PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Winsemius voor bouw enkele kerncentrales Onderzoekers moord Aquino oneens over rol legerchef Amsterdammer wil burgerwacht Verzet artsen tegen aanslag op inkomen GONZALEZ: SPANJE IN NAVO HOUDEN Verzwaarde dijk verzakt OPSLAG AFVAL GEEN PROBLEEM MEER' Snelrecht na rellen de PZC vandaag I Vanavond regen [Eerst zonnige perioden, later toene-. lende bewolking en vanavond regen, füiddag temperatuur 13 graden. |27e jaargang no. 252 foensdag 24 oktober 1984 Wie wint de Snuffel van de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC Ga er eens rustig voor zitten. Maak een zo origineel mogelijke tekst. Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand. jlSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse hotelier M. Wijnschenk wil een wacht vormen tegen de kleine criminaliteit in de hoofdstad zoals hel enbreken van auto's, inbraken in woningen, winkeldiefstal en vandalisme. ieen Amsterdams avondblad heeft hij inwoners van de hoofdstad opgeroe- e JVeti bh hem voor dit doel te melden. Dit zou op vrijwillige basis moeten ibeuren, de leden van de wacht krijgen geen vergoeding. Sheb zelf voor zo'n tienduizend gulden per jaar schade door het voortijdig vertrek van gasten, die door autokraken of anderzins benadeeld zijn. Mijn plan is om het groot op te zetten, vandaar de advertentie, waarop ik al veel reacties heb binnengekregen", aldus Wijnschenk. Het ligt in zijn bedoeling bij voldoende reacties in alle Amsterdamse buurten groepen van vier tot zes personen te vormen die zowel 's nachts als overdag in hun wijken gaan patrouilleren. Het moet, zo voegt Wijnschenk er aan toe, weer zo worden dat aan het vandalisme een einde komt, zodat iedereen weer gewoon 's avonds over straat durft te gaan net;. JEN HAAG (GPD) - Binnen het kabinet groeit hèt aantal voorstanders van de bouw van af te nemen) kan dan de gewenste lieuwe kerncentrales. Naast minister Van Aardenne (economische zaken), blijkt ook minister ^aJdga^"!/^ ?koiem"procent'be° finsemius (milieuhygiëne) voorstander te zijn van de bouw van nieuwe kerncentrales, reikt worden, in de piekuren zou sten Jaarmee hebben twee van de drie meest betrokken ministers zich duidelijk uitgesproken vo'gens het rapport gebruik moeten worden gemaakt van windenergie en roor meer kernenergie. waterkracht, dóes- derde bewindsman, minister bouw van nieuwe centrales in deze kerncentrales gebouwd moeten wor- Coalitiegenoot, de VVD is onomwon- i innkman (WVC) heeft nog geen dui- periode wordt afgewezen. den Doel hierbij is om het gebruik den voorstander van het gebruik van jerk felijk standpunt bekendgemaakt. van kolen, olie en gas te beperken. kernenergie. De PvdA wijst kerncen- lok de overige CDA-ministers heb- De fractiecommissie economische za- trales van de hand. Net als klein links :en tot nu angstvallig gezwegen, in ken, die over deze zaak een rapport Het rapport gaat uit van de opwek- zeggen de socialisten dat door bespa- tochting van een standpuntbepa- heeft opgesteld, adviseert positief, king van 3000 tot eventueel 4000 me- ring van energie en uitbouw van het ag door de CDA-fractie. Deze fractie Energiewoordvoerder Lansink heeft gawatt atoomstroom. Door tegelijker- gebruik van wind-, zon- en water- rilde knoop volgende week doorhak- duidelijk gemaakt dat wat hem be- tijd het gebruik van aardgas te beper- energie eventuele tekorten kunnen ten. Het kabinet zal waarschijnlijk in treft tot het jaar 2000 twee of drie ken (en meer stroom van de industrie worden opgevangen, feeerste twee weken van november - r lij in besluit nemen. let kabinet heeft ondertussen de nnmissie-Geertsema in het leven ge el dt oepen. die moet onderzoeken welke taatsen het meest geschikt zijn om seuwe kerncentrales te bouwen. Alle ït nu toe gehouden onderzoeken erwezen naar lokaties in de Noord- »st polder en bij de bestaande cen- trale van Borssele Maar centraal in kt onderzoek van de liberale voor- Geertsema staat nu ook een Seoordeling van het te verwachten ftrzet in de verschillende plaatsen. De/. 1! in 1974 kwam premier Lubbers, nog minister van economische mui jken. met het beginselbesluit dat Jederland over moest gaan tot de touw van drie nieuwe kerncentrales, üeze beslissing van het kabinet-Den lyl is nooit formeel teruggedraaid, ook niet bij de start van de Brede laatschappelijke Discussie over iemenergie. Winsemius Itgenover het weekblad De Tijd zegt sinister Winsemius deze week geen fcgenstander te zijn van kernenergie, de bouw van een of twee kerncen- ïalcs niet af zal wijzen. Maar vier mals minister Van Aardenne wil), of is te veel, dat lijkt hem 'buiten- Itwoon' onverstandig. HIJ voelt er overigens niets voor om «n kerncentrale te bouwen bij de Moerdijk, zoals de Brabantse commis- uns Van Agt heeft voorgesteld. In cder geval zal rekening moeten wor- Kn gehouden met „de stemming in 1st land". Maar de uitslag van de «ede Maatschappelijke Discussie ét hij slechts als een advies, waarbij iet kabinet een eigen verantwoorde- ikheid behoudt. iolgens Winsemius is het opslaan van radio-actief afval geen milieupro bleem meer. „We weten wat we moe- Besmeurde leden van de Mobiele Eenheid voor het Amsterdamse kraakpand Singel 114. Na de rellen, die gisteren ontstonden bij de ontruiming van het pand, wordt vandaag snelrecht toegepast tegen een aantal arrestanten. Noordzee Milieugroepen pleiten voorde aan wijzing van de Noordzee tot spe ciaal beschermd gebied. Dat lijkt de enige methode om de vervuiling een halt toe te roepen. (PAGINA 5) Topprestatie De Zierikzeese Liesbeth Kort heeft tgdens het wereldkampioenschap windsurfen in de Mistral-klasse De Dterenbeschermmg gaat aclt ee„ Uceede plaa„ behaaId Kikkerbilletjes inzetten voor een Europees verbod op de invoer van kikker billetjes. (PAGINA 3 Bijstandswet (PAGINA 17) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 De bewindslieden Korthals Alles en De Graaf hebben geen moeite Varia: met politiecontrole op bijstands- Provincie: 11, 13. 15 en 1' trekkers. (PAGINA 5) Sport: 19 MANILLA Mevrouw Agrava (L), voorzitter van onderzoekscommissie dinsdagmorgen de Filippijnse president Marcos haar eigen rapport aan. UTRECHT (ANP) - De Landelijke Nog steeds is op geen enkele manier Vereniging van Artsen in Dienstver- tegemoetgekomen aan de wens van band komt in verzet tegen de „inko- de LAD. ingeleverd inkomen te ge- mensoorlog die aan de dokters is bruiken voor het scheppen van werk- de moord op Aquino, biedt verklaard", zoals LAD-voorzitter gelegenheid. Veel artsen m ziekenhui- J.W.H. Garvelink het dinsdagavond zen hebben nog buitensporige werk- op de ledenvergadering in Utrecht tijden. Als de werkweek wordt terug- noemde. Als redelijk overleg niets gebracht tot veertig uur. zouden er meer uithaalt moeten de leden er 1.500 arbeidsplaatsen bij kunnen ko- volgens hem op rekenen dat ze - men, zo heeft de LAD berekend zonder de zorg voor de patiënten Inmiddels zijn er al ruim 2.000 artsen geweld aan te doeu - in actie zullen werkloos, terwijl het geld dat de art- moeten komen. sen in dienstverband de afgelopen jaren - volgens Garvelink ..via uitge- Garvelink schetste alle maatregelen kiende salamitactieken" - hebben in- en voornemens van de afgelopen jaren geleverd, in 's rijks schatkist is ver die een aanslag op de artseninkomens dwenen betekenen. De artsen, als groepering Hij zei dat de prijscompensatie die in met de sterkste schouders, zijn vol- 1983 is gebruikt voor drie roostervrije gens hem bereid hun steentje bij te dagen bijvoorbeeld geen enkele art- dragen aan de bezuinigingen. Maar senplaats heeft opgeleverd. Het ge- Itndoen. Je moet het met zorg behan- MANILLA (RTR-AFP) - Op de Filipij- hoofd is van de politie van Manilla, ven en zelfs Marcos persoonlijk ver- het mag niet zo zijn, dat het louter de volg Was alleen dat de dokters nog delen. Maar: het probleem lost zich- nen heeft de commissie-Agrava dins- alsmede 22 andere militairen en een antwoordelijk gesteld. bedoeling is één groep in de samenle- harder moesten lopen. Bij het overleg »lf op, die straling wordt minder en dag verslag gedaan van haar onder- burger die „wettelijk vervolgbaar zijn Het Amerikaanse ministerie van bui- ving simpelweg te pakken. „Hoe kan over de nieuwe ziekenhuis-CAO zal de Hinder in de loop der tijden. Dat zoek naar de moord op oppositielei- wegens moord met voorbedachten ra- tenlandse heeft dinsdag verklaard te niet schelen, argumenten worden bij- LAD verdere arbeidstijdverkorting duurt duizend jaar, maar als je het der Benigno Aquino. Maar omdat de de". verwachten dat de Filipijnse autori- eengeveegd of soms dat niet eens. dan ook uiterst argwanend bekijken: purende die periode van dag tot commissie het niet eens kon worden Aquino werd op 21 augustus van het teiten vaart zullen zetten achter de maar de dokter zal 20 tot 30 procent of iedere ingeleverde gulden zal moeten TWEE RAPPORTEN NAAR FILIPIJNSE PRESIDENT 2g met verstand behandelt, kun je Gver de rol van de stafchef van het vorig jaar op de luchthaven van Ma at opslaan, in een zoutmijn of boven- leger, generaal Fabian Ver. zijn er nilla vermoord toen hij uit het vlieg ends. Dan zitten er slechts beperkte twee rapporten verschenen. In een C-Sieo's aan" van die rapporten wordt Ver Hij heeft voorts weinig begrip voor beschuldigd betrokken provinciale en gemeentelijke bestuur- moord. tuig stapte waarmee hij naar zijn land terugkeerde na drie jaar vrijwillige zijn hij de ballingschap in de Verenigde Staten Volgens de - nu ontkrachte - officiële gerechtelijke vervolging van de da- meer in inkomen achteruit moeten", worden gebruikt voor extra arbeias- ders van de moord op Aquino. aldus de LAD-voorzitter plaatsen voor artsen die regelmatig bij hem op te Dc voor2ltter»an de commissie, Cora. lezme communistische stoep staan en bepleiten dat het atval j,on Agrava overhandigde een rap- huurmoordenaar Rolando Galman de «in hun provincie of gemeente a|n pr'esldent Marcos dat mat dodelijke kogel af Galman werd op tordt opgeslagen. „En wat je mee- door de andere vier leden van haar zijn beurt direct na de moord door Makt is dat mensen, die het hele- comnussie is ondertekend. Daarin militairen doodgeschoten. Mal met je eens zijn, een fors deel stel, ze dat brigade-generaal Luther EtZiïtDteSSiTn Custodl°-die met de veü,ghefc van Berecht wo"ft. Die draaien om als een hel vliegVeld was belast toen Aquino Kad aan een boom.' CDA-fractie Inmiddels heeft de CDA-fractie be- i om volgende week woensdag werd doodgeschoten, hoofdverant woordelijk is voor de moord. Zes ~-J nmaakt dat de president Custudio en onderofficieren die Aquino uit het Hp milm h„„ vliegtuig begeleidden hebben hem Vlak na de publikatie van het rapport mevrouw Agrava werd bekendge- ikt dat de president Custudio en de andere zes militairen uit hun func tie had ontheven en onder huisarrest ■luien om voigenae wees woensoag daarbii eeholnen Een van hen heeft "<lu U"U1UU' k beginnen mc. dc discussie „ver de «JgJ SglS.Xis Agrava Z»11?» de president worden berecht. Maar Agrava staat alleen in haar Butz Aquino, de jongere broer van de bewering, dat generaal Ver niets te vermoorde politicus die diens plaats tvcntuele bouw van nieuwe kerncen trales. Er moet nog worden afge wacht of de fractie er op een avond litkomt, omdat de meningen sterk maken heeft gehad met. de moord, als oppositieleider min of meer heeft wrdeeld zijn. Dat komt vooral omdat Baar vier collega's oordelen in een ingenomen, veroordeelde het rapport het verkiezingsprogramma de eigen rapport dat Ver wel degelijk een van Agrava als niet fair en onaan- rol heeft gespeeld. Als mede-betrok- vaardbaar kenen noemen zij verder generaal De oppositie heeft vanaf het begin het Custodio, generaal Prosper Öliva, die leger de moord in de schoenen gescho- Voedsel in Israël duurder JERUZALEM (RTR) - De Israë lische regering heeft besloten de overheidssubsidies voor de be langrijkste levensmiddelen met onmiddellijke ingang fors te ver lagen om de overheidsuitgaven te verminderen, zo hebben de staatsradio en -televisie dinsdag bekendgemaakt. Brood, melk en spijsolie worden daardoor 24 procent duurder en diepvrieskip zelfs 95 procent. MADRID (AFP/RTR) - Premier Felipe Gonza lez vindt dat Spanje lid van de NAVO moet blij ven, maar hij is tegen een volledige integratie in de militaire struc tuur van de NAVO. In een toespraak voor het parlement zei hij dat hij dit advies uitspreekt bij een referendum dat de regering vóór februa ri 1986 wil .laten houden over het lidmaatschap van de NAVO. De premier noemde het „wenselijk" dat Spanje lid wordt van de Westeu- ropese Unie (WEU), de enige Europese organi satie die zich met defen siekwesties kan bezig houden. STREEFKERK (ANP) - Een stuk van de rivierdijk langs de Lek. die onlangs in het kader van de Deltawerken is verzwaard, is maandag over een lengte van ongeveer 60 meter verzakt. De oude dijk. die onder het gewicht van de verzwaring bezwijkt, was dinsdagmiddag ongeveer anderhalve meter landinwaarts weggegleden De verzakking be vindt zich ter hoogte van de gemeente Streefkerk. De aan de voet van de dijk gelegen Zuiderlekdijk, werd door de schuivende aardmassa bedolven. De weg is intussen afgesloten voor verkeer. De door de verzakking veroorzaakte schade kan wel eens in het miljoen lopen. Drie woonhuizen aan de voet van de dijk zijn door de aardverschuiving gaan scheu ren, en er moet rekening mee worden gehouden dat ze moeten worden afgebroken. De tegenvallers op een tolbrug Qjchouwen-Duiveland is 1 Ödiep verontwaardigd dat I een verlaging van het tolta- rief op de Zeelandbrug over de Oosterschelde nog onge veer vijf jaar zal uitblijven De ge meenteraad van Zierikzee heeft deze week besloten een brief op poten te schrijven naar provinciale staten van Zeeland, die over enkele weken in deze zaak een uitspraak moeten doen. De bevolking van Schouwen-Duive- land heeft er namelijk steeds op gere kend dat aan tolheffing op de Zee landbrug eerder een eind zou worden gemaakt dan thans volgens gedepu teerde staten financieel voor mogelijk wordt gehouden. Nu het zelfs in Mid delburg uitgesloten wordt geacht om op enige manier in de vorm van een speciale verlaging van het tarief voor de (schier)eilandbewoners iets te doen. is daar kennelijk de boot aan. De raad van Zierikzee beriep zich deze week opmeuw op toezeggingen die in het verleden zijn gedaan aan Schou wen-Duiveland Toezeggingen - welis waar nergens zwart op wit vastgelegd - die ook in de komende jaren niet worden nagekomen. Vertegenwoordi gers van de Schouwse gemeenten zijn eerder deze maand in Middelburg van deze voor hen teleurstellende bood schap op de hoogte gebracht. De woede daarover begint zich nu te ontladen. En daarbij schetsen de be trokken gemeentebesturen de nadeli ge positie van hun inwoners ten op zichte van die elders in de provincie, óók in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar volgens de Schouwenaren kan wor den gebruik gemaakt van een redac tieregeling op de Westerscheldeveren. In 1985 is het twintig jaar geleden dat Zeeland op eigen initiatief, voor eigen rekening en mét alle eigen risi co's een brug over de Oosterschelde voor het verkeer open kon stellen. De vijf kilometer lange verbinding ver ving op dat moment een krakkemik kige veerdienst tussen Zierikzee en Kats. De bouw van de brug was in die dagen een onderneming van allure, waarmee het provinciaal bestuur van Zeeland vrij hoog spel speelde Het plan ervoor was enkele jaren eerder als een verrassing gelanceerd en ver volgens met vaart en verve verdedigd. In Den Haag werd op het enthousias me bij de Zeeuwen heel anders gerea geerd rijkswaterstaat was vooral kri tisch over de verkeersprognoses, de rentabiliteit van de tolbrug werd daar als een zwak punt beschouwd. Maar als Zeeland dan zo graag die brug wilde hebben, dan moest het maar. Alleen wilde het rijk er financieel niets mee te maken hebben. Het was een exclusieve Zeeuwse aangelegenheid. Bij de prognoses werd er intussen van uitgegaan dat de investering (met alles erop en eraan) zou kunnen zijn afgeschreven op het moment dat ver derop naar het westen in 1978 tof korte tijd later) een nieuwe autosnel weg over de dam door de monding van de Oosterschelde zou zijn gereed gekomen. Een weg zonder tolheffing, die een beduidende concurrent voor de Zeelandbrug-mét-tolheffing zou worden Op dit toekomstbeeld over de af schaffing van de tol op de Zee landbrug zijn (Je verwachtingen op Schouwen-Duiveland steeds geba seerd geweest. En dat zijn ze nu nog. En dus hebben de gemeentebesturen van Schouwen-Duiveland in principe gelijk als ze vaststellen dat er sprake is van bepaalde toezeggingen Maar het is in verschillende opzichten an ders gelopen dan in 1965. bij de ope ning van de Zeelandbrug. werd veron dersteld. De verkeersprognoses waar op de financiering van de brug des tijds was gegrond, zijn niet helemaal uitgekomen. Daarom moest in 1973 worden besloten om over te gaan tot een verhoging van het toltarief, toen voor personenauto's en lichte vracht auto's. Daarom werd ook tóen al duidelijk dat tolheffing op de Zeeland brug tot minstens 1990 onvermijdelijk zou worden. Inmiddels is het ook met de aanleg van een nieuwe weg over de Oosterscheldedam anders gelopen. Als gevolg van de beslissing om in de monding van de Oosterschelde een pijlerdam te bouwen zal het - volgens de huidige veronderstellingen - tot medio 1987 duren eer er een tolvrije weg (geen autosnelweg!) over de pij lerdam zal worden geopend. Voor Schouwen eveneens een tegenvaller, maar voor de exploitatie van de brug in ieder geval de geruststelling dat het met een nóg verdere terugloop van de inkomsten zal meevallen Eerder zijn in de afgelopen jaren pogingen om tot een verlaging van het toltarief op de Zeelandbrug te geraken in ieder geval voor de inwo ners van Schouwen-Duiveland, stuk gelopen. Ze zouden betekenen dat de exploitatie van de brug. die Zeeland destijds voor eigen rekening en risico bouwde, er verder door in de proble men raakt Ze zouden betekenen dat het nóg langer aanloopt voordat een algemene tariefsverlaging en op de duur een afschaffing van de tol kan worden bereikt. Schouwen-Duiveland is daarmee niet gediend. Trouwens, de andere gebruikers van deze brug- verbinding evenmin. De tegenvallers bij de exploitatie van de Zeelandbrug zijn een harde werkelijkheid. Maar de provincie heeft ze destijds bewust geaccepteerd In het belang van een verkeersverbinding die er nu al bijna twintig jaar ligt en die er anders waarschijnlijk nooit gekomen zou zijn. Wat dat betreft gaat natuurlijk iedere vergelijking met Zeeuwsch- Vlaanderen mank. vdM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1