Open dag chemie werd druk bezocht zeeland: Drie Olympische kampioenen ipenden sportcentrum Goes Bezwaren CNV-jongeren tegen baanlozenproject Twee binnenschepen bij mist vast op de Oosterschelde Dode en twee ernstig gewonden door losschieten aanhangwagen -ü K Bemoedigendeactie anti-militaristen JETHOUDER: TOTSTANDKOMING SPROOKJE Meisje (18) mgekomen ij ongeluk n Waarde Verdrietig Judith van vier uit Middel burg. die met haar doorgaans opgewekte natuur als het zon- iet]e m huis geldt, had afgelo pen zaterdag duidelijk haar dag met "iets vermocht haar die dag langer dan enkele minuten te Pceier,. of het nu spelen met de blokken was. rolschaatsen op kt tuinpad haar meest ge liefde bezigheid - of vadertje- Fi-mcedertje-spelen mei haar jongere broertje steeds stond ■•aar het huilen nader dan het 'nchen En het avondeten smaakte baar ook al niet: lusteloos nam ze enkele hapjes van baar lievelingsgerecht spag hetti Toen vond vader het genoeg, nam haar op zijn schoot en troep haar intens meelevend nat er aan schortte ik ben zo verdrietigsprak met meisje en barstte in een onbedaarlijke huilbui uit Tas toen ze haar traantjes na enkele minuten enigszins had bedwongen, gaf ze haar vader antwoord op diens tweede vraag ..Waarom ben je dan zo Virdnetig? Teen kwam het hoge woord er v.t ■ik zou zo graag een reiger Wen zijn''' zeg nu nooit meer dat kinderen niet ook weieens een vtentiteitscnsisje kunnen ■doormaken Van links naar rechts: Petra van Stavren, Fanny Blankers-Koen en Anton Geesink ontvingen uit handen van parachutisten ieder bloemen en een bal Ae bloemen werden teruggegeven aan de parachutisten als huldeblijk voor hun precisielandingde ballen werden - voorzien van handtekening - in het publiek gegooid. WEMELDINGE Op de Oosterschelde zijn zaterdag avond omstreeks halfzeven twee binnenvaartschepen aan de grond gelopen. Het Belgische binnenschip Rejo (800 ton) en het Duitse binnenschip Erich (1300 ton) waren de haven van Wemeldinge uitgevaren en werden door een mistbank overvallen. Beide schepen, die zonder radar voeren, raakten op de Middelplaat op ongeveer veertig meter van elkaar aan de grond en konden, omdat het afgaand tij was, niet op eigen kracht vlot komen. De sleepboten Alpha en Zeetijger van het bergingsbe drijf Polderman uit Hansweert en het bergingsvaartuig Walrus met de sleepboot Van Woelderen van het bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen waren spoedig ter plaatse om assistentie te verlenen. De Rejo was geladen met 500 ton veevoeder, onderweg van Gent naar 's-Hertogenbosch. De Erich was geladen met 1000 ton raapzaad en onderweg van Gent naar Duitsland. Zondagmorgen werden beide schepen door de sleepbo ten vlot getrokken. De Rejo kreeg assistentie van de slepers Alpha en Zeetyger, terwijl de Erich met behulp van de Van Woelderen en Walrus van de zandbank werd getrokken. Beide schepen werden naar de haven van Wemeldinge gebracht en konden zondagmorgen de reis zonder schade voortzetten. AXEL De Werkende Jongeren bin nen het CNV Zeeland hebben grote bezwaren tegen het plan van het baanlozenproject in de gemeenten Sas van Gent en Axel om op korte termijn een bedrijfje op te zetten dat zich gaat toeleggen op de bouw van modellen en maquettes voor hel on derwijs. In een brief aan de colleges van b. en w. van de beide Zeeuws- Vlaamse gemeenten, die vrijdag ver zonken werd, maken zij hun bezwa ren kenbaar. De vakbondsafdeling, zo schrijven zij. is al enkele jaren bezig om overal in het land werkverenigingen op te zet ten om zo werkloze jongeren hulp te bieden bij het opstarten van een eigen bedrijfje. Zo ook in Zeeland Mede dank zij de hulp van de werkende jongeren binnen het CNV kon onge veer een jaar geleden de werkvereni- ging 'Plusplex' in Lewedorp worden opgezet. Deze werkvereniging legde zich toe op de vervaardiging van modellen en maquettes. Wanneer het baanlozenproject Sas van Gent Axel nu eveneens een dergelijk project op zet. zal dit volgens de werkende jonge- ren-CNV ten koste gaan van beide projecten. De vakvereniging is tevens van me ning dat het Zeeuws-Vlaamse project Granaat gevonden op akker Breskens BRESKENS Op de akker van de heer V. uit Breskens is bij het ploegen een granaat naar boven gekomen Het projectiel heeft een lengte van 37 centimeter en een diameter van tien centimeter. De explosievenopruimingsdienst zal de granaat opruimen. HONDERDEN BELANGSTELLENDEN NAAR BEDRIJVEN EN LABORA TORI A concurrentievervalsend kan werken ten opzichte van de werkvereniging 'Plusplex' De CNV'ers hebben voorts bezwaren tegen de mogelijke gemeentelijke subsidiering van het project. Zij stel len in het schrijven dat. wanneer beide gemeenten over zouden gaan tot het subsidiëren van het project, het voor een ander bedrijf onmoge lijk wordt om te concurreren. Vooral omdat de materiaalkosten slechts een vijfde deel uitmaken van de totale kosten. Tachtig procent van de kosten van een dergelijk bedrijf zijn loonkosten. In een brief aan de Sasse en Axelse bestuurders verzoeken de jongeren de gemeenten, indien tot subsidiëring wordt overgegaan, daaraan 'zeer stringente eisen' te verbinden zodat het Zeeuws-Vlaamse project op gener lei wijze bedreigend kan zyn voor de werkvereniging 'Plusplex' uit Lewe dorp De werkende jongeren binnen het CNV hebben hun bezwaren ook kenbaar gemaakt aan de Regionale Toetsingscommissie voor Zeeuwsch- Vlaanderen, die ook nog haar licht moest laten schijnen over de zaak VLISSINGEN De Zeeuwse bevol king blijkt zeer geïnteresseerd te zijn in het wel en wee van de chemie. Honderden belangstellenden namen zaterdag een kijkje bij de bedrijven en laboratoria die hun poorten in het kader van dc open dag van de chemie hadden opengesteld voor het pu bliek. In Midden-Zeeland bleef de open dag niet beperkt tot de chemi sche bedrijven. Omdat de IMZ (In- dustriegroep Midden-Zcclandl dit jaar hel vijftienjarig bestaan viert, waren ook de bedrijven van de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde en de NV PZEM voor iedereen toe gankelijk. De gang van zaken tijdens de open dag was bij de verschillende bedrijven vrijwel identiek De bezoekers werden na ontvangst in groepen rondgeleid door het bedrijf en kregen na afloop de gelegenheid tot het stellen van vragen. Uit de reacties van het pu bliek bleek dat de open dag 'goed aansloeg'. Velen beperkten zich niet tot een bezoek aan een bedrijf, maar probeerden zoveel mogelijk deelne mende bedrijven te bezichtigen. Bij de vestiging van Hoeschst Holland NV in Vlissingen-Oost (ongeveer 220 bezoekers) moesten tientallen men sen die zich hadden aangemeld wor den teleurgesteld, omdat het maxi mum aantal bezoekers was bereikt „Geen probleem", aldus voorlichter R Mondeel. ..Wij houden tweemaal per jaar dergelijke rondleidingen, dus die mensen krijgen de volgende keer een uitnodiging Laboratorium Hetzelfde gold voor het laboratorium van het Sint-Joannaziekenhuis in Goes. Daar hadden 120 belangstellen den zich aangemeld voor een rondlei ding door het laboratorium en moes ten velen worden teleurgesteld. Het was overigens de eerste keer, evenals dat het geval was bij de Totalvesti- ging in het Sloegebied in Vlissingen- Oost, dat werd deelgenomen aan de open dag. Verreweg het grootste bezoekersaan tal werd bereikt bij de KMS Het bedrijf in Vlissingen trok naar schat ting vijfduizend bezoekers, terwijl de vestiging in het Sloegebied door onge veer vijfhonderd mensen werd be zocht De andere bedrijven die in het kader van de open dag van de chemie overigens een landelijk gebeuren dat dit jaar voor de vierde keer werd gehouden de poorten hadden ge opend waren Dow Chemical in Tenen- zen, de Zeeuwse Academie voor Che mie en Gedzondheidszorg in Goes en M en T Chemicals in Vlissingen, Ook het laboratorium van het Sint- Joannaziekenhuis in Goes kon zich zaterdag verheugen in een grote pu blieke belangstelling. Kop-staartbotsing rijksweg Breskens BRESKENS Twee auto's zijn zater dag bij een kop-staart-botsing op rijksweg 58 (Breskens-Schoondijkei beschadigd. Bestuurder A P W uit Westkapelle zag te laat dat zijn voor ganger stopte voor een auto die af sloeg W. botste achterop de auto van A. F. uit Sluis. Illegale zender in Goes uit de lucht GOES De illegale radiozen der Dixicana. die opereerde vanuit een woning aan de De Graaffstraat in Goes, is zondag uit dc lucht gehaald- Een mede werker van de Goese recherche en een ambtenaar van de radio- controledienst troffen in de wo ning zendapparatuur met een waarde van ongeveer 1000 gul den aan. De apparatuur werd in beslag genomen en de twee bewoners, de 21-jarige A. F. en de 24-jarige A J K.. moesten voor verhoor mee naar het politiebureau. Ra dio Dixicana zond uit op de FM-band. meestal zondags van 10 00 tot 22 00 uur Omwonenden hadden geklaagd over storingen in hun radio- en televisie-ont vangst als gevolg van de radio piraat MAANDAG 15 OKTOBER PAGINA 5 tik:i r- güq PDELBURG - Ken groep van ongeveer twintig leden van 'Onkruit' en djk»3 y] (,et Leger leger' heeft zaterdagmiddag actie gevoerd voor het Huis van rec® rarinf? te Middelburg. Met trommels, megafoons en via enig vuurwerk 'kil teerde men - met succes - de aandacht te trekken van één van de zes die na een actie van beide groepen in Dubbeldam is gearresteerd en 3r lelijk in het Middelburgse Huis van Bewaring is ondergebracht, geai van de actie was de gearresteerde H. K. te bemoedigen met het oog op voorgeleiding aanstaande woensdag voor de Raadkamer te Dordrecht, i- zullen alle arrestanten van de actie in Dubbeldam worden voorgeleid. Pr!: inrit' en 'Haal het Leger leger' zijn van plan die dag het gerechtshof in Dordrecht te blokkeren In Dubbeldam - en eerder in enkele andere plaatsen werd ingebroken in een magazijn met materiaal voor buitengewone omstan digheden De beide anti-militaristische groepen hebben deze depots overval len omdat naar hun zeggen medisch materiaal beter elders in de wereld kan worden gebruikt dan opgeslagen te liggen. Zij menen dat de voorraad medicijnen dient voor gebruik bij oorlogsomstandigheden De actie in Middelburg verliep zonder incidenten De Middelburgse politie was - in de formulering van een woordvoerder - „toezichthoudend aanwezig" Aan de politie-oproep om zich achter de slagboom bij het Huis van Bewaring terug te trekken voldeden de demonstranten. HARDE De 18-jarige M. L. A. Goud uit Waarde is zaterdagavond in20.15 uur in haar woonplaats om Itl leven gekomen toen de auto lairin zij zat van de weg raakte en keen sloot terecht kwam. Het meisje ns op slag dood. De bestuurder van i auto, de 20-jarge P. C'. P. H. uit t-bbendijke werd met ernstig liefd en hersenletsel naar het Berg- tehiiiekenhuis in Goes gebracht. De jqeman werd later overgebracht hl' bel Dijkzigtziekenhuis in Rot- rtam. Er.ongeiuk gebeurde op de Weelweg Kaarde De auto is vermoedelijk to te hoge snelheid in een flauwe »i!t van de weg geraakt. Het voer- ii? kwam in de berm terecht en noot in een langs de Weelweg gele- (B sloot, waarna de auto zich in de fcotdam boorde. De onherstelbaar beschadigde personenwagen werd «tfgesleept. AUTO OOSTBURGSE FAMILIE GERAAKT MAQUETTEBOUW AXEL EN SAS VAN GENT DES Drie generaties Olympische kampioenen hebben zaterdagmiddag het Sportcentrum r^ tes (twee sporthallen in één complex) officieel geopend. Samen met jeugdige atleten, doka's en zwemsters trokken Fanny Blankers-Koen, Anton Geesink en Petra van Staveren een van de hallen drie matten omver. Daarachter werd de mededeling zichtbaar dat de iwXLning van het centrum daarmee een feit was. od. feestelijke inwijding van het com- beuren van commentaar en voerde tweede sporthal samen waren pre- X, die door ongeveer duizend be- korte vraaggesprekken met de drie cies genoeg om een complex met «stellenden werd bijgewoond, be- kampioenen. In zo n interview gaf twee hallen te bouwen. Daarmee be- ïimet de landing van drie parachu- Anton Geesink Zeeland het advies te zit Goes de fraaiste binnensportac- iten op het terrein van het zwembad proberen het natte gedeelte van de commodatie van Zeeland, justhet Sportcentrum. Na op ander- Olympische Spelen 1992 voor zijn a!ve kilometer hoogte uit een vlieg- rekening te nemen wanneer de orgam- Voorzitter A J. de Kok van de Goese citezyn gesprongen, landden twee satie van deze vierjaarlijkse sportma- sportraad meende dat Goes gezien jn' hen in het overigens niet met nifestatie aan Amsterdam wordt toe- haar sportvoorzieningen en gezien tid gevulde ondiepe bad. De derde gewezen. haar ligging in aanmerking dient te ïimneer op de ligweide. De para- komen als vestigingsplaats voor een Susten hadden bloemen bij zich en Sportwethouder ing. G. J. Eshuis provinciaal dienstencentrum voor de •jj,le Kballen Die bloemen overhandig- vond de totstandkoming van het sport. Een kunstgrasveld voor de hoc- eze aan de Olympische kampioe- Sportcentrum Goes een sprookje. De keysport en als trainingsveld voor de peneven later kregen ze de ruikers uitkering van de verzekering nadat voetballers staat momenteel nog is: terug als huldeblijk voor de jn juni 1983 sporthal De Bevelanden hoog op de wensenlijst van de sporr- auerwaarop ze hun precisielanding door brand was verwoest en het raad De Kok stelde het gemeentebe- góden uitgevoerd. Op de ballen zet- bedrag dat al was gespaard voor een stuur nog een geschenk namens de B Fanny Blankers-Koen. Anton Éssink en Petra van Staveren hun itdtekeningen en ze wierpen ze in w publiek. Daarbij bleek dat Petra ui Staveren er goed aan heeft ge- jun dat ze destijds heeft gekozen mor zwemmen en niet voor een bal gort. Want het kostte haar nogal wat date Bette om de bal ln de bovenste jibune te krijgen. Herhaaldelijk be- feidd'é het fel begeerde leren monster tde tribune voor de genodigden en was niet de bedoeling, flfiens de openingsceremonie ont- pipte burgemeester mr. W Blanken p als een niet onverdienstelijk prtpresentator. Hij voorzag het ge- Goese sportverenigingen in het voor uitzicht De officiële openmg werd gevolgd door demonstraties van leem uit Heerlen, die onder ïelige fietsen Ook speelden ze een partij cyclo-voetbal. Daarna lieten de Nederlandse top- badmintonners Piet Ridder, Herman Leidermeijer, Willem Hackeniets en Hendrik-Jan Rosemeijer zien hoe spectaculair badminton kan zijn. Aan het begin van de avond presenteerden allerlei Goese sportverenigingen zich door middel van een informatiemarkt. De openingsdag werd afgesloten met een sporthal in de kantine van het Sportcentrum Goes. Deze week worden doorlopend wed strijden, demonstraties en sportin- stuiven gehouden in de twee sport hallen. Woensdagavond staat de hul diging van de Goese sportkampioe- nen 1983 op het programma. Al deze manifestaties zijn gratis toeganke lijk en het publiek kan aan een groot deel ervan meedoen. TERHOLE De 44-jarige me vrouw Johanna Beumer uit Oost burg is zaterdagmiddag hij een ongeval op de provinciale weg tus sen Zaamslag en Terhole om het leven gekomen. De personenauto waarin zij zat, werd geraakt door een aanhanger van een tegemoet komende Belgische vrachtauto, ge laden met een dieseltransformator. een weiland naast de provinciale weg te belanden. De bestuurder van de Duitse personenauto uit Lohmar kon niet meer uitwijken en botste tegen de achterkant van de perso nenauto uit Oostburg op Het onge luk gebeurd omstreeks 12.20 uur De groep Hontemsse van de rijkspo litie twee ambulances van het zie kenhuis in Hulst en de brandweer- korpsen uit Vogelwaarde en Kloos- terzande waren na korte tijd aanwe zig De familie uit Oostburg zat bekneld in het eigen voertuig, zodat de brandweer met speciaal mate riaal de inzittenden uit hun benarde positie moest bevrijden Over de vraag hoe de aanhanger kon los schieten. bestond zondag nog on duidelijkheid. De twee andere inzittenden van de personenauto, haar echtgenoot A. S. en haar dochter, zijn ernstig gewond overgebracht naar het zie kenhuis in Oostburg. Zij verkeren buiten levensgevaar. Een Duitse personenauto, die vervolgens tegen het voertuig van de familie uit Oostburg botste, liep schade op. De inzittenden bleven ongedeerd. De familie reed richting Terhole, vlak voor de kruising provinciale weg-Havendijk. De vrachtauto, ko mend van Terhole en bestuurd door A D. C. uit Antwerpen, was de kruising juist gepasseerd toen de aanhanger begon te slingeren. De trekhaak ervan brak. waardoor de aanhangwagen met forse snelheid op de personenauto van de familie S terechtkwam, om vervolgens in

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 5