Twee gewonden en zware schade bij ongelukken in dichte mist PvdA vreest vertraging walradarketen Schelde Gs willen inspraak in plan loodswezen BETER LAAT... almanak GRATIS LOGIES (MET ONTBIJT) PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VEERDIENSTEN GEDEELTELIJK UITGEVALLEN In de put KAMER WIL EERST DEBAT OVEREENKOMST (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer vreest ernstige vertraging in de totstandkoming van de walradarketen langs de Westerschelde en haar mondingen. Omdat er in de Kamer nog moet worden gedebatteerd over de gewijzigde overeenkomst met België over de keten vreest de PvdA dat pas in 1986 met de aanleg kan worden begonnen. Aanvankelijk had minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat ge vraagd om stilzwijgende goedkeuring door de Tweede Kamer van deze overeenkomst, omdat haast geboden was. Volgens de PvdA zal het debat pas laat dit jaar plaatsvinden, waar door dit jaar geen opdrachten aan de industrie kunnen worden verstrekt voor het project. En aangezien de Belgische regering alleen dit jaar voor dat doel gelden op de begroting heeft gereserveerd dreigt het project uitge steld te moeten worden tot 1986, aldus de PvdA. Pas dan zullen weer gelden op de Belgische begroting verschijnen voorde keten. De PvdA dringt er met klem bij de regering op aan de Belgi sche regering alsnog te bewegen gel den voor de keten op de begroting 1985 te reserveren, of er anders in leder geval voor te zorgen dat in dat jaar verplichtingen met de industrie kunnen worden aangegaan. Een stag natie van jaren acht de PvdA onaan vaardbaar. De PvdA betreurt het dat door de CDA- en VVD-fracties is gevraagd om het debat. De PvdA had gezien het ieer grote belang van de snelle aan leg van de keten stilzwijgende goed keuring aan de overeenkomst willen verlenen, ondanks het feit, dat er bij de fractie nog veel vragen en proble men leefden over het toekomstige regime op de Westerschelde. PvdA-Kamerlid Jaap van der Doef wees er gisteren op, dat volgens de PvdA het CDA en de WD over de inhoud van de overeenkomst niet veel opmerkingen hadden, maar het debat wilden gebruiken als aanleiding om de verkeersbegeleidingsdienst te be llekken bij de op handen zijnde priva tisering van de loodsdiensten in het district Scheldemond. De PvdA-frac- tie vindt dat hier sprake is van een „verkeerde afweging" bij het aanvra gen van het debat en „dat CDA en WD een grote verantwoordelijkheid dragen voor de gevolgen van het uitstel". Het WD-Tweede Kmerlid mr A. J. te Veldhuis bestreed dit gisteravond. Volgens hem zijn zowel PvdA, CDA als VVD het erover eens, dat de walradarketen er moet komen. Hij vindt daarom de conclusie van de PvdA-fractie niet terecht. Er waren, aldus Te Veldhuis, echter zoveel on duidelijkheden in de gewijzigde over eenkomst over de keten, dat het aan vragen van het debat noodzakelijk werd toen ook op nadere vragen van uit de Kamer door de minister geen duidelijkheid werd verschaft. Uit de stukken bij het verdrag werd niet duidelijk of er nu wel of niet geprivati seerd zou worden. Het zou daarom volgens Te Veldhuis niet verantwoord zijn geweest indien het verdrag stil zwijgend was goedgekeurd. Het CDA en de VVD maken de privatisering tot pijler van het kabinetsbeleid. Door geen debat aan te vragen zou de weg afgesneden zijn naar het bekijken van de voors en tegens van een eventuele privatisering van de verkeersdienst, aldus de VVD'er. Privatisering De PvdA zet grote vraagtekens bij een eventuele privatisering van de verkeersbegeleidingsdienst. Jaap van der Doef wees er dinsdag op, dat de minister een brief heeft geschre ven aan de Verenigde Nederlandse Loodsengilden. waaruit blijkt, dat loodsen in de toekomst onder bepaal de omstandigheden (bij slecht weer bijvoorbeeld) achter de radarscher men van de Verkeersbegeleidings dienst moeten gaan zitten. Van der Doef sloot niet uit, dat deze mogelij- Advertentie MIDDELBURG Ge deputeerde staten van Zeeland hebben minis ter drs N. Smit-Kroes van verkeer en water staat nogmaals van hun bezorgdheid doen blij ken over het dreigende verlies van werkgele genheid bij privatise ring en maritieme za ken (loodswezen). Vol gens eerdere schattin gen gaat het volgens het provinciaal bestuur om zestig arbeidsplaatsen die bij verzelfstandi ging van de beloodsing in het gedrang komen. In juli dit jaar maakten gs de bewindsvrouwe voor het eerst deelge noot van hun zorgen. De minister antwoordde daarop dat zij de werk gelegenheid in haar on derzoek betrekt en dat zij de provincie zal infor meren, als er personele gevolgen zijn. Gedeputeerde staten hebben teruggeschre ven dat er op het onder deel werkgelegenheid bij zo'n studie altijd con clusies getrokken moe ten worden, hetzij posi tief. hetzfj negatief, en zij willen daarover voor hun grondgebied geïn formeerd en gehoord worden. Verder schrij ven zij dat de minister niet zonder ineer van privatisering mag uit gaan, omdat volgens het regeerakkoord er nog een politieke beslissing genomen moet worden over deze manier van bezuiniging. Gs vinden dat bij de keuze van groot belang is een kos- ten-batenanalyse, waar bij ook andere onderne mingsvormen dan priva tisering moeten worden betrokken. ke ontwikkeling een eerste stap zal kunnen zijn van de minister om te komen tot volledige privatisering van de verkeersdienst. Eind 1983 nam de Kamer nog een CDA-WD- motie aan, waarin werd aangedron gen de mogelijkheden daarvan te betrekken in het onderzoek naar de privatisering van de loodsdiensten. Van der Doef zei gisteren, dat overna me van taken van de Verkeersdienst door loodsen een onverantwoorde af brokkeling van werkgelegenheid bij de Verkeersdienst tot gevolg zal heb ben. Hij verklaarde dat de verkeersbe- geleiders de minister inmiddels per brief hebben laten weten „des dui vels" te zijn over de plannen. De PvdA vindt, dat de privatisering, ook van de verkeersdienst, door de regering min of meer is uitgelokt door de privatise ring van de loodsdienst voor te stellen èn ervan uit te gaan dat loodsdienst en verkeersdienst als één team func tioneren. Volgens de PvdA zouden een interne reorganisatie en een even tuele afslanking van de loodsdienst en de ondersteunende diensten de priva tisering overbodig kunnen maken. „Als afslanking zeker nodig is dient dat dan niet in elk geval vooraf te gaan aan de privatisering?". J. Swierenga, bestuurslid van de lan delijke vereniging van Radar- en Radiocommunicatiepersoneel Racon zei gisteren desgevraagd, dat de lood sen niet achter de radarschermen kunnen gaan zitten omdat zij daar niet de geschikte opleiding voor heb ben. „Voor dit werk is een grote mate van ervaring nodig", zei hij. Volgens de Racron proberen de loodsen door achter de schermen plaats te nemen „baantjes veilig te stellen ten koste van de verkeersdienst". Volgens de loodsen is het echter volstrekt lo gisch dat de loods- en verkeersdien sten worden samengevoegd. Ree aangereden bij Veerse Gatdam VROUWENPOLDER - Een ree die dinsdagmiddag de Vrouwenpolderse- weg nabij de Veerse Gatdam over stak. heeft dit met de dood moeten bekopen. Het dier werd aangereden door de auto van de heer M. J. R. uit Zevenhuizen. De auto liep aanzienlij ke schade op. In de omgeving van Zierikzee wordt de aardappeloogst met de hand binnengehaald. GOES De akkerbouwers zijn de laatste dagen met man en macht aan het werk om de bijna verregende oogst binnen te halen. Alle beschikbare materieel en kracht is gemobiliseerd, teneinde zoveel mogelijk te profiteren van de drogere priode. Vooral suikerbieten en aardappelen en in wat mindere mate uien, moeten nog in grote hoeveelheden van de landerijen gerooid worden - vergeleken met normale jaren is er sprake van een achterstand van enkele weken. Niet alleen een vertraging in de oogstwerkzaamheden, ook het zaaien van wintertarwe schiet erbij in. Hoewel het na bijna anderhalve maand vrijwel onafge broken regenen sinds zaterdag redelijk droog is geble ven, betekent dat nog niet dat de akkers allemaal probleemloos te bewerken zijn. Secretaris drs. Y. Boom van de gewestelijke raad voor Zeeland van het Land bouwschap beklemtoont dat er door de agrariërs nog beslist niet opgelucht adem gehaald kan worden Daarvoor zijn de weersvooruitzichten te onzeker. „En er zijn nog veel percelen waar men niet of heel moeilijk op kan met de machines." aldus secretaris Boom. Hij maakt duidelijk dat de structuur van de akkers zeker te lijden heeft onder de regenperiode, gevolgd door oogstwerkzaamheden, terwijl de produkten zelf met veel tarra in de vorm van klei uit de grond gehaald worden. Vorige week al pleitte het Zeeuwse Landbouwschap voor zoveel mogelijk oogsthulp. Intussen is er nadere uitwerking gegeven aan de mogelijkheden die bestaan om tijdens de oogstwerkzaamheden een beroep te doen op ervaren arbeidskrachten m de agrarische sector In de eerste plaats gaat het om zonen van landbouwers of agrarische werknemers die in militaire dienst zijn. Ze kunnen oogstverlof aanvragen dan wel buitengewoon verlof. Ook werknemers of kinderen van landbouwers die een school bezoeken, kunnen bijzonder verlof krijgen. Het Landbouwschap wijst er verder op dat een beroep kan worden gedaan op werkloze agrarische werkne mers. De gewestelijke raad voor Zeeland heeft daar over overlegd met het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Middelburg. Afgesproken is dat een arbeidsbemiddeling tussen landbouwer en werk nemers zal worden verzorgd door de stichting uit zendbureau arbeidsvoorziening (START), door tus senkomst van de gewestelijke arbeidsbureaus. WESTDUIN budget HOTEL heeft het in huis! Tel. 01185-2510 Telex ZEEUWSE Logica Hijgend en blazend kwamen 2e gisteren het perron van het station in Goes opgerend - een echtpaar van middelbare leef tijd. Hij: een wat corpulente heer, een zware weekendtas in z'n hand. zweetdruppels op z'n bovenlip. Zij: een tenger vrouwtje in een fjrijze regenjas, een zwart hoedje ivat scheef op het uitge hakte kapsel, een klein keffer tje aan de lijn. Een echtpaar op weg naar hinderen en kleinkinderen in de randstad. Om er een paar dagen te loge ren. Helaas: ietsje te laat, de trein reed net weg. Mistroostig sjokten ze naar de wachtkamer. ■Als jjj thuis niet zo had zitten treuzelen", zei de man bozig. hadden we onze trein niet Semist". Waarop zij terugbitste,ja, en "te jij je niet zo had gehaast, hadden we nu niet zo lang op de volgende trein hoeven wachten". VLISSINGEN De dichte mist heeft gisteren op verschillende plaatsen in Zeeland tot verkeersongelukken ge leid. In de gemeente Hontenissc zijn twee mensen gewond geraakt bij twee verschillende verkeersongeluk ken. In de omgeving van Schorc raakte een lijnbus van de streekver- voermaatschappij AMZ uit Goes be schadigd, doordat hij van de weg raakte en in een droge sloot terecht kwam. Enkele, kleinere ongelukken in de provincie zorgden voor wat lichte blikschade. Automobilist C. B. uit Zaamslagveer werd gisterochtend rond tien over zeven ernstig gewond, toen zijn perso nenauto door een vrachtauto werd aangereden op de kruising provincia le weg-rijksweg 60 bij Terhole (ook wel de Driehoek genoemd). B B„ die be kneld was geraakt, moest door de brandweer uit zijn voertuig worden bevrijd. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis in Gent en verkeert buiten levensgevaar. Het ongeluk gebeurde doordat B„ komende vanaf de provin ciale weg, voorrang verzuimde te ge ven aan de naderende vrachtauto, bestuurd door A. B. uit Naaldwijk. De auto van C. B. werd onherstelbaar beschadigd, de vrachtauto liep lichte schade op bij de botsing. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd Enkele uren later, om ongeveer tien voor elf. raakte mevrouw J. L. D S. uit Wouwse Plantage licht gewond bjj een ongeval op de kruising rijksweg 60-Oude Hulsterweg bij Kuitaart. Me vrouw S. kwam uit de richting van Kuitaart en wilde linksaf de Oude Hulsterweg inslaan. Door de dichte mist zag zij de vanuit de richting Perkpolder naderende auto van C. A. van O. uit Terneuzen niet naderen. Van O. raakte de auto van mevrouw J. L. D. S. in de flank. Van O. bleef ongedeerd, Beide voertuigen raakten onherstelbaar beschadigd. Een lijnbus van de streekvervoer- maatschappij AMZ uit Goes raakte gistermorgen om kwart voor acht in de omgeving van Schore van de weg en kwam in een vrijwel droge slot terecht. De enige inzittende van de bus. chauffeur J. de J., kwam met de schrik vrij. Hij was op weg naar Hansweert toen het ongeluk gebeur de. Pas omstreeks zes uur 's middags kon de bus uit de sloot getakeld worden door twee wagens van de firma Goud uit Waarde. De omvang van de schade is nog niet vastgesteld. Ook de oorzaak van het ongeluk stond gisteren nog niet vast. Een woordvoerder van de AMZ in Kruinin- gen verklaarde dat daarnaar voorlo pig nog maar gegist kan worden. „Het zicht was slecht en misschien was de weg daar ook wel glad door slik", aldus de woordvoerder. Een rijkspoli tieman van de groep Kapelle deelde mee dat de chauffeur rechtdoor reed, waar een bocht, in de weg is. Voordat de bus op zijn rechterkant de sloot ingleed, raakte hij ook nog een licht mast. Het bergingskarwei van de bus duurde extra lang. omdat de firma Goud niet onmiddellijk een tweede takelwagen beschikbaar had. Om streeks twee uur 's middags kon het eigenlijke werk pas beginnen met voldoende materieel. Veerdiensten De veerdiensten over de Westerschel de ondervonden met name in de ochtenduren hinder van de mist, met het gevolg, dat enkele reizen moesten uitvallen. De veerpont Anna Jacoba- polder-Zijpe bleef tot twaalf uur af gemeerd liggen. De veerdienst Vlissingen-Breskens begon dmsdsgmorgen vroeg normaal volgens het dienstrooster, maar om vijf voor acht bleef de pont toch voor het eerst binnengaats. Om kwart voor negen werd er nog één reis gemaakt, maar daarna duurde het tot hall twaalf voor het overzetten van passa giers en vervoermiddelen weer op gang kwam. De hele middag bleef de dienst, die met twee boten werd uitge voerd. onregelmatig, maar 's avonds verliep alles weer volgens schema. In Kruinlngen moest de eerste reis naar Perkpolder worden uitgesteld tot zeven uur 's morgens. Daarna werden drie overtochten gemaakt, maar vervolgens bleven de dubbel dekkers tot elf uur aan de kant. Daarna verliep alles weer normaal De bus van de AMZ kwam bij Schore op de rechterzijde in een droge sloot terecht, nadat de bestuurder een bocht had gemist en van de weg was afgeraakt. VLISSINGEN - De personenauto van R. P. uit Vlissingen is maandagnacht omstreeks half één letterlijk in de put geraakt. De bestuurder reed over de Sloeweg in zijn woonplaats en volgde daarbij de geblokte markering tussen rijweg en fietspad, daar er door dé dichte mist vrijwel geen hand voor ogen was te zien. Op een gegeven moment raakte het rechter voorwiel van de auto in een open staande put aan de kant van de weg. De politië vermoedt hier te doen te hebben met een kwajongensstreek. Dit had echter wel tot gevolg dat de ophanging van het rechter voorwiel van de auto van P. werd ontzet, zodat het voertuig moest worden weggesleept. Rechtbank de mist in MIDDELBURG De mist heeft dinsdagmorgen ook de zitting van de politierechter verstoord. Er moesten vooral veel mensen uit Zeeuwsch- Vlaanderen voor de politie rechter verschijnen, maar zij konden op het Hofplein in Middelburg niet tijdig aanwe zig zijn. In verschillende ge vallen werden dergelijke za ken 'bij verstek' afgedaan, wat weer verband houdt met onwetendheid van leken: men had ook aanhouding kunnen vragen, waarna de zaak later had kunnen worden behan deld. Maar in veel van de zaken gebeurde dat niet. eenvoudig omdat men uitsluitend kennis gaf van het feit dat verschij ning voor de rechter op de tijd. dat men daarvoor opgeroepen was, tot de onmogelijkheden behoorde. Deze mensen, die mogelijk toch zelf hun zaak hadden willen behartigen, hadden een beroep kunnen doen op overmacht en aan houding kunnen vragen. Zij verzuimden dat echter en dat had dus weer de complicatie dat hun zaak bij verstek werd behandeld. WOENSDAG 17 OKTOBER JERSEUZEN De Temeuzense gemeentepolitie heeft maandag de 31 jarige gratislogies: L. liet er een rekening van 2500 gulden achter In een hotel in Engelsman J. L., zonder vaste woon- of verblijfplaats, aangehouden. De man Valkenisse, waar hij vervolgens zijn intrek nam, bedroeg de rekening 450 logeerde al tien dagen in hotel De Post. maar bleek geen geld op zak te hebben, gulden. De schade bedraagt 500 gulden. Eet was overigens niet de eerste keer dat de Engelsman zich op die manier in De Temeuzense politie heeft de Engelsman op verzoek overgebracht naar hotels te rusten legde. In een hotel in Den Helder genoot hij enkele weken Valkenisse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 9