O-O PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verzet El Salvador Bezoek Oostblok-leiders wekt hoop op dialoog lamnestie aangeboden Gif in Amsterdams sportpark pietklerkxj 01PITOL Lubbers verwijt Vara- televisie smakeloosheid ROKEN SCHAADT DE GEZONDHEID' ZUURKOOL EN ROOKWORST zEsmzsttimi VINDERS ONDER DOKTERSBEHANDELING Japanse politie gebruikt video in gif-snoep-affaire KOHL ONTVANGT CEAUSESCU S0G GEEN 'STAAKT HET VUREN Hot® mis de vier supermeubeldagen in waalwijk niet. Zanddonk Waalwijk, hartje Brabant, LA PALMA De Salvadonaanse president Jose Napoleon Duarte bij gelegen aan de weg Waaiwijk-Tilburg. aankomst in La Palma, waar hij maandag besprekingen voerde met het Salvadoriaanse verzet. Kom naar Waalwijk 80.000 m2 woonplezier van klassiek tot modern en alles daartussen. van 10-10 uur. m woonplezier DEN HAAG ANPi - Ronduit smakeloos Zo noemde premier Lubbers maandagavond voor de NOS-televisie het programma-onderdeel in de praatshow van Sonja Barend VARA-televisiei zaterdagavond, waarbij een sterk op Prins Willem Alexander lijkende jongeman werd op ge voerd. Deze zei dat hij zijn uitkering van ruim 900 000 gulden zou geven aan de sociale diensten in het land. Lubbers ziet echter geen aanleiding voor bijzondere stappen tegen de VARA ..Smakeloosheid straft in het algemeen zichzelf Ik venvacht dat zelfs by de VARA heel wat mensen zullen zeggen: voor mij hoeft dat op die manier met", aldus Lubbers. In hetzelfde programma zei Lubbers ook. dat hij in beginsel na de volgende verkiezingen weer beschikbaar wil zijn als minister-president. Wel moeten dan enkele belangrijke punten vit het huidige beleid worden voortgezet, aldus de minister-president. lustig herfstweer Op veel plaatsen langzaam optrek kende ochtendmist Vanmiddag af en toe zon. Weinig iand en een maximum temperatuur tan 16 graden. 7e jaargang no. 245 insdag 16 oktober 1984 Donderdag 18-Vrijdag19 en Zaterdag 20 Okt. IN DE VEILINGHAL GOES c 0 DELHI tDPA) - Het Indische ministerie van gezondheid meent eindelijk Indiërs spreekt het. Een voorstel om op een pakje alle 15 officiële voertalen Zient doeltreffende middel te hebben gevonden om de miljoenen rokers onder de aan het woord te laten, werd als onrealistisch van de hand gewezen, omdat -'® meer 450 miljoen analfabeten te wijzen op het gevaar van sigarettenroken, men het pakje dan twee zo groot had moeten maken d nu toe werd op de pakjes gewaarschuwd in het Engels, maar slechts 2 sva roren^ van de gehele bevolking beheerst de taal van de vroegere koloniale Volgens de krant "Hindustan Times'' heeft men elkaar nu gevonden op de i tgendheid. Met Hindi kwam men ook niet ver, want maar 14 procent van alle afbeelding van een skelet als waarschuwing dat roken gevaarlijk kan zijn. De Britse premier mevrouw Thatcher verwacht dat na de bomaanslag in Brighton; het lagerhuis opnieuw over de herinvoering van de doodstraf zal willen praten. De premier lal zo dan vóór stemmen. PAGINA 3 ders vechten om iets te veranderen dat met meer bestaat, zo stond in de verklaring. „Een middeleeuwse land bouwstructuur. een financiële struc tuur die de belangen van een minder heid dient, een leger in dienst van een politiek systeem dat wordt beheerst door een economische elite". De door Duarte voorgestelde commis sie zou bestaan uit zes guerrillalei ders, zes door de president benoemde vertegenwoordigers en een door de kerk aangewezen „bemiddelaar". De commissie moet de voorstellen die in het communiqué zijn opgenomen be studeren. 'In La Palma namen vier verzetslei ders deel aan de besprekingen. Guil- lermo Ungo en Ruben Zamora van de politieke vleugel van het Nationaal bevrijdingsfront Farabundo Marti (FMLN) en German Cienfuegos en Facundo Guardado van de gewapen de tak van het FMLN. Van regerings zijde waren behalve Duarte ook mi nister van defensie Eugenio Vides Casanova en minister van algemene zaken Julio Adolfo Rey Prendes bij de onderhandelingen aanwezig. De Sal vadoraanse kerk werd als waarnemer vertegenwoordigd door aartsbisschop Arturo Rivera y Damas en twee ande re bisschoppen. Tienduizenden mensen waren met autobussen en vrachtwagens naar La PaLma gekomen om getuige te zijn van een ontmoeting, die velen de hoop heeft gegeven dat binnenkort een einde zal komen aan het bloed vergieten. De Roemeense president Ceausescu (links) bij zijn ontvangst door Bondskanselier Kohl. Midden op de foto staat mevrouw Elena Ceausescu Oranje Kees Rijvers wil morgenavond kgen Hongarije zo offensief hiogelijk spelen, vooral Willy i'an de Kerkhof speelt daarin grote rol. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11, 12 en 13 Sport: 15 AMSTERDAM (GPDl - Bij graaf werkzaamheden op het sportpark Oostzanerwerf in Amsterdam-Noord is vorige week een vat uiterst giftig chemisch afval ontdekt. De twee le den van een voetbalvereniging, die de vondst deden, zijn beiden ziek geworden. Zij hebben klachten over prikkelende ogen en huiduitslag. Een onderzoek heeft uitgewezen dat het hier gaat om een vat gechloreerde koolwaterstoffen. Gevreesd wordt dat het niet bij dat enkele vat zal blijven Het sportpark grenst aan een vroege re vuilnisbelt van de gemeente Oost- zaan Bovendien bestaat het vermoe den dat op de plek van het sportpark zelf vroeger een transportbedrijf ge vestigd is geweest, dat chemisch afval voor verschillende grote bedrijven vervoerde. Gevreesd wordt dat het transportbedrijf destijds illegaal op het eigen terrein afval opgeslagen heeft. De twee leden van de voetbalvereni ging Sporting Noord ontdekten vorige week bij graafwerkzaamheden het be wuste vat Zij maakten het open. waarna er een groene substantie vrij kwam, tegelijk met een chloorlucht De twee kregen last van prikkelende ogen en huiduitslag en moesten zich onder doktersbehandeling stellen. Na de vondst werd de gegraven sleuf weer dichtgestort en bestraat. De overge bleven aarde met hoopjes bruine brokken en groene stippen, werd met folie afgedekt Afgelopen weekeinde is er vervolgens normaal weer gesport op het complex. Een onderzoek door het centraal milieu-laboratonum bracht als eerste resultaat aan het licht dat het hier waarschijnlijk gaat om een insectenbestrijdingsmiddel. Een deel van het chemische afval is als zeer giftig bestempeld. Volgens een milieu-arls van de GG en GD is er verder geen gevaar voor de gebruikers van liet sportpark. Van daar dat het terrein afgelopen week einde niet werd afgekeurd. Wijk-wet- houder Herman Wals van de stads deelraad-Noord vreest echter dat een nader bodemonderzoek wel eens zou kunnen leiden tot sluiting van het sportpark. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Zuurkool naturel,^ Q SsJ zak]e 500 gram H'L? ■jyi Verse t£J rookworst, 1 QO per stuk 250ga59 J..Z70 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. albart heijn Aardgas De aardgasreserves in Neder land zijn in het eerste halfjaar "iei 30 miljard m3 afgenomen. PAGINA 5 De melkproduktie in Neder land is teruggelopen met ruim 1 procent. In totaal moeten de veehouders hun produktie dit laar met 8,65 procent beper ken. PAGINA 7 aan: iktobe l* l\ PALMA (AFP/REUTER) - De Salvadoraanse president, José Napoleon Duarte, en de vier >rdt4 iertegenwoordigers van het verzet zijn het gisteren eens geworden over de vorming van een tommissie, die tot taak krijgt de standpunten van de twee partijen te bestuderen. De twee Woea partijen zullen eind november opnieuw bijeenkomen. nw Ktslaatin een gezamelijk communi- Salvador sinds 1979. toen de oorlog „Het El Salvador dat jullie in 1979 rooo fjè. dat aan het einde van de bijeen- begon, en ook nadat Duarte vorig jaar hebben achtergelaten is niet het El '•'cl iKnst werd voorgelezen door de aan de macht kwam is veranderd. Salvador van 1984" De guerrillastrij- Wst? artsbisschop van San Salvador en ramemer bij de onderhandelingen. Kg Arturo Rivera y Damas. De ontmoeting tussen een regerings- delegatie geleid door Duarte en een nrtegenwordiging van het Salvodo- raanse verzet vond plaats in een lerkje in La Palma, 75 km ten noor- Sen van de Salvadoraanse hoofdstad, juarte heeft het verzet tijdens de witmoeting „met onmiddellijke in- [ug een onbeperkte amnestie" aan- pboden als de guerrillastrijders de opens neerleggen. Zij moeten boven dien „deelnemen aan het democrati ze proces". Dit staat in een officieel «nmuruqué dat maandagmiddag in Sin Salvador is verspreid, i n: Hel communique werd in de Salvado- -f2 ranse hoofdstad uitgegeven op het es'as rement dat Duarte zijn voorstel in La Jpaima bij de onderhandelingen met 3 verzet bekend maakte. Guerrilla- jijders en mensen die moesten ver- ïwto Wegens de burgeroorlog krij- te pn garanties voor deelname aan het politieke leven, veiligheid en vrijheid Qe ran beweging, aldus het communi- n Er werd geen melding gemaakt van ten eventueel staakt-het-vuren. Inde verklaring werden de verzetslei ders opgeroepen te aanvaarden dat El Doodstraf LA PALMA Leden van het Salvadonaanse verzet voor de ingang van de kerk waar zij spraken met president Duarte Van links naar rechts: German Cienfuegos. Ruben Zamora, Facundo Guardado - die een V-teken maakt - en een met-geidentificeerd vrouwelijk lid van het verzet. De film is afkomstig uit een winkel waar vergif tigd snoep werd gevon den. De man op de vi deo-opname is de enige persoon die met geïden tificeerd kon worden. Een televisiestation ont ving maandag een nieu we dreigbrief, gericht aan politiechef Sadatos- hi Suzuki. De brief be vatte een tablet na triumcyanide en de me dedeling dat er opnieuw TOKIO (API De Ja panse politie heeft maandag een videofilm uitgezonden via de tele visie. waarop een man te zien is die mogelijk zakjes snoepgoed ver giftigd heeft. De politie hoopt zo aanknopings punten te vinden in de chantage-affaire, waar mee onbekenden geld willen afpersen van de snoepgoedfabrikant Morinaga. BONN/PARIJS (AFP RTR/DPA) President Nicolae Ceausescu van Roeme nie is maandagmiddag in Bonn aangekomen voor een officiéél bezoek van twee dagen aan de Bondsrepubliek. De Hongaarse partijleider Janos Kadar begon maandag aan een bezoek aan Frankrijk dat eveneens twee dagen zal duren. Westduitse regeringskringen hebben gezegd dat Bonn. zonder de mogelijkhe den van Ceausescu's bezoek te hoog aan te slaan, hoopt dat het helpt de dialoog tussen oost en wet op gang te brengen: Franrijk heeft soortgelijke verwachtingen van het bezoek van Kadar. De Roemeense staatsleider had aan zijn beurt had erop gewezen hoe be de vooravond van zijn bezoek aan langrijk het was dat de bondgenoten Bonn tegen het dagblad "Die Welt" van de supermogendheden begrip en gezegd dat de Europese landen hun vreedzaam samenleven bevorderden, steentje aan vrede kunnen bijdragen Terwijl de Westduitse bondskanselier „zonder te wachten" op de supermo- Helmut Kohl voor politieke bespre- gendheden. Bondskanselier Kohl. op kingen Ceausescu ontving, betoogde maandag een honderdtal mensen in het centrum van Bonn tegen de "be perkte vrijheid van meningsuiting" in Roemenie. Talrijke Roemenen die zich in de bondsrepubliek hebben gevestigd eisten dat hun familieleden uit Roemenië zouden mogen overko- rol van essentieel belang was wegge legd. Janos Kadar is de eerste vooraan staande vertegenwoordiger van Oost- Europa die smds de ambtsaanvaar ding van Mitterrand in 1981 naar Panjs is gekomen Van Franse zijde werd vernomen dat Kadar heeft ge zegd dat Frankrijk en Hongarije on danks talrijke meningsverschillen ook gelijke opvattingen koesteren en vooral geen oorlog willen. Hongarije zal zich met economisch van het Westen afkeren en is tegen politiek geinspireerde maatregelen die zijn ge richt op het beperken van de handel tussen oost en west. In een tafelrede in het Elysée waar schuwde de Hongaarse partijleider -- die afzonderlijk heeft gesproken met de Franse minister van buitenlandse zaken Claude Cheysson - voor onge remde nucleaire bewapening. pakjes snoep van Mori naga vergiftigd waren en verspreid in drie su permarkten in het wes ten van Japan. De brief was afkomstig van 'de man met de 21 gezich ten', waarschijnlijk de naam van een misdadi- gersbende. Vorige maand ontving Morinaga een brief met een giftablet en een eis van 100 miljoen yen (an derhalf miljoen gulden). Ceausescu is de enige van drie Oost- europese leiders die Kohls uitnodi ging voor overleg dit jaar heeft aange- Kadar President Francois Mitterrand van Frankrijk heeft maandag bij de Hon gaarse partijleider Janos Kadar ge pleit voor hervatting van het tweege sprek tussen oost en west in Europa. Kadar is sinds gisteren in Parijs voor een officieel bezoek van twee dagen. In het Elysée zei Mitterrand tegen hem dat bij het weer op gang brengen van de dialoog voor Hongarije een

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1