niet van zich af schudden PSV kan Manchester United Amsterdamse bluf gaat liet op tegen Bohemians Fortuna gretige leerling op Europees voetbalniveau Topclubs maken hun favorietenrol waar Landskampioenen Bekerwinnaars UEFA-beker BESTE VOORUITZICHTEN VOOR ENGELSEN NA 0 0 'EGE (1-0) BETEKENT GEVAARLIJK KLEINE MARGE (Door Fnts Bakker) LN'DHOVEN PSV-trainer Jan Reker deelde een tien uit voor een nul. Een {royale beoordeling van zijn ploeg, na het doelpuntloze gelijkspel op eigen lid tegen Manchester United. Terwijl de krachteloze aanval van de ndhovenaren de hoop op de derde ronde in het UEFA-cup toernooi luminst rechtvaardigde jubelde Reker: „Die nul is onze winst. Zij hebben '1 kunnen scoren en dat was ons uitgangspunt »r 28.000 toeschouwers een winnen - verdediging dus. maar binnen veer- m dagen waarschijnlijk een verlie- ploeg. „Toch", meende Reker, lebben we kansen om te overleven zal niet zeggen dat ik optimistisch maar kansloos zijn we ook met' ioefenmeester uit de lichtstad heeft i de afgelopen dagen het hoofd Oroken over de vraag 'hoe houden ze tegen'. Nu zal hij moeten beden- atioe ze moeten worden verslagen, antwoord heet counter. „Dat Is it grootste gevaar", wist ook bank ier Arnold Mühren („Ik kom hier om te vertalen"). „Dat kan PSV Stekend". Die geest kwam ook uit mond van Jesper Olsen. door Berry 3 Aerle uit de wedstrijd gespeeld. ex-Ajacied voegde er echter on adellijk aan toe: „Het zal heel be- ngrijk zijn hoe wij thuis beginnen. een doelpunt tegen krijgen zou it erg moeilijk kunnen maken' ühren. „Maar onze aanval is thuis tijd wel goed voor een paar doelpun- «kan van PSV niet gezegd worden. ®half uurtje stormlopen kon Man- tvster United niet aan het wankelen brengen. „We hadden van voren te weinig macht, omdat al die jongens gruwelijk hard moesten verdedigen", betoogde Reker. Overwerk voor een nul dus. „Omdat", stelde dc PSV- trainer, „we hebben geleerd van Not tingham Forest vorig jaar, toen wc veel aanvallender waren, meer kan sen kregen maar uiteindelijk toch verloren. Nu is er tenminste rust". Over twee weken zal PSV die rust moeten zien te bewaren. Nu waren er in Eindhoven 200 ME'ers nodig om de aanhang van Manchester United in toom te houden, dezelfde manschap pen zullen ongeveer moeten worden ingezet om in de Britse industriestad elf voetballers tegen te houden Want als dat niet lukt was de 'nul van Eindhoven' slechts uitstel van execu tie. Impuls Hel was ongetwijfeld niet de werkelijke klasse van de Britten die PSV in deze eerste wedstrijd heeft gezien. De 0-0-stand was als uitgangs positie zó aantrekkelijk voor Man chester. dat alle risico's werden ver meden. De aanvallende impuls in dit elftal moet meestal van Robson of van Strachan komen, maar de twee schutters in de middelste lijn lieten zich maar zelden vooraan zien. Dat was een geluk voor PSV. want na de rust vielen er plotseling levensgro te gaten in de verdediging. Het ver geefse jagen op een voorsprong had kennelijk veel kracht gekost en het ging later in de wedstrijd ten koste van de organisatie. Zo kreeg Jesper Olsen in de laatste fase een schitte rende kans om te scoren. De grillige spits werd uit een vrije trap van Robson door een kopbal van Hughes vrijgespeeld. Het schot werd door Van Breukelen met moeite gestopt. Met dat ene moment had Olsen een voor zijn doen zwakke wedstrijd goed kunnen maken. De Deen speelde vrij wel in al zijn actie's in dienst van het elftal en liep af en toe verdwaald op de linkerflank Datzelfde gold voor Gor don Strachan op rechts: de Schot toonde bij vlagen zijn gave techniek, maar aanvallend was zijn bereik mini maal. De kracht die Manchester uitstraalde in verdedigend opzicht hield PSV op voorhand al in een ijzeren greep. De Brabanders hadden op Michel Valke gerekend om de openingen te wijzen en raakten van slag door het falen van dc kleine middenvelder. Hij speelde in dezelfde vorm als vorige week in het Nederlands elftal, dus met veel slechte passes en zonder overzicht in zijn spel. Spelmakers Het bleek weer eens hoe afhankelijk PSV is van de ingevingen van Valke. Jan Reker had namelijk geen andere spelmakers voorhanden en kon ook geen alternatief aangeven om de wed strijd een ander beeld te geven. Hij had op het einde overigens bijna succes met een wissel. De entree van Piet Wildschut (voor Frans van Rooy) was sensationeel. De blonde gelegen- heidsspits stond nog maar één mi nuut tn het veld toen hij zich handig vrij speelde en Bailey tot een fraaie redding dwong. Voor PSV was het zo ongeveer de beste kans in een offensief dat negen tig minuten zonder rendement bleef. De planning was dat Thoresen en Brylle met hun snelheid voor gevaar zouden zorgen, maar dc twee vooruit geschoven spitsen werden volkomen Tam gelegd Jan Reker had vooraf al de kwaliteit van de verdedigers ge roemd. Het eerste treffen onderstreep te dat, want Manchester hield zich moeiteloos op de been Er was aanvankelijk wel enige drei ging in het strafschopgebied van dc Britten. Na een schuchter begin (met een gele kaart voor Van de KerkhofD kwam PSV dankzij Brylle voor liet eerst in stelling en kopte Hysén val lend over het doel. Tien minuten later werd Bailey bijna verrast door een schol van Willy van de Kerkhoff dat op enkele meters voor de goal van richting werd veranderd. Met die stand had PSV een bres willen slaan in de verdedigingslijn van de Britten. Een vroege treffer had de zelfverzekerde tegenstander uit zijn evenwicht kunnen halen, maar het ontbrak PSV aan vindingrijkheid om zich uit de omklemming los te maken. Het was dan ook al na het eerste half uur duidelijk dat Manchester op weg was om zich de meest gunstige per spectieven te verschaffen. De Britten schakelden Valke uit dankzij het loopwonder Moses en hielden mankracht achteraan om Brylle en Thoresen het scoren te beletten. Dat was de opzet van Man chester: en af en toe was er ruimte om te counteren. Via Jesper Olsen bij voorbeeld na een klein half uur. Robson kreeg een kans van dichtbij en trof Van Breukelen op zijn weg. Het was de eerste waarschuwing die Manchester uitdeelde en zeker niet de laatste. PSV had na de rust, af én toe de grootste moeite om de 0-0-stand vast te houden. Het werd door Jan Reker als een 'kleine overwinning gezien, maai' er is een klein wonder voor nodig om PSV in de volgende ronde te brengen PSV tNedi - Manchesier United 'Eng0-0 ScheidsrechterEnksor. 'Zit e toeschou wers 27 500 'uitverkoehh Gele kaart Van de Kerkhof iPSV' Dynamo Berlin iOali-Austria Wien(Oos Levski Spartak Sofia i Bul i-Diyepr i Sow Panathmaikos Gri )-Linöeld N-Ier) Sparta Praag (Tsj)-Lvngby (Dern Liverpool (Eng)-Benfica (Por) Bordeaux (Fra)-Dinamo Boekarest (Roe) IFKGoteborg(Zwe)-Beveren(Beb Juventus (Ita)-Grasshoppers (Zwi) Fortuna Sittard-Wisla Krakau (Pol) Dynamo Dresden (Odl)-FC Metz(Fra) Inter Bratislava (Tsj)-Everton (Eng) ASRomadta)-Wrexham(Wal) Rapid Wien (Oos)-Celtic (Sell) Lanssa (Gri)-Servette (Zwi) Dynamo Moskou Sowi-Hamrun Spartans i Mal Bayern München (Wdl)-Trakia Plovdiv iBul) PSV-Manchester United (Eng) Ajax-Bohemians Praag (Tsj) Queens Park Rangers (Eng)-PartizaniJoe) Inter Milaan (Itat-Glasgow Rangers (Sch) Standard Luik<Bel)-FC KölniWdl) Lokomotiv Leipzig (Odli-Spartak Moskou Sow Club Brugge (Bel)-Tottenham Hotspur i Eng) Sporting Lissabon (Pon-Dynamo Minsk (Sow) FC Rijeka(Joei-Real Madrid (Spa) Paris SG (Fra)-Videoton (Hon) Borussia MG (Wdl)-Widzew Lodz (Pol) Linz(Oos)-DundeeiSch) ZeljeznicaiMJoei-Sion(Zwi) Criaova (Roe)-Olvmpiakos Piraeus (Gri) Fiorentina iItai-Anderlecht(Beii HSV Hamburg (Wdl)-CSKA Sofia i Bul i oefenmeester die dat zegt, doet zwaktebod en dat besefte De Mos „Het probleem is dat we de I sen hebben gemist", kijkt hij te- „Dan sluipt er onrust in de ploeg. !in de eerste twintig minuten toch voetbalde". I //hl i vooral agressief en soms artis- f 1 (Vanenburg) en gevarieerd voet- 1 kozen de Amsterdammers in elk al voluit voor de aanval als de gelijkheden zich voordeden, maar irbij vergaten ze niet het midden- goed bemand te houden. Het irkwam in ieder geval dat de [I «g dezelfde fouten maakte als je tegen Hongarije en dat was goed ook, want de tegenstander jfk over een fysiek sterke en ui- s! gemakkelijk counterend elftal beschikken. mntuur een veel aanvallender opstelling a was verwacht in de Meer zochten i de Tsjechen het avontuur waar de sszich voordeed. Vooral onder aan- ering van laatste man Ondra, die ;r uitstapjes kon maken dan icollega Rijkaard. Die Ajax-libero. j behept met de angst van de srland tegen Hongarije, werd ge- Kmgen als corrector achter te blij- o. omdat Bohemians constant drie m aan het front hield. Zonder dat Tsjechen echt gevaarlijk werden !g er toch zoveel dreiging vanuit, (duidelijk werd dat Ajax aan een tine voorsprong niet genoeg zal b'oen om de return in Praag met een rust hart tegemoet te zien. De we es buitenspel afgekeurde goal van secka, halverwege de tweede helft, diens kans vlak voor tijd. onder - repen dat nadrukkelijk en veront- isten Ajax ook danig. Amsterdarrise voetbal werd al- sgs chaotischer en dat had de for- ille van De Mos gedeeltelijk aan ihzelf te wijten, nu in de attractieve ste helft was verzuimd de partner leen grotere achterstand dan 1-0 te (ten. Alleen Johnny Bosman kon a keus bepalen uit een rijtje moge- iheden voor hemzelf en de ongeluk- g spelende Van Basten. Enige na- *1 dat in die eerste rondgang aan Ajax-spel kleefde, was dat te nar op de rechterkant moest wor- geleund. De met een bandage elende De Wit kwam op de linker- SITTARD (ANP) - Fortuna Sittard begint het Europese voetbal te leren. De openingsronde van het toernooi voor bekerwinnaars mocht als niet meer dan een oefenstage worden beschouwd, woensdag zijn de Limburgers echt aan het avontuur begonnen. Die start liet enige surprises zien. Reikte KB Kopenhagen in de eerste ronde niet hoger dan het niveau van Nederlandse acteurs, Wisla Krakov bood meer. Maar evenmin als het optreden van de Denen was dat van Wisla effectief: 2-0. De Poolse verrassing schuilde in de een voorzet van Holverda. Na rust omstandigheid dat Wisla niet voorne- zorgde Holveda.'s vervanger, Van mens was een betonnen muur voor Well, voor 2-0. Evers. Houtackers en het doel van Zajda op te trekken Van Hoyer waagden daarnaast verdienste- Limburgse zijde was het een nieuwtje lijke pogingen om Wisla nu al in een dat van de geboden ruimte gretig kansloze positie te manoeuvreren werd gebruik werd gemaakt De ploeg van trainer Jacobs toonde Wisla mocht van geluk spreken dat zich in eerste instantie wat verbaasd, het verschil tot twee treffers beperkt dat Wisla echt wilde voetballer De bleef. Het iets fortuinlijker Fortuna oefenmeester was met angstaanjagen- had de dubbele tweestrijd mogelijk al de verhalen uit Polen teruggekomen, in Sittard kunnen beslissen. Hoyer Met behulp van een dubbele libero en Bosman scoort met een kopbal het enige doelpunt van de ivedstrijd. Janecka lm.) kan niet meer tussenbeide komen, opende in de 21e minuut de score uit drie mandekkers zou Wisla ten koste Arrangement zonder een entreebewijs. EINDHOVEN (ANP) - De politie van Eindhoven heeft woensdagavond twee bussen met Engelse supporters onder begeleiding van de politie doorgestuurd naar België. Het is de bedoeling dat de supporters onderge bracht worden in een hotel te Ant werpen. De ongeveer honderd Engel se supporters mochten niet uitstap pen toen ze in Eindhoven aankwa men. Een touroperator bood de Engelse supporters voor 45 pond een arrange ment aan. Supporters die hierop in gingen zagen dus woensdagavond niets van de wedstrijd van hun favo rieten. Het stadion was reeds uitver kocht. Zowel voor als na de wedstrijd is het rustig gebleven in Eindhoven. In to taal zijn -woensdag 33 aanhoudingen in Eindhoven verricht. DEN HAAG (IPA) - De Griekse lands kampioen Panathinaikos, die de Ne derlandse vertegenwoordiger Feye- noord in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker uit schakelde, heeft zich woensdag bijna vergaloppeerd tegen het nietige Lin- field: 2-1. De Noordieren, in de twee de ronde aangeland dankzij twee gunstige gelijke spelen (0-0 en 1-1) tegen zuiderbuur Shamrock Rovers, namen in Athene zelfs een voor sprong door Tutey, maar verloren uiteindelijk met miniem verschil. Liverpool, dat ondanks de matige verrichtingen in de competitie, als een belangrijke gegadigde geldt voor een finaleplaats ontdeed zich gedecideerd van Benfica: 3-1 Andere favorieten als Girondins Bordeaux en Juventus wonnen de eerste wedstrijd eveneens, zij het niet overtuigend. De Franse kampioen bleef dankzij een doelpunt van Muller maar net Dinamo Boeka rest de baas. terwijl Juventus voor 70.000 toeschouwers Grasshoppers Zürich met 2-0 versloeg door doelpun ten van Vignola en Rossi. Bekerwinnaars Na de eerste wedstrijden in de tweede ronde van het toernooi voor bekerwin naars. kunnen vijf verenigingen al vrij rustig adem halen. Naast Fortuna Sittard hebben ook Dinamo Moskou. FC Everton, Bayern Munchen en AS •Roma een goede kans de kwartfinales te bereiken Everton leverde een goe de prestatie door in Tsjechoslowakije met 1-0 te winnen van Inter Bratisla va. Dat betekende voor de club uit Liverpool de tweede belangrijke winst binnen een week nadat zaterdag voor het eerst sinds jaren rivaal Liverpool in eigen huis was verslagen. Het enige doelpunt van de wedstrijd werd al In de zesde minuut gemaakt, door Brace- well. Ondanks verwoede pogingen van de Tsjechoslowaken bleef het bij dit doelpunt. AS Roma behaalde in eigen huis een overwinning van 2-0 op het nietige FC Wrexham. Doempuntenmakers: Pruz- zoen Cerezo. Bayern München kende tegen het Bulgaarse Trakia Plovdiv een voort varende start. Al na acht minuten was het 1-0 voor de Westduitsers die daar voor wel de hulp van de Bulgaarse verdediger Mladenov nodig hadden. Voor slechts 9.500 toeschouwers, die de weer teruggekeerde Belgische doelman Jean-Marie Pfaff met spreek koren verwelkomden, scoorde Wohl- farh. opvolger van Karl Heinz Rum- menigge, twaalf minuten later al 2-0. Terwijl de Westduitse bekerwinnar op een ruime zege leek af te stevenen, zorgde Georgiev vier minuten voor de pauze voor een teleurstelling voor de toeschouwers door de achterstand tot 2-1 terug te brengen. Doelpunten van uitblinker Michael Rummenigge in de 71e en weer Wohlfarth in de 76e minuut, geven Bayern München ech ter toch goede vooruitzichten op de kwartfinales. Verrassend was de zege van Rapid Wien op het vermaarde Celtic. De Oostenrijkers konden pas drie minu ten voor het einde van het duel iets geruster adem halen toen de voorma lige spits van het nationale elftal. Hans Krankl, voor 3-1 zorgde. Uefacup van alles de verdediging tot een on neembare veste maken De Polen toonden woensdag een an der gezicht dan het kennelijk in de Poolse competitie laat zien Zoals de pas in dienst getreden trainer Lenczik een etmaal voor aanvang al had laten weten, is een iets offensieve spelletje noodzakelijker om de Europese race vol te houden. Daarom liet hij zijn ..tweede" libero Skrobowski duidelijk als voorstopper acteren en veroorloof de hij zich twee aanvallers: Swierzc- zewski en Krupinski. Europees voetbal is anders. Fortuna Sittard en Wisla laten in het weekein de weinig indrukwekkends zien. Bei de ploegen vertoeven ruimschoots in de onderste helft van de respectieve lijke competities. Voor de gelegenheid waren woensdag ten aanschouwe van 15 000 kijkers in De Baandert beide ploegen bereid dat masker af te leg gen. Dat leverde een verdiende zege op voor Fortuna en daarom gaat. Bert Jacobs gaat over twee weken met een gerust hart naar Polen. Hoewel hij na de thuiswedstrijd in Sittard verklaar de. dat Wisla zeker beter kan. acht hij de marge van twee doelpunten vol doende om een plaats in de kwartfina les binnen te halen. Voor het eerst ait seizoen was Jacobs echt content, met name over het spel van Hoyer en Holverda, Het was weer geen schoonheidsvoet- bal. maar daarvoor zijn we niet. Het resultaat telt". Trainer Lenczyk van Wisla had weinig positiefs te melden over zin ploeg. Op de eerste twintig minuten na. haalden wij ons normale peil niet. Wij konden het niet afdwin gen" Dat is een manco waarmee ook het bescheiden Fortuna Sittard dit seizoen lijdt. Jacobs:Wij hebben ook geen sturende mensen, maar we heb ben deze wedstrijd gedisciplineerd af gewerkt" In de eerste wedstrijd van de tweede ronde in het UEFA-bekertoernooi werden zes clubs zo goed als zeker van een voortzetting in de derde ronde. Onder hen bevond zich geen van de twee Nederlandse vertegen woordigers. PSV kwam in Eindhoven legen Manchester United niet verder dan 0-0. Ajax behaalde op Bohemians Praag slechts een magere winst van 1-0. Queens Park Rangers. 6-2 tegen Parti- zan Belgrado. Inter Milan, 3-0 tegen Glasgow Rangers. Hamburger SV. 4-0 tegen CSKA Sofia. 1FC Koln 2-0 bij Standard Luik. Dundee United. 2-1 bij Linzer ASK en Videoton. 4-2 bij Paris Saint Germain, legden zo'n sterke basis, dat ze de returns vrijwel zeker zullen overleven. Knap was vooral ook de prestatie van Anderlccht, dat in een uitwed- HAMBURG (DPAl - De uitslag van de strijd Fiorentina op 1-1 hield. Slecht trekking in het Westduitse Spiel 77 verging het Real Madrid. De laatste was woensdag: 7758061 Spaanse club in het Europese beker- De uitslag van de trekking van de voetbal verloor met 3-1 bij FC Rijeka. midweeklotto was: 1-4-10-17-26-28-37 Real kan thuis nog toeslaan. reservegetal 7. Fortuna S 'iVedi 11-0' 21 Hoyer Scheidsrechter 15.000 Wisla Krakov Po!. 2-0 1-0. 78 Van Well 2-0 Daly Toeschouwers Duitse lotto PZC/sport OBER. .NDERDAG 25 OKTOBER Een duel in de lucht tussen (v.l.n.r.) Jalocha, doelman Jerzy. Lipka, Nawalka, Holverda en Evers POOLSE WISLA KRAKOV MET 2-0 GEKLOPT kant maar zelden uit de verf. waar door de andere vleugel te zwaar werd belast. Het was dan ook niet vreemd dat Bosman lichtgeblesseerd moest worden vervangen door Van Buuren. maar pas toen De Wit werd ingewis seld door Gasselich, werd er een po ging gedaan het evenwicht voorin te herstellen. Toen was het te laat. Bohemians, dat onder alle omstan digheden de grote routine liet blij ken, had zich al vanaf de pauze zodanig in de wedstrijd kunnen spe len, dat het de gunstige perspectie ven voor de thuiswedstrijd niet meer prijsgaf. Het zo goed begonnen Ajax zakte af naar het bedenkelijke niveau dat aantoonde dat het Nederlandse voetbal in de herfst is. De Amster dammers hoeven ook nauwelijks il lusies te koesteren dat in Praag als nog de lente aanbreekt. De Mos: „Zij zullen zwaar gaan aanvallen, maar wij moeten daar een goal kunnen maken. Daarom is het zo belangrijk dat we hier de nul hebben gehouden. Dat is tenminste een basis waarop we kunnen werken". Ajax - Bohemians Praag Tsji 1-0 il-Oi 26 Bosman 1-0. scheidsrechter Prokop DDRi Toeschouwers: 28 500 HSTERDAM (GPD) - De vooraf gemaakte vergelijking met Oranje ging ten slotte volledig ink. Net als het Nederlands elftal tegen Hongarije, zou Ajax tegenstander Bohemians in de eede ronde van het UEFA-Cuptoerooi met vier aanvallers bestrijden. Het bleek een ialtje van puur Amsterdamse bluf, want gisteravond in de Meer viel van die uiterst ensieve speelwijze maar zelden iets te bespeuren. In de eerste helft werd er dan nog wel succesvolle poging gedaan de indruk te wekken dat voor dat ongebruikelijke systeem is gekozen, maar in de tweede rondgang werd zelfs he idee al te niet gedaan. Ajax viel na de uze zó ver terug, dat het ten slotte blij moet zijn dat het de 1-0 nog over de finish kon igen. was dan ook het enige positieve schil met Oranje een week geleden, marge van een treffer biedt name- nauwelijks uitzicht voor de return g. waar Bohemians-trainer spichai zeker linkermiddenvelder ap en een van zijn andere vaste chten zal inzetten, die hij gister- _id achter de hand hield. Omdat ze mnoeid waren", zoals hij zelf be trek. of omdat de oefenmeester tel vertrouwen had? Hij sprak zich tiet over uit, maar het laatste lijkt der het geval dan het eerste, want zonder Sloup en aanvaller Mici- toonde zijn team zich zo ervaren geroutineerd dat Ajax-trainer De s moest opmerken: „Het belang- tste is dat we de nul hebben gehou-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 23