Mitterrand en Kadar doen beroep op supermachten Strengere controle op vissers en viskopers NEDERLAND EN BELGIE BEKIJKEN PRIJZEN A UT O 'S EN MEDICIJNEN BB OP HET ELY SEE Met Kerst weer goedkope boter 10HL BEPLEIT HERVATTEN WAPENOVERLEG SALVADORANEN KRIJGEN ASIEL PLOEG KOMT MET MAA TREGELEN Tandarts boorde gezonde kiezen als bijverdienste Eerste cao met 100 pet nettoloon bij ziekte ERITREA REKENT OP U. j/OENSPAG 17 OKTOBER PZC/binnen-buitenland HUSSEL (ANPi De EG-Commissie in Brussel teil dit jaar weer goedkope irstboter ter beschikking stellen van het publiek. Het gaat om een geelheid van 200.000 ton. Europees landbouwcommissaris Poul Dalsager •>op die boter een subsidie geven van ongeveer vier gulden per kilogram. jtfj de helfl van de interventieprijs mandere maatregel bedoeld om de Europese boterberg wat af te breken is jtolgende: Europese boterexporteurs die minimaal 50.000 ton boter per keer tinnen afzetten hetzij in de Sowjet-Unie hetzij in het Midden-Oosten krijgen illTecht zo'n zelfde hoeveelheid, maar dan oude boter, goedkoop in te kopen Voorwaarde is dan wel dat die exporteurs deze goedkope oude boter dezelfde exportbestemming kunnen geven. De plannen van Dalsager zijn dinsdag in Brussel door een woordvoerder van de EG-Commissie bekendgemaakt. In apnl van dit jaar had de Gemeenschap 900.000 ton boter in openbare opslag. Nu is dat meer dan een miljoen ton. Daar komt nog eens 200 000 ton bij uit de privé-opslag De opslag van boter in de Europese interventiepakhuizen kost de EG meer dan 2,5 miljoen gulden per dag. PARUS (DPA/RTR) - De Hongaarse partijleider Janos Kadar en president Francois Mitterrand van Frankrijk hebben dinsdag in Parijs een beroep gedaan op de twee supermogendheden om hun ontwapeningsoverleg te hervatten. Ter afsluiting van zijn bezoek van twee dagen aan Parijs zei Kadar op een persconferentie dat alle landen in de huidige situatie daarenboven alles moesten doen wat in hun vermogen lag „om de catastrofe te vermijden". Bzijn naar de mening van Kadar aanbrekende onderhandelingen no il om te geraken tot internationale taligheid op zo laag mogelijk bewa- peningsmveau. 5= Hongaarse partijleider toonde zich 2frankrijk meer dan eens voorstan- j>r van voortzetting van de dialoog -sen beide Duitse staten, ondanks 5et afgezegde bezoek van partijleider Honecker aan Bonn, De Hongaarse partijleider toonde zich van 4 jaar in Egmondse strandmoordzaak ALKMAAR (ANP) - Officier van justi- F.J.P. Veenhof heeft dinsdag- ig voor de Alkmaarse recht- vier jaar gevangenisstraf met van voorarrest geéist tegen lijf inwoners van Egmond aan Zee. :htte hen schuldig aan mishan- j met dodelijke afloop van de K-jarige Joehem Keesman uit Hei- lan werd op 22 juli na een ruzie op het strand van Egmond aan Zee lig mishandeld dat hij aan de gevolgen daarvan overleed. De officier achtte tevens bewezen dat vijftal diezelfde avond na overma tig drankgebruik een vriend van het slachtoffer, de 29-jarige John Spies uit Ataiaar, ernstig heeft mishandeld Spies ondervindt daarvan nog steeds je gevolgen. fcdne hoofdverdachten, de 20-jarige CP., de 20-jarige H.W., en de 19-jarige CP., wisten zich de exacte toedracht ran het gebeuren niet precies meer te herinneren. Dat gold ook voor de !8-Jarige P.R., en de 19-jarige F.B Uit combinatie van de afgelegde klaringen van onder meer een getuige, heeft de officier echter afgeleid dat in élk geval de 20-jarige C.P. een belang- fijk aandeel in de dodelijke mishande ling heeft gehad. Deraadslieden van het vijftal achtten hun cliënten al voor de zitting publie kelijk berecht door berichtgeving in 6e kranten. enkele gevallen beoordeelden zij het ten laste gelegde niet wettig en aertuigend bewezen, in andere geval len bepleitten zij een mildere straf dan ner jaar. De rechtbank doet op 30 Atober uitspraak. "tevreden" over zijn besprekingen met president Mitterrand en zijn ove rige contacten. Mitterrand zei dat men het daarbij over nogal wat eens was geworden. Hij noemde de ontwapeningsconfe rentie in Stockholm, het voorkomen van een oorlog in het heelal en het verbieden van het gebruik van chemi sche wapens. Janos Kadar heeft president Mitter rand uitgenodigd voor een nieuw te genbezoek Bondskanselier Helmut Kohl van Mauthausen De Stichting Vrien denkring Mauthausen wil dat er in 1985 in het voormalige concentratie kamp Mauthausen in Oostenrijk een monument wordt geplaatst waarop alle namen van de bijna 1700 Neder landers die er omkwamen zijn gegra veerd. West-Duitsland heeft dinsdag tegen zijn bezoeker uit Roemenië Nicolae C'eausescu gezegd dat de Bondsrepu bliek staat achter het Amerikaanse standpunt, dat de Sowjet-Unie moet terrugkeren naar de onderhande lingstafel in Genève zonder er voor waarden aan te verbinden. Aan een diner ter ere van de presi dent-partijleider van Roemenië zei Kohl daarnaast dat de Bondsrepu bliek vierkant stond achter alle aan vaardbare streven om het overleg van Genève over kernraketten voor de middellange afstand te hervatten. De bondskanselier voegde hieraan toe dat zijn kabinet nota had genomen van Ceausescu's voorstel om het aan tal deelnemers aan ontwapenings overleg uit te breiden met Europese landen. ..al is het alleen maar door geïnstitutionaliseerde adviescommis sies". De Oostduitse partijleider Erich Ho necker is dinsdag in Helsinki aange komen voor een vierdaags bezoek aan Finland. Het is Honeckers eerste bezoek aan een niet-communistiseh land sinds hij begin september zijn bezoek aan de Bondsrepubliek. Ook Honecker en president Mauno Koivlsto van Finland bleken het er dinsdag over eens te zijn dat er be hoefte is aan een nieuwe ronde van ontwapeningsoverleg tussen de su- permogenheden, ondanks de moeilij ke internationale situatie. AMSTERD AM (GPD)- Een groep van 40 Salvadoranen, negen vakbondsmen sen met hun gezinsleden, is dinsdagmorgen op Schiphol aangekomen na door de Salvadoraanse regering onder internationale druk te zijn vrijgelaten. De groep heeft vorige week in Nederland asiel gekregen. Volgens een woord voerder van de Salvadoranen zouden zij vrijwel zeker zijn vermoord als zij in El Salvador waren gebleven. De negen leden van de Bond van Elektrici teitswerkers hebben vier jaar gevangen gezeten op beschuldiging aanslagen te hebben willen plegen op elektriciteitscentrales. Tot een proces is het nooit gekomen. „President Duarte heeft in zijn rege- met het document', zo verklaarde de ring de mensen van de doodseskaders Amerikaanse ambassadeur in El Sal- ■- zitten", verklaarde Arthur Valencia, vador, Thomas R. Pickering, in een een van de woordvoerders van de reactie op de uitkomst van het ge- groep, in een spontane verklaring op sprek tussen president Duarte en het een geïmproviseerde persconferentie. Salvadoraanse verzet. De doodseskaders ontvoerden en ver- Het belangrijkste resultaat achten moordden familieleden van de vak- waarnemers, dat partijen overeen- bondsmensen. Vandaar dat de groep kwamen te blijven praten en wel door direct na de vrijlating op 8 oktober de gezamenlijke commissie in te stel- met hun complete gezinnen naar len. Niet minder belangrijk wordt Guatemala is uitgeweken. geacht het feit, dat de militaire leiders van beide partijen aan het gesprek Na aankomst op Schiphol is de groep deelnamen en het er. vermoedelijk, naar het vluchtelingenopvangcen- rnee eens waren dat wegen moeten trum in Apeldoorn gebracht, waar zij worCjen gezocht voor beëindiging van dne maanden zullen blijven alvorens ^et conflict in opvanggemeenten te kunnen wor- Door het gesprek is .een schema Russisch geweer in gevangenis DEN HAAG (GPD)- In de Scheve- ningse gevangenis is na een dringen de oproep van de directie aan de gedetineerden een Russisch geweer ingeleverd met acht bijbehorende pa tronen. Zaterdagavond had de direc tie een tip gekregen dat er een wapen in de A-vleugel zou zijn. Adjunct-directeur Schellekens be sloot zondagochtend om de gevange nen op te roepen de 'gevaarlijke con trabande' bij de gedetineerden-com missie in te leveren. Toen was nog niet bekend om wat voor wapen het pre cies ging. Schellekens besloot tot zijn oproep, omdat hij liever de zaak in alle rust wilde oplossen. Volgens Schellekes zou het inzetten van de ME nog lange tijd voor onrust gezorgd hebben. Er wordt onderzocht hoe het wapen de gevangenis binnen gekomen is „Maar het is de vraag of we daar ooit achter komen", aldus Schellekens. Janmaat berust De Franse president Frangois Mitterrand im) ontving dinsdag de oudjïlmster Brigitte Bardot televisieproducent Alain Bougrain-Dubourg voor een lunch op het Elysées. PARIJS i UP11 - Brigitte Bardot, de Franse filmster die Bardot was uitgenodigd door president Frangois Mit- pleMezorgsle, van het dier werd. is dimdag ontvan- 'errand, wiens omgeving zei dat de afspraak geheimge- houden was op verzoek van BB. die het filmspelen m de gen in het Elysee in Parijs, voor een discussie over de jaren zeventig opgaf voor een teruggetrokken leven en rechten van het dier en een lunch. toewijding aan het dier. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Ploeg (Landbouw en Visserij) gaat strengere eisen stellen aan de administratie van vissers en de vishandel om fraude tegen te gaan. Hij schrijft dit in een brief aan de vaste commissie voor de visserij van de Tweede Kamer. termijn met hem van gedachten te wisselen over de wenselijkheid van het opnieuw invoeren van de veil plicht. Het bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten komt vol gende week in spoedvergadering bij een om te praten over aanpassing van de bestaande verordening. den geplaatst. Remigratie Werkloze of arbeids ongeschikte buitenlanders van 50 jaar ouder moeten, als zij minstens njftien jaar in Nederland hebben ge werkt, met hun uitkering terug kun nen naar hun land van herkomst. Dat ïsdekern van de CNV-nota „Remigra- üebeleid buitenlandse werknemers". Gesprek ,Mijn mond viel open. Er is grotere hoop dan wij de dag tevoren hadden. Het is nuttig en belangrijk, dat par tijen hebben gesproken en ingestemd (Zie ook pagina 4 astgelegd om vrede te bereiken, een vrede die het hele land wil', zo zei president Duarte dinsdag in een vraaggesprek voor de tv met de Ame rikaanse omroepmaatschappij ABC. Het is ons eigen schema. in royement DEN HAAG (ANP) - Het Tweede- Kamerlid Janmaat berust in het feit dat het dagelijks bestuur van de Centrumpartij hem maandagavond uit de partij heeft gezet. Janmaat, de enige vertegenwoordiger van de Cen trumpartij in de Tweede Kamer, zou het royement nog kunnen aanvech ten op een partijcongres, maar uit zijn reactie dinsdagmorgen blijkt, dat hij in die weg weinig vertrouwen heeft. Hij wacht voorlopig af hoe de reacties op het besluit van het be stuur binnen de Centrumpartij zul len zijn. De Centrumpartij is haar geloofwaar digheid volkomen kwijt, zo consta teert Janmaat. De steeds weer naar buiten komende verschillen van me ning vormen volgens hem de oorzaak van de sterke teruggang van de Cen trumpartij in de opiniepeilingen. Een halfjaar geleden kon de Centrumpar tij in de opiniepeilingen nog rekenen op drie Kamerzetels, terwijl de partij nu weer is teruggevallen naar één zetel. De bewindsman acht het in het kader naam van de koper, de hoeveelheid en van de naleving van het EG-visserij- vissoort die aan hem wordt verkocht, beleid van belang voor de controle op Hij acht het noodzakelijk, dat de de visvangst een aantal aanvullende aanvoerder de vangstopgave voor de (Z maatregelen te treffen. Hij gaat een lossing doch uiterlijk drie uur na het CUU dezer dagen de volgende eisen stellen tijdstip van aanvoer verricht Nu aan de administraties van aanvoer- geldt daarvoor nog een termijn van 48 ders van vis. de visafslagen en de uur. Het produktschap voor vis en kopers van vis die hun vis recht- visprodukten moet de betreffende streeks van de aanvoerder betrekken: verordening voor 1 november aanpas- - plaats van opslag van de vis. - de sen. vissoort: - per vissoort de hoeveelheid; De bewindsman heeft het visserijbe- - per partij het schip van aanvoer: - drijfsleven uitgenodigd op zeer korte BREDA (ANPi - De Bre dase gemeentepolitie heeft de 34-jarige tand arts J. K. uit Etten-Leur aangehouden. De man, die zijn praktijk in Bre da heeft, wordt er door het Algemeen Zieken fonds in Breda ervan verdacht minstens 300.000 gulden te vèel gedeclareerd te hebben. Het fonds heeft, de rente meegerekend, een vor dering van ruim vier ton tegen de tandarts inge steld. K wordt verdacht van drie feiten: het ten onrechte declareren van bepaalde handelin gen; het aanmelden van niet-gesaneerde patiën ten als gesaneerd, waar door het fonds meer uit keerde dan nodig was. en het aanboren van ga ve vlakken om zo aan meer werk te komen. Volgens het ziekenfonds heeft K. dit laatste stel selmatig gedaan en ook bij kinderen van 13 jaar en ouder met nog geheel gave gebitten. Advise rend tandartsen van het Algemeen Ziekenfonds noemen dit laatste een „tandheelkundig misda dig optreden". SOEST (GPD) - Bij Chemco, een bedrijf met 400 werknemers in Soest, is een nieuwe cao tot stand gekomen waarbij de werknemers de bestaande 100 procent uitkering bij ziekte doorbetaald krijgen. Zoals be kend staat de ziekte-uitkering op de tocht omdat het kabinet die per 1 januari a.s. wil verla gen van 80 naar 75 en in 1986 naar 70 procent van het netto loon. In de meeste cao's vullen de werkgevers die vrijwillig aan tot 100 procent. Verlaging van het ziektegeld van 80 naar 75 procent zou beteke nen dat de werkgevers het ver schil van vijf procent moeten bijleggen. Om dat te voorkomen «il het kabinet als overgangs maatregel dat werkgevers en werknemers elk voor de helft van die vijf procent opdraaien. Bij Chemco evenwel, dat foto grafisch papier en films maakt voor kranten en drukkerijen, is de directie bereid de vijf procent geheel voor rekening van het bedrijf te laten komen. Voor tover bekend is Chemco hiermee de eerste. Directeur Cloosterman: „Ik wil geen sociale onrust. Bovendien oenk ik dat de werkgevers het oiteindeijk toch moeten betalen. Dus waarom niet meteen?" Jj1 een advies dat de Sociale verzekerings Raad morgen be handelt wordt gesteld dat de verlaging van 80 naar 75 pro cent geen uitvoeringstechni sche problemen oplevert, maar dat de overgangsregeling wél bezwaren oproept. BRANDPUNT OP WERELDVOEDSELDAG: Eritrea kampt met aanhoudende droogte die twee miljoen mensen bedreigt Honger en oorlog putten liet land lang zaam uit De bevolking heeft 't zwaar te verduren Toch zien de mensen met lijdzaam toe Zij Douwen aan een nieuwe samenleving waar man en vouw geli|ke rechten heoben. waar onderwas is veer iedereen, waar medische zorg niet ontb'cekt. Maar de honger dreigt Wi| kunnen iets doen voor Entrea Zij mogen er met onderdoor gaan Uw sieun is broodnodig Zij verdienen het... üf Gironummer 107 tn.v. Aktie: ERfTREA REKENT OP U Stichting Oecumenische Hulp Utrecht BRASILIA (DPAi - Een armzalige krottenwijk aan de rand van de Bra ziliaanse hoofdstad Brasilia heeft "met het aantal geboortes daar het wereldrekord" gevestigd Naar de krant Jornal do Brasil meld de heeft de voorstad Ceilandia jaar lijks een geboorte-overschot van 62 procent en is zij daarmee vergelijkba re steden in India voorbijgestreeft. De sociale dienst van Ceilandia wijst als voornaamste oorzaaken van de baby-boom het "machismo" van de mannen aan. de onbekendheid van vrouwen met anticonceptie en het gebrek aan ontspanning en afleiding in de trieste wijk. Er wonen met name mensen uit de zeer arme noordooste lijke staten van Brazilië. Het hoofd van het bestuur van Ceilan dia, Mana de Louder Abadia, ver klaarde "hoe meer kinderen er ko men. hoe potenter de mannen zich voelen". Zo is het geval bekend van een 74-jarige man die 32 kinderen heeft en die in Ceilandia vrijwel als een heilige wordt vereerd. Bij de vrou wen ontbreekt iedere voorlichting over de mogelijkheden van anticon ceptie. Levenslang Het, gerechtshof in Den Haag heeft maandag in hoger beroep levenslange gevangenisstraf opgelegd aan de 28-jarige Delftenaar C.Y Hij schoot op 5 april van het vorig jaar zes mensen dood en ver wondde er vier in het Delftse café 't Koetsiertje Het hof meent dat er sprake is van eenmaal moordden vijf maal doodslag. Vakbondlid Jose A. Grande met zijn familieleden op de luchthaven Schiphol na aankomst dinsdag. BRUSSEL (ANP)- Nederland en Bel gië gaan werken aan een analyse van het prijsverschil van personenauto's in beide landen. Ons land is namelijk, vergeleken met België, een relatief duur autoland. Een Benelux-ondcr- zoek heeft uitgewezen dat op 1 no vember van het vorige jaar de catalo gusprijzen van auto's in Nederland gemiddeld 6,3 procent hoger lagen dan die in België. Bij het vergelij kend onderzoek zijn de belastingen buiten beschouwing gelaten. Nederland en Belgie gaan ook onder zoeken hoe men in beide landen het prijsbeleid voor geneesmiddelen meer gelijk op kan laienjopen. Een eerste onderzoek heeft namelijk uitgewezen, aldus de Belgische minister van eco nomische zaken. Mark Eyskens, dat medicijnen in Belgie soms 58 procent goedkoper zijn dan in Nederland Dat komt omdat in Nederland de prijsvor ming vrij is. Het ziet er overigens naar uit dat het meer gelijk op laten lopen van het Prijsbeleid voor medicamenten de ge neesmiddelen in Nederland niet goed koper maar in België duurder zal maken. In Brussel is verder besloten dat de drie Benelux-landen een eigen metho de zullen gaan ontwikkelen voor het meten van hun concurrentiepositie Verder zal er een onderzoek gedaan worden naar de bruto-netto-situatie van de werknemersbeloningen. Nu al is gebleken dat er in de drie landen een grote afstand zit tussen de door de werkgevers gedragen loonkosten en de netto-beloning die werknemers ontvangen. In Luxemburg houdt op dit moment een werknemer aanzienlijk meer over van zijn brutosalaris dan in Nederland of Belgiè. Maar in Neder land ontwikkelt die bruto-netto-si tuatie zich het gunstigst. Greenpeace- actievoerder overleden UTRECHT IAN Pi GP Di - De bio loog Pieter Lagendijk, bestuurs lid van Greenpeace Nederland, is het afgelopen weekeinde in Utrecht op 40-jarige leeftijd overleden Een woordvoerder van Greenpeace Nederland heeft dit meegedeeld Lagendijk kreeg m de jaren 1979-1982 inter nationale bekendheid met acties tegen de jacht op jonge zeehon den en walvissen. Hij had toen de functie van campagneleider bij Greenpeace Nederland La gendijk was sinds de oprichting in 1978 bij het werk van de milieuorganisatie betrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 5