabonn. 245.-. losse nummers 1.- (alle bedragen inclusief 5 pet btw.!. Postrek nr 3754316. t.n.v. PZC ab rek Middelburg Advertentietarieven 124 cent per mm, minimumpri|s per advertentie 18,60; ingezonden mededelingen 2'/? x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4.50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw Giro 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant BV. Middel burg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3