PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT jidustriebond FNV ml actie bundelen Akkoord over EG-begroting LUXE TABOE VOOR ISRAELI'S berbo &GEN KOOPKRA CHTBELEID KABINET Ramp met schip in Hamburg Vissselend bewolkt met buien, som- nige vergezeld van onweer. Matige tof vrij krachtige wind. Middagtem- leratuur omstreeks veertien graden. !7e jaargang no. 233 'loensdag 3 oktober 1984 Wie wint de Snuffel van de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC. Ga er eens rustig voor zitten Maak een zo origineel mogelijke tekst. Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand RUZALEM lUPIIRTRi - Het economische kernkabinet van de Israëlische Ie Mi rring heefl dinsdag besloten de import van vijflig luxe artikelen voor een i besparing zal opleveren v iode van zes maanden te verbieden wegens de verontrustende verminde- van de deviezenreserve. Om dezelfde reden zullen burgers die naar het ,n va 'enland willen voortaan nog maar voor 1.000 dollar aan vreemde valuta's daatlar men krijgen in plaats van het tot nu toe geldende maximum van 2.000 nister van handel Ariel Sharon verklaarde na afloop van het kabinetsbe raad dat het importverbod naar verwachting e ongeveer 350 miljoen dollar. Op de betrokken goederen die reeds naar Israel onderweg zijn of al bij de douanekantoren berusten zal een extra invoerheffing komen van 25 a veertig procent. Minister Sharon zet dat Israël bij zijn handelspartners begrip voor het importverbod zal proberen te wekken door erop te wijzen dat het tijdelijk is en dat de kritieke economische situatie van Israël geen andere keus liet. B°y*MSTERDAM (GPD/ANP) - De Industriebond FNV wil de komende weken met de andere W-bonden actieplannen ontwikkelen tegen het voornemen van het kabinet volgend jaar de jerknemers in het bedrijfsleven er twee procent in koopkracht op vooruit te laten gaan ten SDQoste van de uitkeringsgerechtigden. iaar md| Visser, voorzitter van de Industrie- teerde de industriebond dat het kabi- Het is volgens de Industriebond „dui- metmd FNV, betitelde dinsdag op het net „zijn eigen personeel de gordijnen delijk" dal de financiering van de rus IV-congres in Amsterdam het kabi- injaagt en arbeidstijdverkorting op de toekomstige arbeidstijdverkorting tsplan als „politieke perversie". verkeerde manier stimuleert ten kos- voor rekening van de bedrijven dient voc i Industriebond FNV zal eventueel te van de zwaksten in de samenle- te komen. De bond kan zich daarin iet a ar het stakingswapen grijpen als ving" „De ontkoppeling (van lonen gesteund weten door het federatiebe- an( dere middelen mislukken ook om en uitkeringen) wordt door het kabi- stuur van de centrale FNV. dde overheid aan de kant van de net zo ver doorgedreven dat volgend De vice-voorzitter van de vakcentrale, ikbeweging te krijgen in het streven jaar de werkenden in het bedrijfsleven Frans Drabbe, zei weliswaar te ver- ar een kortere werkweek. extra koopkracht (meer netto loon) wachten dat in de komende jaren een ;t kabinet is volgens de Industrie- voorgeschoteld krijgen door flink deel van de loonruimte zal moe- ind op het ogenblik volstrekt ver- mindering van de premies voor de ten worden ingezet voor het verkorten van de werkweek, „maar als je niet van al te pessimistische groeivoor- spellingen uitgaat, dan zal met de Ilil^erd bezig. Het zou. zoals Visser het sociale verzekeringen, die weer moge- einde. „als werkgever in goed over lijk wordt door kortingen op de uitke 1 ;met de organisaties van overheids- ringen van niet werkenden 'scc rsoneel een goed voorbeeld moeten *'j ven en door een belasting- en pre- d' iebeleid de verdere arbeidstijdver- leSi irting mogelijk moeten maken". )als eerder op de dag ook de waame- d^ lend voorzitter van de centrale FNV. iud(prman Bode had gedaan, consta- AMSTERDAM GPD bleek van een zakje met vriendelijkheden geroe De delegaties van de verf dat kennelijk voor pen terwijl de delegaties ambtenarenbond Abva- de minister-president van de vier bonden de Kabo, de onderwijsvak- bestemd was. Lubbers zaal uitliepen ,Als de bond Abop, de Vrouwen- arriveerde echter via architect van het af bond en de Voedings- een van de vele andere braakbeleid aan het bond hebben dinsdag- ingangen van het Rai- woord is, kunnen wij middag demonstratiej complex. Hij vertrok niet blijven zitten", zei de congreszaal van de evenmin via de hoofd- AbvaKabo-voorzitter Rai in Amsterdam veria- uitgang. Jaap van der Scheur tin ten. op het moment dat Lubbers trof het congres de hal i premier Lubbers een in een bepaald „on- De minister-president toespraak tot het FNV- vriendelijke" sfeer, zo- liet zich door de inciden- congres begon als waarnemend voor- Voor de ingang van het zitter Bode het om- gebouw ontstond korte schreef. Bode beschouw- tijd later een handge- de het echter als een meen toen een groep „verworvenheid van de jongeren die buiten al democratie" dat het uren had staan protes- congres de minister-pre- teren, probeerde binnen sident toch aan het te dringen. woord kon hebben. Eerder op de middag Meteen al aan het begin kan om de problemen te had de politie al een van van zijn toespraak wer- lijf te gaan. De crisis de betogers afgevoerd den naar Lubbers van- heeft al genoeg slachtof- omdat hij in het bezit achter uit de zaal on- fers gemaakt". Verstrengeling Minister Ruding zal uit vrees voor verstrengeling van belan gen de Boskalis-problemen niet ter sprake brengen in het overleg met zijn Argentijnse collega. (PAGINA 3) Premie Als de verlaging van het ziek- tegeld doorgaat, kan de zie kenfondspremie volgend jaar omlaag. (PAGINA 5) VOC-schepen Een duiker van de North Sea Archeaological Group wordt er van verdacht waardevolle voorwerpen uit verschillende VOC-schepen te hebben ont vreemd. (PAGINA 11) Kinderboeken De Goese kinderboekenjury wordt uitgebreid tot een pro vinciaal georganiseerde kin derjury. (PAGINA 13) Blamage Een 'Europese' uitschakeling door Vorwarts Frankfurt is een blamage, meent PSV-spe- ler Willy van de Kerkhof. (PAGINA 19) Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Varia: 9 Provincie: 11, 13, 15 en 17 Sport: 18 en 19 ten niet uit het lood slaan. Hij zei een sterke vakbeweging „broodno dig" te vinden. „U mag ons fel bekritiseren en u mag actie voeren voor uw doeleinden. Tegen el kaar als het moet. maar met elkaar waar het hele loonruimte aan de arbeidstijd verkorting opgaan". De FNV heeft de verkorting van de werkweek opgenomen in de beleids nota 'Arbeid en Solidariteit' die nu in het nog tot morgen voortdurende con gres aan de orde is In het ontwerp van de nota wordt ervan uitgegaan dat ln 1990 de werkweek moet zijn teruggebracht tot 32 uur. In het con gres bestaat daar echter enig verschil van mening over. De ambtenarenbond AbvaKabo, de grootste organisatie binnen de FNV, zou het graag wat kalmer aan doen. terug naar 36 uur en daarna bezien hoe en op welke termijn de verdere verkorting kan worden bereikt. Bij de opening van het driedaagse FNV-congres zei vice-voorzitter Bode dat het beleid van de regering leidt tot een „Amerikaans inkomcnsbceld waarbij de zwakkeren moeten bloe den zodat de sterken sterker kunnen worden Bode hekelde daarbij nog eens op felle wijze de presentatie in de Troonrede van de koopkracht van de minima als ..een stukje volksmislei ding. waarbij het. kabinet zich met valse argumenten in allerlei bochten moest wringen om de schande te bedekken". „Wat er aan groei is komt vooral ten goede aan de bedrijfsrendementen. De werkenden in de particuliere be drijven wordt een koopkrachtverbete ring beloofd van 2 procent, maar dan mogen ze met ziek worden. Wij verko pen ons zelfrespect niet voor zo'n schotel linzen, want uitkeringsgerech tigden, zieke werknemers en over heidspersoneel moeten daarvoor op draaien", aldus Bode. Dc kabinetsplannen zullen er volgens de vice-voorzitter van de FNV toe leiden dat er binnenkort 700.000 ge zinnen in Nederland zijn die tot de allerarmste kunnen worden gere kend. Hij deed een dringend beroep op de Tweede Kamer om er in ieder geval voor te zorgen dat er een blij vende regeling komt die deze groep voor verdere verarming behoedt. s 1 >ir v 'lr GRONINGEN (ANPi Samen met architect Piet Blom bekijkt koningin Beatrix de maquette van de academie voor beeldende kunsten Minerva. Het nieuwe gebouw van Minerva werd dinsdag door koningin Beatrix officieel geopend. GRONINGEN (ANP) - Een bezoek van koningin Beatrix aan de stad Groningen is dinsdag gepaard gegaan met het gooien van stenen, eieren en tomaten. De incidenten werden volgens de politie veroorzaakt door een groep van ongeveer vijftig demonstanten. Negen mensen werden gearresteerd wegens openlijke geweldpleging. De incidenten vonden plaats op het Zuiderdiep. bij het nieuwe gebouw van de Academie voor Beeldende Kunsten Minerva, dat dinsdagmiddag door de koningin is geopend. Volgens de politie werd naar de den werden veroorzaakt door een vorstin een ei geworpen, dat haar groep jongeren. De groep zou net miste Ook werd een brandend maandag pamfletten in de stad en rokende projectiel onder de auto hebben verspreid waarin werd op- van de koningin gegooid toen zij geroepen tijdens de opening van naar het academiegebouw liep. De het academiegebouw te proteste dader werd gearresteerd Niemand ren tegen het beleid dat het kabi- raakte gewond. De auto liep geen net voert ten aanzien van de socia- schade op. Ie minima. Ook toen de koningin eenmaal bin nen was bleef het buiten onrustig. In de nacht van maandag op dins- Ook bij het vertrek kwam het op- dag hadden onbekenden een beeld nieuw tot ongeregeldheden. De voor de nieuwe kunstacademie wegrijdende hofauto werd beko- oranje geverfd. De reinigingsdienst geld met stenen, eieren en tomaten, werd ingeschakeld om de aanwezi- waarop de politie nog enkele men- gen tijdens het bezoek van de ko- sen arresteerde. mngin niet verder in verlegenheid De politie zegt dat de moeilijkhe- te brengen. Advertentie GROTE SHOW VAN 20 GEBRUIKTE HONDA'S met extra garantie van 28 sept. tot 8 okt. 1984. Tot ziens Off. Honda-dealer voor Walcheren. Omroep-CAO Werkgevers en werknemers in de omroep hebben een nieuw principe-akkoord bereikt over de omroep-CAO voor 1984 en 1985. Daarin zijn duidelijker afspraken ge maakt over het werkgelegenheidsef fect van de arbeidstijdverkorting dan in het vorige akkoord, dat de Dien stenbonden FNV en CNV en de jour- nalistenbond NVJ een maand geleden van de hand wezen HAMBURG iDPA) Bij een aanvaring in de haven van Hamburg is dinsdagavond een schip met zestig mensen aan boord gezonken. Volgens een eerste opgave van de au toriteiten is één dode gebor gen en waren gisteravond 22 mensen gered. Onder hen be vonden zich verscheidene kin deren. Naar de overige passa giers en bemanningsleden werd gezocht. Het schip, dat gebruikt werd voor het ma ken van uitstapjes, kwam in aanvaring met een vracht boot, waarna het meteen zonk. ZEEUWSE COMPUTER- MARKT Delta-College Middelburg Merwedesiraal 1 Volg dc bewegwijzering. Gratis entree Advertentie) EN DETAILHANDELS- zateniag 6~ÖWl. 11-17.00 uur AMSTERDAM Met AbvaKabo-voorzitter Van der Scheur voorop verlieten een aantal delegaties de zaal in de Rai op het moment dat minister-president Lubbers de zaal toesprak. Een evenement dat u niet mag missen. Een bron van informaties op 2000 m\ Tentoonstellingpaviljoen over computers, detailhan del, dienstverlening, etc, etc. LUXEMBURG (GPD) - Na twaalf uur intensief onderhandelen zijn de be windslieden van buitenlandse zaken van de EG-landen dinsdag akkoord gegaan met twee aspecten van het ingewikkelde Gemeenschappelijke begrotingspakket: de bijkomende be groting voor 1984 en de ontwerpbe groting voor 1985. Het akkoord over de begroting 1985 werd als eerste bereikt en staatssecre taris Van Eekelen zei dat er toen enorme druk werd uitgeoefend op de Britten om ook het bijkomende bud get voor 1984 te aanvaarden „Ik heb nog nooit zoveel kanonnen op een enkele delegatie gericht gezien", zei hij. Na een onderbreking werden de be sprekingen hervat en sloten de Brit ten zich aan bij de overeenkomst het tekort in 1984 van een miljard ecu lEur. rekeneenheid van ongeveer een rijksdaalder) te dekken door een in tergouvernementeel akkoord waarbij de lidstaten voorschotten aan de Ge meenschap zouden verstrekken. De Britten maakten nog wel een voorbehoud. Het voorstel voor de bijkomende financiering voor 1984 zal slechts aan het Britse parlement worden voorgelegd wanneer een eindakkoord over de begrotingsdisci pline is bereikt en wanneer het Euro pese Parlement de blokkade van de 750 miljoen ecu restitutie aan Lon den. die voor 1983 was overeengeko men, opheft. De kwesties van de begrotingsdisci pline en van de verhoging van de eigen middelen van de Gemeenschap per 1 januari 1986 werden doorgescho ven naar de volgende ministerraad op 22 en 23 oktober Van Eekelen zei dat de ontwerpbegro ting 1985 binnen de één procent btw- afdraeht wordt gehouden Aan deze ontwerpbegroting wordt een verkla ring gehecht, waarin de raad zich ertoe verplicht tegen 1 oktober 1985 de nodige middelen te verschaffen ter dekking van de verwachte overschrij ding van de landbouwuitgaven en van de gevolgen van de Britse compensa tie Op de EG-topconferentie van Fontainebleau hebben de regerings leiders zich ertoe verplicht in 1985 de Britten een compensatie van één mil jard ecu toe te kennen op hun begro- tingsbijdrage voor 1984. Verwacht wordt dat de landbouwuit gaven volgend jaar 1.3 miljard ecu boven de begrotingscijfers zullen lig gen. Van Eekelen zei dat men hoopte dit bedrag nog te kunnen verminde ren Om de begroting '85 binnen de één-procentsgrens te houden mag ze de 26 miljard met overschrijden „Het pakket is losgewrikt. We heb ben wel degelijk een belangrijke stap gezel", zei staatssecretaris Van Eeke len. „Hel is bekend dat de EG pas besluiten neemt op het moment dat het echt nodig is en 5 oktober is de 'deadline' waarop de ontwerpbegro ting '85 aan het parlement moet wor den voorgelegd". De 'tijdelijke' afvalberging "pj I JL-/Haagse politieke bedrijf 1 onderschrijft deze klassieke waarheid keer op keer niets is blijvender dan een tijdelij ke maatregel Tijdelijke belastinghef fingen. afgesproken voor één enkel jaar. krijgen doorgaans een stilzwij gende verlenging om vervolgens nooit meer ongedaan te worden gemaakt. Hetzelfde zal - met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid - gebeu ren met de plannen van het kabinet tot aanleg van een 'tijdelijke' centrale opslagplaats voor laag-, middel- en hoog-radioactief afval Deze week kwam minister Winsemius (milieube heer) met voorstellen voor een derge lijk project in de Tweede Kamer. Een bijzondere commissie moet binnen een jaar drie mogelijke vestigings plaatsen voor zo'n bovengrondse nu cleaire afvalopslag uitzoeken opdat het kabinet de definitieve lokatie daarna kan aanwijzen. Voorlopig gaat minister Winsemius ervan uit dat zo'n opslag in waterbassins of containers op een terrein van zo'n 20 hectares groot toch wel tientallen jaren 'mee' moet. In die tussentijd kan dan wor den onderzocht of zeer langdurige opslag van het radio-actief afval in bijvoorbeeld ondergrondse zoutlagen tot de mogelijkheden van de verdere toekomst behoort, In zijn overleg met- de milieuspecialisten uit de Kamer kon de minister vaststellen dat een meerderheid deze kabinetsplannen steunt. En daarmee lijkt de besluit vorming over de vraag of Nederland moet overgaan tot uitbreiding van het aantal kerncentrales een flink stuk in de richting van het antwoord 'ja' opgeschoven. De aarzelingen, bezwaren en be denkingen rond de vergroting van het opgesteld vermogen aan elek triciteitsopwekking met de bouw van méér kerncentrales zijn de laatste jaren politiek beheerst door het vraagstuk van de opslag van radio actief afval. Zolang daarvoor geen afdoende oplossing in het vooruit zicht was diende Nederland geen nieuwe kerncentrales bij te bouwen, was in brede knng de argumentatie Moeilijkheden met de berging van het kemsplijtings-afval uit de bestaande kerncentrales van Borssele en Dode- waard dreigden er ook al toen de exploitanten van deze centrales nieu we contracten moesten afsluiten met de zogeheten opwerkingsfabrieken in Frankrijk en Engeland. In die con tracten (onder meer dat van de NV PZEM met het Franse bedrijf van Cogéma) moest namelijk de bepaling worden geaccepteerd dat in de jaren '90 kemsplijtingsafval van in op dracht van Nederlandse bedrijven op gewerkt materiaal naar de afzenders kan worden teruggestuurd. Een aan tal jaren geleden is veel te doen geweest over deze nieuwe contracten. Een oplossing voor een dergelijke opslag was er met. Zeker geen blijven de. maar eigenlijk ook geen tijdelijke. Nu het kabinet voldoende voor standers blijkt te kunnen vinden voor een opslagmethode, waarvan in het midden wordt gelaten hoe tijde lijk die wel zal zijn. is tegelijk een route uitgezet om het hoofdbezwaar tegen de uitbreiding van kernenergie in Nederland te omzeilen. Want bo vengrondse opslag van radio-actief afval van alle mogelijke soorten (laag-, middel- en hoog-, afkomstig dus uit ziekenhuizen, laboratoria, onderzoek centra èn kerncentrales) op een cen trale plaats is niet alleen van belang voor opvang van de huidige 'afval-pro- duktie'. Er worden ook mogelijkheden mee geopend voor verwerking van gro tere hoeveelheden op een redelijk lan ge termijn. En daarmee is dan, bij vol doende steun in de Kamer, een wezen lijke kloof in de discussie van de laat ste jaren over de uitbreiding van kern energie in Nederland overbrugd Langs deze procedure naar een - voor zover valt te overzien - even tijdelijke als blijvende oplossing voor de berging van het radio-actief afval heeft het ka binet stap voor stap bezwaren tegen de bouw van nieuwe kerncentrales on dervangen. Politiek komt het er nu alleen nog op aan dat het CDA in deze kwes tie door de bocht gaat En ook daar voor lijkt een beproefde methode van toepassing. Nu al weer enkele maan den lang brengen economische specia listen uit de kamerfractie van de chris ten-democraten met verve naar voren dat er meer kerncentrales moeten ko men En zodra ze dat hebben gedaan krijgen ze van de fractievoorzitter op hun kop dat 'ze vóór hun beurt hebben gesproken De fractie zelfheeft name lijk nog mets beslist. In augustus was dat spelletje aan de gang, deze week herhaalde het zich. Kernenergie-voor stander Lansink voorspelt waar het binnen de CDA-fractie naar toe gaat. Fractievoorzitter De Vries wordt kwaad en zegt dat 'Lansink gewoon zijn mond moet houden' Het proces van de politieke ommezwaai tekent zich met alle bijbehorende franje af. Tenslotte is het met niks als je in zo korte tijd van een hard lijkend punt in het verkiezingsprogramma over een netelige zaak als deze moet afwijken. In zo'n geval is dus niets tijdelijker dan wat zo blijvend leek. vdM. BONN' (DPA) - Heinrich Böll, volgens de Franse ambassadeur in West- Duitsland „samen met Günther Grass bij ons de bekendste levende Duitse schrijver", is maandag be noemd tot commandeur in de Franse „Ordre des Arts et des Lettres".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1