fans op akkoord over de aterverdragen groeit zeeland: Herman Bode: PvdA-werkplan getuigt van weinig realiteitsgevoel Belgische universiteiten niet vriendelijk voor Nederlanders FIJNPROE VERIJ almanak WINDHOOS ZUIGT ZEEWATER OP JONGERENVAKBONDSDAG IN MIDDELBURG AN DER KLAAUW OP SCHELDESYMPOSIUM: e "ÉRNEUZEN De kans dat België en Nederland het op niet al te lange termijn eens worden lan- rer de inhoud van de 'waterverdragen' is groot. Dr Ch. van der Klaauw, Nederlands wlllen{ nbassadeur in België, is daar vast van overtuigd. Zaterdag zei hij tijdens het 'Schelde- Indiat mposium' in het Zuidlandtheater in Terneuzen: „Met name de levering van schoon 3voer< iaswater via België aan Nederland zal in de nabije toekomst het belangrijkste discussie- en mt blijken. Maar ik denk dat de oplossing van dat probleem, gezien de huidige heropleving >'ikke- o de Beneluxsamenwerking, wel gevonden zal worden. In ieder geval signaleer ik een teko- tname van de politieke wil om zaken als deze op te lossen". 'S?en,. sbassadeur Van der Klaauw legde Mocht het komen tot een uitdieping vroeg Van der Klaauw op de man al oritój - hoff voor een gehoor van driehonderd van de Schelde, dan ben ik er trou- waarop hij zijn optimisme nu eigenlijk een direct verband tussen de wens van overtuigd dat dat ook de baseerde. De ambassadeur wees nog- idrukkelijke wens van België om de ontwikkelingen in Zeeland zal stimu- maals op de opleving van de Benelux- issterschelde verder uit te diepen en leren. Ik zal die belangen in ieder gedachte en op de toegenomen be- efcndi t', achterwege laten van aanpassing geval nauwlettend in het oog hou- langstelling voor die, economisch ge- ahet Nauw van Bath en (voorlopig) den". zien, mogelijk aantrekkelijke samen- aleg van het Baalhoekkanaal. Ambassadeur Van der Klaauw stal werking tussen de drie landen. Vol- )-arin spelen de financiën natuur- zaterdagmiddag de show tijdens het gens Van der Klaauw is door die ieen erg belangrijke rol", aldus Van symposium georganiseerd door de versoepelde opstelling van de Walen r Klaauw. Nederland heeft tijdens piepjonge serviceclub 'Kiwanis Axel- de kans toegenomen dat er nu ook r:0diek overleg met België in juli Zeeuwsch-Vlaanderen'. Hij kreeg ook daadwerkelijk iets wordt gedaan aan aie wens van de Belgen om de na afloop van de inleidingen, tijdens de kwaliteit van het Maaswater sterschelde verder uit te diepen een discussie met een 'panel van gebracht bij de besprekingen over deskundigen', de meeste vragen voor- ri lïaterverdragen. Met andere woor- gelegd Panellid J. A. Bravenboer dlulSpiCUltl€ïl i: als België gezuiverd Maaswater kwam terug op die waterverdragen en Een andere inleider de Gentse pro mt, geeft Nederland toestemming »r uitdiepen van de Westerschelde. ader Klaauw: ,,Dat uitdiepen van Westerschelde is een kwestie van ikenrechtelijke aard aan het wor- De Belgen grijpen terug op het Èt van vrije doorvaart, terwijl Ne- liand die uitdieping inbrengt in het siegover de waterverdragen...". De ibassadeur herinnerde aan recente spraken van de Belgische minister r, buitenlandse zaken Tindemans itr nieuwe impulsen voor de Bene- isamenwerking. Tindemans zei on- ,De Benelux kan de motor van Europese samenwerking worden, we eerst onze onderlinge proble- oplossen". Van der Klaauw in meuzen: „Tussen Nederland en rxie speelt eigenlijk maar één echte ■estie: die waterverdragen. En ik i vast dat er voor het eerst sinds snweer beweging in het overleg zit. fessor dr M. Anselin die een paar jaar geleden in een uitvoerig rapport aan toonde dat Gent toe is aan een 125.000 tons-sluis bij Terneuzen, stond zater dag stil bij de 'Verbondenheid van de Drie Vlaanderen'. Op verzoek van panellid burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen ging Anselin óók nog even in op die sluisplannen. Ockeloen vroeg hem nu eens precies uit te leggen waaróm Gent die nieuwe sluis nu eigenlijk wil. Anselin: „Gent en Terneuzen hebben te maken met een constante uitbreiding van de tra fieken, maar ook met een schaalver groting van de schepen, die die trafie ken onderhouden, Belangrijk aspect is dat die trafieken naar de Kanaalzo ne worden onderhouden vanuit ha vens. waai- de accommodatie steeds verder uitbreidt Gent móet daar op inspelen, wil het die lijnen met kwijt raken". Ir K Horstra. voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken (Slot zie pagina 7 kol. 7) VLISSINGEN - De jaarlijkse wedstrijd van de Neder landse Federatie van Amateurwijnmakers- en bier- brouwersgildeij zorgde zaterdag in het Vlissingse Scheldekwartier de hele dag voor grote bedrijvig heid. Een kleine 250 deelnemers kwamen in de ochtenduren 1124 flessen van hun producten afleve ren, waarmee zij naar de hoogste eer wilden dingen in meer dan 30 klassen van alcoholische dranken. Het keuren nam het grootste deel van de middag in beslag. Pas nadat voor iedere fles het keuringsrapport was opgemaakt werden de afgeplakte etiketten van de inzenders onthuld. Daarna konden de deelnemers van gedachten wisselen met de jury, die het keuringskar- wei achter gesloten deuren deed. Tijdens de feestavond reikte burgemeester drs Th J Westerhout van Vlissingen de prijzen uit. Daarbij kwamen veel leden van initiatiefnemer Zeeuws Ama teur Wijnmakersgilde 'Luctor et Fermento' goed uit de bus. De organisatoren, die dit jaar hun tienjarig bestaan vieren en daarmee het oudste gilde m Neder land zijn. smaakten het genoegen uitgeroepen te worden tot het beste deelnemende gilde, tevens het beste gilde van de Nederlandse Federatie. Er namen 42 Engelse wijnmakers aan de wedstrijd deel. Ook zij sleepten een aantal prijzen in de wacht Verder waren er tien deelnemers uit België. Mevrouw C Elenbaas van het Limburgse gilde Diony- sos werd algemeen kampioen. Zij maakte de beste cider en won ook in de klasse mousserende rosé. Haar witte mousserende wijn behaalde een tweede plaats. De beste bieren werden gebrouwen door G. van der Mijl van het gilde rond de Maas, die verschillende wisselbekers mee naar huis kon nemen. M. Staneke van het West Friese Gilde leverde de beste prestatie bij de beginners. Verder gingen de trofeeën voor witte tafelwijn rode tafelwijn en druivenwijn naar respectie velijk Urbain van de Spiegel (V.A.W. Belgiei. K Osschart uit Engeland en L. Notenboom <West-bra- bants gilde). In 1985 zal de nationale wedstrijd worden georganiseerd door het Rotterdamse gilde 'Rond de Maas'. Aan de feestavond werd meegewerkt door het volks danstheater Vranje en het orkest l'Escaut Oriental. into bij ongeluk [holen vernield HOLEN Bij een ongeval op de Wweg in Tholen is zaterdagmid- dc auto van A. M. M. uit Sint- urtensdijk geheel vernield. M. "ongedeerd. die zaterdagmiddag rond vijf uur Bult de richting Tholen naar Poort- .fgreed, raakte door nog onbekende raak in de berm. Hij verloor de icht over zijn stuur en belandde, na it enkele bomen geraakt te hebben, sloot. M. kon na onderzoek in tolhuis Lievensberg in Bergen op naar huis keren. Ambassadeur Van der Klaauw derde van links) bekijkt met burgemeester Ockeloen midden) en dr. C. Boertien commissaris der Koningin, een maquette van Terneuzen in de benedenhal van het Zuidlandtheater in Terneuzen. KRITIEK TIJDENS SCHELDESYMPOSIUM: TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaamse studenten, die in Belgié (vooral in Gent) plannen tot gevolg hebben gehad', een universitaire opleiding willen volgen, dreigen de dupe te worden van Niettemin constateerde Anselin: „Je allerlei beperkende maatregelen van Belgische kant. Dat signaleerde ZOu toch kunnen zeggen dat directeur L. Uilenbroek van het gewestelijk arbeidsbureau in Terneuzen Zeeuwsch-Vlaanderen behoort tot zaterdagmiddag tijdens het 'Scheldes.vmposium'. Uilenbroek wees Neder- het verzorginsgebied van Gent...", lands ambassadeur in Belgié dr Ch. van der Klaauw op het isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen als het gaat om het hoger beroepsonderwijs. „Tot voor twee jaar was er mets aan neeskunde studeren uit Nederland de hand", aldus Uilenbroek. „Weder- afkomstig is. een aantal ook uit Duits- zijds werden diploma's geaccepteerd, land Het is met onlogisch dat men in maar daann is inmiddels jammer ge- Gent zegt Dit is niet meer te verwer- noeg verandering gekomen. België ken. jullie Nederlanders wentelen jul- heeft nu een extra handicap inge- lie problemen op ons af bouwd via een 2 procentsclausule". Desondanks wilde Van der Klaauw De directeur van het arbeidsbureau best beloven nogeens te bekijken of er pleitte voor een uitzonderingspositie voor Zeeuws-Vlarmngen een uitzonde voor de toch al karig bedeelde ring zou kunnen worden gemaakt. Zeeuws-Vlaamse studenten. Terloops wees hij overigens op een procedure, die momenteel loopt bij Ambassadeur Van der Klaauw toonde het Europese Hof. over de enorme begrip voor de Belgische problema- bedragen aan schoolgeld die buiten- tiek. „De Belgen zijn wat dit betreft in landers aan verschillende universitei- het verleden nogal royaal geweest, ten moeten neertellen meen ik Terwijl aan de universiteit in Professor dr M. Anselin. verbonden Utrecht een vastgesteld aantal stu- aan de rijksuniversiteit in Gent en denten wordt toegelaten, zie je dat tijdens het symposium een van de aan de universiteit in Gent - mede inleiders, weet de maatregelen in door zo n Nederlandse maatregel - 25 België aan 'de nijpende budgetpro- procent van de mensen die dierge- blcmen, die alle mogelijke sanerings- ZEEUWSE Foro-raadsel Dat Middelburgse echtpaar. van een late vakantie in Zuid-Frankrijk genoot, be stoof om flink wat foto's te schieten tijdens de tnp om later het thuisfront ook mee te laten genieten Voor het ver trek werd dan ook al een rolletje van twaalf opnamen aangeschaft en welgemoed men op u>eg. Het echt paar trof stralend weer en al mei waren de twaalf foto's gemaakt. Echter, in plaats dat het toestel na de twaalf opna men blokkeerde, schoof de tel Ier automatisch door naar nummer dertien Het echtpaar tond er niets vreemd aan en bedacht dat er per ongeluk mei eens een rolletje van 24 opnamen aangeschaft zou kunnen zijn Een paar dagen liter stond de teller echter op te en ging bij de volgende opname automatisch door naar 25. De vakantievierders. blij met een voordelige 'mis koop' namen welgemoed nog verschillende leuke foto's Toen echter na nummer 36 de teller nog steeds automatisch doorging, vonden zij de situa tie toch wat vreemd worden en tij besloten dan ook deskundi ge hulp in te roepen. De franse fotograaf loste het raadsel ge lukkig spoedig op er ivas iets fout gegaan en het rolletje was na het afknippen van de eerste foto blijven steken. Lichtelijk ontstemd zei de de mannelijke helft van het echtpaar dus 36 keer voor niets voor gek gestaan.' MIDDELBURG - Vice-voorzittcr Her man Bode van de Federatie Neder landse Vakbeweging (FNV) vindt, dat het onlangs gepresenteerde PvdA- plan 'Om een werkbare toekomst' xan weinig gevoel voor realiteit ge tuigt. In die nota londertekenaarv de PvdA-kamerleden Van Kcmenade en Woltgens en de Rotterdamse eco noom Ritzenl wordt een weg aange geven naar herstel van de economi sche groei en daaraan gekoppeld een volledig herstel van de werkgelegen heid. I)at zou uiteindelijk (in 1994) onder meer moeten resulteren in een 25-urige werkweek. Volgens vice- voorzitter Bode van de FNV ziet dat er op papier allemaal erg mooi uit. maar zijn de ideeen van Van Kemena- de. Woltgens en Ritzen in de praktijk vrijwel onuitvoerbaar. „De invoe ring van een 25-urige werkweek brengt zodanige veranderingen in de maatschappij teweeg, dat het op kor te termijn gewoonweg niet te realise ren is". Bode zei dat zaterdag in Middelburg, tijdens een discussiebijeenkomst met werkende en werkloze jongeren over de problematiek van de jeugdwerk loosheid De bijeenkomst werd gehou den in het nieuwe kantoor van de Jongerenbeweging verbonden met de FNV aan de Middelburgse Dam. Dat gebeurde in het kader van een lande lijke vakbondsjongerendag. Middel burg vormde het speerpunt behalve vice-voorzitter Bode van de FNV (hij verving de zieke Wim Kokwaren ook voorzitter Dick Visser van de Indus triebond FNV en voorzitter Greetje Lubbi van de Voedingsbond FNV naar het krappe achterzaaltje afge reisd om er de confrontatie met de jongeren aan te gaan. Het zou een wat tamme confrontatie worden. Want het aantal jongeren dat met de vakbondsbestuurders in de clinch ging, viel op de vingers van twee handen te tellen. Maar kritiek was er desondanks genoeg: de bonden zouden zich niet voldoende sterk ma ken om de jongeren een volwaardige positie op de arbeidsmarkt te bezor gen. Vooral voorzitter Dick Visser van de Industriebond FNV werd zaterdag herhaaldelijk in de verdediging ge drongen. Want ook in Middelburg bleek nogmaals, dat jongeren het jeugdwerkplan van de industriebon den (waaraan werkgeversorganisaties alle medewerking hebben gegeven) als stopverf beschouwen. De kern van de kritiek: schoolverlaters worden ge dwongen om deeltijdbanen (groeiba- nen) te accepteren met als gevolg dat hun inkomen niet toereikend genoeg is om een zelfstandig bestaan op te kunnen bouwen En dat ook binnen de top van de FNV niet onverdeeld gunstig op het jeugdwerkplan gerea geerd wordt, bleek zaterdag uit op merkingen van voorzitter Greetje Lubbi van de Voedingsbond. Het is opjuist, gaf zij de jongeren gelijk, om mensen tegen hun zin in deeltijdba nen te wringen. Alleen de invoering van een drastische arbeidstijdverkor ting voor iedereen kan er uiteindelijk toe leiden dat ook het probleem van de jeugdwerkloosheid wordt opgelost Een schitterende redenering, vonden Visser en Bode. Maar vooruitlopend daarop zullen er tijdelijke maatrege len getroffen moeten worden. Visser Binnenbrandje in Renesse RENESSE Een binnenbrandje in een pand aan de Hogezoom in Renes se heeft zondag rook- en brandschade veroorzaakt. De bewoners slaagden erin zelf het vuur te blussen, zodat de brandweer van Westerschouwen, die snel ter plaatse was. niet in actie behoefde te komen. De brand is ver moedelijk ontstaan door een elek trisch kacheltje, dat was omgevallen nadat een hond er tegenaan was gelo pen. Hoe groot de schade aan het huis is. is nog met bekend nog mets bekend Sint-Annaland in het donker SINT-ANNALAND— Het gehele dorp Sint-Annaland heeft zondagavond tussen half negen en elf uur zonder stroom gezeten. De stroomstoring is volgens de woord voerder van de PZEM veroorzaakt door een kabelbreuk. Hoe de breuk in de kabel kwam was zondagavond nog niet bekend. (Slot zie pagina 7 kol. 6) Herman Bode ui discussie met een aantal jongeren tijdens de vakbondsjongerendag in Middelburg Zaadmolen gestolen SEROOSKERKE - Van een aan hangwagen. geparkeerd op het terrein bij 'De Zandput' in Se- rooskerke is vrijdagmiddag een oude zadenmolen gestolen. Het gaat om een molen, waarin ten tijde van de tweede wereld oorlog koolzaden tot 3la-olie werden vermalen en die was ge monteerd op een plank en ge koppeld aan een electro-motor Het gewicht van de molen is ongeveer 70 kilo De eigenaar P D uit Grijpskerke. heeft de politie gemeld dat het apparaat waarschijnlijk tussen drie en zes uur van de aanhanger is meege nomen. De politie \Taagt even tuele getuigen zich te melden bij de groep Veere. 01189-1910 HAAN DAG 24 SEPTEMBER 1984 PAGINA 5 nine:; - schip nk tü iet fli Oian tschjp - Ü0l! boord is ver- oditio, tvoor nhe- n S* jriKZEK - Een rij van actieve buien, die gistermiddag de Nederlandse bereikte, heeft in Zeeland op veel plaatsen voor onweer gezorgd. Langs Aust wakkerde de wind af en toe aan tot kracht 7. Rond het middaguur pjen enkele windhozen waargenomen langs de kust van Noord-Holland, uur later bevond zich een flink ontwikkelde hoos net uit de kust ter van Domburg. kustwacht op Walcheren rapporteerde omstreeks half drie twee hozen p de kust. Eén ervan zoog duidelijk waarneembaar zeewater op. De voor ureertype ideale omstandigheden worden veroorzaakt door een depressie, izich gisteren boven de Noordzee bevond. Het centrum van de depressie, raid met koude lucht, trekt vandaag naar de Wadden. De aanvoer van deze Klre lucht over het warmere zeewater zorgde voor flinke stijgende ■btbewegingen. Aangezien er tot op grote hoogte weinig wind stond, konden tulenwolken niet verwaaien. De harde wind en de windhozen hebben pgens in Zeeland geen schade aangericht. Het weer was ook niet in de hele provincie slecht te noemen op sommige plaatsen was sprake van zeer rustig en mooi weer. Over het voorkomen van windhozen in Zeeland kan het volgende vermeld worden De totale oppervlakte van de provincie en het aangrenzende deel van West-Brabant wordt door weerkundigen onderverdeeld in drie delen van elk circa duizend vierkante kilometer De kans op windhozen neemt van west naar oost af Berekend over een periode van 25 jaar komen in de weststrook gemiddeld vijftien goed ontwikkelde hozen voor, voor de middenstrook zijn d3t er tien en voor het Oostzeeuwse en Westbrabantse deel vijf Hoewel de kans op hozen in het kustgebied dus een stuk groter is, zijn ze daar doorgaans zwakker. Vooral in de voorkeursmaanden van juni tot. en met september kan dit natuurgeweld in het oostelijk deel van de regio soms hard toeslaan. Zo kwam op 25 juni 1967 een vernietigende hoos of tornade in Chaam voor. De 'killer-hoos' op 6 oktober 1981 had het neerstorten van een F-28 Fellowship van de NLM bij Moerdijk tot gevolg, waarbij alle inzittenden om het leven kwamen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 5