PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Heen extraatje voor e meerjarige minima Lubbers: groei werkloosheid stokt levenslang op Britse harddrugshandel Niet het achterste van de tong =fïi IUBBERS GEEFT KAMER WEINIG TOE Gelukkige winnaar Zweden legt beslag op geheime computerbanden Blokkade weg naar Mont Blanc de PZC vandaag Kans op zon fisselend bewolkt, weinig of geen verslag- Zwakke tot matige wind uit genoegend west tot noordwestelijke richtinQ- Middagtemperatuur om streeks 15 graden. 7e jaargang no. 241 onderdag 11 oktober 1984 Vandaag... op pagina 10 ZJTL De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. IGHTON (GPD) - Levenslange ge- genisstraffen voor drugshandela- Lhonderd extra douanemensen en lintig miljoen gulden meer voor de bandcling van drugsslachtoffers horen tot het pakket maatregelen staatssecretaris Clarke (volksge- idheid) heeft samengesteld ter be rijding van het sterk toenemende gebruik van harddrugs in Engeland. Clarke maakte zijn maatregelen woensdag in Brighton bekend tijdens het jaarcongres van de conservatieve partij. Uit de door de conservatieve partij-afdelingen ingediende ontwerp- moties was al gebleken, dat het drugs gebruik een van de belangrijkste zor gen voor de Tories is. Het aantal geregistreerde drugsver slaafden in Engeland is de afgelopen drie jaar verdubbeld, aldus Clarke De Britse popmuzikant Pete Towns- hend, zelf een socialist, heeft zich woensdag geschaard achter de cam pagne van de Conservatieve partij tegen heroïne. Townshend was gitarist van The Who die in de jaren '60 en '70 een van de populairste popgroepen was maar die inmiddels is opgeheven.Voor een ge hoor van jonge Conservatieven be kende hij dat hij verslaafd was ge raakt aan heroine nadat hy het een keer had gerookt. Hij gebruikt het niet meer. i)EN' HAAG (GPD) - De echte minima hoeven niet te rekenen op een volledige compensatie roor hun inkomensachteruitgang in 1985, zoals CDA en PvdA hebben gevraagd. Premier Lubbers toonde woensdag wel de bereidheid „iets" extra te doen om het koopkrachtverlies meerjarige echte minima te verzachten. (ubbers bleek niet bereid af te zien van de bevriezing van de kinderbijslag. Ook een U, eperking van de korting op wao-uitkeringen wees hij af. De minister-president stemde Heen in met de wens om de huurverhoging volgend jaar te beperken tot 3 procent. Ie VVD legt zich bij dit standpunt elk geval wel een kamermeerderheid de Tweede Kamer af om de verhoging ju het kabinet neer, maar bij het bestaat. - van de gasprijs te schrappen en om af IDA werd woensdagavond laat nog De premier wees voorts wensen van te zien van de korting op het zieken- Kwijfeld. Een extra-fractievergade- bg, die tot in de nacht voortduurde, as nodig om tot te bepalen of het DA een motie, waarin de koopkrach- gndhaving wordt geeist, in zal trek- CDA-kring werd opgemerkt dat fibbers het CDA enigszins tegemoet gekomen door te stellen dat wat na s voor de meerjarige echte mini- I gedaan kan worden. Maar het SA hikt wel aan tegen de bevriezing En de kinderbijslag, waarvoor Lub- ss daar tegenover steun vroeg. ïD-!eider Nijpels zei desgevraagd BS" i'. het „iets" van het kabinet over- ttkomt met de 100 miljoen gulden ede WD heeft geëist. Een volledige invulling van het koopkrachtverlies ijst de VVD met het kabinet af. atzou bij een inflatie van 1,5 procent 11985 al 450 miljoen extra kosten, zo eeft minister De Koning (sociale hen) laten weten. Bij de verwachte iflatie van 2,5 procent wordt dat zelfs SO miljoen. Dat gat noemde Nijpels manvaarbaar". Niipels zal vandaag ttCDA bekritiseren voor deze eis, die erop lijkt dat het CDA ons pro- eert te overbieden". 1'ao-ers Ijpels liet woensdag al weten dat jn fractie vast blijft houden aan de Itperking van de korting voor wa- De PvdA steunt deze opstelling ia de liberalen, zodat daarvoor in ^Meer steekproeven der ontvangers fan huursubsidie KN' HAAG (ANP) Staatssecreta- BsBrokx (vrom) heeft besloten meer jttkproeven te houden onder ont- fangcrs van individuele huursubsi- na te gaan in hoeverre er |prake is van fraude. Dit jaar zal een Jiderzoek onder 100.000 van de in fiotaal 650.000 ontvangers gehouden pforden waarvan bij eerdere contro- 5 al eens gebleken is dat zij teveel ld hebben ontvangen. i staatssecretaris heeft de kamer ten weten dat hij meer steekproeven 0,omdat gebleken is dat ze duidelijk [eet hebben. In het tijdvak 1982-1983 Kd de belastinginspectie steekproe- fc bij S0.000 sub3idie-ontvangcrs, in 581-1982 onder 30.000. De overheid B10. miljoen gulden terug hebben 'er de 1,1 miljard die in '82-'83 werd Igekeerd. Over '83-'84 denkt Brokx it vier procent (50-55 miljoen gul- ai van de uitgekeerde 1.3 miljard ulöen ten onrechte bij huurders te- ïbtisgekomen. Daarvan zal echter let alles terug te vorderen zijn, om- at het onderzoek beperkt is tot een s! van de subsidie-ontvangers. fandeel Nederland ii ontwikkelings fonds EG kleiner 1RUSSEL (ANP) - Het aandeel van "derland in hel Europees ontwikke- issfonds, waaruit 66 ontwikke- bjslanden worden geholpen, gaat Maag. jaatssecretaris dr. W. van Eekelen 'iropese zaken) heeft daar woens dagavond in Brussel in de EG-minis- naad een beginselakkoord over we- pite bereiken. Tot dusverre betaalde «Ierland 7.3 procent van dat fonds. Ran Eekelen had oorspronkelijk ge- .<1 dat de bijdrage tot de voor ons 1 normale 4,9 procent terugge- cht moest worden. De Nederland- j* bijdrage gaat nu naar ongeveer 5,5 pfocent. |wk die van België en Denemarken verlaagd. Deze verminderingen s-en worden opgevangen door Span- Fen Portugal als die landen lid zijn borden van de EG. DEN HAAG - Even leek het er op dat minister-president Lubbers de kamer het achterste van zijn tong zou laten zien in het debat over de koopkracht van de mensen met de laagste inkomens. Hij liet echter de VVD in het ongewisse, met name wat de wao-ers betreft. geld. Overigens toonde de premier zich, namens het kabinet, wel bereid nader over de voorstellen te overleg gen. Lubbers ging niet in op de wen sen van de gehele Kamer om af te zien van de heffing van schoolgeld voor kinderen van 12 tot 16 jaar. De plannen van de Kamer zouden volgens Lubbers in totaal ruim een half miljard kosten. Vooral de verho ging van de toeslag voor de minima (minimaal f 250 miljoen) en de wao- maatregel (f 150 miljoen) kunnen forse bressen slaan in de begroting. De ontdooing van de kinderbijslag kost f 90 miljoen. Het niet doorgaan van het schoolgeld kost f 140 miljoen De minister-president vindt dat bij het extraatje voor de meerjarige echte minima vooral gekeken moet worden naar de huishoudens met kinderen, die van één minimuminkomen moe ten leven. Ook dit jaar krijgt deze groep een hogere toeslag dan de overi ge echte minima. „Als je een hoger bedrag beschikbaar stelt, moet je kij ken waar het het krapst ligt", aldus Lubbers „Onze conclusie is dat we de gedachtenlijn van dit jaar moeten voortzetten". Een beperking van de verlaging van de wao-uitkeringen (die het kabinet wil terugbrengen naar 70 procent) wees de minister-president van de hand met het argument dat alle kor tingen tot nu toe geleidelijk zijn door gevoerd. Een nieuwe tussenstap naar 72 procent is volgens hem dan ook niet mogelijk, vooral omdat daardoor sommige premies verhoogd moeten worden. Dat leidt weer tot ongewen ste koopkrachteffecten. LONDEN - Een week nadat hij met pensioen ging ontving de 62-jange elektricien Jack Calvert bericht dat hij meer dan drie miljoen gulden had gewonnen in de Britse Littlewoods pool. Actrice Stephanie Lawrence overhandigt de gelukkige winnaar de cheque. TUSSEN BEZITTINGEN ZAKENMAN Tweedeling Lubbers sprak fel tegen dat het kabi netsbeleid leidt tot een tweedeling in de samenleving, zoals de oppositie beweert. „Zelfs nadat de huidige aan passingen zijn doorgevoerd, is de solidariteit van werkenden met niet- werkenden nog formidabel", aldus Lubbers. „Dat moeten we zo houden, want niemand weet hoe ver we kun nen gaan". STOCKHOLM (UPI'AFPi - De Zweed se douane heeft uiterst geheime West- duitse computerbanden in beslag ge nomen waarvan wordt aangenomen dat ze naar het Oostblok moesten worden gesmokkeld. De Zweedse pers heeft dit woensdag gemeld. Functionarissen deelden mee dat de computerprogramma's waren gevon den tussen de bezittingen van de zakenman Sven-Olof Hakansson. De Zweed wordt ervan verdacht een sleutelrol te spelen in een organisatie die zeer moderne en geheime westerse technologie naar het Oostblok smok kelt. aldus de functionarissen. De ge- confisceerde band is onderzocht door de Zweedse veiligheidsdienst en blijkt zeer geheime informatie van vitaal belang te bevatten over Westduitse autoriteiten. Hakansson wordt van meer smokkel- activiteiten verdacht, alsmede van andere illegale zaken. In juni is hij tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens belastingfraude. Anders dan haar westerse handels partners heeft het neutrale Zweden geen wet die export van geavanceerde technologie naar het Oostblok ver biedt. maar het heeft laatst wel regels ingevoerd die het land ervan moeten vrijwaren een „doorvoerstation" van zulke goederen te worden. Volgens woordvoerders van het Zweedse mi nisterie van justitie kan Hakansson wegens spionage worden vervolgd. Rapport VS: Moskou minacht akkoorden wapenbeheersing WASHINGTON (UPI) - President Reagan heeft het Congres woensdag een rapport gestuurd waarvan de conclusie luidt dat de Sovjetunie in de afgelopen 25 jaar „selectieve min achting" heeft getoond voor wapen- beheersingsovereenkomsten. Volgens het rapport blijkt uit het gedrag van-de Sovjetunie inzake on geveer de helft van de overeenkom sten in de bestudeerde periode dat er sprake is van „het feitelijk breken van contractuele verplichtingen, waarbij de overtredingen varieerden van schendingen tot vermoedelijke schen dingen en ontduikingen". DEN HAAG (ANP) - Woensdagavond hebben Franse vrachtwagenchauf feurs de Route Nationale 75 ter hoog te van Pont d'Ain in beide richtingen geblokkeerd. De COG. de commissie van overleg voor het goederenvervoer (de vier werkgeversorganisaties in het be- roepsgoederenvervoer) en de EVO. de Eigen vervoerders en verladers orga nisatie. hebben woensdagavond uit Frankrijk bericht ontvangen dat rond 22.00 uur al 200 vrachtwagens van verschillende nationaliteiten, der Nederlandse, vastzaten. De RN io is ue uejangiijKsie verbin dingsweg naar de Mont Blanc-tunnel, waar al het internationale vrachtver keer gebruik van maakt. De Mont Blanc-tunnel vormt de verbinding tussen Frankrijk en Italië. Volgens de twee organisaties vormt de aanleiding tot de blokkade, op ongeveer 20 kilometer ten zuiden van Bourg en Bresse, de verhoging in Frankrijk van de dieselolie met 12 centimes (4 cent) per liter. Franse vrachtwagenchauffeurs willen dat die stijging ongedaan wordt gemaakt. Zwart geld De fiscale recherche heeft in een onderzoek naar zwart geld tever geefs geprobeerd gegevens los te krijgen bij een computercentrum voor spaarbanken in Woerden. (PAGINA 3) Bedrijfsprofessor Op de studiedag 'TH en Bedrijf werd gisteren een pleidooi gehou den voor het inzetten van hoogle- rearen als 'buitengewoon indus trieel'. (PAGINA 4) Elektromuziek Popster Martin Ware is de elektro nica beu: ..Elektronische geluiden in de popmuziek zijn zo banaal geworden". (PAGINA 11) Zandflop Kuipertje blijft Hennie Kuiper weet niet van wij ken. Hij blijft nog twee jaar in het wielercircus. (PAGINA 23) De zandwinning bij de Kop van Schouwen voor de versterking van Goeree is mislukt. (PAGINA 15) Zoet water De Schouwse boeren voelen er niets voor te betalen voor dc versprei ding van zoet water op hun eiland. Een overgrote meerderheid is van mening dat de gemeenschap de kosten moet draaen. (PAGINA 19) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Varia: 9 en 13 Kunst en cultuur: 11 Provincie: 15, 17, 19 en 21 Sportl 23 en 25 DEN maau lurui - Lie groei van de werkloosheid, die vorig jaar nog maandelijks 15.000 bedroeg, is in de tweede helft van dit jaar vrijwel tot stilstand gekomen. Dc eerste slag is gewonnen, vindt het kabinet. Pre mier Lubbers verwacht dat mogelijk nog voor het eind van de kabinetspe riode de werkloosheid gaat dalen. Een nieuw kabinet zal ervoor moeten zorgen dat de daling zich versterkt voortzet. Lubbers zei dit woensdag in zijn ant woord op de algemene beschouwin gen in de Tweede Kamer. Hij wees erop dat de werkloosheid in 1983 nog gemiddeld 800.000 bedroeg, in 1984 naar gemiddeld 830.000 zou stijgen en dat dit aantal ook volgend jaar ge handhaafd zou blijven. Wel is dat cijfer geflatteerd omdat enkele tien duizenden 57,5-jarigen zich niet lan ger behoeven in te schrijven bij de arbeidsbureaus. „Maar de grote stijging is eruit." zei hij. „Stabilisatie is binnen handbe reik". Lubbers herinnerde eraan dat hij dit voorjaar zijn politieke toe komst verbonden had aan het niet halen van het 'Schrikgetal' van 1 miljoen werklozen in 1987. „Het is nog steeds niet zeker dat we dat niet halen, als we niet oppassen". Vandaar dat hij erop hamerde dat het drie- sporenbeleid van het kabinet wordt voortgezet. Het kabinet houdt vast aan zijn stre ven dat alle schoolverlaters, die gaan werken, een baan van maximaal 32 uur moeten krijgen. Een afgedwongen algemene invoering van een werk week van die lengte bijvoorbeeld tot 1990 vindt het kabinet niet nodig. Lubbers verwees hiervoor naar de recente discussies binnen de FNV. die uiteindelijk ook een algemene ver plichting afwees. Wel wil het kabinet het proces van korter werken zoveel mogelijk blijven ondersteunen. Bouwprojecten Het voorstel van CDA en VVD om volgend jaar opnieuw 100 miljoen be schikbaar te stellen voor zgn. terug- ploegprojecten om werkloze bouw vakkers met behoud van uitkering aan de slag te helpen, kreeg van Lubbers wel een gunstig onthaal Hij zegde toe dat het kabinet nog voor het eind van het jaar de resultaten van de regeling van dit jaar zal beoordelen. Indien deze evaluatie gunstig is, dan wordt het project met nog een jaar verlengd. In ieder geval zal het kabi net er zorg voor dragen dat er geen gat kan vallen in al lopende projec ten. Lubbers waarschuwde echter voor een te groot optimisme, omdat deze regeling de enige is waarbij gewerkt wordt met zgn. inverdienef fecten (het geld dat beschikbaar komt doordal het aantal uitkerings gerechtigden daalt), waarvan de ef fecten niet te bepalen zijn. Rekenen om het 'sociale gezicht' TJir worden vandaag, de 'Vai I Ui laatste dag van de alge- mene beschouwingen in de j Tweede Kamer over het re- geringsbeleid-1985. nog drif tig allerlei rekensommen gemaakt met de bedoeling het 'sociale gezicht' van het kabinet-Lubbers een beetje op te poetsen. Dat gezicht is namelijk nogal vaal geworden Als gevolg van de drastische bezuinigingsmaatrege len, aangekondigd in de Miljoenenno ta, die vooral de sociale zekerheid en de koopkracht, van de laagstbetaal den treffen En niet in het minst als gevolg van de heftige kritiek op dat alles. Het CDA heeft daar grote pro blemen mee, zo is bij de debatten aan het Binnenhof gebleken. Daarom lig gen er nu eisen op tafel, afkomstig van de regeringspartijen CDA en WD, om de meerjarige echte minima - het afschuwelijke begrip waarmee huis houdens worden omschreven die het al lange tijd moeten doen met één minimuminkomen - in 1985 een stukje verder tegemoet te komen dan het kabinet van plan was. Eisen die geld kosten. Geld dat het kabinet niet heeft uitgetrokken en dat er volgens de partijen die het kabinet overeind houden toch moet komen. Daarom zal er vandaag, bij de afsluiting van de begrotingsdebatten, over de vraag hoe breed het gebaar naar de laagst betaalden moet zijn. in 's lands verga derzaal nog een stevig robbertje wor den gevochten. Want eigenlijk is deze kwestie het enige harde punt te mid den van alle woordgeweld, deze week in Den Haag. En tegelijk is daarmee de grens aangegeven tot waar het bezuinigingsbeleid dit keer kan rei ken, Toch heeft het kabinet-Lubbers het de afgelopen dagen niet echt moeilijk gehad met zijn voorgenomen maatregelen voor 1985. Dat kon ook nauwelijks anders omdat CDA en WD zitten vastgespijkerd aan het twee jaar geleden gesloten regeerak koord en de kamerfracties van beide partijen in de voorbije zomer nauw betrokken zijn bij het vooroverleg over de nieuwe begroting. Van forse gaten schieten in het uitgestippelde beleid, een liefhebberij waarmee Lub bers zich destijds zelf tegenover het Bestek-beleid van het kabinet-Van Agt graag bezig hield, kon dan ook geen sprake zijn. De Vries (CDA) en Nijpels iWDi hadden daar kennelijk ook niet veel behoefte aan, gezien de opvallende eensgezindheid waarmee zij de in Troonrede en Miljoenennota al zo druk bezongen resultaten van een fors bezuinigingsbeleid de hemel in prezen. Alle geharrewar en lawaai van de afgelopen weken ten spijt hielden De Vries en Nijpels de opposi tie op duidelijke afstand door nadruk kelijk vast te stellen dat het kabinet een koers heeft uitgezet die CDA en WD bepaald willen volgen. Nee, de weinige ruimte in het debat werd en wordt bepaald door het 'politieke wisselgeld' dat het kabinet op zak heeft en waarvan de regerings partijen op de cent nauwkeurig weten hoeveel dat eigenlijk is. In de eerste ronde van het begrotingsdebat heeft een meerderheid in de Kamer een lijst met wensen op de tafel van het kabi net gedeponeerd Een klein stukje van die lijst - minder huurverhoging dan voorzien - gaf geen enkel probleem. Premier Lubbers kwam aan die wens tegemoet, feitelijk nog voordat ze was uitgesproken Op de meeste van de andere verlangens volgden geen dui delijke toezeggingen. Het kabinet heeft daarmee ongetwijfeld willen aangeven dat het wisselgeld uiterst beperkt is en natuurlijk ook maar één keer kan worden uitgegeven. En daar mee kregen CDA en VVD het wensen- lijstje terug met de mededeling dat ze zelf maar moesten aangeven hoe ze de inhoud ervan gefinancierd wilden zien. Minister Ruding van financiën was daar volstrekt duidelijk over toen hij 's avonds in zijn antwoord aan de Kamer liet weten dat elke nieuwe uitgaaf met nieuwe bezuinigingen el ders moet worden gekocht. Met dit heen en weer spelen van de politieke bal zonder dat er echt doelpunten worden gemaakt hebben de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer over de harde voorne mens van het kabinet-Lubbers op de keper beschouwd maar weinig wezen lijks te betekenen Er zit geen span ning in omdat de afloop tevoren vast- staat. Het kabinet kan zijn gang gaan. want in de banken van de regerings partijen laat men het wel uit het hoofd om de zaken op de spits te drijven. Een wezenlijke discussie over de sa menleving m Nederland-straks loopt vast omdat het hier en nu steeds gaat om één belang van de korte termijn: orde op zaken stellen nadat jarenlang is verzuimd daar werk van te maken. Nu dat wél gebeurt en tegelijk hard aankomt is er niet veel meer over dan een schrikreactie bij de direct betrok kenen (vooral de CDA-fractie) over de schade die het 'sociaal gezicht' „van het kabinet heeft opgelopen. Alleen eindigt iedere poging om daarin ver andering te brengen ook bij reken sommen die maar niet kloppend zijn te krijgen. vdM. f Advertentie i HET IS WEER 3 BONNETERIE- TUD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1