PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT op eg ondanks protest Kabinet blijft bij verlaging ziekengeld Nederland wil VS in Unesco houden autn adria Duitser geeft na 40 jaar fiets terug Kneekend ONDANKS AFWIJZING DOOR SER 01100-31800 Geluk van de eeuw I 191 Opklaringen [nkele zonnige perioden Wisselend bewolkt met enkele buien. Katige, soms krachtige wind. Tem- matuur omstreeks 14 graden. !7e jaargang no. 236 terdag 6 oktober 1984 ford-centrum Westhavend i jk 150, Goes. lel.OTIOO-2(D<4^ND \HEM iGPDi - Een Duitser, die tijdens de Ticeede tldoorlog als militair in Arnhem was gestationeerd, ■.een destijds door hem ingepikte fiets terugschenken ie stichting Peuterspeelzalen in de Gelderse hoofd lijn keuze is op deze instelling gevallen omdat hij de Ümatige eigenaar van het rijwiel niet kent. nan was tijdens de slag om Arnhem geivond geraakt tilde zo snel mogelijk naar een veldhospitaal. Bij gebrek aan een vervoermiddel eiste hij van een toevallige voorbijganger diens fiets op met de verzekering dat hij hem zeker zou teruggeven Die belofte is de Duitser destijds echter niet nagekomen. Een verzuim waarvan hij steeds een beetje wroeging is blijven houden. De 40e herdenking van de slag om Arnhem maakte zoveel emoties bij hem los dat hij besloot tot daden over te gaan. lARINErESCORTE NAAR JAPAN IERBOURG (AFP/AP) Het Japanse vrachtschip 'Seishin iru' is vrijdagmiddag ondanks protesten van Greenpeace andere milieugroepen met 250 kilo plutonium uit de inse havenstad Cherbourg vertrokken. sier op de dag werd het erg gevaar- en sterk radio-actieve plutonium jer strenge veilligheidsmaatrege- overgebracht op het 16.910 ton ïnde schip. Uit welingelichte bron Cherbourg is vernomen dat het T—Ipanse schip op zijn toch permanent hcorteerd zal worden door afwisse- dschepen van de Franse. Britse en Amerikaanse marine. Ook zal een sateliet de 'Seishin Maru' voorrtdu- rend volgen. Het plutonium is afkomstig uit de Franse opwerkingscentrale te La Ha gue en moet worden vervoerd naai- de experimentele snelle-kweekreactor in het Japanse Joyo, waar het weer gebruikt gaat worden. In de nacht van E Zware klus leven en dood worden voor ien belangrijk deel door de menselijke wil bepaald. (PAGINA 2) Fraude R BV RSV heeft geen bewijzen voor mogelijke fraude van haar Amerikaanse partner Stacy in het kolengraafprojecl. (PAGINA 2) Scherper De DDR stelt zich scherper op legen burgers die via de West- iuitse ambassade in Praag het land proberen te verlaten. (PAGINA 3» Voorlichting Het Zeeuwse Kruis breidt de voorlichting over geslachts- üektebestrijdmg uit. (PAGINA 10) Wachten De werkzaamheden in de Zeeuwse akkerbouwsector stagnerenhet wachten is op een droge periode. (PAGINA 11) PSV wacht een zware klus in de Europacup: de ploeg uit Eindhoven lootte het sterke Manchester United. De tivee overige Nederlandse vertegen woordigers. Forluna en Ajax. komen uit tegen ploegen uit het Oostblok (PAGINA 15) Coronation De Britse super-tv-serie Coro nation Street keert terug op het Nederlandse scherm. Van avond een voorproefje. (PAGINA 17) Polder 's Lands grootste privé-land- bouwondememing jubileert: de Wilhelminapolder bestaat honderdvijfenzeventig jaar. (PAGINA 25) Magie Dammer Hans Jansen, kandi daat voor het wereldkam pioenschap, gelooft in de ma gische kracht van cijfers (en geesten (PAGINA 29) Binnen- en buitenland: 2 en 3 Financiën, economie: 5 Provincie: 9, 10, 11 en 13 Sport: 15 ALLERLEI: 17, 19, 21 en 23 WEEKEND 25, 26, 27 en 29 Nederlandse troepen naar Nrd-Ierland? SOUTHPORT (DPAl- Op het congres van de Britse milieupar tij is vrijdag een ongeiooon voor stel gedaan voor een oplossing van de crisis in Noord-Ierland. De "groene" arts Richard Law- son stelde voor Nederlandse troepen naar Ulster te sturen om vijandelijke katholieken en pro testanten uit elkaar te houden. ,De Nederlanders zijn moedig, spreken goed Engels, hebben zelf een lange traditie van betrekkin gen tussen katholieken en pro testanten en kunnen de mensen in Noord-Ierland veel beter hel pen dan het Britse leger ooit zal kunnen", meende Laivson. De "groene" partij in Engeland legt met haar 6 500 leden overi gens niet veel gewicht in de schaal. donderdag op vrijdag is het pluto nium onder geleide van een groot aantal politiemensen en militairen in zes gesloten containers van La Hague overgebracht naar Cherbourg. Het Ja panse schip was tevoren voor anker gegaan in de militaire haven van de Noordfranse plaats. Incidenten deden zich niet voor. De milieubeschermingsorganisatie Greenpeace, die in augustus voor het eerst meldde dat het transport voor zover bekend het eerste van een vracht plutonium over zee zou plaatshebben, zei in een verklaring voor een zeeramp te vrezen als de Seishin Maru een ongeluk krijgt. „Het gaat om een schip dat niet is onderverdeeld in compartimenten en daarom is het kwetsbaar in geval van een ongeluk. Het transport als zoda nig is dwaasheid, maar om het in zo'n schip te doen is misdadig" De verant woordelijke autoriteiten hadden al besloten om het schip uit veiligheids overwegingen door het Panamaka naal en niet via het Midden-Oosten te laten varen. Veel internationale organisaties, waaronder het Europese Parlement, hebben aangedrongen op extra veilig heidsmaatregelen bij het vervoer van gevaarlijke stoffen nadat in augustus vóór de Belgische kust het Franse vrachtschip Mont Louis met licht radio-actief materiaal aan boord was gezonken. De Mont Louis, waarvan de dertig containers met uranium-hexafluori- de inmiddels zijn geborgen, was met zijn lading op weg naar een opwer kingscentrale in de Sowjet-Unie toen het schip bij Oostende in aanvaring kwam met de Nederlandse veerboot Ölau Brittannia. Plutonium, dat een veel hogere mate radio-activiteit be vat dan uranium-hexafluoridc, wordt normaal door de lucht ver voerd. CAPE CANAVERAL (ANP) In Florida werd vrijdagmiddag het ruimteveer Challenger succesvol gelanceerd. De Challenger zal onder meer een observatiesysteem in de ruimte brengen dat een gebied in de Waddenzee en een gebied ten zuiden van Lelystad gaat bekijken. Op deze foto de zevenkoppige bemanning op weg naar het ruimteveer met in het midden commandant Crippen CAPE CANAVERAL (DPA-UPI) - Het Amerikaanse ruimteveer „Challenger" is vrijdag om 12.03 uur onze tijd gelanceerd van de lanceerbasis Cape Canaveral in Florida. Het doel van de dertiende vlucht van een ruimteveer is zuiver wetenschappelijk. Ook wil de NASA de bemanning nieuwe experimenten laten uitvoeren. Het ruimteveer bevindt zich inmiddels in de juiste haan om de aarde. Aan boord van de Challenger bevinden zich voor het eerst zeven bemanningsleden, onder wie twee vrouwen. In ruimteveer, dat aan een reis van acht dagen is begonnen, bevindt zich een satelliet die processen moet bestuderen die het klimaat regelen. Tot de bagage behoort ook een naar beneden kijkende radar die zo sterk is dat hij oude rivierbeddingen kan registreren onder het eindeloze woestijnzand. De Challenger heeft ook een camera aan boord die met negatieven van 46 bij 23 cm uiterst scherpe foto's in stereo maakt zodat kartografen naderhand de land kaarten kunnen bijwerken. Een radicaler Labourparty Eei B (Van onze Haagse redactie) in te stemmen met de plannen van de DEN HAAG - Het kabinet zal zich „waarschijnlijk niet gevoelig lonen" voor regering de sociale uitkeringen verder het standpunt van de meerderheid in de Sociaal-Economische Raad (werkge- omlaag te brengen. ..We zullen dan de vers en werknemers) die zich gisteren uitsprak tegen een verlaging van de rekening bij de komende cao-onder ziekengelduitkeringen. Dat zei minister-president Lubbers vrijdag na het handelingen bij u op tafel leggen", zei wekelijkse kabinetsberaad. hij. De premier zei dat het kabinet ..einde- den bij een cao niet alleen afspraken loos gewikt en gewogen heeft". De maken over beloning, maar ook over jjat ss®:n ia<s politiek heeft op dit punt nu eenmaal bij ziekte geldende arbeidsvoorwaar- - heel andere opvattingen dan het be- den. De ziekengeldverzekering func- mumloon aanzienlijk gunstiger is ge- drijfsleven. dat zieke werknemers als tioneert dan ook met uitsluitend als da" ..actieven" wil blijven beschouwen werknemersverzekering, maar via door ligt het nettoloon an een moda- Lubbers zal zich er niet druk over herverzekering ook als werkgevers- J.® maken wanneer de sociale partners verzekering, aldus de SER-meeder- cent boven het netto-nunirttumloon onderling toch weer afspreken de zie- held i kengelduitkermgen tot 100 procent Vakbewegmg en werkgevers stonden aan te vullen. Zelfs in dat geval is het vrijdagmiddag wel lijnrecht tegen- volgens de premier de vraag of de over elkaar wat betreft de bevriezing verantwoordelijkheid daarvoor dan van de laagste inkomens en de kinder- ook niet bij de sociale partners thuis- bijslag. hoort. „Sinds 1980 is de wet die deze laagste Zowel vakbeweging als werkgevers inkomens moet aanpassen aan de zijn van mening dat ook het parle- lonen een dode létter geworden, om- ment een grote verantwoordelijkheid dat door het kabinet ieder jaar is op zich laadt door de ziektewetplan- ingegrepen", aldus CNV-bestuurder nen goed te keuren. Henk Molendijk. De werkgevers vin- De werkgevers zijn van mening, dat den dat de laagste inkomens en uitke- de ziektewetmaatregelen een zware ringen volgend jaar niet vterhoogd last leggen op de komende cao-onder- moeten worden handelingen. Vice-voorzitter Herman Bode van de Het kabinet wil het ziekengeld per l FNV waarschuwde de werkgevers niet januari terugbrengen tot 75 procent 1984 de koop krachtontwikkeling van het mini- Het Japanse vrachtschip 'Seishin Maru', dat geladen met plutonium ondenoeg is naar de Soiojet-Unie. (Advertentie) 13 oktober 1984 10.00-17.00 uur POSTZEGEL- TENTOONSTELLING t.g.v. dag van de postzegel 1984. Ontmoetingscentrum 'Dauwen- daele', Vrijlandstraat 51 (in het winkelcentrum Dauwendaele) te Middelburg. TOEGANG GRATIS. Organisatie: Int. Ver. Philatelica, afd. Middelburg. Van onze correspondent PARIJS - Het zal voor het herstel van de Unesco, de educatieve en culturele organisatie van de Verenigde Naties, van het grootste belang zijn dat er een periode van vrijwillige beperkingen komt. Dat zei vrijdagmiddag de Nederland- dat politisering de belangrijkste oor- se permanente vertegenwoordiger bij zaak is van de crisis binnen de Unes- de Unesco. Maarten Mourik. tijdens co. de vergadering van de uitvoerende De brieven van Londen en Den Haag raad van de organisatie. De raad zijn twee belangrijke elementen in vergadert tot 19 oktober in Parijs, wat kan worden gezien als een laatste formeel ter voorbereiding van de Al- poging om de Verenigde Staten bin- gemene Vergadering van volgend jaar nen de Unesco te houden, of in ieder in Sofia, maar alle besprekingen staan geval ertoe te bewegen de definitieve in het licht van de Amerikaanse drei- beslissing een jaar uit te stellen. Als ging aan het einde van dit jaar uit de Washington bij zijn besluit blijft, bete- Unesco te treden. kent dat een daling in de inkomsten De de Amerikanen zijn overigens niet van de Unesco met 25 procent en, de enigen die onvrede hebben met de volgens Mourik. ..een nog groter ver gang van zaken binnen de Unesco. In lies aan wetenschappelijke en intel- april van dit jaar stuurde de Britse lectuele inbreng", regering een brief aan de secretaris generaal van de organisatie, de Sena- De reactie van de Amerikaanse am- galees Mahtar Amadou M'Bow. Dat bassadrice Jean Gerard op de Neder- voorbeeld werd in juli gevolgd door landse tussenkomst was uitermate Nederland. Minister Deetman van on- positief. Gerard kondigde aan dat de derwijs en wetenschappen liet M'Bow Verenigde Staten volgende week con- schriftelijk weten dat ook Den Haag crete voorstellen zullen doen om de zijn positie tegenover de organisatie organisatie te reorganiseren. „Unes- zou herzien indien er geen hervormin- co zal zich moeten beperken tot zijn gen zouden worden doorgevoerd eigen zaken", zei ze. „We zullen het Deze brief van Deetman werd vrijdag- Nederlandse initiatief steunen, want middag in de uitvoerende raad behan- het is ook onze bedoeling niet om te deld. Mourik legde er de nadruk op breken, maar om te bouwen". van het loon en in 1986 naar 70 procent. Daarnaast zullen er over het ziekengeld sociale premies worden geheven. De maatregelen gaan volgens de grote meerderheid van de SER uit van een theoretisch onderscheid tussen zieke en niet-zieke werknemers als afzon derlijke categonêen. De maatschap pelijke werkelijkheid is echter dat de grote meerderheid van de werkne mers enkele dagen per jaar wegens ziekte verzuimt. Daarom is het van zelfsprekend dat werkgevers en bon- i.Advertentie) Met ingang van maandag 8 oktober 1984 is het PZC-kantoor te Goes bereikbaar via een nieuw telefoonnummer (Het oude nummer 16140 komt te vervallen). STOCKHOLM APi - ..Na een vrij- gezellensbestaan van honderd jaar heb ik een boel in te halen", aldus de 101-jarige Zweed Artur Jonsson vrijdag Hij doelde daarbij op zijn verloving met de 55-jange Ingrid Engdal De bejaarde paardenhandelaar uit Askersund heeft zich altijd goed kunnen redden, maar dit voorjaar begonnen de jaren te tellen. Hij plaatste een advertentie waarin werd gevraagd om een huishoud- I ster Een van de sollicitanten was Ingrid Op de verlovingsreceptie waren ook de vier volwassen kinde ren uit een eerder huwelijk van Ingrid aanwezig en jaar geleden kozen de Britse socialisten een nieuwe leider m de persoon ~-H van Neil Kinnock Hij werd de opvolger van de integere, intellectuele, maar weinig realistische' Michael Foot, onder wiens leiding Labour steeds verder naar links was afgeweken Van Kinnock werd ver wacht dat hij de partij nieuwe impul sen zou geven Onder zijn inspireren de leiding zou Labour met bijna voor spelbaar succes de handschoen weer opnemen tegen de Conservatieven van Margaret Thatcher. Zó althans dachten de meeste leden van Labour erover. Kinnock moest ook de binden de factor worden tussen de rivalise rende linker- en rechtervleugel. Die hooggespannen verwachtingen van een jaar geleden zijn niet uitgekomen Evenmin als zijn voorganger blijkt Kinnock in staat de partij op één spoor te zetten. Links en rechts vech ten als van ouds om de politieke macht in de partij In feite sleept de Bntse arbeiderspartij zich van de ene identiteitscrisis naar de andere. De latent aanwezige spanningen ontlaad den zich deze week op het jaarlijkse partijcongres in Blackpool, waar de sterke stroom van het radicale deel van Labour zich als een met te keren vloed over de congresgangers uit stortte. De linkervleugel voelde zich oppermachtig in Blackpool, hetgeen in moties en voorstellen en uiteinde lijk in de beslissingen tot uitdrukking kwam. Neil Kinnock, hoewel voortge komen uit de linkervleugel, moest heel wat van zijn radicale partijgan gers slikken. Een persoonlijk diepte punt was de nederlaag, die hij begin deze week leed over de herverkiezing van parlementsleden. Niet zozeer Kin- nocks nederlaag, maar veel meer de wijze waaop links-Labour het congres domineerde, wijst op een versnelde radicalisering van de Engelse arbei derspartij. De radicalisering binnen Labour is een niet-onlogische reactie op de politiek van Margaret Thatcher, die met haar Conservatieve partij nu al weer vijf jaar de dienst uitmaakt in Engeland. De vraag is of deze opstel ling politiek gewin zal opleveren voor de Britse arbeiderspartij Lang niet iedereen is daar van overtuigd. La bour beschouwt het conservatieve be wind van mevrouw Thatcher als een regelrechte ramp voor Engeland. Met name de hoog opgelopen werkloos heid en de afnemende zorg van de staat voor grote groepen maatschap pelijk verdrukten, stijft de Labourpar ty in haar opvatting dat mevrouw Thatcher een verderfelijke politiek voert. Tegelijkertijd kunnen de Engel se socialisten niet om het feit heen, dat de Conservatieven ruim een jaar geleden een overweldigende overwin ning behaalden bij de algemene ver kiezingen en dat de meerderheid van het Engelse volk nog steeds achter de premier staat. Zolang Labour een verdeeld huis is. waar de bewoners elkaar naar het politieke leven staan, zal de partij nimmer een vuist kunnen maken. Labour blijkt niet in staat een alternatief aan te dragen. Hoe radica ler de partij zich opstelt, hoe meer potentiële kiezers zich van haar af wenden. Sinds ruim drie jaar geleden een aantal gematigde socialisten La bour heeft verlaten en een nieuwe partij de Sociaal-Democratische Partij heeft opgericht, is er voor de gewone Labourleden en -kiezers een met-onaantrekkelijke mogelijkheid bij gekomen. Zolang de Conservatie ven wél een eenheid vormen en op cruciale momenten bereid en in staat zijn onderlinge geschillen binnenska mer te houden, maakt Labour weinig kans regeringspartij te worden. Dat de Labourpartij scherp stelling kiest tegen de politiek van me vrouw Thatcher is een duidelijke zaak. De denkwereld van de conserva tieven is niet die van de arbeidersklas se. Tegen de achtergrond van de huidige politieke situatie zullen wei nig Labourleden er moeite mee heb ben, dat het congres in Blackpool zich onvoorwaardelijk achter de marxisti sche leider van de nu alweer zeven maanden stakende mijnwerkers stelt Het feit echter dat Labour het geweld van de politie tegenover stakende mijnwerkers eenzijdig heeft veroor deeld de kwalijke rol van op rellen beluste stakers werd in Blackpool gemakshalve over het hoofd gezien is heel wat moeilijker te verteren Politie-optreden kwalificeren als gele galiseerd staatsgeweld en in één adem de stenen gooiende stakers betitelen als verdedigers van de democratie, gaat menig Engelsman, óók menig Labourlid te ver De 'ruk naar links' van Labour weerspiegelt zich ook in de opstelling van de partij over ont wapening De Engelse socialisten heb ben er nooit enige twijfel over laten bestaan dat zij hoogst ongelukkig zijn met de wapenwedloop tussen Oost en West. In Blackpool is Labour verder gegaan dan ooit: de partij is bereid alle kernwapens uit Engeland te ver wijderen als zij aan het bewind komt, zij wil de eigen kernmacht geheel afschaffen en tegelijk alle Amerikaan se kernwapens In Engeland, inclusief de vorig jaar geplaatste kruisraket ten, naar het land van herkomst te rugsturen. Nogmaals, op zich zijn het geen nieuwe geluiden uit de hoek van de radicale Labourleden. maar een maal als voorstel door het partijcon gres aangenomen, zoals thans het geval is. krijgen zij meer gewicht. In Blackpool heeft Labour enerzijds be vestigd dat ideologische geschilpun ten de partij blijven beheersen, ander zijds heeft dit congres een duidelijk geprofileerde arbeiderspartij laten zien, die marxistische trekjes ver toont. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1