MIJN AMBTSKETTING DIE VERGEET IK SOMS PZC/ weekendkrant 27 iek-: Een vrouw als burgemeester: daar is in het vergeelde verleden heel wat over te doen geweest. In een histo risch onderzoek, dat begin deze zo mer werd afgerond door Marie-Loui- se van der Sande, van de vakgroep 'leb politieke wetenschappen aan de rijksuniversiteit in Leiden, is het illemaal eens op een rijtje gezet. Oorspronkelijk liet de gemeentewet zich niet uit over de sekse van de burgemeester. Pas in 1904 werd bij vet bepaald dat de burgemeester 'mannelijke Nederlander' moest zijn. Daar werd niet allerwege instemmend op gereageerd. Voorstanders van vrouwen aan de lokale top verwezen naar functies waarin vrouwen toch maar tot grote tevredenheid volde den. Zoals bij de rechterlijke macht, als kandidaat-notaris of als gemeente secretaris. Ze vonden ook dat er eens over de landsgrens heen moest wor den gekeken. Daar lagen ze toch Immers opgestapeld: de goede erva ringen met de vrouw in het burge meestersambt. Maar het koor der nee-roepers bleef de voorstanders voor een vrouw als bur gemeester vele jaren overstemmen. Het gezinsleven behoort nu eenmaal 'oor te gaan. De vrouw hoort thuis. Wat moet er van een dergelijk gezin lerechtkomen wanneer de vrouw aan bet hoofd ener gemeente staat. Zonde voor al die bloedjes van kinderen. Om over die arme echtgenoot nog maar te wijgen. Dat was steeds een. voor- iam argument. Maar er werdén ook ligieuze en economische argumen ten bij gehaald om aan te geven dat teen vrouw in het burgemeestersambt "'lenlijk maar niks was. Minister van binnenlandse zaken Ruys de Beerenbrouck zag zelfs prak tische bezwaren. In haar studie heeft Marie-Louise van der Sande een stof fige uitspraak uit de vergetelheid gehaald. Deze: Op het platteland, waar soms actief Persoonlijk optreden van den burge meester als politiechef nodig is, jehijnt mij een dame als burgemeester aantrekkelijk figuur te zullen ■n De schouwing van wegen en il van waterleidingen is veelal ter sportief Polsspünaen. het nemen ,ton volledige prikkeïdraadversper- het zich laten zakken in of het uiteren door metersdiepe waterlei- 1 gen, het kruipen door houtwallen I® bosschen met een ondergrond van 'men, zie daar enkele niet te on- 'schatten perikelen, waaraan de ardigheid en kleding van de vrou- '■lijke burgemeester bij de schou- ng zouden zijn blootgesteld". zie ik mevrouw Niemantsverdriet ;Mk niet dagelijks een volledige prik- pldraadversperring nemen en de da ws Van Montfrans en Hoogendijk al tvenmin door metersdiepe duiven labberen, maar dat hoort ook niet 1 bepaald tot de normale bezigheden van iemand die vandaag de dag het burgemeestersambt vervult. Men kan ze hooguit een keer op het verrichten van lichtelijk besmettelijk werk betrappen wanneer zij inhoud geven aan de uitnodiging om ergens een eerste paal te helen. Maar zelfs dan weten zij zich niet alleen be schermd door de begeleidende hand van de vakman maar ook door de beschutting, die wordt geboden door overigens weinig flatteuze lange witte jassen en nauwelijks modieus te noe men veiligheidshelmen als hoofddek sel. Met andere woorden: het loopt in de praktijk nogal los met die door Ruys de Beerenbrouck gesignaleerde minder geschikte geaardheid van de vrouw voor het vervullen van de bur gemeestersjob. In 1930 kwam het voor elkaar dat het woord 'mannelijk' uit het bewuste wetsartikel werd geschrapt, maar het zou nog tot na de oorlog duren, voor dat er een eerste vrouwelijke burge meester in Nederland werd benoemd. Het Brabantse Middelbeers had de primeur. En dat die bij de bevolking zeer geliefd was moge blijken uit de eretitel 'Ons mevrouw'. mager We zijn nu zoveel jaar verder. Het zou overdreven zijn om te stellen dat er in de voorbije periode in die benoe ming van vrouwelijke burgemeesters veel schot is gekomen. Wie een optel som maakt van hel aantal gemeenten in Nederland waar een vrouw de scepter zwaait, komt tot een mager resultaat. Het zijn er dik vijfentwin tig. Maar uit de wetenschap dat er de laatste drie jaar net zoveel vrouwelij ke burgemeesters zijn benoemd als in de zeventien jaar daarvoor, mag wel voorzichtig worden afgeleid dat het instituut van 'mevrouw de burge meester' enig terrein begint te win- Het geijkte rollenpatroon blijft daar bij anders wel hinderen. De aanwezig heid van een gezin en kinderen maakt dat de mogelijkheden voor een vrouw, die burgemeester wil worden, vrij be perkt zijn. Er zijn zelfs vrouwen, die met solliciteren wachten tot de kinde ren wat groter zijn. Ook het werk van de man speelt een gewichtige rol. Het kan gebeuren dat vrouwen die het burgemeesterschap ambiëren, eerst een cirkel op de landkaart trekken en alleen op die vacante posten sollicite ren, die geografisch zodanig zijn gesi tueerd, dat het voor de heer des huizes nog te 'behappen' is om vanuit de nieuwe standplaats van de echtgeno te het werk voort te zetten. Zo ging dat ook bij mevrouw Nie mantsverdriet, toen zij wonend in Rozenburg, haar zinnen op Wester- schouwen zette. Zij had er rekening mee te houden, dat haar man ambtenaar was bij het recreatieschap 'Brielse Maas'. En dat ook wilde blijven. Nu meneer sinds kort is gepensioneerd, speelt de af stand tussen wonen en werken geen rol meer. En mevrouw de burgemees ter heeft er een zorg minder door aan haar hoofd, omdat haar man nu gele genheid heeft om het huishouden goed te laten marcheren. ..Hij bereidt - als het er naar uitziet dat ik laat zal thuis zijn - de maaltijden, vraagt 's morgens als ik wegga, wat ik 's avonds wil eten. Dat is heerlijk". Voor het echtpaar Van Montfrans liepen de wegen van wonen en werken wat verder uiteen, toen de burgemees terbenoeming in Veere in 1982 een feit werd. Vanwege zijn bezigheden als geoloog bij de njksgeologische dienst moet meneer veelvuldig in de Rand stad vertoeven. Mevrouw heeft daar op voor de dagelijkse gang van zaken thuis waterdichte afspraken kunnen maken met haar dne kinderen van achttien, veertien en dertien jaar. En ze regelt haar werk verder zo. dat zij op de gewenste tijdstippen bij haar gezin kan zijn. Burgemeester Van Montfrans „De verandering was eigenlijk niet zo groot. Ik heb als vrouw altijd gewerkt. Ik zat in het onderwijs. En omdat ik een rooster kreeg waarmee nogal ge schoven kon worden, kon ik ook na mijn trouwen blijven werken. Wij heb ben ons daar als gezin altijd op inge steld. We zijn allemaal erg bezig, maar we hebben ook bepaalde momenten die we absoluut samen doorbrengen". In het gezin van mevrouw Hoogendijk werd een stevige knoop doorgehakt toen een jaar geleden de benoeming in Kortgene aan de orde kwam Meneer deed zijn bloemenzaak aan de kant om zijn vrouw in de gelegenheid te stellen zich ten volle in haar ambt te kunnen ontplooien. Volgens het onderzoek van Marie- Louise van der Sande blijken vrou welijke burgemeesters, in tegenstel ling tot hun mannelijke collega's, voornamelijk als wethouder bestuur lijke ervaring te hebben opgedaan. Waarschijnlijk hangt dat samen met het feit, dat in de meeste gemeenten het wethouderschap geen full-time baan is en dus goed te combineren valt met het huishouden en het gezin. De bestuurlijke voorgeschiedenis van de Zeeuwse 'burgermoeders' voert in derdaad terug naar het wethouder schap. Mevrouw Van Montfrans was. voordat zij twee jaar geleden tot CDA- burgemeester iCHU-bloedgroep) werd benoemd acht jaar wethouder in jacques cats Broek in Waterland. Mevrouw Nie mantsverdriet was twee perioden wet houder in Rozenburg, voordat zij in 1979 werd benoemd in Westerschou- Mevrouw Hoogendijk heeft het lokale bestuurschap niet van een vreemde Haar moeder was wethouder in Vlaar- dingen. „Ik kan me trouwens niet indenken dat er ooit een periode is geweest dat mijn moeder geen raads lid was in datzelfde Vlaardingen. Als kind ben ik daarin meegegroeid". Het werd voor haar. daar in Hardinx- veld-Giessendam wel een spectaculai re start in de gemeentelijke politiek. Door omstandigheden er moest een zieke wethouder worden vervangen belandde zij vrij kort nadat ze raads lid was geworden, op een PvdA-wet- houdersstoel Dat verliep niet geheel onopgemerkt. De SGP-ers in de raad vonden het maar niks, een vrouw tegenover zich. Hun gesputter werd zelfs landelijk nieuws, „Allemaal erg vervelend", zegt mevrouw Hoogendijk, daarop te rugkijkend. En ze verhaalt vervolgens hoe een lid van de CDA-fractie nog voor haar in de bres sprong door het voorbeeld aan te halen van de konin gin, een vrouw met een regeertaak. Waarom zou een vrouw op zo'n klein onderdeeltje als een gemeenteraad dan geen taak kunnen hebben, zo werd er geredeneerd. Dat werden vervolgens zeven jaren wethouderschap met een, naar me vrouw Hoogendijk formuleert, „ge zonde argwanende opstelling". „Ik voelde dat daar iets zat van: gut, een vrouw. Die moeten we toch an ders bekijken. Ik heb dat overigens niet echt als hinderlijk ervaren. Ik heb alleen geprobeerd me in het werken waar te maken en mede daardoor ook een acceptatie van de vrouw teweeg te brengen". Zoveel deining als er in Hardinxveld ontstond, zo soepel verliep het alle maal in Kortgene. En in Westerschou- wen en Veere hadden ze er ook al geen moeite mee Maar het was wel een beetje wennen. Zoals in Veere waar raadsleden zich nog wel eens verspra ken. „Meneer uh. .mevrouw de voor- I zitter". relatie Mevrouw Niemantsverdriet is de oudste van 'de meisjes', zoals ze het zelf losjes formuleert. Da's ook geen gemakkelijke: die indruk kreeg ik van haar toen ze op een hoorzitting in Vlissingen met een driftig rukje de op langere sprekers ingestelde interrup tiemicrofoon op de hoogte van haar kleine gestalte bracht om via het sprcekijzer enige gram kwijt te kun nen aan het adres van 'Middelburg', de provincie. Maar omdat bij mevrouw Niemants verdriet doortastendheid en beminne lijkheid gezusterlijk samengaan, weet zy op een ander moment weer zo'n sfeer van gemoedelijkheid te creëren, dat mensen in haar omgeving wel eens praten over 'tante Jo' als ze het over de burgemeester hebben. Met die laatste omschrijving is ze zeer content. „Dat betekent dat je toch een bepaalde relatie hebt met de mensen. Dat je toegankelijk bent. Voor het overige sta ik bekend als de vrouw met de hamer. Een ijzeren vrouw Die door dik en dun gaat. Dal klopt. Het is goed dat de menser weten wat ze aan me hebben Dal geeft duidelijkheid De meningen zijn eensluidend als dt 2{ aTERDAG 6 OKTOBER 1984 onderzoek de mensen niet tegenhouden met een groot bord bij Zierikzee, want ze ko men toch. Je kunt hooguit proberen in het achterland wat voorzieningen te treffen". Mevrouw Montfrans heeft - naast de noodzakelijke aandacht voor het strandgebeuren en de wintersport - zo ook haar recreatiezorgen. Over de enorme toeloop bijvoorbeeld tot het stadje. Het gevaar dat alles vol komt te staan met autoblik. De vrees, dat door die massale belangstelling de sfeer niet meer kan worden geproefd. Maar eerst en vooral: de zorg voor de eigen inwoners, die ook in de zomer een aangename woonomgeving moe ten kunnen hebben. „Er is zo heeft zij gesignaleerd, „sprake van irritatie bij de mensen. Er wordt geklaagd over de overlast. Vandaar ook de wens dat er buiten de kem voldoende parkeer gelegenheid komt. Als je je gasten uitnodigt te komen moet je ze zo goed mogelijk ontvangen. Als recreatiege meente ben je daar steeds mee bezig. Veere is trouwens een stadje dat je pas goed beleeft, als je er doorheen wandelt of fietst. Het stadje autovrij maken? Ik geloof niet dat dat hoeft." keuzen Vrouwelijke burgemeesters: een handvol in Nederland, vergeleken bij zevenhonderd zoveel mannen in de zelfde functie. Al eerder is aangege ven dat dat ligt aan het geringe aanbod. Voor een belangrijk deel veroorzaakt door de ingrijpende keu zen die er moeten worden gemaakt. In het gezin van mevrouw Hoogendijk is geprobeerd een bepaald idealisme tot stand te brengen door bewust te kiezen voor één inkomen. Ook al heeft dat nadelige consequenties, die overi gens niet alleen voor vrouwelijke bur gemeesters opgaan, maar net zo goed gelden voor alle vrouwelijke ambtena ren. En dat is dat er zo weinig voor hen is geregeld. Mevrouw Hoogendijk: „Als mij morgen iets overkomt, kan mijn gezin naar de bijstand. Recente lijk is een collega overleden. Dan merk je hoe dat werkt. Kijk. als er wordt gezegd: gelijke rechten voor mannen en vrouwen, moet je ook de andere kant van de spiegel laten zien. Je moet dan eerlijk zijn en niet zeg gen: kijk eens hoe geweldig dat er een heleboel vrouwen aan het werk zijn. Het verhaal loopt gewoon scheef. Want er is iets niet geregeld. En dat is eigenlijk wel griezelig". Vrouwen als burgemeester. Verschil in behandeling Maar ook onder scheid in handelen. „Voor mezelf denk ik dat het meer te maken heeft met de persoonlijke stijl van iemand dan met het verschil of je man of vrouw bent", meent mevrouw Van Montfrans. „Maar het is wel zo dat een vrouw weer op andere dingen attent is". En mevrouw Hoogendijk vindt: „Ik denk dat een vrouw ook vergadertechnisch anders bezig is. Misschien wat korter, wordt wel eens gezegd". De mening tenslotte van mevrouw Niemantsverdriet. „Ik denk niet", zegt zij, „dat ik als vrouw een andere benadering heb van de dingen. Daar voor heb ik teveel in een mannenge meenschap geleefd. Vanaf mijn acht tiende. Altijd met mannen omgegaan, in hele mannelijke structuren moeten denken. Maar ik ben wel vrouw geble ven". fotografie wim riemens vraag wordt gesteld wat de dames zc boeit in het burgemeesterschap. Het is de grote verscheidenheid aan ta ken. En er zijn uiteenlopende proble matieken. In de gemeente Veere zijr ze verdeeld over drie dorpen (Vrou wenpolder, Gapinge en Serooskerke het stadje Veere en het werkeiland Neeltje Jans, dat ook tot het grondge bied van Veere behoort. Belangrijke uitdagingen van dit moment: hoe gaan we Neeltje straks inrichten. Er hoe kan de vloedgolf van dagtoeristen in Veere in de zomer lopen derde dag elf- tot twaalfduizend rond zo worden opgevangen dat de ingezete nen er niet al te zeer door worden overspoeld. In de gemeente Kortgene (naast de kem Kortgene ook Kats en Colijns- plaat omvattend, samen 3600 inwo ners) spelen zaken als de problema tiek rond de verblijfsrecreatie. toege spitst op het grote tweede-woningen bestand (dertig procent van het to taal) in Colijnsplaat, de omstandig heid dat Colijnsplaat de grootste aan- voerhaven is van 'de zuid' op het gebied van exportgamalen en de kwestie van de dorpsvernieuwing. En Westerschouwen met Burgh- Haamstede. Renesse, Noordwelle en Serooskerke. is al evenmin een gemid delde gemeente. Het aantal inge schrevenen mag dan wel in totaal rond de 5100 zweven, acht weken per jaar vertoeven er in de gemeente vijfenveertig- tot vijftigduizend ver- blijfsrecreanten. Het is tevens met tweeduizend tweede woningen de gemeente met de meeste verblijfseen- heden in Nederland. Met alle zorgen die daarbij horen Kortgene wapent zich tegen een over rompelende groei van het toerisme en de recreatie met de samenstelling van een gemeentelijke structuurschets, waaruit zal moeten blijken wat er nog kan worden ontwikkeld voor het pla fond bereikt is. In Westerschouwen zijn ze al zover. „Ik denk dat we het maximum wel bereikt hebben", zegt mevrouw Nie mantsverdriet. „Maar ja, hoe stop je dat? Ja. door in kwantiteit niet verder uit te breiden maar het te zoeken in de kwaliteitsverbetering Maar je kunt Als vergeetachtigheid een vrouwelij ke eigenschap zou zijn, zou mevrouw Niemantsverdriet als burgermoeder toch nog opvallen. „Mijn tas zal ik nooit vergeten", merkt ze op. „Want daar heb ik altijd een klauwtje pen nen in zitten. Maar ik denk er niet altijd aan om bij bijzondere gelegen heden mijn ambtsketen om te doen. Gelukkig heb ik een secretaris die mij daaraan herinnert met de woorden: 'Vergeet u niks?". Typisch vrouwelijk beijvert ze.zich, wanneer ik haar enkele dagen later, op een WD-symposium in Yerseke zie, voor haar wethouders als het tijd is om de inwendige mens te verster ken „Ik zorg graag", vertelt ze. nadat ze aan het buffet drie broodjes paling heeft besteld. En als de versnapering wordt aangereikt excuseert ze zich tegenover de bediening met de woor den: „Die broodjes zyn niet alle drie voor my. hoor. Want dan denkt u misschien: ze is niet voor niets zo dik". Jaren geleden hoorde het nog tot de etiquette dat je vrouwen met naar hun leeftijd vraagt. Maar nu er zo wordt gepleit voor gelijke behande ling voor man en vrouw is dat een beetje een achterhaalde zaak gewor den. Daarom maar even daarnaar geïnformeerd. Voor de volledigheid. Typisch vrouwelijk wordt er gerea geerd „Ik ben zesendertig" geeft mevrouw Hoogendijk als antwoord. Om vervol gens snel te corrigeren „Oh, nee ik ben ouder. Ik ben 37". En dan bij wijze van excuus: „Dat wordt me dus ken nelijk niet vaak genoeg gevraagd". Mevrouw Niemantsverdriet beant woordt de vraag over haar leeftijd met een wedervraag „Schat eens", nodigt ze uit. ..Trouwens ik maak er geen geheim van want ik vind dat ik nog best meekan. Ik ben 58". Echt iets voor vrouwen om er bij die leeftijd een beetje omheen te draaien, stel ik vast, blij dat ik toch nog een duidelijk verschil heb gevonden Maar mevrouw Van Montfrans boort die theorie weer de grond in als zij zonder blikken of blozen meldt. Hoe oud ik ben? Drieënveertig". Het klinkt zo spontaan oprecht dat ik maar nalaat om dat gegeven even na te chequen bij de afdeling bevolking van Veere "frTet zou natuurlijk wel erg ten! flflauw zijn om uit de aan- 'jfs wezigheid van uitbundige, smaakvol geschikte boeket ten snijbloemen in de respec tieve werkkamers af te leiden jat vrouwelijke burgemees ters toch een ander sfeertje om zich heen weten te weven jan hun mannelijke collega's, bet of die niet van bloemen bouden. En het is al even slap nadrukkelijk te registre ren dat mevrouw zelf de kof fie inschenkt in plaats dat een bode dat doet. bt? Tiaar ook al gaan de drie vrouwelijke ICgemeesters, die in Zeeland actief zijn, er van uit dat besturen besturen jen dat het niet uit moet maken of er ui een man of een vrouw aan het hoofd van een gemeentelijke huishou- 'ding staat, ze beseffen heus wel dat de praktijk soms een ander beeld laat öen. Nou en? Mag 't even! flet toeval treft, dat het hier gaat om «rste burgers, die niet alleen aan de erdil nierkant eikaars gemeentelijke bu- itn zijn. maar ook in werkpakket veel pet elkaar gemeen hebben. Omdat ze e groot belang bij hebben wat er nraks in het Oosterscheldegebied nat gebeuren zitten ze alle drie in de jtuurgroep rond deze zeearm en ze kunnen ook zeer met elkaar meevoe len als er wordt gesproken over een onderwerp als de recreatie en het toerisme. Want daar hebben ze in Westerschouwen, Kortgene en Veere «ogal mee van doen. Jowel Edith Jeanne Hoogendijk-Van ■juijn (Kortgene) als Willemien van mtfrans-Hartman (Veere) en Jo imantsverdriet-Leenheer (Wester- louwen) besturen gemeenten die itaan uit meer kernen met elk een Ijen karakter. 7at ook geldt voor alle drie is de Ichtelijkheid van de gemeen- ippen, waar buiten het toeris- hoogseizoen iedereen elkaar it en waar de mensen de weg naar burgemeesterskamer bijna blinde- s kunnen vinden. Hoe gemoede dat soms kan gaan, wordt mij lelijk gemaakt bij een bezoek aan gemeentehuis in Kortgene. Als de meester mij uitlaat, klampt een ilklnd haar aan voor het regelen een kleine maar voor het kind in :stie gewichtige zaak: het kopiëren een stuk voor een schoolproject, ieef maar hier, dan zal ik dat wel is even voor je doen", lost mevrouw igendijk soepel op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 27