Overleg met België over verdeling loodsdiensten Vijftien miljoen gulden voor dorps- en stadsvernieuwing PZEMbestudeert verlaging tarieven DORPELBALKEN PIJLERDAM MEI VOLGEND JAAR KLAAR ONDERZOEK DOELMATIGHEID VERKEERSDIENST Engelse bevrijder na 40 jaar terug in Terneuzen EIGEN FONDS VOOR ZES GEMEENTEN AMZ PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZE DONDERDAG 25 OKTOBER IIDDELBURG - Bij de PZEM is een studie aan de g gang naar de verbruikers en middelgrote bedrijven. Gs laten weten bereid te zijn om - als «gelijkheid de elektriciteitstarieven met ingang van 1985 te verlagen. Dat een verlaging van de tarieven mogelijk blijkt - bij het PZEM-bestuur erop aan Zien gedeputeerde staten van Zeeland mee in antwoord op vragen, gesteld te dringen ook de middelgrote bedrijven daarin te laten meedelen. Uit de ij de voorbehandeling van de begroting voor volgend jaar. staten is er op gewezen, dat de Zeeuwse taneven voor die groep verbruikers was geïnformeerd naar verlaging van de tarieven voor particuliere „aan de hoge kant" is. LISSINGEN - Minister N. Smit-Kroes (VVD) van verkeer en waterstaat is optimistisch zitter N. van Willigen van de Vereni- estemd over de uitkomst van het overleg met België over samenwerking tussen de lelgische loodsdienst en de Nederlandse loodsdienst in geprivatiseerde vorm. De minister is et met de Nederlandse loodsen eens dat, voor wordt overgegaan tot privatisering, een goede egeling moet zijn overeengekomen over de verdeling van de door Nederlandse en Belgische jodsen te beloodsen vaart op de Westerschelde. Dit bleek tijdens een informeel onderhoud at de bewindsvrouwe woensdag in Vlissingen had met de loodsen en vertegenwoordigers an organisaties uit de verkeersdienst. Laatstgenoemden toonden zich tevreden over het esprek, waarin mevrouw Smit-Kroes een onderzoek aankondigde naar de doelmatigheid an de verkeersdienst. Werknemers willen voortzetting van werk Pit Beton VLISSINGEN - Enkele werkne mers van Pit Beton BV Middel burg onderzoekt de mogelijkhe den om de activiteiten van de betonwarenfabriek aan de Kle- verskerkseweg, die binnenkort dicht gaat, op bescheiden schaal voort te zetten. De betrokken werknemers ho pen binnen enkele weken duide lijkheid te hebben over hun kans van slagen. Er zal geprobeerd worden om tot overeenstem ming te komen met metaalhan- del Tonny Leynse. Zoals gemeld heeft dat bedrijf inmiddels een voorlopig koopcontract gesloten voor de overname van de be drijfsgebouwen en -terreinen. Voorts moet overeenstemming bereikt worden over de overna me van de installaties en voorra den van Pit Beton. ging 'De Nederlandse Loods' (VNL) is het gesprek wat dat betreft succesvol geweest. „Wij zijn echter niet zo opti mistisch als de minister over het overleg met België, gezien de resulta ten tot nu toe", zo zei hij. Minister Smit-Kroes heeft volgens de heer H A J van Hoepen van het Nederlandse Loodsengilde Schelde- monden laten weten afwijzend te staan tegenover uitsluiting van priva tisering van de loodsdienst in het Het gesprek, dat plaatsvond op uitno- informeren over de standpunten van district Scheldemond. Een dergelijke diging van de loodsen, had In de de loodsen en over de situatie in het u"fhernieuwde afspraken eerste plaats ten doel de minister te district Scheldemond Volgens voor- met Bel£>e overooaig maken. Een ander essentieel onderdeel van het overleg over privatisering vormt de totstandkoming van de zogenaam de uitgebreide walradarketen iUWRKi en de bezetting daarbij van de radarschermen. De minister heeft in haar beleidsvoornemens uiteenge zet dat de plaatsen achter de radar schermen in bepaalde gevallen moe ten worden ingenomen door loodsen. Dat betreft die gevallen waarin de loodsdiensten gestaakt zijn of waarin sprake is van verminderd of slecht zicht. „Dat houdt beslist geen elimi natie van dien- sten in", aldus de heer H. A. Klaaïjsen van de VNL. „De verkeersdienst zorgt voor informatie Dat moet zo blijven. Wanneer echter sprake is van advisering, dan moet dat door loodsen gebeuren". p\ Verkeersdienst De vertegenwoordigers van de ver keersdienst toonden zich na afloop van het gesprek met mevrouw Smit- Kroes - die werd vergezeld door haar adviseur R. F. van Heusden - 'gema tigd positief. Zij toonde zich met name verheugd over het door de minister aangekondigde onderzoek naar de doelmatigheid van de ver keersdienst. „De beslissing over al dan niet privatiseren van de dienst wordt op basis van dat onderzoek genomen. Het wordt dus geen politie ke beslissing", aldus lioofd-ver- keersleider A. J. Nooijen. De vertegenwoordigers van de ver keersdienst waren verder verheugd over de uitspraak van de minister dat geen taken worden afgestoten en ta ken en bevoegdheden daar komen te liggen 'waar ze thuis horen'. Het door de minister aangekondigde onder zoek zal volgens de heer Nooijen waar schijnlijk aantonen dat privatisering van de verkeersdienst niet mogelijk is. Het onderzoek naar de doelmatigheid van de verkeersdienst moet 'op korte termijn' worden afgerond. Wanneer dat zal zijn wilde mevrouw Smit- Kroes niet zeggen. Evenmin wilde zij kwijt welke instantie dat onderzoek zal uitvoeren. „Daarover zal de Kamer te zijner tijd worden ingelicht", aldus de minister, die overigens sprak van 'constructie ve gesprekken'. De vertegenwoordigers DGSM-gebouw in Vlissingen. Tweede t Nooijen de verkeersdienst bij het verlaten i links hoofdverkeersleider A. as met gevaarlijke nedicijnen gestolen 5ULST In de winkel 'Ledermode' a Hulst is maandagmiddag een bor- ieauxkleurige handtas gestolen, raarin zich gevaarlijke medicijnen evonden. De groep Hulst van de (kspolitie waarschuwt tegen het ge- van deze tabletten. Het gaat om cgeveer 100 pillen van het zware iaapmiddel Temesta, per stuk 1 jam. Ingenomen door kinderen, kun- sn deze tabletten dodelijk zijn. Geldkistje gestolen fLISSINGEN - Onbekenden hebben toensdag een geldkistje met een be- !rag van tussen de vijfhonderd en fen-ang e«f "garagebedrijf haan3dê het debouw van DG SM aan de Nieuwendijk na het gesprek met de loodsen. idustrieweg in Vlissingen. De dief- ül werd gepleegd tijdens de lunch- tussen half een en een uur. Het ddkistje bevond zich in een bureau- ide in het kantoor, ade nacht van dinsdag op woensdag Ingebroken in een schuur aan de Utxander Gogelweg in Vlissingen. De daders forceerden de deur van de ichuur en verdwenen met zeventien lessen wijn en een hoeveelheid vlees o vleeswaren uit een diepvrieskist. Minister Smit-Kroes en haar adviseur R.F. van Heusden bij het verlaten van De bouwdokken op het werkeiland Neeltje Jans en de Eenzaam staat in hel bouwdok de 66e pijler, die om pijlers i7i de stroomgeulen Hammen aan de bovenzijde bezuinigingsredenen niet is geplaatst Deze pijler had van de foto i en Schaar van Roggenplaat De bouw van tevens een reservefunctie. de dorpelbalken bevindt zich in verschillende fasen Vandaar dat hij niet was voltooid. Dat zal alsnog van uitvoering. In het nagenoeg lege bouwdok I ligt het gebeuren Het is de bedoeling dat de pijler tot in lengte pijlerhefschip Ostrea, dat zaterdag uit de Oosterschei- van jaren in het dok zal blijven staan (Luchtfoto Lex de vertrekt om in Rotterdam te worden opgelegd, de Meesteri. NEELTJE JANS - Het laatste van de bouwdokken op het werkeiland Neeltje Jans zal medio mei volgend jaar onder water worden gezet. In het dok liggen 61 betonnen dorpelbalken in uiteenlopende bouwstadia. Deze balken komen tussen de pijlers te liggen en vormen het laagste punt van de doorstroomopeningen in de stormvloedkering. Ze worden precies op maat gemaakt. Op de afwerking na zijn er nu 34 gereed. De bouw van de dorpelbanken ver- ook de verkeerskokers, de schuiven, loopt vlot. Van de laatste zijn in- de bewegingswerken en de boven- middels ook de vloeren gestort. De dorpelbalken op de kering brengt. balken bestaan uit een breed mid- De bok hoeft de dorpelbalken niet denstuk en twee koppen. Die laat- met zijn reusachtige kraan te tillen, ste worden pas aan het middenstuk Met behulp van takels aan de ach- vastgemaakt nadat eerst de afstand terkant van de Taklift 4 worden de tussen de twee pijlers in de door- betonnen gevaartes van hun plaats stroomopening waarvoor een be- in het bouwdok gelicht en onder paalde balk is bedoeld, zorgvuldig water meegenomen naar de door is opgemeten. In tegenstelling tot stroomopening waarvoor ze zijn be de andere elementen van de storm- stemd. Daar laat de bok hem voor vloedkering die. tussen en op de zichtig zakken in speciaal daarvoor steeds meer toenemen. Rijkswater staat en de aannemerscombinatie Dosbouw beschouwen de plaatsing van de dorpelbalken dan ook als een van de moeilijkste onderdelen van de nog resterende bouwwerk zaamheden. Daarom is besloten één van de in totaal 62 benodigde dorpelbalken in een apart dok te bouwen. Dit mini-dok ligt op de foto in de buurt van de keet iinksmidden op de foto. Deze balk. bestemd voor de doorstroomopemng Schaar 10, is al gereed. Het mini-dok zal begin no vember onder water worden gezet en in open verbinding met de Oos- terschelde worden gebracht. Dan kan de Taklift 4 ervaring gaan op- pijlers worden geplaatst, is het aan- bedoelde uitsparingen m de hals doen met het lichten, manoeuvre- brengen van de dorpelbalken een van de pijlers, nat karwei Vandaar dat het bouw dok na de voltooiing van alle balken A/fnifiliiEvt onder water zal worden gezet, waar- iVM-UtflllJKbl na een deel van de dijk eromheen Dit werk moet worden uitgevoerd zal worden verwijderd. in een De dorpelbalken worden geplaatst waarin de stroomsnelheden als ge- door de drijvende bok Taklift 4. die volg van de bouw van de pijlerdam ren en plaatsen. Door deze inwerk - periode kan de kans op eventuele problemen tijdens het plaatsen van de dorpelbalken worden verkleind Het is de bedoeling dat omstreeks 1 Oosterscheldemonding juli volgend jaar een begin wordt gemaakt met het afzinken van de dorpelbalken TERNEUZEN De En gelse oud-strijder Leslie Bold, die dankzij per- spublikaties zijn oude vrienden in Terneuzen terugvond, wil de Zecuws-Vlaamse Scheldcstad bezoeken. vingen post van over zee. Leslie Bold werd in 1944 Dat schreef de Brit in Hij probeerde maar eens wat uit, Freek de Jonge. Die met die komieke kop. Dezer dagen trad hij op in de Middelburgse Schouwburg om te kijken hoe zijn grappen vielen, die hij zou gebruiken voor zijn televisie show op oudejaarsavond. Ze vielen goed. We zullen in dit hoekje niet uitweiden over uitspraken als over die blinde cipier die de gevangenen niet kon luchten of zien. Want dan weet u alles al. Maar deze zal 'ie vermoedelijk niet gebruiken. Geïnspireerd door een kop in deze krant las hij hardop uit de PZC voor: Zeeuws voetbalteam steelt de show tegen Oranje. De Jonge: „Die konden na tuurlijk zelf niet voetballen". Gelukkig zag hij een andere kop in deze krant over het hoofd. 'Blammage' stond er boven. Met twee emmen Daar kwam natuurlijk meteen een ingezonden stuk op. Met deze korte kritiek: „Wat een blamage!" van Terneuzen. Hij zou er tot begin '45 blijven en in contact komen met twee meisjes en een jongen, die de Engelse militair hielpen met al- enthousiaste brief lerlei huishoudelijke aan Terneuzen* burge- karweitjes, zoals de vui- mcester C. Oekeloen. was boodschappen en dergelijke. Ook de Terneuzenaren, die Bold in de barre Omdat de Britse bevrij- oorlogsjaren een warm der het leuk vond om na welkom bereidden, ont- al die jaren met het drie tal in contact te komen, schreef hij een briel aan het gemeentebestuur r„g°eirbTdê hëvruimg dij. advertentiebladen meldden zich de langge- zochten: mevrouw Gre ta Minnaert-van de Vel de, mevrouw Maartje Dommanschet-Geensen en de heer Johan van de Velde. Ze wisten zich Leslie Bold nog uitste kend te herinneren en enkele oude foto's na men de laatste twijfels weg. (Van onze Haagse redacteur i nieuwing voor een groot deel gedecen- DEN HAAG - Zeeland krijgt van het traliseerd en krijgen ongeveer 90 ge- rijk volgend jaar 15.456.000 gulden meenten en de provincies de beschik- voor dorps- en stadsvernieuwing, king over eigen stadsvermeuwings- Daarvan gaat 8.608.000 gulden naar fondsen zes gemeenten, die daarvoor eigen In totaal is volgend jaar bijna kondigd het stadsvernieuwingsbud- voor 1984 op de begroting is gereser- get voor dit jaar. 1984, met 342 mil- veerd aldus Brokx Hij heeft daarom joen gulden te willen verhogen bij besloten alleen declaraties die vóór 1 wijze van overgangsregeling tussen september zijn binnengekomen te ho- het huidige beleid en de inwerking- noreren Maar ook dan nog is er een treding van de WSDV op 1 januari aanzienlijk tekort aan kasmiddelen Advertentiei amr Nachtpendel wintersport Oostenrijk met super de luxe toeringcar v.a. 139,- v.v. VLISSINGEN - MIDDELBURG - GOES reis bureau fondsen krijgen voor het voeren van miljoen gulden van het rijk beschik- aanstaande. De heer Brokx wijst er- dit jaar. namelijk de genoemde 342 een stads- en dorpsvernieuwingsbe- baar voor de eigen fondsen op, dat gemeenten de afgelopen miljoen gulden leid. Het resterende bedrag, in totaal Van de zes gemeenten in Zeeland maanden in onverwacht hoog tempo Dit bedrag wordt deels gecompen- 6.848.000 gulden, wordt door de pro- krijgt Middelburg het grootste bedrag declaraties hebben ingediend om „fi- seerd door een verlaging van de toede- vincie verdeeld over de 24 overige voor eigen fondsvorming Het gaat om nancieel schoon schip te maken" ling naar gemeenten en provincies gemeenten zonder eigen fondsen. in totaal 2.608.000 gulden Vlissingen voordat de nieuwe wet er is. De voor de fondsvorming in het kader Dit schrijft staatssecretaris Brokx krijgt per 1 januari 1985 1.816.000. declaraties betreffen inmiddels uit- van de nieuwe wet. volgend jaar Het van Volkshuisvesting in een brief aan Goes 1 208 000. Tholen 1 104 000. Ter- gevoerde stadsvernieuwingsplan- bedrag van 961 miljoen, dat aanvan- de Tweede Kamer, de gemeenten en neuzen 1 064.000 en Zierikzee 808.000 nen. kelijk was gepland, wordt terugge- provincies. Met de invoering van de gulden Het bedrag dat nodig is voor het bracht tot 829 miljoen. Van dit laatste nieuwe Wet op de Stads- en Dorpsver- inwilligen van de declaraties „is veel bedrag wordt dan 29 miljoen gereser- nieuwmg (WSDV) wordt de stadsver- De bewindsman heeft verder aangc- groter geweest dan het bedrag dat veerd voor eventuele knelpunten bij provincies en gemeenten en de overi ge 800 gaat zoals gezegd naar de fbiiusiii. Dc staatssecretaris verwacht met de verlaagde toedeling geen pro blemen, „omdat de meeste lopende plannen immers dan al in 1984 zijn betaald". MIDDELBURG - Het havenschap Terneuzen geeft de voorkeur I aan de aanleg van een buitenhaven (tweede Braakmanhaven) boven de ontwikkeling van de Axelse Vlakte. De investeringen voor beide projecten zijn ongeveer gelijk. Gs wijzen er in antwoord op schriftelijke vragen over de begroting '85 op, dat een buitenhaven noodzakelijk is „om te kunnen concurreren met de Belgische zeehavens". Het zou ook een verdere stimulering van chemische industrie en de overslag van massagoed betekenen Gs brengen in herinne ring, dat het waterloopkundig labaratonum Delft een onderzoek naar de technische haalbaarheid instelt. Dat gebeurt in opdracht van rijkswaterstaat en heeft betrekking op de nautische aspec ten De kosten komen voor rekening van het havenschap, dat geen subsidie van economische zaken krijgt. Het college stelt, dat in een buitenhaven grotere zeeschepen ontvangen kunnen worden. Bij de aanvoer van massagoed speelt nat een oeiangnjKe rol Ook chemische bedrijven zullen de voorkeur geven aan een buitenhaven. Antwerpen en Gent - de voornaamste concurrenten in de omgeving - missen een dergelij ke haven. ..De havenschappen zouden deze havens dus een slag voor kunnen zijn", aldus gs De ontwikkeling van de Axelse vlakte is alleen mogelijk door uitgebreide havenaanleg en een zeer gunstige economie, eventueel gepaard met een nieuwe zeesluis te Terneuzen voor schepen van 100.000 ton, aldus gs. Bovendien worden overgangsproble men roud de invoering van de wet, die voorzien waren voor 1985 en 1986, door de voorgestelde operatic „al dit jaar voor een zeer groot deel opge lost". Tenslotte kan de gemeenten en provincies dit jaar al een overzicht worden geboden van de bedragen waar zij volgend jaar op kunnen rekenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 15