Zeeuwse Kruis in actie tegen geslachtsziekten Loodsen dreigen met acties over looneis 2uwtk*2?5 Staande hond in regen en wind TONEELZOTHEID 'je kunt jezelf er helemaal in geven' PZC/provincie UITBREIDING SPREEKUREN EN INFO LIJN PvdA-gewest afwachtend over affaire-Axel HELDERHEID OVER PRIVATISERING ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 VLISSINGEN De Vereniging de Nederlandse Loods (VNL) dreigt actie te voeren als op 1 januari 1985 geen bevredigend standpunt van minister Smit-Kroes op tafel ligt over de honorering van de loodsen. De loodsen, die normaal continu werken, zullen in dat geval alleen tussen 7.00 en 19.00 uur van maandag tot en met vrijdag dienst doen. De VNL wil ongeveer 35 procent loonsverhoging als waardering voor het dubbel onregelmatig dienst doen en de dienstbeschikkingstijd thuis. De algemene ledenvergadering van vrijdag in Rotterdam heeft hiertoe een motie aangenomen. In een tweede motie legden de lood- wijze waarop de privatisering wordt 'ast dat het beleid van Smit- voorbereid en het eventuele resultaat Kroes betreffende de positie voegdheid van de loodsen in het Tweede-Kamerdebat in oktober over de Uitgebreide Wal Radar Keten mo del moet staan voor de verdere afwik keling van andere verkeersbegelei- dende systemen. Voorzitter N. van Willigen van het distnet Scheldemond van de VNL stelt nadrukkelijk dat de zorg om de Collecte SINT ANNALAND - De collecte ten bate van het Prinses Beatrixfonds heeft in Sint-Annaland 1384.45 gulden opgebracht. voorop staat. ,.We willen snel duide lijkheid", Zei hij. De heer Van Willigs zei dat de minister onlangs heé toegegeven de advisering aan bood én vanaf de wal een zaak van d loodsen zou blijven. ,.Of ze zich hls aan houdt, moet blijken uit hetTw# de-Kamerdebat deze maand. Zo nis dan zullen er al eerder acties te wachten zijn dan 1 januari '85" De privatisering zou halverwege 198 beslag moeten krijgen. Goes lyceum wint atletiekdag VLISSINGEN— De Rijksscho lengemeenschap Scheldemond uit Vlissingen hield donderdag de jaarlijkse atletiekdag voor middelbare scholieren in de re gio Zeeland op de kunststof- baan Baskensburg. Er deden 360 scholieren mee. Het Goese lyceum werd evenals vorig jaar winnaar. De scholen gemeenschap Jansenius uit Hulst werd tweede. De overige uitslagen: 3. Christe lijk Lyceum voor Zeeland uit Goes. 4. Scheldemond uit Vlis singen. 5 RSG Professor Zee man uit Zierikzee. RENESSE Regen en wind bege- kwamen de honden in koppels van leidde vrijdag de laatste wedstrijden vier in het veld. Op de jagers werd bij in het wereldkampioenschap jagen de beoordeling niet gelet Bij de Hu- met de staande hond, dat dit jaar in bertuswedstrijd was het tegendeel het Renesse werd gehouden. Dat de laat- geval. Hond en jager traden als kop- ste dag van het kampioenschap, dat pel op en het resultaat van de hele in totaal drie dagen beslaat, zo door jachtpartij telde, en door nat was, betekende wel dat Het internationale gezelschap kon op alle kwaliteiten van de honden met dieren en al de hele afgelopen een beroep moest worden gedaan, week gehuisvest worden in motel De Alleen de hele goede neuzen ruiken Zeeuwse Stromen m Renesse. Omdat nog haarscherp na een poosje snuffe- het jachtseizoen nog niet geopend is len lussen nat bietenloof. en omdat de hondenwedstrijden slechts enkele slachtoffers vragen on- Van der dertien landen die zijn aange- der het W1id, kreeg het Nederlandse sloten bij de internationale federatie organisatiecomité toestemming om die de kampioenschappen mede orga- toch met de honden het veld in te niseert, kwamen tien landen in Renes- gaan De poeren in de omtrek maak- se uit Argentinié, Hongarije en Bul- ten tegen de kampioenschappen, die garije lieten het afweten De rest toch op hun terrein worden gehouden, kwam uit in twee categorieën. Engel- geen enkel bezwaar se en Continentale staande honden, uitslagen equipepnjzen: continenta- De Engelse honden. Pointers en Set- te honden Frankrijk. Engelse hon- ters. zijn van huis uit snel en kunnen den: 1 Spanje. Individueel continen- minder goed apporteren, hoewel dat tale honden. 1 Itahe. Engelse honden wel van ze verwacht werd tijdens het j Spanje Wereldkampioenschap kampioenschap continentale honden 1 Frankrijk. En- De continentale honden Duitse geise honden. 1 Spanje staande jachthonden, lang-, kort- en draadharig en Epagneuls Bretonnes. gen van de winnende honden: Brutus zijn ook gefokt op de eigenschap van de chisola uit Itahe. een Duitse het terugbrengen van het wild en draadharige staande jachthond die strijden daarom in een aparte catego- het individuele kampioenschap won ne. Voor de gewone klassementswed- Naast hem staat eigenaar Ernest Zac- strijden. de eerste en de derde dag, co Scherpenhuizen houdt vast aan sluiten Zeeuwse NS-stations iVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Staatssecretaris drs J. F. Scherpenhuizen van Verkeer en Waterstaat houdt vast aan de slui ting van vier Zeeuwse laad- en los plaatsen van de Nederlandse Spoor wegen. Het gaal om Goes, Kruinin- gen-Yerseke, Middelburg en Vlissin gen. Hij schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. Zoals gemeld in de PZC is de Tweede Kamercommissie voor Verkeer boos over het feit, dat de Kamer nog geen oordeel heeft kunnen vellen over de sluitingsplannen. De staatssecretaris heeft de Spoorwegen gevraagd een aantal goederenstations, los- en laad plaatsen te sluiten om de tekorten in het goederenvervoer per trein te ver kleinen. De staatssecretaris blijkt niet gevoe lig te zijn voor de gevolgen van de sluiting van de los- en laadplaatsen in Zeeland, waarop de Kamer van Koop handel voor Midden- en Noord-Zee land heeft gewezen. De Kamer vrees de onder meer belemmering van de groeikansen van een aantal bedrijven en benadrukte het zeehavenbelang van Vlissingen. Scherpenhuizen acht deze argumen ten .niet zwaarwegend genoeg" om van de plannen van de NS tot sluiting af te wijken. Dit gezien het feit dat de railverbinding met de zeehaven Vlis- singhen m het Sloehavengebied ge handhaafd blijft, aldus de bewinds man. De Nederlandse Spoorwegen willen de Zeeuwse laad- en losplaatsen per 2 juni 1985 of zo mogelijk eerder sluiten. informatielijn. Op een bandje wordt in het kort verteld wat de klachten zijn van de twee voornaamste ge slachtsziekten, te weten genorroe en syfilis. Om praktische redenen - het wordt anders een te lang verhaal - is de voorlichting beperkt tot deze twee aandoeningen. Tot nu toe was het kantoor van de dienst gevestigd in het gebouw van het Zeeuwse Kruis in Goes. Daar werd ook dagelijks tijdens werkdagen spreekuur gehouden. In het vervolg zijn de spreekuren in Goes op maan dag, woensdag en vrijdag van 09.00- 10 00 uur. Op dinsdag wordt in Ter- neuzen (gebouw dienst tbc-bestrij- dlng, Van Steenbergenlaan) spreek uur gehouden van 10.30-11.30 uur Op donderdag is het spreekuur in Vlissin gen (gebouw dienst tbc-bestrijding, Rozengracht) van 13.30-14.30 uur. Mensen kunnen zelf naar de spreeku ren komen of telefonisch contact op nemen. Ook is het mogelijk afspraken te maken. De dienst geslachtsziektenbestrijding is onderdeel van het Zeeuwse Kruis. Het rijk geeft een forse subsidie. Te korten worden gedekt uit de contribu ties van de Kruiswerkleden. Omdat het om een algehele Zeeuwse zaak gaat. horen de activiteiten eigenlijk te worden ondergebracht bij bijvoor beeld een districtsgezondheidsdienst. Directeur Den Boer zegt dat hierover gesprekken zullen worden gevoerd. Probleem is wel dat de pas opgerich te districtsgezondheidsdienst niet al le gemeenten in de provincie be strijkt. terwijl ook een adequaat ap paraat ontbreekt. Daarom taxeert Den Boer dat de dienst voorlopig aan het Kruiswerk aangehaakt blijft. Vlissingse organist in NCRV- radioprogramma VLISSINGEN - De 18-jarige Vlis- singse organist Jaco Simons is dins dag te beluisteren in het NCRV-radio- programma 'Muziek in vrije tijd'. Jaco Simons bespeelt het orgel van de Oostkerk in Middelburg. De organist brengt werken ten gehore van Bach, Homilius ne Boëly. De uitzending is te beluisteren via Hilversum 4 vanaf 18 15 uur. Bijeenkomst voor borstkankerpatienten in Vlissingen VLISSINGEN In het Zeeuws Radio- therapeutisch Instituut aan de Kou- dekerkseweg in Vlissingen wordt dinsdag 23 oktober een bijeenkomst gehouden voor borstkankerpatien ten. Het gaat niet om een open dag zoals gemeld in de PZC van woensdag 3 oktober maar om een bijeenkomst voor borstkankerpatienten uit de re gio Goes. Zij kunnen zich tot 16 oktober hiervoor opgeven. Het Zeeuws Radiotherapeutisch Instituut is overigens wel van plan binnenkort een open dag te organiseren die voor een wijder publiek toegankelijk is. De bijeenkomst voor de bortkankerpa- tienten begint om 14.00 uur. AXEL Het gewestelijk bestuur van de PvdA zal vooralsnog een afwachtende houding aannemen ten opzichte van de problemen, die deze week opnieuw zijn gerezen in de Axelse afdeling van de partij. Gewestelijk voorzitter J. Mijnsbergen vindt dat de controverse tussen een groep verontruste leden enerzijds en hel bestuur en de raadsfractie anderzijds 'in eerste instantie een zaak van de afdeling zelf is'. Mijnsbergen ziet op dit moment dan ook geen aanleiding te reageren op de brief van ex-voorzitter P Knape. Die werd afgelopen woensdag op de ledenvergadering 'gewipt en opgevolgd door G. van Goethem, tevens de secretaris van het gewestelijk bestuur. In zijn brief, waarvan een kopie ook is verstuurd aan het landelijk partijsecretariaat in Amsterdam, verwijt Knape de fractie en het bestuur een dictatoriaal optreden. Hij voelt zich op grove wijze van zijn voorzitterschap onthe ven. Bij het partijsecretariaat was zijn brief overigens nog niet in behandeling genomen. Gewestelijk voorzitter Mijnsbergen zegt dat zijn bestuur wel voeling met de Axelse afdeling zal houden. 'Wellicht kan dat wat makkelijker nu onze secretaris er voorzitter is geworden Tussen de afdeling en het gewest is daardoor een kleine afstand' Hij betreurt overigens wel de gang van zaken in de PvdA-Axel „Na de problemen begin dit jaar hadden we de indruk dat er in de afdeling rust was gekomen, maar deze week is er duidelijk weer olie op het vuur gegooid Haal nu de aktuele herfst- en wintermode '84-'85 in huis. Met Brei-Idee. Voor maar 2,95 te koop bij uw Zareska-winkelier (kijk in de Gouden Gids), supermarkt of kiosk. GOES De activiteiten van de dienst geslachtziektenbestrijding van de provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis ondergaan een flinke uitbreiding. De spreekuurmogelijkhe den nemen aanzienlijk toe. In plaats van alleen in Goes, komen er met ingang van 15 oktober 1984 ook spreekuren in Vlissingen en Terneuzen. Verder wordt een speciale informatielijn in het leven geroepen (01100-31032), via welke voorlichting gegeven wordt over de meest voorkomende sexueel overdraagbare aandoeningen. De telefonische bereikbaarheid van de dienst geslachtsziektenbestrijding ondergaat een verbetering. Er komt een rechtstreeks eigen nummer (01100-31310). Is er niemand present, dan geeft een antwoordapparaat aanwijzigingen. Algemeen directeur P. den Boer van Het Zeeuwse Kruis en sociaal-ver pleegkundige A. Betlem-Korrel van de dienst geslachtsziektenbestrijding, maken duidelijk dat de maatregelen genomen zijn om de dienst meer in gang te doen vinden onder de Zeeuw se bevolking. Volgens hen is er tot nog toe sprake van een grote onbekend heid Hoewel de cijfers voor Zeeland aangeven dat er minder sexueel over draagbare aandoeningen voorkomen dan elders in het land (de Randstad spant de kroon, met name als gevolg van andere leefpatronen), is er naar de mening van Den Boer en Betlem- Korrel zeker behoefte aan voorlich ting. bemiddeling en verwijzing (de voornaamste taken van de dienst). „Men weet niet waar men terecht kan in Zeeland", stelt mevrouw Betlem. "Op geslachtsziekten rust ook een enorm taboe, zeker onder ouderen. Bij de jongeren ligt het iets anders - die hebben er over het algemeen niet zo'n moeite mee. maar ouderen des te meer". De sociaal-verpleegkundige beklemtoont dat iedereen een ge slachtsziekte kan oplopen: „Sexueel overdraagbare aandoeningen lopen door alle lagen van de bevolking heen". Mevrouw Betlem-Korrel ver telt dat de dienst in 1983 totaal 133 positieve laboratoriumuitslagen regi streerde van Zeeuwen die besmet wa ren met gonorroe (118) en syfilis (15) Ze voegt er onmiddellijk aan toe dat deze cijfers zeker geen totaalbeeld geven van de werkelijke situatie m de provincie; ze zijn uiterst onvolledig. In dit verband is ook van belang dat veel mensen uit Zeeland zich voor een sexueel overdraagbare aandoening la ten behandelen in Rotterdam en Ber gen op Zoom. „Het is daar makkelij ker en kosteloos", betoogt de sociaal- verpleegkundige. Ze merkt erbij op dat ook in de Zeeuwse situatie even tuele drempels voor behandeling van geslachtsziekten weggenomen dienen te worden. Mevrouw Betlem legt er de nadruk op dat de mensen die zich tot de dienst geslachtsziekten wenden, vanzelfsprekend op anonimiteit kun nen rekenen. Dat is ook het geval met verwijzing en (kosteloze) behandeling. Verwijzing gebeurt vrijwel altijd naar de huidarts. De dienst geslachtsziek tenbestrijding behandelt met zélf. Formeel heet het dat de dienst van het Zeeuwse Kruis als taak heeft het tegengaan van de verspreiding van sexueel overdraagbare aandoenin gen. Dat kan op verschillende manie ren: door zorg te dragen dat mensen tijdig naar een arts gaan voor behan deling; door voorlichting te geven; door de bron van besmetting te ach terhalen en de contacten te waar schuwen. Directeur Den Boer en ver pleegkundige Betlem ervaren dat veel mensen niet weten wat de klach ten kunnen zijn en wanneer men besmet is. Vandaar onder meer de Een mens kan met veel eigenschappen geboren worden. Ook met 'toneelzotheid'. En als dat gebeurt, zal het toneelspelen altijd in het bloed blijven zitten en een grote hobby worden. Louis Oomens uit Hulst (67) is ervan overtuigd. Zelf was hij. zoals hij zegt, van jongsaf aan 'bezeten' van het toneel. Als jongeman zwalkte hij met een vriend over de straten van zijn toenmalige woonplaats Dongen om, waar er maar om werd gevraagd, iets op te voeren. Nu, na vijftig jaar op de planken te hebben gestaan, stopt hij. „Veel spelers kunnen niet ophouden", zegt hij. „Maar voor mij hoeft het niet meer". Ruiterlijk geeft hij toe dat het af- steeds worden regelmatig opvoerin- scheid van zijn vereniging Camere gen gegeven, van Rethorica 'De Transfiguratie' in Hulst hem zwaar zal vallen. „Ik Tn de loop der jaren heeft Louis zal het zeker missen. Maar op een Iheel wat meegemaakt op de plan- gegeven moment moet je zeggen: ken. Nooit echter vervelende din- zover en niet meer. Het valt altijd gen, benadrukt hij. Maar een scène tegen afscheid te nemen van iets" uit 'De Vrek' die hij zelf speelde. Hij kan het weten. Enkele jaren staat hem nog helder voor ogen. Hij terug moest hij nog afstand doen zat op een bed (voor het gemak van zijn baan als receptionist in het vervaardigd uit een stretcher) ziekenhuis. Overigens blijft de heer waar een geldkist onder was gezet. Oomens wel fiscaal (penningmees ter) van De Transfiguratie. Zodoen de blijft de band met de toneelgroep bestaan. Een halve eeuw toneel, Louis denkt er met plezier aan terug. De eerste optredens in Dongen. „Het trok me erg aan voor een zaal te spelen", vertelt hij. „De mensen een genoeg lijke avond te geven. En dat vind ik nog steeds". Tijdens de oorlog kwam het spel van de Dongense vereniging 'Door Eendracht Voor uit' stil te liggen. De Duitse bezet ters censureerden de stukken die gespeeld werden en dat beviel de leden van de vereniging geenszins. Pas na de bevrijding-werd de draad weer-opgepakt. In 1946 belandde Louis in Hulst. Hij trouwde en vestigde zich daar 'voor goed'. Hoewel hij aanvankelijk het toneel het toneel had gelaten, bleef zijn acteursbloed kriebelen. Toen hij een affiche zag van de toneel groep de Sint-Jozefgezellen, besloot hij zich aan te melden. Vrij kort na zijn aankomst daar ontstond tussen twee andere leden onenigheid over een bepaalde rol. hetgeen resulteer de in een nieuwe vereniging van Louis Lockefeer: Het Zeeuws- Vlaams toneel In totaal speelde Louis er vijf jaar lang mee. in met name streekstukken Een genre dat hem beter bevalt dan 'modern to neel'. „Daar kun je jezelf helemaal in geven", is zijn overtuiging. Se rieuzer werk. waar het accent op teksten valt. ligt hem minder. Ook bij het Zeeuws-Vlaams toneel ont stond heibel. Dit keer over een toneelstuk van Lockefeer, dat han delde over de watersnoodramp. Na een breuk besloot Louis, samen met anderen, een fusie aan te gaan met de Sint-Jozefgezellen. De aloude Transfiguratie, een toneelkamer uit 1437. werd heropgericht en be noemd tot 'hoofdkamer' van Zee land. Dat was in 1953. Dit gezel schap houdt langer stand Nog Louis Oomens. Al snel bemerkte Louis dat zijn bed niet al te stabiel op het toneel was geplaatst. Langzaam voelde hij zich wegschuiven tot uiteindelijk de stretcher dubbelklapte en Louis met de benen in de lucht in zijn onderbroek werd gezet. Zijn pan toffels vlogen de lucht in. Tot grott hilariteit van het publiek. Ook zijn medespeler, die op dat moment hel toneel betrad, kon zijn lachen niet bedwingen. Een ander voorval speelde De Transfiguratie nam deel aan de halve finale van een VARA-toneel- wedstrijd, die voor een televisiepro gramma werd opgenomen. Louis speelde een gedesillusioneerde man. die zijn liefde richtte op eer. etalagepop. Toen hij op een gege ven moment op zijn knieën viel voor een Mariabeeld met het verzoek de pop tot leven te brengen, begon de 1de r etalagepop te bewegen. Langzaam kapseisde het gevaarte van het to neel af, waarbij de ledematen en he: hoofd eraf rolden. „Zulke dingen" vertelt Louis, „blijven je bij". Toneelspelen, maakte de Hulste naar duidelijk, moet in de speler zitten. „Je kunt zo over iemand zeggen: dat wordt iets of dat wordt niets". De grootste fout van een speler is nabootsen, zegt hij, „Je moet op je eigen manier je helemaal geven. Dan kom je er steeds beter in ,oer te zitten". Oomens stelt dat hij de Kaai repetities daarom altijd serieus neemt, ook al is het een vorm ontspanning. Hij zegt zijn persoon lijke ontwikkeling voor een belang rijk deel aan het toneel te danken te hebben. „Je wordt woordenrijk, leert zaken onthouden, je een hou ding te geven in alle situaties. Op een feestje heb ik altijd mijn ant woord klaar En dat hebben ze allemaal". Louis zal nog in één stuk meespe len van De Transfiguratie, 'Over twaalf dagen tegen midder nacht'. Zijn rol is die van een oude man, voor wie het leven weinig zin meer heeft. Wanneer hij hoort dat hij nog maar twaalf dagen te leven heeft, verandert de man volkomen. Hij neemt het ervan. Wanneer Louis erover vertelt, leeft hij op. Neemt onmiddellijk de rol aan van de oude man. die alles uit dit twaalf dagen wil halen. „Ach, je kent het wel", zegt hij. Na deze rol. zal hij zich alleen nog maar als penningmeester met de toneel groep bemoeien. Al zal zijn betrok kenheid blijven. Zijn officiële al scheid is vandaag, zaterdag in 'I Houtenkwartier in Hulst. De bij eenkomst begint om 20.00 uur Daarna wordt het voor hem groten deels praten over toneel. Want dal doet hij graag. „Het is net als mei een duivenmelker. Die praat ook maar alleen over duiven". Rene Groeneveli ede Ge vai Y0 )I1D ifko !dt r tol Wal na en in M bi I ,:n hij' Louis -Oomens wordt geschminkt als Reynaert de Vos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 10