EET NOOIT WOSTE Borsele voor de leegt spaarpot werkgelegenheid Emigrant schreef na 3 0jaar A ustralië boekje op z 'n boers Afscheid van een hobby? PZC/provincie FINANCIËLE INJECTIE VAN TWEE MILJOEN TE KOOP, ge' oel gereno- otaal litstel ningwyop^g voor hergeheel Vra»onze woninggic Spanbroek Goed onderhouden midden^ met open keuken, balkenpla] Asper B VP Meriusstr 1 Opmeer Tk BOERDERIJTJES.bunga lows, huizen met grond, lan- del gel.,Midden-Limb Rede- Tk tussen Arnhem en Nijme gen flat met groot terras, vr pr eengezinswoning.. in Meppel Bouwer 1976 apparatuur 3slki irs{en zol der met dakkapJBRuimej flüEBIED landhuizen HELFT V. DUBBEL HRRFN- HUIS m GARAGE L-kamer. helft van twee onder één kap met garage, voor- en achter- 45 000 tot f220 000 HEINKENSZAND - De gemeente Borsele gaat de werkgelegenheid in de gemeente een injectie geven. Het werkloosheidspercentage in de gemeente benadert het landelijk gemiddelde van 17 procent. De gemeente wil in 1985 twee miljoen gulden uitgeven aan het zogenaamde driesporenplan; een eenmalige duw in de rug van bedrijven, waarmee mensen aan werk geholpen moeten worden. „Alle gemeenten zouden de middelen moeten hebben om een dergelijke werkgelegenheidspolitiek te voeren," vindt burgemeester G. C. G. van den Heuvel van Borsele. „We leveren maatwerk, aangepast aan de klein schalige situatie hier in de regio, aangepast ook aan het soort werklo zen; veelal vakmensen uit de bouw of landbouwaanverwante bedrijven." Borsele heeft echter alle spaarvarkens moeten omkeren en lang niet alle gemeenten beschikken over dergelij ke vette varkens. Het plan is er geko men door de betrekkelijk riante posi tie waarin de gemeente verkeert door dat er de afgelopen jaren gespaard kon worden Het driesporenplan behelst allereerst een eenmalige premie van drie- tot vijfduizend gulden per werknemer voor bedrijven die uitbreiden en be ginnende ondernemers. „Vanuit de commissie algemene en economische zaken zullen de aanvragen nauwgezet begeleid moeten worden," stelt Van den Heuvel. Een bedrijf dat in aanmerking wil komen zal structureel moeten uitbrei den in de produktiestroom; een aan nemer die tijdelijke krachten nodig heeft om een groot werk uit te voeren valt erbuiten. Bijvoorbeeld een foto winkelier, die iemand in dienst wil nemen om bruids- en industrierepor tages te maken, komt in principe in aanmerking en kan zijn aanvraag deponeren bij de commissie, die de zaken in vertrouwen toetst aan een aantal criteria. Die criteria moeten nog worden vastgesteld. „Voor con currentievervalsing moeten we na tuurlijk waken. Het is zeker niet de bedoeling dat we op de ene plaats banen scheppen om ze op de andere plaats verloren te laten gaan." De burgemeester benadrukt dat ook uit breidende ondernemers van elders van de regeling gebruik kunnen ma ken. Verzamelgebouw Het tweede spoor, waarop de 'werk- gelegenheidstrein' in Borsele vaart moet krijgen is de opzet van een bedrijfsverzamelgebouw. Hiervoor heeft de gemeente 500.000 gulden uitgetrokken. Het gebouw moet, goedkoop en multi-functioneel, ver rijzen aan de Noordlandseweg in Heinkenszand mits zich voor een plaatsje in het gebouw twee of drie ondernemers aanmelden. Volgens Van den Heuvel biedt een dergelijk gebouw, zeker voor starters, allerlei faciliteiten. Ondernemers kun nen gezamenlijk gebruik maken van een portier, bewaking, parkeergele genheid en verder alles wat de kosten voor de beginnende ondernemer kan drukken. De ruimten in het gebouw zijn voor korte of langere tijd te huur. Het eerste jaar is zelfs een soort huursubsidie mogelijk. „Allemaal om mensen die met een kansrijk idee blijven spelen, te stimuleren het ook werkelijk uit te voeren," legt de burge meester uit De gemeente gaat zelfs nog verder: voor de begeleidingscom missie zullen ook mensen uit het bankwezen benaderd worden, zodat bedrijven met zo weinig mogelijk risi co en obstakels in de gemeente Borse le kunnen beginnen „Natuurlijk blijft er de mogelijkheid om zich in andere kernen te vestigen, wanneer het be stemmingsplan de vestiging niet weerspreekt!" Woningbouw Het derde en meest spectaculaire TERNEUZEN 'Afscheid van een hobby' heet de tentoonstelling van ruim 100 foto's van Johan de Vries in het Terneuzense museum. De ten toonstelling werd woensdagmiddag geopend door museumvoorzitter W. de Zeeuw, die ook een stem had bij de samenstelling van de expositie (sa men met fotograaf Henk Hommers). Maar 'Afscheid van een hobby?'. Bur gemeester C. Oekeloen, die onver wacht als gastspreker optrad, wilde het zo niet zien. „Johan, die hobby betekent voor ons allemaal veel meer dan zomaar een hobby", verzekerde hij de ontroerde 87-jarige De Vries, sinds enkele jaren ook drager van de ere-penning van de gemeente Terneu- zen. Oekeloen stelde vast dat De Vries, die al op 18-jarige leeftijd de Kodakdoos ter hand nam om zijn omgeving vast te leggen, door de jaren heen een uiterst belangrijke functie vervulde: het vastleggen van het verleden, dat het heden tot voorbeeld dient. „Het is toch indrukwekkend te zien hoe din gen in één mensenleven kunnen ver anderen", aldus de burgemeester, die terloops constateerde dat de jeugd van vandaag-de-dag vaak ten onrech te verveeld reageert als ouderen iets vertellen over him jeugd. Museum voorzitter W. de Zeeuw had vooral moeite met de titel van de tentoon stelling ('Afscheid van een hobby"). „Dat vind ik te definitief', zei hij. Veelzijdig De Zeeuw prees de veelzijdigheid van De Vries. „Hij was met alleen een Terneuzenkenner bij uitstek, maar ook een deskundige op het gebied van het wel en wee van heel Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen én een kenner van het spookwezen. Daarnaast was je een verdienstelijk fotograaf. En dat zien we nu terug in deze tentoonstel ling. We mogen de veranderingen die Terneuzen door de jaren heen heeft ondergaan, betreuren. anderzijds staan we er toch positief tegenover Terneuzen ademt nog steeds een ei gen sfeer. En jij. Johan, had er altijd een speciaal zintuig voor om die sfeer op te zoeken en op de gevoelige plaat vast te leggen. Voor mij zijn die foto's allemaal een stukje poëzie. Ze verbin den het heden met het verleden En dat is voor Terneuzen van onschatba re waarde". 'Afscheid van een hobby' is een maand lang te zi en in het museum in de Burgemeester Geillstraat. spoor is een plan om minstens 2U woningen extra in de sociale sector te bouwen, buiten de rijkscontingen ten om. De gemeente geeft de Wo ningstichting Borsele een renteloze lening van 1)00.000 gulden. De wo ningstichting zelf doet daar nog eens eenderde van dat bedrag bij en er verrijzen in 1985 twintig woningen met een maandelijkse huur van niet meer dan 500 gulden. De woningen moeten 'energie-arm' zijn Dat wil zeggen dat ze wat ont werp betreft experimenteel mogen zijn, maar dat de bewoners slechts om en nabij de 1.000 kubieke meter gas verstoken De woningstichting voelt wel voor het plan en ook bij de provincie is het goed ontvangen. De hoofdingenieur-directeur voor de volkshuisvesting heeft burgemeester Van den Heuvel toegezegd de 20 extra woningen niet in aanmerking te ne men als het contingent sociale wonin gen voor Zeeland moet worden ver deeld. „Het is en blijft natuurlijk een maatregel om de werkgelegenheid te bevorderen maar nu het mes aan twee kanten snijdt moet dat wel zo blijven. We vertrouwen overigens wel op 'fair- play' van de provincie in deze." De burgemeester is blij met het plan, dat hij tijdens zijn antwoorden op de algemene beschouwingen in de begro- tingsraad van dinsdag ontvouwde. Het opent ook nog andere perspectie ven. „We zyn erop attent gemaakt dat iedere baan die door ons toedoen wordt geschapen, de gemeente 10.000 gulden per jaar scheelt het deel dat we zelf voor onze rekening moeten nemen van de uitkeringen. Dat geld zou ook in de premiesfeer bestemd kunnen worden maar daar is toestem ming voor nodig. We zullen dat zeker onderzoeken De twee miljoen gul den. die in het plan gaan zitten, heeft de gemeente kunnen sparen omdat enkele jaren terug ngoreus bezuini gingen zijn doorgevoerd. Bovendien ving de gemeente aardige sommetjes aan bouwleges van de Total-hydro- cracker en de om te bouwen kolencen trale. Een andere meevaller is het feit dat Borsele zich onder de 'voordeelge meenten' kan scharen. Bij de ver schuivingen van taken tussen ge meente en rijk kon Borsele financieel redelijk buiten schot blijven. ZWS-VLA ANDEREN: Voorontwerp woonwagenplan onevenwichtig HULST - Het burgemeester en wethouders-overleg Zecuwsch- Vlaanderen - met uitzondering van het college van Axel - vindt dat in het Zeeuwse vooront werp woonwagenplan 1985-1990 sprake is van een onevenwichti ge spreiding van de voorziene standplaatsen in de provincie. In een brief aan gedeputeerde staten van Zeeland maakt het overleg bezwaar tegen de ge hanteerde berekeningswijze. Volgens het woonwagenplan zouden de boventallige woon wagens, die zich op niet-erken- de standplaatsen bevinden, in de regio moeten worden opge nomen waar ze thans staan. Het b en w-overleg meent dat dit een ophopend effect veroor zaakt. „De hantering van het aantal aanwezige woonwagens als maatstaf - en niet het aantal erkende standplaatsen - kan per definitie niet leiden tot een evenwichtige spreiding over de provincie", aldus de brief aan gs. De colleges van de Zeeuws- Vlaamse gemeenten maken ver der een vergelijking met de 'vas te bevolking' in Zeeland en de woonwagens. Per 1991 zijn in Noord- en Midden-Zeeland 119 standplaatsen opgenomen in het woonwagenplan (min 10 voor de sanering van bestaande plaat sen». Zeeuwsch-Vlaanderen krijgt in het plan 181 (min 32) standplaatsen toebedeeld. Het overleg stelt dat aan het begin van dit jaar Noord- en Midden- Zeeland 246.992 inwoners had tegenover 108.442 inwoners in Zeeuwsch-Vlaanderen. En dat, betoogt het overleg, terwijl het college van gedeputeerde staten een beleid voorstaat op het ge bied van woonwagens dat in principe niet afwijkt van dat van de 'vaste bevolking'. „Een gelijk matige spreiding over de ge meenten, zoals neergelegd in de nota bewoningspatroon 1983", verduidelijkt het b en w-overleg. Het overleg geeft voorts aan dat het scheppen van meer stand plaatsen in Zeeuwsch-Vlaande ren dan bij een evenredige verde ling het risico met zich mee brengt dat steeds meer Belgi sche woonwagenbewoners zich zullen aanmelden voor de stand plaatsen. Tenslotte pleiten de Zeeuws-Vlaamse colleges voor een evenredige spreiding van de standplaatsen in Zeeland, zoals ook de rijksoverheid voorstaat. De colleges sluiten zich daarbij overigens aan bij het standpunt van de hoofd-ingenieur van de directie volkshuisvesting in Zee land. Burgemeester C. Oekeloen, arm in arm met Johan de Vries, uiterst rechts de heer W. de Zeeuw, voorzitter van het Terneuzense museum, tijdens de opening van de tentoonstelling 'Afscheid van een hobby'. Zeeuwse boeren aan het werk op het land: de Zeeuwse klei is vruchtbaar en 'bindt' de mensen aan zich. Dat Zeeuwse klei plakt, weet iedereen die het land een beetje kent, maar dat emigranten na 30 jaar afwezigheid hun wortels nog steeds in de polders hebben zitten is toch opmerkelijk. Ko Steketee, in 1954 naar Australië vertrokken met vrouw en kinderen, spreekt naast Engels nog uitstekend 'boers'. Zo goed zelfs dat hij een boek schreef in zijn moerstaal. Het werkje: 'Eet nooit woste' werd onlangs uitgegeven bij drukkerij Van der Peyl in Kruiningen en telt 112 pagina's Zeeuwse dorpsverhalen met veel uitdrukkingen en citaten in Zuid-Bevelands dialect. Ko Steketee. oorspronkelijk kleer maker van zijn vak, ging met de grote stroom emigranten na de oor- Steketee aangespoord die verhalen eens op te schrijven. In de tien jaar die volgden verzamelde hij mate- log mee Veel mensen met een uit- riaal voor het boekje, daarbij gehol- stervend beroep waren in die tijd pen door onder anderen zijn zwager wel gedwongen om elders middelen c. Minderhout. Ook hij heeft erva- van bestaan te zoeken Op de vlieg- ring met de plakkende klei. Na een reis naar het nieuwe vaderland kon loopbaan in Eindhoven pakte hij op weinig bagage worden meegeno- de dag van zijn pensioen de biezen men. Meubels, boeken en andere om naar Nieuwdorp terug te gaan dingen, die een mens zich thuis en zich toe te leggen op het dialec- doen voelen, werden achtergelaten tenonderzoek. Ook Minderhout, die om nog maar met te spreken van de 'onroerende herinneringen'. In Au- stralié zoek je tevergeefs naar ge- B i H1IJ bouwen met een geschiedenis als die van het stadhuis in Middelburg. Wfk I f Jf S\ Er zijn geen piepkleine boerenwo- ninkjes, geen zwartgeteerde schu ren. alles is betrekkelijk nieuw, strak en functioneel. Geen wonder dat een emigrant als Ko Steketee juist die bagage koesterde, die niks woog: zjjn taal, die ook de taal was van zijn vrouw en drie kinderen. Het begrip 'thuis' veranderde voor het gezin in de loop van dertig jaar van een huis en een erf in Nieuwdorp in een plek in Australië waar Zeeuws werd gesproken. Zo kon het gebeu ren dat aan de andere kant van de wereld het boers beter geconser veerd bleef dan op de plaats van herkomst, waar de invloeden van buitenaf directer en verwanter be wezen dat een taal leeft. Toen Ste ketee in 1974 na twintig jaar voor het eerst weer terugkwam in Zee land, merkte hij dat veel van de uitdrukkingen van vroeger uit de spreektaal verdwenen waren. Ook maakte hij in allerlei gezelschappen goede sier met-dorpsverhalen, die iedereen vergeten was maar die hij. in zijn strijd tegen de heimwee, levend had gehouden Bovendien was de hele familie verbaasd over de manier waarop Ko Nederlands sprak. Bij 'burgers' kreeg het Engels vaak de overhand maar bij 'boers' kwamen hem de fenomen feilloos over de lippen. Al bij dat eerste bezoek werd Ko in een gewone conversatie niet als een Zeeuw naar voren komt. heeft het Zeeuws nooit losgelaten. Hij is blij met het boekje dat de sfeer tekent van een willekeu rig Zeeuws dorp tussen de eerste en tweede wereldoorlog. „De verhalen en gebeurtenissen vinden natuur lijk niet allemaal in Nieuwdorp hun oorsprong. Er zijn er veel bij die Ko ergens anders heeft gehoord maar ze kunnen allemaal als ty pisch Zeeuws en dorps beschouwd worden". Minderhout, die de honneurs rond de uitgave voor zijn zwager waar neemt, verwacht dat het boekje in heel Zeeland wel aan zal slaan. „De sfeer is niet aan alleen Nieuwdorp gebonden en ook het dialect is redelijk algemeen'' Ko Steketee heeft overigens niet het hele boek in dialect geschreven maar het bij citaten gelaten. De verhalen zijn gesitueerd rond typische, in het oog lopende dorpsfi guren: de dominee, de meester, een gierige boer. een huisvrouw met de broek aan en een wat onsmakelijke barbier met chronische indigestie Wat die centrale figuren betreft zou het boekje in iedere willekeurige Nederlandse plattelandsgemeente kunnen spelen, het zijn de gewoon ten, de uitdrukkingen en het dia lect. die het boekje Zeeuws maken, Het is waarschijnlijk dat het gevoel van herkenning het grootst is bij mensen die Zeeland al een tijdje verlaten hebben. Minderhout is dan ook van plan de talrijke Zeeuwse verenigingen aan te schrijven die Nederland rijk is. Die verenigingen zijn eigenlijk ook een bewijs dat Zeeuwen meer 'klonteren' dan bij voorbeeld Utrechters of Gelderlan ders. 'Eet nooit woste' geeft een beeld van het sobere leven dat dorpsmen sen tussen de twee oorlogen leefden. Het strakke ritme van werken, sla pen. vrijdags wassen en verschonen en zondags naar de kerk. werd maar zelden geweld aangedaan en als het gebeurde werd het meteen geregi streerd. Iemand die bulten het rit me stapte was al snel een zonder ling en haalde zich de aandacht van een heel dorp op de hals Bij gebrek aan stpds vertier waren de dorpsbe woners op elkaar aangewezen als ze zich vrolijk wilden maken en een verhaal over deze of gene werd tot in lengte van jaren verteld en wel licht wat mooier gemaakt Die ver halen heeft Ko Steketee verzameld en hij heeft geprobeerd te waken over de authenticiteit. Zelf is hij bij de druk en de keuze van het omslag niet direct be trokken geweest. Iemand die zo aan het Zeeuwse vastgebakken zit. zou het meteen zijn opgevallen dat een rooms katholieke vrouw en een protestantse man op het omslag zijn samengebracht-. Dat oecumene in Ko Steketee's tijd nog geen voet aan de grond had op Zuid-Beve land wordt wel duidelijk uit zijn boekje. „Achteraf is het klederdracht- plaatje op de voorkant misschien zo gek nog niet. vindt de heer Minder hout Per slot van rekening hadden de verhalen zich ook in een katho liek dorp kunnen afspelen als je de dominee door een pastoor ver vangt" 'Eet nooit woste' is gedrukt in een oplage van 2000 exemplaren en wordt verkocht in de Zeeuwse boekhandels. Mleke van der Jagt Onroerend goed te Loowoude KERKLAAN15 Eengezinswoning met aparte garage, met als bijz een uitgebouwde keuken vv massief eiken keukenblok met inb appL-vorrmge woonkamer (34 mJ), entree, hal, toilet leverd 3-tal' kapel, Grote fil en tuin (Z) Apt (6x3) VRAAGPRIJS f (Excl garage) Geheel voorzien van c v 4- dubb begl Vr pr f 139 500 k k Evt ooi^^ider Driehuizen Halfvrijstaand HERENHUIS, met afzonderlijke tuinkamer, goed onderhouder^ prima Tk. royaal HUIS met o keuk o haard. 4 sl.kbadk dak terras, ^feport, tuin a d zonk pr n o.tX Hoekwjornfg er fraai verl^Bwd. rustig 77 Bungalow te koop bij Oosterpias Paters wolde Brieven onder nr vd blad EINDHOVEN Ruim woonh vrij uitz 6 sl k badk., 2e toil, kid cv-ga: thermoptuin opZ Vrpr f149 000 kk tuin. Ind. o m ruime woon kamer, moderne keuken, dne slaapkamers, douche, zol derkamer met dakkapel, gas Goed onderhouden Vraagprijs f 195 000 Middelburg Goed gebouwde, royale VRIJSTAANDE villa met c v - gas. garage en fraaie tuin Het geheel verkeert zowel in- als uitwendig in uitstekende [erhoud Ind imer 520 x iet parket en open- ;amer, luxe rderobe en bij- Kelder met provisie-1 en stookruimte 1e verd grote slaapkamer voorts 2 slaapkamers, baa j kamer, afzonderlijk toilet, kl zijkam 2e verd.. 2 kamers I metdouchegelegenheid Be bouwde oppervlakte 140 m- bussen Arnhem en Nijme- genflatmetgrootterras.vror (69 000 Uw makelaar weet alles over onze lage rente en onze lage afsluitprovisie. Bovendien kunt u op 200 postkantoren terecht voor een persoonlijk gesprek in een aparte ruimte met een deskundig adviseur. Lees er over in onze folder 'Hypotheken', die op elk postkantoor ligt. Of die u aanvraagt via de coupon hiernaast. r Stuurt u m)| documentatie over de Deze bon in een envelop zonder RPS- hypotheek, plus de adressen van de postzegel verzenden naar: Hypotheekbedrijf I postkantoren met een hypotheekadviseur postgiro/rijkspostspaarbank, Postbus 49977, I in mijn omgeving. 1009 DX AMSTERDAM. Naam: I I Adres: I Postcode/Plaats: I W; postgiro rijkspostspaarbank Grotere druk op personeel van verzorgingshuizen GOES Het personeel in verzor gingstehuizen komt onder een steeds grotere druk te staan. Dat komt door dat de beoordelingsnormen voor een verpleeghuisindicatie worden ver zwaard. Dit schrijft dc indicatiecom- missle bejaardenoorden Zuid- en Noord-Beveland en Tliolen in het jaarverslag over 1983. Weliswaar neemt de druk op de ver pleeghuisbedden iets af, door de door de commissie geconstateerde ontwik keling. maar het houdt tevens in dat de deskundigheid van het personeel van de verzorgingstehuizen bevor derd moet worden Het geven van meer intensieve zorg betekent uitbrei ding van (somsi beter geschoold - en dus duurder - personeel, met alle financiële consequenties van dien", aldus het jaarverslag. In het jaarverslag wordt ook stilge staan bij een rapport, genaamd 'Op neming verzocht', dat als onderwerp het indicatiesysteem heeft Een van de conclusies uit dat rapport wordt door de commissie benadrukt, name lijk dat door het instellen van indica tiecommissies de wil tot samenwer king in de hulpverlening aan ouderen sneller tot ontplooiing is gekomen. De commissie meldt verder niet zo gelukkig te zijn met de wijze waarop beroepsprocedures tegen beslissingen van de commissie in sommige geval len verlopen. „Wellicht is het mogelijk dat de vereniging van Zeeuwse ge. meenten enige lijn in de procedure aangeeft, om elke - misschien simpele - vorm van rechtsongelijkheid te voor komen zo wordt in het verslag ge suggereerd DONDERDAG 25 OKTOBER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 31