Rechtbank buigt zich over strafbaarheid Golden Ten Vlissingen maakt kans havenontvangstinstallatie Russische scholieren bekeken Deltawerken in dichte mist Havendammen voor nieuwe Goese schutsluis gereed ZEVEN VERDACHTEN VOOR HET HEKJE Activiteiten trekken op Tholen veel kinderen Politieagenten Oosterland met mes bedreigd WOENSDAG 17 OKTOBER PZC/ provincie 11 dat in overleg met de justitie in Breda is besloten om nog niet tegen het Putse casino op te treden ..En ik zeg met nadruk: nóg niet. We willen alleen de situatie nog eens even aanzien in hoeverre zich dat daar gaat ontwikke len". Blijkens de inhoud van de advertentie meent de exploitant, zd heeft ook de politie in Putte vastgesteld, stevig in de schoenen te staan. ..Maar men vergeet", aldus de politiewoordvoer der. ,,dat het arrest waarover wordt gesproken slechts een bepaalde club betrof Het is geen algemeen oordeel over het spel zelf Wij hebben grote twijfels of het wel een behendigheids spel is. Wij zijn wel van mening dat er een zekere behendigheid bijkomt, maar die behendigheid heeft alleen maar tot doel dat de kans wat kleiner wordt". Officier van justitie mr Daverschot, die spreekt van een 'provocerende advertentie' herinnert er in een reac tie aan dit het landelijk beleid zoda- jUDDELBURG De rechtbank in Middelburg buigt zich op 16 november over de problematiek van het omstreden Golden Ten-spel. De laatste tijd is verschillende keren opgetreden tegen het spelen van het Golden Ten-spel in enkele gelegenheden in Kapellebrug. justitie en politie kwamen in actie omdat in deze gevallen sprake zou zijn van overtreding van de wet op de kansspelen. Er is op het ogenblik een heftige discussie gaande of het hier nu om een jei te tolereren behendigheidsspel pat of dat het een strafbaar kansspel betreft. „Wij hebben er belang bij dat erna een duidelijke uitspraak van de rechter komt", zo laat officier van justitie mr R. Daverschot weten. Naar venvacht wordt ook in andere arron dissementen belangstellend uitgeke ken naar de uitslag van deze behande ling omdat die een nieuw licht kan werpen op de totale beoordeling. zijn voor de zitting van 16 novem- zeven personen gedagvaard. Het o. t hier om mensen die het spelen van Golden Ten mogelijk hebben ge maakt. zoals exploitanten van accom modaties. Daarnaast zullen ook orga nisatoren voor het hekje moeten ver schijnen. Omdat in bepaalde gevallen b gekozen voor een stichtingsvorm, sillen er ook voorzitters van dergelij ke stichtingen ter verantwoording lorden geroepen. Er zijn in de loop van dit jaar bij (invallen tientallen aanhoudingen ver lucht in de clubs in Kapellebrug. De •aangehouden spelers zijn niet gedag vaard. ..Wij hebben niet zoveel inte rn de spelers zelf', zegt mr Daverschot. ..De aanhoudingen die Erin verricht waren nodig om geld in beslag te kunnen nemen en verklarin gen te kunnen krijgen voor het leve- ren van het bewijs". Bij de verschillen- ;de invallen werd beslag gelegd op tienduizenden guldens aan contan ten. Ook werden speeltafels en fiches In beslag genomen. Onduidelijk De uitspraak van de rechter kan duidelijkheid brengen op het punt van wat wel en wat niet is toege staan. Het publiek in deze regio ver keert daarover in onzekerheid. Vori ge week nog prijkte er op de voorpa gina van deze krant een grote adver tentie waarin de exploitant van een casino in het Westbrabantse Putte de landaeht vestigde op de mogelijk heid om 'het legale Golden Ten-spel' te komen beoefenen. .Golden Ten is", zo werd gemeld in d° [advertentie. ..door TNO getest als [behendigheidsspel en is ook als zoda nig aanvaard volgens arrest van het Hof van Beroep in Arnhem, hetgeen is oekrachtigd door de Hoge Raad". En 1 voorts werd in de annonce meege deeld dat kopieèn van expertise en arrest in het casino ter inzage zijn gelegd. „De Golden Ten-club in Putte jdraait nu al vanaf begin deze maand. 'Dat lijkt op een duidelijk verschil in aanpak tussen politie en justitie-in- jstanties in twee aanpalende provin- In Kapellebrug worden dergelij- ike clubs opgerold en een handvol Ikilometers verder in het Westbrabant- ;se Putte kan men kennelijk zijn gang staat nog maar te bezien", zo deelde een woordvoerder van de rijks politie in Putte mee. Hij laat weten THOLEN De activiteiten rond de kinderboekenweek kunnen zich verheugen in een grote belangstel ling. Dinsdag toen de feestelijkhe den zich voornamelijk op het ei land Tholen afspeelden was er weer heel wat jeugd op de been. De openbare bibliotheek Tholen ontving kinderen tot zeven jaar die, voordat zij met zijn allen een reus in elkaar moesten knutselen, werden voorgelezen uit het boek Dokter de Soto van William Steig. Dit boek, dat bekroond is met de zilveren penseel voor de illustra ties gaat over een muizentandarts, die een vos van zijn kiespijn moet afhelpen. In Sint-Maartensdijk was de jeugd in dezelfde leeftijdscategorie wel kom in de bibliotheek waar ook na een verhaal gehoord te hebben, een reus in elkaar moest worden gezet. De bibliotheek Sinl-Annaland had een speurtocht op het programma staan die vanuit de bibliotheek, via een aantal omwegen en opdrachten naar het dorpshuis 'De Wellevaete' leidde, waar de deelnemende kin deren werden getracteerd op een film van Asterix en Obelix. De attracties die de bibliotheken van daag in petto hebben richten zich met name op de wat jongere kinde ren. In de jeugdafdeling van de openba re bibliotheek Goes staat voor kin deren tot zeven jaar een toneel voorstelling op het programma van het stuk 'De nieuwe kleren van de keizer', naar een bekend sprookje van Andersen. Dit toneelstukje wordt gespeeld door Sjaak Vereist en begint om 10.30 uur. Afiiankelijk van de belangstelling is er voor de kinderen na de voor stelling nog de gelegenheid om te spelen of iets te knutselen. Voorleesprogramma's, veelal uit prentenboeken en geïllustreerd met dia's, worden gehouden in de bibliotheken van Smt-Annaland (16.00 uur), Kloosterzande (10.00 uur). Heinkenszand (14.00 uur). Axel (14 00 uur) en Zierikzee (16.00 uur). Verder is het vandaag de beurt aan de kinderen uit de stad Tholen om mee te doen aan een speurtocht vanuit d^ bibliotheek die begint om 14 00 uur. De uitleen van de bibliotheek is dan gesloten. Tijdens de kinderboekenweek kan de jeugd ook op diverse plaatsen meedoen met een leesprogramma, getiteld 'Lees en Lach'. De bedoeling is dat kinderen aan de hand van een door hun gelezen boek een recensie ma ken, die dan in de bibliotheek wordt opgehangen, zodat kinderen van elkaar de boekbeoordelingen kunnen lezen. De bibliotheek Sint- Maartensdijk sluit dit programma echter vandaag af met een verras singsochtend voor alle kinderen die hun best hebben gedaan met dit leesprogramma. KINDERBQEKENWEEK'QH ALS IK LATER GROOT BEN nig is dat het openbaar ministerie nog steeds vindt dat Golden Ten een kansspel is. ..Het is echter wel zo dat er nu juri sprudentie is die in de richting wijst dat het bewijs daarvoor wat minder gemakkelijk te leveren is dan wij aanvankelijk wel dachten En dat men in bepaalde gevallen is vrijgepro- ken wil nog niet zeggen dat het spel onder alle omstandigheden ook legaal is". Bij invallen die in de afgelopen maan den plaatsvonden in Kapellebrug viel op dat het grootste deel van de klan dizie werd gevormd door spelers uit Belgie Exploitanten van de Golden Ten- clubs in Kapellebrug lijken zich nau welijks iets van het optreden van justitie en politie aan te trekken. Het verschijnsel is ook na verschillende invallen niet weg te krijgen. Men is kennelijk nogal hardleers in dat op zicht. Mr Daverschot: „Hardleers? Dat is misschien wel zo. Ik kan er alleen maar van zeggen dat het blijkbaar lucratief is voor de organisatoren om er mee door te gaan en invallen te riskeren". Zware schade bij botsing IJzendijke IJZENDIJKE Bij een aanrijding op de Statendijk in IJzendijke dinsdag-, middag omstreeks half zes twee per sonenauto's zwaar beschadigd. Be stuurder L. de R. uit Biervliet reed in een bocht teveel aan de linkerkant van de weg en kwam daardoor in botsing met de auto van J A Q. uit IJzendijke, die uit tegengestelde rich ting kwam. OOSTERLAND— De rijkspolitie van Schouwen Duiveland hield maandag L. C. uit Oosterland aan omdat hij politie-ambtenaren bedreigde met een mes. De aanleiding tot de scher mutselingen was dat de politieagen ten de brommer van C's zoon H. C. voor nader onderzoek mee wilden nemen naar het bureau. De jongen was kort voor het incident geschept door een vrachtwagen waarbij hij lichte verwondingen opliep. Het ongeluk gebeurde toen de brom fietser H. C. uit Oosterland op de Bredeweg in zijn woonplaats stond te praten met kennissen. Zij waarschuw den hem voor een naderende vracht wagen C ontweek de vrachtauto door naar de andere weghelft te gaan en werd toen geraakt door een andere vrachtwagen, bestuurd door C. V. H, uit Naaldwijk, die vervolgens in de berm belandde. De jongen moest voor observatie wor den opgenomen in het Zweeds Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. De va der is nadat hij door de politie is verhoord weer op vrije voeten gesteld. VFELTJE JANS Door een zeer dikke mist hebben dertien Russische scholieren dinsdag op de voorlaatste dag van hun bezoek van een week aan Nederland tegen de bedoeling in maar weinig te zien gekregen van de bouw van de stormvloedkering in de Oosterscheldemonding. Het werkei- land Neeltje Jans en omgeving lag omstreeks half vier bij aankomst van de zestien- en zeventienjarigen uit leningrad en hun vrienden en vrien dinnen van de openbare scholenge meenschap Prins Alexanderpolder uit Rotterdam in dichte nevelen ge buid. Onduidelijk bleven overigens ook de adrukken die de Russische jongens en meisjes sinds hun aankomst afge lopen woensdag in Nederland hebben opgedaan. Want al spreken de.mees- ■en van hen een aardig mondje En- fels. journalisten kregen geen toe stemming een rondrit over het werkei- 'and mee te maken of in het informa tiecentrum met de scholieren een ge sprekje aan te gaan. ..De kinderen •«den de eerste dagen doodgegooid "es pers. En sinds het weekeinde «oden we ons strikt aan de afspraak ut ze daarmee niet meer lastig geval len zullen worden", aldus de initiatief nemer voor de komst van het jeugdige Walschap uit de Sowjet-Unie naar Nederland, de leraar Russisch van de Rotterdamse scholengemeenschap. 1 Stille. Overigens had hij er geen moeite mee ren van de begeleidende Rotterdamse scholieren voor een gesprekje af te ónderen. Stille nodigde daarvoor Rim Kamerling uit, een zeventienjari- W atheneumstudent van de Prins Alexanderpolder scholengemeen schap, die de Russische taal als keu- revak studeert. Maai' de leerling had enige twijfels aan het nut van de ontmoeting „Want het is toch eigen en niet aan mij om de mening van snderen door te geven", stelde hij f°orop. Intussen had Pim de sterke •^shuk dat de scholieren uit Lenin- Wad het in Nederland toch wel zeer ^nnhun zin hebben. En docent Stille terwijl het gezelschap naar een over de Oosterscheldewerken „Ze Zijn dik tevreden, klagen iet, eten netjes en zijn nooit moe. De jongens en meisjes zijn voor deze trip in Leningrad waarschijnlijk zorgvul dig uitgekozen En het is dan ook wel duidelijk dat ze voor hogere functies worden opgeleid". Schoolreizen De leraar Russisch vertelde dat hij drie jaar aan liet plan om leerlingen uit de Sowjet-Unie naar Nederland te halen heeft gewerkt. „Sinds jaren ondernamen we met de Prins Alexan derpolder scholengemeenschap al twee jaarlijkse schoolreizen naar Moskou. Kiew en Leningrad. Niette min leek het me zinvoller tot een uitwisseling van scholieren te ko men. Van mijn eerste pogingen kwam weinig terecht omdat ik nog geen autoriteit achter me had. wat in Rusland regel is. Vorig jaar was het echter zover dat ik op studiebezoek naar Leningrad kon gaan met aanbe velingen op zak van de ministeries van onderwijs en wvc en van de burgemeester van Rotterdam. Ik had daar toen een zakelijke bespreking met waarnemend-burgemeester Tau- kin. En de zaak kwam uiteindelijk voor elkaar in het kader van het cultureel akkoord van Nederland en de Sowjet-Unie". Het verbaasde docent Stille aanvan kelijk nogal dat de Russische autori teiten bovendien toestemming gaven de leerlingen uit Leningrad niet in een hotel of in een jeugdherberg, maar bij Rotterdamse gastgezinnen onderdak te geven. „Dat bleek overigens pas vijf dagen voor de aankomst van de groep uit een telefoontje van de Russische ambassadeur. Maar we hadden nogal wat gastgezinnen achter de hand, dus de huisvesting bij ouders van leerlin gen leverde praktisch geen problemen op. Sommige leerlingen in Rotterdam kenden de jongens en meisjes trou wens al van een schoolreis naar Lenin grad. Helaas konden enkelen de ken nismaking niet vernieuwen. Ze waren met herfstvakantie gegaan. De komst van de scholieren naar Rotterdam werd dan ook pas tien dagen tevoren officieel aangekondigdaldus Stille Verder wees hij er nog op dat Rotter dam en leningrad 'zustersteden' zijn en veel gemeen hebben vooral op hel gebied van havenactiviteiten. „Deze uitwisseling betekent dan ook een nieuwe toenadering tot elkaar. En Rotterdamse en Russische scholieren tijdens hun bezoek aan hel informatie centrum op het werkeiland Neeltje Jans. Tweede van links is Pim Kamerling, atheneumstudent van de Puns Alexanderpolder scholengemeenschap. dat lijkt me een goede investering voor de toekomst, ook in politiek opzicht. Want het staat wel vast dat de naar Nederland gezonden scholie ren over een aantal jaren leidende figuren zullen zijn". De Russische scholieren reizen van daag (woensdag) om 12.40 uur van Schiphol terug naar Leningrad. In de afgelopen dagen bezochten ze onder andere het oosten van het land. Noord-Holland. Amsterdam en het Tsaar Peter-huisje in Zaandam. In de Doelen te Rotterdam werd een con cert van het Rotterdams Phllharmo- nisch Orkest bijgewoond. Verder be zocht de groep Giethoorn, waar in punters werd gevaren en overnacht in een jeugdherberg. Bezoekjes die gisteren zouden worden gebracht aan Zierikzee. Veere en Mid delburg gingen niet door. Volgens de heer Stille moest daarvan worden afgezien omdat een excursie naar de veiling in Honselersdijk eerder op de dag teveel was uitgelopen. De Russi sche scholieren woonden ook lessen bn in de Prins Axelanderpolder scho lengemeenschap. Docent Stille „We hadden onder andere een goede dis cussie over de Nederlandse democra tie" Als gids tijdens de rondrit over Neel tje Jans fungeerde Catharine Geldof van het informatiecentrum. „Het zicht was slecht. Maar ondanks de nnst was het een gezellige rondrit. Bij de Roompot kreeg de groep nog iets van de pijlers te zien. En na afloop kreeg ik als blijk van erkentelijkheid van de Russen enige buttons, een scheepje op een sokkeltje en een boekje over Leningrad Ze waren erg vriendelijk", aldus mevrouw Geldof" De Russiche scholieren vertrokken van Neeltje Jans naar Rotterdam om vervolgens in een jazzcafé te Capelle aan de IJssel een afscheidsfeest te gaan vieren. Docent Stille: „Dit wordt een afscheid met tranen. Want ik tel de afgelopen dagen algauw vier of vijf Russisch-Rotterdamse liefdes paartjes. De uitwisseling zal dan ook zeker per brief worden voortgezet. En al is het nog niet helemaal offi cieel. vrijwel zeker gaan de leerlin gen uit Rotterdam in juni 1986 op tegenbezoek in Leningrad". een definitieve toegangsweg aange legd. vooral bestemd voor aanvoer van zwaarder materieel GOES Nog net voor de aanvang van het stormseizoen 1984 *85 zijn - buiten de huidige zeewering - de nieuwe voorhavendammen gereedgeko men voor de schutsluis bij het Goese Sas. De westelijke dam is 100 meter lang, de oostelijke 200 meter. De dammen bestaan uit een opbouw van rj r i steenmateriaal, afgedekt met betonblokken. Ze zijn volgens de Goese T,WCIKK€ SCtlClkel directeur gemeentewerken ing. A. M. Swenne zodanig gelegd dat de nieuwe havenmond permanent en zonder verzendingsproblemen toegan kelijk is. Daartoe is onderzoek gedaan in het waterloopkundig laborato rium in de Voorst. Tussen het Goese Sas en Kattendij- ke is al eeuwenlang sprake van een roerige Oosterscheldebodem. Dijk- vallen traden veelvuldig op. De res tanten van verloren gegane dijken vormen er de zichtbare bewijzen van. Er is ook een vrij steile vooroe ver ontstaan, die op sommige plaat sen ineens naar een diepte van circa 30 meter duikelt. Vandaar dat de juiste afmetingen en situering van de havendammen van groot belang was Er zijn drie mogelijkheden be keken lange, middellange en korte dammen Een lange dam gaf een zodanig stroombeeld dat er voor de havenmond teveel aanslibbing zou plaatsvinden. De keuze viel uiteindelijk op mid delgrote dammen. Ing. Swenne wijst erop dat ook dan aan enige ontgronding niet te ontkomen valt. maar die blijft binnen de perken ..Het is met noodzakelijk om fre quent baggerwerk te doen. Er ont staan geen Colijnsplaatse toestan den". aldus de Goese directeur ge meentewerken. Het ligt in de bedoe ling de huidige zeewering in het voorjaar van 1985 weg te graven. Dan kan de hele voorhaven tot aan de nieuwe sluis op orde worden gebracht. Aan het uitdiepen van het deel achter de zeedijk wordt, deze winter al volop gewerkt. Tot na het lopende stormseizoen moet de zee wering op volle sterkte blijven. Om de schade als gevolg van de aanleg van de nieuwe havendammen te herstellen (de grasmat was kapot) is gebruik gemaakt van een al in de middeleeuwen uitgevonden metho de: het leggen van zogeheten kra- matten (stro, met beugels vastge zet). Naast grondwerk ten behoeve van de voorhaven, wordt ook ge werkt aan de aanleg van het nieuwe kanaalstuk achter dc sluis, De vrij komende grond wordt voor een deel gebruikt voor aanvulling van de bouwput en zal voor een ander deel worden afgevoerd. Behalve grond verzet wordt tegelijk de oeverbe scherming voor kanaalpand en voorhaven aangebracht. Het betonwerk voor de nieuwe sluis zal volgens ing Swenne halverwege november 84 gereedkomen. De bin nen- en buitenhoofden van de sluis zijn klaar Aan de kolkwanden wordt gewerkt. De westelijke wand is klaar, van de oostelijke moeten nog vier betonmoten worden ge stort De betonbouw voor het ge maal inodig om het peil in het kanaal Goes-Oosterschelde op vol doende hoogte te houden als er in de Oosterschelde een verlaagd getij komt» is klaar. Het gemaal komt westelijk van de sluis. Als de beton nen bak voor de sluis (die de afme tingen krijgt van 10 bij 86 meter, met een drempeldiepte van 4.50 meter -NAP) is afgewerkt, komt de bouw van het bedieningsgebouw aan bod. Over de nieuwe sluis komt geen brug voor autoverkeer, wel een voorziening voor voetgangers en fietsers. Aan de oostelijke kant van het kanaal wordt op de plaats van de huidige werkweg te zijner tijd De huidige uitgang van het kanaal op de Oosterschelde. via de in 1893 in gebruik genomen museumsluis. wordt na voltooiing van het nieuw bouwproject afgedicht met een op Oosterscheldehoogte gebrachte zeewering. Ing. Swenne beklem toont dat dan een zwakke schakel verdwenen is. De sluis met een stuk oud kanaal komt aan de koninklij ke maatschap tussen eigenaren van gronden in dc Wilhclminapoldcr cn dc Oost-Bevelandpolder, die be kijkt op welke wijze er een recrea tieve bestemming aan gegeven kan worden. Directeur gemeentewer ken Swenne verzekert dat het werk tot nog toe uitstekend verloopt. In het begin was er pecht die onge veer drie weken vertraging gaf en 4.5 ton extra kostte. Dat bedrag kon worden opgevangen binnen de ruimte van het bestek en uiteinde lijk zal ook de vertraging kunnen worden weggepoetst. De tegenval ler zat in de aanwezigheid van erg slechte grond in de bouwput, die niet kon worden hergebruikt en moest worden afgevoerd. Voor de inwoners van Wilhelmina- dorp - die daarom vroegen - en andere belangstellenden organi seert de gemeente zaterdag een open ochtend. Tussen 10 en 12 uur is er gelegenheid het werk te bezich tigen Medewerkers van gemeente en aannemer zullen uitleg verzor gen. Op de luchtfoto, rechtsboven de nieuwe havendammen. erachter binnendijks het grondwerk voor de voorhaven, gevolgd door het beton werk voor sluis en kolkMidden in de oude sluis met voorhaven, die verdwijnt. (Luchtfoto Lex de Mees- ten. VERWERKING RESTEN CHEMISCH AFVAL i Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Vlissingcn maakt kans op de komst van een havenontvangstin stallatie (HOI), waar restanten van olie en chemisch afval worden schoonge maakt en verwerkt. Dit bleek gisteren uit de woorden van minister mevrouw Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat tijdens een overleg van de Vaste Kamercommissies voor Verkeer en Waterstaat en Milieubeheer met Smit- Kroes en haar ambtgenoot Winsemius. Mevrouw Smit-Kroes zei dit na op- de bewindsvrouwe voor. Uit gesprek- merkingen van het Zeeuwse VVD- ken met de bedrijven Dow. Eurogas Tweede Kamerlid mr A J te Veld- Hoechst. NSM en Total had Te Veld huis. De minister verklaarde, dat als huis opgemaakt, dat de bedrijven er na Rotterdam een tweede haven- grote behoefte hebben aan een HOI. ontvangstinstallatie moet komen die Hij wees er in dit verband ook op, dat in Vlissingen zal verrijzen .Ik heb een dergelijke voorziening in Zeeland goede hoop dat die er ook komt", gewenst is gezien de concurrentie van aldus Smit-Kroes havens als Zeebrugge en Antwerpen Te Veldhuis had erop gewezen, dat er Te Veldhuis zei voorts, dat de minis- nogal wat chemische industrie in Zee- ter voor een eventuele tweede HOI land is Het is erg omslachtig als een het voortouw zou moeten nemen ge- met chemicaliën geladen schip bij- zien haar dubbele verantwoordelijk voorbeeld bij Dow moet lossen, ver- heid Het Rijk is immers ook vennoot volgens naar Rotterdam vaart om te m het havenschap worden schoongemaakt en dan weer De HOI m Vlissingen zou kunnen naar Zeeland moet terugkeren om worden gebruikt voor én schoonmaak lading in te nemen, hield Te Veldhuis èn verwerking, waardoor grote sche pen de overblijfselen van vervuilende ladingen daar kwijt zouden kunnen raken Tijdens het overleg werd gisteren duidelijk dat er in Rotterdam een HOI komt, een samenwerkingsver band tussen Verolme Tankrcini- gingsbedrijf' en Tanker Cleaning Am sterdam, Het Rijk steekt daar een subsidie in van 19,5 miljoen gulden. In totaal kost het bedrijf 52 miljoen gulden. Inbraak in garage TERNEUZEN Bij een inbraak in een garagebedrijf in Hoek in de nacht van maandag op dinsdag hebben on bekenden een aantal gereedschappen ontvreemd Zij kwamen de garage binnen door een hangslot aan de achterdeur te forceren Meegenomen werd er onder meer een cirkelzaagma chine en een boormachine

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 11