PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grote vondst olie en gasbel in Rotterdam Nobelprijs natuurkunde voor ir. Van der Meer Grootste Autogebeuren in Zeeland, waar... OPEN DAG OP HET NIEUWE SLUISCOMPLEX l Lubbers wil geen pottekijkers GOED VOOR BINNENLANDS GEBRUIK Shirts met karakter IN DE VEILINGHAL TE GOES Donderdag 18 -Vrijdag19 en Zaterdag 20 Okt. 100 INRUILAUTO'S met BOVAG GARANTIE yt yf 18 19 oktober oktober oktober oktober piet klerlcx 0111*101 Heertje gaf RS V-centen op aan de belasting Stormachtig Vee/ bewolking en vanmiddag regen. Toenemende zuidelijke wind; tempe ratuur 16 graden. |27e jaargang no. 247 [Donderdag 18 oktober 1984 PZC Vandaag... op pagina 10 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. 3 IS HAAG (ANP)- Premier Lubbers heeft grote beziearen tegen hoogbouw in h buurt van het Catshuis. In een brief aan de Haagse wethouder van ruimtelijke ordening stelt de minister-president dat hij gebouwen die hoger •m dan 35 meter in verband met de veiligheid en de privacy van zijn gasten vit verantwoord acht. tieambtswoning van Lubbers ligt verscholen in het groen rond het Congresge- mo in Den Haag De gemeente koestert plannen om dit gebied wat meer mnzien te geven door de bouw van woningen en kantoren. Op het ogenblik - de directe omgeving van het Catshuis bepaald door het ongeveer 35 meter hoge Bel Air Hotel. Lubbers is bang dat nieuwbouw allerlei lieden in de gelegenheid zal stellen om het Catshuis op hun gemak te bekijken, zo blijkt uit de brief Hij waarschuwt verder voor plannen die zullen afdoen aan de ..noodzakelijke beslotenheid van de tuin." Hij wil daarom dat er geen verblijfsruimten of restaurants met uitzicht op het Catshuis komen. Lubbers wijst er nog op dat de gemeente zelf verantwoordelijk is voor de veiligheid van zijn gasten en die van de minister van buitenlandse zaken Wat de wethouder van de brief vindt is nog niet bekend. ROTTERDAM (GPD) In de Rotterdamse woonwijk Charlois is een groot olieveld woningen werden gisteravond gein- aangeboord. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), die de afgelopen zomermaanden daarvan.°Denamsfuifnï- proefboringen in de wijk heeft verricht, schat de olievondst op ongeveer 16 miljoen kubieke meüjk niet uit dat er waarschijnlijk meter, waarvan een derde direct te winnen is. gaat hier om lichte olie van een kijken of het veld inderdaad wel zo gebruik worden gemaakt van tankwa- de druk zal verminderen. roede kwaliteit, die in zandsteenlagen groot is als wordt geschat. gens. Later wordt een pijpleiding aan- op een diepte van ongeveer 1600 me- Binnen een maand hoopt men met gelegd naar Esso en Shell voor ver ter werd aangetroffen. Daarnaast het eigenlijke werk te beginnen. Voor dere verwerking strd in het Rotterdamse havenge- de afvoer van de olie zal voorlopig De bewoners van de nabijgelegen o:ed Botlek door de NAM een gasbei tan zeer hoge kwaliteit gevonden Het aangeboorde olieveld ligt voor deel onder de woonwijk en voor deel aan het aangrenzend haven gebied. De olie zal vermoedelijk als benzine geheel bestemd zijn voor bin nenlands gebruik. Er zal 25 miljoen gulden moeten worden ingevesteerd. om de olie te kunnen winnen. Het aangeboorde veld zal naar schatting vijftien tot twintig jaar geëxploiteerd kunnen worden. De NAM wil zo spoedig mogelijk beginnen met een testproduktie: het mar boven halen van de olie om te water in de grond geinjecteerd moet worden, omdat d^oor de^oliewinning Dr Simon van der Meer. mede-winnaar van de Nobelprijs voor Natuurkunde 1984. gefotografeerd in zijn kantoor in Genêve SCHEIKUNDE NAAR AMERIKAAN Export De export over de eerste zeven maanden maakte een storm achtige groei, een stijging van ruim 16 procent ten opzichte van vorig jaar. (PAGINA 3) Pornografie De Tweede Kamer is in grote meerderheid voor uitbreiding van de wetgeving die discrimi natie op grond van geslacht of seksuele geaardheid strajbaar stelt. (PAGINA 5) Musical Het Zweedse duo Björn en Benny van de inmiddels opge heven groep Abba, houden zich nu bezig met een nieuw project. Binnenkort speelt in diverse steden hun eerste mu sical 'Chess (PAGINA 11) Onderuit Het Nederlands elftal is in de eerste kwalificatiewedstrijd foor het wereldkampioen schap van 1986 in Mexico met een al onderuitgegaan. In Rot terdam verloor de equipe van bondscoach Kees Rijvers met 2-1 van Hongarije. Bij het ver laten van het veld en ook daarna maakte Rijvers een aangeslagen indruk. (PAGINA 21) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Varia: 7 en 9 Kunst en cultuur: 11 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 en 23 i Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Een kamer meerderheid bestaande uit CDA en VVD heeft woensdag besloten geen wijzigingen te accepteren in de toekenning van een toelage aan prins Willem Alexander wanneer die 18 jaar wordt. De CDA-fractie nam dit besluit una niem en zonder stemming na een korte fractievergadering. De top van de WD-fractie was al eerder bijeenge komen en tot hetzelfde inzicht geko- Dinsdag werd de behandeling van de begroting koninklijk huis op verzoek van de CDA-fractie uitgesteld om de christen-democraten denktijd te ge ven over een voorzichtige peiling van premier Lubbers om 'iets' te doen aan de uitkering. In de begroting is een post van ruim negen ton ingeruimd voor de toelage in 1985 (vanaf de verjaardag van de prins in april). De toekenning van een eigen inkomen is een gevolg van de Wet Financieel Statuut Koninklijk Huis, waarin wordt bepaald dat de kroonprins van- Willem-Alexander af zijn achttiende jaar een uitkering krijgt. Nog in 1980 stelde de regering bij de wijziging van de Grondwet voor de meerderjarigheid van de prins - en daarmee indirect de toekenning van een toelage - te stellen op 21 jaar. Het CDA steunde toen de regering, maar PvdA en WD dienden een wijzigings voorstel in. waarmee opnieuw 18 jaar in de Grondwet kwam. CDA-woordvoerder Van der Sanden (Slot zie pagina 6 kol. 7) STOCKHOLM (ANP/AFP) De Nobelprijs voor de natuurkunde 1984 is toegekend aan de Nederlander dr. ir. Simon van der Meer en de Italiaan Carlo Rubbia. Zij delen het aan de prijs verbonden bedrag van 660.000 gulden. De Nobelprijs voor scheikunde is toegekend aan de Amerikaans Bruce Merryfield. Merryfield is biochemist. Van der Meer (58) is sinds 1956 werk zaam bij de Europese Organisatie voor Kernfysisch Onderzoek (CERN) in Genève. Daarvoor werkte hij dne jaar op het Natuurkundig Laborato rium (afdeling elektronenmicrosco pen) van Philips in Eindhoven. De Nobelprijswinnaar heeft in Genève meegewerkt aan de bouw van grote versnellers. Ook bouwde hij een anti- proton-opslagring. Van de meer en Rubbia krijgen de gedeelde prijs voor hun „beslissende bijdrage aan het grote project dat heeft geleid tot de ontdekking van de velddeeltjes W en Z, overbrengers van de zwakke kernkrachten Beide fysi ci zijn werkzaam bij CERN in Genève. ging van de theorie waarbij de zwak ke kernkrachten en de elektromagne tische krachten als een geheel wor den beschreven, aldus prof. dr. J. Kluyver van het Nationale Instituut voor Kernfysica en Hoge Energie Fysica (NIKHEF) in Amsterdam. Theorie Voor deze theorie kregen in 1979 drie onderzoekers de Nobelprijs. Volgens de hoogleraar zijn de W- en Z-bosonen overbrengers van de zwakke kern krachten. zoals de fotonen de over brengers zijn van de elektromagneti sche krachten. Om de bosonen te ontdekken moest een ring worden gebouwd, waarin antiprotonen (de antideeltjes van de Goes - Bos Men's Shop, Langevorststraat 56 Middelburg - Bos Men's Shop, lange Delft 1 protonen) kunnen worden opgevan gen. Dankzij een vinding van Van der Meer kunnen in een dag voldoende antiprotonen bij elkaar worden ge bracht om zinvolle proeven te nemen De antiprotonen wordt een bepaalde versnelling gegeven waarna men ze tegen protonen van dezelfde energie laat botsen. Carlo Rubbia is de leider van de groep van 150 natuurkundigen die de bot singen detecteren en uitmeten. Per miljard botsingen wordt één W- of Z-deeltje geproduceerd, aldus prof. Kluyver. Professor R. Bruce Merrifield (64) heeft de Nobelprijs gekregen voor het ontwikkelen van een geniale metho de voor het verkrijgen van peptiden en proteincn (eiwitten). Volgens de Zweedse Academie van Wetenschappen vormde de methode, die tegenwoordig algemeen in de la boratoria wordt toegepast, een krach tige stimulans voor de biochemie, de moleculaire biologie, de farmacologie en de geneeskunde Zij is voorts van praktische betekenis voor de ontwik keling van nieuwe geneesmiddelen en de gen-technologie. Merryfield is sinds 1966 hoogleraar aan de Rocke- feller-universiteit in New York. tot 10 uur tot 10 uur tot 10 uur tot 9 uur mis de vier super:meubeldagen in waalwijk niet. Kom naar Waalwijk 80.000 m2 woonplezier van klassiek tot modem en alles daartussen. van 10-10 uur. Zanddonk ÏAfealwijk, hart|e Brabant, gelegen aan de weg Waakvijk-lilburg. 3 bedrijven samen goed voor 10.000 m2 woonplezier Advertentie OPENINGSTIJDEN Donderdag 10 00-22 00 uur Vrl|dag 10 00-22 00 uur dus ook's-avonds Zaterdag 1( Zaterdag a.s. (20 oktober) van 10 tot 12 uur: bij Wilhelminadorp. Voor meer bijzonderheden: zie advertentie op één van de binnenpa- gina's. NAARDEN (ANP) - „De bui tenlandse bankrekening waarop - door Bredero-RSV - ten dele is gestort met toe stemming van de Nederland- sche Bank, in overeenstem ming met de daarop betrek king hebbende regels, wordt door mij sinds jaar en dag aangehouden en is derhalve ook bij de belastinginspectie bekend." Dit heeft prof. dr A. Heertje woensdagavond in een verklaring tegenover het ANP gezegd. Heertje haakt met zijn verkla ring in op een mededeling dinsdag van de voormalige RSV president-commissaris van RSV dr J de Vries voor de RSV-enquétecommissie. Die zei bij die gelegenheid, dat aan Heertje 50 000 Duitse marken waren betaald voor adviezen. Die hadden betrekking op de wijze van benadering van be windslieden en kamerleden met het doel hen ontvankelij ker te maken 'voor een welwil lender benadering van de voor RSV belangrijke markt van nucleair materieel' Heertje bevestigde dat een deel van dat bedrag in contanten in West-Duitsland is uitbetaald (RSV pagina 3) De 'trek terug' naar Den Haag -K-ry ndermaal hebben gede- wi ZXputeerde staten van Zeeland in Den Haag aan de alarmbel getrokken over het - J" wegebben van overheids- werkgelegenheid uit Zeeland. Minis ter Smit-Kroes (verkeer en water staat i kreeg deze week opnieuw een brief van het Zeeuwse gs-college over dreigend verlies aan arbeidsplaatsen, in dit geval toegespitst op de plannen om het loodswezen te privatiseren. Er was alle aanleiding de zorgen daar over nog eens breed uit te stallen. Het begint er namelijk steeds meer op te lijken dat de minister met ingang van volgend jaar haar voornemens wil doordrukken om de beloodsing van zeeschepen als overheidstaak af te stoten Het rommelt al geruime tijd over de verzelfstandiging van de ver schillende loodsdiensten Nederland. Er zijn diepgaande verschillen van inzicht over de toekomstige dienst verlening aan een vlotte en veilige doorstroming van het scheepvaart verkeer en de positie van de diensten en bedrijven die zich daarmee moeten bezighouden. Voor Zeeland gaat het om ingrijpende veranderingen bij het directoraat-generaal voor de scheep vaart en maritieme zaken in het dis trict Scheldemond Afgezien van de organisatorisch-technische zaken is daarbij de werkgelegenheid van een gedeelte van het nu 620 mensen tel lende personeel in het geding. Al in juli van dit jaar hebben gs van Zee land de minister van verkeer en wa terstaat geattendeerd op de nadelige effecten daarvan voor deze provincie en om overleg verzocht. Maar deze nogal laconieke bewindsvrouw liet het in haar antwoord bij de medede ling „dat zij de werkgelegenheid in haar onderzoek betrekt en de provin cie zal informeren als er personele gevolgen zijn" Gs hebben nu nogal gepikt teruggeschreven dat zij betrok ken willen worden bij wat er in Den Haag over dit soort zaken op hun grondgebied wordt bedisseld. Er mag worden verwacht dat het schriftelijk ongenoegen in Zee land over dreigend verlies aan werk gelegenheid in Den Haag verder komt dan de kamer van de minister aan de Plesmanweg De kwestie van de plan nen tot privatisering van het loodswe zen staat namelijk niet op zichzelf Er is al geruime tijd een proces op gang tot reorganisatie van allerlei rijks diensten. dat voor Zeeland neerkomt op zoiets als een omgekeerde sprei ding van rijksdiensten. De trek 'terug naar Den Haag' dan wel in ieder ge^al 'Zeeland uit' is in de plannen van en voor verschillende rijksdiensten de afgelopen tijd al duidelijk gebleken en lijkt zich in de nabije toekomst alleen nog maar te versterken. Ze was merk baar (met gevolgen) by de rijksver keersinspectie, de belastingdienst, het onderwijs, de PTT. de veterinaire diensten en ze wordt merkbaar bij rijkswaterstaat en nu ook het loods wezen. In een becijfering bij hun eer dere brief richting kabinet en tweede kamer kwamen gs van Zeeland tot een direct en indirect verlies aan arbeidsplaatsen van niet minder dan 1800 Regelrechte afbraak dus van wat Zeeland aan werkgelegenheid bij de rijksoverheid m huis had en heeft, regelrechte verarming ook van het voorzieningenniveau in deze provln- Het getuigt daarom van weinig gevoel voor de bezorgdheid over deze leegloop, die in brede kring in Zeeland is ontstaan, wanneer een mi nister een brief over dit onderwerp aan haar gericht afdoet met een for meel antwoordje in de zin van 'houd je voorlopig maar even rustig'. Nu al weer enige jaren achtereen is er in Den Haag op gehamerd dat bijvoor beeld de afloop van de deltawerken een gevoelig gat zal laten in de sector van de waterbouw en het overheids apparaat dat deze projecten sinds de jaren '60 heeft begeleid Steeds is gepleit voor een vervanging van de wegvallende werkgelegenheid daar Een echt antwoord, al was het maar de erkenning dat hier op korte termijn een wezenlijk probleem zal ontstaan, is overigens nooit gekomen. Bij de pogingen tot aanleg van een Vaste Oeververbinding Westerschelde is de noodzaak van een vervangend stuk werkgelegenheid voor Zeeland in de laten jaren '80 wèl steeds aan de orde' geweest Maar toen die plannen in Den Haag afsprongen heeft zich daar niemand meer serieus met het vraag stuk beziggehouden. Sterker nog de stelselmatige afbrokkeling van de rijksdiensten in deze provincie heeft de teruggang in de werkgelegenheid alleen maar verergerd. En dat proces zal in de komende jaren, als het door niets wordt tegengehouden, zeker ver sneld doorgaan. De onlangs bekend geworden halfjaarlijkse bevolkingscij fers lieten opnieuw een flink vertrek- overschot uit deze provincie zien. Langzamerhand mag aan 'Den Haag' best eens hardop de vraag worden gesteld of hier eigenlijk wel sprake is van een zorgvuldige afweging. Tot dusver Is er op brieven vanuit Zee land. waarin ernstige bezorgdheid over deze kwestie werd verwoord, nauwelijks meer dan het zwijgen toe gedaan. En dat begint even tekenend als verontrustend te worden vdM. Heroine Op Schiphol is tien kilo gram heroïne aangetroffen met een waarde van een miljoen gulden. De in een koffer verborgen heroine werd gevonden in een bagagekluis in de ondergrondse verbindingsgang tussen het NS-station en het stations gebouw,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1