PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Boosheid over kritiek Ruding op werklozen Overleg korten trendvolgers mislukt Grootste Autogebeuren in Zeeland, waar... HONDERDJARIGE PARLEMENTARIËR Onderzoek naar geweld STARRE ONTZETTING Wie wint de Snuffel van de Maand? PVDA VRAA GT SPOEDDEBA T AAN jr jr yg 19 oktober oktober oktober oktober piet klerkx 0IHTOI IN DE VEILINGHAL TE GOES Donderdag 18 -Vrijdag19 en Zaterdag 20 Okt. 100 INRUILAUTO'S met BOVAG GARANTIE BONDEN: BEZUINIGINGEN VAN MILJARD '37: Guur weer Veel bewolking en in de ochtend Tegen. Vanmiddag opklaringen. Harde wind. Eerst zuid later zuid- mest. Middagtemperatuur 13 graden. 227e jaargang no. 248 Vrijdag 19 oktober 1984 Plaats een Kleintje in de PZC. Ga er eens rustig voor zitten. Maak een zo origineel mogelijke tekst. Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand ''60 lOUDEN (DPAt - Met champagne in de koninklijke loge van het Hogerhuis meft het socialistische lid van het Britse Hogerhuis, Lord Emanuel ("Manny") S/ijnwell donderdag in tegenwoordigheid van premier Margaret Thatcher en 01300 mede-Lords zijn 100ste verjaardag gevierd insluitend hield Lord Shinwell een rede waarin hij, die ooit links-radicaal ■;as, ziJn landgenoten opriep lot patriottisme en "geen capilTdatie" op het ftbied van de defensie. Dal kon het recente Congres van Labour in zijn zak ■Men- Shmicell wees er met trots op dat hoge officieren bij hun gelukwens hadden gezegd dat hij na de oorlog als minister van defensie "het land een dienst heeft bewezen". Vice-premier Wlutelaw zei in zijn huldigingsrede dat Lord Shinwell zeker niet het eerste kamerlid was dat de 100 had gehaaldmaar dat hij beslist wél de eerste nog actieve parlementariër van die leeftijd was. Shinwell stond bij de receptie wat zwak op de benen, maar hij hield hel glas whisky zoals altijd hoog „Mijn dokter zegt dat ik in elk geval nog tien jaar mee kan. Stelt U zich eens even voor, U moet mij nog tien jaar dulden", zei de drie keer getrouwde en dne keer weduwnaar geworden "Manny" Shinwell (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - CDA en PvdA hebben afwijzend gereageerd op kritische uitlatingen van minister Ruding (financiën) over werklozen, de hoogte van de bijstand en het gebrek aan arbeidsmobiliteit. De bewindsman zal hierover volgende week donderdag door de Kamer de tand worden gevoeld. De VVD deelt de opvattingen van de minister. De FNV liet jisteravond weten het aanspannen van een rechtzaak tegen de minister te overwegen. Ineen interview met het Rotterdamse dagblad Het Vrije Volk zegt Ruding onder meer dat 'veel werklozen zich er met een Jantje van Leiden' vanaf maken bij het zoeken naar een nieuwe baan. Hij verwijt arbeidzoekenden verder dat zij niet bereid zijn te ver- om elders werk te vinden. Jen blijft liever bij tante Truus wonen. Dat kan ook rustig, want het wachtgeld is prachtig". Minister Ruding vindt dat de mensen een 'prikkel' moeten krijgen om uit de penarie te komen. Dat kan door bij voorbeeld de uitkeringen te verlagen. Jk kan mij voorstellen dat je harder eaat proberen een baan te krijgen als j»achteruit gaat in inkomen." zegt de bewindsman in het geautoriseerde in terview Vooral jonge werklozen hebben het volgens Ruding nog steeds te gemak kelijk. veel gemeenten de kosten van de Ook bij de begroting van het departe- bijstand niet meer opbrengen, „ter- ment van Welzijn, Volksgezondheid wijl er vijf kilometer verder ook en Cultuur zet hij op deze gronden zoiets staat. Ik rij tegenwoordig nog- vraagtekens. Buurthuizen en ballet al veel door het land en dan zie je dat. zijn heel nuttig, maar dragen niet bij Luxe." tot het economisch herstel. Luxe DEN HAAG (GPD) - Er komt een onderzoek naar het toenemende geweld. Die studie moet verder gaan dan de rela tie tussen pornografie en geweld tegen vrou wen. Dit zei minister Korthals Aites donder dag in de Tweede Ka mer. De regering stelt voor de huidige verbodsbepalin gen te schrappen, met uitzondering van het verbod op kinderporno. PvdA. WD en D'66 steunen de minister in dit streven. De overige partijen. CDA samen met de klei ne linkse èn de rechtse partijen, toonden zich in alle toonaarden tegen. Korthals Altes vindt dat de stelling onbewezen is dat harde porno geweld tegen vrouwen uitlokt. „Als onderzoek de rela tie met harde porno aan toont, dan pas moet de huidige maatregel wor den heroverwogen", al dus Korthals Altes. PvdA-leider Den Uyl en economisch woordvoerder Van der Hek reageer den geschokt op de uitlatingen van de bewindsman Van der Hek sprak over 'schrijnende' opmerkingen. Den Uyl vroeg een spoeddebat aan. waarin hij de minister zal vragen zijn stellingen te bewijzen en zijn opvattingen uit te leggen Ook binnen het CDA, de partij van de minister, is negatief op het interview gereageerd. De fractie toonde zich weinig gelukkig met de mtlatingen. „Wellicht komt het. wel eens voor dat werklozen zich er gemakkelijk vanaf maken, maar het gaat veel te ver om te generaliseren," aldus een woord voerder. Dc VVD staat achter de opvattingen van de minister, zij het niet achter de woordkeuze. De FNV gaat onderzoeken of zij na mens de Nederlandse werklozen een rechtszaak tegen minister Ruding kan aanspannen. De vice-voorzitter van de federatie, Herman Bode. vindt uitspraken van de bewindsman als 'werklozen hebben het in ons land te gemakkelijk' beledigend voor een groot deel van de bevolking ..Op de plek waar andere mensen een hart hebben, heeft. Ruding waarschijnlijk een boekhoudmachine", aldus Bode gisteravond in de KRO-actualiteiten- rubriek Echo Ruding wijst verder op de grote luxe, die gemeenten ten toon spreiden in vorm van bijvoorbeeld gemeentelij ke zwembaden en sporthallen. Door de hoge exploitatiekosten kunnen Wereldvrede Bisschop Desmond Tutu heeft in een artikel in de Times gewaarschuwd voor de apart heidspolitiek in Zuïd-Afrika, deze vormt een bedreiging voor de wereldvrede. (PAGINA 5) Korting Het kabinet houdt vast aan de herstructurering van de finan ciering van de podiumkunsten en de daaraan gekoppelde korting op het provincie- en gemeentefonds. (PAGINA 9) Woonwagenplan Het dagelijks bestuur van de provincie wil meer greep op de uitvoering van het woonwa genplan. De plannen zullen ook sneller moeten worden uit gevoerd. (PAGINA 11) Boek Op de laatste dag van de kinderboekenweek hebben kinderen uit Vlissingen de schrijver Burny Bos zijn eerste boek aangeboden. (PAGINA 13) Enthousiasme De komst vati Marco van Bas ten naar het nieuwe Goese sportcentrum zorgde gisteren voor veel enthousiasme bij honderden, vooral jeugdige fans. Het geduld van vele sup porters was echter wel danig op de proef gesteld. De spits- speler van het Nederlandse elftal arriveerde namelijk twee uur later dan gepland in Goes. (PAGINA 17) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 PATERSON' (UPI) - Bij een brand die donderdagoch tend vroeg woedde in een hotel in Paterson in de Amerikaanse staat New Jersey, zijn dertien mensen om het leven gekomen en vijftig gewond. Een boze gast bekende dat hij de brand had gesticht na een woordenwisseling met personeel. Toen de brandweer bij het zeven verdiepingen hoge hotel "Alexander Hamilton" - vroeger een van de beste van Paterson - aankwam, hingen en sprongen gasten uit vensters om aan de vlammen te ontkomen. Gasten van het hotel vertelden aan journalisten dat zij zich dikwijls hadden beklaagd over het tekort aan voorzieningen bij brand zoals nooduitgangen. Een 44-jarige man, Russell Conklin. werd op het parkeerterrein van het hotel aangehouden nadat een personeelslid tegen de politie had gezegd dat de man eerder op de avond had gedreigd met het in brand steken van het 60 jaar oude gebouw. Conklin een bekentenis tegenover de politie afgelegd. De receptionist van het hotel vertelde dat Conklin 's avonds m zijn ondergoed in de hal van het hotel was verschenen en dat hem was meegedeeld terug te gaan naar zijn kamer. Nadat de receptionist en anderen een brandlucht hadden geroken, waren ze naar Conklins kamer gegaan en hadden vlammen gezien die aan de deur lekten. Het brandblusapparaat bleek niet tegen de brand opgewassen. Hotelgasten op de achtste verdieping van het brandende gebouw ivachlen in grote angst op redding. ZERMATT iAPi - Twee rotsblokken van elk tweehonderd kilo - afkomstig van de bergtop van de Zwitserse Matterhom - zijn onlangs in Zermatl aangekomen om vervoerd te worden naar de Verenigde Staten Er was een helicopter nodig om de brokken in netten naar Zermatt te vliegen vanwaar ze verder zullen reizen naar Amerikaanse wintersportplaatsen als Vail (Colorado) en Snowbird (Utah). Daar zullen ze symbolisch aanwezig zijn om reclame te maken voor het skiën in de Zwitserse bergen. (Advertentie) tot 10 uur tot 10 uur tot 10 uur tot 9 uur mis de vier super-meubeldagen M in waalwijk niet. Kom naar Waalwijk 80.000 m2 woonplezier van klassiek tot modern en alles daartussen. van 10-10 uur. Zanddonk Waalwijk, hartje Brabant, gelegen aan de weg Waalwijk-Tïlburg. 3 bedrijven samen goed voor 0.000 m2 woonplezier DEN HAAG (ANP)- Het overleg tus sen minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid en de bon den over de arbeidsvoorwaarden 1985 voor de trendvolgers is donder dag mislukt. De minister wil volgend jaar 600 mil joen gulden bezuinigen op de trend volgers, tegenwoordig de gepremieer de en gesubsidieerde sector genoemd. Het gaat hierbij om 500,000 mensen die werkzaam zijn in instellingen die betaald worden uit premies of subsi dies, zoals ziekenhuizen, welzijnsin- stellingen en openbaar vervoer. Na ruim één uur onderhandelen heeft de minister vastgesteld dat verder praten geen zin heeft, aldus T. Muller van de AbvaKabo. Bedragen Het overleg is mislukt omdat de bonden het er niet met de minister over eens zijn welke bedragen er precies bezuinigd moeten worden. Volgens de bonden bezuinigt de mi nister veel meer dan de 600 miljoen gulden, die hij in de begroting heeft genoemd, namelijk één miljard gul den. Die 400 miljoen gulden staan ergens anders al als bezuiniging op de begroting genoteerd. Wij vinden dat dit bedrag van de 600 miljoen moet worden afgetrokken. Zodat er uitein delijk nog maar 200 miljoen gulden bezuinigd zou hoeven worden", aldus Muller. Onderdeel van die 400 miljoen is het bedrag dat vrijkomt door verlaging van de sociale premies die de werkge vers betalen. Bij de trendvolgers zou dat om een bedrag van 250 miljoen gulden gaan. Ook zou de verlaging van de pensioenpremies bij de bezui nigingen op de trendvolgers betrok ken moeten worden. „Er staan een aantal bezuinigingen die op de trend volgers slaan op het verkeerde bezui nigingslijstje aldus J Annneveld van de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel De minister wil de 600 miljoen .gul den bezuinigingen invullen door middel van pensioenmaatregelen (230 miljoen gulden), het niet toeken nen van de prijscompensatie en het weer laten betalen van AOW-premie door trendvolgers die onder het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds val len. De minister wilde 230 miljoen gulden weg halen bij de pensioenfonsen. Mi nister Rietkerk van binnenlandse za ken doet du al jaren bij het ABP. het pensioenfonds van ambtenaren. De bonden maakten De Koning dui delijk dat hij daarvoor met de pen sioenfondsen zelf en niet met de bon den moet overleggen. Ook de werkgevers hebben gister avond geen overeenstemming be reikt met minister de Koning. „Ons is het mes op de keel gezet. Als de pensioenoperatie niet tot stand komt hangen er bruto-salariskortingen in de lucht, heeft de minister ons duide lijk gemaakt", aldus de H.J. Plantin- ga, chef arbeidsvoorwaarden bij de Nederlandse Spoorwegen, na afloop van het overleg. Toelage voor dc kroonprins TTTanneer kroonprins Wil- '\.j I VV lem Alexander op 27 april 1985 achttien jaar wordt komt voor hem de bij J wet geregelde uitkering uit 's Rijks schatkist beschikbaar Een meerderheid in de Tweede Kamer heeft gisteren vastgesteld dat er niet opnieuw moet worden gemorreld aan de in hetzelfde parlement jaren terug getroffen regelingen met het oog op de staatsrechtelijke meerderjarigheid (18 jaari van de kroonprins en de daaraan gekoppelde toelage Sinds Prinsjes dag i verschijning van de rijksbegro ting 1985) is er nogal wat lawaai ontstaan over de hoogte van de toela ge. voor het eerst in ronde cijfers in de stukken zichtbaar. Onder het hoofd stuk Huis der Koningin, gisteren dus in de kamer aan de orde. is de toelage vastgesteld voor acht maanden van het jaar 1985 op een bedrag van 910 000; op jaarbasis gaat het om 1,3 miljoen. Gezien alle kritiek die er over dit onderwerp is gerezen, de vergelijkingen die zijn getrokken met het beleid van bezuinigen en korten, heeft premier Lubbers begin deze week de drie grote kamerfracties (CDA, PvdA en VVD) gepolst of er bij deze partijen bereidheid was 'iets' te doen aan de leeftijdsgrens waarop 'de vermoedelijke erfgenaam van de Kroon' recht krijgt op de uitkering. De PvdA stond niet onwelwillend tegenover een aanpassing van de leef tijdsgrens, in de nchting van 21 jaar. WD en CDA wilden er niets van weten. Zaken die in Nederland te maken hebben met het bestaan van de constitutionele monarchie worden doorgaans met grote omzichtigheid en uiterste zorgvuldigheid omgeven. Bovendien worden ze gedragen door een meestal ruime politieke meerder heid. Dat was ook in 1972 het geval, toen het kabinet bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp indiende waarin de uitkeringen aan de leden van het koninklijk huis definitief werden gere geld. Er werd een systeem ontworpen, de wet Financieel Statuut van het Koninklijk Huis. dat een zeer brede steun kreeg en dat de illusie wekte: de zaak is voor eens en voor altijd in kannen en kruiken. Onderdeel van dat financieel statuut is de vaststel ling dat de kroonprins, vanaf de leef tijd waarop hij gerechtigd is voor de troonsopvolging, in aanmerking komt voor de toelage, die nu voor 1985 voor het eerst in de rijksbegroting is opge nomen. Het blijft de vraag - want daarover werd gisteren in het kamer debat over deze zaak nogal mistig gedaan - of men zich aan het Binnen hof de werking van de financiële rege ling voor het Koninklijk Huis op het punt van de toelage aan de kroon prins bij een volgende discussie die daar duidelijk mee verband hield, in 1981, wel voldoende heeft gereali seerd. Toen namelijk ging het in de Tweede Kamer over de staatsrechte- lijke meerderjarigheid van de kroon prins. Het kabinet Van Agt-Wiegel walde de leeftijd daarvoor van 18 jaar i sinds 1814 zo in de Grondwet vastge legd) opvoeren tot 21 jaar. Maar PvdA en WD gingen dwars tegen deze opvatting m en handhaafden de leef tijd voor troonsopvolging op 18 jaar. Zoals kabinet en parlement tóen. in 1981. tegenover elkaar stonden (en het parlement het laatste woord had), zo was dat ook gisteren het geval. Met dit verschil dat uit de woorden van premier Lubbers duidelijk viel op te maken dat óók koningin Beatrix graag de meerderjarigheid van de kroonprins naar 21 jaar opgetrokken ziet. En met het andere verschil dat de meerderheid in de Tweede Kamer die zich daar op het ogenblik tegen verzet is verschoven van PvdA-WD naar CDA-WD. Voor de politieke besluit vorming van het moment daarom niet meer dan een herhaling van zetten. De regeling die uit eerdere beslissin gen volgt blijft van kracht en voor prins Willem Alexander komt per 1985 de toelage beschikbaar Overigens heeft premier Lubbers met zijn sug gestie om in de komende jaren de kwestie van de meerderjarigheid van de kroonprins nog eens grondig te heroverwegen de zaak wél ontdaan van gelegenheidsargumenten. Die be gonnen de afgelopen weken wat al te gemakkelijk de boventoon te voeren. In 1972. bij de behandeling van het Financieel Statuut voor het Ko ninklijk Huis, gingen kabinet en par lement ervan uit dat de 'salariëring' voor de leden van het Koninklijk Huis nu voor eens en voor altijd geregeld kon worden. Het jaarlijkse hoofdstuk van de rijksbegroting dat hierover handelt, zou een hamerstuk kunnen worden, was de veronderstelling. Dit jaar is gebleken dat - om de woorden van de PvdA in het kamerdebat van gisteren aan te halen - 'de maatschap pelijke werkelijkheid een andere is' De regeling is door emoties, inciden ten en verwarrende discussies kwets baar geworden Daarmee is de monar chie niet gediend Evenmin overigens met overhaaste beslissingen om er veranderingen in aan fe brengen. Kennelijk is nog meer voorbereiding en zorgvuldigheid nodig om een stuk sluitende wetgeving in deze zaak te krijgen dan enkele jaren geleden voor voldoende werd gehouden. Dat is in middels duidelijk vdM. Olieprijs Na Noorwegen en Groot- Brittannié heeft ook Nigeria zijn olie prijs verlaagd en wel met twee dollar tot 28 dollar per vat (159 liter), zo is donderdag in regeringskringen in La gos vernomen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1