eagan en Gromyko lijyen in contact Doden bij rellen Manilla NTENSE GEDACHTENWISSELING ra \NEEKEND Saneren goederenvervoer ,ru!, per spoor kost 800 banen J Lagere gasprijs tuinders betaald uit meevallers £"er Again Roosendaal ev Agam Roosendaal few Agam Roosendaal van de NV PZEM Kans op buien Eerst nog zonnig en een zioakke zuidoosten wind In de vroege ochtend enkele mis tbanken. Vanmiddag meer bewol king en kans op buien met onweer Maximum temperatuur 18 graden. EN HAAG (ANP) - Morgenochtend vroeg ondag, 30 september) eindigt in ons land de mertijd. In de nacht van vandaag op \orgen (zondag) wordt de klok om 03.00 fideel een uur teruggezet, etzelfde geldt voor alle Nederland omrin- mde EEG-landen. uitgezonderd Groot-Brit- innie en Ierland. Daar loopt de zomertijd as df op 28 oktober. De afwijkende eindda- im, waaraan de twee landen blijven vast- ouden, is de enige oneffenheid in de Europe- zomertijd. Verder zitten wat dat betreft alle EG-landen op één lijn. Ook in 1985 zal de zomertijdregeling in Groot- Brittannie en Ierland weer gedeeltelijk afwij ken van de rest van de EEGdaar eindigt de zomertijd op zondag 27 oktober. De datum van ingang is wel gelijk aan die in de andere EEG-landen. Geweld De invoering van de autokeuring dreigt te worden vertraagd De controle op de naleving van de keuring zal de politie zeer zwaar belasten. PAGINA 2 Bietenoogst Geweld in het gezin en het Kind van de rekening. Hulpeloosheid bij de slachtoffertjes en onmacht bij De bietenoogst heeft een achter- de hulpverleners stand van tivee weken opgelopen PAGINA 25 door overvloedige regenval De op brengstverwachtingen zijn hoog- Paradijs gespannen. Achter de Brandenburger Tor gaat dertig jaar DDR schuil, de Oostduitse variant op het ver schijnsel 'arbeidersparadijs'. Hoe zwaar wogen de jaren en hoe para dijselijk is de situatie9 PAGINA 27 PAGINA 9 ifgesproken met elkaar in contact te blijven. Volgens de Amerikaanse minister Van haardvuur Reagan, denman vande uitenlandse zaken Shultz heeft in het Witte Huis een 'krachtige en intense gedachtenwisse- warme allure, legde zijn hand op ing' plaats gehad. Hij verschafte geen inzicht over specifieke resultaten van dit eerste treffen ^Tn^oor^ussiTche^ol-ografó^e^ ussen Reagan en een der voornaamste leiders van de Sowjet-Unie. de Rus, befaamd om zijn ijzige natuur, folgens Shultz wilde Reagan zijn de colonnade van het Witte Huis Bij het begin van de besprekingen in glimlachte meermalen. tandpunten naar voren brengen en onderweg naar een lunch, wuifden het Oval Office leek Gromyko maar Ook bij het begin van de lunch (met erzekeren dat deze uitgangspunten vragen van verslaggevers weg. nauwelijks het geduld op te brengen crab-cakes én Russische wodka onder AKKOORD NA LANGE ONDERHANDFLINGEN 'vee ij zijn herverkiezing de ruggegraath0 vmioorrio ctoatciio. 1,1 le uilen vormen van het Amerikaanse fval ieiej(j jn (je toekomst. Het was niet de edoeling om de discussie toe te spit- ver en op bepaalde onderwerpen, zei eei ihultz, maar om in het algemeen de s> - icht te zuiveren. par ruk te zijn geraakt van Reagans DEN HAAG (ANP1De operalie van teit van het goederenvervoer te ver men enms. geestkracht en de intensiteit overheid en NS om de tekorten van beteren. Premier Lubbers zei na af- itaufaarmee hij het gesprek voerde. jjet goederenvervoer per spoor te loop van het kabinetsberaad geen ogei aarby Gromyko een krachtige e„ h^veKn levert bij NS uiteindelijk gX ongen ontslagente7™h'te„ S|!Sf ■par gressieve' inbreng had. Deze opmer- entt ing van Shultz lag voor de hand, n de rant met name de Democraten, maar tijd ij niet alleen, hebben luidkeels be- ïllenjwijfeld of Reagan wel opgewassen ou zijn tegen de man die allerwegen rordt beschouwd als de meest erva- :n, slimme en koele diplomaat van iet moment. Geen vragen laar Shultz zei, was zijdelings Rea- ;ans speech tot de VN ter sprake ;ekomen, maar zijn kwalificaties lieven toch voornamelijk bepaald ot woorden als 'intens', 'nuttig' en lakelijk'. Gromyko en Reagan, via (Van onze correspondent voor een ongebruikelijk lange foto- toAouixirTAXT XT k j sessie waarvoor achtereenvolgens vijf J IASHINGTON - Na een beraad van twee uur met adviseurs en acht minuten onder vier ogen groepen fotografen en cameralieden ?bben president Reagan en de Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko naar binnen mochten voor een plaatje flakkerend jE2S3I Korter werken De industriebond FNV is niet te spreken over de effecten van de arbeidstijdverkorting bij garage bedrijven De bond wil snel overleg met de Bovag. PAGINA 11 Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Financiën, economie: 5 Provincie: 9, 10, 11, 12 en 13 Sport: 13 PZC-alIerlei: 17,18,19,21 en 23 PZC-weekendkrant: 25, 26, 27 en 29 meer) vertelden de bejaarde staatslie den elkaar gemoedelijk anecdotes. Zo weet de wereld nu dus dat Gromyko met zijn zoon graag jaagt en hij Reagan heeft verteld over Russische films Gromyko op zijn beurt kreeg een beschrijving te horen van Rea gans uit hout van een vergaan Bnts slagschip vervaardigd bureau, ooit DEN HAAG (GPDi - De Gasunie geeft kers te doen. Integendeel zei de een geschenk van koningin Victoria. de meevaller in de aardgasopbreng- premier. Het kabinet is uitgegaan sten weg aan de tuinders, die minder van een prijsstijging van drie cent en Te Washington wordt verondersteld voor deze vorm van energie hoeven „daar zit geen marge in", meent Lub- bers. een verlies op. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met het voorstel de rentabili- iAdvertentiei BMW 318 I nieuw model Bouwjaar: 13-08-1983 Kleur: zwartmet. met grijze stri ping Km.stand: 10.451 Extra's: radiocassoriginele BMW-sportvelgen. r. buitenspie gel, getint glas en hoofdsteunen Bredaseweg 223 Roosendaal 01650-37990 Gelegen aan snelweg Breda-Bergen op Zoom In het akkoord dat de Gasunie en Vegin (gasbedrijven) met het land- (Slot Zie VCLQ 3 kol 7) Sowjet Unie betekent. Gromyko Minister-president Lubbers zei dit bouwschap hebben bereikt is vastge- P y' zei bij aankomst op het Witte Huis vrijdag na afloop van de minister- legd dat de overeengekomen prijs van hoopvol' te zijn over het gesprek. Hij raad. 42,5 cent voor een jaar geldt had in New York beloofd te enigertijd Door de sterke stijging van de Ameri- Een lagere prijs dan waarover nu 'duizend vragen' te zullen beantwoor- kaanse dollar zou het Nederlandse overeenstemming is bereikt was vol den en zei nu dat de tijd daartoe nog gas veel meer opbrengen dan het gens een tevreden voorzitter drs. J. J. te kort is geweest: „Misschien volgend kabinet had voorzien. In de begroting Schouten van het Landbouwschap jaar, misschien daarvoor". is met deze stijging geen rekening absoluut niet mogelijk. Hij wees er op gehouden. dat bij doorgaan van het oude con- Van Amerikaanse kant werden het Vanaf maandag betalen de glastuin- tract de prijs op 1 oktober al een cent overleg bijgewoond door vice-presi- ders 42,5 cent per kubieke meter gas. omhoog zou gaan en wellicht op 1 dent Bush, minister van buitenland- Dat is ruim vier cent minder dan de januari, als gevolg van de huidige se zaken Shultz, veiligheidsadviseur huidige pnjs van 46,6 cent. De tuin- hoge dollarkoers, nog meer McFarlane, de ambassadeur in Mos- ders hebben tijdens hun vele maan- Het Landbouwschap is met de Gasu- kou. Hartman, McFarlane's mede- den durende acties steeds gepleit voor nie overeengekomen dat de bestaan- werker Matlock en een tolk. De Rus- een prijs van 40 cent; de Gasunie hield de zogenoemde ..30.000 kubieke meter sische delegatie telde behalve Gro- vast aan 45 cent. Vrijdagmiddag werd regelingen" voor verbruikers onder en myko, de ambassadeur in de VS, tenslotte door Gasunie. Vegin en boven deze grens ongewijzigd zullen Dobrynin. onderminister van buiten- Landbouwschap een compromis be- worden gehandhaafd Glastuinders landse zaken Korniyenko. een notu- reikt. Het Landbouwschap gaat er die onder deze grens zitten, worden list en een tolk. Bij de lunch waren van uit dat de inhoudingsactie van tot de kleinverbruikers gerekend en ook minister van financiën Regan, glastuinders bij de betaling van hun betalen een dienovereenkomstige zijn collega van defensie Weinberger, gasrekenifig nu zal worden beëindigd, prijs Reagans voornaamste medewerkers Het akkoord heeft volgens minister- Het Landbouwschap en de Vegin in het Witte Huis en onderminister president Lubbers geen gevolgen gaan een onderzoek instellen naar de voor Europese zaken Richard Burt voor de prijs die kleinverbruikers aard en omvang van meetverschillen aanwezig. Vandaag spreek Gromyko moeten betalen. „Er is geen enkele tijdens gasafleveringen bij de tuin- De Amerikaanse president Ronald Reagan (l) sprak vrijdag met zijn collega Schultz. reden om iets voor de kleinverbrui- ders. WASHINGTON in het Witte Huis te Washington met de Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko. Mercedes Benz 19(P benzine Bouwjaar: 12-08-1983 Kleur: blauw Km.stand: 18.690 Bredaseweg 223 Roosendaal 01650-37990 Gelegen aan snelweg Breda-Bergen op Zoom (Advertentie, BMW 320 Bouwjaar: 03-01-1983 Kleur: lichtgroenmetallic Km.stand: 70.874 Extra's: originele BMW-sportvel gen, Pullman-bekleding, hoofd steunen achter, sportstuur en LPG-installatie. Bredaseweg 223 - Roosendaal 01650-37990 Gelegen aan snelweg Breda-Bergen op Zoom MIDDELBURG De administra tie van de NV PZEM is deze week begonnen met het verzenden van zo'n 160.000 creditnota's aan de kleinverbruikers van aardgas en elektriciteit in de provincie. Met behulp van deze nota's verrekent het energiebedrijf een restitutie aan de kleinverbruikers, met een totale waarde van meer dan zes tien miljoen gulden. Aan de groot verbruikers is de restitutie (in totaal 34 min) al eerder overge maakt: de restitutie voor klein verbruikers bedraagt cén cent per afgenomen Kilowattuur elektrici teit en drie cent per afgenomen kubieke meter aardgas. Voor een globale aanduiding: de PZEM beschouwt een afnemer van 3000 kubieke meter aardgas en 2000 Kilowattuur elektriciteit als een 'flinke verbruiker' en een klant met 1700 kubieke meter aardgas en 2000 Kwh elektriciteit op de eindafrekening als een 'modale' gebruiker De afnemers kunnen aan de hand van hun afrekeningen zelf narekenen wat ze zullen terug krijgen. Ook over 1982 heeft de PZEM een restitutie verleend De verrekening daarvan vond plaats in samen hang met de aanbiedmg van de jaarlijkse afrekennota's en nam veel tijd in beslag. De restitutie over 1983 wordt nu ineens en dus snel afgehandeld, binnen enkele dagen hebben alle verbruikers die er recht op hebben, een creditnota met toelichting in de bus. Het geld dat men wegens deze restitutie ontvangt, wordt op de bank- of postrekening van de betrokkenen gestort. Degenen die geen bank- of postrekening hebben, krijgen de restitutie per cheque thuisge stuurd. aldus de PZEM. In bepaalde gevallen, bijvoorbeeld indien de PZEM aanmerkelijke vorderingen op verbruikers heeft, wordt het bedrag van de restitutie op de nog uitstaande schuld in mindering gebracht. De betrokke nen krijgen daarover afzonderlijk bencht. aldus de PZEM. i niet te worden Advertentie ZEEUWSE COMPUTER-BEURS EN INFO-MARKT Alles over computers, detailhandel etc. Delta-College [^*«3 okt Middelburg Mcrwcdestraal I donderdag 4 okt. 11-21.30 uur Volg de bewegwijzering. vrijdag 5 okt. 11-21.3Uuur zaterdag 6 okl. 11-17.00 uur Ambtenarencentrum wil fusie Het Ambtenarencentrum is voorstan der van een fusie met de Centrale van Middelbare en Hogere Functionaris sen bij overheid en onderwijs (CMHA) en pleit tevens voor aansluiting bij een vakcentrale. Vice-voorzitter Ken ter van het Ambtenarencentrum maakte dat vrijdag in Rijssen bekend tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Bond van Gemeente Ambtenaren. MANILA - Politiemannen in Manila moesten zich donderdag achter hun schilden verschuilen c getroffen door stenengooiende betogers. MANILA (UPI) - De politie in Manila heeft vrijdag de lichamen gevonden van zes mensen die door steken en slagen om het leven zijn gebracht. Donderdag kwam het tot heftige bot singen tussen de politie en betogers. Een leider van de Filipijnse oppositie heeft het leger voor de doden aan sprakelijk gesteld. Volgens de politie zijn de lijken nog niet geïdentificeerd en is het met bekend of de zes hebben deelgenomen aan de demonstratie van donderdag tegen het bewind van president Ferdi nand Marcos Volgens de organisato ren van de demonstratie zouden er totaal 11 lichamen zijn gevonden. Jose Castro, een van de leiders van de mars, zei vrijdag op een persconferen tie dat er nog 92 betogers worden vermist, die volgens hem door het leger zijn vermoord. feelands bloedeigen ener- Jgiebedrijf. de NV PZEM, betaalt de afnemers-klein- verbruikers van aardgas en ■__J elektriciteit een meevaller in de exploitatie over het jaar 1983 terug. Gisteren kwam het nutsbedrijf met de mededeling af dat de klanten deze tariefsverlaging-met-terugwer kende-kracht in de komende weken op hun bank- of postrekening krijgen gestort In totaal gaat het om een terugbetaling aan de izeg maar) parti culiere afnemers ter waarde van 1" miljoen. De grootverbruikers (bedrij ven en instellingen i hebben hun aan deel (ƒ34 miljoen i in de zonnige be drijfsresultaten van de PZEM al eer der ontvangen. Juist in een maand die bol staat van aankondigingen over woonlastenverhogingen en kortingen op inkomens in 1985 een aardige opsteker dus. deze terugbetaling van de PZEM aan de geachte clientèle van aardgas en elektriciteit. Het bedrijf maakt winst en omdat het hier gaat om een onderneming van provinciale en gemeentelijke overheden (die zijn aandeelhouders) gaat een deel van de winst naar de verbruikers terug. Het 5 is trouwens al de tweede keer dat de PZEM de verbruikers een terugbeta ling kan aanbieden, ook over 1982 was dat het geval. De raad van bestuur van de PZEM laat. als dat zo uitkomt, graag weten dat de tarieven globaal genomen over een periode van vier jaar niet zijn verhoogd. Bovendien kon in 1983. het jaar waarover de terugbetaling nu wordt gedaan, nog een steunoperatie met PZEM-geld ten behoeve van de redding van de ko ninklijke maatschappij 'De Schelde' worden uitgevoerd Het gaat dus goed met de PZEM. De vraag dringt zich bij dit alles op waarom het Zeeuwse energiebe drijf niet gewoon een verlaging van de tarieven kan doorvoeren in plaats van dergelijke herhaalde terugbetalingen. Het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord-Holland (PEN) kondigde deze week de verbruikers per 1 januari 1985 een bescheiden daling van het tarief aan. Het PEN kon dat doen als resul taat van interne bezuinigingen, stij gende afzet en toepassing van een zogenaamde financieringscorrectie Al eerder is ook op de PZEM druk uitgeoefend om een (zoals die dan heet) structurele tariefsverlaging door te voeren. In de staten van Zeeland werd dat in mei van dit jaar nog gedaan. Maar de PZEM-leidmg wil daar niet aan. Volgens gedeputeerde Don (voorzitter van de raad van be stuur) heeft de PZEM te maken met teveel 'toevallige baten en lasten' en met te weinig zekerheden om de tarie ven voor de verbruikers op voorhand te verlagen in plaats van achteraf een stukje van de winst terug te geven. Een van de hoofdargumenten daarbij is dat moeilijk tevoren is vast te stellen hoe rendabel de kerncentrale van de PZEM in Borssele draait. En juist in de elektriciteitssector komen meevallers (of tegenvallers) uit de bedrijfstijd van de bewuste kerncen trale. Met een voorzichtige politiek zitten we aan de veilige kant. aldus de redenering bij de PZEM. Moeten we naderhand een tariefsverhoging door voeren. dan is dat voor de verbruikers veel vervelender. Het komt er dus op neer dat de PZEM bij de tariefstelling volle dig de handen wil vrijhouden en zich - vanwege bedrijfsmatige onzekerhe den - voorlopig nergens aan wil bin den. Daarmee bereikt het bedrijf dat het achteraf voor sinterklaas kan spe len in plaats van het risico te lopen van de verbruikers de zwarte piet toegespeeld te krijgen. Op zichzelf begrijpelijk en voor een deel te verde digen ook, maar tegelijk in de letterlij ke betekenis van het woord) toch wat eigenaardig en op zijn minst uiterst omslachtig. Zeker als zou blijken dat een dergelijke teruggaaf aan de ver bruikers jaar op jaar kan worden toegepast. Er ontstaat dan immers een zekere ervaring met de onzekerhe den en daaruit moeten toch kleinere risico's dan nu te destilleren zyn. Komt bij dat terugbetaling van een stuk winst aan 160.000 afnemers op zichzelf niet alleen een omvangrijke, maar ook geldverslindende operatie is die bij verwerking in de tarieven ver meden kan worden Hoe dan ook de klanten van de PZEM. groot en klein, zijn in de toekomst beter gediend met meer systematiek in de tariefstelling dan met terugkerende 'douceurtjes' op grond van uitgebleven tegenval lers. Een openbaar nutsbedrijf wordt nu eenmaal niet geacht te werken met zoiets als voorlopige aanslagen, waar van het alleenvertoningsrecht bij 's rijks belastingdienst berust. vdM Ellsworth Bunker (90) overleden BRATTLEBORO (l'PI) - In de Ameri kaanse plaats Brattleboro in de staat Vermont is op 90-jarige leeftijd Ells worth Bunker overleden. Bunker was zeven jaar Amerikaans ambassadeur in Vietnam. Hij werd in 1966 door de toenmalige president Lyndon Johnson tot ambassadeur be noemd. op een moment dat begonnen was met een drastische opvoering van het aantal Amerikaanse militairen in Vietnam. Bunker kreeg in Nederland vooral bekendheid door zijn rol in het Nederlands-Indonesische conflict om het voormalige Nederlands Nieuw- Guinea. 'Zie ook pagina 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1