PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT -Thatcher overleeft bomaanslag van IRA Lubbers: plaatsen kruisraketten hangt af van verklaring Moskou GROOT» Boren naar olie onder Parijs IER DODEN IN GRAND HOTEL BRIGHTON Onaangedaan VVD-er Van der Kooij krijgt spreekverbod l»vC Nederland betaalt 400 miljoen meer aan NAVO-fonds !27e jaargang no. 243 iterdag 13 oktober 1984 Opklaringen in de ochtend betrokken en neveltg Middags opklaringen, zwakke ANJELIERSTRAAT 5-7 Teleloon 01100 16810 -a& fófar-afeaéek L-JS 1HIJS {UP1 RTR< - Het is niet uitgesloten dat er binnenkort seismisch Volgens Carval zullen de 8.6 miljoen inwoners van Parijs en de randsteden èenoek zal worden verricht om er achter te komen of er zich onder de mets merken van de werkzaamheden Mocht er olie worden gevonden dan zal mdvesten van Parijs olie bevindt. De Franse staatsoliemaatschappij die via een buizenstelsel pas buiten de Franse hoofdstad naar boven worden uquitaine heeft in elk geval vergunning aangevraagd om te bekijken of er gehaald. ierdaad olie te vinden is onder Parijs, zo heeft Elf-directeur Michel Carval De afgelopen jaren heeft Frankrijk zijn meeste olie gevonden in de omgeving laten loeten, van Parijs. ;E\ (Van onze correspondent j)NDEN - Vier mensen zijn gisteren om het leven gekomen bij een bomaanslag op het Grand Hotel in Brighton, waar de top van de Conservatieve partij, inclusief premier Thatcher, ogeerde vanwege het jaarcongres van de partij. De aanslag werd gepleegd door het verboden erse Republikeinse Leger (IRA). Een van de doden is geidentificeerd als het conservatieve arlemetslid Sir Anthony Berry. Behalve de doden waren er 27 gewonden te betreuren, onder ie minister Tebbit (handel en industrie). Hij werd na een reddingsoperatie die meer dan rier uur duurde uit het puin bevrijd, en heeft een gebroken been en verwondingen aan zijn orst. Zijn conditie werd gisteravond door medici bevredigend genoemd. Tebbit stortte twee erdiepingen naar beneden. I 6explosie vond rond drie uur don- De verklaring beschuldigt de Britse zeggen: „Ik geloof dat we maar beter magnacht plaats. Het ging om een regering van „bezetting van ons land. naar beneden kunnen gaan", was na torn die op de vijfde verdieping marteling van onze gevangenen en de aanslag ad weer snel in touw. Even geplaatst van het Grand hotel het straffeloos neerschieten van onze voor half tien bevond ze zich in het it pal naast het congrescentrum ligt. mensen in onze eigen straten." „Van- conferentiecentrum om de laatste dag lok mevrouw Thatcher, die onge- daag hadden we geen geluk, maar van het Conservatieve congres mee te Iterd bleef, logeerde in het hotel. Zij onthoudt, dat, we maar één keer geluk maken, at ln een suite op de eerste verdie- hoeven te hebben. Jullie zullen altijd nog van het hotel. geluk moeten hebben. Schenk Ierland premier was nog in haar kamer vrede en er zal geen oorlog meer zijn", tel j in het werk toen de bom afging, aldus de verklaring. Ovatie minuten eerder bevond ze zich De premier kreeg bij binnenkomst een zeven minuten durende staande ovatie. De vergadering werd geopend r badkamer, die bij de explosie Mevrouw Thatcher die volgens haar door een duidelijke geschokte partij- beschadigd raakte. Drie boven eigen verklaring op de explosie e badkamer gelegen verdiepingen geerde door tegen haar man Dennis te •-Ten door het geweld van de klap beneden. Se IRA maakte gisterochtend bekend aanslag te hebben gepleegd in een rmfeffiaring die werd gegeven aan het ;s y kitse persbureau Press Association, olgens de verklaring ging het om een kilo zware bom die was gericht teen het Britse kabinet en de Tory ïlogsophitsers." nds voorzitter John Gummer. wiens woorden werden gevolgd door twee lii Draagmoeder De Gezondheidsraad is tegen hel inplanten van een be vrachte eicel in de baarmoe der van een 'vreemde' vrouw als de natuurlijke moeder niet manger kan of wil worden PAGINA 2 Bonus-aandelen De Zeeuwse staten besloten gisteren de gemeenten geen bonus-aandelen in de PZEM toe te staan. PAGINA 9 wee iit Geheim dagboek In Frankrijk dient zich een jonge dichter aan. In Zeeland woedt een genadeloze storm. Het vierde deel van Hans War- tens Geheim Dagboek: de ja ren 1952 en 1953. PAGINA 19 Amadeus De vijandschap tussen Mozart en He jaloerse Weense hofcom- Jl; ponist Salieri verfilmd door jjl Kilos Forman. minuten stilte en een kort gebed, waarin de slachtoffers van dc bom aanslag werden herdacht. Mevrouw Thatcher noemde de aan slag een „eerst en vooral onmenselijke poging onschuldige mannen en vrou wen af te slachten". Zij zag in het werk van de IRA verder „niet alleen een poging ons congres te verstoren, maar bovendien een poging een democra tisch gekozen regering te raken' Onder luide toejuichingen voegde zij daaraan toe. „Zo groot is de schaal van de misdaad waarvan wij getuige zijn geweest Maar het feit dat wij hier bijeen zijn. geschokt maar beheerst en beslist, is niet alleen een teken dat deze aanslag is mislukt, maar dat alle pogingen om de democratie door ter rorisme te vernietigen zullen falen". Na het begin van haar rede aan de aanslag op het Grand Hotel te heb ben gewijd, ging de premier snel over op de problemen waarover bet Con servatieve congres de afgelopen week gedebatteerd had. De belang rijkste gedeelten van haar toespraak waren gewijd aan de werkloosheid en de mijnwerkersstaking. Advertentie i BRIGHTON - Kennelijk on-aangedaan door de bomaanslag op haar hotel in het Britse Brighton, wuift premier Margaret Thatcher naar haar aanhangers tijdens het congres van de conservatieve partij in de badplaats. Elementen in een verkiezingsstrijd 'ïOQ&f Tl wee elementen zijn deze J. week EUROCONTROL-AFFAIRE Op 9 september jl. om streeks 5.30 uur is een grote boerenschuur afgebrand gelegen aan de Rijksweg 5 te Groede. Inlichtingen omtrent oorzaak en toedracht worden gaarne inge wacht onder de volgende tele foonnummers. de vertrouwensman, tel. 01184- 63337 of eventueel rijkspolitie Oostburg, tel. 01170-3156. Discretie verzekerd. DEN HAAG (GPD) - WD-Tweede- Kamerlid Bouke van der Kooij heeft vrijdag van zijn fractievoorzitter Ed Nijpels een spreekverbod over Euro control gekregen voor de duur van het weekeinde. Deze voor liberalen wel zeer ongebruikelijke ingreep valt samen met het als cruciaal bestem pelde Eurocontrol-overleg dat minis ter Smit-Kroes vanmiddag in Brussel heeft met haar ambtgenoten van West-Duitsland, Belgié en Luxem burg. Van der Kooij bevestigt dat Nijpels hem een spreekverbod heeft opgelegd maar geeft geen nadere bijzonderhe den. Vooraanstaande fractieleden van de WD die ervan op de hoogte zijn waren vrijdagavond niet voor com mentaar bereikbaar. Ben Hennekam. die namens het CDA het woord voert over Eurocontrol-zaken en die even krachtig als Van der Kooij van minis ter Smit-Kroes eist dat de luchtver- keersbegeleiding in Noordwest-Euro pa aan Eurocontrol wordt overgedra gen, noemt het spreekverbod voor Van der Kooij „het allerlaatste watje als fractievoorzitter doet" Zegslieden die niet bij name willen worden genoemd menen "haast zeker te weten dat het spreekverbod tot stand is gekomen door pressie van minister Smit-Kroes op fractievoor zitter Nijpels. In de afgelopen week heeft Van der Kooij in de betrokken fractiecommis sie van de WD medestanders gevon den voor zijn opvatting dat minister Smit-Kroes onder grotere druk moet worden gezet omdat zij verantwoorde lijk is voor twee groepen ambtenaren die niet willen wat de Tweede Kamer wil: de PTT'ers die niet naar Gronin gen willen verhuizen en de verkeers leiders van Schiphol die de eveneens politieke eis tot overdracht van taken aan Eurocontrol dwarsbomen. (Advertentie) OUD PAPIER? S 01100-15018 ZEEUWSE OUD PAPIER CENTRALE bv j\ BRIGHTON De drie bovenste verdiepingen van het C fi stortten gedeeltelijk in door de bomexplosie. and Hotel in Brighton STRESA (ANP) - De staven van leger, marine en luchtmacht zullen de komende maanden onderzoeken op welke terreinen kan worden bezuinigd om de 360 a 400 miljoen gulden vrij te maken die Nederland méér zal moeten bijdragen aan het infrastructuurfonds van de Navo dan oorspronkelijk werd ver wacht. West-Duitsland heeft mede namens de andere Westeuropese landen met de Verenigde Staten in beginsel overeenstemming bereikt, dat voor infrastructuuruitgaven de komende zes jaar 24 miljard gulden zal wor den uitgetrokken, in plaats van 16 miljard, zoals oorspronkelijk ge raamd. Het Nederlandse aandeel In het fonds voor communicatie, trans port. opslag en dergelijke procent. De Amerikaanse minister van de fensie Caspar Weinberger is alsnog akkoord gegaan met het bealen van een schadeloosstelling van rond 2 3 miljoen gulden aan Belgié om daar mee te voorkomen dat het land geavanceerde boor- en freesmachi nes aan de Sowjetunie zal verkopen Dit is vrijdag meegedeeld door Bel gische functionarissen. De overeen komsten werden bereikt in de mar ge van het overleg van ministers in de nucleaire plangroep van de NA VO in het Italiaanse Stresa. week toegevoegd aan de verkiezingsstrijd voor het Amerikaanse president schap: de ihoge) leeftijd van de republikeinse kandidaat Ronald Reagan en de ongewone strijdvaar digheid. gepaard aan grote deskun digheid van de democratische presi dentskandidaat Walter Mondale. Het televisiedebat van jongstleden zon dag tussen de beide rivalen heeft dan toch voor enige sensatie gezorgd in wat aanvankelijk werd verondersteld de tamste verkiezingscampagne sinds jaren te zullen worden. De als kleur loos betitelde Mondale bleek zondag avond voor de televisiecamera's over bijzondere gaven te beschikken. Hij was geestig gevat én overtuigend, een presidentskandidaat derhalve, die het electoraat aangenaam verbaasde. Op termijn is dat in stemmen iwinst uit te drukken, al blijft Reagan volgens alle opiniepeilingen op grote voor sprong staan Actueel is de vraag geworden of de 73-jarige Reagan geestelijk nog wel is opgewassen te gen de zware eisen en de enorme druk van het presidentschap. Zondag avond kregen de honderd miljoen televisiekijkers een aarzelende Rea gan te zien, die zich bepaald onge makkelijk voelde voor de camera's. En dat mocht verbazing wekken ge zien zijn jarenlange acteurservaring en zijn vlekkeloze optredens tot voor kort. Prompt doken de verhalen weer op over een president, die bij saaie kabinetsvergaderingen de neiging moet onderdrukken m slaap te sukke len. Dit soort weinig rationale zaken in de discussie betrekken hoort nu eenmaal bij het circus, dat rond de presidentsverkiezingen wordt opge bouwd. President Reagan is nu 73 jaar. Als hij herkozen wordt en zijn tweede ambtstermijn van vier jaar volmaakt, is hij als 77-jarige nog steeds de lpider van 's werelds machtigste natie. Is dat te oud voor een functie die lichamelijk en geestelijk zulke zware eisen stelt en die zoveel verantwoordelijkheden met zich meebrengt? Die vraag kan niet zonder meer met ja of neen worden beantwoord. Veel. zo niet alles hangt af van de fysieke en psychische moge lijkheden en onmogelijkheden van de betreffende persoon Er zijn zowel voorbeelden van seniele oude mannen die een land regeerden als van tach tigjarigen. die bekwame, wijze en voorzichtige staatslieden waren. De grens van iemands mogelijkheden is niet op een bepaalde leeftijd vast te prikken. Neem bijvoorbeeld de West duitser Konrad Adenauer. Zijn grote politieke loopbaan begon na de Twee de Wereldoorlog Adenauer was toen 69 jaar oud, dezelfde leeftijd als Rea gan bij diens verkiezing tot president in 1980. 'Der Alte' bekleedde het bondskanselierschap tot 1963; 87 jaar oud was hij toen hij aftrad Zijn eminent leiderschap bracht het vol slagen geruïneerde West-Duitsland vooraan in de rijen van belangrijke en hoog ontwikkelde naties. Een ander sprekend voorbeeld. Winston Chur chill Van zijn vijfenzestigste tot zijn éénenzeventigste was hij de ongeëve naarde en inspirerende 'oorlogspre mier' van Groot-Brittanniè, die zijn land overeind hield in de bittere strijd met Nazi-Duitsland. Op zijn zevenen zeventigste werd hij opnieuw voor vier jaar tot premier gekozen. Reagan hoeft geen Adenauer of Churchill te zijn. maar het ls op grond van enkele dubieuze feiten 'hij toont zo oud' en 'hij dreigt wel eens in slaap te vallen' niet aannemelijk te maken, dat de huidige Amerikaanse president te oud is voor die functie De objectieve criteria om tot die vaststelling te komen ontbreken ten enenmale Wan neer de kiezers hun voorkeur willen geven aan een jongere kandidaat, dan hebben zij nu de kans: Walter Monda le is 56 jaar Zomeveld Het zeehospitium Zonneveld jubileert De veranderingen van de laatste jaren, gezien door ex-bewoner Leo Vos. PAGINA 27 Op reis Het land van de Skipetaren hent geen auto's, belastingen, sieraden, dienstweigeraars of vrijheid van godsdienst. Op veis in Albanië. PAGINA 29 Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 5 Provincie: 9, 10, 11, 12, 13 en 15 Sport: 17 Week-uit: 19, 20, 21, 23 en ^eek-in: 27, 29 en 31 HILVERSUM (ANP) - Nederland zal zijn besluit - in november volgend jaar - over het al dan niet plaatsen van kruisvluchtwapcns op de basis Woensdrecht laten afhangen van een j; verklaring van de Sovjet-Unie. Dit heeft premier Lubbers vrijdag ge zegd in een radio-uitzending van de k TROS. Hij reageerde op de uitspraak van de Amerikaanse minister van Defensie Weinberger, dat de Sovjet- Unie het aantal SS 20-raketten nog i' steeds uitbreidt. tl De Sovjet-Unie moet in een verklaring E aangeven of het is overgegaan tot het stoppen met het opstellen van SS 20 raketten of in hoeverre het land is teruggegaan naar een vroeger niveau, j; Komt de Sovjet-Unie niet zelf met een dergelijke verklaring, dan is de Neder- l landse benadering kennelijk niet in- [I terressant genoeg voor dat land, aldus Lubbers. Lubbers ging niet in op de „onofficiële mededeling" van Weinberger Het ka binet Lubbers heeft 1 juni besloten, dat Nederland alle 48 in het NAVO- dubbelbesluit genoemde kruisraket ten zal plaatsen, als 1 november 1985 blijkt dat de Sovjet-Unie over meer SS-20-raketten beschikt dan de 378 die er op 1 juni waren. Ontkenning De Sovjet-Linie heeft vrijdag ontkend dat het aantal SS-20-raketten dat op West-Europa staat gericht is uitge breid. „Ik kan U zeggen dat de Sovjet-Unie het aantal raketten niet uitbreidt", zo zei de woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Mos kou. Vladimir Lomeiko, op een pers conferentie. Lomeiko zei niet bevoegd te zijn om exacte details te geven over het aan tal raketten in de Sovjet-Unie. De binnenkort te verwachten mede deling dat er in de Sovjet-Unie meer operationele SS-20-raketten zijn dan de 378 die er op I juni waren, betekent niet dat plaatsing in Nederland onver mijdelijk dichterbij is gekomen. Dit heeft minister de Ruiter vrijdag m Stresa verklaard, nadat zijn Ameri kaanse collega Caspar Weinberger had aangekondigd dat de inlichtin gendiensten binnenkort zullen mee delen. dat het aantal SS-20-raketten dat gereed is om te worden afgevuurd, sinds januari is toegenomen. Minister de Ruiter verklaarde vrijdag, na afloop van de halfjaarlijkse bijeen komst van de Nuclear Planning Group van de NAVO, dat het met gaat om „momentopnamen" Op 1 november volgend jaar wordt een beslissing genomen, aldus de minis ter. De minister ging niet in op vragen wat minister Weinberger heeft bewogen om tegenover zijn collega's in de vergadering vol te houden dat er geen aanwijzingen zijn dat in de Sovjet- Unie meer dan 378 SS-20-raketten operationeel zijn, en buiten de verga derzaal. eerst donderdag tegenover een klem groepje Amerikaanse jour nalisten en vrijdag tegenover alle journalisten, onomwonden te verkla ren dat er thans meer dan 378 geplaat ste SS-20-raketten zijn Weinbergers opmerkingen beteken den dat wat in de slotverklaring van NPG-bijeenkomst werd gezegd al op hetzelfde moment was achterhaald. Deze slotverklaring zegt namelijk dat „nieuwe SS-20-bases. ten oosten en westen van de Oeral, in aanbouw zijn die. wanneer zii eenmaal operationeel zijn, het aantal geplaatste SS-20-lan- ceerinstallaties aanzienlijk zal vergro ten" „De ministers toonden zich bezorgd dat de uitbreiding van de kernbewa pening van de Sovjet-Unie op elk niveau onafgebroken doorgaat", zo staat verder in de verklaring. Minister de Ruiter zei desgevraagd te veronderstellen dat de aanwijzingen waarover de Amerikaanse inlichtin gendiensten beschikken nog niet zo hard zijn, dat minister Weinberger in de vergadering zijn collega-ministers wilde zeggen dat er al meer SS-20- raketten operationeel zijn. Zonder te ontkennen dat Weinbergers opmer kingen tegenover journalisten poli tieke betekenis hebben, zei hij zelf te willen uitgaan van hetgeen in de vergaderzaal is gezegd. (Zie ook pagina 4) De zittende president heeft drie weken voor verkiezingsdag nog steeds een comfortabele voorsprong op zijn rivaal Mondale De Reagan- fans laten zich niet door een minder- geslaagd tv-optreden van hun idool beïnvloeden. Datzelfde geldt voor de fervente Mondale-aanhangersook zij laten hun kandidaat niet zo gauw vallen De invloed van het medium televisie is niet weg te cijferen, maar zo'n enkele momentopname is onvol doende om het beeld drastisch te veranderen. De kandidaten richten zien vooral op de zwevende kiezers, op de aarzelaars onder het electoraat, voor wie een milde glimlach of een bepaalde uitlating van de kandidaat al voldoende reden kan zijn op hem te stemmen Duidelijk is. dat Mondale aan het terugkrabbelen is. Jammer voor hem en zijn partij is, dat zijn kandidaat-vice-president. Geraldine Ferraro, in haar televisiedebat van donderdagnacht met de republikein se vice-president George Bush een nederlaag op punten heeft geleden Dat haalt weer even de vaart uit de democratische verkiezingsopsteker. Er is een wonder voor nodig om Mondale op de presidentszetel in het Witte Huis te brengen In de politiek komen wonderen zelden voor. Dim Nederlandse verdronken - De 48- jarige Elizabeth Koole-Beerens is donderdagavond in de haven van Las Palmas van het Spaanse schip J J Sister gevallen en verdronken. De vrouw maakte in gezelschap van haar echtgenoot een korte cruise tussen Cadiz. Las Palmas en terug naar Cadiz. Dit is vrijdag door de Spaanse politie bekendgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1