f ZEELAND" L Oosterscheldewerken f 70,- miljoen duurder Hulst: relatie met provincie verstoord Vissers willen Mosselkweek Grevelingen TEGENVALLERS WERK PIJLERDAM 'lissingers ekennen inbraken OORZAAK ZIEKENHUISKWESTIE ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 PAGINA 9 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT iDELBURG'BORSSELE - De conventionele PZEM-eentrale bij Borssele ["vrijdagmiddag bijna twee uur buiten gebruik geweest als gevolg van jtsluiting. De centrale viel rond twee uur 's middags plotseling stil, lordat kortsluiting ontstond aan de hoogspanningszijdc van een transfor- lltor. Die werd veroorzaakt doordat een stuk metaaldraad op de transfor- Llorklemmen was gevallen. Een en ander ging gepaard met een in de ruime (Sleek hoorbare knal, een lichtflits en het luidruchtig afblazen van stoom, centrale werd bij de kortsluiting automatisch afgeschakeld. Zodra het stuk metaaldraad was verwijderd, kon de centrale weer worden opgestart. Tegen vier uur vrijdagmiddag leverde de eenheid weer stroom Bij de PZEM liet men vrijdag desgevraagd weten, dat niet duidelijk is hoe het metaaldraaid op de transformator terecht is gekomen Vermoedelijk is een stuk draad van de juist vrijdag op hoogte (175 meter) gebrachte schoorsteen voor de kolencentrale gevallen, of is bij het werk aan die schoorsteen een stuk draad naar beneden gekomen en op de transformator terechtgekomen. De PZEM sluit sabotage uit. De installaties werden niet beschadigd. (Van ome Haagse redacteur) )EN HAAG - De Oosterscheldewerken zijn in de eerste helft van dit jaar weer duurder eworden. De kostenramingen zijn in die periode met een bedrag van 70 miljoen gulden verschreden. De grootste tegenvallers deden zich voor bij de werken aan de pijlerdam, bij de oderdelen buiten de stormvloedkering, zoals de uitvoering van de Philips- en Oesterdam, ebben zich weinig tegenvallers voorgedaan. Mede als gevolg van de resultaten van het esparingsonderzoek van de Commissie le Blanc zijn kostenstijgingen gecompenseerd. endien is een aantal grote bedra- •imet ten laste van het Oosterschel- iproject maar van het Rijkswegen- :ds gebracht Volgens de huidige saing moet nog zo'n twee miljard iden aan het gehele project worden Egegeven. waarvan voor 1,3 miljard a verplichtingen is aangegaan. blijkt uit het zestiende voort- ngsrapport over de Oosterschelde trken. dat minister Smit-Kroes van (rkeer en Waterstaat vrijdag heeft ■presenteerd en waarmee de minis- saad zich akkoord heeft verklaard, de afgelopen tien jaar is, berekend ur de jaren waarin het is besteed, miljard gulden aan het project agegeven Het hele project kost vol tas de huidige ramingen nu zo'n (gen procent meer dan in 1976 was iraamd. De inflatie is daarin echter irt meegerekend. :igens het rapport is het project in z eerste halfjaar van 1984 vooral :urder geworden door de spanning ssen het ontwerp en de uitvoering het werk. en de aanpsssingen die rdoor „noodzakelijk" waren, aldus ister Smit-Kroes. Er konden be ringen gevonden worden door de le voortgang van het werk aan de jnvloedkenng: een bedrag van in ial 12 miljoen gulden. Door de tsterdam met zand in plaats met steen te sluiten kan 15 miljoen van sleepboten en de zwaardere ver gulden worden bespaard. ankeringen van werkschepen - voor- De voornaamste kostenstijsinEen zienittgen die nodig waren door de veilen in twee onderdelen uiteen: 25 8t,!clls ongunstiger wordende miljoen gulden voor de extra inzet stroomsnelheden als gevolg van het USSINGEN" - Deze week zijn de (lissingers L. H. (30) en M. G. (19) in Imsterdam aangehouden nadat zij lur voor 7000 gulden aan cheques «zilverden. Zij maakten de che- its het afgelopen weekeinde buit Ij twee inbraken in kantoren aan de Jdhuisstraat in Vlissingen. Zij ont raden zich ook over een deel van kantoorinventaris. Vlissingers werden overgebracht «ar het politiebureau in hun woon- taats. Bij hen thuis werden de mees van de gestolen goederen terugge- onden, zodat deze konden worden n raggegeven aan de eigenaars. Het rner' id was tot de laatste cent uitgege- con- si, onder meer aan drugs. Na hun Jert, ikenlenis zijn zij weer op vrije voe- gesteld. COLIJN'SPLAAT De Zeeuwse mosselkwekers willen een nieuwe mossel- kweekproef in de Grevelingen opzetten. Voor dat doel moet ongeveer 800 hectare grond beschikbaar worden gesteld in de buurt van de inlaatsluis in het Grevelingenmeer. De mosselkwekers achten het niet waarschijnlijk dat in de toekomst, als de Grevelingen zout blijft, in dat meer consumptiemosse len kunnen worden gekweekt. Wel gaan zij er vanuit dat zout Grevelingen- water goed te gebruiken is voor het opkweken van zogenaamde half-was mosselen die vervolgens in de Oosterschelde uitgezaaid kunnen worden. De mosselkwekers braken vrijdag- spelde hij. Vandaar dat hij de leden lans voor het houden van van de commissie vroeg zo snel moge lijk stappen te ondernemen om de leden van de vaste Tweede Kamer- mosselproeDnogelijk te maken, en de commissie voor de visserij aap Zee- zaak al bij de bewindslieden aan te land. Namens de mossel vissers wees kaarten voordat de beslissing over W. Okkerse uit Bruinisse de kamerle- een zoute of zoete Grevelingen geno den op het toenemende aandeel van men is. In dat kader werd ook gewe- Duitse en Deense mosselen in de zen op het eindrapport Grevelingen Nederlandse handel. Om aan die druk zout/zoet waarin volgens de mossel- kleiner worden van de sluitgaten - en 45 miljoen gulden door prijsstijgin gen (24 miljoen) en BTYV-verhoging (21 miljoen). Op advies van de Commissie Le Blanc heeft de minister de financiering van een aantal onderdelen niet op de begroting van het Oosterscheldepro- ject geplaatst, zo blijkt uit de rappor tage. Zo worden de extra kosten voor de wegverbinding over de stormvloed kering, groot 13 miljoen gulden, over gebracht naar het Rijkswegenfonds Dat geldt ook voor de bruggen over het spuikanaal van Bath ten bedrage van negen miljoen gulden Omdat de onderdelen buiten de stormvloedkering „meer in de erva ringssfeer van de traditionele water bouw liggen" doen zich hier weinig tegenvallers voor. Dat geldt niet al leen voor de Oesterdam en de Philips- dam maar ook voor het graven en verbreden van kanalen. Volgens de rapportage zijn in de eerste helft van dit jaar grote vorde ringen gemaakt met het werk. Alle funderingsmatten voor de storm vloedkering zijn nu gelegd en alle pijlers geplaatst. Met het aanbrengen van de schuiven en bewegingswer- ken is eind augustus begonnen. Op het ogenblik is men volop bezig met het opstorten van dc drempel. De Krammersluizen in de Philipsdam zijn nu in de afbouwfase en het werkeiland wordt opgeruimd. iets te doen stelde hij voor sector van de Zevibel (vereniging tot mogelijkheden te benutten, zoals het bevordering der Zeeuwse visserijbe- opzetten van kweekmogelijkheden in langen) geen rekening is gehouden de Grevelingen. Verder haalde Okker- met de mogelijkheid dat in de Greve- se een onderzoek naar de bruikbaar- fingen mossels gekweekt kunnen wor- heid van percelen in het Oostelijk wad den. Aan de overige visserijen, zoals aan. Dit alternatief is volgens hem de oesterteelt, is in het rapport wel noodzakelijk omdat door de Delta- aandacht besteed, aldus de Zevibel werken percelen in de Oosterschelde Een soortgelijk gebrek aan aandacht vervallen Okkerse stelde, tijdens de heeft het Zeeuwse WD-kamerlid mr. lunch van het gezelschap in Colijns- plaat, vast dat zowel de palingvissers als de oesterkwekers in het verleden. J. te Veldhuis ontdekt in de memorie toelichting op de visserijbegro ting die binnen afzienbare tijd in de met succes, geprobeerd hebben vaste Tweede Kamer ter discussie wordt voet aan de grond te krijgen in het gesteld. Grevelingenmeer. Indien dit water zout blijft zal het zeer moeilijk zijn Te Veldhuis zal bij die begrotingsbe- aan de positie van die twee visserij- handeling dan ook vragen waarom er takken te tornen en dan zal de mossel- slechts twee zinnen aan de oester kwekerij buiten de boot vallen, v teelt zijn gewijd en er met geen woord wordt gerept over de kokkel- De vijf leden van de vaste Tweede en mosselvisserij. Met die vragen wil Kamercommissie voor visserij tijdens de 'iberaal aangeven dat er genoeg hun bezoek aan Breskens van links naar rechts): ir. H van Rossum sgp Toussaint ipvdai. omgaat in de schelpdierenindustrie en er ook nog voldoende mogelijkhe den zijn in de sfeer van werkgelegen- Weldhuis (vvd), drs. H. Eversdijk heid vergroting (cdai en M. Konings (pvdai. export. Inbrekers stalen 700 gulden uit buurthuis VLISSINGEN - Het buurthuis De Zwaan in Oost-Souburg was in de nacht van donderdag op vrijdag het doelwit van inbrekers. Er werd 700 gulden meegenomen uit een geldkist je en er wordt een nog niet bekend bedrag uit de brandkast vermist. In dezelfde nacht moest de winkel van de edelsmid in de Scherminkelstraat in Vlissingen het ontgelden. Er wer den twee ruiten met stenen ingegooid. Het alarm joeg de dader(s) op de vlucht. Er wordt niets vermist Een vrouw deed vrijdag een greep in de kassa van een groentezaak in de Scheldestraat. Terwijl de winkelbe diende achter in de zaak bezig was zag ze kans om 200 gulden weg te grissen. Ze maakte zich daarmee snel uit de voeten. Voor duizenden guldens aan kleren in Goes gestolen GOES Inbrekers hebben in de nacht van donderdag op vrijdag voor duizenden guldens kleding meegeno men uit een kinderboetiek aan de Oude Vismarkt in Goes. Ze kwamen binnen door een venster te forceren OOSTBURG De rijkspolitie in Oostburg heeft vrijdag in een woning van een 27-jarige inwoner uit die plaats een compleet wapenarsenaal en een grote hoeveelheid munitie aangetroffen. De man, W. van H., is gearresteerd en ingesloten in het Oostburgse poli tiebureau. Een patrouille van de rijkspolitie hield de man aan bij een controle m de duinen bij Groede Door zijn manier van rijden gaf hij er blijk van op wild te jagen Bij zijn aanhouding trof de politie in de auto een lichtbak, een punt 22 kogelgeweer met geluiddemper en een aantal patronen aan. De man bekende daarmee op wild te jagen. Bij een huiszoeking vond de politie nog zes geweren, verstopt in een kist in een bergruimte In beslag genomen werd een semi-automatisch kogelgeweer, een jachtkogelgeweer. twee enkelloops jachtgeweren en twee luchtbuksen. Daarbij werden ook twee geluid dempers. twee telescopen, een C02 luchtdrukpistool en een alarmpistool aangetroffen Van H was goed voorzien van munitie. In de woning vond de politie 500 hagelpatronen, 800 punt 22 patro nen, 1500 geweerkogels en 1000 luchtbukskogels Het complete arsenaal, inclusief de auto, is in beslag genomen. HULST De samenwerking lussen het provinciaal bestuur en het ge meentebestuur van Hulst zal voor taan veel minder vlot en spontaan verlopen. De voorgenomen sluiting van het Sint Liduina-ziekenhuis in Hulst heeft de goede betrekkingen danig verstoord. Dat schrijft de ge meenteraad van Hulst aan het pro vinciaal bestuur. De raad reageert met het schrijven op de herziening van het regioadvies over de ziekenhuissituatie in Zeeland. Daarin wordt onverkort vastgehou den aan de voorgenomen sluiting van Huwelijk Dat was onlangs een feestelij ke gebeurtenistoen een Ame- muids echtpaar het 75-jarige huwelijk vierde. „Vele aanwezigen braken zich tijdens de receptie het hoofd over de vraag welk edel me taal of gesteente bij een 75- arig huwelijk hoort", meldde deze krant de volgende dag. Daar is. in het Nederlands spraakgebruik kennelijk geen aanduiding voor wij stoppen bij 70 jaar. platina. In Frankrijk - zo meldt ons een lezer - ligt dat anders. Daar heeft men vanaf het eer ste voltooide huwelijksjaar tot het tachtigste niet zelden bloemrijke benamingen Men begint met een 'katoenen huwelijk', na één jaar Als men in Frankrijk 75 jaar getrouwd is. wordt het 'albas ten' huwelijk gevierd. En daarna zijn de edelmetalen op. V/ie tachtig jaar getrouwd is, gaat doorgaans bijna een eeuw mee. En voor 80-jarige huwelijken hebben de Fransen dan ook déze aanduiding: Een eiken huwelijk. het Hulster ziekenhuis. „De wijze, daarop u ons bij de voorbereiding van uw regioadvies letterlijk buitenspel zette, zullen we nummer vergeten Zonder enig overleg werden wij onder de voet gelopen", aldus de brief. En verder: „het zal duidelijk zijn dat wij met alle ter beschikking staande rechtsmiddelen de voorgenomen slui ting van ons ziekenhuis zullen blijven aanvechten." Dat laatste zal zich moeten toespitsen op de inspraakronde, die volgend jaar nogmaals begint Gedeputeerde W Don verwacht dat de staatssecretaris van volksgezondheid Van der Reijden binnenkort het sluitmgsbesluit zal ne men De procedurele afwikkling zal volgens hem mets meer aan de zaak veranderen. „De sluiting van Sint Liduina is een gegeven", meent Don. Hij ontkent dat het gemeentebestuur van Hulst 'buiten spel' zou zijn gezet. Voor de Hulster raad ligt de kwestie veel gevoeliger In de brief wordt dan ook gesteld „De wonden, die in de Oost-Zeeuws-Vlaamse gemeenschap ten deze zijn geslagen, zijn diep. Aan spontaan en overtuigd verder werken met uw bestuur is door deze gang van zaken, waarbij ook nog de drie regio's van Zeeuwsch-Vlaanderen tegen el kaar werden opgezet, helaas een einde gekomen. De pijn. deze samenleving aangedaan, verstoort de relatie. Burgemeester P. J. G. Molthoff bena drukt in een mondelinge toelichting dat dc relatie met Middelburg een ernstige deuk heeft gekregen. „Het zal moeilijk worden om in het vervolg spontaan te reageren, óm vooruit te lopen op de zaken zoals we tot nu toe deden", vertelt de burge meester. Hij gelooft met dat er sprake zal zijn van ondubbelzinnige obstruc tie. „Het is natuurlijk geen kwestie van we doen nergens meer aan mee. De raad zal van geval tot geval bekij ken hoe er wordt gereageerd. We zijn in onze goedheid lelijk op de neus getikt, dat zal nog lang nawerken." Van enige aandrang om meer aanslui ting te vinden bij de zuiderburen valt volgens de burgemeester niets te mer ken „Hulst zal beslist geen Belgische gemeente worden, Maar juist omdat we bij Nederland horen, willen we ook als Nederlanders worden behandeld." GOES Het Christelijk Nationaal Vakverbond 'CNVi viert dit jaar het 75-jarig bestaan Het CNV-Zeeland organiseert don derdagavond 11 oktober een jubi leumbijeenkomst in De Prins van Oranje te Goes. Tijdens die bijeenkomst zullen toe spraken gehouden worden door CNV-districtsbestuurder Leon Phemambucq. CNV-voorzitter Harm van der Meulen en door de commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C Boertien. Het programma vermeldt voorts optredens door de brassband On- da en de Zeeuwse Koorschool, de vertoning van een diaserie over het CNV en de huldiging van een aantal leden Verder zal aandacht besteed worden aan het verloop van de actie 'Fietsen voor Opper Volta' In het kader van het 75-jang be staan heeft de districtsraad van het CNV-Zeeland een actie op touw gezet om de zusterorganisa tie Confederation Nationale des Travailleurs Voltaigue iCNTVi in Opper Volta aan een aantal fietsen te helpen De CNTV richt zich op lotsverbetering van arbeiders en boeren De CNTV heeft voor haar organisatiewerk vervoermiddelen nodig. Kosten per fiets vijfhon derd gulden. De jubileumbijeen komst van het CNV-Zeeland begint donderdagavond om half acht en duurt tot een uur of tien. Na afloop zal worden gecollecteerd voor de actie 'Fietsen voor Opper Volta'. Zie pagina 26)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 9