PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamer akkoord met uitkering ineens Lubbers: Troonrede had duidelijker kunnen zijn Gromyko naar Nederland a 7 OOR HUISHOUDENS MET EEN MINIMUM INKOMEN Havenakkoord getekend Minder buien ;n de ochten wisselend bewolkt en nog kans op een bui In de middag meer opklaringen en vrijwel overal iroog. Middagtemperatuur 15 gra den. Matige westelijke wind. 27e jaargang no. 227 Woensdag 26 september 1984 Wie wint de Snuffel van fg de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC Ga er eens rustig voor zitten Maak een zo origineel mogelijke tekst. Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand. KTWERPEN (AFP) - Maandag is in een verkoopkantoor in de diamantwijk A Antwerpen een aanzienlijk hoeveelheid geslepen en ongeslepen diaman- 0ter waarde van ongeveer 18 miljoen gulden gestolen. Dit is dinsdag uit Ititièle bron vernomen. ■g gemaskerde en gewapende overvallers drongen maandagochtend even #r9 uur binnen in het kantoor van de firma Glodiam op de tiende verdieping o een gebouw in het centrum van Antwerpen. Zij knevelden en verdoofden fflamantair en 'e'en van zijn werknemers. twijl zij bezig waren de open brandkast leeg te halen dienden zich twee verkopers bij de deur aan. De overvallers die gebroken Engels spraken, deed ze hetzelfde lot als de eigenaar ondergaan. Pas een half uur later wist 'e'en van de werknemers op de alarmknop te drukken maar de daders waren toen al vertrokken Uit een eerste onderzoek is gebleken dat de diamantair de deur zou hebben geopend zonder eerst op een beeldscherm te kijken dat is verbonden met een camera bij de ingang. De bel kon, zo nam hij aan, van niemand anders zijn dan van 'e'en van zijn werknemers. Het is 'e'en van de omvangrijkste diefstallen die ooit in Antwerpen is gepleegd. lEN HAAG (GPD) - Huishoudens die moeten rondkomen van één minimum-inkomen (loon of kader van de regeling voor 1984 itkering), krijgen eind van het jaar weer een uitkering-ineens. De Tweede Kamer gaat kkoord met de voorstellen die de regering daarover heeft gedaan. Staatssecretaris van ring voor 1983 indien de aanvrager ociale zaken De Graaf wilde dinsdag, tijdens het debat over de uitkering, nog geen discussie £ie tot dfze f^oep behoort, recht - inor heeft op de uitkering voor 1984 en an over de gedragslijn die het kabinet zich voorstelt in 1985 te volgen. zelfstandig een huishouding voert kregeling voor 1984 voorziet in een ma" terecht komen), krijgen volgens uitkeringen werden onder de werking intal basis-uitkeringen, waarop toe- de begroting voor 1985 wel een uitke- van die wet automatisch verhoogd iar'*'aic --„recht igen komen voor degenen die in ring. maar ze gaan er in koopkracht, met percentages die werden afgeleid (33 ook al een zogeheten „eenmalige vergeleken met 1984, wel ongeveer 1.5 van de ontwikkelingen in de cao- (ul K J'iering" kregen, alsmede voor kin- procent op achteruit. De eindejaars lonen en in de stijging van de kosten sen die tot het huishouden behoren, uitkering voor degenen die nu al tot voor het levensonderhoud. De wet is jvendien wordt een extra bedrag de 'meerjarige minima' behoren, zou enige tijd geleden buiten werking ge- tbetaald aan mensen die huursubsi- lager uitvallen. Zij zouden er in hun steld. j ontvangen. bestedingsmogelijkheden een procent Van de regeringspartijen hield het fuitkering (tussen haakjes de extra of 3 op verliezen. CDA zich nog helemaal op de vlakte eslag die wordt verstrekt aan dïege- In de Tweede Kamer zijn de geesten waar het 1985 betrof. Evenals de ndie ook in 1983 al een uitkering- over de emdejaars uitkering verdeeld, staatssecretaris heeft het CDA zich ïens ontvingen ibedraagt voor: Vanuit de oppositie wordt verlangd voorgenomen pas bij de algemene n gehuwde 585 145). een onge- dat in 1985 ook de koopkracht van de beschouwingen over de Mlljoenenno- !wde met kindieren) 525 130), „meerjarige minima" op peil wordt ta mét een standpunt te komen. De n ongehuwde van 23 jaar of ouder gehouden. Voorgesteld is onder meer VVD heeft haar gedachten wel al cder kindieren) ƒ410 1/100); een het herstel van het systeem dat be- enigszins gevormd. De liberale fractie sgehuwde van 22 jaar; zonder kinde- stond onder Wet Aanpassings Mecha- bepleit onder meer een andere verde- L,360190); een ongehuwde van 21 nisme. Minimumloon en minimum- fing van de 200 miljoen gulden die ïi m< ffid< I 3101 J. ïde Senator: terroristen voor berechting ontvoeren naar VS zonder kinderen 315 3fcehuwde van 18, 19 of 20 jaar d Sii cder kinderen 290 70), uitkering wordt verhoogd met een irag van 50 gulden voor elk (in Peperland wonend) kind, waarvoor »r het tweede of derde kwartaal van 3; Tef!84 kinderbijslag is toegekend. Dege- op 2-1 an die in 1983 ook al de „eenmalige 3' itkering" ontvingen, krijgen voor elk 2-2;D ind 100 in plaats van 50 gulden. WASHINGTON (RTR) - De Ameri- 31 s de huishoudens van deze „echte kaanse senator Arlen Specter vindt 0p (je eindejaars uitkering verloren kamerlid Ina Brouwer aangevallen op uitkering krijgen. Lubbers wilde niet anima" aan wie huursubsidie is toe- dat het ontvoeren van vermeende gaat. de zinsnede dat „de sociale minima" ingaan op de precieze consequenties tkend, wordt de eindejaars uitkering terroristen voor berechting in de de De PvdA'er Buurmeijer heeft onder- volgend jaar in koopkracht „geluk- van het kabinetsbeleid voor de echte Roi uvendien verhoogd met een bedrag VS wettelijk moet worden toege- tussen wel al een klein succesje bin- kig" gelijk zouden blijven, terwijl in minima. Daarmee wil hij wachten tot Vrt'im 85 gulden. Daarbij maakt het niet staan. nen. Hii verlangde van de regering dat werkelijkheid de (meerjarige) echte de algemene politieke beschouwingen f-ifoiïalofmen dit jaar voor het eerst tot de Hij heeft dinsdag een wetsontwerp tocjj een uitkering wordt verstrekt minima er volgend jaar 1,5 tot 3 over de Miljoenennota, begin oktober. °07ied|echte minima' wordt gerekend of van die strekking in de Senaat •nge- aan jongeren die nog geen 23 jaar oud procent op achteruit gaan. Volgens Lubbers was de passage uit tot de categorie van de diend. Aanleiding is de zelfmoordac- zjjn en onder de werkloosheidsrege- Lubbers zei de misverstanden die de Troonrede op zichzelf niet onjuist. ar-," Kohnnvl lip nn Hp AmpnVapnQP Qmnnitinnp in j_ nunn S«fE cke,: DEN HAAG IANP) - Uitgerust met onder meer een kettingzaag heeft de Haagse politie dinsdagmorgen vroeg een inval gedaan in een illegaal gokhol in de Boekhorststraat. Er werden 24 mensen aangehouden. De politie had de zaag meegenomenomdat bekend was dat de speeltafels, die tijdens een verbouwing in het pand waren geplaatstniet door de deur naar builen konden. Foto's vijf tafels werden in overleg met de officier van justitie ter plaatse in stukken gezaagd. VERWARRING OVER BEGRIP 'MINIMA voor volgend jaar voor de „meerjarige DEN HAAG iGPD)-Premier Lubbers door een andere formulering voorko- (Groep Scholten-Dijkman) om de echte minima" beschikbaar is. De zegt „lering te zullen trekken" uit de men hadden kunnen worden. Maar hij Tweede Kamer nog vóór de algemene WD wil het bedrag tot 300 miljoen commotie die is ontstaan over in- verwees ook naar een persbericht van beschouwingen een exact overzicht te verhogen houd van de Troonrede. Hij erkent het ministerie van sociale zaken waar- geven van de effecten van het eventu- De hele Tweede Kamer staat ander- „achteraf" dal het opnemen van een in abusievelijk was vermeld dat „de eel niet doorgaan van een aantal maal achter een voorstel dat bij een aparte passage in de Troonrede over koopkracht van de sociale minima in kabinetsplannen (huurverhoging, be- algemeen debat over de minima in het de koopkracht van de echte minima 1985 met drie procent daalt". vriezing kinderbijslag) op de inko- voorjaar al door het CDA werd inge- „misverstanden had kunnen voorko- Die mededeling was evenzeer fout, mens van de echte minima, diend, om aan de „echte minima" men". omdat dit alleen geldt voor de groep enige kleine bijverdienste toe te staan Tijdens het wekelijkse vragenuurtje echte minima die dit jaar al voor de zonder dat daardoor verlies aan recht werd Lubbers dinsdag door het CPN- tweede keer of vaker een eenmalige meerjarigen" behoort. Volgend jaar de i'aatssecretaris De Graaf wilde nog d discussie aan over de vraag hoe volgend jaar, in 1985, moet. Huis- idens die dan voor het eerst tot de lede tfhte minima" gaan behoren, hoe- dstn.< «n dan in elk geval geen uitkering- :jens te verwachten. Reden is dat de gering ervan uitgaat dat ook de met een minimum-uitkering G.-tsj ivolgend jaar in besteedbaar inko- Vane ;en iets op vooruit zullen gaan. mKE iiishoudens die volgend jaar voor et eerst tot de „meerjarige minima" behoren (in 1984 dus voor het Est in de groep van de „echte mini- ANTILLIAANS CABINET BEEDIGD Ï1LLEMSTAD (ANP) - De staten Iparlement) van de Nederlandse An- zijn maandagavond tijdens een raim drie uur durende zitting met ilEemene stemmen akkoord gegaan aet de voorgenomen benoeming van (t nieuwe regeringsleden. Het is in de politieke geschiedenis van de autonome Antillen een unicum dat if tegen de benoeming van een nieu- se regering geen formele bezwaren fijn ingebracht. Wel gaf de Curacaose HAN-partij tijdens het debat te ken- »n tegen het aantreden van het aieuwe kabinet te zijn. Maar toen fiatenvoorzitter Roy Markes na de aatste spreker de statenleden voor- selde een positief oordeel over de Worgenomen benoeming uit te spre- vroeg niemand van de oppositie a een hoofdelijke stemming en werd st voorstel derhalve met algemene .•rek 1 temmen aangenomen, in# Vanmorgen werden de nieuwe kabi- stsleden door gouverneur Romer Sédigd De premier van het nieuwe kabinet, ïevrouw Liberia-Peters is ook minis- j*r van algemene zaken en minister tie op de Amerikaanse ambassade in ijng van RWW vallen daardoor ontstaan zijn „geheel voor omdat het begrip „sociale .„..mua Beiroet vorige week. De staatssecretaris wil Buurmeijer mijn persoonlijke rekening te ne- (minimumloon of -uitkering) vast- slechts gedeeltelijk volgen. „In het men" Hij erkende dat de problemen staat, en iets anders betekent dan het begrip „echte minima" (de laatste zijn immers de mensen die met een huis houden van eén minimuminkomen - het sociaal minunum - moeten rond komen). De koopkracht van het mini mumloon daalt in 1985 niet. De communiste Brouwer hield Lub bers voor dat een discussie over „het waarheidsgehalte van de Troonrede" is ontstaan, die had moeten worden voorkomen. „Alle nuanceringen en rechtzettingen hebben niet hetzelfde gewicht als de Troonrede". zei zij. Daarom vroeg zij. evenals de PvdA'er Buurmeijer. aan Lubbers om een brief aan het parlement te sturen met de DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en de partijen in het Rotterdamse havenconflict hebben dinsdagavond op het ministerie in Den Haag de overeenkomst getekend die vrijdag een einde aan het conflict maakte. Sociale Zaken heeft een aanzienlijke rol gespeeld in de oplossing van het conflict, dat draaide om het ontslag van 151 werknemers bij het stukgoedbedrijf Rotter dam Terminal. Door met toestemming van De Koning de 57,5-jarigen regeling voor de stukgoedsector met een jaar te verlengen en de overtollige werknemers in de haven- pool SHB (waarvan het Algemeen werkloosheids Fonds een deel van de leegloopkosten voor rekening neemti onder te brengen, komt er niemand op straat te staan. Werkgevers en werknemers moeten wel gaan praten over een blijvende oplossing van de problemen in de stukgoedsector. Vakbondsvertegenwoordiger Drenthe, minister De Koning en werkgeversafgevaardigde Zeebregts tv.l.n.r.) tijdens de ondertekening van het akkoord. juiste inhoud en die te beschouwen als een „aanhangsel aan de Troonre de" Maar Lubbers voelde daar niets voor. Ook wilde hij niet ingaan op het verzoek van Jan Nico Scholten GEEN PROBLEMEN MET TOW-RAKET DEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Landmacht kent geen problemen met de TOW-raket, een draadgeleide anti- tankraket. Dit zegt een defensie- woordvoerder naar aanleiding van berichten dat de fabrikant Hughes Aircraft Corporation heeft toegege ven slechte produktcn zoals de TOW- raket te hebben geleverd. Een voorbehoud wilde de defensie woordvoerder maken voor de meest recent, afgeleverde partij TOW-raket- ten. die nog beproefd moeten worden. Of er nog meer partijen TOW-raketten moeten worden geleverd was dinsdag avond niet te achterhalen r«n volksgezondheid, cultuur en 9ort. Gualberto Hernandez is gevol machtigd minister in Den Haag De Seuwe regering kan rekenen op 15 '«n de 22 statenlden. Dinsdag is ook het nieuwe bestuurs college van Curacao beédigd. Het college moest als enige een wijziging ondergaan om de politieke samenstel ling in overeenstemming te brengen •let die van de centrale regering. De toe gedeputeerden van de MAN heb- Den nu plaats gemaakt voor leden van He regeringscoalitie. IZie ook pagina 4). <Van onze correspondent! NEW YORK - De Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gro myko komt binnenkort voor een offi cieel bezoek naar Nederland. De Ne derlandse regering zou graag zien dat Gromyko nog voor het einde van dit jaar kwam. Gromyko zelf, zo heeft hij in New York tegen de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek gezegd, zou heel graag begin volgend jaar willen ko men. In het gesprek met Gromyko heeft minister Van den Broek vooral het Nederlandse kabinetsbesluit over de plaatsing van kruisraketten toege licht. Hij heeft bij die gelegenheid gezegd dat de geschillen tussen de VS en de Sowjet-Unie kennelijk groot zijn en maar dat men daar niet bij moet blijven stil staan en tot onderhande lingen moet komen. Beide bewindslie den zijn in New York ter gelegenheid van de jaarlijkse Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties. Gromyko heeft Van den Broek voor gehouden dat hij het Nederlandse plaatsingsbesluit nogal complex vond Van den Boek heeft daarop geantwoord dat het voor Gromyko niet moeilijk moet zijn om het Neder landse besluit op zijn juiste waarde te schatten, dat het niet. de bedoeling is om nu over die plaatsing tot bilaterale onderhandelingen met de Sowjet- Unie te komen, maai- dat het besluit in wezen een signaal betekent om tot onderhandelingen te komen. Minister Van den Broek toonde zich niet optimistisch over de vooruit zichten dat de VS en de Sowjet-Unie nog eind dit jaar of begin volgend jaar tot gesprekken over demilitari- siring van de ruimte zullen kunnen komen. Hij noemde dat 'tenzij Rea gan over informatie beschikt die hij aan ons niet heeft kenbaar gemaakt, pure speculatie". Spionage In Westduitse luchtvaartkrin gen ontstond gisteren paniek na de arrestatie van het afde lingshoofd van een vliegtuigfa briek op verdenking van spio nage. De man heeft mogelijk de complete gegevens van het Tornado-gevechtsvliegtuig verraden. (PAGINA 3) Werkgelegenheid De Organistie voor Economi sche Samenwerking en Ont wikkeling is somber óver de iverkloosheid in West-Europa. Volgens de OESO zal eind volgend jaar 11.5 procent van de Westeuropese beroepsbe volking geen baan hebben. (PAGINA 5) Energie Door krachtige energiebespa ring zou ons land halverwege de volgende eeuw geheel in zijn energiebehoefte kunnen voorzien met gebruik van zon. wind en afval. Een studie van de Stichting Natuur en Milieu. (PAGINA 6) 'Aquaron' De Nederlandse stichting voor toegepast marien onderzoek heeft plannen voor de vesti ging van een proefstation op het eiland Neeltje Jans. Het project kreeg de naam Aqua ron (PAGINA 13) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buiten!.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 PZC najaar '84 7i de PZC-najaarsbijlage van daag naast uitgebreide aan dacht voor het veranderende modebeeld onder meer recrea tie, wonen, doe-het-zelf. Reagan en de Russen Aan de vooravond van zijn vrijwel zekere her verkiezing als president van de Verenigde Staten heeft Ronald Reagan zich tot taak gesteld de geschonden relatie met de Sowjet-Unie te verbeteren. De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties was maandag het po dium waarvoor Reagan zijn vredesof fensief begon. De laatste maanden stelde de Amerikaanse president zich minder anti-Rusland op dan hij zich sinds zijn verkiezing in 1979 had ge toond De oproep van Reagan aan het adres van de Sowjet-Unie komt op een moment, dat de betrekkingen tussen beide landen tot een dieptepunt zijn gedaald. Tegen die achtergrond moet elk initiatief om de spanning tussen beide supermachten te verminderen worden toegejuicht. Vier jaar lang koos Reagan voor een harde opstel ling tegenover Moskou, die was geba seerd op wantrouwen en militaire krachtpatserij. Eerst en vooral wilde de Amerikaanse president de ver meende achterstand van zijn land op militair gebied inlopen, om vervol gens vanuit een positie van kracht de Sowjet-Unie te benaderen Sluiting van het venster van de kwetsbaarheid (window of vulnerability) noemde Reagan dit beleid. Een kwetsbaar heid, die naar het oordeel van Rea gan, in het bijzonder onder zijn voor ganger Carter was ontstaan. Uit Rea- gans speech voor de VN valt op te maken, dat Amerika's macht is her steld. Tijd dus om met de Russen over vrede en veiligheid, ontwapening en wapenbeheersing te praten. De 'timing' van Reagans rede is perfect. Over zes weken worden de presidentsverkiezingen gehouden, die in alle opzichten in Reagans voor deel lijken te werken Zijn harde op stelling ten opzichte van Moskou, heeft in eigen huis een goede indruk achter gelaten. De president heeft de Amerikaanse burger in zijn nationa listische gevoelens gesterkt en dat is heel wat meer dan van zijn vriendelij ke. maar weinig resoluut optredende voorganger kan worden gezegd. Rea gan heeft zijn land gebracht, waar hij het wilde hebben: als machtigste na tie aan de top in de wereld, bereid en in staat de confrontatie met de Sow jet-Unie op alle terreinen aan te gaan Nu hij veruit als favoriet de verkiezin gen ingaat en een nieuwe ambtster mijn van vier jaar voor hem ligt, wil Reagan de vruchten van zijn beleid plukken. Als hij er de komende vier jaar in zou slagen de verhouding met de Russen beduidend te verbeteren en wapenbeheersingsverdragen af te sluiten, maakt hij een goede kans als 'vredespresident' de geschiedenis in te gaan. Voorlopig is het nog niet zover, want de andere partij wijst Reagans voorstellen, zoals gisteren uit de reactie van de Russische leider Tsjernenko bleek, zonder meer af. Toch is een subtiele verandering ge komen in het gedrag van de Kremlin- top. De aanwezigheid van de machti ge Sowjetrussische minister van bui tenlandse zaken Gromyko in New York duidt daar op. Nog deze week heeft Gromyko een gesprek met de Amerikaanse president, hetgeen de conclusie rechtvaardigt, dat de Sow jet-Unie niet alleen gelooft in de her verkiezing van Reagan, maar tevens voorzichtig wil nagaan of inderdaad zaken met Washington zijn te doen. Natuurlijk heeft Reagan voor de VN verkiezingspropaganda bedreven, maar dat sluit geenszins uit, dat hij oprecht wil streven naar betere be trekkingen met de Sowjets. In eigen land staat Reagan nu op het toppunt van zijn macht. De afgelo pen vier jaar zagen de Amerikanen niet alleen een president die ferme taal sprak tegen de Russen en daarop zijn defensiebeleid afstemde, maar te vens konden zy constateren, dat het door Reagan beloofde economische herstel daadwerkelijk intrad Minder zwaar tilde de Amerikaanse natie er aan, dat het herstel ten koste is gegaan van een gigantisch tekort op de betalingsbalans. Terecht wijst de democratische presidentskandidaat Walter Mondale op de mogelijk ver strekkende gevolgen als op deze fi nancieel desastreuze weg wordt voort gegaan, maar slechts een minderheid luistert naar hem. Mondales knus- tocht tegen de economische politiek van de regering-Reagan heeft hem al de vergelijking opgeleverd van een moderne Cassandra: hij vertelt de waarheid, maar helaas wil niemand hem geloven. Zo verging het ook de Trojaanse prinses Cassandra, dochter van koning Priamus, in de Griekse sage over de ondergang van de stad Troje. Cassandra, die de gave bezat in de toekomst te kunnen kijken, voor spelde gedetailleerd de ondergang van Troje. maar niemand wilde haar geloven. Mondale een moderne Cas sandra? Feit is in elk geval, dat de boodschap van de democratische pre sidentskandidaat niet voldoende aan slaat bij het Amerikaanse volk. Rea gan heeft een heel wat betere uit gangspositie. Zijn optreden voor de VN. waarin een andere Reagan voor het voetlicht trad dan de man die vier jaar tegen de Russen fulmineerde, kon dan ook niet beter zijn gepland. Dim Falkland-eilanden De Argen tijnse president Raul Alfonsin is be reid een overeenkomst te overwegen waarbij de Falkland-eilanden voor een korte tijd worden verpacht aan Groot-Brittannie. Alfonsin zei dit op i een persconferentie in New York. Volgens Alfonsin wil Argentinië „nog in onze generatie" de soevereiniteit verwerven over de eilanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1