coronation street een wonder van een tv-serie ONVERBIDDELIJKE TV-BESTSELLER veertien miljoen britten voor de buis PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PZC Eu V Ike maandag- en woensdagavond van lalf acht tot acht uur is ingeland, althans een foot deel daarvan, ge- loten. Dan wordt er weer en nieuwe aflevering litgezonden van de leest onverbiddelijke estseller die er ooit voor e tv is gemaakt: Coro- j ation Street. Zo'n aile- j ering trekt met gemak miljoen kijkers. Vrij- :1 iedere week bezetten twee uitgezonden epi- les van Coronation eet de eerste twee laatsen op de lijst van leest bekeken program- la's van die week. En lit voor een serie die al ||jna 24 jaar loopt! irveelt Coronation Street de itten dan nooit? Het enig iiste antwoord op deze vraag nee. De serie is een stukje Jritse volkscultuur. Corona ir onStreethóórt bij Engeland, p dezelfde manier als de Big tor cricket, het pond Ster- Qsh and chips, thee met lelk, en de oren van kroon- tins Charles. mlaafd liljoenen zijn letterlijk verslaafd unde gebeurtenissen in het straatje in Manchester. Waarom? Een steek- proef onder Engelse kennissen levert -231 Jntwoorden op als: „Er wordt goed upeeld. De karakters zijn zo levens ein. Het is spannend. Het gaat over ewone mensen en gewone gebeurte- issen". lidat laatste zo? Is Coronation Street de eerste plaats realistisch? Na- ■iirlijk niet. al was het alleen maar n-wege alle rampen die zich in deze Mat opstapelen. Zo zijn in de loop eiaren al zes verschillende vrouwen cor misdadigers of gekken gegijzeld unCj rreest. en zijn vijf babies onder chts ^terieuze omstandigheden verdwe en".: fcwelk ander onooglijk straatje vindt «i zoiets? Maar de tekstschrijvers [63 wel, om de boel een beetje aan tgang te houden. Net zoals ze in de der jaren talloze malen hoofdper- »nen hebben moeten laten verdwij- «n (auto-ongelukken zijn daarbij fa- oriet) omdat de acteur of actrice die «n speelde, overleed of gewoon geen in meer had. kar aan de andere kant: vergeleken w Amerikaanse series als Dallas of Dynasty is Coronation Street uiter ste realistisch, alledaags, sullig zou Sn bijna zeggen. De Amerikaanse fodukten immers draaien om ont ogen, moorden, branden, gek- vreemdgaan en vergelijkbare fJberanties. pronation Street is lang zo extreem Kt. De mensen die erin spelen zijn j*t allemaal of heel mooi of heel fecht of dan toch op z'n minst heel ft- Ze zijn herkenbaar, ze spreken ®Noordengels dialect, het zijn typi- üe vertegenwoordigers van de ar rende klasse. herleefd ^tijn ook overleefd, en hier raken vrijwel zeker een van de belang- Jfete redenen waarom Coronation ™tet in Engeland zo immens popu- is. De serie gaat eigenlijk over 101 Engeland dat niet meer bestaat, Sw waaraan velen goede herinne ren hebben, of menen te hebben. serie te maken over het leven in een achterafstraatje in een van de noor dengelse arbeidersbuurten, en be steedde vele maanden aan studie van dat onderwerp. Zo bezocht hij tal van pubs in Man chester, werkte zelfs een tijdje als barman, sprak met tientallen mensen in bussen en treinen, zwierf over markten en maakte reisjes naar de badplaats Blackpool, zoals het gemid delde noordengelse arbeidersgezin dat placht te doen. Met een uitge werkt plan meldde hij zich vervolgens bij de BBC. Daar had men weinig belangstelling (een beoordelingsfout waar de heren van de BBC nóg spijt van hebbeni, en dus ging Warren naar de commerciële omroep Granada Television, geves tigd in Manchester. Daar sloeg het idee aan. zij het dat Warren's oor spronkelijke werktitel. „Florizel Street", gauw veranderd werd omdat die straatnaam te veel aan een insec ticide deed denken. Zo werd „Coronation Street" geboren, en de eerste aflevering ging op vrijdag 9 december 1960 in de lucht. Enkele spelers die er toen bij waren, spelen nog mee (de VARA begint met de afleveringen die december 1983 in Engeland getoond werden). Ken Bar low, Albert Tatlock, Elsie Tanner en Annie Walker zal menigeen zich nog herinneren. Jean Alexander als Hilda en Bernard Youens als Stan Ogden in Coronation Street. en dan met alleen voor het privé-leven van de acteurs en actrices die de typetjes uitbeelden. Nee. ook de gebeurtenissen in Corona tion Street zelf zijn het onderwerp van menig artikel. Dat groeide medio vo rig jaar tot een hoogtepunt uit, toen in de serie Deirdre moest kiezen tussen haar man. de rechtschapen Ken, en haar vriend, de showbink en mooipra ter Mike. Kranten lieten psychiaters aan het woord, huwelijksadviesbureaus, com puters, Lieve Lita's en organiseerden zelfs opiniepeilingen, allemaal gecon centreerd rond de vraag: „Wat moet Deirdre doen?". Het was alsof het om echte mensen ging. en voor veel Brit ten was dat ook zo. staaltjes dagbladen Bij Granada Television hebben ze sterke staaltjes meegemaakt van het vermogen van het kijkende publiek om feit en fictie door elkaar te halen. Geloof het of niet, maar het aantal kijkers dat denkt dat Coronation Street letterlijk uit het leven gegre pen is, zou een flinke stad kunnen vullen. Voorbeelden zijn er te over. Toen Ena Sharpies werd ontslagen, kreeg ze honderden banen aangeboden. Ande re kijkers stuurden haar personeel- dige Als de serie zich echt in het Manches ter van vandaag zou afspelen, dan zouden werkloosheid, drugsversla ving onder jongeren, problemen van culturele minderheden en dergelijke figureren. Het winkeltje op de hoek zou allang in de concurrentiestrijd met een supermarkt ten onder zijn gegaan. Het textielfabriekje zou allang het slachtoffer van de recessie zijn ge weest, en in de Rovers Return zouden werkloze tieners de tijd doden met spelletjes Space Invaders. Niets van dit alles vinden we in Coronation Street, dat realisme van gisteren is, nostalgie. De inwoners van Coronation Street zijn over het algemeen fatsoenlijke lui. Ondanks al het gebekvecht, het geroddel en de hypocrisie zijn het stuk voor stuk goeie mensen, die een buurman in nood spontaan helpen. Een dergelijke gemeenschapszin is ook in het Engeland van vandaag schaars geworden. Ook het onder werp is nostalgie geworden dus. Deze theorie over Coronation Street Julie Goodyear speelt Bet Lynch in Coronation Street. als in de eerste plaats een verbeelding van de Good-Old-Days, wordt onder steund door gebeurtenissen halverwe ge de jaren '70. Toen was er een nieuwe producer aangetrokken, een bewogen man die zijn maatschappe lijk engagement ook in de serie kwijt moest. En dus verschenen er zwarte weeskin deren op het scherm, een -Zshandelde vrouw, vandalisme, een soldaat die uit Noord-Ierland terugkwam. De kijkcijfers kelderden om pas weer het oude niveau te bereiken toen de huidi ge producer, Bill Podmore, het be wind overnam en van Coronation Street weer het vertrouwde produkt maakte. studie De man die Coronation Street ver zon, heet Tony Warren. Hij bedacht in I960 dat het aardig zou zijn een Die zijn er inmiddels in Engeland niet meer allemaal bij. Elsie Tanner (zij wordt gespeeld door Patricia Phoenix), de wat verlopen schoon heid met het warme hart, is dit jaar na ruim 23 jaar Coronation Street gestopt. De redenen daarvoor hebben tientallen pagina's in de populaire Britse dagbladen gevuld. Net zoals de kranten vol hebben ge staan over het vertrek van Len Fair- clough. die vorig jaar uit de serie geschreven werd wegens contract breuk - hij had een boekje openge daan over wat er zich achter de scher men van Coronation Street allemaal afspeelt. De acteur Peter Adamson, die Len Fairclough speelde, was echter enige maanden daarvoor al onmogelijk ge worden nadat hij was beschuldigd van onzedelijke betasting van twee meisjes in een zwembad (we hebben het hier over het echte leven). Adam son werd daarvan vrijgesproken, maar hij kon niet meer in Coronation Street, waar seks, geweld en lelijke woorden taboe zijn. De Britse populaire kranten, immer als de kippen erbij als het erom gaat het lezende publiek naar de mond te schrijven, hebben een onblusbare be langstelling voor Coronation Street, henk dam sadvertenties die ze uit hun plaatselij ke kranten hadden geknipt. Als er een huis in Coronation Street leeg komt te staan, stromen de brieven toe van kijkers die vragen of ze die woning kunnen huren. Toen het barmeisje van Rovers Re turn wegging, informeerden tal van meisjes of zij dan misschien in aan merking zouden komen om... Er is de brief van een dame die glazenwasser Stan Ogden beleefd vroeg of hij mis schien haar ramen ook wilde doen, daar haar glazenwasser nooit kwam opdagen. Het maakt allemaal deel uit van het wonder van Coronation Street. Een niet minder groot wonder is dat deze zo door en door Engelse serie in de loop der jaren aan 18 landen ver kocht is, waaronder Finland, Sierra Leone, Griekenland en Thailand... Pat Phoenix als Elsie Tanner ilinks) en Veronica Doran als Motion Willis in de langlopende Engelse serie Coro nation Street van Granada Televi- AI bij het betreden van het Granada Television-complex in Manchester dringt de vergelijking met het Nederlandse omroepbe drijf zich onweerstaanbaar op. De parkeerruimte bevat dofgrijze reportagewagens die bij ons al geruime tijd zouden zijn bijgezet in een museum. En wie gewend is aan de van alle denkbare gemakken voorziene NOS-studio's wordt bij Granada even later onverbiddelijk teruggeworpen in de jaren '50. Niettemin bevindt men zich in het hart van 's werelds meest verkochte en langst lopende televisieserie. Het meest sprekende bewijs ligt dat ik een heel sterk gezinsleven een steenworp verderop. Een stil heo. Thuis ben ik gelukkig Ik ben straatje met gevelrijen waarachter echt dol op mijn collega's in Coro- geen mens huist. De aanblik van nation Street, maar ik houd hen dit openluchtdecorcentrum is al bewust buiten mijn privé-leven". meer dan twee decennia lang ver trouwd bij vele miljoenen televisie- Eileen Derbyshire zegt in al die kijkers in zo ongeveer alle delen jaren nooit echt naar een andere van de wereld. Toch draait alles in rol te hebben verlangd. „Helemaal Coronation Street om de mensen niet. Ik ben er gelukkig mee zoals die er wonen. Dat bonte gezel- het nu gaat. Ik heb plezier in het schap bestaat gewoon uit acteurs werk dat ook zoveel tijd opslokt en actrices, maar daarvan willen dat je nauwelijks tijd hebt om je te de meeste bewoners van het Ver- vervelen. Je moet gewoon een keu- enigd Koninkrijk absoluut niet ho- ze maken. Dit is de mijne en ik heb ren. Uit de nog altijd met postzak- er nog geen moment spijt van ken vol aangevoerde correspon- gehad Bovendien biedt dit werk dentie en ontmoetingen in levende een vrij grote mate van zekerheid lijve blijkt steeds weer dat de en dat is tegenwoordig toch erg Coronation Street-bewoners ook belangrijk", in hun leven buiten het televisie- A0+niIe scherm slechts m die ene rol wor- Ü61QIIS den gezien. Terwijl Eileen Derbyshire de knop richting privé-leven weer Producer BUI Podmore wil dat ook omdraait, wordt in een van de eigenlijk wel zo houden ..Het is in Granada-studio's gewerkt aan feite een compliment voor onze kersverse opnamen. De entourage werkwijze. Al vanaf het begin van is de befaamde pub Rovers Re de serie komen de gebeurtenissen turn. Je hoeft de werkzaamheden in de Street heel echt over. Men slechts enkele minuten te aan- erkent er zichzelf in. De illusie dat schouwen om iets meer te begrij- het allemaal realiteit is, willen we pen van het coronation Street- niet verstoren. Tijdens hun con- succes. De scènes aan de bar wor- tractperiode mogen de acteurs den pas dan definitief door de daarom uitsluitend voor ons camera's geregistreerd als elk de- werken. Het verschijnen in een taj| ;n orde is. Producer Podmore: ander stuk in het theater zou een tyye nemen uitsluitend genoegen eind kunnen maken aan dat mys- met het allerbeste. Als we dat niet terie. Wij waarschuwen de acteurs zouden doen was het gauw afgelo- er in het begin ook altijd voor dat pen met deze serie", ze na een tijdje heel sterk zullen worden vereenzelvigd met hun rol. Dat zelfde principe werd trouwens De praktijk heeft uitgewezen dat ook onverkort gehanteerd bij de het bij een beëindiging van het opnamen van de speciale afleve- contract vaak lang duurt voordat ring voor de VARA-televisie Daar- zij weer ander werk hebben. Het is m iaat Willem Ruis zich bijpraten' helemaal afhankelijk van hun per soonlijkheid of ze door die ver trouwde rol kunnen heen breken". bëgrip over de gebeurtenissen in de tien Eileen Derbyshire die al vanaf jaar dat de Nederlandse televisie- 1961 de rol van Emily Bishop kijkers de serie hebben moeten speelt, vindt het heel begrijpelijk ontberen. Podmore. „We hebben dat er zo'n verbondenheid met de heel prettig gewerkt met Willem, acteurs heerst. „We komen hier al Die man bezit een groot acteerta- meer dan twintig jaar twee maal lent en spreekt voortreffelijk En- per week bij de mensen binnen. Ik gels". verbaas mij er dan ook in het Coronation Street. Het succes lijkt geheel niet meer over dat men mij voorlopig onaantastbaar. De afle- op straat en in brieven aanspreekt vering waarin een trouwerij was te met Emily. Maar dat kan af en toe zien, werd gevolgd door achttien ook moeilijke situaties opleveren, miljoen Britten en dat betekende een hogere kijkdichtheid dan de Toen ik de serie weduwe werd BBC haalde met de huwelijksre- kreeg ik een heel ontroerende portage van prins Charles en Dia- brief van een vrouw die mij wilde na. Journalisten proberen er nog troosten. 'Lieve Emily, ik weet steeds op allerlei manieren vroeg- precies hoe je je nu voelt want ik tijdig achter te komen hoe het heb dat zelf ook allemaal doorge- verhaal in de serie zich ontwikkelt, maakt'. Tja, en hoe moet je daarop Nieuws over Coronation Street reageren? Ik vind dat soms heel haalt doorgaans de voorpagina's, moeilijk". Over de vraag hoe lang dat alle maal nog op deze wijze door kan „In zekere zin bepaalt Coronation gaan, behoeft Bill Podmore niet Street inderdaad mijn leven. Dat is meer na te denken: Voor eeuwig' onvermijdelijk als je er al zo lang zo intensief aan werkt. Toch lukt dick versteeg het mij heel aardig de knop om te Vanavond zaterdagbrengt draaien. Mijn vader zei altijd: pro- de Vara de pseudo-documentaire beer werk en privé zo strikt moge- over de toestand in Coronation lijk te scheiden. Ik breng dat ook street op het scherm De nieuwe consequent in de praktijk. Het serie begint maandag 8 oktober. gaat mij extra gemakkelijk af om-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 17