PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voortbestaan VN vraagt bezinning O IEDE VAN DEN BROEK IN NEW YORK: Koningin Beatrix start Open Universiteit Heerlen de PZC vandaag Beyers Naudé herkrijgt vrijheid HONGKONG- VERDRA G MET KUS BEZEGELD Drie Basken uitgeleverd 27e jaargang no. 228 onderdag 27 september 1984 Weer regen yevelig met plaatselijk mistbanken. Wisselend bewolkt met tegen de avond kans op regen. Een zwakke tot matige wind. Maximum tempera tuur omstreeks 17 graden. Vandaag op pagina 6 "-ZTZ, De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. 1ANDEREN (ANP) - Een boer uit het Gelderse Gaanderen heeft woensdag Verbaasde wegwerkers, die de auto met de hond voorbij zagen komen hond per ongeluk ruim een halve kilometer achter zijn auto aangesleurd. slaagden er niet in de boer tot stoppen te bewegen. Dat gebeurde pas toen de man zelf het dier tot zijn schrik in zijn achteruitkijkspiegeltje ontwaarde, weglopen te voorkomen had hij het loopse dier met een touw aan de De hond heeft volgens de politie geen noemenswaardig letsel aan het avontuur tkhaak van zijn wagen vastgebonden. Dat was de boer vergeten toen hij na overgehouden. De boer is op het politiebureau over zijn onachtzaamheid fee uren met hoge snelheid wegreed, aldus een politiewoordvoerder. onderhouden. te spijt is de raad niet in staat geweest enig voorstel van echte betekenis te formuleren". (Van onze correspondent) JEW YORK - Minister van buitenlandse zaken mr. Hans van den Broek heeft de Algemene ergadering van de VN woensdagmiddag voorgehouden dat de volkerenorganisatie orde op iken moet stellen om te kunnen blijven voortbestaan. Hij verklaarde tegenover journalisten !at „een intern zelfonderzoek een absolute voorwaarde is om deze organisatie te laten rerleven". zijn rede zei Van den Broek dat ntiek op de VN mogelijk sterker en gder verbreid is dan op enig ander ;enblik sedert 1945. ,,Wat schijnt te ntbreken", aldus de bewindsman, „is ea richtinggevoel en de politieke wil n door gezamenlijke inspanningen we moeilijkheden te overwinnen", de loop der jaren heeft dit een ïleidelijke erosie van vertrouwen in organisatie teweeggebracht waar- itweer een terugkomen van interna- lonalisme en multilateralisme voort- loeide". iederland meent dat de VN onmis- ir zijn en zal voorstellen doen om overweldigende en verlammende loom van resoluties in te dammen, je in allerlei sub-organen economi se en technische samenwerking in weg staan aangezien zij politieke technische kwesties met elkaar «mengen. \ureaucratie in den Broek wil ook dat de VN zich «financieel opzicht beperkingen op- >?gen en een eind maken aan een :eeds uitdijen van de bureaucratie New York zowel als bij de gespe- ialiseerde VN-agentschappen zoals ijloorbeeld Unesco. Hoewel Van Broek toelichtte dat Nederland «een dreigement had willen uiten, ond hij toch wel dat het zo mocht torden uitgelegd. Ook ten aanzien van de Veiligheids- ad, waarin Nederland op 1 januari irdt vervangen na een toerbeurt van 'wee jaar (en dan vermoedelijk door ïemarken) koestert Van den Broek stige bedenkingen. „Tot onze gro- Zaak-Heineken Het ministerie van justitie ver moedt dat de ontvoerders van Caransa ook betrokken zijn bij de zaak-Heineken. Van het losgeld voor Heineken en zijn chauffeur is nog acht miljoen gulden spoorloos. (PAGINA 3) Doel landbouw De landbouw zou veel meer werk kunnen bieden. Door energie en veevoer duurder te maken en arbeid goedkoper zou de landbouw sterk bijdra gen aan de verbetering van het milieu en de bestrijding van de werkloösheid en daar mee een veel bredere doelstel ling dienen. (PAGINA 5) Ontzwaveling ue samenwerkende elektrici teitsproducenten vrezen dat de volledige rookgasontzwa veling van de kolencentrale in Borssele vertraagd zal worden door nieuwe vergunningen die nodig zijn. (PAGINA 15) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Varia: 11 en 13 Provincie: 15, 17, 19 en 21 Sport: 23, 25 en 27 JOHANNESBURG (UPI-REU- TER) - Dc beperkende bepalin gen tegen dominee Christiaan Beyers Naudé zijn opgeheven. Dit heeft zijn vrouw Ilse woens dag verklaard. Eerder op de dag ontving ze een brief van minister van justitie Louis le Grange waarin deze verklaart dat haar man kan gaan en staan waar hij wil. De 69-jarige Beyers Naudé was di recteur van het Christelijk Insti tuut, een organisatie die pleitte voor afschaffing van de apart heid. De opheffing van de sinds 1977 geldende 'banning order' tegen dominee Beyers Naudé kwam als een volslagen verrassing. Nederland blijft pleiten voor meer selectieve en verplichte sancties te gen Zuid-Afrika zolang de regering van dat land een meerderheid van zijn burgers zijn fundamentele rechten blijft ontzeggen. Daarin past een ver langen naar een uitgebreider wapen embargo tegen Zuid-Afrika. Van den Broek deelde in de marge van zijn optreden nog mee dat Neder land het mandaat voor de vredestroe pen in Libanon, Umfil, opnieuw met een half jaar wil helpen verlengen wanneer dat in oktober aan de orde komt. Van den Broek heeft voorts gezegd dat de VN alle steun moeten geven wanneer de Contadora-landen, die po gen een politieke oplossing te vinden voor de conflicten in Centraal-Ameri- ka. daarom zouden vragen. De minister ondersteunde de oproep van president Reagan voor een inten sievere Oost-West-dialoog, leidend tot hervatting van wapenonderhandelin gen. Hij herhaalde te hopen dat een akkoord van de VS en de Sowjet-Unie zou kunnen leiden tot eliminatie van de zogenaamde Europese kernwa pens, doch dat Nederland kruisraket ten zal plaatsen als de Sowjet-Unie doorgaat met het opstellen van de SS-20-raketten. Van den Broek noem de het huidige overwicht van de Sow jet-Unie op het gebied van de te land opgestelde IMF-wapens „onaan vaardbaar". Suriname Over Suriname echter sprak de mi nister met geen woord. De Surinaam se premier Udenhout, heeft Neder land er gisteren van beschuldigd dat verdragen worden geschonden, de Surinaamse souvereiniteit wordt aangetast cn Nederland Suriname economisch in een wurggreep houdt. LANG GESPREK SHULTZ EN GROMYKO (Van onze correspondent) NEW YORK - De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Georg Shultz en zijn Russische collega An- drej Gromyko hebben woensdag de eerst^ voorzichtige stappen gezet op de weg naar betere verhoudingen tussen de supermachten. In het ge bouw van de Amerikaanse VN-missie voerden zij een gesprek van drie uur. dat hoge Amerikaanse functionaris sen later betitelden als „een goed en substantieel over en weer praten over de zaken die tussen beide landen aan de orde zijn". Mededelingen van inhoudelijke bete kenis wilden de Amerikanen niet prijs geven „omdat dit gesprek deel uit maakt van een heel proces". Ook eenmalige uitkering voor bijstandmoeders DEN HAAG (ANP) - De eenmalige uitkering voor de echte minima zal dit jaar ook gelden voor een-ouderge zinnen, die naast een bijstandsuitke ring beperkte bijverdiensten hebben. Het gaat daarbij vooral om de zoge noemde bijstandmoeders. Staatssecretaris De Graaf (sociale za ken) liet woensdag bij de voortzetting van het debat over de eenmalige uitkering voor dit jaar zijn bezwaren varen tegen een uitbreiding van de groep mensen die aanspraak kunnen maken op deze koopkrachttoeslag. Dat gebeurde, nadat CDA-woordvoer- ster Kraaijeveld-Wouters een wijzi gingsvoorstel op het wetsontwerp had afgezwakt. PEKING - Richard Evens, de Britse ambassadeur in China, kust de Chinese onderminister van buitenlandse zaken Zhou Nan woensdagmor gen in Peking op de wang, nadat zij de overeenkomst hadden onderte kend. (Van onze correspondent LONDEN - Britse politici van alle zijden hebben overwegend positief gereageerd op het verdrag tussen Groot Brittanniè en China dat de toekomst regelt van Hongkong vanaf 1997. In dat jaar worden de kroonkolonie plus de 'New Territories', die de Britten sinds de vorige eeuw van China is gehuurd, weer Chinees grondgebied. De champagneflessen gingen open venswijze zullen kunnen handha- nadat gisteren in Peking het histo- ven rische verdrag, waaraan twee jaar Als de overdracht eenmaal een feit van soms zeer harde discussies was is, zal Hongkong een Chinese regio voorafgegaan, was getekend door met een 'speciale bestuursvorm' de twee belangrijkste onderhande- zijn die een hoge graad van autono- laars. de Chinese staatssecretaris mie zal genieten. Slechts defensie Zhou Nan. en de Britse ambassa- en buitenlandse zaken zullen recht- deur in Peking. Sir Richard Evans streeks onder Peking vallen. De tekst van het verdrag werd De wetten van de kroonkolonie gisteren gelijktijdig in Londen. Pe- zullen na de overdracht ook onver- king en Hongkong bekend maakt. Het 40 pagina's tellende document bevestigt wat al lang officieus bekend was geworden, na melijk dat China de inwoners van kort gehandhaafd blijven. Dat betekent dat China een land met twee systemen wordt: een ka pitalistisch syteem in Hongkong. Hongkong garandeert dat zij de en een „socialistisch" aldus de eerste 50 jaar na de machtsover- tekst van het verdrag) systeem in dracht ongestoord hun huidige le- de rest van het land. MADRID (GPD) - De drie ETA-leden die de afgelopen dagen inzet zijn geweest van heftige politieke strijd zowel in Frankrijk als in Spanje, zijn gisteravond door de Franse autoriteiten aan een Spaanse rech ter uitgeleverd. De uitlevering per mili tair vliegtuig vond plaats kort nadat de Franse Raad van State het beroep van de advo caat van de drie Basken had afgewezen. De drie uitgeleverde ETA-leden zijn opgeno men in de ziekenboeg van de strafgevangenis van Carabanchel. waar ze vandaag aan een diepgaand medisch on derzoek zullen worden onderworpen. Na hun hongerstaking van 51 dagen. In Spaans Baskenland, waar werd gestaakt was het gisteren voor de vierde achtereenvolgen de dag onrustig. In San Sebastian en Renteria kwam het tot ware veld slagen tussen nationa listische demonstran ten. Het partijlokaal van 1 de Franse socialisten in Pau werd dinsdagnacht j in brand gestoken, ter- I wijl dat in Narbonne door een bom goeddeels werd vernield. Drie vrachtwagens met een Frans kenteken wer den gisteren in Spanje vernield. Ruim duizend vracht- wagenchauffeurs heb- j ben de grensovergang tussen Hendaye en Irun geblokkeerd. Ze eisen veiligheidsgaranties en politiebegeleiding in Baskenland. HEERLEN - Koningin Beatrix heeft woensdag de Open Universiteit officieel geopend. Zij overhandigde de heer Haenen <l) zijn eerste studieboeken. Rechts dr. mr. G J Leibrandt, de voorzitter College van Bestuur van de Open Universiteit. (Advertentie, ZEEUWSE COMPUTER-EN EFFICIENCY BEUR! Computers en software, tekstver- werkende- en randapparatuur, dienstverlening etc. voor midden- cn kleinbedrijf, gemeenten, scho len. instellingen, sociaal-culturele sector, oOok homecomputers. Delta-College "Stola ll-n-goojo HEERLEN (ANP) - Bij (de Open Universiteit in Heerlen hebben zich tot dusver 20.000 studenten aangemeld, van wie iets meer dan 60 procent mannen. Als het op echt inschrijven aankomt, zijn mannen er kennelijk sneller bij. Vrouwen zijn over het algemeen minder zeker van hun vermogen een studie bij de OU aan te kunnen dan mannen. Maar ook dc financiële mogelijkheden spelen een rol. Dit zei woensdagmiddag dr. mr. ding dan wel een universitaire stu- G J. Leibbrandt. voorzitter van het die heeft voltooid Bijna 30 procent College van Bestuur van de Open van de studenten bezit een VWO- of Universiteit, bij het officiële begin HAVO-diploma. 15 procent volgde van het universitaire onderwijs op een middelbare beroepsopleiding afstand. Het startsein werd gegeven Voor 14 procent van de aanmelders door koningin Beatrix. Zij deed dit was MULO of MAVO de hoogste door cursusmateriaal aan de eerste vooropleiding, ruim twee procent student uit te reiken. heeft LBO en lager onderwijs, zei Advertentie Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! En pak de bliksems-zuinige ER-Electronic van Radson. Zönderwaakvlam, waardoor weer zo'n 126,- gespaard. Kies de zuinigste konventlonele CV-ketel, liefst 92,7% (o.w.) rendement Vraag 'n folder bij. Radson, Antwoordnr. 67, 5960 WJ Panningen. (Geen postzegel.) Of. stap naar uw RADSON spaart u energie VOOR UW FAVORIETE PULLOVER Leibbrandt noemde de grote toe- Leibbrandt, loop van studenten verheugend en Bijna 15 procent van de studenten inspirerend. Maar hij r ook noemde als belangrijkste overwe- op, dat diezelfde toeloop had geleid ging om aan de OU te gaan stude- tot het ingrijpende besluit voor een ren dat er geen officieel diploma is aantal cursussen voorlopig wacht lijsten in te stellen. Uit de gegevens van de eerste gene ratie OU-studenten blijkt, dat ruim 36 procent een hogere beroepsoplei- vereist. De bestuursvoorzitter acht te het veelbetekend dat maar liefst 35 procent in een leefsituatie zegt te verkeren die een studie elders niet toelaat. Crisissfeer in Middelburg v T-»e Middelburgse JL7 houderscrisis' Te verwachten valt dat de vraag naar korte, zeer specifieke en varia bel samen te stellen studiepaketten een hoge vlucht zal nemen, meende Leibrandt. Middelburg Bij het Middelburgse studiecen trum van de Open Universiteit heb ben zich totnutoe 423 studenten aangemeld voor een cursus, zo bfijkt uit recente cijfers. Dat is 2.7 procent van het totaal aantal aan melders van 20.000 Het gebied waarop het Zeeuwse studiecentrum zich richt omvat 2,4 procent van de totale Nederlandse bevolking. Vol gens de cijfers van de Open Univer siteit zijn er in Nederland bijna 130.000 mensen die belangstelling hebbeh voor een cursus aan dit instituut en hebben zo'n 50.000 mensen al een studiegids aange schaft. 'wet- begint langzamerhand verlam mend te werken in de Zeeuwse hoofdstad. Na al lerlei incidenten en botsingen binnen het college van b en w tussen twee wethouders van dezelfde partij (PvdA, Gillissen en Schoenmakers) is er sinds afgelopen zomer bestuurlijk zoiets als een beklemde breuk ontstaan. Een ernstig ongerief, dat zich bijna doorlo pend pijnlijk manifesteert en dat blijft doen, zolang er geen afdoende maat regelen worden genomen om het te verhelpen. Totnogtoe zijn pogingen in die richting weinig doeltreffend ge weest. Sterker nog. sinds de raadsver gadering van deze week heeft de affai re zich eigenlijk alleen nog maar ver scherpt. Mede als gevolg van allerlei bijkomende argumenten kwamen het college van b en w en een meerderheid van de gemeenteraad tegenover elk aar te staan Die meerderheid name lijk torpedeerde het voorstel om over te gaan tot benoeming van een tijde lijk wethouder (een poging om ten minste weer enige evenwichtigheid in de politieke verhoudingen binnen b en w tot stand te brengen). Een grote meerderheid ook besliste dat er een commissie van onderzoek uit de raad zelf moet komen om zich in de achter gronden en oorzaken van het conflict te verdiepen (een beslissing die b en w bever niet hadden gezien en die dus bepaald niet kan worden beschouwd als een blijk van vertrouwen van de kant van de gemeenteraad). De tegenstellingen tussen de beide wethouders-partijgenoten zijn in middels uitgelopen op een keiharde machtsstrijd met vergaande gevol gen. En nu het zover is dat het conflict op straat ligt terwijl de weg naar een oplossing voorlopig geblokkeerd lijkt, moet worden vastgesteld dat het in zijn ernst en effecten kennelijk sterk is onderschat. Al in de vorige raadspe riode botsten de beide wethouders. De oorzaken waren politiek en per soonlijk van aard. Toen al werd met assistentie van buitenaf gepoogd om de brokstukken te lijmen, maar ge lukt is dat niet. Het kwam er in feite op neer dat de moeilijkheden'werden toegedekt omdat de sfeer wat leek te verbeteren Toen het vorig jaar even wel aankwam op de invulling van een (overigens door de raad geaccepteerd) onderdeel van beleid, dat, op het ge bied van de kunst, brak een heftige ruzie uit en trad het conflict opnieuw in alle hevigheid aan de dag. De onderlinge verhoudingen raakten ern stiger verstoord dan ooit en ook bij de uitvoering van het beleid liepen naar en van het ambtelijk apparaat van de gemeente Middelburg de lijnen niet volstrekt zuiver meer. Alle verwikke lingen rondom het twistpunt in kwes tie - de reorganisatie van het bureau welzijn - leverden uiteindelijk zoveel problemen op dat Middelburg zat opgezadeld met een wethouderscrisis. Bestuurlijk een onverkwikkelijke en hoogst ongezonde situatie. Vooral omdat de rivaliteiten diep blij ken door te werken, binnen het colle ge van b en w op elk ongelegen moment hun sporen nalaten en uit eindelijk een veel te zware hypotheek leggen op de normale politieke ver houdingen en bestuurlijke verant woordelijkheden. Er is sprake van een belangenstrijd, waarin egelstellingen worden betrokken en competentie- oorlogjes worden gevoerd over ver schillen in opvattingen die dat beslist niet waard zijn. Het gevolg van een dergelijke buiten zijn oevers getreden heisa is dat een sfeer ontstaat, waarin zelfs een voor de hand liggende po ging om naar een oplossing toe te werken het niet haalt. Het voorstel van b en w, deze week, om een tijdelijk wethouder te benoemen ter vervan ging van de thans zieke Gillissen is daar een typisch voorbeeld van. De kandidaat van de PvdA voor deze tussentijdse voorzieping was voor een deel van het CDA niet acceptabel omdat haar echtgenoot lid is van het college van gedeputeerde staten van Zeeland Het argument: „Een be stuurlijke vervlechting die de kwets bare verhouding tussen provincie en gemeente niet ten goede zou kunnen komen." De 'wethouderscrisis' is kennelijk al zover doorgeziekt dat ook bin nen de gemeenteraad de gevoelighe den op hol beginnen te slaan. Want als er nu ergens rondom deze affaire géén problemen liggen, dan is dat in de kwetsbare verhouding tussen de pro vincie en de gemeente. Het wordt hoog tijd dat het gezond verstand weer een kans krijgt om het conflict tussen de beide wethouders terug te brengen tot het niveau waarop het in redelijkheid behoort te worden opge lost. De bestuurlijkheid van Middel burg komt er namelijk de laatste tijd lelijk mee op de tocht te staan. En daarmee is de hoofdstad van deze provincie niet gediend. vdM. Airborne-graven - Enkele tiental len grafkransen die afgelopen zondag ter gelegenheid van de herdenking van de Slag om Arnhem werden neer gelegd bij het monument op de Air- bome-begraafplaats in Oosterbeek. zijn de afgelopen dagen het doelwit geworden van onbekende souvenirja gers Volgens een woordvoerder van de politie in Oosterbeek werden onder andere linten, tekstkaarten en regi mentsemblemen soms met geweld van de kransen gehaald. Ook de kaart met een persoonlijke tekst van prins Charles van Wales verdween

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1