PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Vries (ex-RSV) verdacht van meineed Kabinet wil kindertoeslag laagste inkomens verhogen L Bisschop Tutu krijgt Nobelprijs voor vrede AFPERSER AAN DE HAAL JUSTITIE INGESCHAKELD i WENSEN TWEEDE KAMER WORDEN INGEWILLIGD yer v 18 19 oktober oktober oktober oktober piet klerkx 01PilOI BOUWFONDS HYPOTHEEK. RENTE TELEVIZIER 25 JAAR ANDERS. JËÜ 227e jaargang no. 246 Woensdag 17 oktober 1984 Mistig £en zwakke zuidoostelijke wind. Vanmiddag mogelijk enkele zonnige perioden. Maximum temperatuur 16 graden. Wie wint de Snuffel van (g de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC. Ga er eens rustig voor zitten. Maak een zo origineel mogelijke tekst Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand 110EMENDAAL (GPD) - De politie van Bloemendaal makt jacht op één of meerdere mannen die een in die meerite woonachtige industrieel hebben geprobeerd liree miljoen gulden af te persen. De verdachten, die Wrden omschreven als levensgevaarlijk, zijn op het nippertje aan een grote politiemacht ontsnapt. Betrokken vatanties en de burgemeester van Bloemendaal weigeren - het belang van het onderzoek alle informatie. ge afperser dreigde de volwassen dochter van de indus- mel om het leven te brengen, tenzij hij een bedrag van enige miljoenen guldens zou ontvangen. De bedreigde vrouw woont in de Verenigde Staten De overdracht van het geld vond afgelopen vrijdagnacht plaats op een stille weg. De omgeving was afgezet door een arrestatie- en observatieteam van de rijkspolitie. In de lucht waren twee helikopters waarvan één afluisterappa ratuur aan boord had. Na de overhandiging van een bedrag in namaak-valuta kivam de politie in actie. De afperser sloeg echter op de vlucht, met achterlating van het geld, en wist toch nog te te ontkomen aan de omvangrijke politiemacht Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - De verklaringen van de voormalige president- commissaris van het RSV-concern, dr. Jan de Vries, zijn dinsdag voor de Parlementaire Enquêtecommissie RSV aan leiding geweest tot het inschakelen van de justitie. ze heeft er de bevoegdheden niet toe. Voorzitter Van Dijk legde er ook de nadruk op, dat het verzoek van de commissie in geen enkel opzicht een beschuldiging inhoudt Het verwijt dat De Vries inbouwde in zijn opmerking dat „nu tenminste professionele mensen" de zaak zullen bekijken, liet Van Dijk overigens niet helemaal koud. Formeel wilde hij er echter slechts op reageren met de opmerking' „Het treft niet alleen de commissie zelf maar ook al die des kundigen - accountants, juristen - die de commissie terzijde hebben ge staan. Het conflict spitste zich dinsdag toe op de onkostennota's die De Vries bij RSV had ingediend. Over de jaren 1976 tot en met 1982 (toen De Vries als Uitspraken van De Vries stonden zo lijnrecht tegenover informatie waar over de enquêtecommissie al beschik te, dat de officier van justitie is ge vraagd te onderzoeken of er sprake is van meineed. Op het plegen van mei need staat een gevangenisstraf van maximaal zes jaar. De Vries toonde zich niet ongelukkig met het besluit van de commissie. „Ik ben er zeer ingenomen mee. Nu ko men er tenminste professionele men sen aan te pas", zo zei hij na afloop van zijn laatste verhoor door de en quêtecommissie, dinsdagmiddag. De commissie kon zelf niet verder gaan; president-commissaris aftrad) belie pen die in totaal 1.760.000 gulden. De bewindvoerders en de nog uit één man bestaande Raad van Bestuur van RSV hebben begin deze maand overigens f 700.000 gulden teruggevor derd als ten onrechte ontvangen ver goedingen. De Vries bestrijdt die vor dering en zal de rechter erover laten oordelen. Het betreft, zo zei hij. im mers allemaal declaraties die al lang door RSV zijn geaccepteerd. De onkostennota's vormden dinsdag de hoofdmoot van het verhoor van De Vries. De voormalige president-com missaris zelf vond de zaak niet zo belangrijk. Op sommige onderdelen ging het ook inderdaad niet om, ge zien de achtergronden, zulke buiten sporig hoge bedragen. Het leek echter eerder het principe dat ondervoorzit- (Slot zie pagina 4 kol. 6) Walradar De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer vreest ernstige vertraging in de totstandko ming van de walradarketen langs de Westerschelde. (PAGINA 9) Toelage Het kabinet en parlement twij felen over het nut van het nu al verlenen van een hoge toelage aan prins Willem Alexander (PAGINA 3) Mijnen De Britse mijnopzichters heb ben besloten zich ook aan te sluiten aan de mijnstaking. Door dit besluit dreigt nu een totale sluiting van alle mijnen. (PAGINA 3) Controle Staatssecretaris Ploeg gaat strenge eisen stellen aan de administratie van vissers en de vishandel om fraude tegen te gaan. (PAGINA 5) Boter De EG-rnmmissip wil dit jaar weer goedkope kerstboter be schikbaar stellen. Het gaat om ruim 200.000 ton. (PAGINA 5) Op bezoek Dertien Russische scholieren hebben gisteren een bezoek gebracht aan de Deltawerken. Maar door de zeer dichte inist kreeg men maar weinig te zien. (PAGINA 11) Bouwgrond Volgens CNV-districtsbestuur- der Phemambucq zijn de bouwgronden in Zeeland veel te duur geworden. (PAGINA 13) Voetbal Bené van der Gijp en Willem Kieft kijken vanavond verlan gend uit naar de interland tegen Hongarije. Vooral Kieft was blij verrast met zijn uit verkiezing voor Oranje. (PAGINA 17) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 16 en 17 Prof. Heertje was adviseur RS V-top DEN HAAG <GPD> - De eco noom prof. dr. Arnold Heertje is in 1977 door RSV ingehuurd om advies te geven over de manier waarop het concern bewindslie den en andere politici zou moe ten benaderen. Bedoeling was de politieke besluitvorming over RSV's aandeel in de bouw van een kerncentrale in Zuid-Afrika te beïnvloeden. Volgens president-commissaris De Vnes was het kerncentrale- project van wezenlijk belang voor RSV Door de tegenwerking van de politiek gingen potentiële orders verloren tot een bedrag van acht miljard gulden. Heertje kreeg voor zijn advies een bedrag van 50.000 Duitse marken. De Vries betaalde hem 37.500 mark via de Krediet- en Effectenbank in Utrecht, de rest overhandigde hij hem persoon lijk in Duitsland. „Dat gebeurde op zijn verzoek zo", aldus De Vries dinsdag tegenover de Par lementaire Enquêtecommissie RSV. RSV Pagina 3 Van der Stoel antwoordt de commissie. Pagina 4: Een barst in Jantje Beton Pagina 4: Vervolg en slot 'Meineed' De winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede 1984, de Zuidafrikaanse Anglicaanse bisschop Desmond Tutu en zijn echtgenote gaven dinsdag in New York een korte persconferentie NEW YORK (REUTER/UPI) - De Zuidafrikaanse bis schop Desmond Tutu (53) beschouwt de dinsdag aan hem toegekende Nobelprijs voor de vrede als een erkenning voor „al diegenen die betrokken zijn ge weest bij de vrijheidsstrijd voor een nieuwe maat schappij in Zuid-Afrika". De bisschop zei dit op een persconferentie in New York. Tutu zal een ..uitreisvergunning" moeten aanvragen als hij naar Oslo wil gaan om de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst te nemen. Dat liet dinsdag de Zuidafrikaanse regering weten, die niet op voorhand wilde zeggen of zij positief zal antwoorden op een zo n aanvraag. Tutu zal morgen naar Zuid-Afrika terugvlie gen. De bisschop nep de westerse landen op bij de Zuidafri kaanse regering aan te blijven dringen op een beëindi ging van de apartheid. Hij wilde dat deze landen „politieke, diplomatieke, maar vooral economische druk" uit oefenen op Pretoria. Gevraagd naar wat het effect van de pnjs zal zijn op de zwarte bevolking van Zuid-Afrika, antwoordde Tutu: „Het zal een enorme prikkel betekenen voor ons moreel, vooral in deze tijd waarin iedereen tegen ons lijkt te zijn" In veel reacties wordt gesteld dat het toekennen van de Nobelprijs voor de vrede aan bisschop Tutu een steun in dc rug zal betekenen voor de strijd tegen apartheid in Zuid-Afrika. Ook de vooraanstaande blanke theoloog dr. Beyers Naudé stelde in een reactie dat de toekenning een 'forse stimulans' voor de zwarte bevolking is. Een woordvoerder van president Botha verklaarde in Pre toria dat de regering 'geen commentaar' op het nieuws uit Oslo heeft. In Moskou werd de toekenning zonder commentaar door het persbureau Tass gemeld. Mos kou geeft weinig publiciteit aan de Nobelprijs voor de vrede sinds deze in 1975 werd toegekend aan de dissidente Sowjet-geleerde Sacharov. De Amerikaanse regering feliciteerde Tutu, die geprezen werd als 'strij der voor geweldloosheid'. (Zie ook pagina 4) Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet is van plan de kindertoeslag, die onderdeel uitmaakt van de jaarlijkse uitkering voor mensen met de laagste inko mens, in 1985 met enkele tien tjes te verhogen. Dit blijkt uit mededelingen van minister De Koning (sociale zaken) aan de Tweede Kamer. In zijn brief geeft De Koning een overzicht van de effecten van de vori ge week door de Kamer aangebrachte wijzigingen in de rijksbegroting Uit het overzicht blijkt dat gezinnen zonder kinderen iets meer profiteren van de uitvoering van de wensen van de Kamer dan gezinnen met kinderen. Om dit verschil weg te werken, is het kabinet van plan de kindertoeslag in 1985 te verhogen met 10 gulden per kind Dit jaar bedraagt de toeslag 50 per kind voor gezinnen, die voor het eerst een eenmalige uitkering ontvin gen en 150 voor gezinnen die al eerder deze toeslag kregen. Toch verwacht het kabinet, zoals ook premier Lubbers eerder verklaarde, dat de toeslag volgend jaar lager uit 975 bedragen. De minister tekent zal vallen dan dit jaar vanwege de hierbij overigens aan dat de precieze belasting- en premieverlagingen Ter- bedragen pas in de loop van volgend wijl de uitkering dit jaar varieerde van jaar bepaald wordefi, en afhankelijk 585 tot 1030 ivoor veeljarige echte zijn van de economische ontwikke- minima met twee kinderen) zullen ling. deze toeslagen volgend jaar ƒ510 tot Uit de berekening van het ministerie (Advertentie) tot 10 uur tot 10 uur tot 10 uur tot 9 uur mis de vier super-meubeldagen in waalwijk nietl Kom naar Waalwijk 80.000 m2 woonplezier van klassiek tot modern en alles daartussen. van 10-10 uur. Zanddonk Waalwijk, hartje Brabant, gelegen aan de weg Waaiwijk-Tïlburg. 3 bedrijven samen goed voor 80.000 m' woonplezier van sociale zaken blijkt dat het kabi net nog tussen 135 en 140 miljoen moet vinden om de koopkracht van de echte minima volledig op peil te houden Het is de bedoeling dat dit bedrag wordt ingevuld bij de komen de Voorjaarsnota. De extra korting op de kinderbijslag, die een gevolg is van de leeftijdsdiffe rentiatie zal worden voortgezet. Deze korting bedraagt in 1985 1,89 procent. Al met ai resteert voor gezinnen met twee kinderen tussen 6 en twaalf jaar een verhoging van 23 in 1985. De verhoging van de kinderbijslag zal leiden tot een verbetering van de koopkracht met 0.1 procent Het be perken van de huurverhoging tot 3 procent voegt daar nog eens 0.15 procent aan toe Voor gezinnen zon der kinderen komt er nog eens 0.3 procent bij vanwege de wat gunstiger uitkomst van de premiemaatregelen. Gezinnen met kinderen gaan er daar door 0.1 procent op vooruit. Dit betekent dat het kabinet in 1985 nog een achteruitgang aan koop kracht van tussen 2.8 en 4.3 procent moest goedmaken. De al beschikbaar gestelde 200 miljoen waren daar niet voldoende voor. vandaar dat nog eens 140 miljoen beschikbaar zal komen. (Advertentie) Inlichtingen; Bouwfonds-infocentrum Middelburg, Korte Delft 2, (01180)2 71 58. v Bouwfonds DEN HAAG Gisteren heeft de RSV-enquêtecommissie opnieuw de voormalige NsdBrlandSG GomGSnlGD voorzitter van de raad van commissarissen J. de Vries verhoord. Voor aanvang sprak De Vries even met voorzitter Van Dijk. Deze week in TeleVizier een boeiende terugblik op 25 jaar geschiedenis van het weekblad dat nog niet bestond. Maar liefst 16 pagina's Extra met feiten, kijkjes achter de schermen, meningen en anecdotes. En een geweldig jubileumaanbod voor snelle beslissers. Maarook met volop aandacht voor de toekomst Een vooruitblik op hoe het worden zal. Boeiend, vlot geschreven en plezierigte lezen. Zoals u gewend bent Die gezellige TeleVizier is overal te koop. Haal hem in huis! TELEVIZIER, ALS JE GEEN OGEN EN OREN TEKORT WILT KOMEN. Stap naar vrede Is er werkelijk iets veran derd in El Salvador0 Wordt de eigenlijk nogal avontuurlijke ontmoeting van president José Napo leon Duarte met de kopstukken van het gewapende verzet straks geno teerd als het moment van de omme keer in de bloedige burgeroorlog, die deze Middenamerikaanse staat nu al jaren teistert0 Het is nog veel te vroeg om dergelijke vragen met een begin van bevestiging te beantwoorden. Terreur, moord, onderdrukking en schending van de mensenrechten hebben de bevolking van El Salvador al zo lang murw geslagen dat hoop in dit land een even schaars als kostbaar artikel is geworden. Toch heeft het gesprek in de kerk van het bergstadje La Palma. op tachtig kilometer van de Salvadoraanse hoofdstad, tussen de guerrillaleiders en de man die zich 'de president van de vrede' noemt iets losgemaakt, waarop tot voor kort nog geen kijk was. Voor het eerst sinds vijf jaar bleek het mogelijk te praten met elkaar over vrede in een met spandoe ken en witte vlaggen opgetuigde om geving. Voor het eerst sinds vijf jaar kon er tussen het (nog steeds) door militairen beheerste bewind en de oppositie contact worden gelegd an ders dan via de loop van de stengun Voor het eerst sinds vijf jaar bleek de wil om een werkelijke dialoog te ope nen aan weerskanten zo sterk dat ze inderdaad in een initiatief kon worden omgezet. Natuurlijk, het was een onderne ming barstens vol risico's, deze gebeurtenis in La Palma. De strijden de partijen hadden het aangedurfd er zonder wapens heen te gaan. ze had den aartsbisschop Rivera en vijf am bassadeurs als waarnemers uitgeno digd. lieten de ordehandhaving over aan padvinders en traden elkaar tege moet in het bijzijn van vele duizenden Salvadoranen en de wereldpers. Duar te zelf mocht het dan de laatste maanden overal hebben verkondigd: „Het volk van El Salvador wil vrede. Alleen ultra-rechts en ultra-links wil len de tegenstellingen met wapens beslechten", - aan de vooravond van het gesprek in La Palma verklaarde een van de belangrijkste doodseska ders hem persoonlijk vogelvrij Aan de ene kant bij duizenden mensen die zich naar de plek van de ontmoeting lieten vervoeren om het allemaal met eigen ogen te bekijken, de verwach ting dat er binnenkort een eind zal komen aan het bloedvergieten. Aan de andere kant de kille, beklemmende dreiging dat het hele avontuur met eén enkele handgranaat in zijn tegen deel kon uitpakken. Daarom alleen al mag het een wonder heten dat Duarte m de leiders van het Salvadoraanse verzet het meer dan zes uur met elkaar onder hetzelfde dak hebben uitgehouden. Het voorlopig resultaat ervan was de afspraak dat een com missie met vertegenwoordigers van beide partijen voorstellen voor een vredesregeling zal uitwerken en dat in november nieuw overleg volgt. Een uiterst broze en nog maar weinig concrete uitkomst. Maar had meer mogen worden verwacht? Een mislukking is het gesprek in ieder geval niet geworden En dat telt in een land waar een militair bewind jaren achtereen zijn tegenstanders met bar baarse en afschuwelijke middelen heeft achtervolgd Tienduizenden slachtoffers zijn er gevallen. Complete dorpen en gehuchten werden uitge moord wanneer het regeringsleger vermoedde dat mwoners hulp gaven aan rebellen. De junta deinsde voor weinig terug met als gevolg dat het verzet steeds heftiger en beter georga niseerd raakte. In El Salvador gold het recht van de sterkste in voile omvang. Nederland werd daarmee ge schokt geconfronteerd toen in het vroege voorjaar van 1982 vier IKON- journalisten. op reportage in het land, gewelddadig om het leven, werden gebracht. Tot op de dag van vandaag heeft het onderzoek naar die moord alleen maar onbevredigende resulta ten opgeleverd. En dat zegt voldoende over de terreur en intimidatie, die dit land langzamerhand in alle opzichten aan de rand van de afgrond hebben gebracht. Er móest dus. hoe dan ook. een poging worden ondernomen om de vernietigende burgeroorlog te beëindigen. Sinds zijn verkiezing tot president, in mei van dit jaar. heeft de chris ten-democraat Duarte zich opgewor pen als de man die het democratisch proces in El Salvador op gang zou brengen. De verzetsbeweging heeft Duarte in deze rol van het begin af met argwaan en diep wantrouwen bekeken Tenslotte was hij al eerder een marionet van de militaire dicta tuur geweest Maar Duarte besefte dat de enige weg om het land uit de uitzichtloze ellende te halen een dia loog met het gewapende verzet zou zijn. Om zijn beloftes gedaan bij de bepaald niet vlekkeloze verkiezingen, gezag te geven bezocht hij tot twee keer toe de Verenigde Staten, maakte een rondreis langs verschillende Euro pese landen en zocht h»j steun in Zuid-Amerika Het is volstrekt lo gisch dat de linkse verzetsleiders met wie Duarte nu de dialoog heeft ge opend van hem willen weten wat hij verstaat onder een onbeperkte am nestie voor rebellen die bereid zijn de wapens neer te leggen, wat onder garanties voor veiligheid en wat onder deelname aan het democratisch pro ces. Of het optimisme, sinds dit eerste gesprek aan weerskanten opgebloeid, in een werkelijk levensvatbare vre desregeling zijn weerslag zal vinden, staat te bezien Een eerste stap is in ieder geval gezet. En in El Salvador werd zelfs dat lange tijd niet meer voor mogelijk gehouden. vdM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1