Lubbers: Nederland komt beste op voor de minima PZCfi P VVD-partijraad wil harde aanpak van de criminaliteit Duizenden op manifestatie tegen gebruik kernenergie DE GOLF. AAN GARANTIES HEEFT HIJ GEEN GEBREK. Portugal onderhandelt met Duitse werf over bouw drie fregatten [OF VOOR HET 75-JARIGE CNV het weer Palestijnen doen aanval vanuit zee «AANDAG 24 SEPTEMBER 1984 PZC/ binnen-buiten land iag ij neereÈi'TBECHT (ANP) - „De minima zijn er vergeleken bij 1973 tien procent op vooruitgegaan en kbourjjjgemiddelde werknemer ging twee procent achteruit. Als wij nu na enkele jaren korten de Ï2 loopkracht zouden kunnen handhaven zou dat een fantastische prestatie zijn en zouden we landui-sunnen zeggen dat Nederland van alle landen het beste opkomt voor de laagste inkomens." Hinister-president Lubbers zei dit zaterdag in Utrecht bij de viering van het 75-jarig bestaan van d» ran het CNV. jj verdedigde zich daar opnieuw gen de kritiek, ook van het CNV. op [veranderingen in de sociale zeker- v,d. kritiek, die volgens hem het h, ibmet heeft verbaasd. De sociale k Verheid kostte in 1980 tachtig mil- ek ard gulden, in 1981 negentig miljard m m 1982 honderd miljard. Er was iprake van een explosie die het stelsel mdergraaft, aldus de premier. Nu [jat er één miljard af. maar het cijfer •k f; nog iets boven de honderd mil- Lubbers vroeg zich af. of ..dit rerkelijk afbraak is", le explosie van arbeidsongeschikten 5 werklozen dreigt ons naar de vol- srekte ontreddering te leiden, zei hij. kt kabinet heeft wel pijnlijke beslis sen moeten nemen, maar, aldus Lubbers, dit is geen „uiteenjagen van poepen", zoals de bonden het Kabi- set wel verwijten. Lubbers sprak veel lovende woorden an het adres van het jubilerende ryv. Waarbij hij aangaf dat de bond de afgelopen 75 jaar vooral naar de naar de economische De ondeme- sociale aspecten van de belangenbe- ming is volgens Lubbers voor het CNV hartiging heeft gekeken en minder ook een plaats voor samenwerking en - n iet voor klassenstrijd. Driekwart eeuw CNV betekent vol gens hem 75 jaar ontkenning van het primaat van het economische boven het sociale en 75 jaar strijd tegen de ,<?'>v::"-v klassenstrijd en voor de onderneming als samenwerkingsverband in plaats van slagveld. Het CNV komt op voor een rechtvaar dige samenleving, stelde de premier. In dit verband zei Lubbers, dat de maatschappelijke organisaties een ei gen verantwoordelijkheid hebben en Ruud Lubbers Vliegtuigongeluk - Reddings- en bergingsploegen in Ecuador hebben uit het puin van huizen waarop dins dag een vrachtvliegtuig terechtkwam dat net was opgestegen van het vlieg veld van de hoofdstad Quito, inmid dels 74 stoffelijke overschotten gebor gen. Kort na het ongeluk telde men 50 slachtoffers. Woordvoerders ver wachtten dat nog meer lijken zouden worden gevonden. De bergingswerk zaamheden worden gehinderd door regen en tekorten aan elektriciteit en hefkranen. ,.4>? in Cpjll Zeeland Ir vielen gisteren op enkele plaatsen fkse buien. Maar in sommige delen me:i ::n de regio was daar niet zoveel van te™ K merken. Langs de kust werden ierstems windstoten tot kracht 7 gemeten. j waj Ook werden daar enkele windhozen mrgenomen. De kustwacht signa- ieerde dat zelfs zeewater werd opgezo- 'in- Di* weer wordt veroor- no, mkt door een Noordzee-depressie ie vandaag over de V7adden naar DnMand trekt. Er zal daarom nog ;ren weersverbetering optreden Iaast opklaringen moet daarom op- hu; mw op regenbuien gerekend wor- itn. Onweer en windvlagen horen ■barbij opnieuw tot de mogelijkhe- ien. De wind wakkert aan en draait mar het noordwesten. En de middag- 'tmperatuur blijft bij ongeveer 14 gra- jm steken. LISSABON (AP) De Portugese regering on derhandelt met de Westduitse regering over de bouw van drie fregatten om de Portu gese viool te modernise ren. aldus staatssecre taris van defensie Anto nio Figueiredo Lopes. Figueiredo Lopes zei dat de Westduitse regering contact heeft opgeno men met een Westduitse werf die mogelijk in staat is Portugal een realistisch en geloof waardig financierings schema voor de bouw van de drie fregatten voor te leggen'. Figueiredo Lopes ver klaarde voorts dat eer dere onderhandelingen om de order bij een Ne derlandse werf te plaat sen zijn mislukt, omdat Portugal voor de sche pen slechts 110 miljoen gulden kon betalen en de Nederlandse offerte de Portugese financiële middelen en de door 'de andere NAVO-landen toegezegde hulp ruim schoots te boven ging. De onderhandelingen over de bestelling duren al meer dan driejaar. De staatssecretaris zei van andere NAVO-landen inmiddels garanties te hebben gekregen om de aankoop van de schepen te helpen financieren en verwachtte dat de Por tugese regering nog deze maand een definitieve beslissing zal nemen. De Nederlandse offerte werd zoals bekend ge daan door de Kon. Mij 'De Schelde' in Vlissin- gen. Dat aanbod kwam er op neer dat één fregat op de Vlissingse werf en twee schepen met Ne derlandse technische hulp in Portugal zouden worden gebouwd. Het zou daarbij gaan om een aan de Portugese wen sen aangepast ontwerp van de Kortenaer-klas- Hautisch bericht eerst nog west 4. spoedig rui- smi noordwest vlagerig 4 tot 6 met 1 op kortstondig 7 in een bui. goed, temperatuur kustivater: I) graden, afwijking waterstanden: seleidehjk een verhoging van enkele 'decimeters, maximum golfhoogte Bonding Scheldestijdens het hoog water vanmiddag tegen één meter Vegang en deining gemengd. dinsdag: lhoudend buiig en soms een stijve ',s uit het noordwesten. Geen ver- lering in het temperatuurverloop. ir woensdag tot en met vrijdag: xweersverwachting op langere ter- is nog onzeker. Er zijn echter sikele aanioijzingen voor een over- g naar rustiger weer. Deze zal irschijnlijk later op woensdag in- Maandag 24 september Wsslngen 01 56 220 14.19 224 ftmeuzen 02.21 242 14.40 249 ktikzee 03.36 166 15.07 157 Bmsweert 03.14 254 15.29 254 Haeldlnge 03.47 196 16.09 186 Ktokrak 03.43 226 16.06 214 «ulnisse 04.16 199 16 45 188 Dinsdag 25 september (N.M. 05.11) 'Uen ZON EN MAAN september op 07.32 onder 19.27 op 09.04 onder 20.19 Hoog water lissmgen ftmeuzen feikzee ïansweert ïomeldinge Kreekrak feilnisse 02.36 246 02.59 268 04.24 179 04 01 275 04.31 212 0427 243 05 01 215 14.57 248 15.18 271 15.46 172 16.12 275 16.49 203 16.47 234 17.25 204 Maandag 24 september Gissingen ■Tneuzcn Derikzee Insweert 'tmeldinge took rak Mnlsse ujjo Dinsdag 25 september jffisingen ■oneuzen ierikzee linsweert Jweldinge Kreekrak Krulnisse :.17 185 1.50 199 -02 142 .21 218 25 163 .43 190 .38 161 09 00 199 09 34 212 09 39 145 1001 231 10 06 167 10.24 196 10.22 162 10.54 228 11.29 240 11.27 180 11.57 260 11.50 201 12.09 233 12.00 198 1211 248 12 04 181 12.38 268 12 28 204 12.47 237 239 198 De Belgische prinses Astrid en de Oostenrijkse aartshertog Lorenz op het balkon van het stadhuis van Brussel. BRUSSEL (ANP) - In Brussel is zaterdag het huwelijk voltrokken tussen de 22-jarige prinses Astrid Josephine-Charlotte Fabricia Elisa beth Paola Marie, prinses van Belgiè en de 28-jarige aartshertog Lorenz Otto Carl Amadeus van Oostenrijk Este. Prinses Astrid is de enige dochter van prinses Paola en prins Albert, de broer van de Belgische Koning Boudwijn. Aartshertog Lorenz is de zoon van hon De huwelijksacte was opge- aartshertog Robert van Habsburg- steld in het Frans, het Nederlands Lotharingen en aartshertogin en het Duits. Opvallend was dat Margherita van Oostenrijk Este en prinses Astrid de huwelijksacte te- kleinzoon van wijlen Keizer Karei kende met Astrid van Belgie en van Oostenrijk. Koning van Hon- laarmee dus het Nederlands ge- garije en Bohemen en van Keizerin bruikte. een van de twee oflicièle Zita. Aartshertog Lorenz is werk- landstalen zaam bij een privébank in Bazel. In Zowel bij de kerk van Onze-Lieve die Zwitserse stad gaan de pas Vrouw-ten Zavel - waar de huwe- gehuwden zich ook vestigen. Prin- lijksinzegening plaats vond - als ses Astrid, die onder meer een jaar bij het stadhuis van Brussel en kunstgeschiedenis studeerde aan langs de route die de bruidsstoet de universiteit van Leiden, deed tot volgde, waren er nogal wat be- voor kort vrijwilligerswerk in diver- langslellenden. ondanks de regen se ziekenhuizen. en het feit dat een recente opinie- Het burgerlijk huwelijk werd geslo- peiling aantoonde dat de Belgen in ten in de Gotische zaal van het het algemeen maar een uiterst stadhuis in Brussel door de Brus- flauwe belangstelling voor hun selse burgemeester Hervé Brou- vorstenhuis hebben. dat de overheid een begrensde taak heeft. Hij zei ook, dat de overheid wel jilan- nen kan maken om iedereen zoveel mogelijk kans op ontplooiing te ge ven, maar dat ..we er samen inhoud aan moeten geven". Wat dit betreft constateerde hij, dat er intussen aller lei structuren en wetten zijn om de medezeggenschap te bevorderen maar dat daar slechts aarzelend ge bruik van wordt gemaakt. Lubbers reikte onderscheidingen uit aan vier onbezoldigde kaderleden het CNV. de hoogste aan mevrouw J. Dijkstra-De Vries, die al vele jaren actief is in de Vrouwenbond CNV. Zij is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. 'Ongeorganiseerden CNV-voorzitter H. van der Meulen zei in zijn jubileumrede, dat moet wor den nagedacht over de manier waar op ongeorganiseerden kunnen bijdra gen aan het werk van de vakbewe ging. „Het is toch onverteerbaar, dat bijna 70 procent van de werknemers profi teert van het financiële offer dat ruim 30 procent brengt", zei Van der Meu len. Omgekeerd zou ook kunnen wor den bekeken, of het vakbondslid maatschap niet tot uitdrukking kan worden gebracht in de loon- en ar beidsvoorwaarden, zo zei hij. Van der Meulen vreest, dat de emanci patie van de werknemers door de snelle technologische ontwikkelingen eerder achteruit dan vooruit is ge gaan. De technologisering veroor zaakt volgens hem nieuwe breuklij nen tussen werknemers onderling Kerncentrales - In Zwitserland is zondag in een referendum een voor stel geen nieuwe kerncentrales te bou wen en de bestaande vijf kerncentra les niet te vervangen verworpen Het aantal nee-stemmers bedroeg 55 pro cent. Een tweede voorstel om ver gaande energiebesparende maatrege len te nemen werd met bijna hetzelfde percentage afgewezen. De opkomst was ongeveer 40 procent, wat een gemiddelde is bij referenda in Zwitser land. v Weinig verschil tussen cao- en niet-cao-inkomens DEN HAAG (ANP) - De loonsverho gingen van werknemers die niet on der een collectieve arbeidsovereen komst vallen weken ten tijde van de jaarwisseling 1983 1984 niet in extre me mate af van die van cao-w erkne mers. Er is op dit moment dan ook geen aanleiding om regels te stellen voor de niet-cao-inkomens. Dat schrijft minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid in een brief waarmee hij een onderzoeks rapport van de Loontechnische Dienst (LTD) aan de Tweede Kamer stuurt. De minister ziet wel aanleiding de onderzoeken van de LTD op dit terrein voort te zetten. In het onderzoek van de LTD is de ontwikkeling van de lonen tussen november 1983 en februari 1984 in 551 ondernemingen nagegaan bij in totaal 44.864 werknemers Doel was inzicht te krijgen in de vraag of en m hoeverre de ontwikkelingen in de cao- en niet- cao-inkomens van elkaar afweken. De minister had dit onderzoek aan de Kamer toegezegd. De regering ziet in het rapport rechtvaardiging dit jaar - voor het eerst sinds 1978 - de ontwik keling van de arbeidsvoorwaarden voor niet cao-inkomens niet verder aan regels te binden. Tel Aviv/Sidon (AFP Reuter/DPA) - Bij een aanval vanuit zee van een vijf leden tellend commando op Israëli sche troepen bij de Awali-rivier in Zuid-Libanon zijn zondagochtend drie aanvallers, onder wie een vrouw- gedood. Dat is van Israëlische militaire zijde vernomen. Volgens een communique van de Palestijnse organisatie Fatah dat werd verstrekt aan het Franse persbureau AFP ging het om Fatah- leden In een tweede aanval op een Israëlische jeep in het Zuldlibanese Rihan werden zondag dne guerrilla strijders gedood en vijf Israëlische soldaten gewond Het commando dat de aanval bij de Awali-rivier uitvoerde, maakte ge bruik van een rubberboot. Een Israëli sche patrouilleboot kreeg de rubber boot in de gaten, waarma de comman doleden koers zetten naar de Libane se kust. Zij gingen aan land en open den het vuur op een Israëlische een heid bij de overgang van de Awali- rivier. Tijdens een schotenwisseling werden dne commandoleden gedood en twee anderen gevangen genomen, aldus de Israëlische verklaring. UTRECHT - Fractievoorzitter drs E H T M. Nijpels tijdens zijn toespraak tot de partijraad van de VVO zaterdag in Utrecht 'GOLF GEWELD EN VANDALISME' UTRECHT (GPD) - Het kabinet moet meer geld uittrekken voor justitie en politie „teneinde een krachtdadig halt toe te roepen aan de golf van geweld en vandalisme". Op voorstel van de Amsterdamse afdeling, heeft de VVD-partijraad dit advies uitgebracht aan het adres van de liberale bewindslie den en aan de eigen fracties in de Eerste en Tweede Kamer. De partijraad was zaterdag te Utrecht ta proberen het koopkrachtverlies bijeen om een oordeel te vellen over van deze groep te voorkomen, kondig de Miljoenennota van het kabinet, de Nijpels aan. VVD-fractieleider Ed Nijpels kondig de aan dat de fractie in de Tweede ff tllfllio Kamer eind volgende maand met een ESijll Hl U l lg plan voor de criminaliteitsbestrijding Voor de NOS-televisie zei minister komt. De fractie wil meer geld beste- De Koning (sociale zaken) dat het den aan dit deel van het overheidsbe- kabinet niet op voorhand tegen een leid, zei Nijpels. verhoging is van het bedrag, dat De liberale voorman toonde zich op- beschikbaar is voor de eenmalige nieuw tevreden over het kabinetsbe- uitkering. Het kabinet wil 200 mil- leid Hij waarschuwde zijn partijgeno- joen gulden reserveren voor een uit ten wel dat door het voorgestelde kering aan de zogeheten meerjarige beleid de VVD wel eens in populariteit echte minima. Inclusief deze toelage kan dalen gaal deze groep mensen er nog 3 Het kabinet had in de Troonrede er procent in koopkracht op achteruit, beter aan gedaan ronduit toe te geven Naast de wensen, die regeringspartij dat de echte minima er volgend jaar en CDA en VVD samen hebben ver- op achteruit zullen gaan „Daarmee mindering huurverhoging, kinderbij- zou een schrijnende discussie zijn slag. schoolgeldheffing voorkomen), vermeden. Het kabinet heeft onhan- heeft de VVD nog enkele verlangens dig geopereerd", zo concludeerde Nij- laten horen. Zo vinden de liberalen pels De VVD zal tijdens de algemene dat de bezuinigingen op de uitkerin- beschouwingen over de miljoenenno- gen van arbeidsongeschikten wat in DORDRECHT BEEM- STER/VENLO (ANP) Een aanvaring op het Noord-Volkerak bij de gemeente Oost-Flakkee tussen het motortank schip Orka en het mo torjacht Ellice heeft za terdag de 64-jarige me vrouw Rampaert uit Bergen op Zoom hel le ven gekost. Haar 44-ja- rige zoon was ook zon dag nog niet gevonden en de hoop dat hij de aanvaring heeft over leefd is opgegeven. Volgens een woordvoer der van de rijkspolitie te water Dordrecht ont stond de aanvaring toen het motortankschip het motorjacht voorbij wil de varen. Het jacht werd daarbij overvaren en zonk korte tijd later. Van de zes opvarenden van het jacht konden er vier door de bemanning van de Orka worden op gepikt De twee andere opvarenden konden vol gens de rijkspolitie het jacht niet meer tijdig verlaten. Bij een zoekactie waar aan circa dertig politie mensen en vrijwilligers met onder meer heli- Kopters, kano's, boten en auto's hebben deelge nomen, is zondagmid dag in de Beemster Ringvaart nabij Purme- rend het stoffelijk over schot gevonden van de 52-jarige J.T. van Steeg uit Heiloo. De man was zaterdag middag tegen vier uur met zijn polyester kano vertrokken voor een korte vaartocht door de Beemster. De politie denkt dat de man onwel is geworden. De 36-jarige A. Verbeek uit Venlo is zondag ver dronken tijdens een tocht per kano op de rivier de Rur nabij het Westduitse Diiren. Een 25-jarige broer van het slachtoffer, die ook aan de kanotocht deelnam, raakte eveneens te wa ter. maar kon door zijn metgezellen, gered wor den. de tijd uitgesmeerd moeten worden Maar op den duur is het volgens Nijpels „onontkoombaar" dat ook op deze WAO-uitkeringen wordt bezui nigd. De VVD is verder tegen het voorne men van het kabinet om de hoogte van de AOW afhankelijk te maken van het eerder genoten inkomen. Vol gens Nijpels is dit strijdig met het karakter van de volksverzekering, waarin de oudedagsvoorziening is ge regeld. Bovendien vergt een inkomen safhankelijke AOW een enorme bu reaucratie en zal fraude met de rege ling eenvoudig zijn, aldus de liberale fractieleider zaterdag. Nijpels stelde zich fel te weer tegen aantijging van onder meer de PvdA en de vakbeweging, dat het kabinets beleid een tweedeling in de samenle ving teweeg brengt. Hij noemde het „absurd" dat sommigen beweren dat het kabinet groepen tegen elkaar uit speelt en dat de regering niets doet voor de zwakkeren in de samenleving De gaten die de liberalen in de begro ting willen schieten, moeten volgens Nijpels worden gedicht door invoe ring van het „woonlandbeginsel" in de kinderbijslag (deze uitkering aan passen aan het levenspeil van het land waar het kind wordt opgevoed). Nijpels ontkende met klem dat de VVD met dit voorstel de buitenland se werknemers in Nederland discri- mineerd. „Kinderbijslag is bedoeld als bijdrage in de kosten van levens onderhoud en dat levensonderhoud is in veel landen nu eenmaal goedko per'. zei hij. EMMELOORD (ANP) - Ongeveer zevenduizend mensen hebben zaterdag in Emmeloord meegedaan aan de lande lijke manifestatie tegen kernenergie. Volgens de politie verliep de manifestatie, georganiseerd door het Lande lijk Platform tegen Kernenergie en de Werkgroep Kern energie Noordoostpolder, vreedzaam. Na afloop van de manifestatie werd door het Landelijk Platform een aan premier Lubbers gericht protest opge steld tegen de eventuele bouw van nieuwe kerncentrales m Nederland. Het protest werd ondertekend door ruim veertig maatschappelijke groeperingen, milieu- en kerke lijke organisaties en politieke groeperingen, waaronder de JOVD en het CDJA Volgens een woordvoerder van het Landelijk Platform tegen Kernenergie dat. in juni van dit jaar werd opgericht, zullen in de toekomst opnieuw manifestaties tegen kern energie worden gehouden. Op het programma staan al manifestaties in Zeeland (20 oktober in de aula van de RPA in Middelburg) en in Noord-Brabant (1 november) Jaartotale garantie, zonder kilometerbeperking. 3 Jaar lakgaran- tie. Jaar carrosseriegarantie op doorroesten van binnenuit. Plus de garantie van een hoge inruilwaarde. En de garantie dat honderd duizenden Golf-rijders zich niet kunnen vergissen. Wordt het niet eens tijd voor een proefrit? Gegaran deerd dat uw belangstelling gewekt wordt. Er is al een Golf vanaf f 18.150,-. Directie K Scherphuis. W F de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie M P. Dïeleman en C. van der Maas KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen. iel (01184) 15144 Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelbuig, tel (01180) 27651 Goes Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel (01100) 16140 Terneuzen' Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur- (01184) 15144 Opening kantoren Van maandag t m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08 00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie (01194) 51V Advertentie-afdeling (011861 1584 Redactie i01184i-14796. Overlijdens advertenties maanaag- t m vrijdagavond vap 20 30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20 00 tot 22 00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 62.80: franco per post ƒ74.-. per maand 21,65: laarabonn. 245,-. losse nummers 1, (alle bedragen inclusief 5 pet btw i Postrek nr 3754316. t.n.v PZC ab rek. Middelburg Advertentietarieven 124 cent per mm. minimumpri|S per advertentie 18,60: ingezonden mededelingen 2'>x tarief Voor brieven bureau van dn blad 4,50 meer. Volledige tarieven met contractpni- zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3