ZE SEP vreest vertraging mtzwaveling 'Borssele' 'De Schelde minder afhankelijk maken van de wapenindustrie' Politie Goes strenger bij uitgifte kentekenbewijzen Pleister op wonde Elderschans weer in verval almanak Gs willen hotelschool in Middelburg PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT tuto van krik: lan gedood Medische infokaart voor ouderen Goes nu definitief WERKGROEP KONDIGT ONDERZOEK AAN: NIEUWE VERGUNNINGEN KOSTEN VEEL TIJD DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1984 Van onze Haagse redacteur) IN HAAG - De Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven (SEP) vrezen vertraging de totstandkoming van volledige rookgasontzwaveling voor de kolengestookte elektrici- het gesprek bleek voorts, dat de P er naar streeft dat vijftig procent de extra kosten van de honderd cent rookgasontzwaveling wordt laald door het Rijk. De SEP heeft al •9i: aanvaarden, wanneer de Kamer zich uitspreekt voor honderd procent, vond de CDA'er. Het WD-Tweede Kamerlid dr R. Braams wees erop, dat het afvangen itscentrale in Borssele. Voor de volledige rookgasontzwavehng moeten nieuwe vergunnin- van alle zwaveldioxyde nooit hele n worden aangevraagd, en daar gaat veel tijd inzitten, zeker als rekening wordt gehouden maal lsrg ge^dt 35 et eventuele beroepsprocedures. Volledige rookgasontzwaveling vermindert namelijk Jïocent*^^"gevangenf ïTgeval iliswaar de uitstoot van zwaveldioxyde (SO-2), die zure regen veroorzaakt, maar heeft ook van honderd procent 85 procent De toename van de lozing van afvalwater tot gevolg. Bij vijftig procent rookgasontzwave- deMUd zijn die lozingen veel kleiner, en in de vergunning daarvoor was dat probleem dan ook kunnen worden verhoogd regeld. Maar die vergunning staat nu op losse schroeven, na het regeringsbesluit van enige ZwUVelüfflie kolctl d geleden, waarbij alle kolengestookte centrales worden verplicht vóór 1990 volledige Zoals bekend moet de SEP spoedig tzwaveling toe te passen. zwavelarme kolen toepassen in elek- 1 aantal vertegenwoordigers van den. 'De overheid' is namelijk niet veling uitgesproken, aldus Lansink. trieiteitscentrales. Het gaat om kolen SEP maakte dit woensdag duide- alleen de regering, maar ook de Twee- Ook als er aanvankelijk is gekozen J"et een zwavelpercentage van 0.8. tijdens een onderhoud met de de Kamer, en die heeft zich in een voor vijftig procent rookgasontzwave- Namens de SEP werd naar voren ïpn ite Tweede Kamercommissie voor motie vóór volledige rookgasontzwa- ling, dan moet de SEP het later toch gebracht, dat hierdoor veel potentie- JCIÏ Milieubeheer, Ie leveranciers afvallen. De beste kolen komen uit Zuid-Afrika, maar uit dat land importeert de SEP niet. Vrij goed komen voorts de landen Australië, de Verenigde Staten en Polen uit de bus. :der afspraken met het Rijk ge- VLISSINGEN - De bij lijn terug te geven, wat dokbeurt zou eigenlijk nog Steeds sceptisch tegenover''het lakt over 'Borssele'. Nu minister de aanvaring met de belangrijk is voor de in maart voleend iaar iisemius daarvan afstapt, zoals -Mont Louis' beschadig- snelheid en een zo com- jkt uit het nieuwste Indicatief de veerboot Olau Bri- fortabel mogelijke ajarenprogramma Lucht, en plot- tannia vaart in af_ Vaart. ig volledige rookgasontzwaveling wachting van een deli- Het vele laswerk moet t, moet de overheid een aanmerke- njtjeve reparatie - rond zaterdag klaar zijn, in deel van de extra kosten betalen, met een -pleister' op de clusief de montage van nden de SEP-woordvoerders. De neus. een nieuwe verschan- van mening, dat de opwekkos- Tijdens de normale stil- sing op de bak. De'pleis- mogelijk onderdelen ge"'centraies" meer'ontzwavelen 'dan van de elektriciteitsvoorziening zo üg-uren voor laden en ter' is een overbrug- S centrales meer ontzwavelen aan ig mogelijk moeten zijn. ook wan- i0ssen in de Vlissingse gingsmaatregel tot 19 Q| >r daarin de randvoorwaarden voor buitenhaven heeft per- november De Olau Bri- 1 schoon milieu worden meegeno- soneei van de werf tannia zal vanaf die da- ïi. De meerkosten van de volledige scheldepoort van te vo- turn tot I december uit zwaveling zullen in de elektrici- ren kiaar pasklaar ge- de vaart gaan voor een- isprijzen tot uiting komen. De SEP maakte en voorbewerk- vervroegde - jaarlijkse itte voor een redelijke verdeling te stalen delen op de 'grote beurt' bij de werf de pyn over de kleinverbruikers, beschadigde neus aan- AG 'Weser' Seebec- grootverbruikers (industrie) en gebracht. Dit is gedaan kwerft in Bremerhaven, sertal' het vaarschema erige afnemers. om de boeg van het waar het schip ook werd nuit de Kamer wees de heer dr A. scbip weer zijn stroom- gebouwd. Deze vaste UT T T cncinL' iPTf A I ntl fl d f Hf» f J AARDENBURG - Het historisch pand 'de Elder schans' in Aardenburg dreigt opnieuw te verkrotten. Het gebouw staat twee jaar leeg. Tijdelijk 'kasteel heer' Harry van Meenen houdt de Elderschans sinds rampspoedberichten van de kasteelheer. Ook is nog steeds niet bekend welke plannen de bank met het pand heeft. Van Meenen betreurt dat. Niet dat hij er bezwaar tegen heeft om de 'honneurs' als kasteelbe de gevreesde intocht van zigeunerkoning Petaio in heerder nog even waar te nemen. Maar de strijd tegen april 1983 in het oog. Bijna dagelijks probeert hij de verrotting en schimmels kan hij in zijn eentje met aan. n kant Zoals bekend is de Elderschans drie jaar geleden van boven tot onder gerenoveerd door de toenmalige ..Het is echter een onbegonnen werk. Het dak lekt op eigenaar-restauranthouder. Heel Aardenburg was toen verschillende plaatsen, het water komt met stromen erg ingenomen met de opknapbeurt van het danig naar binnen. Ik probeer wel wat op te vangen in verwaarloosde pand Daarmee leek de Elderschans voor de komende jaren behouden voor de Kikkerstad. Met het snelle faillissement van de restaurateur kwam standsbank. die het gebouw eerder dit jaar tijdens een het pand twee jaar geleden weer leeg te staan. Alleen openbare verkoping voor ruim tweeëneenhalve ton ingrijpende maatregelen kunnen volgens Van Meenen opkocht, heeft tot dusver niet gereageerd op de het verval tegengaan. Lansink (CDA) op dat de erheid niet beschuldigd mag wor- I0LEN Een inwoner uit Tholen woensdagmorgen om het leven komen toen een auto. die hij aan I repareren was, van de krik gleed :op hem terecht kwam. Het slacht er is de 55-jarige Cornelis Jansen, t ongeluk gebeurde in de bedrjjfs- ris van de heer Jansen, die onder de lag om de uitlaat te repareren. worden" XIfl "rêgeT ötToudt TEGEN MISBRUIK BIJ VERVANGING maar is nu in verband jn dat de t0taie SO-2-uitstoot in een met de aanvanngsscha- bepaald gebied aan een plafond wordt de vervroegd. Om de verbonden, maar dat er een grote dokperiode in Duitsland mat£ van vrijheid bestaat in de verde- zo kort mogelijk te hou- jjng daarvan over verschillende cen- den worden nu al zoveel trajes Dat zou betekenen dat sommi- mogelijk onderdelen ge cenlraies meer ontzwavelen dan van tevoren klaarge- wettelijk verplicht is, en andere min- maakt De Olau Bntan- der De SEP beeft bij dit concept uit nia zal bij de Weser-werf kostenoogpunt wel belang, maar de worden voorzien van overheid niet. omdat het stolpconcept GOES - De gemeentepolitie van Goes korpsen een nieuwe procedure gead- Die gang van zaken wil de Goese een volledig nieuwe de controle op de toepassing van wil een eind maken aan misbruik van viseerd. In Goes wordt dat advies politie wijzigen Naast het aanvraag- voorsteven. inclusief een ontzwaveling niet ten goede komt. de mogelijkheid tot het verkrijgen overgenomen. Kernpunt daarbij is formulier zal in het vervolg ook een nieuwe oprit in de boeg Desondanks sprak de heer Lansink er van een vervangend kentekenbewijs, dat in het vervolg bij een aanvraag aangifte van diefstal vermissing wor- In de reparatieperiode zijn waarderjng 0ver uit, dat de SEP Een verschijnsel dat, landelijk ge- voor een nieuw bewijs de auto moet den opgenomen Tevens moet het zal het vrachtschip 'We- met de rookgasontzwaveling bereid is zien, op grote schaal opduikt. De worden getoond. Tot nu toe hoefde voertuig waarvoor het kenteken is in sommige gevallen verder te gaan centrale recherche-informatiedienst, dat niet. afgegeven vóór de aangifte aan de dan wettelijk verplicht is in Den Haag heeft dan ook de politie- Bij diefstal of vermissing van een politie worden getoond Een deugde- kentekenbewijs of delen ervan, moet lijk legitimatiebewijs is daarbij ge- dat worden gemeld aan de rijksdienst wenst. In beginsel worden alleen ge- voor het wegverkeer. Door de aange- vallen van inwoners van de gemeente ver wordt meestal zelf een formulier Goes behandeld. Voor autohandela- ingevuld (verkrijgbaar bij grote post- ren geldt nog een aanvullende rege- kantoren en politiebureaus). Het for- ling (er is dan, als het kentekenbewijs muiier wordt door de politie van een met op naam staat, een vrijwaringsbe stempel voorzien en doorgezonden, wijs nodig). van de Olau Britannia overnemen. ZEEUWSE Bezuinigen Medewerkers van verkeer en waterstaat denken mee in het zoeken naar maatregelen om te bezuinigen. Dat blijkt ten minste uit een bijdrage in het personeelsblad 'Profiel'. Zo is een wakkere ambtenaar op het idee gekomen dat het een stuk zou schelen als de kranten bij hel begin van de dagtaak zouden worden inge leverd. „De werkdag hoeft met te beginnen met het tezen van het ochtendblad", zo merkt de man streng op in een ingezon den stuk. Zo mogen wij het horen De vindingrijkheid om te be zuinigen gaat zelfs nog een stukje verder. Het zou - zo luidt een andere suggestie - eveneens een hoop schelen wanneer ambtenaren tijdens de middagpauze lange spelletjes zouden afschaffen. Daar zit ook wat in. Laatst hebben wij zelf nog op een zeer nachtelijk uur tijdens een partijtje monopolie zowel de Kalverstraat als Station Zuid, alsmede de gevangenis voor een habbekrats verkocht om toch maar een eind te kunnen maken aan het spel en eindelijk naar bed te kunnen. Wat dat niet aan licht en warmte kostte. Om over de zoutjes maar te zwijgen. Goed idee dus. Weg met die krant van het bureau en een snel spelletje gezocht voor de middagpauze. Scheelt dat niet in arbeidstijd dan levert het toch zeker iets op: zuinige gezichten! De 'pleister' waarmee de Olau Britannia momenteel rondvaart GOES - De medische informatie- uitgevoerd in oranje, medische inlich- kaart voor mensen boven 65 jaar tingen De bezitter kan door middel wordt in de stad Goes definitief inge- van deze kaart een andere dokter dan voerd. Dankzij een financiële tege- zijn huisarts direct op de hoogte bren- moetkoming van het ziekenfonds gen van de medicijnen die hij gebruikt MiddenZeeland kan de kaart gratis en de ziekten die hij onder zijn leden worden verstrekt. Jannie Blaas, me- heeft Van het formulier kan ook een dewerkster van de stichting Welzijn preventieve werking uitgaan. De ver voor Ouderen, heeft de afgelopen strekking van slecht op elkaar reage- dagen folders verspreid onder de rende medicijnen kan bijvoorbeeld acht huisartsen die Goes rijk is. Ou- voorkomen worden, deren kunnen daar de informatie- Het succes van het inlichtingenmid- kaart aanvragen of bij de stichting, del staat of valt met het bijhouden gevestigd aan de Oostendestraat, op van de gegevens De huisartsen gaan dinsdag van 9.00 tot 12.00 uur. ervan uit dat hun patiënten bij een De definitieve invoering van de medi- bezoek de kaart zelf aan hen overleg- sche informatiekaart in Goes is het gen. Het is, aldus Jannie Blaas, nog vervolg op een goed geslaagde proef niet de bedoeling de informatiekaart in GoesZuid en -Oost. Naast persoon- over het hele werkgebied van de stich- lijke gegevens bevat het formulier, ting Welzijn voor Ouderen, de andere Goese kernen en Noord-Beveland. te verspreiden De definitieve invoering in de stad Goes kan gezien worden als een proef voor de andere kernen", vertelt de medewerkster en wanneer die goed verloopt, zullen we ook con tact gaan zoeken met huisartsen in de rest van ons gebied". VLISSINGEN - De werkgroep Vrede- GO) en de Stichting Opbouwwerk Industrie-Milieu (VIM) wil een onder- Vlissingen (SOV). De werkgroep wil in zoek op gang brengen naar de moge- nauwe samenwerking met de bedrijfs- lijkhedcn om de wapenproduktie ledengroepen van de Industriebond (fregattenbouw) bij de Koninklijke FNV en de Industrie- en Voedings- Maatschappij De Schelde te Vlissin- bond CNV de Zeeuwse bevolking in- gen om te buigen naar civiele indus- formeren over en betrekken bij de trie. Bij dat onderzoek wil de werk- discussies over de wapen- en nucleai- groep ook de nucleaire industrie (ke- re industrie bij de KMS. telbouw) bij de KMS betrekken. De )e werkgroep heeft woensdag-een bro- werkgroep VIM heeft een aantal on- chure ('Om de kwaliteit van de ar- derzoekers, verbonden aan verschil- beid')die geheel aan deze problema- lendc universiteiten, benaderd. Zij tiek is gewijd, gepresenteerd. De bro- zullen samen met werknemers van de chure zal worden verspreid onder vre- KMS dat onderzoek op poten moeten des- en milieugroepen, politieke par- zetten. tijen, de kerken en andere maatschap- j De werkgroep Vrede-Industrie-Milieu pelijke groeperingen. wordt gevormd door vertegenwoordi- Volgens de werkgroep VIM vormen j gers van het Steunkomitee Behoud militaire-en nucleaire opdrachten een KMS-groep. het Rijn-Schelde-Insti- te wankele basis om daar de verdere tuut (RSI). het Instituut voor Maat- toekomst van de KMS op te bouwen I schappelijk Gericht Onderzoek (IM- De werkgroep meent, dat eventuele Van Waterschoot: scherpere regels voor radio-actieve transporten op zee nieuwe opdrachten in die sfeer veel te Volgens dc werkgroep VIM staat de een grote kans dat vele werknemers MIDDELBURG - De reeels voor het afhankelijk zijn van het politieke afdeling ketel-en apparatenbouw er vroeg of laat een ww-uitkering kun- vervoer van radio-actieve stoffen krachtenveld niet veel beter voor. Ook de toekomst nen aanvragen" moeten worden verscherpt Het dage- Citaat uit de brochure „De overheid van de kelelbou» bij de KMS H - Het m.eo bestaat, aldus VIM dat „iks be5tuur van de proTineie aoï ér heeft weer een opdracht verleend voor constateert MM - uitermate onzeker door de KMS door de militaire pro- bij de betrokken ministers op moeten de bouw van marineschepen: name- als de opdrachten voor de electrici- duktie steeds verder wegdrijft van de aandrjngeni dat z,j daartoe alles in lijk de M-fregatten. Maar zal er genoeg teitscentrales op de Maasvlakte en civiele produktie ..Het gevolg daar- het werk stéllen. Dat stelt het staten- winst op gemaakt kunnen worden? Borssele voltooid zijn. Het zou. vindt van is. dat er straks geen weg terug is. ijd c. Th A van Waterschoot (ppr- Immers, er wordt op de uitgaven van de werkgroep, onjuist zijn om alle zodat de KMS helemaal afhankelijk is evp) 'jn éen reeks vragen aan het de overheid steeds bezuinigd. Wan kaarten op een verdere ontwikkeling van dit soort produkten En wanneer college van gedeputeerde staten. Hti neer zal dc wal het schip keren, waar- van de nucleaire industrie te zetten, pr dan politieke beslissingen worden ste,t de vragen jn verband met de door de'politiek'gaat beslissen dat er omdat die tak van industrie (komen genomen om de staatsuitgaven voor gebeurtenissen met het Franse niet zoveel aan marineschepen uitge- er wel of geen nieuwe kerncentrales) die produkten te verminderen of stop vrachtschip Monl Louis" geven gaat worden? 'Export is het ook met tal van onzekerheden omge- te zetten zijn er geen alternatieven De heer Van Waterschoot vraagt het alternatief, roept men al geruime tijd. ven is meer". Daarom zal de leidingvar1 de CQll ege nauwk eung inzicht te geven De werkgroep VIM geeft het onmid- KMS zich voortdurend moeten toe- over het mogelnke vervoer van radio- dellijk toe het zal niet eenvoudig zijn leggen op het scheppen van meerdere actieve st0fTen binnen de provincie en Maar tot nu toe is er nog mets con- om bij de KMS op korte termijn over produktiemogelijkheden Maar 'om- over de frequentie waarmee dat ge- creets. De toekomst in de afdeling te schakelen van wapenproduktie dat dit blijkbaar nog niet gebeurt', wil beurt. Verder wil tiet stagnlid weten scheepsnieuwbouw is met dat eenzij- naar civiele industrie. ,.Maar er is de werkgroep VIM via een onderzoek wejke begeleiding en beveiliging dig gerichte produkt, de marinesche- geen keus. Blijft de produktie van de nagaan welke andere mogelijkheden wordt toegepast bij het vervoer van pen. allerminst zeker" KMS zo eenzijdig gericht, dan bestaat er zijn voor de KMS-groep. het materiaai en hoe het met de plicht daarover melding te doen. Onzeker DDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie heeft staatssecreta- mevrouw Ginjaar-Maas van onderwijs dringend verzocht een middelbare elschool te Middelburg op het scholenplan 1985-1987 te zetten. Die zou als eling verbonden moeten worden aan het Deltacollege van de stichting istelijke scholengemeenschap voor economisch beroepsonderwijs. De Ie kamercommissie - die vandaag (donderdag) over het scholenplan jadert is eveneens op het belang van de opleiding voor Zeeland gewezen, leputeerde drs. R.C.E. Barbe deelde dat woensdag mee in de vergadering van de Zeeuwse onderwijsraad Hij liet weten, dat GS hebben onderstreept ïr deze zaak „een unieke mogelijkheid" te zien om „onderwijs en arbeid in het horeca-onderwijs verstandig aan elkaar te koppelen". Prognoses tonen aan, dat deze opleiding voldoende bezet kan worden. GS vinden voorts, dat een middelbare hotelschool ook past in het recreatie- en toeristisch beleid van de provincie. „Voor een goede kwaliteit is het noodzakelijk, dat er voldoende middenkader in de horeca beschikbaar komt via een goede opleiding".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 15