PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT )uizenden Vietnam anderen naar VS Lubbers: salaris minister mag niet extra omhoog Onenigheid over 32-urige werkweek 01100-31800 Tortensia teistert Noord-Spanje EVANGENEN KOMEN VRIJ Bommen in Lyon If ™s, FNV-ACTIE TEGEN VERLAGING UITKERINGEN Regenachtig leel bewolking en perioden met re en. Een middagtemperatuur van 14 raden. Een harde, mogelijk storm- chtigenoordoosten later noorden stad ie jaargang no. 235 jdag 5 oktober 1984 Met ingang van maandag 8 oktober 1984 is het PZC-kantoor te Goes bereikbaar via een nieuw telefoonnummer 16140 komt te vervallen). (Van ome correspondent - Een zeer zware storm heeft gisteren de dkust van Spanje geteisterd en een spoor van ielingen achtergelatn. Zeker drie mensen kwamen :tnoodweer - met windsnelheden van 140 km per uur leer- om het leven, terwijl tientallen mensen ernstig opliepen. lersoonlijke ongelukken bleven nog beperkt omdat al woensdagavond vergaande veiligheidsmaatregelen ge troffen waren, toen het restant van de tropische cycloon Hortensia plotseling overging in een zich snel verdiepende depressie De materiele schade is echter groot. Gisteravond lag het centrum van de storm in de buurt van San Sebastian. Meteorologen verwachten dat de storm in noordoostelijke richting zal ombuigen en in de loop van vandaag naar Noord-Frankrijk zal trekken. N, RNEVE (UPI) - Washington en Hanoi zijn het donderdag in auspiciën van het Hoge Commissa- ir jnève eens geworden over de overbrenging van duizenden vwenlgde NatiesU°hteUngen dC nerikaans-Vietnamese kinderen van Vietnam naar de Ver- De vs hebben Vietnam voorgesteld I de Staten de kinderen van Amerikaanse mili- tairen en hun moeders en de politieke jtwee landen bereikten ook een Le Mai bij de sluiting van de onder- gevangenen met hun naaste familie- rlopig akkoord over de vrijlating handelingsronde in het hoofdkantoor leden, bij elkaar 40.000 mensen, in de tienduizend politieke gevange- van het Hoge Commissariaat voor de twee komende jaren te laten vertrek- die in Vietnamese „heropvoe- Vluchtelingen van de Verenigde Na- ken, aldus Funseth. skampen" zitten. Bijzonderheden ties. De meeste Vietnamese politieke jffende de overbrenging zullen op gevangenen zitten vast wegens hun Ceaucescu bekortDe Roemeen- uiog onbekende plaats en tijdstip samenwerking met de Amerikanen en se staatsl en partijleider, Nicolae r worden besproken. de vorige Saigon-regering. Ceaucescu, heeft zijn bezoek van half iam is bereid de gevangenen op Deze mensen waren onze bondgeno- oktober aan de Bondsrepubliek voeten te stellen maar de VS ten en >i0mdat zij nu al zolang in de Duitsland tot twee dagen bekort om hen dan allemaal opnemen, gevangenis hebben gezeten vinden met het oog op het komende partij- de Vietnamese afgevaardigde wy dat het tijd is dat zij vrij komen", congres zo snel mogelijk in Roemenië zo zei Robert Funseth, de Amerikaan- terug te zijn, aldus diplomaten. irkeursrccht tv Minister se afgevaardige bij de onderhandelin- Het bezoek moet op 15 oktober begin gen. Deze zijn georganiseerd onder nen. iikman van WVC zal voor 1 decem- een lijst van programma's en lementen opstellen waarvan bij ending via de televisie de omroe- voorrang hebben boven exploi- en van abonnee-tv. Op het minis- e vond gisteren overleg plaats over WA SHING TON DP A zogenaamde voorkeursrechten uPIi - De Amerikaanse de omroepen. Aan het overleg regering heeft donder en behalve vertegenwoordigers dag half miljoen ambte- de omroep, ook bedrijven deel die naren naar huis ge- mnning hebben gekregen om als stuurd. De overheid oitant van abonnee-tv op te tre- heeft technisch geen geld meer voor het uit- ^iiro gramma's van nationale en in- betalen van salarissen itlonale allure, die van belang omdat de Senaat een De heer Meester wordt in de gereedstaande ambulance gebracht door twee ziekenbroeders. DEN HAAG (ANP) - De 49-jarige tuinder J. Meester uit ministerie van Landbpuw overeenstemming bereikt Andijk heeft donderdag na 106 dagen zijn honger sta- over een baan voor Meester bij de proeftuin van het king beëindigd. De tuinder bivakkeerde de afgelopen ministerie in Wieringerwerf weken in een op het Binnenhof in Den Haag. Meester begon zijn hongerstaking na een voor hem Volgens de zaakwaarnemer van Meester is er met het onbevredigend verlopen ruilverkavelingsprocedure. De formule van Huyghebaert Dh Half miljoen ambtenaren naar huis DE VRIES TEVREDEN MET UITLEG voor het op 1 oktober van landbouw en volks- begonnen begrotings- gezondheid, jaar niet tijdig heeft be handeld. Essentiele onderdelen van het regeringsappa- Een groot deel van de raat, zoals de belang- naar huis gestuurde rijkste afdelingen van ambtenaren is iverk- het ministerie van de- zaam bij regeringsin- fensie, kunnen normaal stellingen in Washing- functioneren dank zij voor het hele Nederlandse pu- aantal deelbegrotingen ton, zoals de ministeries speciale regelingen. c, zouden het eerst door de omroe- moeten worden uitgezonden. (Advertentie) ZEEUWSE COMPUTER- EN DETAILHANDELS- Delta-College Middelburg Merwedestraat 1 Volg de bewegwijzering. Gratis entree U®sdag 3 okt '|»2\3300UiTurr Van onze Haagse redactiei DEN HAAG - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) heeft donderdag tegengesproken dat de koopkracht van ministers volgend jaar sterker stijgt dan die van ambtenaren. Mocht dat toch het geval zijn, dan vindt minister-president Lubbers dat een correctie moet worden uitgevoerd. Ministers en ambtenaren moeten volgens de premier gelijk behandeld worden. Voor de ambtenaren is volgend jaar niet meer dan een koopkrach- thandhaving voorzien. inkomen van ambtenaren en werkne- Een evenement dat u niet mag missen. Een bron van informaties op 2000 m2. Tentoonstellingpaviljoen over computers, detailhan del, dienstverlening, etc, etc. Het dagblad Trouw publiceerde don derdag berekeningen van het ministe rie van binnenlandse zaken, waaruit blijkt dat de koopkracht van de mi nisters volgend jaar met 2.3 procent zal stijgen, rond 3000 gulden, omdat hun salarissen bruto met 9000 gulden stijgen tot een jaarinkomen van 184.000 gulden. Hun netto-inkomen stijgt met 3.8 procent, meer dan het mvLeontien Ceulemans waagt op het pad van de show- I wereld: ze presenteert zes afle- veringen voor de NCRV (PAGINA 2) Minima Daling van de koopkracht van de meerjarige echte minima is nauwelijks te voorkomen, meent minister Rudtng. (PAGINA 3) Slankmaker Het broodwisseldieet is geen slankmaker en kan zelfs ge vaarlijk zijn voor de gezond heid. (PAGINA 3) J\Bouw De overheid sluit de ogen voor de matige kwaliteit van de nieuwbouw, menen de aanne mers. (PAGINA 5) Olie Het olieverbruik neemt toe maar het overschot is nog steeds niet weggewerkt. (PAGINA 7) Alledaags Dam-43 in Middelburg toont werk van Marcel Brood- thaers: het alledaagse tot kunst verklaard. u foT er3 in het bedrijfsleven. Opheldering Op deze berekeningen kwam donder dag meteen een reactie van CDA- fractieleider De Vries, die premier Lubbers om opheldering vroeg. Een verhoging van de koopkracht van LYON (AFP) - Bij een bomaan slag voor het paleis van justi tie in Lyon hebben donder dagochtend twee mensen ver wondingen opgelopen. Ze werden in een ziekenhuis op genomen. In Lyon ontploften in de nacht van woensdag op donderdag in totaal zeven bommen. Twee of drie andere explosieven konden onschadelijk worden gemaakt. Geen enkele organisatie heeft tot dusver de verantwoorde lijkheid voor de aanslagen op geëist, maar de verdenking gaat uit naar Corsicaanse na tionalisten. In Lyon staan mo menteel acht aanhangers van Corsicaanse onafhankelijk heid terecht. Een nachtelijke toeschouwer bij de ravage die in een restau rant bij het paleis van justitie in Lyon werd aangericht ministers noemde De Vries „onduld baar". Enkele uren later slikte de CDA- ffactieleider dat alweer in, nadat mi nister Rietkerk (binnenlandse zaken) had verklaard dat ministers geen spe ciale behandeling krijgen in vergelij king met topambtenaren. Wel maakte Rietkerk duidelijk dat beide groepen er ongeveer een half procent op voor uit zullen gaan. Ook premier Lubbers verklaarde vervolgens dat een uitzon deringspositie voor bewindslieden niet in de bedoeling ligt. De CDA-leider vindt daarom geen reden meer aanwezig om dit punt volgende week bij de algemene be schouwingen aan de orde te stellen. Volgens de in Trouw gepubliceerde berekeningen ontstaat de salarisstij ging van de ministers in 1985 doordat hun vakantiegeld niet langer wordt afgetopt, zodat zij bruto 4000 gulden meer ontvangen. Voorts moeten zij, evenals dc ambtenaren, hun AOW- premie zelf gaan betalen, maar daar staat zoveel compensatie tegenover dat de ministers er enkele tientallen guldens aan overhouden. Ten slotte profiteren zij van de ver lichting van sociale lasten en belas tingen. zelfs indien zij een partner hebben die ook een inkomen heeft. 1 Manipulatie De PvdA-afdeling in Axel heeft haar voorzitter de laan uitge stuurd: alles wordt gemanipu leerd. (PAGINA 13) Vliegas De industrie benut de toepas singsmogelijkheden van vlieg as en andere kolenreststojfen nog te weinig. (PAGINA 17) Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Kunst, cultuur: 9 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 AMSTERDAM (ANP) - Het FNV-con- gres is donderdag geëindigd in ver deeldheid over de vraag of de werk week in 1990 32 uur moet bedragen. De ambtenarenbond AbvaKabo heeft donderdag duidelijk afstand geno men van het FN V-uitgangspunt om een 32-urige werkweek voor iedereen te bereiken in 1990. De grootste bond van de vakcentrale staat hiermee apart van de rest van de FNV-bonden, die - met de Industrie bond voorop - wel duidelijk op de 32 uur in 1990 willen aankoersen Alleen de journalistenbond NVJ vindt het tempo van de arbeidstijdverkorting voor de eigen achterban onhaalbaar. De ambtenarenbond ging er welis waar met grote moeite mee akkoord dat het streven erop gericht dient te blijven dat die 32-urige werkweek over zes jaar bereikt moet worden, maar de AbvaKabo tekende daarbij duidelijk aan dat wat de eigen sector betreft 36 uur echt het maximaal haalbare is. Verdere arbeidstijdver korting zou de koopkracht van de ambtenaren te sterk aantasten. De tekst van de slotresolutie over de beleidsnota Arbeid en Solidariteit, die op het congres is aangenomen, is wat betreft de aanpak van het korter werken zo afgezwakt, dat de FNV- bonden er in de praktijk alle kanten mee op kunnen in hun cao-beleid. Alle bij de FNV aangesloten bonden hebben donderdag ingestemd met het voeren van harde acties tegen de voorgenomen verlaging van de WAO- WW- en WWV-uitkeringen en het ziekengeld als het parlement met deze verlagingen instemt. Naast het „gezamenlijk verzet van werkenden en niet-werkenden" zal de FNV de eventuele gevolgen van de verlagin gen zoveel mogelijk via het CAO- beleid proberen ongedaan te maken, aldus een motie die unaniem werd aangenomen. De motie waarin op harde acties wordt aangedrongen, werd woensdag ingediend door de ambtenarenbond AbvaKabo. Het federatiebestuur heeft de motie uitgebreid met een beroep op het parlement om de kabi netsplannen te verwerpen. Als uit de algemene beschouwingen in de Twee de Kamer volgende week blijkt dat daarvan geen sprake is. moeten de FNV-bonden zo snel mogelijk in actie komen, zo betoogden AbvaKabo- voorzitters Van de Scheur en voe dingsbondvoorzitter Lubbi Het fede ratiebestuur van de FNV zal reeds op 15 oktober een nota aan de bonden presenteren waarin de actiestrategie is uitgestippeld. Het FNV-congres ging met uitzonde ring van de journalistenvakbond NVJ en de scheepvaartbond FWZ ook ak koord met een amendement van de Bouw- en Houtbond dat is bedoeld om de FNV zich voor de verkiezingen van 1986 politiek gezien duidelijker te laten profileren. De vakcentrale moet ten opzichte van de politieke partijen weliswaar een onafhankelijke positie blijven innemen, maar dat hoeft de FNV er nog niet van te weerhouden door een politieke slellingname te bevorderen dat het FNV-bcleid bij een volgend kabinet meer ingang vindt, aldus het congres. ,e Antwerpse havenwet houder Jan Huyghe baert heeft gisteren bij een spreekbeurt in Zeeland zen- ding bedreven voor onder linge afspraken tussen de Belgische en Nederlandse zeehavens aan de Westerschelde om de beeldvorming in de internationale scheepvaartwereld over de toegang naar en van zee via deze rivier te verbeteren. „Wij zijn ieder op eigen terrein wel steeds bezig om deze maritieme toegangsweg te roemen", zo hield Huyghebaert zijn toehoorders voor, „maar er wordt in de wereld toch nog steeds veel kwaad over de Westerschelde verteld." Om de concurrentie met andere Westeuro- pese havens aan te kunnen, ook in de toekomst, is het voor de zeehavens aan de Westerschelde van belang dat anderen niet de kans krijgen om be paalde eigenschappen van deze rivier in het nadeel uit te spelen. Kort geleden nog is er een kleine rel ont staan tussen Rotterdam en Antwer pen over een advertentie, waarin Rot terdam zich nu niet bepaald vleiend over enkele kwaliteiten van Belgische zeehavens had uitgelaten. Met veel gevoel voor diplomatie het de Ant werpse havenwethouder gisteren we ten dat de rimpels daarover in de onderlinge verhouding inmiddels zijn gladgestreken. Maar met evenveel be hendigheid deed hij een beroep op de andere havens langs de Westerschel de (Gent, Temeuzen en Vlissingen) om de toegang tot de scheepvaartweg toch vooral als een gezamenlijke zorg te zien en die ook naar buiten zo te verdedigen. Het mag hier best eens gezegd worden dat Huyghebaert op een zorgvuldig gekozen plaats (Vlissin gen) bekwaam een rechtstreeks ver band legde tussen gemeenschappelij ke belangen van de zeehavens aan de Westerschelde en het verschil van mening dat Nederland en België met elkaar hebben over de Antwerpse wensen tot een verdieping van de Westerschelde en de inhoud van de zogeheten 'ontwerp-waterverdragen' tussen beide landen. Tijdens minis- tersoverleg in Brussel m juli van dit jaar heeft Nederland toestemming tot verdergaande verdiepingen idus bag- gerwerkzaamheden) in de Wester schelde afhankelijk gesteld van de Belgische bereidheid om mee te werken aan de uitvoering van begin selafspraken over de levering van Maaswater aan Nederland en verbete ring van de kwaliteit van het water in de gezamenlijke afstromende rivieren. Als Nederland werkelijk verdere ver dieping van de Westerschelde blok keert en dit als chantagemiddel ge bruikt om de Belgen aan de 'ontwerp- waterverdragen' te binden voorziet Huyghebaert grote spanningen in de onderlinge relaties en 'zure concur rentie' tussen de zeehavens over en weer. Van Zeeland en de andere zee havens langs de Westerschelde ver wacht Antwerpen nu kennelijk dat zij 'Den Haag' ervan zullen weerhouden de huidige kwestie met Belgie op de spits te drijven. Het wordt slim ge speeld, dat zeker. Toch. hoe logisch en overtuigend het pleidooi van Huyghebaert ook klinkt, er zit een dubbele bodem in. Natuurlijk zijn ook de havens van Temeuzen en Vlissingen gebaat bij een verbetering van de bevaarbaar heid van de Westerschelde. En na tuurlijk is ook het imago van de toegangsroute naar deze Zeeuwse zee havens van betekenis voor de toe komst van de scheepvaartontwikke ling in beide havens. Maar het zuid westen van Nederland heeft eveneens belang bij de uitgangspunten die nu al weer tal van jaren geleden werden geformuleerd in de ontwerp-w^terver dragen, waarover langdurig tussen Nederland en België is onderhandeld en die nog steeds niet van kracht zijn geworden. In ruil voor bepaalde tege moetkomingen van Nederland aan België (destijds de aanleg van een Baalhoekkanaal en afsnijding van de Bocht van Bath in de Westerschelde) werden eisen gesteld met het oog op de hoeveelheid water en de kwaliteit van het water in grensoverschrijden de rivieren als de Maas en de Schelde. Nederland wilde afspraken over de hoeveelheid water die de Maas hier zou leveren ten behoeve van de drink watervoorziening (Biesbosch-project. ook van toekomstig belang voor Zee land». Nederland wilde ook dat de Belgen afdoende zuiveringsmaatrege len voor de Maas en de Schelde zouden nemen. Nu de Belgen in plaats van hun eerdere wensen een verdere verdieping van de Westerscheldetoe- gang voor Antwerpen willen, gaat Nederland van dezelfde voorwaarden als destijds uit. Intern leveren de door Nederland geformuleerde aanspraken in ruil voor medewerking aan een verdere verdieping van de Westerschelde bij de Belgen nogal wat problemen op. Dat is afgelopen zomer bij het overleg tussen de Nederlandse minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) en haar Belgische collegae van openbare werken en verkeerswezen duidelijk gebleken. Het was ook gisteren op nieuw te proeven uit de woorden van de Antwerpse havenwethouder. Bel gie vindt de Nederlandse eisen niet redelijk en financieel een te groot offer. Vandaar de pogingen om wat meer inschikkelijkheid bij Nederland te bereiken Huyghebaert had er in Vlissingen een vernuftige formule voor gevonden. Maar het is zaak die ook hier in Zeeland even goed na te rekenen. vdM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1