Twijfels over toelage van prins Willem-Alexander Totale sluiting alle Britse mijnen dreigt FNV EIST VAN WERKGEVERS AANVULLING OP UITKERINGEN PZCfl KNOW-HOW lUBBERS POLST PARTIJEN PZC/ binnen-buitenland het weer n 1 4 "•■v ♦<- V v IÉ m Natte voeten in Rotterdam Kabinet nam bewust risico's met RSV-order Zuid-Afrika WOENSDAG 17 OKTOBER DEN HAAG (GPD) - Kabinet en parlement twijfelen over het nut van het nu al verlenen van een hoge toelage aan prins Willem Alexander. Premier Lubbers heeft de drie grote fracties informeel gepolst over de bereidheid van deze partijen 'iets' te doen aan de leeftijdgrens waarna de kroonprins recht krijgt op deze toelage van ruim negen ton. (laar aanleiding van deze voorzichtige verjaardag van de Staat ontvangt Dit lijk met alles akkoord, waarover de peiling door de premier, die dit ver- is een direct gevolg van de Wet Finan- drie grote partijen overeenstemming jaek al vorige week aan de fracties cieel Statuut Koninklijk Huis. De bereiken. Alleen het CDA is er nog geit overgebracht, heeft de CDA- hoogte van het bedrag werd aan de factie vervolgens verzocht om uitstel hand van een wettelijke verdeelsleu- mmuammmm^ nn de behandeling van de begroting tel gesteld op ruim een miljoen gulden Koninklijk Huis, die voor dinsdag- per jaar (inclusief de toelage voor -iddag op de agenda stond. Besloten secretariaatskosten). t?rd om morgen, donderdag, de be- De enige mogelijkheid om te voorko- nadslagingen voort te zetten. men dat de prins al in 1985 na zijn 3ekwestie draait om de toelage, die verjaardag van een eigen inkomen ANKARA (RTR) - Het Turkse leger ps Willem Alexander vanaf zijn 18e Turks offensief tegen Koerden Amerikaanse bank wil Nederlandse vestiging kwijt ordt voorzien, is wijziging van de heeft dinsdag een nieuw offensief leeftijdsgrens waarop de prins recht gelanceerd tegen Koerdisehe guerril- krijgt op een uitkering. Dat betekent lastrijders, die de afgelopen twee een wijziging van de Wet Financieel maanden 18 soldaten hebben gedood. Statuut, waarvoor een tweederde Dit heeft het semi-officiële Turkse meerderheid in Eerste en Tweede Anatolische persbureau gemeld. Kamer nodig is. Daarnaast is een Het persbureau zei niet of het offen- grondwetswijziging noodzakelijk, sief, dat de codenaam ,,Sun" draagt, omdat daarin de bepaling is opgeno- verband houdt met plannen van An- men dat de kroonprins na het berei- kara met Irak samen te werken in de ken van de achttienjarige leeftijd achtervolging van guerrillastrijders, gerechtigd is de troon te bestijgen. De Koerden streven naar een onaf- De PvdA heeft inmiddels aan Lubbers hankelijk Koerdistan en aangenomen AMSTERDAM (ANP) - Continental i, één van de grootste Ameri- banken, die mei van dit jaar ijiiet nieuws kwam wegens ernstige liquiditeitsproblemen, wil haar Ne- iaten weten niet onwelwillend te wordt dat zijn vanuit bases in Irak idse vestiging afstoten. staan tegenover een aanpassing van opereren, eur P A. Vandermeersch heeft de leeftijdsgrens. De VVD gaat eigen- dst desgevraagd bevestigd. Hij kon meedelen of er al gegadigden zijn (Advertentie) ée belangstelling hebben om de bank kopen. Kocht er geen koper gevonden wor den. dan zal de vestiging worden ptsloten. Er werken 62 mensen. Vol tas Vandermeersch zal een eventue- sluiting niet voor medio volgend u: een feit kunnen zijn. niet uit en neemt pas vanavond een besluit Het probleem is dat na de verkiezin gen van 1982 de herziene, nieuwe Grondwet in tweede lezing door het parlement is goedgekeurd en door minister Rietkerk (binnenlandse za ken) is afgekondigd. En bij die wijzi ging is ook de leeftijd van de gerech tigde troonsopvolging aan de orde geweest De regering stelde in 1980 nog voor deze leeftijdsgrens op 21 jaar te stellen. In de Grondwet van dat moment stond nog 18 jaar. Maar door het amendement Kappeij- ne van de Coppello (WD) en Patijn (PvdA) werd dit weer teruggebracht tot 18 jaar, waarmee tegelijk voor de toenmalige regering de noodzaak wegviel om de Wet Financieel Sta tuut te wijzigen. De twee partijen meenden dat de meerderjarigheid van de kroonprins niet kan afwijken van de algemene tendens in de sa menleving. Er is toen geen rekening gehouden met de financiële conse quenties. Het CDA steunde de regering toen by het streven de leeftijdgrens omhoog te brengen. Maar nu die strijd is verloren en PvdA en WD op hun schreden wensen terug te keren, aarzelen de christen-democraten. Zij twijfelen aan de wenseiykheid om toe te geven aan de druk van het incident om de Grondwet te wijzigen. Bij de begrotingsbehandeling van donderdag zullen de drie grote frac ties in het openbaar laten weten of zij akkoord gaan met een eventuele wij ziging van de leeftijdsgrens. Vervol gens kan Lubbers dan meedelen dat hij de maatregel in heroverweging zal v'"" Een gesprongen hoofdtransportleiding van de waterleiding zorgde dinsdagmiddag in Poortugaal en Rotterdam- Zuid voor veel ongemak. Op de Albrandswaardsedijk, waar de buis was gesprongen, zakte een auto weg in het aldaar ontstane gat Met een takelwagen werd de wagen weer op het droge gesleept ROTTERDAM (ANP) Een groot deel van Rotterdam heeft dinsdag te kampen gehad met wateroverlast doordat een hoofdtransportleiding vn het Rotterdam se drinkwaternet het spontaan begaf. De bewoners van heel Rotterdam-Zuid, Rotterdam-West en de gemeenten Schiedam en Vlaardingen waren enkele uren van drinkwater verstoken. De leing knapte rond het middaguur in het dorp Poortugaal. In de benedendijks gelegen woonwijk in Poortugaal liepen de kelders van ruim honderd woningen onder water. Op de begane grond moesten de bewoners tot over hun enkels door het water waden. De brandweer korpsen uit Poortugaal. Rhoon en Rotterdam werden te hulp geroepen het water uit de wijk te pompen. Over de schade die het water heeft aangericht is nog geen schatting te maken De bewoners zullen hun schadeclaims bij de Rotterdamse drinkwaterleiding in moeten dienen, omdat de meeste verzekeringen een dergelijke schade met dekken. Volgens een woordvoerster van het produktiebedrijf is de transportleiding spontaan gebroken. Een onderzoek zal moeten uitwijzen hoe dat kon gebeuren. In de loop van de middag had iedereen in het Rotterdamse verzorgingsgebied weer water. De reparatie van de gebroken leiding zal vier a vijf dagen in beslag nemen. Vandaag is het de laatste dag. dat het veer onder invloed staat van het hogedrukgebied. Dit gebied ligt nu hoven midden-Duitsland en trekt 'mgzaam verder naar het oosten. Eerst is er nog weinig wind en de mist, die zich vannacht vormde, is hard- wkkig Vanmiddag komt. er wat meer d. Vandaar dat de zon dan nog kans heeft om even door de mist en laag hangende bewolking heen te eekken. Koud is het geenszins. De mddagtemperatuur is redelijk hoog morde tijd van het jaar. namelijk 16 graden. Als u uw bankzaken onderbrengt bij Credit Lyonnais Bank Nederland, krijgt u een op uw belangen afgestemde service. Omdat wij u met raad en daad terzijde kunnen staan in zaken als financiering, verzekeringen, leasing en factoring. Maar even goed in beleggingen, vermogensbeheer en vreemde valuta En welke andere bank heeft onze know how op het gebied van project-financiering, commodities-financiering, internationale handelstransacties? Credit Lyonnais Bank Nederland 83 vestigingen. Hoofdkantoor: Coolsingel 63, Postbus 1045,3000 BA Rotterdam. Telefoon 010-69 5911. Hulst, Houtmarkt 6. 01140-13456 Middelburg, Londensekaai 27, 01180-29951/2 Sas van Cent, Keizer Karelplein 8, 01158-3415 Sluis, Lange Wolstraat 10. 01178-1740 Terneuzen, Kersstraat 13, 01150-95851 nautisch bericht zuidoost 1 tot 2. vanmiddag tot zuidwest 3 tot 4 Bft. zicht: «til mist, vanmiddag verbeterend, tmperatuur kustwater 14 graden, tfwtjking waterstanden: een geringe wlaging, maximale golfhoogte mon- Scheldes: minder dan 40 centi- 1 meier. Vooruitzichten Voor morgen: op de oceaan ontwikkelt zich een diepe depressie, die donderdagoch- Iend nabij Ierland ligt. Op nadering oan het frontensysteem begint het ionderdagmorgen al te regenen. De totale hoeveelheid wordt geschat op 8 m. JVoor vrijdag tot en met zondag: '■eel bewolking en regenachtig. Iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN II oktober Zon op 07 09 onder 17 39 Maan op 23 33 onder 15 39 laag water lomdag 17 okt. (LK 22.14) UTRECHT (GPD) - Bij een botsing tussen de sneltram en een stadsbus, op het Utrecht se Stationsplein, zijn dins dagmiddag negen personen gewond geraakt. Onderzocht wordt of de bus door het rode licht is gereden. Op een kruising, die met speciale lichten voor het openbaar vervoer is beveiligd, boorde de sneltram zich in de stadsbus. Van de gewonde passagiers was een 60-jarige vrouw uit Alphen aan den Ryn er het ergste aan toe. Brandweer en medische hulpverleners hadden drie kwartier nodig om haar te bevrij den. De vrouw liep gecompliceerde breuken aan beide benen, en borst- en buikerwondingen op. Ook andere minder ernstig gewonden werden door politiewagens en ambu lances naar Utrechtse ziekenhuizen gebracht. Verder verleende ambulan cepersoneel en politiemannen ter plekke eerste hulp aan twee vrouwen Het tram- en busverkeer in Utrecht Marihuna de Westduitse politie heeft in de haven van Mainz 2.500 kilogram marihuana in beslag geno men. de grootste vangst van het ver dovende middel in de Bondsrepubliek tot dusver. Twee mannen, een Nederlander en een Colombiaan, zyn in verband met de smokkel gearresteerd. De identi teit van de aangehouden personen is nog niet bekend. Unifillers gewond door ongeval met handgranaat DEN HAAG (ANP) - De dienstplichti ge Unifil-soldaten A.H. Jansen (21) uit Enkhuizen en R.J. Bruinsma (19) uit Leeuwarden zijn maandag in Zuid- Libanon gewond geraakt toen door een onhandigheid een handgranaat ontplofte. Dit heeft een woordvoer der van het Unifil-contactbureau van het ministerie van defensie dinsdag meegedeeld. Voor hun - naar het zich laat aanzien - lichte scherfwonden zijn zij ter obser vatie opgenomen in het Zweedse Uni- fil-hospitaal te Nakoura. De Konink- lyke Marechaussee stelt een onder zoek in naar de toedracht van het - ongeval. Voorhands is niet duidelijk waarom het tweetal de handgranaat, die al leen voor noodsituaties aanwezig is, uit het voorraadmagazijn heeft ge haald. De beide militairen zouden woensdag 17 oktober met de eerste aflossing van het Nederlandse Unifil- werd door het ongeval gestremd. Een detachement naar Nederland terug- kraanwagen trok de wrakken uit el komen Verwacht wordt dat zij in de kaar. Daarna kwam het openbaar joop van de volgende week terugke- vervoer rond de plaats van het onge ren luk weer op gang. OOK OPZICHTERS LEGGEN WERK NEER LONDEN (UPI) - De Britse mijnopzichters hebben dinsdag besloten zich aan te sluiten bij de zeven maanden oude mijnwerkersstaking, zo werd in Londen gemeld. Dit besluit kan leiden tot een sluiting van alle Britse mijnen en tot het uitvallen van kolengestookte elektriciteitscentrales, met alle gevolgen van dien. Op televisie zei Raymond Merry, een lid van de bond van mijnopzichters, dat de staking donderdag over een week zal beginnen op 25 oktober, zes uur 's ochtends". Het besluit werd genomen door het bestuur van de bond. maar nog niet officieel bekend gemaakt omdat men eerst de 17.000 leden op de hoogte wil stellen. Het besluit komt een dag nadat verte genwoordigers van de stakende myn- werkers en de Nationale Kolenraad er in hun zoveelste onderhandelingsron de niet in slaagden een oplossing te vinden voor het nu al langdurigste grote arbeidsconflict in de Brits ge schiedenis. De mijnwerkers, die geleid worden door de militante Arthur Scargill, legden 12 maart het werk neer uit protest tegen plannen van de Kolenraad om 20 zogenaamd onren dabele mynen te sluiten, wat 20.000 arnbeidsplaatsen zou gaan kosten. Ongeveer 45.000 mijnwerkers weiger den mee te doen aan de staking en bleven kolen produceren in 55 van de i75 mijnen die Groot-Brittannië telt. Maar of zij aan het werk kunnen blijven hangt af van de opzichters die verantwoordelijk zijn voor de veilig heid in de mijnen Ais er geen opzich ters aanwezig zijn. mag er ook niet gewerkt worden in de mijnen, zo is bij wet geregeld. Als de mijnopzichters dus gaan sta ken, betekent dat de sluiting van alle mijnen en de mogelijkheid dat de elektriciteitsvoorziening in gevaar komt. Dat zou ertoe kunnen leiden dat de Britten weer een deel van de week bij kaarslicht moeten leven net als in de winter van 1973/74, toen de conserva tieve regering van premier Edward Heath ten val werd gebracht als gevolg van een mijnstaking. VAN DER STOEL IN VERHOOR: DEN HAAG (ANP) - Op maandag 24 mei 1976 aanvaardde het kabi net-Den Uyl „unaniem" - inclusief de toenmali ge minister van Econo mische Zaken Lubbers - het risico dat een Zuid- afrikaanse order voor levering van componen ten voor kerncentrales aan RSV voorbij zou gaan. M. van der Stoel, minister van Buiten landse Zaken in dat ka binet, verklaarde dit dinsdagmorgen met na druk tijdens zijn ver hoor door de parlemen taire enquêtecommis sie. Nadat het kabinet de daaraan voorafgaande vrijdag na een lange dis cussie geen besluit had weten te nemen over de verlening van een ex portkredietverzekering aan RSV was besloten om maandag knopen door te hakken Het zag ernaar uit dat een meer derheid van negen mi nisters voor verlening van de kredietverzeke ring zou stemmen. Vooral in kringen van de PvdA en de PPR leefden daartegen grote bezwa ren. Van der Stoel be sprak de zaak zaterdag 22 mei in „PvdA-kring" met ondermeer de toen malige fractieleider Van Thijn. Hij kwam tot de slotsom dat het even tuele uittreden van en kele PvdA en PPR-be- windslieden die onover komelijke bezwaren te gen de transactie koes terden geen „ministers crisis" maar een „ver trouwensbreuk" met de PvdA-fractie zou opleve ren. Vervolgens werd, zonder stemming, besloten om staatssecretaris Kooi- mans t Buitenlandse Za ken) naar Washington te sturen voor overleg over de leveringsvoorwaar den, Op 31 mei was Kooimans reis door de feiten achterhaald. Zuld-Afrika had de or der gegund aan een Franse concurrent van RSV. Het kabinet heeft dat risico onder ogen gezien en bewust genomen, zo verklaarde de voorma lige minister van Bui tenlandse Zaken. De ge dachte dat het zo'n vaart niet zou lopen was daaraan niet vreemd. „De snelheid waarmee het ging heeft ons wat verrast," aldus Van der Stoel. 13,50 159 14 11 172 14.34 149 14.33 188 14.44 163 15.01 192 14 55 168 AMSTERDAM (GPD) - De FNV wil mensen met een wao of een werkloos heidsuitkering aan extra inkomen helpen. In het komende cao-overleg zullen de FNV-bonden het daarvoor nodige geld bij de werkgevers opei sen. Volgens de FNV zou daarvoor het geld moeten worden gebruikt dat de werkgevers voor 1985 aan lagere (be lasting en premielasten door het kabinet in uitzicht is gesteld. Het plan zal ook ter sprake komen in de ontmoeting van aanstaande vrij dag tussen een delegatie van het kabinet en de Stichting van de Arbeid (het overlegorgaan van de centrale werkgevers- en werknemersorganisa ties). De FNV zal het idee laten vallen, wanneer het kabinet laat blijken dat het alsnog afziet van de verlaging van de uitkeringen op 1 januari. Als we de elementen die in de FNV- voorslellen zitten allemaal optellen, dan komt een ruwe becijfering uit op een loonsomstijging van tenminste vijf procent, aldus het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) in een reactie. Ons commen taar daarop is dat, op zijn zachtst gezegd, ons dat niet de weg lijkt om het broze werkgelegenheidsherstel een duw in de rug te geven, eerder andersom, aldus het NCW. De lastenverlichting voor de onderne mers is becijferd op 0,9 procent van wat de werkgevers volgend jaar aan lonen en de daarop komende kosten kwyt zijn. De FNV meent dat met dat geld uitbreiding kan worden gefinan- cieerd van de regelingen die nu al bestaan voor aanvulling van wao- uitkeringen. Soortgelijke regelingen zouden moeten worden getroffen <of uitgebreid i voor werklozen in de ww en de wwv. Voor deze laatsten zou het in de eerste plaats moeten gaan om een aanvullling tot het huidige uitke ringsniveau. zodat voor hen de gevol gen van de verlaging per 1 januari worden opgevangen. Het systeem van de extra aanvullen de bovenwettelyke uitkeringen maakt deel uit van de kempuntenno- ta arbeidsvoorwaardenbeleid 1985- 1986. De nota is door de Federatie- raad (het bestuur van de centrale FNV en de voorzitters van de aange sloten bonden) aanvaard als discus siestuk voor de leden. Ziekengeld De teneur van de nota is dat in het algemeen zal worden geprobeerd bij erkgevers terug te halen wat door de bezuinigingen van het kabi net wordt weggenomen. Voor de werknemers zal zich dat toespitsen op het ziekengeld. De bonden eisen dat de werkgevers de uitkeringen op grond van de ziektewet ten volle zullen blijven aanvullen tot het net toloon. Via de regeling die de FNV voor de bovenwettelijke uitkeringen nastreeft, zullen ook uitkeringsge rechtigden van het komende cao- overleg profiteren. De FNV eist voor volgend jaar een algemene verkorting van de arbeids duur met 2,5 procent. De doelstelling is dat in 1986 een werkweek van gemiddeld 36 uur wordt bereikt. Voorts wordt zoveel mogelijk handha ving van de koopkracht nagestreefd. Men heeft daar in de eerste plaats het oog op een alleen verdienende in de lage inkomensklasse. De onderhandelingsruimte bestaat volgens de FNV uit prijscompensatie en de gemiddelde groei in de arbeids- produktiviteit. Tezamen worden die op 3 procent berekend. De FNV meent dat daarbinnen een groot deel van de arbeidstijdverkorting en de koop- krachthandhaving kan worden be reikt Hoewel hier en daar keuzen zullen moeten worden gemaakt. De bonden zullen op geen enkele wijze op voorhand loon inleveren of loonstijgingen laten zitten zonder dat zij exact weten wat de werkge vers daarmee zullen doen. Voorals nog zal de FNV niet tot harde acties oproepen. De vakcentrale zal, wan neer er geen beweging in de onder handelingen zou blijken te zitten, acties niet uit de weg gaan. Ze zal eventueel de leden vragen tot staking over te gaan. Directie K Scherphuis. W F de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie M P Dteleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel (01184) 15144 Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651, Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800 Terneuzen, Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel (01150) 94457 Hulst Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19 00 uur: (01184! 15144 Opening kantoren Van maandag t m vrijdag van 08.00 tot 17 00 uur 's Zaterdags in Goes. Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren. Expeditie. (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01186) 1584 Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 62.80. franco per post 74.-. per maand 21,65: laarabonn. 245,- losse nummers 1- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw Postrek nr 3754316, t.n.v PZC ab.rek. Middelburg Advertentietarieven 124 cent per mm. minimumprijs per advertentie 18,60, ingezonden mededelingen 2'x tarief Voor brieven bureau van dit blad f 4,50 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro 35 93 00 Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3